MENÜ

Martin Schulz

Martin Schulz ile ilgili tüm haberleri, son dakika Martin Schulz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Martin Schulz haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 849 Martin Schulz haberi bulunmuştur.

Martin Schulz Haberleri

Afrikanın kapıları Türkiyeye ardına kadar açılacak

"Afrika'nın kapıları Türkiye'ye ardına kadar açılacak"

"Turizmin Davos'u" olarak önceki yıllarda İstanbul'da düzenlenen Dünya Turizm Forumu'nun 2020 Küresel Toplantısı, en az 5 bin kişinin katılımı ve minimum 5 milyar dolarlık iş hacmi hedefiyle 4-6 Mart'ta Etiyopya'da düzenlenecek.

8.10.2019Ekonomi
Can çekişen SPD’ye ‘kurtarıcı’ aranıyor

Can çekişen SPD’ye ‘kurtarıcı’ aranıyor

Almanya’da 2009 yılından beri yapılan Federal Meclis seçimleri ile son dönemlerde yapılan eyalet seçimlerinde sistematik olarak oy kaybına uğrayan Sosyal Demokrat Parti’de (SPD) tam bir ‘can çekişme’ havası yaşanırken, ‘kurtarıcı’ olarak Andrea Nahles 2018 yılı nisan ayında genel başkan olarak göreve getirildi.

7.08.2019Avrupa
TBMMnin tarihi 15 Temmuz mücadelesi

TBMM'nin tarihi 15 Temmuz mücadelesi

FETÖ'nün darbe girişimi gecesi, dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında açılan Genel Kurul'da, farklı partilerden milletvekilleri FETÖ'nün bombardımanı altında tek ses oldu.

14.07.2019Gündem
SPD eski başkanlarından parti üyelerine birlik çağrısı

SPD eski başkanlarından parti üyelerine birlik çağrısı

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) eski başkanları ‘parti ciddi bir kriz içinde’ diyerek parti üyelerine birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. 9 eski başkanın imzasının olduğu çağrıda, istifa eden Nahles’in imzası bulunmuyor.

17.06.2019Avrupa
SPD’de lider krizi O da istemiyor

SPD’de lider krizi! O da istemiyor

26 Mayıs’ta yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük hezimete uğrayan SPD’de Andrea Nahles hem genel başkanlık, hem Federal Meclis Grup Başkanlığı hem de milletvekilliğinden istifa etmişti. Nahles’ten boşalan koltuğa kimin oturacağı tartışmaları sürüyor.

16.06.2019Avrupa
İyi bir bakandı ama iyi bir lider olamadı

İyi bir bakandı ama iyi bir lider olamadı

Almanya Sosyal Demokratları (SPD) krizde. SPD’ye bir türlü lider dayanmıyor. Gelen, kısa ömürlü oluyor. Büyük ümitlerle parti başkanı seçilen Andrea Nahles de 13 ay sonra havlu attı. 150 yıllık SPD, daha derin bir krizin içine yuvarlandı.

5.06.2019Avrupa
‘İkisini birden yapamam’ diyerek kabul etmemiş

‘İkisini birden yapamam’ diyerek kabul etmemiş

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, ne komiser olarak ne de seçilerek partinin liderliğine gelmek istemediğini söyledi. Alman İkinci Kanalı ZDF’e konuşan Scholz, gerekçe olarak Federal Maliye Bakanı olarak zamanının olmadığını ve iki görevi birlikte yürütemeyeceğini gösterdi.

3.06.2019Avrupa
SPD’de temel değerlere ihanet

SPD’de temel değerlere ihanet

Son dönemlerde yapılan Eyalet Parlamentosu seçimlerinin yanı sıra, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük ölçüde oy kaybetmesinin ve Bremen’de tam 73 yıl sonra birinci sırayı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’ne (CDU) kaptırmasının faturası, parti lideri Andrea Nahles’e kesildi.

3.06.2019Avrupa
Almanya’da SPD depremi: Nahles bıraktı

Almanya’da SPD depremi: Nahles bıraktı

156 yıllık SPD tarihinin ilk kadın Genel Başkanı Andrea Nahles, AP ve Bremen yenilgilerinin ardından gelen baskılara daha fazla dayanamadı. Gerekli desteği arkasında bulamadığı için istifa kararı aldığını duyuran Nahles’in milletvekilliğinden de istifa ederek siyasetten çekileceği iddia edildi.

2.06.2019Avrupa
Post: ‘Nahles seçmenleri korkutuyor’

Post: ‘Nahles seçmenleri korkutuyor’

AP seçimlerinde yaşanan yıkımdan sonra SPD Genel Başkanı ve Meclis Grup Başkanı Andrea Nahles’in istifası istendi. Salı günü yapılacak Federal Meclis Grup Başkanlığı seçiminde Nahles’e rakip çıkmadı. Muhaliflerin planı, Nahles’in tek başına gireceği seçimlerde az oy alması veya seçilmesi için yeterli sayıya ulaşamaması.

30.05.2019Avrupa
Nahles, ‘AP ve Bremen yenilgisinin suçlusu ben değilim’ dedi ve resti çekti

Nahles, ‘AP ve Bremen yenilgisinin suçlusu ben değilim’ dedi ve resti çekti

Pazar günü yapılan AP seçimlerinde tarihi yenilgi alan SPD'de sular durulmuyor. Ağır yenilginin faturasının kendisine çıkarılmak istenmesine karşı “Gelinen nokta, 15 ayın değil 15 yılın sonucu” açıklamasını yapan Genel Başkan Andrea Nahles, parti içinden rakiplerine de “Gelecek hafta seçim yapalım. Dileyen aday olsun” restini çekti.

28.05.2019Avrupa

SPD’de sular kaynıyor

Halk desteği yüzde 18’in altına düşen Sosyal Demokrat Parti’de (SPD) sular kaynıyor. Bir yılı aşkın süredir sessizliğini koruyan SPD’nin eski Genel Başkanı Martin Schulz, yeniden parti içinde etkili olmak için çalışmalara başladı. 63 yaşındaki Schulz, SPD Federal Meclis Grup Başkanı olmak istiyor.

26.05.2019Avrupa
SPD’nin son kalesi de düşüyor mu

SPD’nin son kalesi de düşüyor mu?

Bugünlerde 70’inci yıl dönümü kutlanmakta olan Alman Anayasası’nın 23 Mayıs 1949 tarihinde kabul edilmesiyle Federal Almanya Cumhuriyeti resmen kuruldu. İki Almanya 3 Ekim 1990 tarihinde Federal Almanya Cumhuriyeti çatısı altında birleşinceye kadar eski Batı Almanya 11 eyaletten oluşuyordu. Birleşmeden sonra eyalet sayısı 16 oldu. Bu eyaletlerden biri de Bremen’dir.

22.05.2019Avrupa
Avrupa’da aşırı sağ tedirginliği

Avrupa’da aşırı sağ tedirginliği

23-26 Mayıs tarihleri arasında Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri yapılacak. Ama son dönemlerde Avrupa’da, Avrupa’nın geleceği konusunda tam bir tedirginlik yaşanmakta. Özellikle de ‘Avrupa’nın lokomotifi’ konumundaki ülkelerde. İngiltere ‘Brexit’ (AB’yi terk etmek) diyor.

27.03.2019Avrupa
İstenmeyen Büyükelçi Grenell

İstenmeyen Büyükelçi Grenell

ABD’nin Almanya Büyükelçisi Richard Grenell, geçen yıl mayıs ayında Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e güven mektubunu sunarak başkent Berlin’de göreve başladı.

23.03.2019Avrupa
Adaletin bu mu dünya

Adaletin bu mu dünya

Dünya son zamanlarda derin huzursuzluklara sahne oluyor. Siyasi literatürde Doğu-Batı ayrımı artık tarihe karıştı. NATO müttefikleri bile kendi aralarında kavgalı. Bir zamanlar sırtını ABD’ye yaslayan Avrupa, şimdi ABD’yle çatışıyor. Ülkeler için kim dost, kim düşman ayırt etmek zorlaştı.

26.02.2019Avrupa
SPD yine karıştı

SPD yine karıştı

Hükümet ortağı SPD yine fena karıştı. 2013’te 150’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayan parti, seçmen kitleleri nezdinde giderek eriyor. Bu düşüşten bir an evvel kurtulmak için çabalayan SPD, bir krizden ötekine yuvarlanıyor.

6.02.2019Avrupa
Siyaset bizim okulun DNA’sıydı

Siyaset bizim okulun DNA’sıydı

Kevin Kühnert. Almanya’da Sosyal Demokratlar’ın umudu ve en genç, en yetenekli politikacılarından biri. Henüz 29 yaşında. SPD’nin 80 bin üyeli gençlik kolları Juso (Genç Sosyalistler) Başkanı. Geçen yıl SPD’nin, CDU/CSU ile yeniden büyük koalisyon hükümeti kurmasına karşı isyan bayrağını çekti. Bir sırt çantasıyla Almanya’yı dolaşarak, ‘Büyük koalisyona hayır’ kampanyası yaptı. Çok sayıda insan büyük koalisyonu önlemek için SPD’ye üye oldu.

2.02.2019Avrupa
Ne olacak bu SPD’nin hali

Ne olacak bu SPD’nin hali?

Bizler çok alışığız... İster Türkiye’de ister başka bir ülkede olsun, Türkler ve Türkiye kökenli insanlar bir araya geldiklerinde, birbirlerine “Ne olacak bu Türkiye’nin hali?” diye sorarlar. İşte aynı şeye son dönemlerde Almanya’da da tanık olmaya başladık.Politikacısından bilim insanlarına, medya mensuplarından sokaktaki insanlara kadar herkes birbirine “Ne olacak bu SPD’nin (Sosyal Demokrat Parti) hali?” diye sormaya başladı.

28.01.2019Avrupa
Türkiye’nin sırtından oy avcılığı

Türkiye’nin sırtından oy avcılığı

Daha önceki dönemlerde bazı politikacıların da denediği gibi, 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi Hıristiyan Demokratların, muhafazakarların ve milliyetçi muhafazakarların oluşturduğu Avrupa Halk Partisi’nin (EVP) lider adayı Manfred Weber de kafayı Türkiye’ye taktı.

16.01.2019Avrupa
Türkiye’yi rahat bırak Weber

Türkiye’yi rahat bırak Weber

Mayıs ayında yapılacak AP seçimlerinde en büyük tehlike olarak görülen popülist aşırı sağ partilerin hedefi, AB’nin dağılması. Muhafazakar Avrupa Halk Partileri (EVP) popülist oyları çekmek için koyu muhafazakar CSU’lu Manfred Weber’i baş aday gösterdi. Weber’in hedefi ise seçimlerde Türkiye’yi malzeme yaparak oy toplamak.

5.01.2019Avrupa
Almanya’da siyaset toz duman

Almanya’da siyaset toz duman

Almanya’da ekonomi, bugüne kadarki en parlak dönemini yaşıyor. Ekonomideki yüksek konjonktür hazineye para yağdırıyor. Ama ekonomik başarı siyasete yansımıyor. Tam tersine siyaset ‘toz duman’.

6.11.2018Avrupa
Merkel’in koltuğu için üç kişi adaylağını açıkladı

Merkel’in koltuğu için üç kişi adaylağını açıkladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in aralık ayındaki kurultayda aday olmayacağını açıklamasının ardından CDU liderliği için kıyasıya bir yarış başladı. Şimdiden üç politikacı resmi olarak adaylığını açıkladı.

30.10.2018Avrupa
İstihbarat başkanının görevinden alınacağını iddia etti ve tarih verdi

İstihbarat başkanının görevinden alınacağını iddia etti ve tarih verdi

Almanya’da hükümet ortakları arasında krize yol açan iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen tartışması son bulmuyor. Tartışmalara bu kez hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) eski Genel Başkanı Martin Schulz da dahil oldu. Schulz, katıldığı bir televizyon programında, İstihbarat Şefi Maassen'ın ne zaman görevden alınacağını açıkladı.

17.09.2018Avrupa
Zoraki evlilikte kriz

Zoraki evlilikte kriz

Almanya’da 24 Eylül 2017 tarihinde yapılan genel seçim akşamıydı. Medya mensuplarının çoğu gibi ben de, seçim sonuçlarını Başbakan Angela Merkel’in genel başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin genel merkezi Konrad Adenauer Evi’nde izliyordum.

15.09.2018Avrupa
Halk partileri alarm veriyor

Halk partileri alarm veriyor

Almanya’da son dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamaları, Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) halk partisi konumunu kaybetmeye başladıkları yönünde alarm sinyalleri veriyor.

27.08.2018Avrupa
Erimeyi o da durduramadı

Erimeyi o da durduramadı

Andrea Nahles, Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) eylül ayındaki seçimlerde uğradığı hezimet sonucu, çalkantılı günlerden sonra Genel Başkan seçildi. Her seçimde sandıktan oy kaybıyla çıkan SPD’yi temelden yenileme hedefiyle gelen Nahles, 100’üncü gününü doldurdu. Ama anketlerde düşüş sürüyor.

1.08.2018Avrupa
Birazcık sağduyu birazcık insaf

Birazcık sağduyu birazcık insaf

Almanya’da ‘Führer’ (Lider) olarak nitelenen Adolf Hitler, 1921 yılında başına geçtiği Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’ni (NSDAP) 1933 yılında iktidara taşıdı.

28.07.2018Avrupa
Almanyadan çok ilginç Erdoğan yorumu

Almanya'dan çok ilginç 'Erdoğan' yorumu

SPD eski lideri Schulz, Almanya'da Erdoğan'a desteğin arkasında, ülkede yaşanan ayrımcılık tecrübelerinin yattığını söyledi. Schulz, onur kırıcı olaylar yaşayan Almanyalı Türklerin kendilerini Erdoğan ile özdeşleştirdiği ve Erdoğan'ın Almanya'daki Türklere gurur hissi verdiği yorumunda bulundu.

27.06.2018Dünya
ABD’ye sessiz

ABD’ye sessiz

Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil edenlere diplomat denir.Ülkesini temsil etme işi ve sanatına da diplomasi. Ülkeler yurtdışında en yüksek düzeyde büyükelçiler tarafından temsil edilirler. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), yaklaşık 15 ay boyunca başkent Berlin’e, yani Almanya’ya büyükelçi atamadı.

13.06.2018Avrupa
Böyle giderse ‘istenmeyen adam’ ilan edilir

Böyle giderse ‘istenmeyen adam’ ilan edilir

ABD’nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell göreve başlar başlamaz yaptığı açıklamayla Almanya’da büyük tepki çekti. SPD ile Sol Parti, büyükelçini gönderilmesini istedi.

5.06.2018Avrupa
ABD Büyükelçisi krizi... Berlin açıklama bekliyor

ABD Büyükelçisi krizi... Berlin açıklama bekliyor

Berlin'deki ABD Büyükelçisi'nin tartışma yaratan sözleriyle ilgili Almanya Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi. Başka bir ülkenin içişlerine karışmakla suçlanan büyükelçiden sözlerine açıklık getirmesi istenecek.

5.06.2018Dünya
SPD milletvekili Schulz, AP’ye dönmek istiyor

SPD milletvekili Schulz, AP’ye dönmek istiyor

Sigmar Gabriel’in yerine SPD’nin liderlik koltuğuna oturan ve girdiği ilk seçimde hüsrana uğrayan Martin Schulz, Avrupa Parlamentosu’na (AP) geri dönmek istiyor.

14.05.2018Avrupa
Sosyal demokratlara kadın başkan

Sosyal demokratlara kadın başkan

Almanya’nın en köklü partisi Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Genel Başkanlık koltuğuna, 155 yıllık tarihinde ilk kez bir kadın oturdu. 47 yaşındaki bir çocuk annesi Andrea Nahles, yüzde 66 oy alarak SPD’nin yeni genel başkanı oldu.

22.04.2018Avrupa
SPD’de liderlik koltuğuna kim oturacak

SPD’de liderlik koltuğuna kim oturacak?

Almanya’nın en eski partisi SPD, pazar günü yeni genel başkanını seçecek. İki kadın adayın yarışacağı kongrede partinin başına ilk kez bir kadın genel başkan geçecek.

20.04.2018Avrupa
Zor bir yıldı

Zor bir yıldı

Frank Walter Stenmeier. Almanya’nın 12. Cumhurbaşkanı. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakan Gerhard Schröder döneminde 1998-2005 yılları arasında Başbakanlık Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. Yani Schröder’in ‘sol kolu’ olarak Almanya’nın, Avrupa’nın, hatta dünya politikasını birlikte şekillendirdi.

28.03.2018Avrupa
‘Gabriel’le iki gerçek dostuz’ demişti. ‘Gerçek’ öyle değilmiş

‘Gabriel’le iki gerçek dostuz’ demişti. ‘Gerçek’ öyle değilmiş!

Spiegel yazarı Markus Feldenkirchen, seçimlerin ardından SPD içinde yaşananları bir kitapta topladı. Kitapta yazılanlara göre Andrea Nahles, Schulz’u, Gabriel’e karşı böyle uyarmış: “Ya sen onu öldürürsün ya da o seni öldürür.”

25.03.2018Avrupa
Memleketinde ortaya çıktı

Memleketinde ortaya çıktı

Almanya’da altı ay öncesine kadar Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) en büyük umuduydu. “Almanya’nın Başbakanı olmak istiyorum” diyerek, yola çıktı. Ama birden kayıplara karıştı.

12.03.2018Avrupa
‘Bu sabah telefonla aradılar. Yeni hükümette yokum’

‘Bu sabah telefonla aradılar. Yeni hükümette yokum’

Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, SPD’ye vekaleten genel başkanlık yapan Olaf Scholz ile Grup Başkanı Andrea Nahles’in bu sabah kendisini arayarak yeni hükümette görev alamayacağını bildirdiklerini açıkladı.

8.03.2018Dünya
Merkel kurtardı, ya SPD ne yapacak

Merkel kurtardı, ya SPD ne yapacak?

Almanya’da bekleyiş sona erdi. Almanya’da belirginsizlik de sona erdi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyelerinin mektupla oy gönderenlerinin yüzde 66.02’sinin, Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile büyük koalisyon hükümetinin sürdürülmesine onay vermesi, özellikle Başbakan Angela Merkel’e rahat bir nefes aldırttı.

5.03.2018Dünya
Merkel yine ezber bozdu

Merkel yine ezber bozdu

Almanya’da genel seçim 24 Eylül 2017 tarihinde yapıldığı, yani aradan yaklaşık 5 ay geçtiği halde, yeni hükümet hala kurulamadı. Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasında oluşturulması planlanan ‘Jamaika koalisyonu’ liberallerin ‘yan çizmesi’ nedeniyle yattı.

28.02.2018Dünya
2021 yılına kadar Merkel... Ya ondan sonra

2021 yılına kadar Merkel... Ya ondan sonra

Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi, Almanya’da da kadınlara yıllarca ‘ikinci sınıf yurttaş’ muamelesi yapıldı. Hem de 23 Mayıs 1949 tarihinde kabul edilerek Federal Almanya Cumhuriyeti’nin resmen kuruluş yolunu açan Alman Anayasası’nın 3’üncü maddesinde ‘kadın erkek eşittir’ denildiği halde.

21.02.2018Dünya
Oylama öncesi SPD ikiye bölündü

Oylama öncesi SPD ikiye bölündü

Almanya’da yeni koalisyon hükümetinin kurulup kurulmayacağı SPD üyelerinin vereceği karara bağlı. SPD'li 463 bin üye salı gününden itibaren CDU/CSU ile varılan hükümet sözleşmesini oylayacak.

19.02.2018Dünya
SPD eriyor... 2 haftada 2 puan daha gitti

SPD eriyor... 2 haftada 2 puan daha gitti

Almanya’da koalisyon hükümetine ortak olacağını açıklanmasıyla karışan, Genel Başkanı Martin Schulz’un istifa etmek zorunda kalması, gençlik teşkilatı Jusos’un başkanı Kevin Kühnert’in koalisyon karşıtı kampanyası, SPD’yi olumsuz etkiledi.

16.02.2018Dünya
Schulz istifa etti Scholz emanetçi

Schulz istifa etti Scholz emanetçi

Martin Schulz’un istifasıyla boşalan SPD Genel Başkanlığına Andrea Nahles oturacak. Nahles salı günü toplanan parti meclisi tarafından oybirliğiyle genel başkan adayı seçildi. Genel Başkanlık koltuğuna ise kurultaya kadar Scholz oturacak.

14.02.2018Dünya
6’sını harcadı, 7’ncisi geliyor

6’sını harcadı, 7’ncisi geliyor

En büyük rakibi Sosyal Demokrat Parti, peş peşe genel başkan değiştirirken, 2005 yılında CDU Genel Başkanı seçilen ve aynı yıl başbakanlık koltuğuna oturan Angela Merkel, yerini hep korudu. SPD’de ise aynı süre içinde altı lider değişti. Şimdi sıra yedincide.

14.02.2018Dünya
SPD Genel Başkanı Schulz görevinden istifa etti

SPD Genel Başkanı Schulz görevinden istifa etti

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz görevinden istifa ettiğini açıkladı.

13.02.2018Dünya
Schulz’un yerine bir kadın aday daha

Schulz’un yerine bir kadın aday daha

Almanya’da büyük koalisyonda uzlaşan Sosyal Demokrat Parti (SPD) içinde başkanlık kavgası başladı. Başkanlık için iki kadın politikacı aday oldu.

13.02.2018Dünya
Acaba futbolcu olarak mı kalsaydı

Acaba futbolcu olarak mı kalsaydı?

Avrupa Parlamentosu (AP) eski Başkanı Martin Schulz, Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerden önce partisi SPD’nin genel başkanlığına seçildi. Brüksel’den ülkesine, Merkel’i devirip başbakan olmak için yola çıkmıştı.

12.02.2018Dünya
Merkel: İstikrar için bedel ödedik

Merkel: İstikrar için bedel ödedik

Almanya’da en önemli bakanlık olan Maliye Bakanlığı’nı koalisyonda uzlaşmak için Sosyal Demokratlara vermekle partisi içinde yoğun eleştirilere hedef olan Başbakan Merkel, kararını savundu: “Biz CDU olarak istikrar için kesinlikle bir bedel ödedik.”

12.02.2018Dünya