MENÜ

Matematik

Matematik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Matematik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 14.695 Matematik haberi bulunmuştur.

Matematik, (Yunanca matema, "bilgi, çalışma, öğrenme") nicelik, yapı, uzay ve değişim gibi konularla ilgilenir. Matematikçiler ve filozoflar arasında matematiğin kesin kapsamı ve tanımı konusunda görüş ayrılığı vardır.

Devamı...

Matematik Haberleri

ÖSYM Başkanı açıkladı: Sınavlarda artık ulaşım kartı, anahtar, toka, piercing serbest

ÖSYM Başkanı açıkladı: Sınavlarda artık ulaşım kartı, anahtar, toka, piercing serbest

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ile geçtiğimiz hafta bir araya geldik. Başkan Aygün, milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Bu yıl tüm sınavlarda şimdiye kadar yasak olan ulaşım kartı, ev anahtarı, metal para, tel toka, piercing, başörtüsü için kullanılan her türlü toplu iğne serbest olacak.

18.01.2019Eğitim
2019 yılının dikkat çeken iOS uygulamaları

2019 yılının dikkat çeken iOS uygulamaları

App Store'da irili ufaklı yüz binlerce uygulama yer alıyor ve hepsi farklı bir alanda kullanıcının ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışıyor. Elbette bu uygulamaların büyük bir kısmından pek çok kişinin haberi yok. İşte işinize yaraması muhtemel öne çıkan iOS uygulamaları...

18.01.2019Teknoloji
2019 MSÜ başvuruları ne zaman bitecek MSÜ başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak

2019 MSÜ başvuruları ne zaman bitecek? MSÜ başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak?

TSK'da çalışma hayali kuran vatandaşların beklediği MSÜ başvuruları başladı. Milli Savunma Üniversitesi'ne (MSÜ) girişte uygulanacak olan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2019-MSÜ) başvurularına ilişkin detaylar merak konusu oldu. Peki, 2019 MSÜ başvuruları ne zaman bitecek? MSÜ başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak?

16.01.2019Gündem
MEB ulusal bilim kampı düzenleyecek

MEB ulusal bilim kampı düzenleyecek

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı özel program ve proje uygulayan eğitim kurumlarının öğrenci, öğretmen ve yöneticilerinin katılımıyla ‘III.Ulusal Bilim Kampı’ düzenlenecek. Bilim kampında, ‘akıllı araçlar ve teknolojileri’, ‘akıllı ve yenilikçi şehir uygulamaları’, ‘temiz ve yenilenebilir enerji’, ‘daha sağlıklı bir Türkiye için farmakoloji’, ‘endüstriyel tasarım’ gibi konular ele alınacak.

16.01.2019Eğitim
Akıl yürütme performansı düşük çıktı

Akıl yürütme performansı düşük çıktı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) Türkiye çapında 8’inci sınıfta okuyan 6 bin 82 öğrenciyi matematik araştırma sınavında değerlendirdi. Sınavda çoktan seçmeli 25; açık uçlu 5 soru yer aldı. MEB’in testle ilgili sonuç raporuna göre öğrenciler 25 soruda yaklaşık 12 ortalama yaptı.

16.01.2019Eğitim
8inci sınıf öğrencileri matematikte her 2 sorudan 1ini yanıtladı

8'inci sınıf öğrencileri matematikte her 2 sorudan 1'ini yanıtladı

MEB 8’inci sınıf öğrencilerine uyguladığı araştırma sınavında, öğrenciler her iki sorudan birini doğru cevapladı. Akıl yürütme becerilerinde ise geride kaldılar.

15.01.2019Eğitim
THY, Meksika’ya uçuş başlatıyor

THY, Meksika’ya uçuş başlatıyor

THY, Meksika’da Mexico City ve Cancun’u uçuş ağına ekledi.

15.01.2019Ekonomi
2019 MSÜ başvuruları ne zaman başlayacak Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları

2019 MSÜ başvuruları ne zaman başlayacak? Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları

Harp Okullarına ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına geçiş için adayların seçimi amacıyla uygulanacak olan, Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2019-MSÜ) başvurularına yönelik heyecanlı bekleyiş son buluyor. ÖSYM tarafından alınacak başvurular için son viraja girildi. Peki, 2019-MSÜ başvuruları ne zaman başlayacak?

14.01.2019Gündem
2019-MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları başlıyor

2019-MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları başlıyor

MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları 16 Ocak-27 Şubat tarihleri arasında alınacak. Adaylar başvurularını ÖSYM’ye yapacak.

14.01.2019Eğitim
İstanbulda çocuklar için sömestr tatilinin en eğlenceli adresleri

İstanbul'da çocuklar için sömestr tatilinin en eğlenceli adresleri

İstanbul'daki çeşitli müzeler, lunaparklar, eğlence ve oyun alanları, karne almanın heyecanını duyan çocuklara, sömestrde unutulmaz bir tatil yaşatacak.

14.01.2019Seyahat
İş analistleri İhtiyacı yakalıyor

İş analistleri İhtiyacı yakalıyor

Türkiye İş Analistleri Raporu ve farklı kaynaklara göre Türkiye’de 10 bin ila 15 bin arasında iş analisti bulunuyor. Hürriyet İK’ya konuşan uzmanlar, dijital dönüşüm yatırımlarının yükselmesiyle birlikte şirketlerin iş analistlerine olan ihtiyaçlarının da arttığını vurguluyor. İş analistleri firmaların ihtiyaçlarını ortaya çıkarıyor. Türkiye’de ücret konusunda bir araştırma yok ancak ABD, İngiltere gibi ülkelerde iş analistlerinin ücreti yıllık 70-100 bin dolar arasında yer alıyor.

12.01.2019İK/Yeni Ekonomi
10 bin bekçi alımı ne zaman 2019 bekçi alımında yeni gelişme var mı

10 bin bekçi alımı ne zaman? 2019 bekçi alımında yeni gelişme var mı?

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğüne 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdas edilmişti. Bu kapsamda beklenti içinde olan ve bekçilik yapma hayali kuran çok sayıda genç, 2019 bekçi alımını başvuru şartları ve ön başvurularının başlayacağı tarihi sabırsızlıkla bekliyor. Peki, 2019 bekçi alımında yeni gelişme var mı? 10 bin bekçi alımı ne zaman?

11.01.2019Gündem
Tartıcı çocuk görenleri duygulandırdı

Tartıcı çocuk görenleri duygulandırdı

 KADİR İlbak, 13 yaşında, ortaokul 7’nci sınıf öğrencisi. Sultangazi’deki okulundan çıkar çıkmaz, kaldırımda tartıcılık yapıyor. Onu soğuk havada kaldırımda ders çalışırken görenlerin yüreği burkuluyor, onun okuma azmi herkesi kendisine hayran bırakıyor. Okul harçlığını çıkarmak, ev bütçesine katkıda bulunmak isteyen 7 yıldır tartıcılık yapan Kadir’in bu anlarını bir vatandaş "Kim bilir ne hayalleri var?" başlığıyla sosyal medya hesabına koyunca, paylaşım yoğun ilgi gördü.

11.01.2019Gündem
Kaldırımdaki tartıcı çocuğun okuma azmi

Kaldırımdaki tartıcı çocuğun okuma azmi

Kadir İlbak, 13 yaşında, ortaokul 7'nci sınıf öğrencisi. Sultangazi'deki okulundan çıkar çıkmaz, kaldırımda tartıcılık yapıyor. Onu soğuk havada kaldırımda ders çalışırken görenlerin yüreği burkuluyor, onun okuma azmi herkesi kendisine hayran bırakıyor. Okul harçlığını çıkarmak, ev bütçesine katkıda bulunmak isteyen 7 yıldır tartıcılık yapan Kadir'in bu anlarını bir vatandaş "Kim bilir ne hayalleri var?" başlığıyla sosyal medya hesabına koyunca, paylaşım yoğun ilgi gördü. Sultangazi'nin en işlek caddelerinden olan Eski Edirne Asfaltı üzerinde tartıcılık yapan Kadir İlbak'a DHA muhabiri ulaştı. Soğuk havaya rağmen vatandaşların şaşkın bakışları arasında önüne koyduğu tartının yanında ders çalışan Kadir İlbak, günde 10 ila 20 TL arasında para kazandığını söyledi. İlbak," Okur harçlığımı ve aile bütçesine katkıda bulunmak için okul sonrası tartıcılık yapıyorum. Sınavlar yaklaşmışken pratik yapıyorum. En sevdiğim ders matematik. Bana göre hava soğuk değil, üşümüyorum. Direniyoruz. Soğuğa alıştım artık" dedi. Annesinin ev hanımı olduğunu belirten ortaokul 7'nci sınıf öğrencisi Kadir, babasının da bir tekstil atölyesinde makineci olarak çalıştığını söyledi. Yaklaşık 7 yıldır aynı noktada tartıcılık yapan Kadir İlbak'a esnaflar da sahip çıkıyor. Esnaflardan Burak Köleoğlu "Elimizden geldiği kadar Kadir kardeşimize destek olmaya çalışıyoruz. O da bizden biri artık. İhtiyacı var, birileri elinden tutsun istiyoruz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz" dedi.

11.01.2019Haber
Sabah sporuyla başarıları arttı

Sabah sporuyla başarıları arttı

İzmir’de bir sınıf öğretmeni, öğrencilerine her sabah spor yaptırıyor. Sabah okula gelen öğrenciler, müzik eşliğinde önce hafif spor yapıyor, sonra daha hızlı hareketlere geçiliyor. Okul yöneticileri, sabah sporundan sonra derse başlayan öğrencilerin başarılarının da arttığını söylüyor.

10.01.2019Eğitim
İcra müdür yardımcılığı sınav sonuçları ne zaman açıklanacak

İcra müdür yardımcılığı sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

22 Aralık tarihinde icra müdür yardımcılığı sınavına giren adayların merakla araştırdığı sonuçlar için geri sayım başladı. 100 soruluk testi tamamlayan ve sonuç aşamasına kilitlenen adaylar, yapılacak olan değerlendirmeye kilitlendi. Peki, İcra müdür yardımcılığı sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

9.01.2019Gündem
2019 YKS başvuruları ne zaman başlayacak İşte başvuru ve sınav tarihleri

2019 YKS başvuruları ne zaman başlayacak? İşte başvuru ve sınav tarihleri

2019 YKS başvuruları ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, üniversite hayali kuran milyonlarca öğrenci tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar YKS başvurusu gerçekleştirebiliyor. Peki, 2019 YKS başvuruları ne zaman başlayacak? İşte başvuru ve sınav tarihleri

8.01.2019Gündem
Oyuncaklarda sanal gerçeklik devrimi

Oyuncaklarda sanal gerçeklik devrimi

Hong Kong 10’uncu Oyuncak ve Oyun Fuarı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Fuarda, sanal gerçeklik teknolojisini kullanan firmalar ilgi odağı oldu.

8.01.2019Ekonomi
Sınıflarda ‘çat kapı’ tarihi şahsiyetleri canlandırıyorlar

Sınıflarda ‘çat kapı’ tarihi şahsiyetleri canlandırıyorlar

Karaman'da, belediye tarafından başlatılan proje kapsamında Mevlana, Yunus Emre, Karamanoğlu Mehmet Bey, Piri Reis ve Kazım Karabekir Paşa'nın hayatı, okullarda ‘çat kapı’ sahnelenen tiyatro oyunlarıyla genç nesillere anlatılıyor.

8.01.2019Eğitim
Sayıştay denetçi yardımcılığı sınav ilanı ÖSYM üzerinden yayımlandı

Sayıştay denetçi yardımcılığı sınav ilanı ÖSYM üzerinden yayımlandı

Sayıştay bünyesine 2019 yılında yapılacak olan denetçi yardımcısı alımı için ilan yayımlandı. Toplam 90 dakika sürecek olan sınava, hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki en az dört yıllık fakülte veya yüksekokullardan birini bitirmiş olanlar başvuruda bulunabilecek. Sayıştay denetçiliği sınav başvurusu nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

8.01.2019Eğitim
Sosyal medyanın fenomen öğretmenleri

Sosyal medyanın fenomen öğretmenleri

Sevcan Sarıbakır, Sinem Kolçak Arman, İzzettin Gülşen ve Caner Sarıoğlu, farklı şehirlerde çalışan dört öğretmen. Ancak onlar okullarının ve şehirlerinin dışına çıkıp Türkiye’nin dört bir yanında on binlerce insana ulaşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda görev yapan bu öğretmenleri Instagram’da binlerce kişi takip ediyor. Onlarla sosyal medyaya giriş hikâyelerini ve dersi eğlenceli hale getirme yollarını konuştuk.

8.01.2019Eğitim
Evlerini  Nesin Vakfı’na  bağışladılar

Evlerini Nesin Vakfı’na bağışladılar

GEÇTİĞİMİZ hafta kaybettiğimiz ünlü tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin vasiyeti ortaya çıktı. Gülriz Sururi ve Engin Cezzar, hayatlarını kaybetmeden önce, bir dairesinde yaşadıkları Gümüşsuyu’ndaki beş katlı binalarını bir kültür ve sanat evi yapılması için Nesin Vakfı’na bağışlamışlar. Haberi Aziz Nesin’in oğlu, Nesin Vakfı Kurucusu Ali Nesin sosyal medyadan duyurdu.

8.01.2019Kitap Sanat
Teknolojinin tehdit ettiği 7 meslek

Teknolojinin tehdit ettiği 7 meslek

Sıkıcı ve tekrara dayalı bir iş mi yapıyorsunuz? O halde işinizi yakın bir tarihte teknolojiye kaptırma tehlikesiyle karşı karşıyasınız.

8.01.2019Teknoloji
Elektrik akımına kapıldıktan sonra matematikçi oldu

Elektrik akımına kapıldıktan sonra matematikçi oldu

Şanlıurfa’da babasına ait tahıl ürünleri işletmesinde hamal olarak çalıştığı sırada elektrik akımına kapılan 19 yaşındaki genç, hayatının tamamen değiştiğini belirterek matematik üzerinde yaptığı çalışmalar için yetkililerden yardım istediğini söyledi.

7.01.2019Haber
Hamallık yaparken elektrik çarptı Sonrasında yaşananlar şaşkına çevirdi

Hamallık yaparken elektrik çarptı! Sonrasında yaşananlar şaşkına çevirdi

Şanlıurfa’da babasına ait tahıl ürünleri işletmesinde hamal olarak çalıştığı sırada elektrik akımına kapılan 19 yaşındaki genç, hayatının tamamen değiştiğini belirterek matematik üzerinde yaptığı çalışmalar için yetkililerden yardım istediğini söyledi.

7.01.2019Gündem
Zor olan erkek egemen zihniyeti değiştirmek

Zor olan erkek egemen zihniyeti değiştirmek

Prof. Yeşim Darıcı bilim insanı, fizikçi. 31 yılı aşkın süredir Amerika’da yaşıyor. Florida Üniversitesi’nin ilk kadın fizik profesörü. Bilimsel başarılarının yanı sıra Yeşim Darıcı kadın hakları savunucusu ve aktivist olarak tanınıyor. Kısa süreliğine Türkiye’ye gelen Prof. Darıcı ile konuştuk.

5.01.2019İK/Yeni Ekonomi
10 bin bekçi alımı ne zaman 2019 bekçi alımı

10 bin bekçi alımı ne zaman? 2019 bekçi alımı

Çarşı ve mahallelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamada kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları amacıyla görevlendirilen bekçilerin istihdamına 2019 yılında da devam edilecek. 2018'in Kasım ayında Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğüne 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdas edilmişti. Gözler şimdi 2019'da yapılacak bekçi alımlarında. Peki, 10 bin bekçi alımı ne zaman yapılacak?

5.01.2019Gündem
2019 YKS sınav başvuruları ne zaman yapılacak İşte YKS sınav tarihi

2019 YKS sınav başvuruları ne zaman yapılacak? İşte YKS sınav tarihi

2019 YKS sınav başvuruları ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, üniversite hayali kuran binlerce genç tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabiliyorlar. Peki, 2019 YKS sınav başvuruları ne zaman yapılacak? İşte YKS sınav tarihi.

4.01.2019Gündem
150 yıllık okulun not rekortmeni

150 yıllık okulun not rekortmeni

Bülent Eczacıbaşı, başarısının sırrının ‘merak’ olduğunu belirterek, “Sevmediğim ders yoktu, ilgi gösterince öğrenme keyifli oluyor. Hiçbir konuyu, hiçbir disiplini önyargıyla sıkıcı veya önemsiz bulmamanın değerli olduğunu düşünüyorum” diyor.

3.01.2019Eğitim
Belediyeden yeni mezunlara iş fırsatı

Belediyeden yeni mezunlara iş fırsatı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, "Topluma Hizmet Uygulamaları" kapsamında üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara iş fırsatı yaratıyor.

2.01.2019Kampüs
Hubble Uzay Teleskobunun annesi 93 yaşında hayatını kaybetti

"Hubble Uzay Teleskobu'nun annesi" 93 yaşında hayatını kaybetti

Uluslararası Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'nın ilk kadın yöneticisi ve 'Hubble teleskobunun annesi' lakaplı Nancy Grace Roman 93 yaşında hayatını kaybetti.

2.01.2019Teknoloji
2018’de eğitimin odağı öğretmen

2018’de eğitimin odağı öğretmen

Geride bırakmak üzere olduğumuz 2018 yılında oldukça yoğun bir eğitim gündemi vardı. Siyasi partilerin 2018 seçim bildirgelerinde geniş bir yer bulan eğitim vaatlerinde ve seçimi takip eden süreçlerde ülkemizin geleceği için nitelik artırmaya yönelik eğitim politikalarının gerekliliğinin altı sıklıkla çizildi. Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendirilmesiyle başlayan yeni dönemde ise bu gereklilik 2023 Eğitim Vizyonu olarak karşılık buldu.

31.12.2018Eğitim
YKS 2019 başvuruları ne zaman İşte AYT ve TYT sınavı tarihi

YKS 2019 başvuruları ne zaman? İşte AYT ve TYT sınavı tarihi

2018- 2019 eğitim öğretim döneminin ilk yarısını bitirmeye hazırlanan lise öğrencileri bir yandan YKS hazırlarını sürdürüyor. Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar, AYT, TYT VE YDT oturumlarından oluşan YKS'ye girebiliyor. Peki, YKS 2019 başvuruları ne zaman? İşte AYT ve TYT sınavı tarihi

29.12.2018Gündem
Çocuklar bu projeyle kütüphaneleri sevecek

Çocuklar bu projeyle kütüphaneleri sevecek

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ‘Kütüphanede Hayat Var’ projesi, İcadiye İlkokulu'nda düzenlenen etkinlikle başladı.

29.12.2018Eğitim
Adalet Bakanlığı sınavları yarın saat kaçta başlayacak ÖSYM Adalet Bakanlığı sınavı

Adalet Bakanlığı sınavları yarın saat kaçta başlayacak? ÖSYM Adalet Bakanlığı sınavı

ÖSYM tarafından uygulanacak olan Adalet Bakanlığı sınavları için geri sayım başladı. 29 Aralık 2018 tarihinde uygulanacak olan 2018-Adalet Bakanlığı Sınavları Ankara’da gerçekleşecek. Peki, Adalet Bakanlığı Sınavları saat kaçta başlayacak?

28.12.2018Gündem
2019 YKS sınavı ne zaman yapılacak İşte ÖSYM tarafından belirlenen sınav tarih

2019 YKS sınavı ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen sınav tarih

Üniversiteye girişte uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 2019'da ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Yoğun ders ve deneme sınavı temposu ile YKS'ye hazırlanan üniversiteli adayları, bir yandan da 2019 YKS'nin düzenleneceği tarihi öğrenmek istiyor. Peki, üniversite sınavı ne zaman? 2019 YKS ne zaman yapılacak?

27.12.2018Gündem
ÖABT uygulanacak alanlar açıklandı

ÖABT uygulanacak alanlar açıklandı

2019-KPSS ÖABT uygulanacak alanlar açıklandı. Sınıf öğretmenliği ve yabancı dil (İngilizce) alanlarında alan bilgisiyle ilgili 45, alan eğitimiyle ilgili 30, diğer tüm alanlarda ise alan bilgisi ile ilgili 60 soru, alan eğitimiyle ilgili 15 soru sorulacak.

27.12.2018Eğitim
ÖSYMden ÖABT duyurusu.... İşte KPSS ÖABT Uygulanacak Alanlar

ÖSYM'den ÖABT duyurusu.... İşte KPSS ÖABT Uygulanacak Alanlar

ÖSYM, resmi internet sitesi ve Twitter hesabı üzerinden KPSS ÖABT oturumuyla ilgili duyuru yayımladı. Duyuruda Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS): Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) uygulanacak alanlar hatırlatıldı. İşte, ÖSYM tarafından yapılan ÖABT duyurusu

27.12.2018Gündem
Kolej gibi devlet okulu

Kolej gibi devlet okulu

Türkiye'nin en kalabalık anasınıfına sahip ilk 10 okulu arasında yer alan Tekirdağ Çorlu Fevzi Çakmak İlkokulu, farklı bir okul profili sergiliyor. Devlet okulu olmasına karşın okulda İngilizce’den kodlama eğitimine, bisiklet parkurundan dans, tekvando kurslarına, özel oyun alanlarından, meyve-sebze bahçesine, basketbol sahasından halı sahaya kadar pek çok alanda eğitim veriliyor.

27.12.2018Eğitim
İnsanlar neden yapmayı sevdikleri şeyi yapamaz

İnsanlar neden yapmayı sevdikleri şeyi yapamaz?

2019 yılı çok yakın ve her birimiz kendi kendimize gerçekleştirmeyeceğimiz sözler vereceğiz. Kimimiz sevdiğimiz bir işi yapmayı istiyoruz. Bu sene farklı bir yıl demeden önce neden neyi değiştirmemiz gerektiğine bakmıyoruz.

26.12.2018Kampüs
Matematik öğretmeni sorunu KDK tarafından çözüldü

Matematik öğretmeni sorunu KDK tarafından çözüldü

KDK’nın girişimiyle, matematik öğretmeni olmayan öğrencilerin mağduriyeti giderildi.

25.12.2018Eğitim
Zeka becerilerini geliştirme yöntemleri

Zeka becerilerini geliştirme yöntemleri

Başlık okutur derler. Bu başlık okutur mu bilemem ama dinlettiğini biliyorum. Farklı konularda eğitimci ve velilere konferanslar veriyorum. En dikkat çeken ve salonları en çok dolduran başlıklardan bir tanesi; ‘Çocuklarda Dikkat ve Zeka Becerilerini Geliştirme Yöntemleri konusu oluyor. Etrafımdaki hiçbir ebeveyn çocuklarının dikkat ve zihinsel becerilerini geliştirebileceği seçeneklere kayıtsız kalamıyor. Gelin bu konuyu ev ve aile bağlamında ele alalım.

24.12.2018Eğitim
Gelecek ‘veri’de

Gelecek ‘veri’de

Günümüzde iş dünyasını en çok etkileyen alanlardan biri olan veri analizinin gelecekte de bu etkiyi arttırması bekleniyor. Dolayısıyla veri analistleri, şirketlerin en çok ihtiyaç duyacağı meslekler arasında gösteriliyor. Yapılan farklı araştırmalara göre 2020 itibariyle Avrupa ve ABD’de yüz binlerce veri analisti için iş fırsatı doğacak.

22.12.2018İK/Yeni Ekonomi
İnadı ve solucanlarıyla 1.5 milyon TL’lik Harvard bursu

İnadı ve solucanlarıyla 1.5 milyon TL’lik Harvard bursu

Sev Amerikan Koleji son sınıfta okuyan Uluç Kadıoğlu’nun solucanlarla yaptığı kanser riski çalışması, kendisine 1.5 milyon TL’lik bursla Harvard Üniversitesi’nin kapısını açtı.

22.12.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Bu fırının hamurunda kadın, sağlık, sanat var

İlk parasını lise yıllarında futboldan kazanır. Makine mühendisliği okuduğu yıllarda ise ders vererek harçlığını çıkarır.

14.01.2019

Trafik kazası değil trafik cinayeti

O kadar ağladım, o kadar ağladım ki, böğüre böğüre. Yok böyle bir acı… Ben sadece olayları dinleyen biri olarak kendime gelemedim. Kalbim patlayacak gibi oldu, nefesim kesildi. Siz, tüm bunları yaşayan o anne-babayı düşünün. Allah sabır versin.

13.01.2019

150 yıllık okulun not rekortmeni

Bülent Eczacıbaşı, başarısının sırrının ‘merak’ olduğunu belirterek, “Sevmediğim ders yoktu, ilgi gösterince öğrenme keyifli oluyor. Hiçbir konuyu, hiçbir disiplini önyargıyla sıkıcı veya önemsiz bulmamanın değerli olduğunu düşünüyorum” diyor.

3.01.2019

Sanatın Altın Oranı

Estetik mükemmellik sanatçının en büyük gayesidir. Usta; gelenekten edindiği bilgiyi alır ve öğrencisine aktarır.

23.12.2018