MENÜ

Matematik

Matematik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Matematik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 12.630 Matematik haberi bulunmuştur.

Matematik, (Yunanca matema, "bilgi, çalışma, öğrenme") nicelik, yapı, uzay ve değişim gibi konularla ilgilenir. Matematikçiler ve filozoflar arasında matematiğin kesin kapsamı ve tanımı konusunda görüş ayrılığı vardır.

Devamı...

Matematik Haberleri

Kepezde yaz kursları başlıyor

Kepez'de yaz kursları başlıyor

Kepez'de yaz kursları başlıyor

28.6.2017Antalya
Bisikletiyle dünyayı geziyor

Bisikletiyle dünyayı geziyor

Bisikletiyle dünyayı geziyor

28.6.2017Ağrı
Kayseride bilim kampı

Kayseri'de bilim kampı

Kayseri'de bilim kampı

27.6.2017Kayseri
EGEÇEMe yoğun ilgi

EGEÇEM'e yoğun ilgi

EGEÇEM'e yoğun ilgi

26.6.2017İzmir
Komedyen dediğin kiloludan fazla olmalı, en az 90 okka gelmeli

Komedyen dediğin kiloludan fazla olmalı, en az 90 okka gelmeli!

Bir yanda; Türkiye’nin usta oyuncularından Metin Akpınar. Diğer yanda; son yılların en başarılı komedyenlerinden Ata Demirer. İkiliyle bayram vesilesiyle buluştuk. Mizahın geçmişten günümüze yolculuğunu, modern zamanların hayatımızda yarattığı değişimi ve ‘o eski bayramlar’ı konuştuk. Elbette kahkahalar röportajın hiçbir anında eksik olmadı. Ata Demirer: Hepimizin telefonla ilişkisi sakat bir noktaya gidiyor. Röportajdan önce sinemaya gittim. Salona ağustosböcekleri serpilmiş gibiydi. Sürekli insanlara yeşil yeşil mesajlar geliyor. Metin Akpınar: Sinemalarda eskiden akide şekeri ve kabuklu yemiş yenmezdi. Şimdi ateşböcekleri mi dolaşıyor!

24.6.2017Hayat
EXPO bursu hayatını değiştirdi

EXPO bursu hayatını değiştirdi

EXPO bursu hayatını değiştirdi

24.6.2017İzmir
FETÖ sanığı öğretmene 6 yıl 3 ay hapis

FETÖ sanığı öğretmene 6 yıl 3 ay hapis

FETÖ sanığı öğretmene 6 yıl 3 ay hapis

24.6.2017Erzurum
‘Yeni yaka’mesleklere talep artacak

‘Yeni yaka’mesleklere talep artacak

Yapay zekanın gelişmesiyle ortaya çıkan teknolojik çözümleri uygulayabilecek insan gücüne, siber güvenlikçilere, yazılım-programlama, istatistik ve matematik yeteneklerine olan ihtiyaç çok hızlı artıyor. Bu tür yeni nesil meslekleri yeni yaka olarak tanımlayan IBM, teknoloji alanında hızlıca personel yetiştirmek için özel eğitim programları geliştiriyor. IBM Türk İK Ülke Lideri Pınar Yücealp, “Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin o teknolojiyi anlayacak insana ihtiyaç var. Bizim yapmak istediğimiz her ikisini, birbiriyle konuşturabilmek. Çağa ayak uydurabilmek için kompakt, hızlı eğitimlere ihtiyaç var” diyor.

23.6.2017İK/Yeni Ekonomi
Berkay Ateş merak edilenlerini anlattı

Berkay Ateş merak edilenlerini anlattı

Emre Saygı’nın hazırlayıp sunduğu ‘Hadi Be’ programının konuğu başarılı oyuncu Berkay Ateş oldu. Anne dizisinde canlandırdığı Cengiz karakteriyle son dönemde adından sıkça söz ettiren Berkay Ateş, canlı yayınında soruları yanıtladı.

23.6.2017Magazin
Vadinin başarılı Türk girişimcisi Eren Bali bugüne nasıl geldi

Vadi'nin başarılı Türk girişimcisi Eren Bali bugüne nasıl geldi?

Eren Bali Silikon Vadisi'nin Türk girişimcilerinden. İşte dünyaca ünlü Udemy'nin kurucusu Eren Bali'nin başarı hikayesi...

23.6.2017Kobi
Gülse Birselin konuşmacı olduğu törende 2.339 Boğaziçili 150. kez kep attı

Gülse Birsel'in konuşmacı olduğu törende 2.339 Boğaziçili 150. kez kep attı

150. Mezuniyet Töreni’nde 2.339 Boğaziçili ‘’yarından sonrası’’ için kep attı

22.6.2017Kampüs
Hedefimiz olimpiyatlar

Hedefimiz olimpiyatlar

Ozan Sarı, ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun. Ancak o, profesyonel kariyerinin yanında Çankaya Eskrim Spor Kulübü’nün yöneticiliğini ve eskrim antrenörlüğü yapıyor. Ankara’dan milli sporcular çıkararak ulusal ve uluslararası müsabakalarda Başkent’in adını duyuran Ozan Sarı, “Amacımız Çankaya Eskrim’in bir sporcusunu olimpiyatlara göndermek” diyor ve ekliyor: “Bana göre spordan öte bir sanat.”

21.6.2017Ankara
Altınorduda Sinan ve Uğur tamam gibi

Altınordu'da Sinan ve Uğur tamam gibi

Altınordu'da Sinan ve Uğur tamam gibi

21.6.2017İzmir
Öğretmenlere plaketli uğurlama

Öğretmenlere plaketli uğurlama

Öğretmenlere plaketli uğurlama

21.6.2017Serik
Konakta yaz okulları kayıtları başladı

Konak'ta yaz okulları kayıtları başladı

Konak'ta yaz okulları kayıtları başladı

21.6.2017Konak
Temel ve yer bilim tercih edeceklere maaş gibi burs

Temel ve yer bilim tercih edeceklere maaş gibi burs

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2017-2018 döneminden itibaren yer bilimleri alanları olan maden, jeoloji ve jeofizik mühendisliği programları ile temel bilim alanları fizik, kimya, biyoloji, matematik programlarına ilk üç sırada yerleşen tüm öğrencilere bir yıl boyunca aylık 625 lira burs verileceğini açıkladı.

21.6.2017Eğitim
Sıralamalarda çok yığılma olmayacak

Sıralamalarda çok yığılma olmayacak

1 milyon 72 bin 396 adayın başvurduğu Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sona erdi. Sonuçların 11 Temmuz’da açıklanmasıyla adaylar tercih telaşına düşecek.

20.6.2017Eğitim
2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM LYS sonuçları için o tarihi verdi

2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM LYS sonuçları için o tarihi verdi!

2017 LYS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı binlerce Üniversite hayali kuran öğrenci tarafından en çok sorgulanan konular arasında yer alıyor. En geniş katılımlı ikinci oturum olan LYS-3’te 832 bin 994 aday Türk Dili ve Edebiyatı’nda 56, Coğrafya-1’de ise 24 soru yanıtladı. LYS oturumlarını tamamlayan adaylar şimdide ÖSYM tarafından açıklanacak olan LYS sonuçlarına kilitlendiler. ÖSYM LYS sonuçlarının açıklanacağı tarihi resmi internet sayfasından adaylara duyurdu. Peki, 2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o tarih.

19.6.2017Gündem
Dönüşüme İlkadım projesine öğrenci desteğİ

Dönüşüme İlkadım projesine öğrenci desteğİ

Dönüşüme İlkadım projesine öğrenci desteğİ

19.6.2017Samsun
LYS sonuçları ne zaman açıklanacak LYS sonuç tarihi

LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? LYS sonuç tarihi

LYS sonuçları için üniversite adaylarının heyecanlı bekleyişi devam ediyor. Hayallerindeki üniversiteyi okumak isteyen vatandaşların merakla araştırdığı 2017 LYS sonuçları, birçok öğrencinin kariyerini belirlemesine imkan tanıyacak. Tercih işlemlerini gerçekleştirerek bölüm için bekleyişe geçecek olan adaylar, LYS sonuçları sonrasında son kararlarını verecek.

19.6.2017Eğitim
Geleceğin teknolojisi için Boğaziçi’nden “akıllı” merkez

Geleceğin teknolojisi için Boğaziçi’nden “akıllı” merkez

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü, Kalkınma Bakanlığı desteği ile kurulan Teleiletişim ve Enformatik Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (TETAM) ile bir araştırma kampüsüne dönüşüyor. Kampüste doktora düzeyindeki araştırmacılar kadar lisans öğrencileri de yeni teknolojileri hem üretme hem de laboratuvar ortamında uygulama imkanına kavuşuyor.

19.6.2017Kampüs
Bırakın tatilde oyun oynasınlar

Bırakın tatilde oyun oynasınlar

Yazla birlikte artısıyla eksisiyle 180 gün yani bir yılın yarısı eden uzun bir okul yılı ardımızda kalır. Bu mevsim, giderek şehirleşen Türkiye nüfusu için iş, okul rutinini az da olsa kırabilme umudu. Rahat bir nefes almak için güneşe, doğaya, şanslıysak köyümüze koştuğumuz mevsim. Unutmayın, çocuklar ne kadar koşarsa, ağaca tırmanırsa, hoplarsa, zıplarsa o kadar çok düşünme gelişiyor.

19.6.2017Eğitim
Son Dakika: O tasarı Meclisten geçti

Son Dakika: O tasarı Meclis'ten geçti

ZEYTİNLİK ve mera sahalarında yatırım yapılmasına izin vereceği tartışmalarına neden olan ve muhalefetin itirazları üzerine bu düzenlemeden vazgeçilen Sanayinin Geliştirilmesi Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yasa TRT’ye ödenecek cep telefonları, bilgisayarlar ve tablet bilgisayarlar, taşıtlar, uydu alıcıları ve set üstü medya kutuları bandrol oranlarını yeniden düzenledi.

18.6.2017Gündem
LYS’de belirleyici matematik

LYS’de belirleyici matematik

ÜNİVERSİTE sınavlarının son oturumu olan, TS ve TM puan türüyle tercih yapacak öğrencileri daha çok ilgilendiren LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) dün yapıldı.

18.6.2017Gündem
2017 LYS sınavları zor muydu LYS soru yorumlarında dikkat çeken detay

2017 LYS sınavları zor muydu? LYS soru yorumlarında dikkat çeken detay!

2017 LYS soru yorumları binlerce öğrenci tarafından sosyal medya üzerinden yorumlandı. LYS sınavlarının son oturumu LYS-3 bugün gerçekleşti ve adaylar zorlu sürecin ardından LYS sınavlarını tamamladılar. LYS sınavlarının bitmesinin hemen ardından adaylar LYS sınavlarının zor olup olmadığı merak ettiler ve sosyal medya üzerinden soru yorumlarını araştırmaya başladılar. Edebiyat ve coğrafya sorularını değerlendiren öğrenciler LYS hakkında dikkat çeken yorumlarda bulundular. Peki, 2017 LYS sınavları zor muydu? İşte, LYS soru yorumları.

18.6.2017Eğitim
2017 LYS soru ve cevapları ÖSYM tarafından erişime açıldı LYS sonuçları ne zaman açıklanacak

2017 LYS soru ve cevapları ÖSYM tarafından erişime açıldı! LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 LYS soru ve cevapları ÖSYM tarafından erişime açıldı ve binlerce aday bunca zamandır hazırlandıkları sınavın soru ve cevaplarını kontrol etmeye başladılar. Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) son oturumu edebiyat-coğrafya sınavı LYS-3 yapıldı. LYS maratonu, bugün yapılan LYS-3 ile sona erdi. LYS'nin bitmesinin hemen ardından ÖSYM flaş bir şekilde LYS soru ve cevaplarını açıkladı. Sınavlarını kontrol etmeye başlayan öğrenciler bir yandan da LYS sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladılar. Peki, LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, LYS soru ve cevapları.

18.6.2017Gündem
LYS hakkında merak edilenleri uzmanlar cevaplıyor.. LYS 2017 sorularını uzmana sor

LYS hakkında merak edilenleri uzmanlar cevaplıyor.. LYS 2017 sorularını uzmana sor

Beş oturumda yapılan LYS maratonu sona erdi. 10 Haziran'da LYS-4 (Sosyal Bilimler), 11 Haziran'da LYS-1 (Matematik), 17 Haziran'da da LYS-2 (Fen bilimleri) ve LYS-5'in (Yabancı Dil) ardından 18 Haziran'da gerçekleştirilen LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) ile birlikte adaylar için sınav temposu geride kaldı. Şimdi sırada puan hesaplama ve tercihler var. Sınavdan sonra tahmini LYS puanınızı hesaplayabilir, merak ettiklerinizi 'Uzmana Sor'abilirsiniz.

18.6.2017Eğitim
ÖSYM LYS sonuçları için tarih verdi

ÖSYM LYS sonuçları için tarih verdi

LYS'nin tüm oturumlarının tamamlanması ardından tüm gözler sonuçlara çevrildi. Toplamda beş oturumdan oluşan 2017 Lisans Yerleştirme Sınavları bugün edebiyat-coğrafya sınavıyla tamamlandı. Sınav stresini geride bırakan adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi araştırmaya başladı. Peki, 2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

18.6.2017Eğitim
Urlalı çocuklara yaz kursları

Urlalı çocuklara yaz kursları

Urlalı çocuklara yaz kursları

18.6.2017Urla
Çankaya Evleri 20 bin kişiyi ağırladı

Çankaya Evleri 20 bin kişiyi ağırladı

Çankaya Evleri 20 bin kişiyi ağırladı

18.6.2017Çankaya
LYS-3 sona erdi... LYSye girmek için alçısını söktü ama...

LYS-3 sona erdi... LYS'ye girmek için alçısını söktü ama...

Beş oturumda yapılan LYS maratonu tamamlandı. 832 bin 994 adayın başvurduğu, en geniş katılımlı ikinci sınav olan LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) sona erdi. Sınav sonuçları, 11 Temmuz’da açıklanacak. Adaylar sınavın kolay olduğunu belirtirken, soruların güncel konulardan çıktığını söylediler. Açık uçlu soruları da rahatlıkla çözdüklerini anlatılar. Bursa'da dün akşam kırılan sağ ayağı alçılı olarak Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) gelen 26 yaşındaki Cihat Özkan, aldığı raporu ÖSYMye bildirmediği için salona alınmadı. Ayağındaki alçıyı sökerek salona girmek isteyen Özkan, bu kez kimlik yerine ehliyetle geldiği için sınava giremeyince gözyaşlarına boğuldu.

18.6.2017Eğitim
LYS-3 başlıyor

LYS-3 başlıyor

LYS maratonu bugün tamamlanıyor. 10-11 Haziran’daki LYS-4 (Sosyal Bilimler) ve LYS-1’in (Matematik) ardından, 17 Haziran’da LYS-2 (Fen Bilimleri) ile LYS-5 (Yabancı Dil) de yapıldı. Bugün sırada özellikle TS puan türüyle tercih yapacak öğrencileri daha çok ilgilendiren LYS-3 (Edebiyat-coğrafya) var. En geniş katılımlı ikinci sınav olan LYS-3’te 832 bin 994 aday ter dökecek. Peki LYS sınavi kaçta bitecek, kaç dakika sürecek?

18.6.2017Eğitim
Öğrenciler: Kimya zorladı, açık uçlular kolaydı

Öğrenciler: Kimya zorladı, açık uçlular kolaydı

LYS-2 (Fen Bilimleri) 12.15’te sona erdi. LYS-2’de adaylara fizik, kimya ve biyoloji testleri için 30'ar soru soruldu ve her test için 45'er dakika cevaplama süresi verildi. Her testte 1’er olmak üzere üç açık uçlu soru vardı. Sınavdan çıkan bazı adaylar, özellikle kimyada zorlandıklarını söylediler. Açık uçlu soruların ise matematik sınavına göre daha kolay olduğunu belirttiler.

17.6.2017Haber
LYS-5 sona erdi - İşte videolarla öğrenci yorumları

LYS-5 sona erdi - İşte videolarla öğrenci yorumları

LYS maratonunda, 101 bin 332 adayın katıldığı LYS-5 (Yabancı Dil) sona erdi.

17.6.2017Eğitim
İtirafçı mahrem imam bilgisayarda iz bırakmayan programı anlattı

İtirafçı 'mahrem imam' bilgisayarda iz bırakmayan programı anlattı

İtirafçı 'mahrem imam' bilgisayarda iz bırakmayan programı anlattı

17.6.2017Erzurum
Ateşböceği TIRı çocukları bekliyor

Ateşböceği TIR'ı çocukları bekliyor

Ateşböceği TIR'ı çocukları bekliyor

17.6.2017Çanakkale
LYS yarın saat kaçta Fen bilimleri sınavı kaç dakika

LYS yarın saat kaçta? Fen bilimleri sınavı kaç dakika?

LYS’nin bu haftaki oturumları için sadece saatler kaldı. Üniversite adaylarının girdiği LYS sınavı 10 Haziran Cumartesi günü sosyal bilimler sınavıyla başladı.11 Haziran Pazar günü ise matematik sınavı yapıldı. Şimdi ise tüm gözler yarınki sınavlarda! Peki, LYS yarın saat kaçta? Yabancı dil ve fen bilimleri sınavı kaç dakika sürecek?

16.6.2017Eğitim
Mamakta STEM eğitim projesi

Mamak'ta STEM eğitim projesi 

Mamak'ta STEM eğitim projesi 

16.6.2017Mamak

Gezi ruhuna ithaf ediyorum albümü

Gitarist, besteci, aranjör, prodüktör ve doğaçlamacı Şevket Akıncı’nın kendi ismini taşıyan grubu ve çağdaş müzik topluluğu Hezarfen Ensemble ile kaydettiği ‘Escher Chronicles-Escher Günlükleri’ albümü uzun süren bir bekleyişin ardından A.K. Müzik tarafından yayımlandı. Biz de her zaman ve en başta kendisine meydan okuyan Akıncı ile bu vesileyle sohbet ettik.

15.6.2017Kitap Sanat
Vodafone Connected Education raporunu Londrada açıkladı

Vodafone Connected Education raporunu Londra'da açıkladı

Vodafone Grup Vakfı tarafından eğitimde dijitalleşmenin etkilerine dikkati çekmek amacıyla hazırlanan "Connected Education" raporu Londra'da açıklandı. Etkinliğe Türkiye adına katılan ve "Yarını Kodlayanlar" projesi kapsamında eğitim gören 11 yaşındaki Esra Elbuğa, kodlamanın hayatını nasıl değiştirdiğini anlattı.

15.6.2017Teknoloji
Sınıf Evimdir projesi başarıyı artırdı

'Sınıf Evimdir' projesi başarıyı artırdı

'Sınıf Evimdir' projesi başarıyı artırdı

15.6.2017Burdur
LYS maratonu sürüyor moralinizi bozmayın

LYS maratonu sürüyor moralinizi bozmayın

İlk LYS turu sona erdi. Sırada LYS-2, LYS-3 ve LYS-5 var. Uzmanlar, kötü geçen ya da istenilen başarı elde edilemeyen sınavları adayların kafaya takmamaları gerektiğini söylüyor. Çünkü bu gereksiz kaygıya ve heyecanın daha da artmasına neden olabilir.

15.6.2017Eğitim
Geleceğin evi tasarlanıyor

Geleceğin evi tasarlanıyor

Boğaziçi Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışmalarını 2013’ten beri sürdüren Teleiletişim ve Enformatik Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TETAM) bilim insanları geleceğin teknolojileri üzerinde çalışıyor.

14.6.2017Eğitim
Gözde alanların baraj şifresi

Gözde alanların baraj şifresi

Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) iki oturum geride kaldı. 17-18 Haziran’daki ikinci hafta sınavları yaklaşırken adayların kafasında hayalini kurdukları bölümler için kaçıncı başarı sırasında yer almaları gerektiği konusunda soru işaretleri var. Biz de devlet üniversitelerinde tıp, hukuk ve psikoloji gibi gözde alanların en son hangi başarı sırasından öğrenci aldığını araştırdık. Puan türlerine göre en başarılı öğrencileri seçen programları da belirledik.

14.6.2017Eğitim
TGC Sedat Simavi Ödüllerine başvurular başladı

TGC Sedat Simavi Ödülleri'ne başvurular başladı

TGC Sedat Simavi Ödülleri'ne başvurular başladı

14.6.2017Merkez
Matematiğin dehaları ödüllerini aldı

Matematiğin dehaları ödüllerini aldı

Matematiğin dehaları ödüllerini aldı

14.6.2017Mersin

Yazar Sonuçları

YÖK ne yapıyor

YÖK ne yapıyor?

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu üniversiteye giriş sınavlarında bazı bilim dalları için taban puanlarını yükseltti. Bazı bilim dallarında da burs vermeye başladı.

22.6.2017Taha AKYOL
Sürdürülebilir bir hikaye

Sürdürülebilir bir hikaye

Mezunu olduğum Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de, son beş yıldır, Steve Jobs günlerinde Apple’ın danışmanlarından olan hocam Prof. Dr. John Hauser’ın davetiyle, o yılın yeni MBA öğrencileri ile bir markanın sürdürülebilir hikayesi nasıl ortaya çıkar sorusunu tartışırım.

19.6.2017Şahver KAYA
FETÖ ile mücadelede ciddiyet gereği

FETÖ ile mücadelede ciddiyet gereği

GERİDE bıraktığımız haftalarda 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yazı dizisine odaklanınca, ne yazık ki, bazı güncel gelişmeleri çok istediğim halde bu köşede zamanında değerlendiremedim. Bunlardan biri de Sözcü gazetesinin başına gelenlerdi.

16.6.2017Sedat ERGİN
Bayramlaşmaya giden Suriyeliler

Bayramlaşmaya giden Suriyeliler

DÜNKÜ Posta gazetesinin birinci sayfasında bir fotoğraf vardı. Hak ettiği gibi dokuz sütuna açılmış bu fotoğraf Kilis’teki Öncüpınar sınır kapısında çekilmişti.

14.6.2017Mehmet Y. YILMAZ