MENÜ

Mavi Akım

Mavi Akım ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mavi Akım haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.694 Mavi Akım haberi bulunmuştur.

Mavi Akım Haberleri

Türkiye “gaz ticaret merkezi” olma yolunda ilerliyor

Türkiye “gaz ticaret merkezi” olma yolunda ilerliyor

Enerjide kaynak çeşitliliğini artırmak isteyen Türkiye, doğal gazda arz güvenliğini sağlamak ve gaz ticaret merkezi olma hedefine ulaşmak için adımlarını hızlandırdı. Türkiye TANAP'tan sonra TürkAkım ile sadece bir transit ülke olmak istemediğini, alıcı ve satıcının buluştuğu gaz fiyatının belirlendiği bir ticaret merkezi olmayı hedeflediğini güçlü hamlelerle ortaya koyuyor.

23.11.2018Ekonomi
Dostluğu bağladı

Dostluğu bağladı

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin en zor kısmı dün yapılan törenle tamamlandı. 31.5 milyar metreküp doğalgazı Rusya’dan Türkiye’ye 2019 yılında taşıması planlanan gazın yarısı ise Avrupa’ya nakledilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, hattın son kaynağını ve denize indirilmesini birlikte izledi.

20.11.2018Ekonomi
Son dakika... İstanbulda tarihi tören Dev projede bu sözler alkış aldı

Son dakika... İstanbul'da tarihi tören! Dev projede bu sözler alkış aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen "TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni"nde açıklamalarda bulundu. 2 devlet başkanı dev projenin bitişi için 2019 yılını gösterirken, iki devlet arasındaki dostluğa ve ekonomi açısından önemli projelere de değindi.

19.11.2018Ekonomi
Dolar dünya para birimi olmaktan çıkabilir

'Dolar dünya para birimi olmaktan çıkabilir'

ABD ile Menbiç konusunda varılan uzlaşma ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kandil ve Sincar’a da gireriz” sözleriyle gözler yeniden terör kuşağına çevrildi. Turgut Özal’ın ve Necmettin Erbakan’ın danışmanlığını yapan uluslararası ilişkiler profesörü Sencer İmer’e göre meşru yolda ilerleyen Türkiye doğru adımlar atıyor. Ancak Amerika’yla ilgili kaygıları var çünkü çıkarların farklılığını ‘gerçek bir anlaşma’nın önündeki engel olarak görüyor. İmer, Trump’ın dünya üzerindeki ambargo çılgınlığının artık Avrupa’yı da çileden çıkarma noktasına getirdiğini belirtiyor... Ve ciddi bir de iddiası var: Dolar dünya para birimi olmaktan çıkabilir...

11.06.2018Gündem
50 saatte gaz

50 saatte gaz

Rusya’dan Karadeniz’in altından Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz aktarması planlanan TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nın ilk etabında sona yaklaşıldı. Rusya Anapa’dan başlayarak denize döşenen borular, Kırklareli Kıyıköy’de son bulacak ve doğalgaz karaya çıkacak. Doğalgazın boru hattındaki yolculuğu ise 50 saat sürecek. 2019 sonunda gaz akışı başlayacak.

8.06.2018Ekonomi
Bakan Soyludan S-400 açıklaması

Bakan Soylu'dan S-400 açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Türkiye'nin bir S-400 meselesi vardır. Rusya'dan alacağımız savunma füzeleri. Mesela, Türkiye bunu niye ister? Türkiye bunu bir level daha yükselmek için ister. Dışarıdan kendisine gelebilecek bir tehlikeyi bertaraf etmek, aslında oyunda bir iki basamak daha üste çıkmak için ister. Bu bizim milli talebimizdir, bunun siyasal bir farklılığı olamaz." dedi.

8.06.2018Gündem
Erdoğan: Doları olan TL’ye yatırsın

Erdoğan: Doları olan TL’ye yatırsın

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, son günlerde döviz kurunda yaşanan dalgalanmayla ilgili “Yastığının altında doları olan, Euro’su olan kardeşlerim sizler paralarınızı gidin TL’ye yatırın” çağrısı yaptı.

26.05.2018Ekonomi
Gazprom Türkiyeye gaz sevkiyatını geçici olarak durduracak

Gazprom Türkiye'ye gaz sevkiyatını geçici olarak durduracak

Rus enerji şirketi Gazprom'un, 15-23 Mayıs tarihlerinde planlı bakım dolayısıyla Mavi Akım doğalgaz boru hattı üzerinden Türkiye'ye gaz sevkiyatını geçici durduracağı bildirildi.

11.05.2018Ekonomi
TürkAkımın ilk hattı baharda Kıyıköye ulaşacak

TürkAkım'ın ilk hattı baharda Kıyıköy'e ulaşacak

TürkAkım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı projesini yürüten ve Rus Gazprom'un yüzde 100 iştiraki olan South Stream Transport şirketinin inşaattan sorumlu İcra Kurulu Başkan Vekili Erich Jurdik, projenin takvime uygun ilerlediğini belirterek, "TürkAkım'ın hayata geçirilmesi konusunda herhangi bir gecikme öngörmüyoruz. Takvime uygun olarak ilerliyoruz ve ilk hattın bahar aylarında tamamlanmasını bekliyoruz." dedi.

24.03.2018Ekonomi
Mavi Akımda 15inci yıl rekorla geldi

Mavi Akım'da 15'inci yıl rekorla geldi

Rus gazını doğrudan Türkiye'ye taşıyan Mavi Akım boru hattı ile geçen yıl Rusya'dan alınan toplam 29 milyar metreküp doğalgazın yüzde 55'ine aracılık edilerek, hattın 15 yıllık operasyonel döneminde bir rekora imza atıldı.

28.02.2018Ekonomi
Çorumda doğalgaz boru hattında hasar: Kombi ve kazanlarınızı kapatın uyarısı

Çorum'da doğalgaz boru hattında hasar: "Kombi ve kazanlarınızı kapatın" uyarısı

Çorum'da yüksek hızlı tren projesinin etüt çalışması sırasında iş makinelerinin kazı yaptığı bölgedeki BOTAŞ'a ait doğalgaz boru hattında hasar meydana geldi. Onarım çalışmalarının salı gününe kadar devam edeceğini söyleyen Çorum Gaz AŞ Genel Müdürü Kasım Kahraman, 'Yarın (pazartesi) saat 08.00'den itibaren kombi ve kazanlarını kapatmalarını, doğalgazı yalnızca mutfakta kullanmalarını' istedi. Kahraman, Çorum kent merkezine gaz akışının, izole edilen iletim hattı içerisindeki stok gazdan sağlanacağını belirtti.

3.12.2017 Gündem
‘Transit riskler bertaraf olacak’

‘Transit riskler bertaraf olacak’

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nı oluşturacak hatlardan ilki dün Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne giriş yaptı. GAZPROM Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller da, “Türkiye en sonundaki nihai alıcı olmak yerine doğalgazın ilk alıcısı haline gelecek. Transit riskler bertaraf edilecek” dedi.

4.11.2017Ekonomi
TürkAkımdan ilk gaz 2019da

TürkAkım'dan ilk gaz 2019'da

Rusya'dan Türkiye'ye yılda 15,75 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak TürkAkım projesi kapsamında ilk gazın 2019'da geleceği, Avrupa'ya gaz taşıyacak ikinci hattın rotası konusunda ise müzakerelerin sürdüğü bildirildi.

31.10.2017Ekonomi
TANAP 2018’de  devrede

TANAP 2018’de devrede

Başbakan Yıldırım, TANAP’ın önümüzdeki yıl devreye gireceğini söyledi. Böylece Türkiye’nin her yıl Azerbaycan’dan ilave 6 milyar metreküp doğalgaz alacağını, Avrupa’ya ise 2020 itibarıyla bu hattan yeni gaz sağlanacağını açıkladı.

10.07.2017Ekonomi
TANAP önümüzdeki yıl devreye giriyor

'TANAP önümüzdeki yıl devreye giriyor'

 22. Dünya Petrol Kongresi'nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye olarak enerji politikalarımızla ulaşmaya çalıştığımız nihai amaç, enerji güvenliğini, çeşitliliğini artırarak milletimizin refahını, huzurunu teminat altına almaktır" dedi.

10.07.2017Ekonomi
Rus turistin istediği her şey Ege’de var

'Rus turistin istediği her şey Ege’de var'

Rusya Federasyonu İzmir Fahri Konsolosu Eray Gürler, genellikle Antalya bölgesini tercih eden Rus turisitlerin aradığı tatil lüksünün Ege’de bulunduğunu, bunun için tanıtım çalışması yapılması gerektiğini belirtti.

21.01.2017Ekonomi
Potansiyel de  var irade de

Potansiyel de var irade de

Rus ve Türk başbakanlar iki ülke arasında ilişkilerin arttırılması konusunda görüş birliğine vardı. Yıldırım ile Medvedev, “Önemli anlaşmalar hazırlıyoruz. İmzası önümüzdeki yıl liderlerimizin katılımıyla gerçekleşecek Üst Düzey İşbirliği Konseyi zirvesinde olacak” bilgisini verdi.

6.12.2016Ekonomi
Putin: Erdoğana minnettarız

Putin: Erdoğan'a minnettarız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Rusya arasında neredeyse tüm alanlarda ilişkilere yeniden başlanmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Putin, Kremlin Sarayı'nda Başbakan Binali Yıldırım ile 1 saat 15 dakika görüştü. Görüşmeye ilişkin Kremlin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Putin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a en samimi selamlarımızı iletmenizi rica ediyorum. Türk Akımı anlaşmasına dair kanunu imzaladığı için kendisine minnettarız. Bu gerçekleştirmek istediğimiz büyük projelerden sadece birisi" ifadesini kullandı. 

6.12.2016Gündem
Türkiye ve Rusyadan ortak yatırım fonu kararı

Türkiye ve Rusya'dan ortak yatırım fonu kararı

Türkiye ile Rusya yeni ortak yatırım fonu kararı aldı. Rusya Başbakanı Medvedev, "Çeşitli projelere finansman sağlayacak ve üçüncü ülkelerde de ortak projeler üreteceğiz. Türk akımı gibi, bu proje zaten son derece detaylı. Önemli bir gelişmeyi kaydetmek istiyorum burada. Kısa bir süre önce Türk parlamentosu, hükümetler arası anlaşmayı onayladı. Sayın Cumhurbaşkanı da ilgili karara imza attı ve çok önemli bir gelişme bu. En yakın zamanda iş bu anlaşma, bizde de onay sürecinden geçecek ve süreç tamamlanacak" dedi.

6.12.2016Ekonomi
Doğalgazda kapılar Türkiyeye açılacak

Doğalgazda kapılar Türkiye'ye açılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği bölgesel iş birlikleriyle, Türkiye'nin doğalgaz ticareti merkezi olma hedefine katkı sağlayacak çalışmalara hız verdi.

21.11.2016Ekonomi
Gazprom: Türkiyenin talebini kabul ettik

Gazprom: Türkiye'nin talebini kabul ettik

Rus enerji şirketi Gazprom, Türkiye’nin günlük doğalgaz ithalat miktarını arttırma talebinde bulunduğunu bildirdi. Gazprom talebin kabul edildiğini açıkladı.

28.10.2016Ekonomi
Başbakan Binali Yıldırımdan önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım'dan önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında konuştu. Başbakan Yıldırım, "Bugünlere ana muhalefet partisinin dikkatli olması lazım. Bir süredir ülkemizin 15 Temmuz’da atladığı badireyi es geçmeye başladı. Sabah akşam mağduriyet üzerinden kafa karıştırmaya devam ediyorlar. CHP, 17 Aralık'tan sonra FETÖ’ye destek vererek zaten büyük yanlış yapmıştır. Zaman mağdur edebiyatı yapma zamanı değil ülkenin geleceğini inşa etme zamanıdır" dedi. Yıldırım, "Eğer terörist eylemleri Fırat'ın doğusunda da devam ederse orası için de gereğini yaparız" dedi.

11.10.2016Gündem
‘Türk Akımı’nın hayata geçmesi kime ne sağlayacak

‘Türk Akımı’nın hayata geçmesi kime ne sağlayacak?

Türkiye, en büyük doğalgaz tedarikçisi Rusya ile aslında uzun yıllardır enerji alanında yakın ilişki içinde. Peki Türk Akımı Projesi’nin hayata geçmesinin iki ülke açısından anlamı ne? Bunu uzmanlara sorduk. Uzmanlar, Ukrayna’yı by-pass etmek isteyen Rusya için Türk Akımı’nın büyük önem taşıdığını söylerken, Türkiye için ise arz güvenliği açısından olumlu etkisi olacağını vurguluyor.

12.08.2016Ekonomi
Rusyadan Türk Akımı ile ilgili önemli açıklama

Rusya'dan Türk Akımı ile ilgili önemli açıklama

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach, Türkiye ve Rusya arasındaki Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin kritik bir role sahip olduğunu belirterek, "Bazı Avrupalı politikacılar projeye muhalefet edebilir ancak bu önemli değil, Türkiye ve Rusya karşılıklı anlaşmalarla gereken altyapı inşaatını yapabilir" dedi.

5.08.2016Ekonomi
Türkiye, anlaşma sonrası İsrail doğalgazına çok yakın olacak

Türkiye, anlaşma sonrası İsrail doğalgazına çok yakın olacak

26 Haziran’da Türkiye ve İsrail’in anlaşmaya vardıklarını duyurması bekleniyor. Bu adımın ardından, İsrail gazını Türkiye’ye getirmek için düğmeye basılabilir. Kıbrıs ve İsrail karasularında keşfedilen gazın, yeni boru hatlarıyla Avrupa pazarına Türkiye üzerinden nakli, bölgenin stratejik dengelerini değiştirebilir. 

23.06.2016Ekonomi
Türkiye-İsrail ilişkisinde dev adım Bu yakınlaşma Rusyayı vuracak

Türkiye-İsrail ilişkisinde dev adım! Bu yakınlaşma Rusya'yı vuracak

26 Haziran’da Türkiye ve İsrail’in anlaşmaya vardıklarını duyurması bekleniyor. Bu adımın ardından, İsrail gazını Türkiye’ye getirmek için düğmeye basılabilir. Kıbrıs ve İsrail karasularında keşfedilen gazın, yeni boru hatlarıyla Avrupa pazarına Türkiye üzerinden nakli, bölgenin stratejik dengelerini değiştirebilir. İsrail ve Kuzey Irak gibi yeni kaynaklardan Türkiye’ye gaz aktarılması, Rusya ve İran gibi diğer kaynaklar üzerinde pazar baskısı yaratarak, fiyatlarda elini güçlendirebilir.

23.06.2016Ekonomi
Putin’den Türkiye’ye doğalgaz güvencesi

Putin’den Türkiye’ye doğalgaz güvencesi

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile 6 aydan beri ciddi kriz yaşanmasına rağmen, bir gün bile doğalgaz sevkiyatını kesmeyi düşünmediklerini ve kesmediklerini açıkladı.

18.06.2016Ekonomi
Putin: Zorluklara rağmen Türkiye’ye gaz sevkiyatı durdurulmadı

Putin: Zorluklara rağmen Türkiye’ye gaz sevkiyatı durdurulmadı

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın tüm zorluklara rağmen "Mavi Akım" üzerinden Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatını bir gün bile durdurmadığını söyledi.

18.06.2016Ekonomi
Türkiyenin Rus gazı ithalatı azaldı

Türkiye'nin Rus gazı ithalatı azaldı

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı doğalgaz, 2015'de bir önceki yıla göre 320 milyon metreküp azalarak, 27 milyar metreküpe geriledi.

17.02.2016Ekonomi
Rusya: Boru hattındaki kaza Türkiye’ye sevkiyatı etkilemeyecek

Rusya: Boru hattındaki kaza Türkiye’ye sevkiyatı etkilemeyecek

Rusya Enerji Bakanlığı, "Poçinki-İzobilnoye" boru hattının zarar görmesinin Türkiye’ye "Mavi Akım" üzerinden yapılan doğalgaz sevkiyatını olumsuz etkilemeyeceğini bildirdi.

8.01.2016Ekonomi
Tedirgin olduk ama sorun yok

Tedirgin olduk ama sorun yok

Enerji Bakanı Berat Albayrak, Rusya ile devam eden krize rağmen doğalgaz konusunda sorun yaşamadıklarını belirterek, “Yaşanan gerginlik haklı olarak bizi tedirgin etti ama doğalgaz konusunda bize herhangi bir olumsuzluk yansımadı. Buna rağmen herhangi bir sıkıntıya karşı tedbirlerimizi aldık” dedi.

17.12.2015Ekonomi
İran gazı kıstı haberine teknik neden açıklaması

'İran gazı kıstı' haberine 'teknik neden' açıklaması

Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası gelişmelere her gün bir yenisi ekleniyor. Bu sürecin en yakından takip edilen konusu ise kuşkusuz doğalgaz... Habertürk gazetisinden bugün yer alan bir haberde, Rusya'dan gaz akışı beklenirken, kesintinin İran'dan geldiği belirtildi. Gazetenin haberine göre İran'dan gaz akışı yarı yarıya kesildi. Ancak enerji kaynaklarından konu ile ilgili bir 'son dakika' açıklaması geldi. Reuters'ın enerji yetkililerine dayandırdığı habere göre; İran'dan teknik nedenlerle gaz akışı dün kısa bir süre azaldı

9.12.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Karadeniz’den geçen 2. boru hattı sadece doğalgaz taşımıyor

Turgut Özal’ın başbakan olduktan sonra enerji alanında attığı en hayati adımlardan biri, 1984 yılında Sovyetler Birliği ile bu ülkeden doğalgaz ithalatını başlatan 25 yıllık bir anlaşma yapmasıydı.

23.11.2018

Ne vereyim abime? Beton buğulama?

KIYIKÖY, İstanbul’a 2-3 saat uzaklıkta, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı bir cennet köşedir...

19.09.2018

Türkiye - Rusya yakınlaşması tarihi önemde, ancak...

RUSYA lideri Vladimir Putin’in Ankara’ya yaptığı ziyaret, bu vesileyle bir dizi konuda varılan mutabakat ve başlatılan işbirliği projeleri, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin muhtemelen tarihinin en yakın ve en yoğun dönemine girdiğini gösteriyor.

4.04.2018

Rusya'nın satranç tahtası

Rusya Devlet Başkanı Putin dün Soçi'de Türkiye ve İran Cumhurbaşkanları ile birlikte üçlü zirve düzenleyerek Suriye sorununun çözümü konusunda yeni bir hamle yaptı. Soçi zirvesi aslında Astana süreci olarak bilinen ve yine Rusya'nın insiyatifi ile başlatılmış olan çözüm çabalarının diğer ayağını oluşturuyor.

22.11.2017

Politikalar değişir, boru hattı kalır

Rusya’dan Türkiye’ye doğal gaz taşıyacak üçüncü boru hattının yapımı için dün 10 Ekim’de imzalar İstanbul’da atıldı.

10.10.2016

Nasıl doğal gaz ticaret merkezi oluruz?

Dünya Enerji Kongresi'ne ev sahipliği yaptığımız bugünlerde Türkiye'nin gündeminde bir çok dış politika konusu var. 

9.10.2016

İktidar, Kısakürek ve Karakoç’a sığındı

Edebiyatçı başka, hukukçu ve idareci başka

29.03.2016