MENÜ

Matematik Soruları

Matematik Soruları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Matematik Soruları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Matematik Soruları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.287 Matematik Soruları haberi bulunmuştur.

Matematik Soruları Haberleri

Adaylar müsterih olsun

Adaylar müsterih olsun

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 15-16 Haziran’da yapıldı.

6.07.2019Eğitim
LGS birincileri sonuçların ardından belli oldu Yüzdelik dilimler o tarihte mi belli olacak

LGS birincileri sonuçların ardından belli oldu! Yüzdelik dilimler o tarihte mi belli olacak?

LGS sonuçlarının yayımlanmasının ardından birinciler de belli oldu. 66 ilde 565 öğrencinin birinciliğini ilan ettiği LGS sonuçları bilgisine göre ortalama puan aralığının ise 200 ila 300 arası olduğu öğrenildi. Bakanlığın yayımladığı rapora göre 1 milyon 74 bin öğrenci sınava başvururken katılım sayısı ise 1 milyon 29 bin olarak açıklandı. İşte, LGS sonuçları ve birincileri dışında yüzdelik dilimler hakkında detaylı bilgiler

24.06.2019Eğitim
Sesi emekle ışığa dönüştürenler

Sesi emekle ışığa dönüştürenler

- Görme engelli öğrencisi Oğuzhan Osral için sesli soru bankaları ve deneme sınavları hazırlayan öğretmen Münevver Çelebi, zamanla ‘sesi’yle birçok görme engelli adaya ulaştı. Münevver öğretmen, çalışmaları sırasında üniversite öğrencisi iki çocuğu ve başka gönüllülerin de desteğini aldı. 38 yıllık öğretmen, “Ben ve gönüllülerimiz sadece öğrencime değil daha da fazla görme engelliye ulaşmak, soruları paylaşmak ve hedeflerine ilerlerken onlara yardımcı olmak, gören gözleri olmak istiyoruz” dedi. Münevver hocasının desteğiyle derslerinde de başarı göstererek liseyi üçüncülükle bitiren Oğuzhan’ın bu yıl girdiği YKS sınavı da iyi geçti. Hedefi rehber öğretmenlik.

23.06.2019Eğitim
Matematik yorumlama gücünü ölçtü

Matematik yorumlama gücünü ölçtü

Uzmanlar, Alan Yeterlilik Testleri’ni (AYT) yorumladı. Öğrencilerden alınan bilgilere göre soruları ve konuları değerlendiren uzmanlar, matematikte yoruma dayalı soruların yer aldığını belirtti. Kimya testinde geçen yıla göre adayları zorlayacak sorular var. Edebiyat hem bilgiyi hem yorumu ölçtü. Coğrafyada yoruma dayalı sorular ön plana çıkarken, testlerde müfredat dışı soruya rastlanmadı.

16.06.2019Eğitim
Matematikte integral, fende kimya zorladı

Matematikte integral, fende kimya zorladı

Adaylar AYT’yi Hürriyet’e yorumladı. Buna göre, matematikte integral konuları zorladı. Fen bilimlerinde ise kimya testinin zor olduğu görüldü. Edebiyatı bilgi ağırlıklı sorular oluşturdu. Zorluk derecesi açısından geçen yılki sınava benzer bir sınav olduğu ifade edildi.

16.06.2019Eğitim
TYTde Türkçe soruları süreyi zorladı

TYT'de Türkçe soruları süreyi zorladı

2.5 milyon aday, dün üniversiteli olabilmek için Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda ter döktü. Türkçe sorularının çeldirici yüksek olduğu için adayların süreyi yetiştirmekte zorlandığını belirten eğitimciler, matematik testinde yorumlama yeteneğinin öne çıktığını da vurguladı.

16.06.2019Eğitim
Uzmanlar LGS sorularını yorumladı... Türkçe çözümü kolay, matematik PISA gibi

Uzmanlar LGS sorularını yorumladı... Türkçe çözümü kolay, matematik PISA gibi

Bir milyonu aşkın öğrencinin katıldığı LGS’de çıkan soruları, uzmanlar yorumladı. Eğitimcilere göre, sözel bölümde öğrencilerin rahatlıkla yapabildiği sorular yer aldı. Ancak çok kolay kabul edilen Türkçe’de çeldirici sorular vardı. Matematikte işlem yoğunluğu fazla olan PISA’dakine benzer sorular soruldu. Öğrenciler matematik sorularında zorlandı.

1.06.2019Eğitim
Öğrenciler yardım istedi, Binali Yıldırım anlattı

Öğrenciler yardım istedi, Binali Yıldırım anlattı

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım seçim kampanyası kapsamında Gaziosmanpaşa'daydı. Belediye sanat ve kültür merkezi içindeki sanat akademisini ziyaret eden Yıldırım, 3-5 yaş arası çocukların İngilizce müzik eğitimi dersine katıldı.

27.03.2019Gündem
Gözler ÖSYM duyurusunda... KPSS soruları ve cevapları yayımlandı mı

Gözler ÖSYM duyurusunda... KPSS soruları ve cevapları yayımlandı mı?

KPSS ortaöğretim sınavının üzerinden iki gün geçmesi nedeniyle gözler ÖSYM'ye çevrildi. Bazı sorularda zorlanan ve zaman kaybeden memur adayları,şimdi heyecanla KPSS soruları ve cevaplarının erişime açılmasını bekliyor. Peki, ÖSYM'den duyuru geldi mi? KPSS soruları ve cevapları yayımlandı mı?

9.10.2018Gündem
KPSSde en çok o soru zorladı... İşte KPSS yorumları

KPSS'de en çok o soru zorladı... İşte KPSS yorumları

KPSS sınavı geride kaldı ancak sınavda çıkan sorular sosyal medyanın gündeminde kalmaya devam ediyor. Ortaöğretim düzeyindeki KPSS'ye giren memur adayları, özellikle Türkçe bölümünde sorulan kafile sorusunda çok zorlandı. İşte, 7 Ekim tarihli KPSS ortaöğretim sınavıyla ilgili yapılan yorumlardan bazıları

7.10.2018Gündem
496.616 aday barajı geçemedi

496.616 aday barajı geçemedi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) adayların 4’te 1’i 150 barajı için gerekli olan ortalama 15 neti çıkaramadı. Bu adayların 41 bin 281’i ise yarım net bile yapamayarak ‘sıfır’ çekti. Adaylar en çok Türkçe’de başarılı oldu, fizikte zorlandı. Eğitimciler, daha düşük sıradakilerin de yerleşme şansının olduğunu söylüyorlar. Uzmanlar adayları tercihler sırasında puanların değil, sıralamaların dikkate alınması konusunda uyarıyor.

31.07.2018Eğitim
KPSS genel yetenek - genel kültür soru yorumları... Sınav zor muydu

KPSS genel yetenek - genel kültür soru yorumları... Sınav zor muydu?

Genel kültür ve genel yetenek sorularından oluşan KPSS lisans 1. oturumu bugün tamamlandı. Sınav sonuçları öncesinde fikir alışverişinde bulunmaya çalışan memur adayları, KPSS yorumlarını sosyal medya hesaplarından dile getirmeye başladı. Peki, lisans oturumlarının ilki nasıldı, zor muydu? KPSS genel yetenek - genel kültür soru yorumları

22.07.2018Eğitim
DGS soru ve cevapları yayımlandı mı İşte, DGS sonuçlarının açıklanacağı tarih

DGS soru ve cevapları yayımlandı mı? İşte, DGS sonuçlarının açıklanacağı tarih

2018 Dikey Geçiş Sınavı'nın (DGS) tamamlanmasının ardından, sınavda ter döken yüz binlerce aday, ÖSYM'nin sonuçları ne zaman açıklayacağını merak etmeye başladı. Öte yandan sınava katılan vatandaşlar, DGS soru ve cevaplarının yayınlanıp yayınlanmadığını öğrenmek istiyor. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS soruları ve cevap anahtarı yayınlandı mı?

21.07.2018Eğitim
Uzmanlar TYT sorularını değerlendirdi: Matematik yoruma dayalı (YKS soru yorumları)

Uzmanlar TYT sorularını değerlendirdi: Matematik yoruma dayalı (YKS soru yorumları)

YKS’nin ilk oturumu TYT’nin tamamlanmasının ardından öğrencilerden ve uzmanlardan yorumlar gelmeye başladı. Sınava katılan öğrencilerden aldıkları bilgilerle TYT’yi değerlendiren uzmanlar, Türkçe’de dil bilgisi sorularının arttığına dikkat çekerken matematikte işlem değil yorum ağırlıklı soruların geldiğini söylüyor.

30.06.2018Eğitim
#yks18 yorumları sosyal medyada... ‘Kaderinizi biz yazarız, biz sileriz, tadı damağınızda kalır’

#yks18 yorumları sosyal medyada... ‘Kaderinizi biz yazarız, biz sileriz, tadı damağınızda kalır’

YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den çıkan adaylar, sınav sorularıyla ilgili ilk yorumlarını sosyal medyada yaptı. Genel olarak uzun sorulardan ve sürenin yetmemesinden şikayet eden adaylar ilginç yorumlarda bulundu. En dikkat çekeni ise şu yorum oldu: ÖSYM’nin kalem, silgi, şeker üçlemesi ile verdiği mesaj: Kaderinizi biz yazarız, biz sileriz, tadı damağınızda kalır.

30.06.2018Eğitim
TYT’de Türkçe ve matematik zorladı

TYT’de Türkçe ve matematik zorladı

YKS’nin ilk oturumu olan TYT’nin tamamlanmasıyla gözler adaylardan gelecek soru yorumlarına çevrildi. Marmara Üniversitesi’nde sınava katılan öğrenciler, genel olarak soruların kolay olduğunu ama uzun sorular nedeniyle zaman problemi yaşadıklarını söylediler. Ortak görüşleri ise Türkçe ve matematik testlerinin zor olduğu.

30.06.2018Eğitim
Bir LGS birincisi de Gaziantep’ten çıktı

Bir LGS birincisi de Gaziantep’ten çıktı

Bir milyonu aşkın öğrencinin katıldığı LGS'de birinci çıkan öğrencilerden biri de Berke Körlü... Gaziantep'te okuyan Körlü, tüm soruları doğru çözerek 500 tam puan alıp Türkiye birincisi oldu.

29.06.2018Eğitim
69 neti olan 72 net yapanın önünde

69 neti olan 72 net yapanın önünde

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önceki gün Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarını açıkladı.

27.06.2018Eğitim
LGS sonrası bunlara dikkat

LGS sonrası bunlara dikkat

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sona ermesinin ardından binlerce aday, 26 Haziran’da yayınlacak sonuçları bekliyor. Sınav sonrası LGS’nin zor olduğuna dair iddilar ortaya atıldı. Peki, bu durum sınav sonuçlarını nasıl etkiler? Tercihlerde nelere dikkat etmeli? Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz bu soruları yanıtladı.

5.06.2018Eğitim
3-4 yanlışla bile en iyi okullar mümkün

3-4 yanlışla bile en iyi okullar mümkün

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ya da eski adıyla TEOG’da geçen yıl 17 bin birinci çıktı. Bu yüzden de öğrencileri yerleştirme sırasında çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bundan mı ders aldı yoksa “Sınav zor olacak” sözlerini doğrulayıp, gelecek yıl kapıda daha az öğrenci bulmak için mi yaptı bilinmez, bu yıl özellikle matematik soruları öğrencileri ağlattı. Bu testte doz aştı.

5.06.2018Eğitim
Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve diğer LGS soruları öğrencilerin odak noktası oldu

Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve diğer LGS soruları öğrencilerin odak noktası oldu

Hayalindeki lise için sınava giren binlerce öğrenci, LGS soruları ve cevap anahtarı ile sınavın neticesini araştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı nitelikli okullardan birisine girebilmek için şart koşulan LGS, 2 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirildi. Peki, öğrenciler tarafından incelenen LGS soruları ve cevapları sonrasında puan hesaplama işlemi nasıl yapılacak? İşte, o detaylar

3.06.2018Eğitim
İşte LGS matematik soruları ve cevap anahtarı

İşte LGS matematik soruları ve cevap anahtarı

LGS’de çıkan 20 matematik soru ve cevap anahtarları Hurriyet.com.tr’de. Adaylar soruları inceleyerek matematik testinden kaç net yaptıklarını tahmini olarak hesaplayabilirler.

3.06.2018Eğitim
LGS soru yorumları: Sınav kolay mıydı zor muydu İşte uzmanların LGS hakkında yorumları

LGS soru yorumları: Sınav kolay mıydı zor muydu? İşte uzmanların LGS hakkında yorumları

1 milyon 8’inci sınıf öğrencisinin katıldığı LGS’de çıkan soruları, uzmanlar yorumladı. Eğitimcilere göre, sözel bölümde öğrencilerin rahatlıkla yapabildiği sorular yer aldı. Adaylar, yeni tarz sorularla karşılaşmasına rağmen rahat çözebildi. Ancak ikinci oturum olan sayısal bölüm, öğrencileri zorladı. Matematik uzun işlem; fen bilimleri ise üst düzey düşünme becerisi gerektirdiği için adaylar, soruları yetiştirmekte sorun yaşadı. Bu nedenle sayısal sorularının eleyici olacağını vurgulayan uzmanların, LGS ile ilgili yorumları şöyle:

2.06.2018Eğitim
Türkçe’de yorum gücü, matematikte görsel yetenek önemli

Türkçe’de yorum gücü, matematikte görsel yetenek önemli

Ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerinin liselere geçişte bir seçeneği de sınavla kayıt alacak okullar. Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) Türkçe, matematik ve fenin etkisi büyük olacak. Bu derslerle ilgili son hazırlıkları ve konu ağırlıklarını uzmanlara sorduk. İşte üç alandan sınavda çıkabilecek konular ve çalışma tüyoları.

30.05.2018Eğitim
Günahlı matematik cennetlik tarım

Günahlı matematik cennetlik tarım

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde profesör tahıl ıslahını cennetle anlatırken bir matematik hocası da Dikey Geçiş Sınavı için hazırladığı bir matematik sorusunda ‘Muhittin ile Barış’ın günah oranlarını’ hesaplattı.

7.02.2018Gündem
‘Muhittin tek başına kaç günaha girmiştir’

‘Muhittin tek başına kaç günaha girmiştir?’

Dokuzaltı Yayınları’na ait test kitabında yer alan matematik sorusu tepkilere neden oldu.

7.02.2018Eğitim
MEB Ölçme, Değerlendirme ve sınav Hizmetleri Genel Müdürü: Liseye giriş sınavı çok zor olacak

MEB Ölçme, Değerlendirme ve sınav Hizmetleri Genel Müdürü: Liseye giriş sınavı çok zor olacak

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, köklü liselere giriş için bu yıl ilk kez düzenlenecek sınavın, yüzde 10’u seçmeyi amaçladığı için zor olacağını açıkladı.

2.02.2018Eğitim
MEB’in örnek sorularını uzmanlar yorumladı: Anlama ve yorumlama öne çıkıyor

MEB’in örnek sorularını uzmanlar yorumladı: Anlama ve yorumlama öne çıkıyor

MEB'in lise sınavları için yayınladığı örnek soruları yorumlayan uzmanlara göre, bütün testlerde okuduğunu anlama ve yorumlama becerisi ölçülüyor. Ayrıca sayısalda zaman sorunu yaşanacak gibi görünüyor. Matematikse öğrencileri uğraştıracak.

28.12.2017Eğitim
Uzmanlar ders ders TYT örnek sorularını değerlendirdi: Bilgiye dayalı yorum gücü öne çıkıyor

Uzmanlar ders ders TYT örnek sorularını değerlendirdi: Bilgiye dayalı yorum gücü öne çıkıyor

ÖSYM tarafından açıklanan TYT örnek sorularını değerlendiren eğitimciler, bütün testlerde bilgiye dayalı yorum yeteneğinin ölçüldüğünü belirtiyor.

4.12.2017Eğitim
Öğrenciler TYT örnek sorularını değerlendirdi: Zor değil, yorum gerektiriyor

Öğrenciler TYT örnek sorularını değerlendirdi: Zor değil, yorum gerektiriyor

ÖSYM, 2018 yılında ilk defa uygulanacak YKS’nin ilk oturumu olan TYT’de çıkabilecek soru tipiyle ilgili örnek testleri yayınladı. Soruları değerlendiren üniversite adayları, genel olarak kolay bulduğunu ancak yorum gücü gerektirdiğini belirttiler.

4.12.2017Eğitim
İlk yıl 8inci sınıf konuları sorulacak

İlk yıl 8'inci sınıf konuları sorulacak

MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG’un yerine gelen yeni liseye geçiş sistemi kapsamında köklü liselere öğrenci alımı için yapılacak sınava kademeli geçiş olacağını söyledi.

14.11.2017Eğitim
YÖK: TYT soruları YGSden farklı

YÖK: TYT soruları YGS'den farklı

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK), YKS’yle ilgili sıkça sorulan sorular ve yanıtlar bölümünde iki konuya daha açıklık getirdi. Buna göre Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkçe ve matematik soruları Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndakilerin (YGS) benzeri olmayacak. Açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

27.10.2017Eğitim
Uzmanlar, YKS’deki değişiklikleri yorumladı: Eşit ağırlıkçılar felsefe sorularını da yapmalı

Uzmanlar, YKS’deki değişiklikleri yorumladı: Eşit ağırlıkçılar felsefe sorularını da yapmalı

YKS'nın ayrıntıları belli oldu. Eğitim uzmanları eşit ağırlıkçılar için tarih testinin gelmesini olumlu bulurken, bu puan türünde yerleşilebilecek programlar düşünüldüğünde felsefe grubu sorularının da yer alması gerektiğini söylüyor. 180 barajının hesaplanmasıyla ilgili değişikliğin, bu puanı alan aday sayısında artışa neden olacağını belirtiyorlar. Ayrıca soru ve puan sayısındaki azalmanın eleyiciliği azaltacağı konusunda uyarıyorlar. Diğer dikkat çeken eleştiriler de iki oturumun aynı günde yapılması ve ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) fen bilimleri olmaması. 

20.10.2017Eğitim
YKS sınavı nasıl olacak Yeni sistemde sınavlar nasıl gerçekleşecek

YKS sınavı nasıl olacak? Yeni sistemde sınavlar nasıl gerçekleşecek?

YKS sınavı nasıl olacak sorusu milyonlarca öğrenci tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. 2018-2019 eğitim öğretim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı oldu. YÖK tarafından yapılan açıklamayla birlikte sınav sistemi değişti ve tamamıyla yeni bir sisteme geçildi. Peki, YKS sınavı nasıl olacak? Yeni sistemde sınavlar nasıl gerçekleşecek? İşte detaylar.

17.10.2017Eğitim
Sınav sistemi değişti İşte, 2018 üniversite sınav sistemi: YKS

Sınav sistemi değişti! İşte, 2018 üniversite sınav sistemi: YKS

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, milyonlarca adayın heyecanla beklediği üniversiteye giriş sistemini açıkladı. Buna göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) adaylar cumartesi günü iki oturuma katılacaklar. İlk oturumda Türkçe ve matematik testlerini yanıtladıktan sonra, Türk dili edebiyatı-coğrafya 1, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilgiler testlerinin yer aldığı ikinci oturuma katılabilecekler. Yabancı Dil sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek ve soru sayısı 80 olacak. İşte YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’ın YKS ile ilgili anlattığı detaylar:

12.10.2017Eğitim
LYS soru ve cevapları ne zaman yayımlanacak Sosyal bilimler ve matematik soruları

LYS soru ve cevapları ne zaman yayımlanacak? Sosyal bilimler ve matematik soruları

Binlerce üniversite adayın üniversite beklentisiyle girdiği LYS’nin matematik ve sosyal bilimler (tarih, coğrafya, felsefe, din) sınavları geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti. Her iki sınavda da çıkan sorularda iptal olup olmayacağı merak eden adaylar, bir yandan da LYS soru ve cevaplarının ne zaman yayınlanacağını sorguluyor. Peki, LYS soru ve cevapları ne zaman yayımlanacak?

14.06.2017Eğitim
Açık uçlu sorularla avantaj yakalayabilirsiniz

Açık uçlu sorularla avantaj yakalayabilirsiniz

Geçtiğimiz hafta başlayan 2017 LYS maratonu önümüzdeki hafta sonunda yapılacak üç oturumla sona erecek. Bu yıl ilk kez uygulanan açık uçlu soruların farklı özellikleri ölçtüğüne dikkat çeken uzmanlar, “Bu soruları doğru çözen öğrenciler puanlamalarında fark yaratabilir. Adayların bu sorulara zor gözüyle bakmak yerine mutlaka soruları okumaları önemli” tavsiyesinde bulundu.

13.06.2017Kampüs
LYS-1de tartışılan iki soru

LYS-1'de tartışılan iki soru

LYS-1 (Matematik) sona erdi. Uzmanlar bu yıl ilk defa LYS’de yer alan açık uçlu soruların matematikte öğrencileri zorladığını belirtiyor. Matematik sorularının zorluk seviyesini orta olarak değerlendiren eğitimciler, geometride uzay analitiğiyle ilgili müfredat dışı iki soru olduğunu vurguluyor. Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumları LYS-1 sorularını Hürriyet için değerlendirdi.

11.06.2017Eğitim
LYS 2017ye damga vuran Pelin sorusu...

LYS 2017'ye damga vuran 'Pelin' sorusu...

İyi bir üniversiteye girmek için 1 milyon 72 bin 396 adayın başvurduğu Lisans Yerleştirme Sınavları’nın ikinci gün oturumu LYS-1 (Matematik) dün yapıldı. LYS’lerin en geniş katılımcısı olan LYS-1’e 839 bin 124 aday başvurdu. Öğrenciler, 135 dakikada 80 soru yanıtladı. Bu yıl ilk kez matematik ve geometri soruları tek testteydi. Uzmanlar, geometride müfredatta olmayan uzay analitiği konusundan iki sorunun yer aldığını iddia ederek, bunların iptal edilmesi gerektiğini savundu. Ayrıca öğrencilerinin soruların iptali için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) başvuracağını belirtti. Matematikte ise yorum gücüne dayalı ve fazla işlem gerektiren sorular olduğunu söylediler.

11.06.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Adaylar müsterih olsun

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 15-16 Haziran’da yapıldı.

6.07.2019

3-4 yanlışla bile en iyi okullar mümkün

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ya da eski adıyla TEOG’da geçen yıl 17 bin birinci çıktı. Bu yüzden de öğrencileri yerleştirme sırasında çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bundan mı ders aldı yoksa “Sınav zor olacak” sözlerini doğrulayıp, gelecek yıl kapıda daha az öğrenci bulmak için mi yaptı bilinmez, bu yıl özellikle matematik soruları öğrencileri ağlattı. Bu testte doz aştı.

5.06.2018

MEB ölçme, değerlendirme ve sınav hizmetleri genel müdürü: Liseye giriş sınavı çok zor olacak

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, köklü liselere giriş için bu yıl ilk kez düzenlenecek sınavın, yüzde 10’u seçmeyi amaçladığı için zor olacağını açıkladı.

1.02.2018