MENÜ

Makale

Makale ile ilgili tüm haberleri, son dakika Makale haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Makale haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.680 Makale haberi bulunmuştur.

Makale, herhangi bir konuda, bir görüşü, bir düşünceyi savunmak ve kanıtlamak için yazılan yazılara denir. Gazete ve dergilerde yayınlanır. Bir gerçeği açıklamak, bir konuda görüş ve düşünceler öne sürmek ya da bir tezi savunmak, desteklemek için yazılan yazılara da "makale" denir. Makaleler bir gerçeği kanıtlamak için yazılır. Makalelerde bilimsel verilerden yararlanılır.

 

Makale Haberleri

Orhan Pamuk, 21. yılında Benim Adım Kırmızıyı anlattı

Orhan Pamuk, 21. yılında "Benim Adım Kırmızı"yı anlattı

Yazar Orhan Pamuk, yayımlanmasının üzerinden 21 yıl geçen romanı "Benim Adım Kırmızı"nın konuşulduğu söyleşide okuyucularıyla buluştu.

22.01.2020Keyif
Yeni ofis sendromu Mesaj mesaisi

Yeni ofis sendromu "Mesaj mesaisi"

Chat yapmanın, anlık mesajlaşmanın günün birinde dünyayı ele geçireceğini bilmiyorduk. ICQ, Aol, Yahoo!, MSN derken sinsice ilerlediler ve cebimize kadar girdiler. Alarm çanlarını çaldıransa, iş verimliliğini düşürecek düzeye erişmeleri. Çözüm olarak geliştirilen Slack teoride iyi ama dağınıklığı baki. (Umut Fırat Eroğlu yazdı)

19.01.2020Hürriyet Pazar
Avrupalı liderlere çağrı: Libyada Türkiyeye güvenin

Avrupalı liderlere çağrı: Libya'da Türkiye'ye güvenin

Libya’nın görüşüleceği bugünkü Berlin Zirvesi öncesi, Batı medyasının önemli yayın organlarından Politico için bir makale kaleme alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupalı liderlere “Elinizi taşın altına koyun” çağrısı yaptı.

19.01.2020Gündem
Yabancı öğretim elemanı istihdamında kalite çıtası yükseldi

Yabancı öğretim elemanı istihdamında kalite çıtası yükseldi

YÖK Yürütme Kurulu, yabancı uyruklu öğretim elemanlarının istihdamıyla ilgili usul ve esasları güncelleyerek üniversitelere bildirdi. Dil hazırlık sınıflarında görev alacak öğretim görevlilerinin istihdamında artık ana dil kriteri yeterli sayılmayacak, bununla ilgili akademik tecrübe, iş deneyimi ve uluslararası sertifikalara sahip olma gibi yeni kriterler aranacak. Kriterler, 20 Ocak'tan itibaren yapılacak tekliflerde geçerli olacak. Halen görevde olan öğretim elemanlarının sözleşmeleri, verilen sürede istenen koşulları sağlamamaları halinde uzatılmayacak.Üniversitelerde ders vermenin yanında projelerde ve araştırma faaliyetlerinde görev alacak yabancı uyruklu öğretim üyelerine de haklar getirilecekYükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu, yabancı uyruklu öğretim elemanlarının istihdamıyla ilgili usul ve esasları, 20 Ocak'tan itibaren geçerli olacak şekilde yeniden belirledi.

18.01.2020Gündem
Yabancı öğretim elemanı istihdamı usul ve esaslarına güncelleme

Yabancı öğretim elemanı istihdamı usul ve esaslarına güncelleme

YÖK Yürütme Kurulu, yabancı uyruklu öğretim elemanlarının istihdamıyla ilgili usul ve esasları güncelleyerek üniversitelere bildirdi. Dil hazırlık sınıflarında görev alacak öğretim görevlilerinin istihdamında artık ana dil kriteri yeterli sayılmayacak, bununla ilgili akademik tecrübe, iş deneyimi ve uluslararası sertifikalara sahip olma gibi yeni kriterler aranacak. Kriterler, 20 Ocak'tan itibaren yapılacak tekliflerde geçerli olacak.

18.01.2020Eğitim
Son dakika… Erdoğan: Libya’yı bir savaş baronunun insafına terk etmek tarihi bir hata olacaktır

Son dakika… Erdoğan: Libya’yı bir savaş baronunun insafına terk etmek tarihi bir hata olacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Libya konulu Berlin zirvesi öncesinde batı medyası bir makale kaleme aldı. Erdoğan makalede “Libya’yı bir savaş baronunun insafına terk etmek tarihi bir hata olacaktır” ifadelerini kullandı.

18.01.2020Gündem
Dünyanın en eski maddesi: 7,5 milyar yıllık yıldız tozu bulundu

Dünyanın en eski maddesi: 7,5 milyar yıllık yıldız tozu bulundu

Bilim insanları, 1960'ların sonunda dünyaya düşen bir göktaşında buldukları yıldız tozunun 7,5 milyar yıl öncesine ait olduğunu tespit etti. Bu, dünya üzerinde bugüne kadar keşfedilen en eski madde.

14.01.2020Teknoloji
Her gün nasıl yazılır Hergün TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır

Her gün nasıl yazılır? Hergün TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

Her gün sözcüğü üzerinden sıkça yazım yanlışları ile karşılaşılabiliyor. Türk Dil Kurumu aracılığıyla doğru kullanım hakkında bilgi alabilir ya da her gün nasıl yazılır sorusunun cevabını elde edebilirsiniz. Peki, her gün nasıl yazılır? Hergün TDK’ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır?

13.01.2020Gündem
Finans sektöründe başarının sırrı müşteri deneyiminin arkasında yatıyor

'Finans sektöründe başarının sırrı müşteri deneyiminin arkasında yatıyor'

Diğer tüm hizmet sektörlerinde olduğu gibi bankacılık ve finans sektöründe de müşteri deneyimi en önemli konulardan biri haline geldi. Geçmiş yıllarda çağrı merkezi denildiğinde ilk olarak akla bir marka ile sorun yaşandığında aranılan yer olarak gelirdi. Ancak zamanla çok hızlı gelişerek hemen hemen tüm işlemlerin yapılabildiği ve rekabet açısından büyük avantaj sağlayan bir müşteri deneyim merkezine dönüştü. Bankacılık ve finans sektöründeki müşteri deneyimine yönelik yatırımların her geçen gün artışı  konunun ne kadar önemli olduğunu açık ve net bir şekilde gösteriyor.

13.01.2020Teknoloji
Dünyada sadece Denizlide bulunan bir bitki türü keşfedildi

Dünyada sadece Denizli'de bulunan bir bitki türü keşfedildi

İzmir Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, Orman Mühendisi Rasim Çetiner'in fotoğraflayarak kendisine ulaştırdığı farklı bir Yünlügelin (Rindera) fotoğrafından yola çıkarak dünyada sadece Denizli'nin Çameli ilçesi sınırlarında yetişen yeni bir bitki türü keşfetti. Türkçe adı 'Denizli Yünlügelini' olarak belirlenen bitkiyi hazırladığı bilimsel makaleyle dünya literatürüne kazandıran Doç. Dr. Yıldırım'ı ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, "Bu tür çalışmalar, sadece bilimsel anlamda araştırma üniversitesi hedeflerimize katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda da insanlığa ve ülkemize ekonomik anlamda katma değer sağlıyor" dedi.

10.01.2020Gündem
Tarsus cezeryesi, uluslararası gastronomi kitabında

Tarsus cezeryesi, uluslararası gastronomi kitabında

Tarsus Belediyesi çalışanı Seda Nur Keskin’in Tarsus cezeryesi hakkında yazdığı bilimsel makale, Uluslararası Gastronomi Kongresinin bildiri kitabında yer aldı.

Son dakika haberi... İşte Süleymani ile görüşen Amerikalı ajanın sözleri...

Son dakika haberi... İşte Süleymani ile görüşen Amerikalı ajanın sözleri...

2004 yılında Iraklı yetkililer ABD ve İran arasında müzakerelere aracılık yaparken Kasım Süleymani ile yüz yüze görüşen CIA Irak Harekâtı Ekibi’nin ikinci ismi John Maguire, Süleymani hakkındaki izlenimlerini son 7 yılda verdiği ender mülakatlarla anlattı.

6.01.2020Dünya
Stanford İnsan Merkezli Yapay Zeka 2019 Araştırması

Stanford İnsan Merkezli Yapay Zeka 2019 Araştırması

Stanford İnsan Merkezli Yapay Zeka 2019 Araştırması doğrultusunda Yapay Zeka’da öne çıkan son gelişmeler…

3.01.2020Gündem
Türkiye Antarktikada ne yapıyor

Türkiye Antarktika'da ne yapıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü Ankara'da düzenlenen TÜBA-TÜBİTAK Bilim Ödülleri töreninde yaptığı açıklamada "Kutuplarda ülkemizin bayrağını dalgalandıran Türkiye Antarktika bilimsel araştırma kampı da kuruldu" dedi.

2.01.2020Teknoloji
Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülleri 10. kez sahiplerini buldu

Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülleri 10. kez sahiplerini buldu

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender), 10. kez Dicle Koğacıoğlu Makale Ödül Töreni ve Konferansı’na ev sahipliği yaptı. Bu yıl; Rabia Demirci, Deniz Nihan Aktan, Güley Bor, İpek Bozkurt ve Gizem Sivri’nin makaleleri ödüle layık görüldü.

30.12.2019Kitap Sanat
6174: Matematikçileri 70 yıldır büyüleyen esrarengiz sayı

6174: Matematikçileri 70 yıldır büyüleyen esrarengiz sayı

Dört basamaklı bir sayı seçin, herhangi bir dört basamaklı sayı… Tek şart, rakamların aynı olmaması. Şimdi en fazla yedi adımda bir muammaya ulaşacaksınız. Hem de her defasında.

25.12.2019Teknoloji
Washington Post Yayın Kurulu: Suudi Arabistanın Kaşıkçı kararı, adaletle alay etmektir

Washington Post Yayın Kurulu: Suudi Arabistan'ın Kaşıkçı kararı, adaletle alay etmektir

Washington Post Yayın Kurulu, "Suudi Arabistan, Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde, adaletle utanmasızca alay eden bir karar aldı." ifadesini kullandı.

24.12.2019Dünya
Troya aşığı Alman profesörün kitapları genç arkeologlara ışık tutuyor

"Troya aşığı" Alman profesörün kitapları genç arkeologlara ışık tutuyor

Troya Antik Kenti'nin 1988-2005'tekazı başkanlığını yapan Alman arkeolog Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann'ınöldükten sonra ailesi tarafından bağışlanan kitapları, geleceğin arkeologlarına ışık tutuyor.

19.12.2019Keyif
Tülay Demir, Bilal Erdoğan ile bir araya geldi... 300 bin TLlik büyük ödül

Tülay Demir, Bilal Erdoğan ile bir araya geldi... 300 bin TL'lik büyük ödül!

Bilimsel çalışmaların desteklenmesi amacıyla bu yıl ilki düzenlenecek olan İlim Yayma Ödülleri töreni için geri sayım başladı. 22 Aralık akşamı İstanbul Dolmabahçe Sarayı’ndaki tören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek. İlim Yayma Vakfı tarafından düzenlenecek törende 300 bin liralık büyük ödül sahibini bulacak, üç ayrı kategoride toplam 500 bin lira ödül verilecek. Organizasyonun detaylarının aktarıldığı Sepetçiler Kasrı’ndaki basın toplantısında, Vakıf Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan ile bir araya geldim. Türkiye’de özellikle temel bilimler alanında araştırmacı eksiği olduğunun altını çizen Erdoğan, “Biz çok heyecanlıyız. Bu heyecanı yeni nesillere aktarabilirsek inanıyorum ki Türkiye’den çok daha güçlü araştırmacılar çıkacaktır” diye konuştu.

17.12.2019Magazin
Tevbe Suresi Oku - Tevbe Suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu (Diyanet Meali)

Tevbe Suresi Oku - Tevbe Suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu (Diyanet Meali)

Tevbe suresi, son iki âyet hariç Medine döneminde, Peygamber Efendimizin irtihaline yakın bir zamanda inmiştir. Başında besmele olmayan tek suredir. surenin başına besmelenin yazılmamış oluşunu bazı bilginler, onun bir önceki surenin devamı mahiyetinde oluşu ile açıklamışlardır. Peki, Tevbe Suresi anlamı ve fazileti nedir? Tevbe Suresi Türkçe ve Arapça okunuşu nasıldır? Sizler için Tevbe Suresi diyanet meali ile tefsiri ile ilgili tüm detayları bir araya getirdik.

16.12.2019Namaz Sureleri
Çağını aşan yazar: Oğuz Atay

Çağını aşan yazar: Oğuz Atay

ürk edebiyatına "Tutunamayanlar"ın yanı sıra çok sayıda önemli eser kazandıran Oğuz Atay, vefatının 42'nci yılında anılıyor.

13.12.2019Keyif
Oğuz Atay kendi sözleriyle anılıyor – En çok beğeni alan Oğuz Atay sözleri

Oğuz Atay kendi sözleriyle anılıyor – En çok beğeni alan Oğuz Atay sözleri

Öykücü ve romancı Oğuz Atay, ölüm yıl dönümünde anılıyor. Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar ve Bir Bilim Adamının Romanı adlı kitaplarıyla tanınan Oğuz Atay’ın sözleri sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor. Özellikle Tutunamayanlar romanı, Oğuz Atay‘ın en önemli ve en çok okunan eserleri arasında yer alıyor. İşte en çok beğeni alan Oğuz Atay sözleri…

13.12.2019Gündem
Havada karada ve denizde mühendisim

Havada karada ve denizde mühendisim

Kendisini “Havada, karada, denizde mühendisim” diye nitelendiriyor Prof. Dr. Tamer Yılmaz. Ama, yaşamının büyük kısmı eğitim dünyasının içinde geçti. Meslek lisesinin ardından lisansını gemi mühendisliği, yüksek lisansını otomobil mühendisliğinde ve doktorasını uçak mühendisliğinde yaptı. Çevresinde üniversiteyi kazanan tek meslek liseli olan Yılmaz, kazandığı üniversiteyi de dereceyle bitirince kariyerini akademiden yana kullandı. Düzenli, çalışkan olmak ve istikrar çok önemli. Ayrıca cesaret ve güçlü iletişim de başarıda önemli bir etken olduğunun altını çiziyor.

9.12.2019Eğitim
Schneider Electricten Edge Bilişim Altyapısı için DCIM Hakkında Önemli Bilgiler

Schneider Electric'ten 'Edge Bilişim Altyapısı için DCIM Hakkında Önemli Bilgiler'

Schneider Electric’in bir rehber niteliğindeki “Edge Bilişim Altyapısı için DCIM Hakkında Önemli Bilgiler” adlı teknik makalesine göre; Edge veri merkezlerinin kurulduğu birçok lokasyonda IT personeli bulunmuyor. Edge için dayanıklılık hayati öneme sahip ve yönetim için genellikle uzman izleme servisi ile ortaklık gerekiyor.

9.12.2019Teknoloji
Antarktika seferleri meyvelerini vermeye başladı

Antarktika seferleri meyvelerini vermeye başladı

Türkiye, Antarktika'ya düzenlenecek yeni seferin hazırlığını yaparken, bu zamana kadar ulusal seferlere katılan 100'e yakın bilim insanının kutuptaki çalışmaları etkisini gösteriyor.

9.12.2019Teknoloji
İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Barış Pınarı Harekatı’nda, sahadaki gerçekleri dünyaya anlattık”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Barış Pınarı Harekatı’nda, sahadaki gerçekleri dünyaya anlattık”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun “Barış Pınarı Harekatı’nda sahadaki gerçekleri tüm dünyaya anlattık” dedi.

7.12.2019Gündem
Hiçbir nasıl yazılır Hiçbir TDKya göre bitişik mi ayrı mı yazılır Hiçbir yazımı

Hiçbir nasıl yazılır? Hiçbir TDK'ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır? Hiçbir yazımı

Makale ya da bir yazı hazırlarken imla kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu sebeple bazı kelimelerin yazılışları karıştırılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi hiçbir kelimesidir. Hiçbir nasıl yazılır? Hiçbir TDK'ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır? Hiçbir yazımı hakkında bilgiler.

5.12.2019Gündem
Vatan ve hürriyet şairi Namık Kemalin vefatının 131. yılında anılıyor

'Vatan ve hürriyet şairi' Namık Kemal'in vefatının 131. yılında anılıyor

"İntibah", "Vatan Yahut Silistre", "Cezmi", "Zavallı Çocuk", "Kara Bela", "Akif Bey", "Gülnihal" ve "Celaleddin Harzemşah" gibi eserleriyle tanınan usta şair ve yazar ölümünün 131'inci yılında anılıyor.

3.12.2019Keyif
Orhan Kural kimdir Orhan Kuralın hayatıyla ilgili bilgiler

Orhan Kural kimdir? Orhan Kural'ın hayatıyla ilgili bilgiler

PROF. Dr. Orhan Kural'ın, sosyal medya hesabı Twitter’da kendisi hakkında paylaşımda bulunan Cem Yılmaz'a açtığı 10 bin liralık manevi tazminat davasıyla gündemde. Haberler ardından Orhan Kural'ın hayatına dair bilgiler de merak konusu oldu. Peki, Orhan Kural kimdir? İşte, Orhan Kural'ın hayatıyla ilgili bilgiler

3.12.2019Magazin
Garip akımının son temsilcisi: Melih Cevdet Anday anılıyor

Garip akımının son temsilcisi: Melih Cevdet Anday anılıyor

Türk şiirinin büyük ustalarından, "Garip" şiir akımının son temsilcisi Melih Cevdet Anday, vefatının 17. yılında anılıyor.

29.11.2019Keyif
Bakan Selçuk: Eğitim Türkiye’nin en büyük çözümü

Bakan Selçuk: Eğitim Türkiye’nin en büyük çözümü

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Öğretmen yetiştirmede yeni bir ufka ihtiyacımız var. Tarihsel olarak bir öğretmen yetiştirme damarımız var, bunun üzerine inşa edebiliriz. Türkiye'nin eğitim sistemini kötü veya umutsuz olarak tanımlamanın çok doğru olmadığına inanıyorum. Eğitimi, Türkiye'nin en büyük sorunu olarak görmüyorum. Eğitimi Türkiye'nin en büyük çözümü olarak görüyorum" dedi.

22.11.2019Eğitim
Güle güle Celal ağabey

Güle güle Celal ağabey

Önceki gece yaşında hayata gözlerini yuman Celal Demirbilek, İstanbul Yeşilyurt Camii’nde öğle namazını müteakip toprağa verilecek. Duayen gazeteci geride basılı iki kitap, sayısı 100’ü aşan mesleki ödül, sayısız haber, röportaj ve fotoğraf bıraktı.

20.11.2019Futbol
KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş kimdir

KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş kimdir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğü için yaşamı boyunca mücadele etti. Kıbrıs'ta istenmeyen adam ilan edilmesine rağmen mücadelesinin peşini bırakmayan Rauf Raif Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ilan etmesinin ardından KKTC'nin Cumhurbaşkanlığı görevinde bulundu. İşte, Rauf Raif Denktaş'ın mücadelelerle dolu hayatından bazı kesitler

17.11.2019Gündem
WashIngton bir teröriste ev sahipliği yapmamalı

WashIngton bir teröriste ev sahipliği yapmamalı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘The Washington Examiner’ için “Washington bir teröriste ev sahipliği yapmamalıdır” başlıklı makale kaleme aldı.

16.11.2019Gündem
Teknolojide kesenin ağzı yapay zeka için açıldı

Teknolojide kesenin ağzı "yapay zeka" için açıldı

Teknoloji alanında faaliyet gösteren küresel şirketler, bu yıl yapay zeka alanındaki yatırımlarını milyar dolar seviyesinin üzerine çıkardı.

15.11.2019Ekonomi
Teknolojide kesenin ağzı yapay zeka için açıldı

Teknolojide kesenin ağzı 'yapay zeka' için açıldı

Teknoloji alanında faaliyet gösteren küresel şirketler, bu yıl yapay zeka alanındaki yatırımlarını milyar dolar seviyesinin üzerine çıkardı.

15.11.2019Teknoloji

Yazar Sonuçları

Bir orkestra şefinden konser dinleme dersi

ORKESTRA şeflerinin disipline çok önem verdikleri bilinen bir gerçek. Yaklaşık 100 kişiye hâkim olmak, uyum içinde bir eseri yorumlamalarını sağlamak kolay değil. Hatta Gael Garcia Bernal’in genç ve sıra dışı bir şefi canlandırdığı ödüllü dizi ‘Mozart in the Jungle’ orkestra üyeleri ve şef arasındaki gerilimli ve eğlenceli ilişkiyi konu eder.

15.01.2020

Ocak 2020, 500 yılda görmediğimiz yönleri getiriyor.

Günaydın hepinize yepyeni bir günden ve yepyeni bir haftadan…

13.01.2020

Sayım’ın Bavulu

“Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” sorusuna cevap bulmak için gezmeye başlamadım ama gezmenin yepyeni şeyler keşfetmeye ve öğretmeye yaradığını kabul etmek gerek.

9.01.2020

Libya’yla yaptığımız anlaşmanın aynısını İsrail ile de yapmalıyız

HAYATIMIN ilk Facetime tanışmasını dün Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı ile yaptım.

5.01.2020

Küçük eğlence dükkanının 30'uncu yılı, 2019'un son günü

Hep birlikte 2019’u kapatırken, üzerinde adımı gördüğünüz bu köşe de, bu akşam 30’uncu yılını tamamlıyor...

31.12.2019

İlk Robin Hood'umuz mu meçhul Noel Babamız mı yoksa günahkarımız mı

Günlerdir bir “Profiler” kesildim ve Türkiye’nin ilk gizli Robin Hood’unun robot portresini çıkarmaya çalışıyorum.

27.12.2019

Deprem olur mu? Kadir Sütçü, karıncalar ve bulutlarla deprem arasındaki ilişkiyi araştırıyor

KADİR Sütçü, 1955 Tokat Reşadiye doğumlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Gıda Teknolojisi ve Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu...

19.12.2019

300 bin TL’lik büyük ödül

Bilimsel çalışmaların desteklenmesi amacıyla bu yıl ilki düzenlenecek olan İlim Yayma Ödülleri töreni için geri sayım başladı. 22 Aralık akşamı İstanbul Dolmabahçe Sarayı’ndaki tören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek. İlim Yayma Vakfı tarafından düzenlenecek törende 300 bin liralık büyük ödül sahibini bulacak, üç ayrı kategoride toplam 500 bin lira ödül verilecek. Organizasyonun detaylarının aktarıldığı Sepetçiler Kasrı’ndaki basın toplantısında, Vakıf Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan ile bir araya geldim. Türkiye’de özellikle temel bilimler alanında araştırmacı eksiği olduğunun altını çizen Erdoğan, “Biz çok heyecanlıyız. Bu heyecanı yeni nesillere aktarabilirsek inanıyorum ki Türkiye’den çok daha güçlü araştırmacılar çıkacaktır” diye konuştu. 

17.12.2019

Beyefendi... Sperm sizin ama çocuk sizden değil

Olay bu yılın ağustos ayında İstanbul’un tanınmış bir işadamının Londra merkezli bir “DNA araştırma merkezi”ne gönderdiği numunelerin incelenmesinden sonra gelen telefonla patladı.

10.12.2019

NATO'nun beyin ölümü mü demode Türk solcusunun mu

Bu Türk solcuları, 1969 yılında Dolmabahçe’de ellerinde “NATO’ya hayır”, “Katil Altıncı Filo defol” pankartları ile Amerikalı bahriyelileri denize dökerken, ben 22 yaşında solcu bir gençtim.

5.12.2019

Mustafa Cahit Atasoy’dan bir seçki

MUSTAFA CAHİT ATASOY’un bestelerinden oluşan Seçkiler 1, “İstanbul Bir Saraylı Kadındır”* adıyla çıktı.

17.11.2019

İyi bir yazardan özel seçki

ANKARA Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival 25. kez yola çıkıyor. 29 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında Ankara’da, 6-8 Aralık’ta Sinop’ta ve 9-12 Aralık’ta Kastamonu’da perdelerini açacak festivalin bu yılki özel seçkisi sinema yazarı iyi çevirmen Fatih Özgüven’den.

15.11.2019