MENÜ

Matematik Korkusu

Matematik Korkusu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Matematik Korkusu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Matematik Korkusu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 135 Matematik Korkusu haberi bulunmuştur.

Matematik Korkusu Haberleri

ÖSYM, YKS örnek soru kitapçığını yayınladı... İşte uzmanlardan soru yorumu

ÖSYM, YKS örnek soru kitapçığını yayınladı... İşte uzmanlardan soru yorumu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yeni üniversiteye giriş sınavı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) örnek sorularını yayınladı.

3.12.2017Eğitim
PISA sonuçları: Kızlar OECD ortalamasını yakaladı

PISA sonuçları: Kızlar OECD ortalamasını yakaladı

OECD eğitimde eşitlik raporunu yayınladı. Buna göre Türkiye’de kız öğrencilerin başarısı OECD ortalamasına çok yaklaştı. Fen alanında kız öğrencilerin erkeklerden daha başarılı olduğu üçüncü ülke, Türkiye.

5.03.2015Eğitim
Çocuklarda Matematik Korkusu

Çocuklarda Matematik Korkusu

Çocuğunuz matematik sorularını çözerken zorlanıyor mu, dikkatini veremiyor mu, bu sorunla karşı karşıya iseniz ne yapmanız gerekir, Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul anlatıyor.

18.02.2013Life Style
Diş hekimi fobisi nasıl yenilir

Diş hekimi fobisi nasıl yenilir?

En çok korkulan şeylerden birisi diş hekimi koltuğuna oturmaktır. Ama bu korkuyu yenmek mümkün.

14.07.2008Sağlık
Matematik şarkılarla öğretilecek

Matematik şarkılarla öğretilecek

Öğrencilerin en korktuğu ders Matematik artık şarkılarla öğretilecek.

2.01.2008Eğitim
Başarının anahtarı duygusal öğrenmede

Başarının anahtarı duygusal öğrenmede

Daha çok akademik becerilerin edinilmesinde kullanılan entelektüel zekanın kendi başına bir değeri yok. Bireyin duygu farkındalığının olması, becerilerini nesnel değerlendirmesi, gelişme için hedef belirlemesi, duygu düzenlemesi, istek ve dürtülerini ötelemesi, dinleme başta olmak üzere temel ilişki becerileri sergilemesi, işbirliği yapması, sosyal farkındalığa sahip olması ve sorumlu karar vermesi gibi sosyal ve duygusal becerilerin önemine ise giderek artan bir oranla farkına varılmaya başlandı.

8.07.2019Eğitim
Ezberlemeyin adım adım öğrenin

Ezberlemeyin adım adım öğrenin

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı Bölüm Koordinatörü Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez, matematik kaygısının sadece Türkiye’de değil, dünyada yaygın bir sorun olduğunu dile getiriyor. Sökmez, yaklaşık 60 yıldır bu alanda bilimsel çalışmalar yapılıyor olmasına rağmen matematik dersine katılım ve ortalama başarının düşük olmasının tüm dünya için endişe verici olduğu düşüncesinde. Doç. Dr. Sökmez, “Matematiğin bazı yönlerini kavramak, özellikle de işlemler bilişsel olarak zor olabilir. Yani, problemin çözümünü somut yollarla sınamanın mümkün olmadığı soyut beceri gerektiren durumlarda, öğrenciler hem işlemi yapmakta hem de bunun işlevini anlamakta zorlanabiliyor” diyor.

13.02.2019Eğitim
‘Matematik dersini gözünüzde büyütmeyin

‘Matematik dersini' gözünüzde büyütmeyin

Matematik sorularını görünce kaygı duyuyorsunuz, eliniz ayağınız mı dolaşıyor? Ya da soruyu çözmeye başladığınızda “Asla bunu başaramayacağım” diye mi düşünüyorsunuz? Bu sadece size özgü bir problem değil. ABD Kansas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 80’inde matematik kaygısı bulunuyor. Neden kaygı duyuyoruz ve bunun için neler yapabiliriz? Hürriyet Eğitim, Türkiye’de ve dünyada alanın uzmanlarının desteğiyle matematik kaygısını araştırdı ve üç günlük bir yazı dizisi hazırladı.

12.02.2019Eğitim
Vizesiz Semerkant’a uçun

Vizesiz Semerkant’a uçun

Özbekistan vizeyi kaldırdı, ardından Türk Hava Yolları da alınan uçuş izniyle hemen Semerkant seferlerine başladı. THY’nin davetiyle ilk uçuşa katıldım. Karşınızda İpek Yolu’nun kesiştiği, UNESCO’nun dünya mirası listesine alınan Orta Asya’nın mistik kenti Semerkant…

26.03.2018Seyahat
Uzaydaki yerçekimsizliği dünyaya taşıyan uçuş

Uzaydaki yerçekimsizliği dünyaya taşıyan uçuş

Hepimiz uzaya çıkıp yerçekimsiz ortamın nasıl bir şey olduğunu görmek istemişizdir. Yerçekimsizliğin nasıl bir şey olduğunu anlamak için uzaya gitmek gerekmiyor. Birkaç saniyeliğine bu duyguyu yaşatan özel uçuşlar var.

12.02.2018Seyahat
Üniversite sınav sistemi değişti, ya çalışma yöntemi

Üniversite sınav sistemi değişti, ya çalışma yöntemi?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz PISA ve MEB’in uyguladığı ABİDE sınavlarının sonuçları incelendiğinde, sınav sistemimizin şu anki halini alması kaçınılmazdı. Belli ki, ÖSYM bundan sonraki sınavlarda (en azından üniversiteye girişte) öğrencilere sade bir matematik bilgisi sormayacak. Dolayısıyla işlem özellikleri ya da formüllerin bilinmesi tek başına yeterli olmayacak.

5.01.2018Eğitim
Akıllı sınıflar geleceğin eğitimine yön veriyor

Akıllı sınıflar geleceğin eğitimine yön veriyor

Günümüz eğitim ortamlarında sanal ve arttırılmış gerçeklik kavramları çok konuşuluyor. Öğrenciler de sanal ortamda ikinci bir yaşam alanına sanal anlamda transfer oldu ve bu ortamlarda uygulamalı deneyler yapıyorlar.

11.09.2017Eğitim
‘Yeni yaka’mesleklere talep artacak

‘Yeni yaka’mesleklere talep artacak

Yapay zekanın gelişmesiyle ortaya çıkan teknolojik çözümleri uygulayabilecek insan gücüne, siber güvenlikçilere, yazılım-programlama, istatistik ve matematik yeteneklerine olan ihtiyaç çok hızlı artıyor. Bu tür yeni nesil meslekleri yeni yaka olarak tanımlayan IBM, teknoloji alanında hızlıca personel yetiştirmek için özel eğitim programları geliştiriyor. IBM Türk İK Ülke Lideri Pınar Yücealp, “Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin o teknolojiyi anlayacak insana ihtiyaç var. Bizim yapmak istediğimiz her ikisini, birbiriyle konuşturabilmek. Çağa ayak uydurabilmek için kompakt, hızlı eğitimlere ihtiyaç var” diyor.

Öğrenci ve ailelere TEOG tavsiyeleri

Öğrenci ve ailelere TEOG tavsiyeleri

Binlerce ortaokul 8’inci sınıf öğrencisi, iyi bir liseye girmek için TEOG ortak sınavlarında yarın ve perşembe günü ter dökecek. Sınav öncesi MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, öğrencilere “TEOG’u stres kaynağı haline getirmeyin, kendinize güvenin” derken aileleri de kaygı yaratarak sınavı çocuklar için büyük bir sorumluluk ve yüke dönüştürmemeleri için uyarıyor.

24.04.2017Eğitim
İçedönük çocuğunuzun mutlu ve başarılı olması için 10 yöntem

İçedönük çocuğunuzun mutlu ve başarılı olması için 10 yöntem

Çocuğunuz içedönük ve ona nasıl yaklaşacağınızı bilmiyor musunuz? ABD’li psikoterapist Laney’in ‘İçedönük Çocuklar’ kitabı bu konuda size yardımcı olabilir.

26.03.2017Eğitim
Kim korkar YGSden

Kim korkar YGS'den!

İyi bir üniversiteye girmek için binlerce öğrencinin ter dökeceği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 12 Mart’ta yapılacak. Adaylar heyecan, korku ve stres üçgeninde hazırlığa hız verdi. Biz de uzmanlara hangi derse nasıl çalışılması gerektiğini sorduk. Testlerde dikkat edilecek noktaları da anlattılar.

16.02.2017Eğitim
3 Kasım ailenin kâbusu oldu

3 Kasım ailenin kâbusu oldu!

Antalya’nın Demre ilçesinde oturan 64 yaşındaki Adalet Uzun’un 3 Kasım 1981 doğumlu oğlu Ali Uzun, 3 Kasım 2015’te trafik kazasında öldü. Mahkemenin 3 Kasım 2016 tarihinde sürücüye verdiği hapis cezasını para cezasına çevirmesi, Adalet Uzun’u kahretti.

2.01.2017Gündem
Danıştay hakiminden sarsıcı itiraflar

Danıştay hakiminden sarsıcı itiraflar

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınıp savcılık sorgusunun adından adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Danıştay Tetkik Hakimi Ebubekir Başel, yargı içindeki örgütlenmeye ilişkin önemli itiraflarda bulundu. Ebubekir Başel, yargı teşkilatındaki yapılanma, kıdeme, sicil numarasına göre T1, T2, T3 ve T4 şeklinde düzenlendiğini, yargı teşkilatında bir taşra bir de devre yapılanması bulunduğunu belirtti. Maaşının yüzde 10'nunu cemaate verdiğini belirten Başel sigara içenlerin 'abi' olamadığını söyledi.

23.07.2016Gündem
Küresel Öğretmen Ödülü’nün finalisti Maarit Rossi: Matematiğin anlamını gösterince korku kalmaz

Küresel Öğretmen Ödülü’nün finalisti Maarit Rossi: Matematiğin anlamını gösterince korku kalmaz

Maarit Rossi, Varkey Foundation tarafından organize edilen ‘Küresel Öğretmen Ödülü’nde bu yıl ilk 10 finalist arasına girmeyi başaran Finlandiyalı bir matematik öğretmeni. Rossi, matematiği daha eğlenceli hale getirmek için 30 yıldır çalışıyor. Derslerini görselleştiriyor. Öğrencilerinin grup çalışmalarıyla ilgi çekici problemlere çözüm yolları aramasını sağlıyor ve korkulan bu dersin öğrencilere daha ‘anlamlı’ gelmesi için konularla hayat arasında bağlantı kuruyor.

6.06.2016Eğitim
Ölüm korkusu zayıflattı

Ölüm korkusu zayıflattı

DENİZLİ’de yaşayan ev hanımı 47 yaşındaki Funda Atalay, mide küçültme ameliyatıyla 128 kilodan 75 kiloya düştü. Ölüm korkusu sonrası zayıflamaya karar verdiğini söyleyen Atalay, yeni bir hayata başladığını söyledi.

18.04.2016Ege
Şampiyon tüyoları

Şampiyon tüyoları

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na bir gün kala, geçen yılki sınavda üst sıralarda yer alanlar, adaylara son günle ilgili çarpıçı önerilerde bulundu.

11.03.2016Eğitim
Gülben Ergen engellilerin hikayelerini yazdı

Gülben Ergen engellilerin hikayelerini yazdı

Gülben Ergen bu hafta Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı'nı ziyaret etti.

23.02.2016Magazin
Disleksi hastalık değil öğrenme bozukluğu

Disleksi hastalık değil öğrenme bozukluğu

Bir öğrenme güçlüğü olan Disleksi'yi anlatan Disleksi Öğrenim Güçlüğü Derneği Başkanı Atıf Tokar, "Disleksi bir öğrenme farklılığıdır. Disleksi asla hastalık değildir. 1994 yılında Dünya Sağlık Örgütünün disleksiyi öğrenme farklılığı olarak tanımlamasıyla disleksi dünya literatürüne girmiştir" dedi.

27.01.2016Sağlık
Uzmanlardan yetenek sınavı tüyoları  İşi sevmek ve çok çalışmak önemli

Uzmanlardan yetenek sınavı tüyoları İşi sevmek ve çok çalışmak önemli

Tıp, hukuk, işletme size göre değilse, yeteneğinizin farklı olduğuna inanıyor ve buna göre bir eğitim almak istiyorsanız sizin için de birçok seçenek var. Uzmanlara göre özel yetenek sınavlarında ve sonrasında başarılı olmak için işi sevmek ve çok çalışmak gerekiyor.

9.07.2015Eğitim
ÖSYM

ÖSYM

Bir zamanların en güvenilir kurumu olan ÖSYM’de maalesef üst üste hatalar yaşandı. Bu yüzden kuruma olan güven azaldı. Şifreli sorular skandalının üstü kapanmadan, KPSS’deki yanlışlar, ardından bu yıl yaşananlar ÖSYM’yi yıprattı.

21.03.2015Eğitim
Üst üste hatalar yapan ÖSYM’ye göre en büyük suçlu gazeteciler

Üst üste hatalar yapan ÖSYM’ye göre en büyük suçlu gazeteciler

15 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularının internete düşmesi ile ilgili tartışmalar devam ederken, ÖSYM soruları sızdıran adayı bulduğunu ve hakkında adli işlem başlatılacağını açıkladı. Ancak YGS sorularının internette yayınlanması ile ilgili haber yapan gazetecileri suçlamaktan da çekinmedi. ÖSYM, Hürriyet Gazetesi’nin adını vererek iki muhabirinin ve “yandaşlarının özür dilemesi gerektiğini” iddia etti.

19.03.2015Gündem
Yine YGS yine skandal

Yine YGS yine skandal

ÖSYM’nin sır gibi sakladığı, yargı kararına rağmen sadece yüzde 20’sini açıkladığı YGS soruları çarşaf çarşaf internette yayıldı. ÖSYM kriz masası toplarken, hukukçulara göre sınavın iptalini gerektirecek bir durum yok.

18.03.2015Eğitim
Bahçeli: Türkiye’yi mahçup ettiler

Bahçeli: Türkiye’yi mahçup ettiler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Twitter’dan Afrika gezisine çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Davos’a giden Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu eleştirdi. Erdoğan ve Davutoğlu’nun seyahatleri ile Tükiye’yi mahçup ettiğini ileri süren Bahçeli, "Afrika’ya istismar safarisi için gidenler, Davos’a iflas duyurusu için koşanlar iki farklı coğrafyada Türkiye’yi mahcup etmişlerdir" dedi.

24.01.2015Gündem
Liselilere ‘ortak sınav’ sürprizi

Liselilere ‘ortak sınav’ sürprizi

ÖĞRENCİLER 23 Ocak’ta karne alıp yarıyıl tatiline çıkmaya hazırlanırken, lise müdürleri ve yüz binlerce öğrenciyi ‘ortak sınav’ endişesi sardı.

1.01.2015Gündem
Liselilere ‘ortak sınav’ sürprizi

Liselilere ‘ortak sınav’ sürprizi

Öğrenciler 23 Ocak’ta karne alıp yarıyıl tatiline çıkmaya hazırlanırken, lise müdürleri ve öğrencilerini de ‘ortak sınav’ endişesi sardı.

1.01.2015Eğitim
Yapay zeka insanlığın sonu mu olacak

Yapay zeka insanlığın sonu mu olacak

Giderek artan sayıda bilim insanı, mühendis ve sanatçıların söylediklerine inanırsak 'zavallı et ve kemik yığınlarına' yani insanoğluna acımak gerekiyor.

7.12.2014Teknoloji

Yazar Sonuçları

Matematik korkusu

Her çocuk aynı değil. Her çocuğun bir şeyi öğrenme, anlama, uygulamaya geçirme süresi ve şekli de aynı değil.

9.04.2015

Dijital Dönüşümde toplumsal sağduyu nasıl oluşur? - 2

Derya İren ile geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz.  Geçen haftayı kaçıranlar buradan ulaşabilir.

10.10.2019

Anar Rıza

Tevazuu şaşılacak ölçülerdeydi. Milli şair mesabesindeki Resul Rıza’nın oğlu belli ki iyi bir terbiye görmüş ve kendini öne atmamayı öğrenmişti. Şiirleriyle tanınıyordu. Romanlarını da bu birkaç yılın içinde okudum ve şunu açıkça ifade ettim: Azerbaycan’da nesir bizimkinin önüne geçiyor. Gürültücü olmayan, ölçülü bir yurtseverdi. Ulusalcıydı.

12.05.2019

‘Arı elçisi’ müthiş bir kadın

‘MİLAS Zeytin Hasadı Şenliği’nde bizim Kelebek yazarı Yonca Tokbaş ile beraberdik. Yonca, geçen yılki hasat etkinliği boyunca zeytin konusundaki hassasiyeti ve sevgisi ile yöre halkı tarafından çok ilgi görmüştü, ben de zaten yazmıştım. Bu yıl mı? Yonca bana, 8 yıldır aklını taktığı ve son 4 yıldır da üzerinde ciddi çalışmalar yaptığı ‘Arı Sevgisi’ni anlattı.

5.12.2017

Ne kadar uyku lazım

Uyku sorunları yeni bin yılın en mühim sağlık tehditlerinden biri ve bu yeni tehdit de en az obezite salgını kadar önemli. Önemli çünkü eğer dinlendirici ve verimli bir uykunuz yoksa sağlıklı kalabilmeniz mümkün değil. Böyle bir durumda kilo problemleri, yorgunluk, depresyon, bellek bozukluğu, kalp damar hastalığı gibi sorunlar sizi bekliyor. Peki uykunun ne kadarı sağlıklı? Süre konusunda net ve açık bir cevap olmasa da elimizde uykuya ilişkin pek çok detay var. O detaylar ve diğer “uyku bilgileri” için buyurun...

26.11.2017

Gülben Ergen engellilerin hikayelerini yazdı

Umutları gözbebeklerine yerleştirmiş, kırgınlıklarını içlerine gömmüş bir dolu yürek...

23.02.2016

Fenerbahçe hak etti!

Hani hep derim ya; “O Penaltı gol olmayacak”

31.08.2015

ÖSYM

Bir zamanların en güvenilir kurumu olan ÖSYM’de maalesef üst üste hatalar yaşandı.

22.03.2015

Bize sözde uzlaşma yerine terbiyeli öfke gerekiyor

Aslında arkadaş olunacak kadın. Ama özgür taylar gibi.

22.03.2015

ÖSYM

Bir zamanların en güvenilir kurumu olan ÖSYM’de maalesef üst üste hatalar yaşandı. Bu yüzden kuruma olan güven azaldı.

21.03.2015