MENÜ

Mehmet Ali Akben

Mehmet Ali Akben ile ilgili tüm haberleri, son dakika Mehmet Ali Akben haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Mehmet Ali Akben haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 132 Mehmet Ali Akben haberi bulunmuştur.

Mehmet Ali Akben Haberleri

Üzerinden para kazanılacak bir ülke değiliz

"Üzerinden para kazanılacak bir ülke değiliz"

Türkiye’nin artık gelebilecek kur ataklarına karşı eskisinden daha iyi şekilde mücadele edecek önemli tecrübeler kazandığını vurgulayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İçiniz rahat olsun. ‘Türkiye artık üzerinden para kazanılacak bir ülke değil. Türkiye vaat ettikleriyle sürdürülebilir şekilde para kazanılacak bir ülke” dedi.

6.07.2019Ekonomi
BDDK Başkanı Akben: Sektör yüzde 380 büyüdü

BDDK Başkanı Akben: Sektör yüzde 380 büyüdü

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben "Son 11 yılda yüzde 380 büyüme ile neredeyse 5 katına ulaşmak üzere olan sektörün güçlü bir büyüme performansına sahip olduğu gözlenmektedir" dedi.

5.07.2019Ekonomi
Bakan Albayrak: Türkiye üzerinden para kazanılacak bir ülke değil

Bakan Albayrak: Türkiye üzerinden para kazanılacak bir ülke değil

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Finansal Kurumlar Birliği’nin 7. Olağan Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak AK Parti iktidarı döneminde ilk kez cari fazla verileceği söyledi.

5.07.2019Ekonomi
BDDK’dan iç talebe destek için iki adım

BDDK’dan iç talebe destek için iki adım

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüketimi artırıcı etkisi bulunacak olan iki yeni düzenleme açıkladı. Önceki akşam kredi kartı taksitlendirme süreleri artıran BDDK dün de, kredi kartlarında ödenmesi gereken asgari tutar da bütün kredi kartı limitleri için dönem borcunun yüzde 30’una çekti.

14.06.2019Ekonomi
BDDK Başkanı Akben: Düzenlemeler tüketicinin elini rahatlatacak

BDDK Başkanı Akben: Düzenlemeler tüketicinin elini rahatlatacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi kartı taksit sayılarında değişikliğe gidilmesiyle birlikte tüketicilerin elini rahatlatacağını söyledi.

13.06.2019Ekonomi
BDDK Başkanı: Bütün bankalar TL’ye sahip çıkmalı

BDDK Başkanı: Bütün bankalar TL’ye sahip çıkmalı

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben "Ülkemizde son dönemde döviz kurları üzerinden spekülasyonlar yapılıyor, döviz hareketliliği konusunda saldırılara maruz kaldık. TL'nin ülkemizin parası olduğu bilincini, sektörümüzün, bütün bankalarımızın, TL'ye sahip çıkarak göstermesi gerek. Bilhassa mevduat alanında, dolarizasyondan TL'ye geçiş konusunda gayretli çalışma bekliyoruz" dedi.

17.05.2019Ekonomi
Son dakika... BDDKdan o sektör için taksit düzenlemesi

Son dakika... BDDK'dan o sektör için taksit düzenlemesi

BDDK Başkanı Akben, "Kuyumculukta işçilik gerektiren ziynet, takı ve mücevherat ürünlerinde kredi kartına 4 taksit düzenlemesi yapacağız. Çeyrek altın, gram altın, külçe altın gibi ürünlerde taksit yapılamayacak" açıklamasında bulundu.

27.03.2019Ekonomi
Son dakika... BDDK Başkanı açıkladı: Kredi kartı, ihtiyaç ve taşıt kredileri...

Son dakika... BDDK Başkanı açıkladı: Kredi kartı, ihtiyaç ve taşıt kredileri...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Kredi kartlarında taksit sınırı ve bireysel tüketici kredilerinde vade uzatımı yönünde çalışma yapıyoruz." açıklamasında bulundu. "İhtiyaç kredilerinde vade 36 aydan 60 aya çıkacak." diyen Akben, "Fiyatı 120 bin TL'ye kadar olan taşıt alımı amacıyla kullandırılacak kredilerde vade 48 aydan 60 aya yükselecek." ifadelerini kullandı.

22.02.2019Ekonomi
Cep telefonlarında taksit süresi uzatıldı

Cep telefonlarında taksit süresi uzatıldı

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, 3 bin 500 lirayı aşan cep telefonu kredilerinde 12 ay vadenin Nisan sonuna kadar devam edeceğini açıkladı.

31.01.2019Ekonomi
Herkesi ilgilendiriyor Kredi kartlarında yeni düzenleme

Herkesi ilgilendiriyor! Kredi kartlarında yeni düzenleme

Kredi kartlarında taksitlendirme süreleri Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'nın görüşü alınarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından belirlenecek.  BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Eski taksit sayıları geçerli. Kurul'a yetki alındı, orada daha hızlı olmak açısından. Kurul, eski yönetmelikteki taksit sayıları aynı olacak şekilde kararını aldı ve bugün Türkiye Bankalar Birliği ve Katılım Bankaları Birliği'ne gönderim yapıldı. Basına da duyurusu yapılacak." ifadelerini kullandı.

11.01.2019Ekonomi
Ekonomi Politikaları Kurulu bugün ilk toplantısını gerçekleştirecek

Ekonomi Politikaları Kurulu bugün ilk toplantısını gerçekleştirecek

Ekonomi Politikaları Kurulu(EPK) bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirecek.

25.10.2018Ekonomi
Kurullara 76 atama

Kurullara 76 atama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Politika Kurulları’na atamaları yaptı. 76 kişi arasında SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi, TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Orhan Gencebay ile Hülya Koçyiğit, tarihçi Murat Bardakçı gibi dikkat çeken isimler yer aldı.

9.10.2018Gündem
İşte, Ekonomi Politikaları Kurulu üyeleri

İşte, Ekonomi Politikaları Kurulu üyeleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Ekonomi Politikaları Kurulu'nun atamaları gerçekleşti. Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kurul üyesi olarak tayin edildi.

9.10.2018Ekonomi
Son dakika... Gece yarısı flaş atama kararları

Son dakika... Gece yarısı flaş atama kararları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına yapılan atamalar Resmi Gazete'de yer aldı. Cumhurbaşkanı kararıyla, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki 9 ayrı kurula 76 isim atandı. Politika kurullarına atanan isimler arasında Mehmet Ali Yalçındağ, Alev Alatlı, Prof. Dr. İskender Pala, Murat Bardakçı, Orhan Gencebay, Rasim Özdenören ve Prof. Dr. Ümit Meriç de bulunuyor.

8.10.2018Gündem
‘Batık kredilerin başka bir kuruma devredilmesi planda yok’

‘Batık kredilerin başka bir kuruma devredilmesi planda yok’

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Yeni Ekonomi Programı olarak adlandırılan Orta Vadeli Program'ın (OVP) açıklanmasının ardından gazetecilere şu açıklamaları yaptı:

20.09.2018Ekonomi
Düşük enflasyon için taksite sınır

Düşük enflasyon için taksite sınır

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartıyla yapılan işlemlerde taksit sayılarını sınırlamaya ve tüketici kredilerini yeniden 36 aya çekmeye hazırlanıyor.

2.08.2018Ekonomi

Moody’s’in kararı gayri ahlaki

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Moody’s’in 17 bankanın notunu indirmesi sonrasında “Bankacılık sistemimiz güçlü sermaye, yüksek aktif kalitesi ve uluslararası normlara tam uyum içerisinde yoluna devam ediyor” diye konuştu.

8.06.2018Ekonomi
Son dakika... BDDK Başkanından flaş mesajlar

Son dakika... BDDK Başkanı'ndan flaş mesajlar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Bankalarımız konjonktürel dalgalanmaya karşı kendini koruyacak yapıdadır." dedi.

1.06.2018Ekonomi
BDDKdan döviz mevduatları için açıklama

BDDK'dan döviz mevduatları için açıklama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, Hükümetin döviz mevduatlarına el koyma dedikodusunun abesle iştigal olduğunu söyledi.

21.05.2018Ekonomi
Enflasyonist baskı azalıyor

Enflasyonist baskı azalıyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, aşırı ısınma endişelerinin geride kaldığını, cari açığın daha makul düzeylere düşeceği, enflasyonist baskıların azalacağı bir döneme girildiğini belirterek, “Tüm göstergeler buna işaret ediyor” dedi.

9.05.2018Ekonomi
Ev kredisi düşüyor

Ev kredisi düşüyor!

İmar barışı, KDV ve tapu avantajlarının ardından konut sektörüne bir destek de bankalardan geliyor. Başbakan Yıldırım, Ziraat Bankası’nın konutta piyasanın hareketlenmesine yarayacak kampanya açıklayacağını müjdedi. Edinilen bilgiye göre sektörün önde gelen bankalarının da buna katılarak konut kredisi faizlerini yüzde 1 seviyesine düşürmesi bekleniyor. Konut sektörü temsilcileri ise faizin yüzde 0.99’a düşeceğini belirtti.

7.05.2018Ekonomi
Ülkerden borç yapılandırmayla ilgili açıklama

 Ülker'den borç yapılandırmayla ilgili açıklama

Borçlarını yeniden yapılandırmak için bankalarla görüşme halinde olduğu geçen aylarda açıklanan Yıldız Holding'in 8.5 milyar dolar borcunun 6.5 milyar dolarının yapılandırılacağını söyleyen konuya yakın iki kaynak, bu süreçte ciddi teminatlar alındığını belirtti.

18.04.2018Ekonomi
Zamda  acele etmeyin

Zamda acele etmeyin

Benzin ve motorine üç günde üç zam yapılması Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi harekete geçirdi. Zeybekci, dalgalanmalar döneminde akaryakıt firmalarına biraz beklemelerini önerirken, “Zam yapmada bu kadar acele etmeyin” dedi.

13.04.2018Ekonomi
BDDKdan şirketlerin kredi yapılandırmasıyla ilgili açıklama

BDDK'dan şirketlerin kredi yapılandırmasıyla ilgili açıklama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, döviz kurlarının yükselmesi, uluslararası gelişmeler ve kaynak vadelerinin kısa olması nedeniyle bir kısım büyük gruplara ait kredilere ilişkin ortaya çıkan hususların münferit olaylar olduğunu belirterek, "Toplam kredileri 2,2 trilyon lira seviyesine ulaşan bankacılık sektörü bu tür kredileri yönetebilecek güç ve kabiliyettedir." dedi

13.04.2018Ekonomi
BDDK Başkanı Akben’den önemli açıklamalar

BDDK Başkanı Akben’den önemli açıklamalar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Akben, yıl içinde milli bir kredi derecelendirme kuruluşu kurmayı hedeflediklerini söyledi.

12.03.2018Ekonomi
Kredi borcu olanlar dikkat Yeni düzenleme geldi

Kredi borcu olanlar dikkat! Yeni düzenleme geldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, "Yeni kredinin sözleşme koşulları herhangi bir imtiyaz içermese dahi, finansal güçlük yaşayan bir borçlunun mevcut kredisini ödeyebilmesi için yeni bir kredi kullandırılması imtiyaz olarak kabul edilir." dedi.

6.03.2018Ekonomi
Kredi kartı online alışverişe nasıl açılır Kredi kartı internet alışverişi onayı nasıl yapılır

Kredi kartı online alışverişe nasıl açılır? Kredi kartı internet alışverişi onayı nasıl yapılır?

Kredi kartıyla online alışverişte onay süresi bugün sona eriyor. Kullanıcılar bankalarına onay vermediği takdirde 1 Şubat'tan itibaren kredi kartlarını online alışverişte kullanamayacak.

31.01.2018Ekonomi
Kredi kartı sahipleri dikkat Bugün son gün

Kredi kartı sahipleri dikkat! Bugün son gün

Kredi kartıyla online alışverişte onay süresi bugün sona erecek. Süre 31 Aralık'ta bitiyordu ancak uzatılmıştı. Kullanıcılar bankalarına onay vermediği takdirde 1 Şubat'tan itibaren kredi kartlarını online alışverişte kullanamayacak. Onay verildiği takdirde kartlar online alışverişte kullanılabilecek.

31.01.2018Ekonomi
Takibe alınacak kredilerle ilgili kritik açıklama

Takibe alınacak kredilerle ilgili kritik açıklama

BBDK Başkanı'ndan takibe alınacak kredilerle ilgili açıklama BDDK Başkanı Akben, "Yeni UFRS ile (Telekom gibi yakın izlemeye alınan kredilerde)takibe dönüşüm için belli bir süre yok; bankalar zarar beklerse takibe alabilirler" dedi

15.01.2018Ekonomi
İnternetten kartla alışverişe onay süresi olan 31 Ocak tarihi uzatılmayacak

İnternetten kartla alışverişe onay süresi olan 31 Ocak tarihi uzatılmayacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, internetten kartla alışverişe onay süresi olan 31 Ocak 2018 tarihinin uzatılmayacağını söyledi.

15.01.2018Ekonomi
Son dakika... Kredi kartıyla alışveriş yapanlar dikkat O süre uzatıldı

Son dakika... Kredi kartıyla alışveriş yapanlar dikkat! O süre uzatıldı

BDDK Başkanı Akben: "Banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinden onay alma süresini bankalar ve vatandaşlardan gelen talepler ile yıl sonunda gerek yoğunlaşan harcamalarda gerekse banka sistemlerinin entegrasyonunda aksama olmaması için 31 Ocak 2018'de sona erdireceğiz" açıklamasında bulundu.

28.12.2017Ekonomi
TAPDK’da ‘hayalet kurul’

TAPDK’da ‘hayalet kurul’

TÜTÜN ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu da (TAPDK), ‘hayalet kurula’ dönüştü. TAPDK’nın karar organı niteliğindeki 7 kişilik kuruldaki üyelerin tümünün görev süresi geçen ay bitti. Yeni atama yapılmayınca, kurul boşalmış oldu. İnternet sitesinde de, kurul üyeleri bölümü artık boş bir sayfa olarak açılıyor.

9.12.2017Ekonomi
Başbakan Yardımcısı Şimşek: BDDK üyeleri hazır

Başbakan Yardımcısı Şimşek: BDDK üyeleri hazır

Hürriyet'in haberinin ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda atamaların önümüzdeki günlerde duyurulacağını söyledi.

5.12.2017Ekonomi
Dikkat çeken yönetim

Dikkat çeken yönetim!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda sadece Başkan Mehmet Ali Akben ve tek kurul üyesi Olcay Turan bulunuyor. Ancak bu durum BDDK'nın çalışmasını ve yönetimini etkilemiyor.

5.12.2017Ekonomi
‘Bankalara spekülasyon boşa çıktı’

‘Bankalara spekülasyon boşa çıktı’

ABD’de görülen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla davasında tanık İran asıllı Reza Zarrab’ın iddialarında yer alan Ziraat Bankası ve Vakıfbank açıklama yaparak davada bahsi geçen süreçlerin hiçbir yerinde ilgileri ve dahilleri olmadığını vurguladılar. Reuters’e açıklama yapan Ziraat Bankası yetkilisi, Ziraat Bankası’nın Türk ve İran uyruklu altın taciri Reza Zarrab’ın ABD’de görülen mahkemede jüri üyelerine verdiği ifadede bankanın adının geçtiği sözlerini yalanladı. Banka yetkilisi, “Ziraat Bankası uluslararası regülasyonlara uyan bir bankadır” dedi.

1.12.2017Ekonomi
Dünya bankacılık devine Türkiye izni resmen çıktı

Dünya bankacılık devine Türkiye izni resmen çıktı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "BDDK olarak Bank of China Turkey AŞ'nin bankacılık lisansını onayladık. Bankaya daha önce kuruluş izni verilmişti. Şimdi ise lisans verildi. Bank of China Turkey AŞ, artık resmen yarından itibaren bankacılık işlemlerine başlayabilir." dedi.

1.12.2017Ekonomi
Şimşekten Halkbank iddiasına yanıt: İlgisi yok, BDKK açıklama yapacak

Şimşek'ten Halkbank iddiasına yanıt: İlgisi yok, BDKK açıklama yapacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Halkbank'ın bir başka bankaya devredileceğine yönelik iddialara, "İlgisi yok, BDDK gerekli açıklamayı yapacak." dedi.

20.11.2017Ekonomi
BDDK’dan 4 saat sonra düzeltme

BDDK’dan 4 saat sonra düzeltme

TÜRK Telekom’un ana ortağı Oger’in ödeyemediği 4.7 milyar dolarlık borcuna yönelik Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’in demeçleriyle ilgili haberler kafa karıştırdı.

16.11.2017Ekonomi