MENÜ

Makina

Makina ile ilgili tüm haberleri, son dakika Makina haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Makina haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 8.166 Makina haberi bulunmuştur.

Makina Haberleri

Siemens, makinecilere sunduğu yeni iş modellerini tanıtacak

Siemens, makinecilere sunduğu yeni iş modellerini tanıtacak

Siemens, makine sektörünün Avrasya bölgesindeki en büyük buluşması MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı'nda, takım tezgahlarında dijitalleşmenin getirdiği avantajları ve endüstriyel internet platformu MindSphere’in makine üreticilerine sunduğu yeni iş modellerini tanıtacak.

1.10.2018Teknoloji
Savunmanın yeni ürünleri ihracat için birleşti

Savunmanın yeni ürünleri ihracat için birleşti

Türk savunma sanayisinde değişen ihtiyaçlara, farklı müşteri taleplerine yanıt vermek için geliştirilen iki yeni ürün, aynı konseptte bir araya getirildi. ASELSAN'ın geliştirdiği yeni silah sistemi Sarp Zafer, Nurol Makina'nın seri üretim aşamasına getirdiği Yörük 4x4'e entegre edildi.

1.10.2018Teknoloji
Girişimcilerin ‘savunması’

Girişimcilerin ‘savunması’

Askeri amaçlı geliştirilen yazılım ve donanımlar konusunda yurtdışı bağımlılığını azaltmak için girişimciler harekete geçti. Yerli girişimcilerin kurduğu şirketler, askeri alandaki yazılım ve donanım için önemli projelere imza atıyor.

8 soruda konkordato

Son günlerde üst üste şirketlerin konkordato ilan ettiği haberlerini okuyoruz. Peki nedir bu konkordato? İyi mi kötü mü? Şirketler iflastan böyle mi kaçıyor? TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’in de söylediği gibi konkordato ve yeniden yapılandırmaları, ‘son çıkış yolu’ gibi olumsuz (bir algıyla) etiketlememek lazım. Bunlar, alacaklı ve verecekli arasında bir ‘uzlaşma & anlaşma’ adımıdır. Merak edilen konkordatoyu 8 soruda özetledik.

28.09.2018Ekonomi
‘Lekesiz’ iş yapıyorlar

‘Lekesiz’ iş yapıyorlar

EN çok kullandığımız elektronik ürünlerden biri de çamaşır makineleri. Sensörler ve internet gibi teknolojiler sayesinde çamaşır makineleri de dönüşümün içerisine girdi. Odakta ise zamandan tasarruf ve kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak var. Eskiden bir lekeyi çıkarmak için tekrar tekrar çamaşır yıkamak zorunda kalınırken, artık sensörler lekeyi algılıyor, bu lekeye göre özel bir program seçiyor ve otomatik olarak her şeyi tamamlıyor. Kullanıcılara da sadece çamaşırları kurutmak kalıyor. Bu yeni nesil ürünler aynı zamanda buharla veya oksijenle çamaşırların yıkanmadan da temizlenmesini sağlıyor. İnternete bağlanan yeni nesil çamaşır makineleri de cabası...

22.09.2018Ekonomi
Henkel Kimyaya 7 milyon liralık rekabeti ihlal cezası

Henkel Kimya'ya 7 milyon liralık 'rekabeti' ihlal cezası

Rekabet Kurumu, Türk Henkel Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ'ye yönelik yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Kurum sitesinden yapılan açıklamaya göre Henkel Kimya'ya 6 milyon 944 bin lira idari para cezası verildi.

22.09.2018Ekonomi
Türkiyenin ilk LEED Gold sertifikalı fabrikası açıldı

Türkiye'nin ilk LEED Gold sertifikalı fabrikası açıldı

Kocaeli'nde inşa edilen Türkiye'nin ilk LEED Gold sertifikalı klima fabrikasının açılışı Vali Hüseyin Aksoy'un katılımıyla gerçekleştirildi.

20.09.2018Ekonomi
Yerli makineye pozitif ayrımcılık talebi

Yerli makineye pozitif ayrımcılık talebi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın, 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanacağına yönelik açıklaması, makine sektöründe memnuniyetle karşılandı.

18.09.2018Ekonomi
Milli İHAlara gezici üs

Milli İHA'lara gezici üs

Türk savunma sanayisinin insansız hava aracı/silahlı insansız hava aracı (İHA/SİHA) üreticisi Baykar, araçların ve üzerlerindeki faydalı yüklerin komuta edildiği yer kontrol istasyonu için mobil çözüm geliştirdi.

12.09.2018Teknoloji
Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri İşte 2018 burs veren kurumların listesi

Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri? İşte 2018 burs veren kurumların listesi

Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri sorusu yüz binlerce öğrenci tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Okulların açılmasına çok az bir zaman kala üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler, maddi destek alabilmek amacıyla kurum ve vakıflara burs başvurusu yapıyor. Peki, burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri? İşte 2018 burs veren kurumların listesi.

10.09.2018Gündem
Selçuk Bayraktardan insansız savaş uçağı müjdesi

Selçuk Bayraktar'dan insansız savaş uçağı müjdesi

Çocukları ve gençleri geleceğin teknolojileri üzerinde araştırma yapmaya ve çalışmaya özendirmeyi amaçlayan TEKNOFEST İstanbul, 20-23 Eylül'de İstanbul Yeni Havalimanı’nda ziyaretçilerini ağırlayacak. Türkiye ve yurt dışından festivale büyük ilgi gösterildiğini belirten Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, “Festivaldeki çocuklar gelecekte Elon Musk’ın yaptığı işi yapacak” dedi. Ayrıca Bayraktar, "İnsansız savaş uçağını inşallah 2023 öncesi, 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracını da inşallah 2019'da uçuracağız" dedi.

10.09.2018Gündem
İthalatta haksız rekabet önlemleri

İthalatta haksız rekabet önlemleri

Çin Tayvanı ve Hindistan menşeli "poliesterlerden tekstüre iplik" ithalatını yapan firmalara karşı uygulanan vergi önleminin devamına karar verildi.

8.09.2018Ekonomi
Burs veren kurumlar ve vakıflar Hangi vakıf ne kadar burs verecek

Burs veren kurumlar ve vakıflar! Hangi vakıf ne kadar burs verecek?

Üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar ve vakıflar, okulların açılmasına çok az bir süre kala belirlendi. Belirledikleri kontenjanda öğrencilere burs veren vakıflar ve kurumlar, yapacakları aylık ödemeleri ise belirli kriterlere göre gerçekleştiriyor. Peki, üniversiteye ilk kez başlayacak ve ara sınıf öğrencilerinin merakla araştırdığı burs veren kurumlar arasında hangileri yer alıyor? İşte, Hurriyet.com.tr'nin derlediği 2018-2019 eğitim öğretim dönemi için burs veren yerler ve ödeme miktarları

7.09.2018Eğitim
Üniversitelilerin can simidi: Burslar

Üniversitelilerin can simidi: Burslar

Kayıtların 7 Eylül’de bitmesiyle üniversiteli olanlar burs arayışına hız verecek. Birçok kurum öğrencilere destek oluyor. Ancak bundan faydalanmak için başvuru tarihini kaçırmamak gerekiyor. İşte burs veren birkaç kurum ve şartları:

5.09.2018Eğitim
Tunuslu Rava ile tuzağa düşürüp kaçırdılar.

Tunuslu Rava ile tuzağa düşürüp kaçırdılar.

Libya’dan İstanbul’a tatile gelen makina mühendisi Yaseen Mohamed Nasır Al Harari, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine buluştuğu Tunuslu Rava adlı bir kadın tarafından tuzağa düşürülerek Suriyeli bir grup tarafından kaçırıldı. Esenyurt’ta bir binanın bodrum katına kapatılarak elleri, ayakları ve gözleri bağlandıktan sonra işkence edilen Harari’nin arkadaşlarından 100 bin Dolar isteyen Suriyeli gruptan 3 kişi operasyonla yakalanırken, Harari kurtarıldı. Çetin AYDIN/İSTANBUL

29.08.2018Haber
O üniversiteli kurtarıldı Günlerce işkence etmişler...

O üniversiteli kurtarıldı! Günlerce işkence etmişler...

İstanbul’da 100 bin dolar fidye için kaçırılan Libya uyruklu üniversite öğrencisi, Esenyurt'ta düzenlenen operasyonla kurtarıldı. Olayla ilgili Suriyeli 3 şüpheli gözaltına alındı.

29.08.2018Gündem
Acarlar Makine’nin tamamı Fransız devin oluyor

Acarlar Makine’nin tamamı Fransız devin oluyor

15 yıl önce Acar Ailesi tarafından kurulan Acarlar Makine’nin tamamın Fransız devi alıyor. Rekabet Kurulu’nun da onay vermesi ile birlikte hisse devir işlemi yapılacak.

28.08.2018Ekonomi
Bengü’nün nişanlısı Selim Selimoğlu kimdir

Bengü’nün nişanlısı Selim Selimoğlu kimdir?

Şarkıcı Bengü ve nişanlısı Selim Selimoğlu, kına gecesi görüntüleriyle gündeme geldi. Çok sayıda ünlü ismin katıldığı kına gecesinden görüntüler de sosyal medyadan paylaşıldı. Haberlerin ardından Selim Selimoğlu’nun hayatına ilişkin bilgiler merak konusu oldu. Peki, Bengü’nün nişanlısı Selim Selimoğlu kimdir?

27.08.2018Magazin
La Lorraineden Manisaya 20 milyon Euro’luk ek yatırım

La Lorraine'den Manisa'ya 20 milyon Euro’luk ek yatırım

Belçikalı La Lorraine, iki yıl önce Manisa'da devreye aldığı fabrika yatırımını büyütme karara aldı. 33 milyon Euro'luk yatırımdan sonra bu yıl 20 milyon Euro'luk yatırım daha yapılacak.

20.08.2018Ekonomi
Gelecek kaygısı azaldıkça sınavlar önemsizleşir

Gelecek kaygısı azaldıkça sınavlar önemsizleşir

İş hayatının büyük kısmını dershanecilikte geçiren Fen Bilimleri Eğitim Kurumları’nın kurucusu Nazmi Arıkan’ın Türkiye genelinde 50 temel lise, 22 okul ve 70 özel öğretim kursu, 15 binden fazla öğrencisi var.

5.08.2018Eğitim
Uludağ Üniversitesinden Avrupada birincilik

Uludağ Üniversitesi'nden Avrupa'da birincilik

Uludağ Üniversitesi Makina Topluluğu öğrencileri, 27 ülkeden 147 ekibin katılımıyla Londra'da düzenlenen, Shell Eco-marathon Avrupa 2018 yarışmasında birincilik kazandı.

17.07.2018Diğer

Yazar Sonuçları

Her şey tasarım ve yazılım

İstanbul Yeni Havalimanı’nda ‘ayağı yere basmayan’ ve ‘Teknofest’ diye adlanan bir şenlik yaşadık. 550 bin kişi festivale akın etti. Uçaklar, insansız hava araçları değil sadece yarışmalar, yetenek gösterilerinin teknikte dorukta olanlarına kadar geniş bir yelpazede teknolojimiz gözler önüne serildi. Ama daha önemlisi yarınlar için gençlere start verildi, cesaret verildi, belki de çokça da garanti verildi...

26.09.2018

Yazılımı senin değilse bomba nereye düşer bilemezsin

SAVUNMA Sanayi Müsteşarlığı, 2004-2005 döneminde hükümetin aldığı kararla “mini insansız hava aracı” ihalesi açtı.

10.09.2018

Depreme hâlâ hazır değiliz

TÜRKİYE bugün 19 yıl önceki Marmara depreminden daha iyi durumda değildir.

16.08.2018

Hayvanlarla hayatı paylaşmalıyız

Her canlının yaradılışının birden fazla sebebi olduğunu söyleyen Atak İş Sağlığı ve Güvenliği Kurucu Ortağı Onur Gücü, “Dolayısıyla onlar da bu dünyada yaşamayı hak ediyor. Bir şekilde onlarla birlikte hayatı paylaşarak yaşamamız lazım diye düşünüyorum” dedi.

26.07.2018