MENÜ

Meslek Seçimi

Meslek Seçimi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Meslek Seçimi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.774 Meslek Seçimi haberi bulunmuştur.

Meslek Seçimi Haberleri

Bakan duyurdu İlki başlıyor...

Bakan duyurdu! İlki başlıyor...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; “Devlet koruması altındaki çocuklarımızın milli ve manevi değere bağlı, toplumsal hayata aktif ve güçlü bireyler olarak katılmalarını amaçlayan, kapsamlı ilk Çocuk Destek, Gelişim ve Eğitim Programı (ÇODEP) başlıyor” açıklamasında bulundu.

6.01.2019Ekonomi
Şeker hastalığı (Diyabet) nedir

Şeker hastalığı (Diyabet) nedir?

Diyabet halk dilinde bilinen adıyla şeker hastalığı, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur. Dolaşımdaki şekerin hücre içine girememesi kan şekerinin yükselmesine ve böbreklerden süzülerek idrarla atılmasına neden olur. İşte, şeker hastalığıyla ilgili diğer detaylar

6.12.2018Sağlık
Aileler aman dikkat Bu çocuğunuzun hayatı, kararı o vermeli

Aileler aman dikkat! Bu çocuğunuzun hayatı, kararı o vermeli

Yoğun geçen sınav sürecinin ardından, tercih dönemi geldi çattı. Adaylar, aldıkları puanla yerleşmek istediği alanları belirlerken, aileler bu süreçte çocuklarına nasıl davranmalı? Uzmanlar, aileleri “Bu çocuğunuzun hayatı, kararı o vermeli” diyerek uyarırken, bazı önerilerde bulunuyor.

9.08.2018Eğitim
Biyosistem Mühendisliği nedir Biyosistem Mühendisi ne iş yapar

Biyosistem Mühendisliği nedir? Biyosistem Mühendisi ne iş yapar?

Biyosistem Mühendisliği, üniversite tercihi yapacak gençlerin araştırdığı bölümler arasında yer alıyor. Yaşam tecrübesinin çok az olduğu yıllarda hayatımızı sonuna kadar etkileyecek olan meslek seçimi yaparız. Biyosistem Mühendisliği gibi hakkında pek fazla bilgiye sahip olmadığımız bölümleri genelde yazmaya çekiniriz. Bu yüzden yazacağınız her bölümü detaylı incelemeli, yeteneklerinizin ve isteklerinizin farkına varmalısınız. İşte, o bölümlerden birisi olan Biyosistem Mühendisliği hakkında bazı bilgiler

20.07.2018Eğitim
TÜSİAD’dan gençlere kariyer hikayeleri

TÜSİAD’dan gençlere kariyer hikayeleri

TÜSİAD, ‘Ne Okusam? Ne Olsam’ çalışmasıyla profesyonellerin kariyer hikâyelerini izleyicilere aktarıyor. Projenin yeni videolarında kariyer hikayelerinin yanı sıra dijital dönüşüm ve sanayi 4.0’ın mesleklere etkisi anlatılıyor.

18.07.2018Eğitim
7 maddede YKS sonrası rahatlama rehberi... Önce tatil, sonra tercih

7 maddede YKS sonrası rahatlama rehberi... Önce tatil, sonra tercih

İki gün süren YKS maratonu sona erdi. Sınava bir yıldan daha fazla süre hazırlanan adaylar YKS’nin ilk oturumunda uzun, ikinci oturumunda da bilgi gerektiren zor sorularla mücadele etti. YKS’nin ardından sonuçları bekleyen öğrencilere uzmanların önerisi ise şöyle: “Artık sınavı düşünmeyin. Önce iyi bir tatil yapın, rahatlayın. Sonuçlar açıklandıktan sonra da tercihte bulunun.”

2.07.2018Eğitim
Öğrencilere meslek seçimi eğitimi

Öğrencilere meslek seçimi eğitimi

Ordu’da, değerli tarım kapsamında gençleri ve çocukları bilinçlendirmek amacıyla, TOÇEV ile birlikte başlatılan 'Bugün Benim, Gelecek Benim' projesinin tanıtımı yapıldı. Düzce’de başlayan proje, Karadeniz Bölgesi’nde Sakarya, Ordu, Giresun ve Trabzon illerindeki okullarda devam edecek. Bu kapsamda Ordu 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu ve Cumhuriyet Anadolu Lisesinde etkinlikler düzenlendi. Projenin temel hedefi, bölgedeki çocuk ve gençlerin kişilik gelişimlerini güçlendirerek, geleceklerini belirleyecek mesleki fırsatları yerinde anlatmak ve bölgenin gelişimine katkı sağlamak.

17.04.2018Eğitim
YKS’ye bir de bu pencereden bakın

YKS’ye bir de bu pencereden bakın

Liselerde verdiğim “Meslek Seçimi, Geleceğin Meslekleri ve Doğru Tercih” seminerlerinde, öğrenci ve velilerle yaptığım görüşmelerde, 2018 yılından itibaren uygulanacak “Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS)” hakkında öğrenci ve velilerin kafalarının karışık olduğunu gördüm. Aslında yeni sınav sistemini avantaja dönüştürebileceklerini anlatmaya çalışıyorum. Nasıl mı? Gelin hep beraber bakalım.

19.02.2018Eğitim
‘Karadeniz’in divası’ Yağmur Okur’un etkileyici yaşamöyküsü... İçimde kelebekleri biriktirdim biriktirdim  ameliyattan sonra hepsini saldım...

‘Karadeniz’in divası’ Yağmur Okur’un etkileyici yaşamöyküsü... 'İçimde kelebekleri biriktirdim biriktirdim ameliyattan sonra hepsini saldım...'

Hayata bir erkek bedeniyle gözlerini açtı. Ama daha çocukluğunun ilk yıllarında bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkındaydı. Çok sevdiği dayısının izinden gitti, imam hatipte okudu. Askerdeyken kendini şarkıcı olarak buldu. Sahne yeni bir beden kazanmasının yolunu açtı. Kadın olmak istiyordu.  Ameliyat oldu. O şimdi sahnelerin ‘Yağmur Okur’u... Zonguldak’ta yaşayan Volkan Okur, artık kendinden emin, mutlu bir genç kadın. Ailesinin şimdiye dek gösterdiği desteğe minnettar ama ilk kez burada ameliyat olduğunu açıklıyor ve evlilik yolunda ilerlerken de onları yanında görmek istediğini söylüyor.

17.02.2018Hürriyet Pazar
Hangi burç hangi meslekte daha başarılı

Hangi burç hangi meslekte daha başarılı?

Meslek seçiminizde de burçların önemli bir rol oynadığını biliyor muydunuz? İşte burcunuza göre meslek önerileri...

15.02.2018Kobi
Özgenerden 12 proje

Özgener'den 12 proje

4.02.2018İzmir
Bilişimde işgücü açığı artıyor

Bilişimde işgücü açığı artıyor

Üretim, perakende, satış ve dağıtım, turizm, gıda ve konfeksiyon, denizcilik, makine ve otomotiv gibi farklı sektörlerde hizmet veren 90 bine yakın aktif müşteriye hizmet sunan Logo Yazılım, bilişim alanında kalifiye istihdam sağlamak için Logo Akademi ile gençlere eğitim veriyor. Logo Akademi Müdürü Zafer Yıldnırım, “Önümüzdeki yıllarda işe alınacak kişi sayısı 10 bine yakın. Firmalar, en çok yazılım uzmanlarını ve teknoloji satışında uzman kişileri arıyor” diyor.

2.02.2018İK/Yeni Ekonomi

Yazar Sonuçları

2030 yılı sonları olacak!

Fütüristler Derneği Kurucusu ve Onursal Başkanı Alphan Manas, teknolojideki hızlı değişime ayak uyduramayan birçok sektörün 2030 yılı itibariyle sonunun geleceğine dikkat çekti. Alphan Manas özellikle otomotiv yan sanayi ve tekstil sanayindeki firmalarla, alışveriş merkezlerinin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun altını çizdi. BUSİAD’ın düzenlediği 9. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu sonrası bir araya geldiğimiz Alphan Manas ile en çok dönüşümün yaşanacağı sektörleri ve yapay zekâdan geleceğin mesleklerine kadar en çok merak edilen konuları konuştuk. Manas, değişime hazır olmanın önemine değinerek “Anlattıklarımız dikkate alınmazsa çok zaman kaybedilecek” dedi.

4.01.2019

Mesleğini Severek Yapıyor Musun?

Ben mesleğini 10’lu yaşlarda tesadüfen seçmiş ve çok sevmiş bir sanatçıyım. Ancak ülkemizde büyük çoğunluğun kendi mesleklerini bilinçli olarak seçtiklerini ve severek yaptıklarını düşünmüyorum.

10.03.2018

Sessiz ve görünmeyen gençler

Geçtiğimiz günlerde, Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ile yapılan “Sessiz ve Görünmeyen Gençler Araştırması” sonuçlarının paylaşıldığı bir toplantıya katıldım.

22.12.2017