MENÜ

Menenjit Nedir

Menenjit Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Menenjit Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 59 Menenjit Nedir haberi bulunmuştur.

Menenjit Nedir Haberleri

İyi Yıkanmayan Eller Menenjite Yol Açabilir

İyi Yıkanmayan Eller Menenjite Yol Açabilir

Hayati tehlikesiyle korkutan, ölümle sonuçlanmadığı durumlarda bile kalıcı hasarlar bırakabilen menenjit, çocukluk çağının en tehlikeli hastalıklarından biridir. Yetişkinlerde de görülebilen menenjit, özellikle de kolay bulaşması ve hızlı yayılması sebebiyle erken müdahale gerektirir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, menenjit ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

14.10.2019İyi Yaşam
Menenjit nedir, belirtileri nelerdir

Menenjit nedir, belirtileri nelerdir?

Beyin ve spinal kordu çevreleyen pia ve araknoid zarın infeksiyoz ve noninfeksiyoz nedenJerle gelisen akut ya da kronik inflamasyonuna menenjit denir. Menenjit, hemen her yaş grubunda görülebilen ciddi bir enfeksiyondur Akut bakteriyel menenjit (ABM) yuksek oranda mortaliteye neden olabilen ciddi bir infeksiyon hastalığıdır. Peki Menenjit belirtileri nelerdir, bulaşıcı bir hastalık mıdır?

13.09.2019Sağlık
Menenjit nedir, belirtileri neler

Menenjit nedir, belirtileri neler?

Bakteri, virüs veya mantar gibi birtakım enfeksiyon etkenleri menenjit hastalığına neden olur. Menenjit erken evrede tedavi edilmediğinde başta işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalık tablosudur. Bakteri­lerle oluşan menenjitlerde hastalığın olası gidişi tanının zamanlamasına ve tanı ile tedavi arasında geçen süreye bağlıdır. Peki, menenjit nedir, belirtileri neler?

7.08.2019Sağlık
Menenjit aşısı ne zaman yapılır

Menenjit aşısı ne zaman yapılır?

Ani ateşi, şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtilerle kendisini gösteren ve tedavi edilmediği takdirde hayati risk oluşturan menenjit hastalığı, yüzyıllardır insanların sağlık sorunlarından birini oluşturuyor. Temas ve solunum yoluyla bulaşan bu hastalık aşı ile korunarak önlenebiliyor. Peki, her yaştan kişinin risk grubunda olduğu menenjit hastalığı aşısı ne zaman yapılır? İşte, menenjit aşısı ve menenjite ilgili bazı bilgiler...

6.04.2019Sağlık
Meningokoksik Menenjit nedir

Meningokoksik Menenjit nedir?

Meningokoksik menenjit, ani başlayan ateş, şiddetli başağrısı, bulantı ve kusma, ense sertliği ve sıklıkla pembe renkli döküntüler ile seyredebilen bir hastalıktır. Hastalığın kuluçka süresi ortalama 3-4 gün olmakla beraber 2 ile 10 gün arasında değişebilir.

25.07.2018Gündem
Menenjit nedir, belirtileri nelerdir

Menenjit nedir, belirtileri nelerdir?

Menenjit mikropların beyin zarını ve beyini enfekte etmesi sonucunda oluşan hastalık tablosudur. Bakteri, virüs veya mantar gibi birtakım enfeksiyon etkenleri menenjit yapabilir. Mikrobun tipine göre hastalığın seyri ve tedavisi değişebilmektedir. Bakteriyel menenjit erken evrede tedavi edilmediğinde başta işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalık tablosudur.

13.07.2018Gündem
Menenjit nedir Menenjit bulaşıcı mıdır

Menenjit nedir? Menenjit bulaşıcı mıdır?

Genellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen menenjit, tedavi edilmezse duyma kaybı ve beyin hasarı gibi sonuçlar doğurabiliyor.Menenjit şüphesi taşıyan hastaların hemen bir uzmana gitmesi gerekiyor. Peki ciddi boyutlara ulaştığında ölümlere varan sonuçlar doğuran menenjit hastalığı nedir, türleri neler, bulaşıcı mı? İşte detaylar!

5.04.2018Gündem
Bebeğin ateşi nasıl düşer Uzman önerisi

Bebeğin ateşi nasıl düşer? Uzman önerisi!

Her an her yerde karşılaşılabilen bebekte yüksek ateş, ailelerin kabusu olabiliyor. Bu tarz durumlarda ebeveynlerin öncelikle kontrollü davranabilmek adına sükunetlerini korumaları gerekmektedir. Peki, bebeğin ateşini düşürmek için hangi yolların izlenmesi daha yerinde olacaktır? İşte, uzmanlardan alınan görüşler doğrultusunda bebeğin ateşini düşürme aşamasında kullanılabilecek yöntemler

14.05.2019Sağlık
Toz taşınımı nedir ve nasıl oluşur

Toz taşınımı nedir ve nasıl oluşur?

Toz taşınımı, temel olarak kuraklık ve çölleşme temelli ortaya çıkmaktadır. Dünya üzerindeki bazı toz kaynakları olan Sahra Çölü, Gobi, Taklamakan gibi noktalar, toz taşınımının temelini oluşturmaktadır. Peki, toz taşınımı nasıl oluşur? İşte, bazı zamanlarda gündeme gelen o konu hakkında bazı bilgiler

23.04.2019Gündem
Kızamık nedir Kızamık bulaşıcı mı

Kızamık nedir? Kızamık bulaşıcı mı?

Kızamık, çocuk hastalıkları arasındadır. Yetişkinlerde görülmemesi, bunların, çocuklukta kızamık geçirmiş olmalarına ve kalıcı bir bağışıklık kazanmalarına bağlıdır. Eğer çocukluğunda geçirmemişse, yaşlılığında bile geçirebilir. Sonbaharda hastalık artar. Kızamık, üç yaşın altında, yaşlılarda ve hamilelerde tehlikelidir. Beslenmesi bozuk, küçük çocuklarda, zatürre ile birlikte ölüme bile yol açabilir. Peki, kızamık bulaşıcı mıdır?

11.02.2019Sağlık
Suçiçeği belirtileri nelerdir nasıl olur

Suçiçeği belirtileri nelerdir nasıl olur?

Suçiçeği belirtileri, son günlerin araştırılan konuları arasında yer almaya devam ediyor. Özellikle çocuklarda meydana gelen suçiçeği, klinik bir tablodur. İnsandan insana bulaşabilen bu hastalık, yarattığı kaşıntı semptomu ile ciltte ciddi lezyona neden olabilmektedir. Peki, Suçiçeği nedir ve belirtileri nelerdir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

26.07.2018Gündem
Kabakulak Hastalığı nedir

Kabakulak Hastalığı nedir?

Kabakulak, kabakulak virüsünün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalıktır. Peki Kabakulak hastalığı öncesi şikayetler, belirtiler nelerdir?

18.07.2018Gündem
Sinüzit nedir Nasıl anlaşılır

Sinüzit nedir? Nasıl anlaşılır?

Sinüzit nedir sorusu birçok kişi tarafından merakla sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Günümüzde “sinüzit” yerine “rinosinüzit” olarak da tanımlanan rahatsızlığın gelişmesi enfeksiyonlar dışında oldukça nadir. Peki, sinüzit nedir? Nasıl anlaşılır?

16.06.2018Gündem
El-ayak ve ağız hastalığı nedir Bunlara dikkat

El-ayak ve ağız hastalığı nedir? Bunlara dikkat!

El-ayak ve ağız hastalığı nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Son yıllarda çocuklarda oldukça sık rastlanan el-ayak ve ağız hastalığı için, ebeveynlerin bilgi sahibi olması çok önemli. Peki, el-ayak ve ağız hastalığı nedir?

30.05.2018Gündem
Vertigo nedir Vertigonun belirtileri neler

Vertigo nedir? Vertigonun belirtileri neler?

Stres, yoğun iş hayatı ve kötü beslenme gibi durumların tetiklediği vertigo, birçok insanın muzdarip olduğu ve neden kaynaklandığını merak ettiği bir hastalık. Baş dönmesi şikayetiyle ortaya çıkan bu hastalığı teşhis etmek ise oldukça kolay. Peki vertigo nedir? Vertigo belirtileri neler? Vertigo nasıl tedavi edilir?

9.03.2018Sağlık
Baş dönmesinin nedeni Vertigo olabilir

Baş dönmesinin nedeni Vertigo olabilir

Kişinin kendisi veya çevresinin hareket ettiğini düşünmesi hissi olarak tanımlanan vertigo, son yıllarda sık görülen rahatsızlıkların başında geliyor. Bu durum sersemlik hissi veya baygınlık hali ile karıştırılmakla birlikte; tedavi edilmediği takdirde iş ve sosyal yaşamı durma noktasına getirebiliyor.

15.02.2016Sağlık
Vertigo Neden Olur

Vertigo Neden Olur?

Emsey Hospital’dan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Suat Turgut vertigo ile ilgili görüşlerini aktarıyor...

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu veya tıbbi ismi ile ‘Gonore’ cinsel yolla bulaşan ve hem kadınlarda hem de erkeklerde ciddi sağlık problemlerine neden olan bir hastalıktır.

Genç baba aniden hayatını kaybetti

Genç baba aniden hayatını kaybetti

Geçtiğimiz Cuma günü ABD'de trajik bir olay yaşandı. 24 yaşındaki üniversite öğrencisi, yeni doğan oğlunu kucağına aldıktan sonra komaya girdi ve sadece birkaç saat sonra hayatını kaybetti. Ve daha önce hiçbir şikayeti olmayan genç adamın sadece başı ağrıyordu. Doç. Dr. Kenan Keskin hürriyet.com.tr'ye şu bilgileri verdi: Bu bakteri aslında hepimizde olabilir, bizimle yaşayan bakterilerdir ama belli durumlarda tehlikeli hale geliyor.

17.12.2013Gündem
50 yaş üstü risk altında

50 yaş üstü risk altında

Uzmanlar uyardı:50 yaş üstü kişiler Batı Nil Ateşi hastalığının ağır seyreden formları için risk altında.

23.09.2010Kelebek
Batı Nil virüsü paniği

Batı Nil virüsü paniği

Yunanistan'da bugüne kadar 8 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan Batı Nil virüsü tehlikesi nasıl yayılıyor?

6.09.2010Kelebek
2.5 yaşındaki oğlu bakla zehirlenmesinden öldü

2.5 yaşındaki oğlu bakla zehirlenmesinden öldü

Bakla yiyen 2,5 yaşındaki Erdem Eyican, hayatını kaybetti. Ailesi hastalığın teşhisinde geç kalan doktorlardan davacı oldu.

23.02.2010Gündem
Küçük çocuğa helikopter yardımı

Küçük çocuğa helikopter yardımı

Beyninde sıvı toplanması hastası olan 1.5 yaşındaki Recep Ocaklı, rahatsızlanarak ambulans helikopterle Konya’ya getirildi.

2.02.2010Gündem
Silikozis hastalarına ücretsiz tedavi yolu

Silikozis hastalarına ücretsiz tedavi yolu

Sağlık Bakanlığı, sosyal güvencesi olmayan, ağırlıklı olarak kot taşlama işinde çalışanlarda görülen silikozis hastalarının ücretsiz muayene edileceğini açıkladı.

29.01.2010Gündem
Ağlama nöbetlerine akupunktur ile son

Ağlama nöbetlerine akupunktur ile son

20 saniyelik akupunktur seansları, minik bebeklere de çare oluyor. İşte uygulanan yöntem ve özellikleri..

4.06.2009Kelebek
Fatma Hanım ses getirdi

Fatma Hanım ses getirdi

Fatma Hanım'dan bir mail geldi... Bir isyandı, çaresizce yardım isteniyordu... Yazdık... Hurriyet.com.tr günlerdir konunun üzerinde... Fatma Hanım gibi aynı sorunları yaşayan binlerce insandan, binlerce mail aldık... İşte o Fatma Hanım'ın isyanı simge oldu... Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı harekete geçti...

2.04.2009Gündem
Bebek doğacak

"Bebek doğacak"

Yıldız Alçı'nın menenjit şüphesiyle kaldırıldığı ve yoğun bakım ünitesinde beyin ölümünün gerçekleştiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin Dekanı Prof. Dr. Halil Yanardağ, "Bebeğin yaşayabilmesi için anne karnında 30 haftayı doldurması gerekiyor.

15.01.2008Gündem
Çocuklara ve yetişkinlere takvimli aşı rehberi

Çocuklara ve yetişkinlere takvimli aşı rehberi

Çoğumuz aşıların sadece çocuklara yapıldığı yanılgısına kapılıyoruz. Oysa aşılar biz yetişkinlere de uygulanıyor ve yaşamsal önem taşıyor. Özellikle de bulaşıcı hastalıkların kapıda beklediği sonbahar ve kış mevsiminde!

11.09.2007Sağlık
SORU VE CEVAPLAR 40

SORU VE CEVAPLAR 40

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

31.07.2007Sağlık
SSPE hastalarına ilaç müjdesi

SSPE hastalarına ilaç müjdesi

Kızamık geçirildikten yıllar sonra ortaya çıkan, ağır bir beyin iltihabı hastalığı olan SSPE (Subakut sklerozan panensefalit) hastalarının tedavisinde kullanılan ”Isoprenozin” etken maddeli ilaç Sağlık Bakanlığından ruhsat aldı.

26.07.2006Gündem
Tüberkülozu ciddiye alın

Tüberkülozu ciddiye alın

Bugünkü modern tedaviyle tüberküloz (verem) hastalarında yüzde 100'e yakın iyileşme sağlanabilir. Ancak tedavi edilmez veya yetersiz tedavi edilirse ölüme yol açabilir. Tüberküloza karşı elimizde hem aşı hem de etkili ilaçlar olmak üzere iki stratejik silah var.

25.01.2006Kelebek
Farkedilmeyen işitme kaybı zekayı bozuyor

Farkedilmeyen işitme kaybı zekayı bozuyor

Sağlık Bakanlığı yenidoğan işitme taramalarının tüm ülkeye yayılabilmesi için bir program başlattı. Bakanlık, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

14.09.2004Kelebek
3 Aralık Dünya özürlüler Günü

3 Aralık Dünya özürlüler Günü

Serebral Palsili (beyin felçli) Çocuklar Derneği Başkanı Mehmet Gürkan, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de sayıları 1.5 milyonu bulan beyin felçli çocukların, ömür boyu tedaviye ihtiyaç duyduklarını belirtti.

2.12.2003Gündem

Yazar Sonuçları

"Tayyip Bey'i kızdıracak çok şey yaptım."

Engelli insanların hayatlarını farklı duygularla yazarız veya okuruz. Hayatın anlamı ile ilgili mesaj vermek; engellerin, bedenlerde değil beyinlerde olduğunu anlatmak isteriz.

30.09.2015

Ya Kübra kendi kafasına sert bir şeyle vurdu YA DA BİRİLERİ ONA VURDU

KÜBRA Eken vakasında bugün iki doktordan, iki farklı görüş okuyacaksınız...

26.11.2014

ÇOCUKLARDA ATEŞLİ HASTALIKLAR

Bu hafta konumuz, “çocuklarda ateşli hastalıklar...”

17.05.2013

Oh la la Paris!

Ankara’daki “Fransız okulu”nun eskiden bir adı yoktu. “Fransız Okulu” derdik.

14.04.2013

Egzersiz yapmanın yeni bir faydası daha

Düzenli egzersizin sağlıklı ve iyi yaşlanmanın en etkili yollarından biri olduğu bir kez daha doğrulandı. Özellikle aerobik antrenmanlar -bilhassa düzenli yürüyüşler- sağlıklı bir yaşlılık geçirmenin garantisi gibi görünüyor.

16.06.2010

Dizimde babamı oynatacağım

Aman Allahım! İnanılmaz güzel görünüyordu. Karşımda uzun boylu bir Carla Bruni duruyordu. Ve o bacaklar... Bütün fotoğrafların yarısını kaplıyordu. Senih kadraja almakta, Allah sizi inandırsın, zorlandı. Gülümsün Saatçi ne güzelliğinin farkında ne de güzelliği umurunda... Başka türlü bir kadın.

6.03.2009

Zayıflamanın kolay yolu merdiven çıkmak

İstatistiklere bakılırsa, hızla şişmanlıyoruz. Kimimiz sinirden, stresten, kimimiz gerginlik ya da öfkemizi bastırma isteğinden, kimimiz de yalnızlık ve depresif düşüncelerimiz sonucu ’homidi-gırtlak’ yiyoruz!

4.08.2008

Karşılıksız bir şey yapmanın mutluluğu hiçbir şeyde yok

İnanılmaz güzel mavi gözleri var. İnsana huzur veriyor. Sesi mum ışığı gibi, konuşurken titriyor. Ama yaptığı işler dağı yerinden oynatmak gibi, o kadar önemli, o kadar değerli.

18.07.2008

GAZOPEC elektrik faturamızın daha da artması demek

DAVOS’ta bu yıl enerji görüşmeleri daha çok "kapalı kapılar" ardında.

25.01.2008

Aşı konusunu atlamayın

Birkaç haftadır başta televizyon olmak üzere başka yayın organlarında da karşımıza "Sen Kork Pnömokok!" diye bir şey çıkıyor.

7.12.2007

Menopozda hormon kullanalım mı

Menopoz sorunları ile baş etmek bazen gerçekten güçtür.

17.01.2007

Çocuk eğitiminde doğrular yanlışlar

Bu çocuk eğitimi acayip bir iş. Ucu bucağı yok. Doğrusu yanlışı çok karışık. Hepimizin merak ettiği şeyler... İçinden çıkamadığımız meseleler...

12.02.2006