MENÜ

Margaret Atwood

Margaret Atwood ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Margaret Atwood haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 135 Margaret Atwood haberi bulunmuştur.

Margaret Atwood Haberleri

Şehir Tiyatroları’ndan ‘sürrealist’ Macbeth

Şehir Tiyatroları’ndan ‘sürrealist’ Macbeth

İstanbul Şehir Tiyatroları Sahnelerinde “kukla ve dramatik oyunculuğun iç içe geçtiği sürrealist bir yorumla” sahnelenen ‘sürrealist’ Macbeth, hayal kırıklığı yaratıyor. Oyunun Şehir Tiyatroları’ndaki bu yeni yorumu, Macbeth’in efsaneleşen karakterini ve Lady Macbeth’in bir kadın olarak oyundaki gücünü zayıflatıyor.

28.10.2019Kitap Sanat
Google’da her şeyi aratabilirsiniz ama... İyi hikâyeleri sadece hayatın içinde bulabilirsiniz

Google’da her şeyi aratabilirsiniz ama... İyi hikâyeleri sadece hayatın içinde bulabilirsiniz

İzmir’deki evlerinde fonda hep daktilo sesi vardı. Yazar ve çevirmen olan annesi masadan kalktığında daktilonun başına o kuruluyordu. Fantastik ve bilimkurguyla harmanladığı yeni öykülerini ‘Öldüğünü Google’dan Öğrenen Adam ve Diğer Tuhaf Hikâyeler’ adlı kitabında bir araya getiren yazar ve senarist Doğu Yücel: “İnterneti ve sosyal medyayı hayatın merkezine alan insanlığı ancak Google’lı bir öyküyle anlatabilirdim.”

Booker ödülü Atwood ve Evaristo’ya

Booker ödülü Atwood ve Evaristo’ya

Edebiyat dünyasının en prestijli ödüllerinden Booker’ın bu seneki kazananları Margaret Atwood ve Bernardine Evaristo oldu. Jüri, kurallara karşı gelerek bu sene ödülü iki yazar arasında paylaştırdı.

16.10.2019Kitap Sanat
Atwood’un feminist manifestosu

Atwood’un feminist manifestosu

Kanadalı şair, yazar Margaret Atwood’un 1969 tarihli ilk romanı ‘Evlenilecek Kadın’, Atwood’un yazarken farkında olmadığı bir feminist manifesto... Marian’ın yaşadıkları üzerinden yarım yüzyıl geçmesine rağmen tazeliğini koruyor. Kadınlar bugün seslerini daha çok yükseltse de erkekler onlara aynı gözle bakmayı sürdürüyor...

6.09.2019Kitap Sanat
Elif Şafak finale kaldı

Elif Şafak finale kaldı

Elif Şafak son romanı ‘On Dakika Otuz Sekiz Saniye’ ile Man Booker Uluslararası Ödülü'nün kısa listesindeki altı aday arasında yer aldı. Ödülün kazananı 14 Ekim'de açıklanacak.

4.09.2019Kitap Sanat
Elif Şafak Booker’ın aday listesinde

Elif Şafak Booker’ın aday listesinde

Sadece Birleşik Krallık veya İrlanda’da yayınlanan kitapların aday olabildiği prestijli edebiyat ödülü The Booker Prize’ın bu seneki aday listesi açıklandı. Listede yer alan 13 isim arasında ‘On Dakika Otuz Sekiz Saniye’ romanıyla Elif Şafak da yer alıyor.

25.07.2019Kitap Sanat
Dünyayı kadınlar kurtaracak

Dünyayı kadınlar kurtaracak

Rock yıldızı gibi siyasetçiler, ikonik sporcular, tarihe yön veren gencecik kızlar... Hayatın her alanından, cesur kadınların sesi yükseliyor. Eski dünyanın kurallarını değiştiren kahramanlarla gelecek çok parlak, çok dişi...

14.07.2019Hürriyet Pazar
Hepsi birbirinden güçlü bir sürü kadın Yumruğunu da konuşturan Anne Lister...

Hepsi birbirinden güçlü bir sürü kadın! Yumruğunu da konuşturan Anne Lister...

Ekrana bir hafta bayram arası verdik, yaz dizilerinin hepsi bu hafta başlıyor. Fakat yabancı diziler bizim tatilimizi umursamadı, haziran ayına doludizgin giriş yaptılar. Zarar yok, hepsini yakalarız; bu birbirinden güçlü kadınları izlemeden geçecek değiliz.

Daha iyi bir dünya mümkün mü

Daha iyi bir dünya mümkün mü?

Feminist edebiyatın yaşayan en büyük isimlerinden Margaret Atwood, bir kıyamet sonrası anlatısı olan ‘DelliÂddem’de, geçmişin küllerinden daha iyi bir medeniyeti nasıl yeniden kuracağımızla ilgileniyor.

9.05.2019Kitap Sanat
Kadınlardan nefret eden bir dünyada kadın olmak...

Kadınlardan nefret eden bir dünyada kadın olmak...

Sophie Mackintosh, ilk romanı ‘Su Kürü’nde, “Erkeklik gerçekten zehirli mi?” sorusundan yola çıkarak feminist distopya türünün ürkütücü bir örneğini ortaya koymuş. Bu alanın büyük ustası Margaret Atwood’un “sürükleyici, uğursuz bir masal” nitelemesiyle övdüğü ‘Su Kürü’, kadınlara yönelik erkek şiddetinin hüküm sürdüğü bir dünyayı anlatan rahatsız edici bir roman.

2.05.2019Kitap Sanat
Dünya edebiyatından  küresel romana

Dünya edebiyatından küresel romana

Dünya edebiyatı kavramı, Goethe’den bu yana konuşulan, tartışılan bir kavram. Kavramın kendisi tartışılırken yenilerde Türkçede yayımlanan Adam Kirsch’in ‘Küresel Roman: 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak’ kitabı da bu tartışmaya bir katkı niteliğini taşıyor.

18.04.2019Kitap Sanat
Küresel Roman ilk kez Türkçede

Küresel Roman ilk kez Türkçede

Amerikalı edebiyat eleştirmeni ve editör Adam Kirsch’ün “Küresel Roman: 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak” isimli kitabı Türkiye’de ilk kez yayımlanıyor.

11.04.2019Keyif
Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey

21 Mart’a dört gün kaldı. Yani gün ve gecenin eşitleneceği, sonra da hayatımızda ışığın, karanlıktan daha çok yer tutacağı döneme. Buzlarımız yavaş yavaş çözülecek; kışlık giysilerimizden, kabuklarımızdan çıkacağız ve sıcak günlere hazırlanacağız.Bahar geliyor! Çiçekleriyle, renkleriyle, sesleriyle bizi yaza hazırlayacak bahar... Sadece tabiat mı? Kent hayatı hareketleniyor; sokaklar, semtler, mekânlar şenleniyor; festivaller, konserler, açık havada spor ve yarışlar başlıyor. Sadece biz mi? Doğa uyanıyor, hayvanlar canlanıyor, Anadolu en güzel yeşiline bürünüyor. Sadece Türkiye mi? Seyahat edilecek yerler, keşfedilecek maceralar, tanışılacak yeni insanlar, kültürler de kendilerini bu cümbüşe hazırlıyor.Şimdi uyanma, gerinme ve ciğerlerimizi temiz havayla doldurma vakti.Sadece bedenlerimizi mi? Zihinlerimizi de sanat, yeni fikirler ve yeni umutlarla gençleştirme zamanı.Yaşasın bahar ve kalplerimizi her seferinde aşkla dolduran coşkusu!

17.03.2019Hürriyet Pazar
Çin kadınları doğurganlık durumuna göre fişliyor

'Çin kadınları doğurganlık durumuna göre fişliyor'

Hollandalı bir araştırmacı, kadınların adres, telefon ve yaşlarıyla ilgili bilgilerin yanı sıra "doğurgan" olup olmadıklarına dair bilgi de içeren bir listeye ulaştı.

11.03.2019Dünya
Her zulüm kendi kahramanını yaratır

Her zulüm kendi kahramanını yaratır

‘Damızlık Kızın Öyküsü’nün dizi uyarlamasıyla tüm dünyada yeniden gündem olan Margaret Atwood Türkçeye çevrilen son romanı ‘Kalp Gidince’de etkili ve vurucu bir hikâye anlatıyor, romanda umut hiç bitmiyor.

19.12.2018Kitap Sanat
Idefix’in araştırmasına göre 2018in en iyi 50 romanı

Idefix’in araştırmasına göre 2018'in en iyi 50 romanı

Online kitap satış platformu idefix, ‘2018’in en iyi 50 romanı’nı seçti.

30.11.2018Kitap Sanat
‘Kitapsız asla’ diyenler için yeni sezon

‘Kitapsız asla’ diyenler için yeni sezon

Yayın dünyasında yeni sezon için geri sayım başladı. Eylülden itibaren merakla beklenen kitaplar art arda raflardaki yerini alacak. Peki yeni sezonda bizleri neler bekliyor? Jo Nesbo’dan Selim İleri’ye, Haruki Murakami’den, Gündüz Vassaf’a onlarca yazar, yeni kitaplarını okuyucunun beğenisine sunacak. İşte yeni sezondan en heyecan verici kitaplar...

23.08.2018Kitap Sanat
Gülgün Çarkoğlu: Yaratıcılığı destekleyen projeler bizi hep heyecanlandırmıştır

Gülgün Çarkoğlu: Yaratıcılığı destekleyen projeler bizi hep heyecanlandırmıştır

SON iki yıldır Doğan Kitap Genç Kırmızı sponsorluğu ve öncesinde iki yıl boyunca süren Doğan Egmont Canlı Kırmızı sponsorluğu ile Kırmızı Ödülleri’ne destek verdiklerini hatırlatan Doğan Egmont Genel Müdürü Gülgün Çarkoğlu; 'Yaratıcılığı destekleyen projeler bizi hep heyecanlandırmıştır. Yaratıcılığı destekleyip sektöre canlılık kazandırdığı için Hürriyet’e de elbette teşekkür borçluyuz' açıklamasında bulundu.

3.06.2018Ekonomi
15’inci yılını kutlayan Kırmızı Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

15’inci yılını kutlayan Kırmızı Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

Hürriyet öncülüğünde düzenlenen Kırmızı Ödülleri sektörün en uzun soluklu organizasyonlarından biri olarak 15. yılında görkemli bir törenle sahiplerini buldu. İletişim dünyasının buluştuğu gecenin teması ‘değişim’ oldu. 5 ayrı yarışmada 66 ödülün sahibini bulduğu törende Türkiye’nin en yaratıcı ajansları ve reklam verenleri ödüllendirildi.

15.05.2018Ekonomi
Yeniden Shakespeare

Yeniden Shakespeare

Doğan Kitap’ın ‘Shakespeare Yeniden’ dizisinden, Jo Nesbo imzalı ‘Macbeth’i okuyorum. Olaylar günümüzde geçiyor, farklı bir polisiye okumak isteyenler için...

10.05.2018Kitap Sanat
Ütopya ile distopya arasında

Ütopya ile distopya arasında

‘Antilop ve Flurya’ günümüzdeki biyoteknolojik gelişmelerden esinlenilerek yazılmış, hem ütopik hem de distopik bir roman. Margaret Atwood, bilimin sınırlarında dolaşırken ne zaman durmamız gerektiğini sorguluyor.

3.05.2018Kitap Sanat
Ne olacak bu dünyanın hali

Ne olacak bu dünyanın hali?

Kafalarda da ekranlarda da aynı soru dönüp duruyor epeydir. İşte konuyla ilgili yepyeni başlıklar...

Orhan Pamuk üzerine 6 yeni kitap

Orhan Pamuk üzerine 6 yeni kitap

Geçtiğimiz aylarda Orhan Pamuk’un romanları üzerine yurt dışında altı kitap birden yayımlandı. Kamuoyunun dikkatini henüz çekmeyen bu kitapların üçü İngilizce, ikisi Fransızca, biri de İtalyanca.

12.03.2018Kitap Sanat
‘Güç’ün cinsiyeti yok..

‘Güç’ün cinsiyeti yok!..

Naomi Alderman, ‘Güç’ romanında kadınların egemen olduğu bir dünyayı, daha doğrusu o dünyanın nasıl kurulduğunu anlatıyor. Kendi ifadesiyle söylersek; “Bir parça feminist bilim -ya da spekülatif- kurgu ya da gerçeklerden ziyade hayali şeylerle ilgili bir kurmaca.”

18.01.2018Kitap Sanat
Margaret Atwood Türkiyeli okurları için 1000 kitap imzaladı

Margaret Atwood Türkiyeli okurları için 1000 kitap imzaladı!

2017 yılının tüm dünyada en çok okunan yazarlarından Margaret Atwood’un Türkiyeli okurları için imzaladığı kitaplar 15 Ocak’ta satışa çıkıyor.

9.01.2018Kitap Sanat
Hürriyet Pazar farkıyla 52 hafta

Hürriyet Pazar farkıyla 52 hafta

Hem Türkiye hem de dünya zorlu bir yılı geride bıraktı. Gazeteciliğin de zorlandığı bir dönemdi yaşadığımız. Ama Hürriyet Pazar olarak her şeye rağmen çağının, yaşadıklarının tanığı olmaya, üzerimize düşeni yerine getirmeye çalıştık… En zor zamanda Kuzey Kore’ye de girdik, taciz karşıtı kampanya da başlattık. Kırkpınar Meydanı’nda da güreştik; engelli, hatta evsiz vatandaşlarımız arasında yaşayarak katılımcı gazetecilik örnekleri de verdik. Çok iddialı bir projemiz de alanının önde gelen 100 uzmanına danışarak belirlediğimiz dev seçkilerdi. Sinemamızın, müziğimizin, mimarimizin, edebiyatımızın ‘En İyi 100’lerini belirledik. Geleneğimizi sürdürdük; söyleşiler ilk önce hep bizdeydi. Bu ülkenin efsaneleri sadece Hürriyet Pazar okurlarına konuşmayı seçti. Basının zor günlerinde ‘Cumhuriyet Davası’nı günbegün mahkemede izledik; özgürlüğüne kavuşanları, mağdurları sayfalarımızda konuk ettik. Yeni yılın ilk sayısında da, 2017’de yaptığımız öne çıkan işleri sizlerle paylaşalım istedik. 2018’de de aynı çizgimizi sürdüreceğiz. Bize olan güveninize sadık kalarak…

Atwood’un Mona Lisa’sı: Nam-ı Diğer Grace

Atwood’un Mona Lisa’sı: Nam-ı Diğer Grace

Margaret Atwood’un kaleminden çıkan, 19. yüzyıl Kanada’sında cinayetle suçlanan hizmetçi Grace’in portresi; kadının melek ve şeytan olarak tasviri gibidir. TV uyarlaması da yayında olan ‘Nam-ı Diğer Grace’te Atwood, bir caninin ve bir kadının ruhunu tarif etmeye çalışan roman içindeki meraklı kalabalığı ve biz okurları müphemliğin sınırında tutmayı yeğliyor.

16.11.2017Kitap Sanat
Bir Margaret Atwood uyarlaması daha: Alias Grace

Bir Margaret Atwood uyarlaması daha: Alias Grace

Aylar süren korkunç bir yolculuk... Varılan yeni ülkede hizmetçilik... Kendisine yardım eden bir adam... Ve bu adamla birlikte çalıştığı evin sahibini ve kâhyasını vahşice katleden Grace...

Bir ressam olarak Margaret Atwood

Bir ressam olarak Margaret Atwood!

Edebiyat dünyasının yıldız ismi Margaret Atwood'un elinden çıkan sanat işi, Venedik'te sergileniyor.

22.10.2017Kitap Sanat
Arafta ödül getirdi

'Araf'ta ödül getirdi

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri sayılan Man Booker Roman Ödülü’nü bu yıl ilk romanı ‘Arafta’ ile George Saunders kazandı. Saunders’ın Türkçede yayımlanmış altı kitabı daha bulunuyor.

18.10.2017Kitap Sanat
Man Booker Ödülü George Saundersın

Man Booker Ödülü George Saunders'ın

Dünyanın en önemli Edebiyat ödüllerinden Man Booker Ödülü’ne bu yıl, Türkçeye 'Arafta' adıyla çevrilen ilk romanı 'Lincoln in the Bardo' ile 58 yaşındaki ABD’li yazar George Saunders layık görüldü. Ödüle, Paul Auster, Ali Smith, Emily Fridlund, Mohsin Hamid ve Fiona Mozley’nin de aralarında olduğu önemli yazarlar aday gösterilmişti.

18.10.2017Kitap Sanat
Frankfurt Kitap Fuarı bu akşam açılıyor

Frankfurt Kitap Fuarı bu akşam açılıyor

69’uncu kez düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı, bugün açılıyor. Dünya edebiyatının buluşacağı fuarın bu yılki ‘konuk ülke’si Fransa. Bu nedenle Almanya Başbakanı Angela Merkel, fuarın açılışını, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte yapacak.

10.10.2017Dünya
Kıyamete karşı gelinebilir mi

Kıyamete karşı gelinebilir mi?

"Birbiriyle kıyasıya bir mücadele içinde olan bu geyiklerin savaşında, bizler Fernand Leger ’in söylediği gibi ‘toprağın rengine bürünmüş savaş’ı görebilecek miyiz? Yoksa ‘kör göz hiçbir şey görmedi’ mi henüz...?"15.İstanbul Bienali komşu etkinliklerinde yer alan sergi, bağımsız mekan #Mebusan25’te.

9.10.2017Keyif
Frankfurt Kitap Fuarı salı günü açılıyor

Frankfurt Kitap Fuarı salı günü açılıyor

69’uncu kez düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı, salı günü açılıyor. Dünya edebiyatının buluşacağı fuarın bu yılki ‘konuk ülke’si Fransa. Bu nedenle Almanya Başbakanı Angela Merkel, fuarın açılışını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte yapacak.

9.10.2017Dünya
Shakespeare ayaktakımı arasında

Shakespeare ayaktakımı arasında!

Dizi uyarlaması bu yılki Emmy ödüllerini silip süpüren ‘Damızlık Kızın Öyküsü’yle gündeme damgasını vuran ve ekimde Frankfurt Kitap Fuarı’nda Barış Ödülü alacak Kanadalı büyük yazar Margaret Atwood, Shakespeare Yeniden dizisi kapsamında yeni romanı ‘Cadı Tohumu’yla aramızda. Atwood, Shakespeare’in ‘Fırtına’sını alıp Prospero’nun büyülü adasındaki cinlere şapka çıkartacak bir ustalıkla yeniden yazmış.

21.09.2017Kitap Sanat
2017 Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

2017 Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

ABD'de televizyonun Oscar'ları olarak nitelendirilen Emmy Ödülleri'nin bu yılki kazananları arasında, The Handmaid’s Tale ve Big Little Lies dizileri öne çıktı.

18.09.2017Keyif
Özge Özpirinçci: Aşk için özgürlüğümden vazgeçmem

Özge Özpirinçci: Aşk için özgürlüğümden vazgeçmem

Özge Özpirinçci, BeStyle dergisinin yeni sayısı için objektif karşısına geçti. Ünlü oyuncu, çekimleri devam eden yeni filmi “Acı Tatlı Ekşi”deki rolü ve sevgilisi Burak Yamantürk’le ilişkisi hakkında merak edilenleri anlattı.

30.08.2017Magazin
“The Handmaid’s Tale’a TCA’dan İki Ödül

“The Handmaid’s Tale’a TCA’dan İki Ödül!

Seçkin yabancı dizileri seyircisiyle buluşturmaya devam eden BluTV’nin en çok izlenen yabancı dizilerinden, “The Handmaid’s Tale” beklenen başarıyı yakaladı.

8.08.2017Televizyon
Usta yazarlardan genç yazarlara 12 tavsiye

Usta yazarlardan genç yazarlara 12 tavsiye

Yazmak işi, kesinlikle hafife alınamayacak türden bir iştir. Çünkü duygularını, düşüncelerini, hatta hayallerini kağıda dökmek; tüm bunlarla milyonlarca insanı etkilemek ve beğenisini kazanmak; nasıl hafife alınsın ki? Bu uzun ve zorlu yolda, yazdıklarıyla milyonları etkilemiş usta yazarların vereceği tavsiyeler, sanıyoruz çok ama çok önemli olacak! İşte çiçeği burnunda yazarların mutlaka okuması gereken o tavsiyeler!

12.07.2017Keyif
Shakespeare’in zamansızlığının en yeni ispatı

Shakespeare’in zamansızlığının en yeni ispatı

‘Shakespeare Yeniden’ serisinin ilk kitabında İngiliz yazar Jeanette Winterson, ‘Kış Masalı’nı günümüze taşıyor. ‘Zaman Boşluğu’ sevmek, kıskanmak, kaybetmek, kötülük etmek ve affetmek üzerine, merak duygusunu hep diri tutan bir roman.

6.07.2017Kitap Sanat
Shakespeare yeniden yazılıyor

Shakespeare yeniden yazılıyor!

Shakespeare’in 400 yıllık eşsiz anlatı gücü, günümüz yazarlarının güçlü kalemleriyle buluşuyor. Doğan Kitap’ın ‘Shakespeare Yeniden’ başlıklı serisi kapsamında dünyaca ünlü, ödüllü yazarlar Shakespeare’in klasik tiyatro oyunlarını günümüzde yeniden yorumladıkları romanlara dönüştürüyor.

21.06.2017Kitap Sanat
Daha önce Yaşar Kemal’e, Orhan Pamuk’a verilen ödülü aldı

Daha önce Yaşar Kemal’e, Orhan Pamuk’a verilen ödülü aldı

Daha önce Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk’un aldığı Alman Yayıncılar ve Kitapçılar Birliği’nin Barış Ödülü bu yıl Kanadalı yazar Margaret Atwood’a verildi.

13.06.2017Dünya
Türk seçmenler negatif özgürlüğü pozitif özgürlüğe tercih etmiş görünüyor

Türk seçmenler negatif özgürlüğü pozitif özgürlüğe tercih etmiş görünüyor

Kanadalı yazar Margaret Atwood, ilk kitaplarından beri dünya edebiyatının en önemli, en saygın isimlerindendi. Ama bir süredir bir kâhin statüsünde. Atwood’un tam da 1984’te yazdığı ‘The Handmaid’s Tale - Damızlık Kızın Öyküsü’ isimli romanı, çağımızın en karanlık yönlerine ışık tutması nedeniyle, tıpkı George Orwell’ın ‘1984’ü gibi muamele görüyor. Trump’ın seçilmesi ve kadın hakları üzerinde tartışmalar, otuz küsur yıllık bu kitabı yeniden bestseller yaptı. Romandan uyarlanan dizi de (Türkiye’de BluTV’de yayımlanıyor) büyük beğeni topladı ve yazarı yeni bir okur kitlesiyle tanıştırdı. Atwood’la dünya ve Türkiye’deki hal ve gidişi konuştuk.

10.06.2017Keyif

Yazar Sonuçları

Çocuk, damızlığa sorar: Peki ne olacağım?

9 yaşındaki kız çocuğu, karşısında duran damızlığa sorar: “Dışarısının nasıl bir yer olduğunu biliyor musun?”

18.08.2019

Sizce önce hangi cemaate sıçrar

TACİZ skandalı dalgası Türkiye’ye de normal kapıdan girdi.

12.06.2018

Kerimcan’a ailesi zorla Çaykovski mi dinletmiş

TURİZM ve Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş diyor ki...

16.01.2018

En iyi yazlık poz kimin?

Artık çok az konuşuyoruz. Yeni anlaşma şeklimiz fotoğraflar! Hele şimdi yaz; hepimiz en bronz, en iyi çekilmiş karelerimizle sosyal medyada yarış halindeyiz. Peki bizim ünlülerde durum ne? Kimin yazlık pozu en iyisi? Buyurun listeye...

4.07.2017