MENÜ

Makina

Makina ile ilgili tüm haberleri, son dakika Makina haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Makina haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 8.131 Makina haberi bulunmuştur.

Makina Haberleri

Türkiye vergi ödeme kolaylığında 8 basamak yükseldi

Türkiye vergi ödeme kolaylığında 8 basamak yükseldi

Türkiye vergi ödeme kolaylığı açısından 190 ülke arasında bu yıl 8 basamak yükselerek 80'inci sıraya yükseldi.

10.12.2018Ekonomi
Enflasyonla mücadelede güçlü bir performansı yakalayacağımıza inanıyoruz

'Enflasyonla mücadelede güçlü bir performansı yakalayacağımıza inanıyoruz'

TBMM’de bütçe görüşmeleri başladı. Meclis Başkanı Binali Yıldırım sözü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a verdi. Bakan Albayrak alınan önlemlerin meyvelerini verdiğine değinirken, "2018'de cari açığın 36 milyar doların altında olacağını öngörüyorum. Ağustos ve eylülden sonra ekim ve kasımda da cari fazla vereceğiz" açıklamasında bulundu.

10.12.2018Ekonomi
ASELSANın Sarp-Zaferi ilk sınavını Katarda verdi

ASELSAN'ın Sarp-Zafer'i ilk sınavını Katar'da verdi

ASELSAN tarafından geliştirilen en yeni silah sistemlerinden Sarp-Zafer, ilk sınavını Katar'da verdi.

3.12.2018Teknoloji
İlk kez teste girdi Zaferle çıktı

İlk kez teste girdi! 'Zafer'le çıktı

ASELSAN'ın yeni silah sistemi Sarp-Zafer, ilk kez Katar'da yoğun testlere tabi tutuldu. Çöl şartlarında başarıyla gerçekleştirilen atışlı saha testlerinin yurt içinde ve dışında imzalanması hedeflenen yüksek adetli sözleşmeler için önemli bir referans olacağı değerlendiriliyor. Sarp-Zafer, araç içinden mühimmat yükleme yeteneği ve düşük siluet gibi öne çıkan özellikleriyle dikkati çekiyor.

2.12.2018Ekonomi
Türk zırhlısıyla Afrikada yeni ihracat başarısı

Türk zırhlısıyla Afrika'da yeni ihracat başarısı

Yurt içinde ve dışında yaklaşık 500 adet Ejder Yalçın teslimatına imza atan Nurol Makina, ihracat yaptığı ülke sayısını 5'e çıkardı. Ejder Yalçın'ın en yeni kullanıcısı bir Afrika ülkesi olurken, bölgedeki olanakları değerlendirmek isteyen şirket, Pakistan'daki IDEAS Fuarı'na da ilk kez katıldı.

30.11.2018Ekonomi
Pakistanın yeni gemi siparişleri yolda

Pakistan'ın yeni gemi siparişleri yolda

Pakistan ordusunun modernizasyonu ve kabiliyetlerinin artırılmasında son dönemde önemli sorumluluklar alan Türk savunma sanayisi, gelecek dönemde ülkede yeni projelere imza atmaya hazırlanıyor. ASFAT AŞ, Pakistan'a 2 adet karakol botuna ilişkin teklif sundu, arama-kurtarma gemisi konusundaki ihtiyacın da TCG Alemdar konseptindeki bir gemiyle karşılanabileceği ifade edildi. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere: "(MİLGEM'lerin Pakistan'a ihracatı) Avans ödemesi aşamasındayız. Gerekli onayların Merkez Bankasından, maliye birimlerinden alındığını öğrendik. Proje ofisimiz oluştu, biz hazırız." Mevcut ihracat potansiyelimizin 5-10 katı bir potansiyel var Pakistan'da. Bunu hayata geçirebilecek imkanlarımız, Türkiye'ye sevgi, firmalarımızın bu kabiliyetleri var." açıklamalarında bulundu.

28.11.2018Ekonomi
Türk mühendislerden üretim sektörüne doping: Kapasitematik

Türk mühendislerden üretim sektörüne doping: Kapasitematik

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ‘Kapasitematik’ isimli yazılım, üretim sektörüne damgasını vurdu. Birçok işletme, zaman ve maliyetten yüzde 25-30 oranında tasarruf sağlayan ‘Kapasitematik’i kullanmaya başladı. Verimliliği odak noktaya koyan ‘Kapasitematik’ kullanımına devlet yüzde 50 hibe desteği de veriyor.

28.11.2018Kampüs
MİLGEM ve Atak ihracatı sonrası Pakistana çıkarma

MİLGEM ve Atak ihracatı sonrası Pakistan'a çıkarma

Bu yıl Pakistan'a 4 MİLGEM, 30 Atak helikopteri ihracatı için imza atan Türk savunma sanayisi, IDEAS Uluslararası Savunma Fuarı ve Semineri'ne 25 firmayla milli katılım sağlayacak. Fuarda, Türk firmaları tarafından üretilen zırhlı araçlar, insanlı/insansız hava araçları, deniz sistemleri, silah sistemleri, elektronik sistemler, mühimmatlar, simülatörler gibi bir dizi ürün ve hizmetin tanıtımı yapılacak.

25.11.2018Ekonomi
‘Kadınla erkeği  eşit tutarak  elde edilmiş  adalet yoktur’

‘Kadınla erkeği eşit tutarak elde edilmiş adalet yoktur’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’ndeki konuşmasında, eşitlik vurgusu yaptı. “Bazıları eşit meşit diyor da yani şimdi biz 100 metreyi kadın erkek aynı şekilde mi koşturacağız. Bu adalet olur mu? Olmaz” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Dünyanın hiçbir yerinde kadınla erkeği her anlamda eşit tutarak elde edilmiş bir adalet yoktur” dedi. Erdoğan, zirvede şunları söyledi:

24.11.2018Gündem
Borsa günün ilk yarısında geriledi

Borsa günün ilk yarısında geriledi

BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 1,17 değer kaybıyla 93.460,92 puana düştü.

20.11.2018Ekonomi
Göç sorunu Almanya’nın gözünü kör etti

Göç sorunu Almanya’nın gözünü kör etti

Chemnitz, Almanya’nın en eski kentlerinden. Adını, ortasından geçen Chemnitz Nehrinden alıyor. Slavca adı Kamenica. ‘Taşlı Dere’ anlamına geliyor.

20.11.2018Avrupa
Atos BullSequana X süper bilgisayar yelpazesini genişletiyor

Atos BullSequana X süper bilgisayar yelpazesini genişletiyor

Atos önümüzdeki dönemde sunacağı BullSequana X süper bilgisayar ürün grubunda AMD EPYC işlemcilerinin destekleneceğini açıkladı. SC’18’de bugün duyurulan ve 2019’da çıkacak Atos’un yeni BullSequana XH2000 sıvı soğutmalı süper bilgisayarında “Rome (Roma)” kod adlı yeni nesil AMD EPYC işlemcisinin yer alması bekleniyor.

15.11.2018Teknoloji
Altay tankının seri üretim sözleşmesi imzalandı

Altay tankının seri üretim sözleşmesi imzalandı

Altay tankının seri üretim sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı'nda (SSB) düzenlenen törenle imzalandı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Sözleşme, tarafların kendilerini maksimum ölçüde optimize ederek, maliyet etkin bir tank ortaya çıkarmak üzere yaptıkları çalışmanın sonucu oldu." dedi.

10.11.2018Teknoloji
Son 24 saatte ne oldu (09.11.2018)

Son 24 saatte ne oldu? (09.11.2018)

İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

9.11.2018Haber
İcradan satıştaydı... Dev fabrikada esrarengiz olay

İcradan satıştaydı... Dev fabrikada esrarengiz olay

Bir süredir icradan satışı ile gündemde olan Uzel Makina’nın Rami’deki dev fabrikasında önceki gün ilginç bir olayın yaşandığı ortaya çıktı. Uzel’in icra ihalesinin yapıldığı dakikalarda 5 kişi, kapıları mühürlü durumdaki fabrikaya girdi. 3 otomobille fabrikaya gelen şüphelileri, Uzel’in eski işçileri yakaladı. Şüphelilerden 2’si olay yerinden kaçtı. Diğer 3 kişi polise teslim edildi. Hırsızlık şüphesi ile yakalanan kişiler, bir yandan fabrikanın bahçesinde mangal ateşinde çay yaparken bir yandan da tonlarca malzeme taşıdı. Çelişkili ifade veren şüphelilerden biri “Demirci ustasıyım ben. Yolumu şaşırdım yanlışlıkla buraya geldim. Kapıyı açık görünce içeri girip kartımı bırakmak istedim” dedi.

9.11.2018Ekonomi
İtalyadan istedi Gelmeyince kendisi üretti

İtalya'dan istedi! Gelmeyince kendisi üretti

İtalya'dan istediği zeytin sıkma makinesi zamanında teslim edilmeyince bunu üretmeye karar veren Balıkesirli mühendis, hem kapasite, fiyat ve donanım bakımından daha avantajlı bir makine tasarladı hem de ihracatına başladı.

6.11.2018Ekonomi
TCDD işçi alımı başvurusu nereden ve nasıl yapılır TCDD 16 personel alıyor

TCDD işçi alımı başvurusu nereden ve nasıl yapılır? TCDD 16 personel alıyor

TCDD işçi alımı başvurusu için süreç kaldığı yerden devam ediyor. 23 Ekim tarihinde ilk kez ilana çıkan TCDD işçi alımı ilanı ile adaylarda aranan şartlar yayımlandı. Meslek Lisesi ve Meslek Yüksek Okulu mezunlarının başvuruda bulunabileceği TCDD işçi alımı sürecinde, birçok ilde 16 personel alımı yapılacak. Peki, TCDD işçi alımı başvurusu nasıl yapılabilecek? İşte, merakla araştırılan süreç hakkında bazı detaylar

31.10.2018Ekonomi
Yüksek verimli yerli hidrojen yakıt pilleri geliştirildi

Yüksek verimli yerli "hidrojen yakıt pilleri" geliştirildi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde yürütülen çalışmada, yerli imkanlarla lityum bataryalardan 10 kata kadar daha fazla enerji üretebilen hidrojen yakıt pilleri geliştirildi.

28.10.2018Teknoloji
Fırtına obüsüne ihracat yolu

Fırtına obüsüne ihracat yolu

FIRTINA obüsü ihracatında yıllardır Almanya iznine takılan Türkiye, bu engeli Ukrayna’yla aşmaya hazırlanıyor.

24.10.2018Ekonomi
Endüstri 4.0a karşı Toplum 5.0i gelecekte neler bekliyor

Endüstri 4.0'a karşı Toplum 5.0'i gelecekte neler bekliyor?

İngiltere'de insansız hava araçları bir yıl boyunca bir hektarlık bir tarlaya buğday ekti, sürdü, ilaçladı ve geçtiğimiz günlerde de hasadını yaptı. Tüm bunları yaparken hiçbir yardım almadılar.

20.10.2018Teknoloji
Yüzlerce tekne hurdaya gidiyor

Yüzlerce tekne hurdaya gidiyor

Bodrum’da birçok mülteciye mezar olan yat ve tekneler hurdaya ayrılıyor. Kara araçlarından çok tekne ve yatın olduğu Yediemin otoparkında bazı tekneler satılırken denize indirilmesi uygun görülmeyen 1 milyon lira değerindeki tekne ve yatlar ise Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından hurdaya ayrılacak.

20.10.2018Ekonomi
Gayrimenkul Kıymetler Borsası kuruldu

Gayrimenkul Kıymetler Borsası kuruldu

MÜSİAD tarafından Türkiye'deki gayrimenkullerin alım-satım ve kiralama gibi işlemlerinin 7/24 elektronik ortamdan yapılabilmesi, konut ve iş yeri gibi projelerle ilgili gerçek ve şeffaf bilgilere ulaşımın kolaylaşması, sektörün yabancıya satışının katlanarak artması amacıyla Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ (GABORAS) kuruldu.

19.10.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Venezuela ile ticaret 1 milyar doları aşıyor işler daha da açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la “G-20 Liderler Zirvesi” sonrası Buenos Aires’ten (Arjantin) Asuncion’a (Paraguay) geçtik. Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez’le görüşme, anlaşmaların imzasının ardından 5 saatlik yolculukla Caracas’a (Venezuela) vardık.

4.12.2018

Yaşar Kemal anıldı

Büyük usta Yaşar Kemal, romanını, öyküsünü yazdığı topraklarda anıldı.

20.11.2018

‘Kampanya Teknikleri’ konferansında gözler siyasetçileri aradı... Popülizm mi yoksa akıl ve bilim mi?

GEÇTİĞİMİZ hafta düzenlenen ‘Brand Week Istanbul’ festivali kapsamında çok önemli bir konferans yapıldı: Sınır Tanımayan Popülizm Çağında Kampanya Teknikleri konferansı...

15.11.2018

Taşeron işçilere kadro müjdesi

Yeni yayımlanan kararname ile KİT’ler ve bağlı ortaklıklarında taşeron olarak çalışan işçilere de kadro yolu açıldı. Bu imkândan 43 binden fazla işçi yararlanacak. İki yıl kesintisiz çalışanlar ile yapılacak sınavda başarılı olanlar kadroya geçebilecek.

23.10.2018

Bağımsızlık hareketinin tohumu Trakya’da atıldı

Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti 100 yıl önce kurulmuştu...

23.10.2018