MENÜ

Matteo Salvini

Matteo Salvini ile ilgili tüm haberleri, son dakika Matteo Salvini haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Matteo Salvini haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 209 Matteo Salvini haberi bulunmuştur.

Matteo Salvini Haberleri

AB’de Salvini endişesi

AB’de Salvini endişesi

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin istifasıyla 14 aylık koalisyon hükümetinin çökmesi ülkeyi yeni bir belirsizlik ortamına iterken Avrupa Birliği’nde de tedirginliğe neden oldu.

22.08.2019Dünya
Open Arms gemisindeki göçmenler 5 AB ülkesine dağıtılacak

Open Arms gemisindeki göçmenler 5 AB ülkesine dağıtılacak

Avrupa Birliği (AB) üyesi beş ülkenin, 19 gündür denizde bekleyen Open Arms gemisindeki düzensiz göçmenleri almayı kabul ettiği bildirildi.

21.08.2019Dünya
İtalya Başbakanı istifasını sundu

İtalya Başbakanı istifasını sundu

İtalya'da Başbakan Giuseppe Conte, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'ya istifasını sundu.

20.08.2019Dünya
Son dakika... İtalya Başbakanı Conte istifa edeceğini açıkladı

Son dakika... İtalya Başbakanı Conte istifa edeceğini açıkladı

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, 5 Yıldız Hareketi ve Lig Partisi'nin oluşturduğu koalisyon hükümetinin sona erdiğini belirterek, "Konuşmamın ardından istifamı sunmak üzere Cumhurbaşkanı'na gideceğim." dedi.

20.08.2019Dünya
Gergin bekleyiş sürüyor

Gergin bekleyiş sürüyor

Akdeniz’de göçmenleri kurtaran İspanyol sivil toplum kuruluşu (STK) Proactiva Open Arms, gemideki göçmenlerden bazılarının panik atak geçirdiğini ve bazılarının denize atladığını belirterek, çaresiz bir durumda olduklarını bildirdi.

20.08.2019Avrupa
Piyasalar o güne odaklandı

Piyasalar o güne odaklandı

Fed'in Temmuz ayı toplantı tutanakları Çarşamba günü yayımlanacak ve tutanaklara göre geleceğe yönelik değerlendirmeler yapılacak.

19.08.2019Ekonomi
Mahkeme izin verdi, Salvini itiraz etti, Savunma Bakanı imzalamadı

Mahkeme izin verdi, Salvini itiraz etti, Savunma Bakanı imzalamadı!

Akdeniz’de kurtardığı 147 göçmenle iki haftadır denizde güvenli liman verilmesini bekleyen Open Arms gemisi, İtalyan devletini ikiye böldü. Lazio Bölge İdare Mahkemesinin (TAR) kara sularına giriş yasağını askıya aldığı Open Arms’a, İçişleri Bakanı Matteo Salvini tarafından bir yasak daha getirildi. Ancak Savunma Bakanı Trenta, “Siyaset insanlığını kaybetmez” deyip Salvini’nin kararını imzalamadı.

15.08.2019Avrupa
Salvini atakta

Salvini atakta

İtalya’da siyasi popülaritesi göreve geldikten sonra hızla yükselen İçişleri Bakanı Matteo Salvini, hükümeti güvenoyuyla devirerek erken seçime gitmek istiyor. Salvini’nin en güçlü siyasi argümanları bir türlü ayağa kalkamayan İtalyan ekonomisi, göç sorunu ve yüksek vergiler.

14.08.2019Dünya
Kriz büyüyor Tüm gözler 21 Ağustosta

Kriz büyüyor! Tüm gözler 21 Ağustos'ta

İtalya'da Senato Genel Kurulu, hükümet krizinde Başbakan Giuseppe Conte ve hükümeti için istenen güvenoyunun yarın yapılmasını isteyen koalisyon ortağı aşırı sağcı Lig Partisi’nin talebini reddetti. İtalyan basınına yansıyan haberlerde, 20 Ağustos Salı günü Başbakan Conte’nin konuşmasının sonunda istifasını açıklayabileceği, açıklamazsa Lig’in hükümetten çekilebileceği ya da PD’nin M5S ile Lig’in erken seçim talebini bozacak şekilde anlaşmaya gidebileceği senaryoları dile getiriliyor.

13.08.2019Dünya
İtalya’dan ‘Ocean Viking’e de yasak

İtalya’dan ‘Ocean Viking’e de yasak

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, İtalya Dışişleri Bakanlığı, Akdeniz’in Libya açıklarında dün 85 göçmeni kurtaran Fransız STK’lerine ait Norveç bayraklı Ocean Viking gemisinin İtalyan kara sularına girişini yasakladığını, Norveç’in Roma Büyükelçiliğine gönderdiği notayla bildirdi.

10.08.2019Avrupa
‘Sözü artık seçmene bırakacağız’

‘Sözü artık seçmene bırakacağız’

İtalya’da koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığı görevini yürüten aşırı sağcı Lig Partisinin lideri Matteo Salvini, “Yüksek hızlı tren oylamasında açıkça çoğunluğun olmadığını gördük. Bir karar alması için parlamentoya gidiyoruz ve sonrasında sözü artık seçmene bırakacağız” dedi.

9.08.2019Avrupa
Göçmen getirene 1 milyon Euro ceza

Göçmen getirene 1 milyon Euro ceza

İtalya’da koalisyon hükümetinin yeni yasasına göre düzensiz göçmenleri denizden kurtaran sivil toplum kuruluşlarına (STK) yaptırım getiriliyor. Kaptanlara da 1 milyon Euro’ya kadar ceza öngörülecek.

7.08.2019Dünya
Büyük kriz çıkmıştı: Ve yasalaştı

Büyük kriz çıkmıştı: Ve yasalaştı

İtalya'da koalisyon hükümetinin hazırladığı, yasa dışı göçle mücadele ve özellikle düzensiz göçmenleri denizden kurtaran sivil toplum kuruluşlarına (STK) yönelik önlemleriyle dikkati çeken ikinci güvenlik paketi yasalaştı.

5.08.2019Dünya
‘Alan Kurdi’ye Malta’dan izin

‘Alan Kurdi’ye Malta’dan izin

Malta Başbakanı Joseph Muscat, Akdeniz’de 40 göçmeni kurtaran Alman sivil toplum kuruluşu Sea Eye’a ait ‘Alan Kurdi’ gemisine Malta’ya giriş izni verdiklerini açıkladı.

4.08.2019Avrupa
Gregoretti gemisindeki 115 göçmenin akıbeti belli oldu: AB ülkeleri paylaşacak

Gregoretti gemisindeki 115 göçmenin akıbeti belli oldu: AB ülkeleri paylaşacak

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Akdeniz’den kurtardığı göçmenlerle Augusta limanında bekletilen İtalyan sahil güvenlik gemisi Gregoretti’ye ilişkin sorunun çözüldüğünü duyurdu.

1.08.2019Avrupa
Yok artık Sahil güvenlik gemisine de izin vermedi

Yok artık! Sahil güvenlik gemisine de izin vermedi

İtalya, Akdeniz’de kurtardığı göçmenlerle Lampedusa Adası’nın limanına girmek isteyen kendi sahil güvenlik gemisini limana almıyor.

27.07.2019Avrupa
ABde göçmenleri paylaşma tartışması

AB'de 'göçmenleri paylaşma' tartışması

Akdeniz'de kurtarılan göçmenlerin üye devletlere paylaşılmasını öngören plan Avrupa Birliği ülkelerini böldü.

24.07.2019Dünya
14 Avrupa ülkesi anlaştı: Mültecileri paylaşacaklar

14 Avrupa ülkesi anlaştı: Mültecileri paylaşacaklar

Avrupa Birliği’ne üye 14 ülke, Akdeniz’deki göçmenlerin paylaştırılmasını öngören ‘Dayanışma mekanizması’nı kabul etti. Kararı duyuran Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 8 ülkenin daha mekanizmaya aktif katılım sözü verdiğini açıkladı.

23.07.2019Avrupa
‘Berlin’in mülteci kampı olmayacağız’

‘Berlin’in mülteci kampı olmayacağız’

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, İtalya’nın Avrupa’ya gelen göçmenleri ağırlama konusunda artık istekli olmadığını ve bundan böyle Brüksel, Paris ve Berlin’in göçmen kampı olmayacaklarını bildirdi.

22.07.2019Dünya
Ursula von der Leyen İtalya’yı karıştırdı

Ursula von der Leyen İtalya’yı karıştırdı

İtalya’da 5 Yıldız Hareketi (M5S) ile Lig Partisinden oluşan koalisyon hükümetinde ortaklar arasında son günlerde artan tansiyon Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun yeni başkanı Ursula von der Leyen üzerindeki fikir ayrılığıyla daha da büyürken, taraflar birbirine erken seçim kartını gösteriyor.

19.07.2019Avrupa
‘Detayları açıklama fırsatı bulduğum için mutluyum’

‘Detayları açıklama fırsatı bulduğum için mutluyum’

Akdeniz’de kurtardığı düzensiz göçmenleri, İtalyan güvenlik güçlerinin engellemelerine rağmen Lampedusa Adası’na bıraktığı için önce ev hapsine alınan, daha serbest kalan Alman gemi kaptanı Carola Rackete, hakkında açılan dava kapsamında ifade verdi.

19.07.2019Avrupa
İtalyan aşırı sağcı lider Salviniye mermili zarf gönderildi

İtalyan aşırı sağcı lider Salvini'ye mermili zarf gönderildi

İtalya'da aşırı sağ görüşlü Lig partisinin lideri, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini'ye içinde mermi olan zarf postalandığı bildirildi.

11.07.2019Dünya
Avrupa’da bir zamanların en büyük göçmen merkezi kapanıyor

Avrupa’da bir zamanların en büyük göçmen merkezi kapanıyor

İtalya’nın Sicilya Adası’ndaki Catania şehrinde bağlı Mineo kasabasında yer alan göçmen kabul merkezi İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin de katılımıyla bugün resmen kapatılıyor. Salvini, geçen hafta göçmen merkezinin son sakinlerinin de Calabria’da başka bir merkeze gönderilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Söz yerine getirildi” dedi.

10.07.2019Avrupa
‘Alan Kurdi’ye Malta’dan şartlı izin

‘Alan Kurdi’ye Malta’dan şartlı izin

Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan mülteciler, AB ülkelerini karşı karşıya getirdi. Malta, 65 mültecinin bulunduğu ‘Alan Kurdi’ gemisine, mültecilerin başka ülkelere dağıtılması şartıyla izin verdi. Ancak mültecileri almaya kimse yanaşmıyor.

8.07.2019Avrupa
Salvini’ye sığınmacı mektubu: Limanları açın

Salvini’ye sığınmacı mektubu: Limanları açın

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini’ye yazdığı mektupta, Akdeniz’de yaşanan kurtarma gemileri krizini sonlandırmasını talep etti.

7.07.2019Avrupa
‘Yüreğiniz varsa Tunus’a gidin’

‘Yüreğiniz varsa Tunus’a gidin’

İtalyan sivil toplum kuruluşu Mediterranea Saving Humans, Libya açıklarında zor durumda olan göçmenler için bir limana ihtiyaç olduğunu belirtti. İçişleri Bakanı Matteo Salvini “Tunus’a götürün” dedi.

5.07.2019Avrupa
Can yeleği giyip Spui Meydanı’na çıktılar

Can yeleği giyip Spui Meydanı’na çıktılar

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da toplanan bir grup, Akdeniz’de kurtardığı düzensiz göçmenleri İtalya’ya getirdiği için bir süre ev hapsinde tutulup sonra mahkeme kararıyla serbest bırakılan Alman gemi kaptanı Carola Rackete’ye destek amaçlı gösteri yaptı.

5.07.2019Avrupa
Avrupa Parlamentosu’na yine İtalyan başkan

Avrupa Parlamentosu’na yine İtalyan başkan

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) yeni başkanı Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) Grubu üyesi İtalyan David-Maria Sassoli (63) oldu. Strasbourg’da toplanan AP Genel Kurulu’nda iki turda tamamlanan oylamada geçerli 667 oyun 345’ini alarak rakiplerine fark atan Sassoli, görevi selefi Hıristiyan Demokrat İtalyan parlamenter Antonio Tajani’den devraldı. Oylamada, muhafazakâr Çek parlamenter Jan Zahradil 160, Yeşiller Grubu Başkanı Alman Ska Keller 119, Birleşik Sol’un adayı İspanyol Sira Rego ise 43 oy aldı. Sassoli’nin seçilmesiyle AP başkanlığı sağdan sola geçti.

4.07.2019Dünya
Alman kaptan Carola Rackete serbest

Alman kaptan Carola Rackete serbest

Akdeniz’de 41 göçmeni ‘Sea Watch 3’ adlı gemisine alarak İtalya’nın Lampedusa Limanı’na yanaşan Alman kadın Kaptan Carola Rackete, Sicilya yarımadasındaki Agrigento’da çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

3.07.2019Avrupa
Düzensiz göçmenleri kurtaran Alman gemi kaptanı serbest bırakıldı

Düzensiz göçmenleri kurtaran Alman gemi kaptanı serbest bırakıldı

Akdeniz'de kurtardığı düzensiz göçmenleri, engellemelere rağmen İtalya'nın Lampedusa Adası'na bıraktığı için İtalya'da ev hapsinde tutulan Alman gemi kaptanı Carola Rackete serbest kaldı.

3.07.2019Dünya
283 bin imza toplandı, bağışlar 1.3 milyon Euro’yu aştı

283 bin imza toplandı, bağışlar 1.3 milyon Euro’yu aştı

41 mülteciyle İtalya’nın yasak kararına rağmen Lampedusa Limanına giren Carola Rackete, Almanya’da kahraman, İtalya’da suçlu oldu. Kaptanın serbest bırakılması için açılan platformda bir anda 283 bin imza toplandı. Mahkeme masrafları için toplanan bağışlar ise 1.3 milyonu Euro’yu aştı.

2.07.2019Avrupa
‘Hayat kurtaran cani olamaz’

‘Hayat kurtaran cani olamaz’

Alman kaptan Carola Rackete’nin (31) Akdeniz’de kurtardığı 40 mülteciyi izinsiz İtalya’nın Lampedusa limanına çekmesi, iki ülkeyi karşı karşıya getirdi.

2.07.2019Dünya
Almanya-İtalya arasında ‘Rackete’ krizi

Almanya-İtalya arasında ‘Rackete’ krizi

Yardım kuruluşu Sea Watch’a ait geminin kadın kaptanı Carola Rackete, 40 mülteciyle birlikte Lampedusa Limanı’na yanaşınca gözaltına alındı. Olaya sert tepki gösteren Almanya kaptanın serbest bırakılmasını isterken, İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Rackete’ye “Cani” dedi.

1.07.2019Avrupa
ABde çatlak... İkiye böldü

AB'de çatlak... İkiye böldü

Akdeniz'deki göçmen sorunu bir kez daha Avrupa Birliği (AB) ülkelerini karşı karşıya getirirken, İtalya hükümetinin düzensiz göçmenlere karşı politikasına Fransa ve Almanya'dan eleştiri geldi.

30.06.2019Dünya
Mültecilere yardım eden kaptana tutuklama

Mültecilere yardım eden kaptana tutuklama

Akdeniz’de kurtardığı göçmenlerle yaklaşık 16 gün boyunca liman izni bekleyen Sea-Watch 3 yardım gemisinin kaptanı önceki gece izinsiz olarak İtalya’nın Lampedusa Adası’na yanaştığı gerekçesiyle tutuklandı. Kaptan Carola Rackete (31) ‘Bir savaş gemisine direniş göstermek’le suçlanıyor.

30.06.2019Dünya
Göçmenlerin bulunduğu Alman gemisi, İtalya karasularına girdi

Göçmenlerin bulunduğu Alman gemisi, İtalya karasularına girdi

Akdeniz’de kurtarılan 42 düzensiz göçmenin bulunduğu Alman sivil toplum kuruluşu Sea Watch’ın gemisi, İtalya’nın tüm itirazlarına rağmen İtalya karasularına girdi.

27.06.2019Avrupa
İtalya, Akdenizde kurtarılan göçmenleri almıyor

İtalya, Akdeniz'de kurtarılan göçmenleri almıyor

Alman sivil toplum kuruluşu Sea Watch'a ait bir gemi tarafından Akdeniz'de kurtarılan 53 düzensiz göçmen 5 gündür İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında bekletiliyor.

16.06.2019Dünya
AP’de yeni ırkçı grup

AP’de yeni ırkçı grup

Geçen ay yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde tsunami etkisi yaratamasalar da kilit kazanımlar elde eden aşırı sağcı ve popülist partiler yeni bir grup kurdu.

14.06.2019Dünya
APde aşırı sağcılar adını değiştirdi

AP'de aşırı sağcılar adını değiştirdi

Avrupa Parlamentosu'ndaki aşırı sağcı ve popülist partilerden oluşan Uluslar ve Özgürlükler Avrupası, yeni üyelerle genişlemenin ardından adını Kimlik ve Demokrasi olarak değiştirdi.

13.06.2019Dünya
‘Orta Çağ’a atılan etkin bir adım’

‘Orta Çağ’a atılan etkin bir adım’

İtalyan hükümeti, Akdeniz’de göçmenleri kurtaran yardım gemilerine 10 bin ile 50 bin Euro arasında para cezası öngören bir uygulamaya hazırlanıyor. Marburg’da yayımlanan Oberhessische Presse gazetesi ise İtalya’nın bu hamlesini eleştirdi.

13.06.2019Avrupa
ABye değiş mesajı

AB'ye değiş mesajı

Avrupa Parlamentosu’nda merkezdeki sağ ve sol partiler tarihi bir darbe aldı. Farklı çizgide olsalar da birçok kararda danışıklı dövüş içinde olan merkez partiler ilk kez çoğunluğu kaybetti. AB karşıtları, Liberaller ve Yeşiller önemli ivme yakaladı. Avrupa siyasetinin paramparça olduğunu gözler önüne seren seçimler AB’ye yönelik ‘Değiş’ mesajı olarak da yorumlandı.

28.05.2019Dünya
AB Komisyonu, yüksek kamu borcu olan ülkelere ceza verebilir

AB Komisyonu, yüksek kamu borcu olan ülkelere ceza verebilir

AB Komisyonu'nun, yüksek kamu borcundan dolayı İtalya ve Belçika başta olmak üzere bazı AB ülkelerine mektup göndererek açıklama isteyeceği belirtildi.

28.05.2019Ekonomi
AP seçimlerinden değişim talebi çıktı

AP seçimlerinden 'değişim talebi' çıktı

AB'nin geleceğini yakından ilgilendiren Avrupa Parlamentosu seçimleri, merkez partilerin geleneksel hakimiyetini sona erdirdi.

27.05.2019Dünya
AP seçimlerinde İtalyada aşırı sağ tarihi zafer kazandı

AP seçimlerinde İtalya'da aşırı sağ tarihi zafer kazandı

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin İtalya ayağında birinci parti çıkan aşırı sağcı Lig partisinin lideri, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, haçı öperek İtalyanlara teşekkür etti.

27.05.2019Dünya
Avrupa’da seçim depremi

Avrupa’da seçim depremi

Avrupa Birliği’nin 28 üyesinde Avrupa Parlamentosu’nun (AP) yeni üyelerini belirlemek için yapılan seçimlerde kritik ve bazı ülkelerde mevcut hükümet yapılarını etkileyebilecek sonuçlar oluştu. Sol ve sağda ciddi kan kaybı yaşayan merkezin imdadına Yeşiller ve Liberaller yetişti. Popülist dalga ise önemli kazanımlara rağmen tsunami boyutuna ulaşamadı.

27.05.2019Dünya
Avrupada kader günü

Avrupa'da kader günü

23 Mayıs’ta İngiltere ve Hollanda’dan başlayan Avrupa Parlamentosu seçim maratonu, bugün 21 ülkede yapılacak seçimlerle tamamlanacak. Hollanda’da sandık çıkış anketlerine göre aşırı sağın hezimete uğraması bir umut yaratsa da İtalya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde aşırı sağ ve popülistlerin göstereceği performans, AB’nin geleceğinin şekillenmesi açısından önemli olacak.

26.05.2019Dünya
Avrupa karşıtlarına karşı çıkın

Avrupa karşıtlarına karşı çıkın

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri başladı. Bazı ülkelerde perşembe, bazılarında cuma günü seçmenler sandık başı yaptı. Bazı ülkelerde de cumartesi ve pazar günü seçmenler Avrupa’nın kaderini belirlemek için oy kullanıyor.

25.05.2019Avrupa
‘Merkel ve Macron ile vergileri görüşmeye hazırım’

‘Merkel ve Macron ile vergileri görüşmeye hazırım’

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Kuzey Ligi (Lega Nord) Partisi Lideri Matteo Salvini, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ‘vergileri azaltmak amacıyla Avrupa Birliği (AB) yasalarını’ görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

24.05.2019Avrupa
Belki de AB, Türkiyeyi yeniden kazanmalı

"Belki de AB, Türkiye'yi yeniden kazanmalı"

İtalya'da sağ görüşlü Forza İtalya partisinin lideri ve 26 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aday olan Silvio Berlusconi, "Belki de Avrupa Birliği (AB), Türkiye'yi yeniden kazanmalı." dedi.

22.05.2019Dünya
Seçim alarmı

Seçim alarmı

Avrupa Birliği’nin 28 ülkesi 23-26 Mayıs tarihleri arasında Avrupa Parlamentosu için seçimlere gidecek. Avrupa’da yükseliş eğilimindeki popülist dalga hem Brüksel’i hem de merkezdeki siyasi partileri endişelendiriyor. Nitekim dün Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ‘AB varoluşsal bir riskle karşı karşıya’ diye uyarıda bulunması dikkat çekti.

22.05.2019Dünya