MENÜ

Matematik

Matematik ile ilgili tüm haberleri, son dakika Matematik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Matematik haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 15.284 Matematik haberi bulunmuştur.

Matematik Haberleri

YKS nedir | YKSye girerken silgi veriliyor mu

YKS nedir? | YKS'ye girerken silgi veriliyor mu?

ÖSYM tarafından üniversiteye geçiş için düzenlenecek olan ve 2 milyon 446 bin 51 adayın başvuruda bulunduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için heyecan başladı. Sınava kısa zaman kala, öğrenci ve veliler sınavla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için son kez araştırma yapıyor. Sınavda yanlarında bulundurmaları gereken malzemeleri bilmeyen adaylar, 'YKS'ye girerken silgi veriliyor mu?' sorusuna yanıt arıyor. İşte, o konu hakkında bilgiler.

14.06.2019Gündem
Gelinim Mutfaktadan kim elendi Haftanın birincisi kim oldu

Gelinim Mutfakta'dan kim elendi? Haftanın birincisi kim oldu?

Gelinim Mutfakta 14 Haziran Cuma günü yayınlanan 320. Bölümüyle bir haftayı daha geride bıraktı. Gelinlerden biri 5 altın bileziğe sahip olmanın mutluluğunu yaşarken; bir gelin- kaynana Gelinim Mutfakta’ya veda etti. Peki, Gelinim Mutfakta'dan kim elendi? Haftanın birincisi kim oldu?

14.06.2019Televizyon
Öğrencilerinden TEGV’e destek

Öğrencilerinden TEGV’e destek

Öğrenciler, ‘Yürekli Gençler’ sloganıyla başlattıkları çalışmalarına devam ediyor. ‘İyilik bulaşıcıdır’ sloganıyla çalışarak, TEGV öğrencileri için etkinlikler düzenlediler.

14.06.2019Eğitim
TYT nedir İşte geçmiş yılın TYT örnek soruları

TYT nedir? İşte geçmiş yılın TYT örnek soruları

ÖSYM tarafından bu hafta sonu düzenlenecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) geri sayım başladı. YKS'nin ilk oturumu olan TYT (Temel Yeterlilik Testi) 15 Haziran'da düzenlenecek. Sınava saatler kala, adaylar da TYT örnek sorular hakkında bilgi sahibi olmak için araştırmalarına hız verdi. İşte 2018 yılında çıkmış TYT örnek soruları...

14.06.2019Gündem
YÖKten YKS açıklaması | Üniversite sınavı ne zaman yapılacak

YÖK'ten YKS açıklaması | Üniversite sınavı ne zaman yapılacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nın (ÖSYM) TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç oturumda düzenleyeceği YKS'de heyecanlı bekleyiş sürüyor. Sınava kısa zaman kala, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, adaylar için açıklamalarda bulundu. Peki, üniversite sınavı ne zaman yapılacak? YKS'ye kaç gün kaldı? İşte, 2019 YKS sınav tarihleri ile ilgili bilgiler.

13.06.2019Gündem
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan ABDnin S-400 mektubuna yanıt

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'nin S-400 mektubuna yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin S-400 mektubuna ilişkin, "S-400'ler Türkiye'ye gelecektir. Türkiye aldığı karardan vazgeçmez." yanıtını verdi. Avrupa Birliği (AB) sürecinde özellikle vize serbestisinin hayata geçmesi konusunda geri kalan 6 kriter için çalıştıklarını kaydeden Çavuşoğlu, teknik müzakerelerin devam ettiğini, Gümrük Birliği'nin modernizasyonu konusunun da bir an önce tekrar masaya yatırılması gerektiğini ifade etti.

13.06.2019Dünya
Matematik dersi kaç yaşına kadar alınmalı

Matematik dersi kaç yaşına kadar alınmalı?

ABD'de çocuklar ve gençler okulu bitirinceye dek matematik dersi alıyor. Ancak New York'ta sanat alanında öğrenim gören öğrenciler bu duruma isyan ediyor. Peki, matematik öğrenimi hangi yaşa kadar gerekli?

13.06.2019Teknoloji
Hakkarili öğrenciler geleceğin teknolojisini öğreniyor

Hakkarili öğrenciler geleceğin teknolojisini öğreniyor

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki 11 okulda kurulan atölyelerde öğrencilere, robotik kodlama eğitimi alan 60 gönüllü öğretmen tarafından geleceğin teknolojisi öğretiliyor.

12.06.2019Teknoloji
İstanbul manzarası kapak oldu

İstanbul manzarası kapak oldu

2018 Best Model of The World birincisi Iman Casablanca, Hola’ya kapak oldu. Faslı model dergi için İstanbul Boğazı’nda birbirinden iddialı pozlar verdi.

12.06.2019Magazin
YKS için son uyarılar

YKS için son uyarılar

15-16 Haziran’daki Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi uzmanlardan üniversite adaylarına öneriler geldi: “Yoğun bir ders programı yerine soru çözümlerine odaklanın. Belgelerinizi akşamdan hazırlayın. En geç yarım saat kala sınav yerinde olun. Yapamadığınız soruyu geçin, turlama tekniğini kullanın.”

12.06.2019Eğitim
Bilim fuarının açılışı robotun verdiği makasla yapıldı

Bilim fuarının açılışı robotun verdiği makasla yapıldı

Erzurum'da, farklı illerden öğrencilerin kodlama, robotik ve bilim temalı faaliyetler kapsamında ürettiği ürünlerin yer aldığı "Erzurum Bilim Fuarı"nın açılışı, kodlama ile komut alan robotun getirdiği makasla yapıldı.

12.06.2019Teknoloji
Bekçilik sınavı ne zaman yapılacak İşte parkur bilgileri

Bekçilik sınavı ne zaman yapılacak? İşte parkur bilgileri

Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde, yurdun 81 ilinde istihdam edilecek olan bekçi alımında geri sayım devam ediyor. Bekçilik alımı müracatında bulunan adaylar ilk aşamayı tamamlamalarının ardından şimdi de yazılı sınav tarihlerini araştırıyorlar. Yazılı sınavdan geçen adaylar parkur aşamasına alınacak. Peki, bekçilik sınavı ne zaman yapılacak? İşte, o konu ile ilgili detaylar.

11.06.2019Gündem
Akın Akınözü kimdir ve kaç yaşında Hangi dizilerde boy gösterdi

Akın Akınözü kimdir ve kaç yaşında? Hangi dizilerde boy gösterdi?

Yakın zamanda yer aldığı dizide Miran isimli karaktere can veren Akın Akınözü, son günlerin araştırılan isimleri arasında yer alıyor. Dizinin sezon finali yapmasının ardından bedelli askerlik için hazırlıklarına başlayan Akın Akınözü, hayranları tarafından yakından takip ediliyor. Peki, Akın Akınözü kimdir ve kaç yaşında? İşte, yer aldığı diziler ve detaylı bilgiler

10.06.2019Hayat
Bin yıllık tarihe ışık tutan manastır zamana direniyor

Bin yıllık tarihe ışık tutan manastır zamana direniyor

Elazığ'ın Baskil ilçesinde, Mar Ahron Manastırı tarihe ışık tutuyor.

10.06.2019Seyahat
ÖSYMden YKS öncesi önemli uyarılar YKS ne zaman yapılacak

ÖSYM'den YKS öncesi önemli uyarılar! YKS ne zaman yapılacak?

YKS için adayların son hazırlıkları devam ederken, öğrencilerin puan hesaplama gibi detaylar konusundaki araştırmaları da hız kazanmaya başladı. 15-16 Haziran tarihinde sınava girecek olan öğrenciler, buradan alacakları puana göre tercih aşamasına geçiş yapacak. Peki, YKS puan hesaplama işlemi nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

10.06.2019Gündem
Günlük trendlere mesafeli yaklaşıyoruz

Günlük trendlere mesafeli yaklaşıyoruz

Ülkemizin ilk kız lisesi olarak 1856’da açılan Notre-Dame de Sion, Atatürk’ün üç manevi kızının da eğitimi için tercih ettiği okullardan biriydi. 1971’de ilkokul bölümünü, 1972’de yatılı kısmını kapatan kurum, 1989’da rahibelerin yerine yönetime laik bir müdür getirdi. 140 yıl kız lisesi olarak hizmet veren bu köklü okul 1996-1997 öğretim yılından itibaren karma eğitime geçerek erkek öğrenci kabul etmeye başladı. Eğitim öğretimi Türkçe ve Fransızca olmak üzere iki dilde yapılan okulun diploması Fransız Bakaloryasına denk.

9.06.2019Eğitim
YKS için geri  sayım başladı

YKS için geri sayım başladı

YÜKSEKÖĞRETİM Kurumları Sınavı (YKS) için geri sayım başladı. Temel Yeterlilik Testi (TYT) 15 Haziran, Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) ise 16 Haziran’da uygulanacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün dün sosyal medyadan yayınladığı videoyla adaylara hatırlatmalar yaptı. Videoda adaylara YKS kılavuzunu dikkatle okumaları öneriliyor.

9.06.2019Gündem
YKS için geri sayım başladı

YKS için geri sayım başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 15 ve 16 Haziran'da yapılacak.

8.06.2019Eğitim
Üniversite sınavı (YKS) ne zaman, saat kaçta AYT, TYT, YDT tarihi

Üniversite sınavı (YKS) ne zaman, saat kaçta? AYT, TYT, YDT tarihi

Geçtiğimiz yıl ilk kez uygulanan YKS’nin (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) bu yılki oturumlar için heyecan dorukta. Üniversite adaylarının YKS’ye girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri geçtiğimiz günlerde tamamlanıştı. Peki, üniversite sınavı ne zaman yapılacak? İşte, YKS’nin üç oturumunun (AYT, TYT, YDT) tarihi

8.06.2019Gündem
Bekçilik yazılı sınavı ne zaman yapılacak

Bekçilik yazılı sınavı ne zaman yapılacak?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 8 bin bekçi istihdamına ilişkin heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Bekçilik alımında ilk aşamayı tamamlayan binlerce aday, ikinci aşama olan yazılı sınav için araştırmalarına başladı. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar parkur aşamalarına girmeye hak kazanacak. Peki, 81 ilde alımı yapılacak olan bekçilik sınavı ne zaman? İşte, bekçilik alımı ile ilgili merak edilenler.

7.06.2019Gündem
TYT nedir Temel Yeterlilik Testi hakkında tüm detaylar

TYT nedir? Temel Yeterlilik Testi hakkında tüm detaylar

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) dair detaylar merak konusu oldu. Sınava kısa bir süre kala TYT'ye yönelik araştırmalarına hız veren üniversiteli adayları, TYT hakkında araştırmalarına hız verdi. Peki, TYT nedir? İşte, Temel Yeterlilik Testi hakkında tüm detaylar...

7.06.2019Gündem
YKS ne zaman yapılacak YKS sınav giriş belgeleri nasıl öğrenilir

YKS ne zaman yapılacak? YKS sınav giriş belgeleri nasıl öğrenilir?

ÖSYM tarafından üniversiteye geçiş için yüz binlerce gencin ter dökeceği, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Sınava kısa zaman kala, adayların gözü üç oturumda tamamlanacak olan YKS sınav yerleri ve sınav tarihlerine çevrildi. Peki, YKS ne zaman yapılacak? YKS sınav giriş belgeleri nasıl öğrenilir? İşte, o konu ile ilgili bilgiler.

6.06.2019Gündem
Sözleşmeli öğretmenlik mülakatları ne zaman yapılacak İşte 20 bin öğretmen atamasında sözlü sınav tarihleri

Sözleşmeli öğretmenlik mülakatları ne zaman yapılacak? İşte 20 bin öğretmen atamasında sözlü sınav tarihleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 20 bin farklı branştan sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin, mülakat yerlerinin geçtiğimiz günlerde açıklanmasının ardından, gözler sözlü sınavların yapılacağı tarihe çevrildi. Sözlü sınav yerlerini öğrenen öğretmen adayları, mülakatların ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı. Peki, sözleşmeli öğretmenlik mülakatları ne zaman yapılacak? İşte 20 bin öğretmen atamasında sözlü sınav tarihleri...

6.06.2019Gündem
Çatıdan düşen öğretmen hayatını kaybetti

Çatıdan düşen öğretmen hayatını kaybetti

İzmir'in Dikili ilçesinde banyoda kilitli kalan yeğenine anahtar vermek için çıktığı çatıdan düşen 42 yaşındaki öğretmen Mustafa Okdemir, hayatını kaybetti.

6.06.2019Gündem
Genç fikirler melek yatırımcılarla kanatlanıyor

Genç fikirler "melek yatırımcılar"la kanatlanıyor

Başlangıç aşamasındaki bir iş fırsatına yatırım yaparak, o girişimin büyümesini ve gelişmesini sağlayan melek yatırımcılar için verilen lisans sayısı 476'ya ulaştı. Melek yatırımcılar niteliklerine göre değerlendirildiğinde, 159'unun tecrübeli, 183'ünün servet sahibi, 134'ünün de yüksek gelirli olduğu görüldü

6.06.2019Ekonomi
Emekli öğretmenden matematik sergisi

Emekli öğretmenden matematik sergisi

Emekli öğretmen Nurten Alpaslan, İzmir’de matematik sergisi açtı. ‘Herkes İçin Matematik’ öğretim modeliyle çocuklara ve yetişkinlere matematiği sevdirmeyi amaçlayan ve çeşitli eğitimler veren Alpaslan, ürettiği materyalleri sergiliyor.

6.06.2019Eğitim
YKS ne zaman yapılacak TYT ve AYTye kaç gün kaldı

YKS ne zaman yapılacak? TYT ve AYT'ye kaç gün kaldı?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nın (ÖSYM) düzenleyeceği, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) oturumlarının ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Haziran ayının gelmesiyle birlikte araştırmalarına hız veren üniversiteli adayları, Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Yabancı Dil Testi (YDT) oturumlarının tarihlerini araştırıyor. Peki, YKS ne zaman yapılacak? TYT ve AYT'ye kaç gün kaldı?

4.06.2019Gündem
Bursluluk sınavı soruları ve cevapları o gün mü yayımlanacak

Bursluluk sınavı soruları ve cevapları o gün mü yayımlanacak?

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen bursluluk sınavının ardından sorular ve cevaplar araştırılmaya devam ediliyor. Sınavın sona ermesinin ardından sorular ve cevaplara odaklanan binlerce kişi, internet üzerinden detayları sorgulamaya başladı. Peki, bursluluk sınavı soruları ve cevapları ne zaman yayımlanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

4.06.2019Gündem
Bursluluk sınavı soruları ve cevap anahtarı bugün yayımlanır mı

Bursluluk sınavı soruları ve cevap anahtarı bugün yayımlanır mı?

Önceki gün 5,6,7,8,9,10 ve 11. sınıf öğrencilerinin katılım sağladığı bursluluk sınavı sonrası öğrenci ve veliler bakanlığın yayımlayacağı sorulara kilitlendi. Toplam 100 soruya 2 saatlik süre zarfında cevap veren öğrenciler, işaretledikleri soruları ve cevapların doğruluğunu teyit etme amacıyla kitapçıkları sorgulamaya başladı. Peki, sınavın üzerinden bir gün geçmesiyle birlikte gündemde yer alan bursluluk sınavı soruları ve cevapları ne zaman yayımlanacak?

3.06.2019Gündem
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak MEB LGS takvimini paylaşmıştı

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB LGS takvimini paylaşmıştı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının tamamlanması ardından sonuç heyecanı başladı. Ortaokul son sınıfta okuyanların isteğe bağlı girdiği 1 Haziran tarihli LGS sınavında öğrenciler, iki oturumda sözel ve sayısal toplam 90 soru yanıtladı. Özellikle sayısal test öğrencileri zorladı. İstedikleri okula gidip gidemeyeceklerini merak eden öğrenciler, şimdi heyecanla sonucu bekliyor. Peki, LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

3.06.2019Gündem
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak LGS sayısal ve sözel cevap anahtarı yayımlandı

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS sayısal ve sözel cevap anahtarı yayımlandı

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları için Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran’da yapılan merkezi sınavın soru kitapçığı ve cevap anahtarları yayımlandı. İki oturumda gerçekleştirilen sınavın soru ve cevap anahtarını Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme ve Değerlendirme Müdürlüğü aracılığıyla yayımlayan Bakanlık, kitapçıkları meb.gov.tr adresinden erişime açık tutacak. İşte, konuya ilişkin ayrıntılar...

2.06.2019Eğitim
LGS soru ve cevap anahtarı MEB.gov.trde LGS Puan hesaplama nasıl yapılır

LGS soru ve cevap anahtarı MEB.gov.tr'de! LGS Puan hesaplama nasıl yapılır?

Soru ve cevapları merak edilen LGS'de duyuru az önce yapıldı. LGS soruları ve cevaplarını resmi internet sitesinden yayımlayan Milli Eğitim Bakanlığı, sonuçları ise daha önce belirttiği 24 Haziran tarihinde açıklayacak. İşte, LGS soruları ve cevapları ve puan hesaplama süreci hakkında bazı bilgiler

2.06.2019Gündem
Sıralamayı matematik belirleyecek... 1 milyonu aşkın öğrenci 140 binlik kontenjan için yarıştı

Sıralamayı matematik belirleyecek... 1 milyonu aşkın öğrenci 140 binlik kontenjan için yarıştı

Bir milyonu aşkın 8’inci sınıf öğrencisi, dün LGS maratonunda yaklaşık 140 bin kontenjan için ter döktü. Sözel ve sayısalda toplam 90 soru yanıtlayan öğrenciler, matematikte çok zorlandıklarını söyledi. Sözel testini ise kolay buldular. Uzmanlar da sayısal testin, özellikle matematiğin belirleyici olacağını vurguladı. Adaylar sınav sonuçlarını 24 Haziran’da öğrenebilecek.

2.06.2019Eğitim
LGS soru ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanır Sonuçlar ne zaman açıklanacak

LGS soru ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanır? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca 8’inci sınıflara uygulanan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran'da Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. İki oturumda düzenlenen sınavda öğrenciler kendilerine sorulan 90 soruya cevap aradı. LGS sonrası soru ve cevap anahtarlarının ne zaman yayınlanacağı da öğrenci ve velilerin gündemine geldi. Peki, LGS soru ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanır? Sonuçlar ne zaman açıklanacak? İşte, LGS ile ilgili bilgiler.

1.06.2019Gündem
Uzmanlar LGS sorularını yorumladı... Türkçe çözümü kolay, matematik PISA gibi

Uzmanlar LGS sorularını yorumladı... Türkçe çözümü kolay, matematik PISA gibi

Bir milyonu aşkın öğrencinin katıldığı LGS’de çıkan soruları, uzmanlar yorumladı. Eğitimcilere göre, sözel bölümde öğrencilerin rahatlıkla yapabildiği sorular yer aldı. Ancak çok kolay kabul edilen Türkçe’de çeldirici sorular vardı. Matematikte işlem yoğunluğu fazla olan PISA’dakine benzer sorular soruldu. Öğrenciler matematik sorularında zorlandı.

1.06.2019Eğitim
LGS’ye 1 milyondan fazla aday girdi

LGS’ye 1 milyondan fazla aday girdi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Sınava yurtiçinden 1 milyon 73 bin 456; yurtdışında 557 olmak üzere toplam 1 milyon 74 bin 13 öğrenci başvurdu. Sınavın her iki oturumu da herhangi bir sorun olmadan tamamlandı. Sınavda engeli, sağlık sorunu veya özel durumu olan adaylarımıza kılavuzda belirtilen her türlü destek sağlandı. Bu kapsamda 5 bin 424 öğrencimiz tek kişilik salonda ve 154 öğrencimiz de hastanede sınava girdi" dedi.

1.06.2019Eğitim
Öğrenciler LGS’yi yorumladı: Matematik zordu, sözel kolay

Öğrenciler LGS’yi yorumladı: Matematik zordu, sözel kolay

Lise geçiş sistemi kapsamında yapılan LGS'ye giren öğrenciler, matematik sorularında zorlandı. Fen testini çok zor bulmayan adaylar, sözel testlerdeki soruları da kolay bulduklarını söyledi.

1.06.2019Eğitim
LGS sona erdi

LGS sona erdi

Yüz binlerce öğrencinin katıldığı LGS maratonu sona erdi. Bugün saat 09.30’da başlayan ve 12.50’de sona eren iki oturumda öğrenciler, toplam 90 soru yanıtladı. Sınav  sonuçları 24 Haziran’da açıklanacak.

1.06.2019Eğitim
Üniversite sınavı (YKS) ne zaman YKS çıkmış sorular

Üniversite sınavı (YKS) ne zaman? YKS çıkmış sorular

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) için sayılı gün kaldı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, ÖSYM'nin ‘https://ais.osym.gov.tr’ adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebiliyorlar. Üniversite sınavına hazırlanan birçok öğrenci, ilk kez geçtiğimiz yıl yapılan YKS’de çıkmış sorulara da ulaşmaya çalışıyor. Peki, üniversite sınavı (YKS) ne zaman? YKS çıkmış sorular…

1.06.2019Gündem
LGS’nin ilk oturumu bitti

LGS’nin ilk oturumu bitti

Yüz binlerce öğrencinin ter döktüğü LGS’nin ilk oturumu tamamlandı. 45 dakikalık moladan sonra ikinci oturuma girecek olan öğrenciler, matematik ve fen bilimleri alanlarından 40 soru yanıtlayacak.

1.06.2019Eğitim
LGS bugün

LGS bugün

Bugün yapılacak Liselere Geçiş Sınavı’na yaklaşık bir milyon öğrencinin gireceği tahmin ediliyor. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ise 2 Haziran’da.

1.06.2019Eğitim
2019 LGS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak

2019 LGS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak?

Ortaöğretime geçiş için Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 1 Haziran tarihinde iki oturumda gerçekleşti. Çoktan seçmeli 90 soruya yanıt arayan öğrenciler, birinci oturumda, 8'inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden sorumlu tutuldu. Peki, 2019 LGS soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak?

1.06.2019Gündem
LGS saat kaçta yapılacak İşte sınavla ilgili bilgiler

LGS saat kaçta yapılacak? İşte sınavla ilgili bilgiler

8. sınıf öğrencilerinin orta öğretime geçiş uygulamaları kapsamında gireceği Liselere Geçiş Sistemi'nde (LGS) heyecanlı bekleyiş başladı. Yüz binlerce öğrencinin ter dökeceği sınav 1 Haziran Cumartesi günü iki oturumda gerçekleşecek. Sınava girecek olan öğrenciler, LGS saati ile ilgili araştırmalarına hız verdi. Peki, LGS saat kaçta yapılacak? İşte, o konu ile ilgili bilgiler...

31.05.2019Gündem
Sınav öncesi LGS örnek soruları öğrencilerin gündeminde yer alıyor

Sınav öncesi LGS örnek soruları öğrencilerin gündeminde yer alıyor

LGS'ye artık saatler kala internet üzerinden örnek soruları çözmek isteyen binlerce kişi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın her ay yayımladığı soruları araştırıyor. İşte, 1 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek LGS öncesi örnek sorular hakkında bazı bilgiler

31.05.2019Gündem
LGS 1 Haziranda: 1526 lise için yarışacaklar

LGS 1 Haziran'da: 1526 lise için yarışacaklar

LİSELERE Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran'da yapılacak. Adaylara sayısal ve sözel olarak iki bölümde 90 soru yöneltilecek. Bu yıl 1526 liseye toplam 139 bin 120 öğrenci sınavla alınacak.

31.05.2019Eğitim
YKS giriş belgeleri nasıl öğrenilir İşte YKS sınav giriş yeri sorgulama ekranı

YKS giriş belgeleri nasıl öğrenilir? İşte YKS sınav giriş yeri sorgulama ekranı

Üniversiteye geçiş için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) giriş belgeleri adayların erişimine açıldı. 15-16 Haziran'da üç oturumda düzenlenecek olan YKS giriş belgeleri, Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden yapılacak giriş ile görüntülenebilecek. Peki, YKS giriş belgeleri nasıl öğrenilir? İşte, AYT, TYT ve YDT sınavları ile gerçekleştirilecek olan YKS sınav giriş belgesi ve sınava yönelik ÖSYM'nin önemli uyarıları hakkında bazı detaylar...

30.05.2019Eğitim

Yazar Sonuçları

Hayat bir yol ise düz olmamalı... Engebeli olmalı ki zorluklardan bir şeyler öğrenebilelim

Fulya Akkaya... Müthiş biri o. Şapka çıkarıyorum. Ve avuçlarım patlayıncaya kadar alkışlıyorum. Görme engelli ama 2017’deki üniversite sınavında, 5 dalda Türkiye birincisi oldu. Türkçe-Matematik dalında birinci oldu, kendi dalı olmayan Türkçe-Sosyal’de de birinci oldu. Ve Boğaziçi Ekonomi’yi kazandı. Şimdi 2. sınıfa geçti. Ben onu Tuluhan Tekelioğlu’nun “Güç Sensin” belgeselinde tanıdım, çok etkilendim, röportaj yapmak istedim. Gerçekten şahane bir genç kadınla tanıştım. Bu ülkede Fulya’ların artması dileğiyle. Akkaya ailesi gibi ailelerin de artması dileğiyle. Fulya’nın bu kadar başarılı ve mutlu bir genç kız olmasının en önemli sebebi ailesi. Tüm aile bireylerini, en çok da annesini avuçlarım patlayıncaya kadar alkışlıyorum ve sizi Fulya’yla baş başa bırakıyorum...

12.06.2019

Tarihten vazgeçemeyiz

Maalesef tarih eğitiminde de bütün öbür dallarda olduğu gibi iyileştirme değil gittikçe gerileme içindeyiz. Çareyi seçimli derste bulmak iş değil. Matematik, müzik, fen bilimleri, tarih ve edebiyat gibi dalların seçimlik olmaya ve gençlerin eğitim hayatında birkaç yıl bile olsa programdan çıkarılmaya tahammülü yoktur. Düpedüz yarım yamalak insanlar ortaya çıkar.

2.06.2019

Kayıp kayıtlar geliyor! Fikret Kızılok’tan iki yeni şarkı

İMÇ günleri geride kaldı deyip hayıflananlara müjde! Ne varsa yine İMÇ’nin emektar kasetçilerinin depolarında varmış.

30.05.2019