MENÜ

Mektup

Mektup ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mektup haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 29.654 Mektup haberi bulunmuştur.

Mektup Haberleri

Nefesimiz tükeniyor

Nefesimiz tükeniyor

Hayat nefesle başlıyor... Nefesle bitiyor... Temiz hava solumak en temel insan haklarından. Ancak kirli havaya bağlı gelişen hastalık ve ölümlerle ilgili veriler, aldığımız her nefesle ciğerlerimize sigara içer gibi ‘zehir’ gönderdiğimize dair alarm veriyor. Dünya Sağlık Örgütü bu kirlilik için “Görünmez katil” diyor. Dünyada her yıl 8 milyon insan hava kirliliği kaynaklı hastalıklar sonucu yaşamını yitiriyor. Beş yaş altı çocuklarda görülen on ölümden birinin nedeni kirli hava. Türkiye için yapılan tahminler de çok vahim. Soluduğu kirli hava nedeniyle her yıl 34 binden fazla kişinin erken öldüğü tahmin ediliyor.

20.01.2019Gündem
Bakan Yardımcısı Safrandan ‘eğitim çınarına’ ziyaret

Bakan Yardımcısı Safran'dan ‘eğitim çınarına’ ziyaret

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Amasya'nın Merzifon ilçesinde yaşayan 104 yaşındaki emekli öğretmen Mukime Furatoğlu'nu ziyaret etti. Bakan Yardımcısı Safran, “Türkiye'nin hayatta bulunan en yaşlı öğretmeni. Hafızası yerinde, canlı bir tarih. Çok çeşitli yerlerde görev yapmış. Asker kızı, şehit kızı. Bu yüzden de çok duygusal davranışları var” dedi.     

19.01.2019Eğitim
Milli Eğitim Müdüründen velilere karne mektubu

Milli Eğitim Müdüründen velilere karne mektubu 

Malatya'nın Kale ilçesinde Milli Eğitim Müdürü Mustafa Akkaya, karnelerle birlikte velilere bir mektup gönderdi.

19.01.2019Eğitim
Tatil için uzmanından kitap önerileri

Tatil için uzmanından kitap önerileri

Uzmanlara göre, tatili verimli geçirmenin en iyi yollarından biri bol bol kitap okumak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, karne dağıtımı sonrasında öğrenci ve velilere verdiği mesajda, en çok önemsediği şeyin çocukların kitap okuması olduğunu belirterek, “Kitap okumak hem çocuğun sanatsal, düşünsel gelişmesine, hem derslerine katkı sağlıyor. Kitap okuyanlar daha avantajlı oluyor hayatta. Roman olur, çizgi roman olur, yeter ki ilgi duysun, sevsin, kitap okuması çok fayda sağlar” diye konuştu.

19.01.2019Eğitim
Berlin’den Londra’ya Brexit mektubu: Sizi özleyeceğiz

Berlin’den Londra’ya Brexit mektubu: Sizi özleyeceğiz

Alman siyasetçilerin de aralarında olduğu 30 ünlü isim Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma sürecine ilişkin bir mektup kaleme aldı. Gazetede yayınlanan mektupta Londra’ya kararını gözden geçirmesi çağrısı yapılıyor.

19.01.2019Avrupa
PelosI’ye yok MelanIa’ya var

PelosI’ye yok MelanIa’ya var

ABD’de Trump’ın Meksika sınırına inşa etmek istediği duvar nedeniyle tam anlamıyla bir bilek güreşi yaşanıyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Trump’ın 29 Ocak’ta Kongre’de yapması beklenen konuşmasını iptal etme çağrısı üzerine Trump, Pelosi’nin Kabil ve Brüksel gezilerini parasızlıktan iptal ettiğini açıkladı. Ancak First Lady’nin tatil için Florida’ya askeri jetle uçması tepki çekti.

19.01.2019Dünya
Boris Johnson şok etkisi yarattı: Türkiye ile ilgili o sözlerini inkar etti

Boris Johnson şok etkisi yarattı: Türkiye ile ilgili o sözlerini inkar etti

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Brexit referandumuna giden kampanya sürecinde Türkiye ile ilgili hiç konuşmadığını iddia etti.

18.01.2019Dünya
Bakan Selçuk’tan öğrencilere mektup

Bakan Selçuk’tan öğrencilere mektup

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci döneminin sona ermesi dolayısıyla ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine ayrı ayrı mektup yazdı. Öğrenciler, e-Okul sistemi üzerinden Bakan Selçuk'un yazdığı mektuplara ulaşabilecek.

18.01.2019Eğitim
Sözcü gazetesi yazarları hakim karşısında

Sözcü gazetesi yazarları hakim karşısında

Sözcü gazetesinin yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile gazetenin genel yayın yönetmeni Metin Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 5 sanığın yargılandığı davanın dosyasının, aynı mahkemede gazetenin sahibi sanık Burak Akbay ve beraberindeki 3 sanığın yargılandığı davanın dosyasıyla birleştirilmesine karar verildi.

18.01.2019Gündem
Hayatı oyun alanına çeviren tasarımcı: Yılmaz Zenger

Hayatı oyun alanına çeviren tasarımcı: Yılmaz Zenger

60 yıllık üretim ve öğretim hayatının ardından yaşam öyküsünü yazmak için masa başına oturduğunda şunları kaleme almış Yılmaz Zenger: “Yaşam hikâyemi yazmak için masa başındayım, başım iki elimin arasında, kafam karışık, ben ne yaptım diyorum, bende de pişmanlıklar dolu dizgin.” Zenger’in pişmanlıklarından biri de 'gerçekten de karışık ve kocaman' arşivini gelecek kuşaklara bırakmak üzere düzenlememiş olmaması. Studio-X İstanbul’da ve SALT Galata’da 15 Şubat’a kadar devam edecek, Zenger’in de Ağustos 2018’deki vefatına kadar hazırlık aşamalarında bizzat yer aldığı arşiv sergileri, Yılmaz Zenger’in farklı alanlardaki üretiminin bir bölümünü sanat ve tasarım izleyicileriyle buluşturuyor. Studio-X İstanbul’daki sergi üzerine konuştuğumuz küratör Pelin Derviş, Yılmaz Zenger’in bıraktığı kıymetli mirasa sahip çıkılması için, “Zenger Ailesi’nin yalnız bırakılmaması ve onlara destek verilmesi gerektiğine inanıyorum” diyor.

18.01.2019Kitap Sanat
Kuzey Kore temsilcisi ABDye vardı

Kuzey Kore temsilcisi ABD'ye vardı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya gelmesi beklenen Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yong-chol'un, ABD'ye vardığı bildirildi.

18.01.2019Dünya
Trumptan Pelosiye seyahat engeli

Trump'tan Pelosi'ye seyahat engeli

ABD Başkanı Donald Trump, hükümetin kapalı olması dolayısıyla kendisinden "Birliğin Durumu" konuşmasını ertelemesini isteyen Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi'nin Belçika, Mısır ve Afganistan'ı kapsayan seyahatini ertelediğini duyurdu.

18.01.2019Dünya
Trumptan ABDyi şoke eden mektup... Erteliyorum dedi ortalık karıştı

Trump'tan ABD'yi şoke eden mektup... 'Erteliyorum' dedi ortalık karıştı

ABD Başkanı Donald Trump, hükümetin kapalı olması dolayısıyla kendisinden "Birliğin Durumu" konuşmasını ertelemesini isteyen Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi'nin Belçika, Mısır ve Afganistan'ı kapsayan seyahatini ertelediğini duyurdu. Trump'ın, kararı Amerikan medyasında tartışma yarattı.

17.01.2019Dünya
Trump, Kim ile ikinci zirveyi duyurabilir

Trump, Kim ile ikinci zirveyi duyurabilir

ABD Başkanı Donald Trump'ın, birkaç gün içerisinde, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile büyük ihtimalle mart ya da nisanda Vietnam'da düzenlenecek ikinci bir zirveyi duyurabileceği bildirildi.

17.01.2019Dünya
ABDdeki hükümet kapatma krizinde çözüme ulaşılamadı

ABD'deki hükümet kapatma krizinde çözüme ulaşılamadı

ABD Başkanı Trump ve Demokratlar arasında yaşanan ek bütçe tartışması sonrasında kapanan hükümet, ülke tarihinin "en uzun süreli hükümet kapanması" olarak tarihe geçerken, üzerinden 27 gün geçmesine rağmen taraflar henüz anlaşmaya varamadı.

17.01.2019Dünya
Esrarengiz ölümün ardından dram çıktı

Esrarengiz ölümün ardından dram çıktı

Adana'da oturmadığı bir apartmanın bahçesinde ölü olarak bulunan kadının kanser olduğunu öğrendiği için polise, eşine ve ailesine "benim ölümümden kimse sorumlu değil kanser olduğumu öğrendim kimseye acı çektirmek istemiyorum" içerikli mektup yazıp intihar ettiği ortaya çıktı.

16.01.2019Gündem
ABden İngiltereye Brexit güvencesi

AB'den İngiltere'ye Brexit güvencesi

Avrupa Birliği (AB), İngiltere ile üzerinde uzlaşılan Brexit ayrılık anlaşmasına ilişkin endişeleri gidermeye yönelik güvencelerde bulunurken anlaşmada değişiklik yapılmayacağını duyurdu.

14.01.2019Ekonomi
ABden İngiltereye Brexit güvencesi

AB'den İngiltere'ye Brexit güvencesi

İngiliz parlamentosu, hükümetin AB ile uzlaştığı Brexit ayrılık anlaşmasını yarın oylamaya hazırlanırken, AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Konsey Başkanı Donald Tusk'un İngiltere Başbakanı Theresa May'e gönderdikleri mektup yayımlandı.

14.01.2019Dünya
APden İngiltereye Brexitten vazgeçin çağrısı

AP'den İngiltere'ye 'Brexit'ten vazgeçin' çağrısı

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 129 üyesi, Brexit anlaşmasının İngiliz Parlamentosu'nda oylanmasından bir gün önce, İngiliz halkına hitaben açık bir mektup yayımladı.

14.01.2019Dünya
Rusya ve ABD’nin Avrupa’daki gaz savaşı

Rusya ve ABD’nin Avrupa’daki gaz savaşı

ABD, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatını artırmak, uluslararası piyasalardaki ticari anlaşmazlıklarda pazarlık payı elde etmek ve Avrupa ile Rusya'nın yakınlaşmasını önlemek için Avrupa'nın enerji politikalarına siyasi müdahalede bulunmayı hedefliyor.

14.01.2019Ekonomi
Macrondan Fransızlara açık mektup

Macron'dan Fransızlara açık mektup

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sarı yeleklilerin gösterilerinin yol açtığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla vatandaşların da katılımıyla ülke çapında müzakerelerin yürütüleceğini belirtti. Macron, sarı yeleklilerin protestolarının sebep olduğu sorunlara çözüm bulmak için 15 Mart'a kadar vatandaşların da katılımıyla ülke çapında müzakerelerin yürütüleceğini aktardı.

13.01.2019Dünya
Bakan Selçuk video konferansla derse katıldı

Bakan Selçuk video konferansla derse katıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kendisine mektup gönderen Isparta Kadir Boylu Ortaokulu öğrencilerine sürpriz yaparak video konferans yöntemiyle derse bağlandı. Selçuk öğrencilere, "Asla hayallerinizi sınırlamayın. Bir şeyin olup olmayacağına önceden karar vermeyin. Önce çabalayın, uğraşın. Olmazsa yeni bir hedefe yönelirsiniz" dedi.

12.01.2019Eğitim
Kadroya geçen taşeron işçiler için zam talebi

Kadroya geçen taşeron işçiler için zam talebi

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Hükümetimizin, el emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceği kararlılığına dayanarak, taşeron şirketlerde çalışırken sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT'lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunmasını talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

9.01.2019Ekonomi
Mektuplar...

Mektuplar...

111. sayımızın İlişki Durumu sayfasında mektuplardan konuştuk.

7.01.2019Kampüs
Son Dakika... Malezya Kralı tahtı bırakıyor

Son Dakika... Malezya Kralı tahtı bırakıyor!

Malezya Kralı Sultan V. Muhammed'in tahtından çekildiği duyuruldu.

6.01.2019Dünya
Zor olan erkek egemen zihniyeti değiştirmek

Zor olan erkek egemen zihniyeti değiştirmek

Prof. Yeşim Darıcı bilim insanı, fizikçi. 31 yılı aşkın süredir Amerika’da yaşıyor. Florida Üniversitesi’nin ilk kadın fizik profesörü. Bilimsel başarılarının yanı sıra Yeşim Darıcı kadın hakları savunucusu ve aktivist olarak tanınıyor. Kısa süreliğine Türkiye’ye gelen Prof. Darıcı ile konuştuk.

5.01.2019İK/Yeni Ekonomi
Trumptan Kongreye Meksika Duvarı mektubu

Trump'tan Kongre'ye 'Meksika Duvarı' mektubu

ABD Başkanı Trump, "Duvarlar işe yarıyor. Onun için zengin, güçlü ve başarılı insanlar evlerinin etrafına duvar örerler." dedi.

5.01.2019Dünya
Kabine toplantısının yankıları sürüyor: Suriye kum ve ölümden ibaret

Kabine toplantısının yankıları sürüyor: Suriye kum ve ölümden ibaret

ABD Başkanı Trump önceki gün Beyaz Saray’da düzenlenen toplantıda, Afganistan’dan İran’a, Avrupa Birliği’nden Suriye ve Kuzey Kore’ye kadar birçok konuda açıklama yaptı. Suriye’yi “Kum ve ölümden ibaret” diye tanımlayan ABD Başkanı, “Yaptırımlar geliyor” yazılı, İran’a gönderme yapan dev afişi toplantı boyunca masada tuttu.

4.01.2019Dünya
FETÖ için ABD heyetiyle 6. kez görüşme

FETÖ için ABD heyetiyle 6. kez görüşme

ABD'li ve Türk yetkililer, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturmaları görüşmek üzere bir araya geliyor.

3.01.2019Dünya
Trumptan Kuzey Kore açıklaması: Dört gözle bekliyorum

Trump'tan Kuzey Kore açıklaması: Dört gözle bekliyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan bir mektup aldığını ve yakın zamanda kendisiyle görüşeceğini açıkladı.

2.01.2019Dünya
MSB 165 personel alımı başvurusu nasıl yapılır Başvuru şartları neler

MSB 165 personel alımı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi sayfası üzerinden bir ilan yayımlandı. İlana göre, MSB bünyesinde 165 kamu personeli istihdam edilecek. İşte Milli Savunma Bakanlığı 165 kamu personeli alımı genel şartları ve başvuru detayları...

2.01.2019Gündem
Highsmithin kaleminden üç kitap

Highsmith'in kaleminden üç kitap

Usta yazar Patricia Highsmith'in üç kitabı okura buluşuyor.

2.01.2019Keyif
Geçmişi zaman olur ki…

Geçmişi zaman olur ki…

51 yıllık hayatında binlerce mektup kaleme alan Marcel Proust’un 120 mektubunun derlendiği ‘Kalan Son Güzel Kâğıdım’da yazarın özel hayatı, politik duruşu ve edebiyata bakışından izler var.

2.01.2019Kitap Sanat
Belçikalı eski bakanın karantinası kalktı

Belçikalı eski bakanın karantinası kalktı

Belçika’da eski Göç ve Mülteci Bakanı Theo Francken’in evine şarbon şüphesiyle uygulanan karantinanın kaldırıldığı açıklandı.

1.01.2019Avrupa
MHP Grup Başkanvekili Akçay: Af teklifinin çıkması gerekir

MHP Grup Başkanvekili Akçay: Af teklifinin çıkması gerekir

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, çeşitli suçlardan hüküm giyenlere af getiren ve Meclis'e sundukları yasa teklifinin takipçisi olduklarını belirtti. Akçay, "Biz verdiğimiz bu teklifin arkasındayız. 'Şu gün, bu saat' demek mümkün olmaz. Meclis gündemi çerçevesinde, bütün siyasi aktörlerin gündemi çerçevesinde, ortak mutabakat çerçevesinde çıkabileceğini, çıkması gerektiğini düşünüyoruz. O konunun da takipçisiyiz" dedi.

31.12.2018Gazete Manşetleri
Moon, Kimin mektubunu memnuniyetle karşıladı

Moon, Kim'in mektubunu memnuniyetle karşıladı

Güney Kore Devlet Başkanı Moon, Kuzey Kore lideri Kim'in kendisine gönderdiği mektuptan memnuniyet duyduğunu bildirdi.

31.12.2018Dünya
Son dakika... Putinden dikkat çeken Türkiye mesajı

Son dakika... Putin'den dikkat çeken Türkiye mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'a yeni yıl için mektup gönderdi.

30.12.2018Dünya
Son dakika... Kuzey Koreden flaş adım

Son dakika... Kuzey Kore'den flaş adım

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'e, yeni yılda Kore Yarımadası'nda barış ve refahın tesisi için çabaların sürmesi çağrısında bulunduğu mektup gönderdi.

30.12.2018Dünya
Sinemada bu hafta hangi filmler var Bu hafta 11 film vizyona girecek

Sinemada bu hafta hangi filmler var? Bu hafta 11 film vizyona girecek

Hafta sonu tatilini sinema filmi izleyerek değerlendirmek isteyen vatandaşlar, bu hafta vizyona girecek filmleri araştırmaya başladı. Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 6'sı yerli 11 film vizyona girecek. İşte, sinemada bu hafta vizyona girecek filmlerin isimleri, oyuncu kadroları ve konuları...

27.12.2018Keyif
180 üniversite kampüsüne posta kahvesi açılıyor

180 üniversite kampüsüne 'posta kahvesi' açılıyor

PTT’ler ‘Posta Kahvesi’ oluyor. Gençlere kahve ve çay ikram edilerek, mektup alışkanlığı yeniden kazandırılacak.

27.12.2018Kampüs
170 aydın ve sanatçı soruşturması: İfade talimatı geri çekildi

170 aydın ve sanatçı soruşturması: İfade talimatı geri çekildi

TSK’nın Afrin’e yönelik askeri operasyonuna ilişkin milletvekillerine mektup gönderen 170 aydın, sanatçı ve siyasetçi hakkındaki soruşturmayı yürüten savcı Muhammed Akif Ongun, şüphelilerin ifadelerinin alınması için Emniyet’e yazdığı talimatın infaz edilmeksizin iadesini istedi.

27.12.2018Gündem
Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) sözleşmeli er ve uzman çavuş alımı başvuru şartları neler

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) sözleşmeli er ve uzman çavuş alımı başvuru şartları neler?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) sözleşmeli er ve uzman çavuş alımı başvuru detayları binlerce vatandaş tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Bünyesinde görevlendirmek üzere sözleşmeli er ve uzman çavuş alımı yapacak olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı için başvuru şartları merak ediliyor. Peki, Kara Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli er ve uzman çavuş alımı başvuru şartları neler?

25.12.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Artık kim bakar kötü futbola! Mühim olan skor

Beşiktaş’ta maçın iki adamı vardı. Biri en zor anda takımı öne geçiren Dorukhan, diğeri bir çok kritik kurtarışa imza atan Karius. Bu şu demek: Kötü futbolla, iyi skor aldı Beşiktaş. Ama ligin 2. devresinde herkes skora bakar.

19.01.2019

Yeni “Emîn”imize, “ilk açık mektup...”

Temmuz 2013’te “Emir Sultan tamam, ya Mevlevîhâne?” diye sormuşum. Aradan geçen yıllar içinde, (“İzmir Mevlevîhânesi” hakkında en az 5-6 makale yazmış olmama rağmen, bir aks-i sadâ alamadım ama...) İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Emir Sultan”da, şükranla anılacak çok önemli bir kültür projesini tamamladı; var olsunlar...

18.01.2019

Hazır, bitmiş 210 yerli film vizyon sırası bekliyor

Antrakt dergisi verileriyle Deniz Yavuz tarafından hazırlanan “2018 Vizyon Raporu” geçti elime. Yapımcılar ve salon işletmecileri arasında süren tartışmada fikir sahibi yapacak ilginç veriler var.

18.01.2019

Trump’ın üslubu Johnson mektubu gibi

KUŞKUSUZ, dönemler ve koşullar çok farklı. Ancak yine de üslubun ABD Başkanı Lyndon Johnson’ın 1964 yılında Başbakan İsmet İnönü’ye gönderdiği mektuba hâkim olan tarzdan hiçbir farkı yok.

15.01.2019

Daha neler

Anlaşılıyor ki, Trump, teröristleri hep Kürt zannediyor, Kürtleri de terörist zannediyor. Dolayısıyla bütün Kürtlere ayıp ettiğinin hiç farkında değil. Bunu ona anlatmak lazım.

15.01.2019

Sinemanın yeni kurulu

Yeni sinema yasası dün itibariyle Meclis’te Kültür Komisyonu’ndan görüşülmeye başlandı...

10.01.2019

Bitpazarlarının gönüllü postacısı

Tedavülden kalkan, yıllar önce bir kutuya, çekmeceye atılan, sonra antikacılara, bitpazarlarına yolculuk yapan mektuplar, Hakan Kaynar’ın dokunuşuyla birer birer evlerine dönüyor.

25.12.2018