MENÜ

Mahmud Derviş

Mahmud Derviş ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mahmud Derviş haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 112 Mahmud Derviş haberi bulunmuştur.

Mahmud Derviş Haberleri

Filmekimi biletleri 28 Eylül’de satışta...

Filmekimi biletleri 28 Eylül’de satışta...

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan alan ‘Joker’le açılacak 18 Filmekimi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl TV+ işbirliğiyle 4-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İstanbul ile birlikte Ankara ve İzmir’de de sinemaseverlerle buluşacak 18. Filmekimi’nin biletleri 28 Eylül Cumartesi günü satışa çıkıyor. İşte filmlerin açıklamalı tam listesi...

23.09.2019Kitap Sanat
Büyükelçi Göktaştan Papaya güven mektubu

Büyükelçi Göktaş'tan Papa'ya güven mektubu

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'a güven mektubunu sundu.

22.03.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan AYM üyeliğine atama

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AYM üyeliğine atama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vatikan Büyükelçiliğine Lütfullah Göktaş'ı, Anayasa Mahkemesi Üyeliği’ne ise Adalet Bakanı Yardımcısı Yıldız Seferinoğlu’nu atadı. Seferinoğlu, Erdoğan’ın atadığı dördüncü üye oldu.

24.01.2019Gündem
Derviş ile Adonis

Derviş ile Adonis!

Arap şiirinden şiir göğüne yükselen iki yıldız, Mahmud Derviş ile Adonis, ilk kez çevrilen kitapları ‘Atı Neden Yalnız Bıraktın’ ve ‘Belli Belirsiz Şeyler Anısına’ ile bir kez daha karşımızda.

30.11.2017Kitap Sanat
Bergerden aşkın tarifi:Senin için ve senin hakkında

Berger'den aşkın tarifi:'Senin için ve senin hakkında'

Alpler'de yaşayan John Berger, 40 yıl birlikte yaşadıktan sonra kaybettiği eşi Beverly'yi oğlu Yves ile birlikte anlattığı 'Uçuşan Etekler'i Metis Yayınevi'nden yayınladı.

15.06.2014Keyif
Hepsinden döneceğim hissiyle ayrılıyorum

Hepsinden döneceğim hissiyle ayrılıyorum

10. gezi kitabı, Yine Bana Döneceksin’de Nedim Gürsel okurlarını Akdeniz coğrafyasında bir seyahate çıkarıyor.

12.05.2012Kelebek
Gandhiden örnek

Gandhi'den örnek

Kılıçdaroğlu, Arap Baharı Konferansı”nın açılışında konuştu.

28.04.2012Gündem
Erdoğanın yeni basın müşaviri belli oldu

Erdoğan'ın yeni basın müşaviri belli oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kemal Öztürk'ün istifasıyla boşalan Basın Danışmanlığı görevine gazeteci Lütfullah Göktaş'ın getirildiği belirtildi.

5.02.2011Gündem
Nazım New Yorkta

Nazım New York'ta

New York Üniversitesinde “Nazım Hikmet-Mahmud Derviş: Ulusal Şairler, Evrensel Şiir” adlı bir konferans düzenlendi.

6.03.2010Gündem
Avare

Avare

22.02.2009Seyahat
NTV Almanak 2008

NTV Almanak 2008

"En silik mürekkep, en güçlü hafızadan iyidir."-Çin Atasözü

5.01.2009Gündem
Bir Saddam casusu da Kanadadan

Bir Saddam casusu da Kanada'dan

ABD'de yaşayan bir Iraklının casuslukla yargılandığı davada Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin hükümeti için casusluk yaptığını itiraf etmesinin ardından bu kez de Kanada Adalet Bakanlığı, Irak doğumlu Muyad Mahmud Derviş adlı Kanadalıyı Saddam için casusluk yapmakla suçladı.

31.12.2008Dünya

Hafta sona ermeden

Katılın, izleyin, yararlanın, tadın, kullanın, giyin, yarışın, deneyin... Hafta sona ermeden mutlaka yapın...

7.11.2008Kelebek
Dünya şairleri Datça’da buluştu

Dünya şairleri Datça’da buluştu

Datça Belediyesi, 1’nci Uluslararası Şiir Buluşması’nı gerçekleştirdi.

24.08.2007Ege
Dünya şairlerinin İstanbul buluşması

Dünya şairlerinin İstanbul buluşması

Tarih boyunca birçok şiire konu olan İstanbul, 14 Mayıs'ta başlayacak II.Uluslararası Beyoğlu-İstanbul Şiir Festivali ile Türkçe'den ve dünya dillerinden dizelerle evrensel bir buluşma noktası olacak.

11.05.2007Gündem
Şiir festivali

Şiir festivali

Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü ve Beyoğlu Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen II. Uluslararası Beyoğlu-İstanbul Şiir Festivali, 14-21 Mayıs günleri arasında yapılacak.

10.05.2007Kelebek
Ramallah, Nazi ölüm kampı gibi

Ramallah, Nazi ölüm kampı gibi

Nobel Edebiyat Ödül sahibi Portekizli yazar Jose Saramago, Batı Şeria'nın Ramallah kentini Nazi ölüm kampı Auschwitz'e benzetince, İsrailliler'in sert tepkisiyle karşılaştı. Saramago, yönetmen Oliver Stone ve Nobel Edebiyat Ödüllü Nijeryalı yazar Wole Soyinka'nın da bulunduğu Uluslararası Yazarlar Parlamentosu heyetiyle Ramallah kentini ziyaret etti.

26.03.2002Gündem
Gelecek umutları terörün kurbanı oldu

Gelecek umutları terörün kurbanı oldu

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde dün cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler arasında akademisyenler, mühendisler, bilişim uzmanları gibi eğitimli insanlar ve yeni bir gelecek kurmak umuduyla ülkeye gelen göçmenler bulunuyor.

16.03.2019Dünya
Darülfünun nedir Darülfünun ne zaman açıldı

Darülfünun nedir? Darülfünun ne zaman açıldı?

Darülfünun nedir, ne zaman açıldı sorusunun yanıtı, tarihe meraklı birçok kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Anlamı üniversite demek olan darülfünunun tarihçesi merak ediliyor. Peki, darülfünun nedir? Darülfünun ne zaman açıldı?

8.01.2019Gündem
Atatürke hakaret soruşturmasında savcılıktan 108 yıl sonra 31 Mart kararı

Atatürk'e hakaret soruşturmasında savcılıktan 108 yıl sonra 31 Mart kararı

Tarihte 31 Mart Vakası olarak bilinen süreç, 108 yıl sonra 16 öğretmenin Talim Terbiye Kurulu üyeleri hakkında yaptığı 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' şikayeti nedeniyle soruşturma konusu oldu.

10.01.2018Gündem
En güzel erkek çocuk isimleri ve anlamları

En güzel erkek çocuk isimleri ve anlamları

Erkek bebek bekleyen çifler internette en güzel erkek çocuk isimlerini ve anlamlarını araştırıyorlar. Bir çok popüler ismi derleyerek anlamlarıyla birlikte haberimizde bir araya getirdik. İşte en güzel erkek çocuk isimleri ve anlamları

19.12.2017Gündem
Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. İşte jüri üyelerinin madde madde en iyi 20 seçimleri...

19.08.2017Hürriyet Pazar
Muhteşem Yüzyıl Kösemde yeni bir dönem başlıyor

Muhteşem Yüzyıl Kösem'de yeni bir dönem başlıyor

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi 21. bölümde yeni bir dönem başlıyor. Aradan yıllar geçiyor ve Kösem’e çok sayıda yeni karakter katılıyor..Perşembe akşamı yayınlanan dizi şimdiden yeni bölümüyle heyecan yaratmayı başardı. Dizide bu hafta Kösem Sultan adım adım iktidara yürürken, haremde hayat herkes için bambaşka bir yöne akmaya başlar. Dizinin yeni bölüm fragmanları ve eski bölüm detayları haberimizde...

5.04.2016Kelebek
Muhteşem Yüzyıl Kösem 15. bölüm fragmanı: Safiye Sultan kimdir - izle

Muhteşem Yüzyıl Kösem 15. bölüm fragmanı: Safiye Sultan kimdir? - izle

Muhteşem Yüzyıl Kösem 15. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Sultanlar arasındaki saray savaşlarının yaşandığı ve heyecanın bir an bile olsun eksik olmadığı Muhteşem Yüzyıl Kösem'de Safiye Sultan sarayı ele geçirdi. Muhteşem Yüzyıl Kösem 15. bölüm fragmanı ve Safiye Sultan kimdir?

18.02.2016Kelebek
Muhteşem Yüzyıl Kösem Bu Akşam İzleyici Karşısına Çıkıyor

Muhteşem Yüzyıl Kösem Bu Akşam İzleyici Karşısına Çıkıyor!

Muhteşem Yüzyıl Kösem ilk bölümüyle bu akşam 20.00'de STAR TV'de!Devletin,hanedanın başında; entrikaların tam ortasında, rekabet ve aşk ile büyüyen 'Kösem’in hikâyesi Star'da başlıyor!

23.10.2015Bilgi
Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultanda kim kimdir

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan'da kim kimdir?

Kösem Sultan ile izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan Beren Saat ve Ekin Koç yüzyıllar öncesine giderse ne olur?

25.08.2015Magazin
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya liderlerini Savaronada ağırlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya liderlerini Savarona'da ağırlayacak

Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümü törenleri için düzenlenen etkinlikte; başta İngiltere Prensi Charles olmak üzere yabancı devlet adamlarının onuruna yemek verilecek olan Savarona yatı, Çanakkale Limanı’na yanaştı.

23.04.2015Dünya
Cumhurbaşkanlığı törenine büyük katılım gerçekleşecek

Cumhurbaşkanlığı törenine büyük katılım gerçekleşecek

Türkiye'nin 12'nci Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın görevi Abdullah Gül'den devralacağı törene dünyadan da geniş ilgi var. Dünyanın muhtelif yerlerinden 90'ı aşkın ülkenin üst düzey temsilcileri de Çankaya'daki devir teslim töreninin tanıkları arasında olacaklar.

27.08.2014Dünya
Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine hangi liderler katılacak

Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine hangi liderler katılacak

10 Ağustos'ta yapılan seçimlerde halkın oyuyla Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin etme ve devir teslim törenine yabancı devletlerden 5'i devlet başkanı, 9'u cumhurbaşkanı, 8'i de başbakan seviyesinde olmak üzere çok sayıda davetli katılacak.

23.08.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Tarih kitapları Mustafa Kamil’i niye yazmıyor

GAZZE meselesi bir tartışmayı yine gündeme getirdi. Türkler Arapları sevmez. Arapların da Türkleri sevmediği bilinir. Peki bu dargınlık niye? Türk tarafına göre “Araplar bizi 1916’da sırtımızdan hançerledi.” Arap tarafına göre ise “Türkler bizi 400 yıl sömürdü.” Gerçek bu mu? Hayır. İki tarafın tarih yazımında büyük hata olduğu kesin. Geliniz size hiç tanımadığınız birini; Mustafa Kamil’i tanıtayım...

12.06.2010

Ülkesinin acılarını yaşadı, şiirini yazdı

FİLİSTİNLİLERİN Ulusal Şairi Mahmud Derviş, Ramallah’taki Kültür Sarayı’nın yakınında hazırlanan kabrinde; ebediyen savaşlardan uzak dinlenecek.

16.08.2008

Ebü’l Alemeyn  

Hz.Pir Seyyid Ahmed er-Rifaî’nin doğumunun bu 900. sene-i devriyesinde, kendisini rahmet, hürmet ve muhabbetle yad etmek için mübarek Ramazan ayı ne güzel bir vesile.

26.05.2018

İstibdatsız ‘Hall’

Padişahın ‘hall’i üzerine (tahtan indirilmesi konusunda) bir karar alındıysa da gizli tutuldu.

21.04.2018

Evliyalar yurdu Anadolu’da bir balayı yolculuğu 

Evlenecek çift ve 12 kişi daha; aileler, şahitler..

24.03.2018

Mevlana’dan Mevla’ya…

Varlıkta yok olduk mu ki, yoklukta var olalım?..

16.12.2017

“Tanrı Misafiri” kapıda mı kalsın ?

 Haziran 2016 tarihli Gazete arşivleri diyor ki; “Mersin'de M.U. adlı bir kişi TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, askerin yemek duasında  ‘Tanrımıza hamd olsun’ yerine -Allah- kelimesinin kullanılmasını istedi. Komisyon, talebi Millî Savunma Bakanlığı’na sordu.

26.11.2017

Minik bir yılbaşı hediyesi; Hayrani neşesi…

Bu seneki Konya seyahatimde dostlarla adetimiz olduğu üzere Akşehir’e de uğradık.

26.12.2015

Siirt’in oralarda seçim sonucu ne olur

KURTALAN Stadı’ndaki 3 bin kişilik iftar yemeğinden sonra...

25.07.2014