MENÜ

Mağara

Mağara ile ilgili tüm haberleri, son dakika Mağara haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Mağara haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.350 Mağara haberi bulunmuştur.

Mağara Haberleri

Paris’in yanı başı, binbir hayal bahçesi...

Paris’in yanı başı, binbir hayal bahçesi...

İstanbul, Tokyo, Berlin gibi şehirlerle karşılaştırıldığında bir avuca sığan bir büyük şehirdir Paris ve Parisliler için hayat bu küçücük alanda döner. Öyle ki Paris’ten birkaç km uzaklaştıklarında kendilerini çok uzaklara gitmiş gibi hisseder, gördükleri her şeyden neredeyse bir yabancı turist kadar etkilenirler. Fransız dilinde ‘banliyö’ olarak anılan, ‘büyük bir şehrin yanı başındaki yeni ya da eski yerleşim yeri’ şeklinde tanımlanabilecek bu minik şehirlerden birinde, Malakoff’da gittiğimiz ressam evi ve bahçesi, sadece Parisli gazeteci arkadaşlarım için değil, benim için de bir sürprizdi! Ve bir kez daha, “Paris’in yakın çevresinde de keşfedecek ne çok yer var” dedirtti.

16.05.2019Seyahat
Samsunda  9 adet sürdürülebilir eko turizm alanı tespit edildi

Samsun'da 9 adet sürdürülebilir eko turizm alanı tespit edildi

Samsun'da bir tabiatı koruma alanı, beş tabiat parkı, üç sulak alan olmak üzere toplamda 9 adet sürdürülebilir eko turizm alanı tespit edildi. Karadeniz Bölgesi'nin en büyük ili olan Samsun, mavi bayraklı sahilleri, doğası, tarihi ve kültürel değerleriyle turizm açısından yerli ve yabancı turistlere çok sayıda alternatif sunuyor.

13.05.2019Seyahat
Ailecek Gökgöl Mağarasına yerleştiler Onları görenler çok şanslı çünkü...

Ailecek Gökgöl Mağarası'na yerleştiler! Onları görenler çok şanslı çünkü...

Zonguldak'ta sarkıt ve dikitleriyle turistlerin ilgi odağı olan Gökgöl Mağarası'na alaca baykuş (strix aluco) ailesi yerleşti. Memeli hayvanlar ve kuşlar üzerinde bilimsel çalışmalar yapan Prof.Dr. Mustafa Sözen de baykuş ailesini görüntüledi. Bu durumun ziyaretçiler için önemli bir şans olduğunu ifade eden Prof.Dr. Sözen "Bütün Türkiye'yi dolaşsanız bile bu türü gidince hemen görebileceğiniz ve sesini duyabileceğiniz bu kadar uygun başka bir yer bulamazsınız. Burası artık böyle bir yer…" dedi

13.05.2019Seyahat
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Hatayda

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Hatay'da

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Hatay'da St. Pierre Kilisesi ile Hatay Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret etti. Stoltenberg için Norveççe "Du Ska Fa En Dag" adlı eser seslendirildi.

7.05.2019Dünya
Ballıca Mağarasına ziyaretçi akını

Ballıca Mağarası'na ziyaretçi akını

Tokat'ın Pazar ilçesinde bulunan ve oluşumu milyonlarca yıla dayanan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki doğa harikası Ballıca Mağarası'nı 1 yıl içerisinde 140 bin kişi ziyaret etti. Pazar Belediye Başkanı Erdoğan Yılmaz, mağarayı ziyaret edenler arasında astım, bronşit ve KOAH hastalarının da yoğunlukta olduğunu söyledi

3.05.2019Seyahat
İlk insanların çok yüksek rakımlarda yaşadığı ortaya çıktı

İlk insanların çok yüksek rakımlarda yaşadığı ortaya çıktı

Bilim insanları, Denisovan olarak adlandırılan, çok eski çağlarda yaşayan insan türünün Tibet'in en yüksek kesimlerinde yaşadığına dair kanıt buldu.

3.05.2019Teknoloji
İlk insanların çok yüksek rakımlarda yaşadığına dair izler bulundu

İlk insanların çok yüksek rakımlarda yaşadığına dair izler bulundu

Bilim insanları, Denisovan olarak adlandırılan, çok eski çağlarda yaşayan insan türünün Tibet'in en yüksek kesimlerinde yaşadığına dair kanıt buldu.

2.05.2019Dünya
Ballıca Mağarası’nı binlerce kişi ziyaret etti

Ballıca Mağarası’nı binlerce kişi ziyaret etti

TOKAT’ın Pazar ilçesinde bulunan ve oluşumu milyonlarca yıla dayanan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki doğa harikası Ballıca Mağarası’nı 1 yıl içerisinde 140 bin kişi ziyaret etti. Pazar Belediye Başkanı Erdoğan Yılmaz, mağarayı ziyaret edenler arasında astım, bronşit ve KOAH hastalarının da yoğunlukta olduğunu söyledi.

1.05.2019Ekonomi
Bakanlıktan yeni askerlik sistemiyle ilgili son dakika açıklaması

Bakanlıktan yeni askerlik sistemiyle ilgili son dakika açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), yeni askerlik sistemi ile ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindiğini açıkladı. Bu arada Milli Savunma Bakanlığı'nın yeni arması da tanıtıldı. Armada, bakanlığın millilik yönüne dikkat çekmek için ay yıldız kullanıldığını, Türkiye'nin dünyadaki yeri ve önemini vurgulamak için merkezde bir konumlandırılma yapıldığını anlatan MSB Cari İşlem Şube Müdürü Muhabere Albay Tamer Zincir, "Meşe yaprağı kurumun sürekliliği, gücü ve kararlılığını sembolize etmektedir. Bilinen en eski Türk kılıçlarından olan Kilij ile köklü geçmişi ve gücü simgelenmiştir" dedi.

29.04.2019Gündem
Son dakika... Kuzey Iraka hava harekatı: 14 PKKlı terörist öldürüldü

Son dakika... Kuzey Irak'a hava harekatı: 14 PKK'lı terörist öldürüldü

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ''28 Nisan 2019 gecesi, Irak'ın kuzeyi Zap bölgesinde tespit edilen 14 PKK’lı bölücü terörist bölgeye düzenlenen hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi'' denildi. Milli Savunma Bakanlığı ayrıca 4 Nisan 2019 tarihinden bugüne kadar yapılan operasyonlarda 154 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

29.04.2019Gündem
Küçük Evrimden yaklaşık 10 aydır haber yok

Küçük Evrim'den yaklaşık 10 aydır haber yok

Tokat'ın Turhal ilçesinde geçen yıl 10 Temmuz'da kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış'tan, aradan uzun süre geçmesine rağmen haber alınamadı.

27.04.2019Gündem
Şırnak’ta teröristlere ait 36 sığınak ve mağara imha edildi

Şırnak’ta teröristlere ait 36 sığınak ve mağara imha edildi

Şırnak’ta Bestler-Dereler Gaşinor Tepe bölgesinde PKK’lı teröristlere ait 36 adet sığınak ve barınak imha edildi.

26.04.2019Haber
Mağarada PKK’lı teröristin cesedi ve patlayıcı bulundu

Mağarada PKK’lı teröristin cesedi ve patlayıcı bulundu

TUNCELİ kırsalında tespit edilen bir mağarada, örgüt içi infaz sonucu öldürüldüğü belirtilen PKK’lı erkek terörist cesedi ile 20'şer kiloluk 6 EYP ve çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

25.04.2019Gündem
Tınaztepe Mağarası büyük ilgi görüyor

Tınaztepe Mağarası büyük ilgi görüyor

Konya Seydişehir'de Fransız bilim insanı Michel Bakalowichz tarafından bulunan mağara, görenleri kendisine hayran bırakıyor. 22 kilometre uzunluğa sahip dünyanın en uzun mağaralarından olan Tınaztepe Mağarası'na yerli ve yabancı turistler ilgi gösteriyor.

24.04.2019Seyahat
Tokat Ballıca Mağarası Dünya Mirası Geçici Listesi’nde

Tokat Ballıca Mağarası Dünya Mirası Geçici Listesi’nde

Tokat Valisi Ozan Balcı, Ballıca Mağarası’nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girdiğini açıkladı. Tokat Valiliğinin ‘2023 Tokat Vizyonu’ doğrultusunda gerçekleştirilen başvuruyla ‘Ballıca Mağarası’ UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi'ne alındı.

17.04.2019Seyahat
Yeşille mavinin buluştuğu cennet

Yeşille mavinin buluştuğu cennet

Meksika’nın Yucatan Yarımadası, özellikle Tulum bölgesi ülkemizden bolca turist ağırlıyor. Yurt dışında deniz tatili yapmak isteyenlerin listelerinde ilk sıralarda yer alıyor. Biz de ailecek hem deniz tatili hem de Mayaların etkileyici tarihinde keşfe çıkmak için soluğu burada aldık. Özellikle size ‘su dolu mağara’ anlamına gelen ‘Cenote’leri anlatmak istiyorum. Yeşil ve mavi renkteki bu derin doğal kuyular o kadar büyüleyici ki… İşte dünyanın en büyüleyici doğa harikalarından biri olan cenoteler ile ilgili bilgiler…

17.04.2019Seyahat
Ballıca Mağarası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi

Ballıca Mağarası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi

Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) "Dünya Mirası Listesi Yolunda Ballıca Mağarası Projesi" kapsamında yapılan başvuruyla Tokat'ın Pazar ilçesindeki Ballıca Mağarası'nın UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine alındığı bildirildi.

16.04.2019Gündem
30 yıldır kısa filmlerin kalesi: Ankara

30 yıldır kısa filmlerin kalesi: Ankara

30. Ankara Film Festivali 18 Nisan’da başlıyor. 28 Nisan’a kadar sürecek festivalde merakla beklenen kısa film gösterimleri yapılacak. ‘Kısa Sınır Tanımaz’ bölümünde Oscar’lı ‘Skin’in de aralarında olduğu ödüllü  kısa filmler gösterilecek. Festivalin Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ise 16 film yer alıyor.

15.04.2019Kitap Sanat
Peri bacalarının en fazla olduğu yer Zelve Vadisi

Peri bacalarının en fazla olduğu yer Zelve Vadisi

Kapadokya'daki Zelve Ören Yeri Aktepe’nin kuzey yamaçlarına kurulmuş olup üç vadiden oluşuyor. Peri bacalarının en fazla olduğu Zelve'deki peri bacaları geniş gövdeli ve sivri uçlu…

10.04.2019Seyahat
Büyülü mermer kayaları Son yıllarda ziyaretçi akınına uğruyor…

Büyülü mermer kayaları! Son yıllarda ziyaretçi akınına uğruyor…

Ölmeden önce görülmesi gereken yerler vardır. Şili'nin Patagonya bölgesindeki Cavernas de Marmol, yani mermer mağaraları da bu listelerde genelde yerini alır. Oldukça haklı bir istek burayı görmeden ölmemek. Çünkü buraya ulaşmak da ulaştığınızda gördüklerinizin etkisinden çıkmak da pek kolay değil. BBC Travel yazarlarından Tom Garmeson bölgeye gitti ve bu doğa harikası hakkında bilgiler topladı. İşte detaylar…

10.04.2019Seyahat
Tuncelide teröristlerin silah deposu imha edildi

Tunceli'de teröristlerin silah deposu imha edildi

TUNCELİ'de güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, teröristlere ait mağara ve silah deposu bulunarak, imha edildi.

7.04.2019Gündem
Bir otel, çok tatil

Bir otel, çok tatil

Saklıkent’e, Kekova’ya, Kalkan’a tekne ve dalış turları, Meis Adası gezi turu, Xanthos, Letoon, Tlos gibi antik yerleşim yerleri, Akdeniz’in en güzel plajları ve kasabaları… Bir tatille birçok güzelliği bir arada yaşamayı mümkün kılan Soothe Hotel Kalkan, baştan aşağı yenilenen haliyle hem çocuklar hem de yetişkinler için birçok olanağı bir arada sunuyor.

7.04.2019Seyahat
Milli Savunma Bakanlığı: 59 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı: 59 terörist etkisiz hale getirildi

MİLLİ Savunma Bakanlığı, 12 Mart'tan bu yana PKK/KCK terör örgütüne karşı yurt içinde ve Irak'ın kuzeyinde yürütülen operasyonlarda 2'si gri listede olmak üzere toplam 59 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

4.04.2019Gündem
Dünyanın en uzun tuz mağarası keşfedildi

Dünyanın en uzun tuz mağarası keşfedildi

İsrail’de Ölü Deniz’e açılan dünyanın en uzun tuz mağarası ortaya çıkarıldı.

28.03.2019Dünya
Vandaki Kapadokya: Vanadokya

Van'daki Kapadokya: Vanadokya

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyünde bulunan peri bacaları görünümüyle Kapadokya'ya benzediği için yöre halkı tarafından 'Vanadokya' olarak adlandırılıyor.

27.03.2019Seyahat
Kapadokyanın gizemli vadisi Gomeda

Kapadokya'nın gizemli vadisi Gomeda

Ürgüp'ün güneyinde yer alan Gomeda Vadisi jeomorfolojik açıdan adeta Ihlara Vadisi'nin küçük bir benzeri. Diğer adı Şeytan Deresi olan vadide bulunan bir mağara, eskiden yağmur sularını toplama haznesi olarak kullanılıyormuş.

25.03.2019Seyahat
İçişleri Bakanlığı: 3 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı: 3 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 300 bin TL ödülle gri kategoride yer alan Dilhaz kod adlı Orhan Ok, Reber kod adlı Kasım Saptık ve Aras Rezzan kod adlı 3 teröristin Mardin’de etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

19.03.2019Gündem
Kahta nerede Kahta ilçesindeki dağ hangisidir

Kahta nerede? Kahta ilçesindeki dağ hangisidir?

Nemrut Dağı, üzerinde bulundurduğu tarihi eserlerle UNESCO dünya mirasının önemli eserleri arasında yer almaktadır. Kommagene Kralı Antiochos'un yaptırdığı bu tarihi eserler, Kahta'da bulunan Nemrut dağı için büyük önem arz etmektedir. Peki, Kahta nerede yer alıyor? İşte, o ilçe ve Nemrut dağı hakkında bazı bilgiler

18.03.2019Gündem
Hayatın otopsisi ölüm

Hayatın otopsisi ölüm

Jean-Louis Fournier, ‘Otopsim’de kitabı yekpare bir beden gibi kurgulamış. Sonra da o bedenin uzuvları gibi irili ufaklı, kısa-uzun metinlere ayırmış. Bu bakımdan o da bir kadavracı.

14.03.2019Kitap Sanat
Valilik açıkladı O şemaya ait defter bulundu

Valilik açıkladı! O şemaya ait defter bulundu

Siirt'in Eruh ilçesi kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda, el yapımı patlayıcıların hazırlanması için kullanılan elektronik devrelerin şemasının yer aldığı not defteri bulundu.

13.03.2019Gündem
Türkiyenin mini askerleri sahaya çıktı

Türkiye'nin 'mini askerleri' sahaya çıktı

SSB tarafından yürütülen Hafif Sınıf İnsansız Kara Araçları Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü sözleşmeleri kapsamında 4 firmaya hafif atılabilir ve hafif insansız kara aracı geliştirme görevi verildi.

13.03.2019Teknoloji
Kayserinin 7,5 milyon yıllık fosilleri sergileniyor

Kayseri'nin 7,5 milyon yıllık fosilleri sergileniyor

Kayseri'de bir çoban tarafından bulunan ve Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle gün yüzüne çıkartılan 7,5 milyon yıllık fosillerin yer aldığı sergi açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, "Bulunan fillerin bir kısmı dünya literatüründe ilk kez görülen ve bu denli iyi korunmuş örnekler olarak gösteriliyor." dedi

13.03.2019Seyahat
Son dakika: Türkiye ile Rusya’dan Tel Rıfat’ta kritik hazırlık Görüşmeler sürüyor…

Son dakika: Türkiye ile Rusya’dan Tel Rıfat’ta kritik hazırlık! Görüşmeler sürüyor…

Türkiye, İdlib’in ardından Tel Rıfat bölgesinde de Rusya ile ortak devriye planlıyor. Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, terör örgütü PKK’nın Fırat Kalkanı bölgesine yönelik saldırılarının ardından güvenliğin sağlanması için Rusya ile birlikte ortak devriye çalışmasının planlandığını, bu konuda görüşmelerin sürdüğünü açıklarken "İdlib’te Soçi mutabakatının uygulanmasına yönelik çalışmalarımız provokasyonlara rağmen Rusya ile koordineli olarak başarıyla devam etmektedir" ifadelerini konuştu.

12.03.2019Gündem
Beytüşşebapta PKKya kritik darbe

Beytüşşebap'ta PKK'ya kritik darbe!

ŞIRNAK'ın Beytüşşebap ilçesindeki Faraşin bölgesinde güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, terör örgütü PKK mensuplarının kullandığı 2'si mağara 4'ü oyuk olmak üzere 6 yaşam alanı kullanılamaz hale getirildi.

10.03.2019Gündem
DEAŞ’ın elinde hâlâ toprak var

DEAŞ’ın elinde hâlâ toprak var

Trump, önceki gün Alaska’da Amerikalı askerlere hitaben yaptığı konuşmada Suriye’de DEAŞ’ın elindeki toprağın tamamının alındığını iddia ederek “Suriye’deki halifeliğini yüzde 100’ünü ele geçirdik” diye açıklama yapmıştı. Ancak bu iddianın tam da sahadaki gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

2.03.2019Dünya
Kırklarelide tesadüfen bulunmuştu SİT alanı ilan edildi...

Kırklareli'de tesadüfen bulunmuştu! SİT alanı ilan edildi...

KIRKLARELİ'de tarlasını süren çiftçinin tesadüfen bulduğu 10 metre derinliğindeki tarihi su yolu tünelleri, 1'inci Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tescil edildi.

1.03.2019Gündem
Tesadüfen keşfedildi, defineciler talan etti

Tesadüfen keşfedildi, defineciler talan etti!

Gümüşhane'de taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulunan mağara, defineciler tarafından talan edildi. Duvarlarında geçmişi M.Ö. 10’uncu yüzyıla kadar uzanan freskler bulunan ve 'Dağ Manastırı' olarak adlandırılan mağara, turizme kazandırılmak isteniyor.

28.02.2019Seyahat
Dünyanın en uzun sanat galerisi: Stockholm metrosu

Dünyanın en uzun sanat galerisi: Stockholm metrosu

İstasyonları bir sanat galerisini aratmayan toplam 110 km. uzunluğundaki Stockholm Metrosu, 'dünyanın en uzun sanat galerisi' olarak da tanımlanıyor.

27.02.2019Seyahat
Tesadüfen keşfedilen mağarayı defineciler talan etti

Tesadüfen keşfedilen mağarayı defineciler talan etti

Gümüşhane'nin İkisu mevkiinde yıllar önce taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulunan sarp kayalıkların içerisindeki mağara, defineciler tarafından talan edildi. Duvarlarında, milattan önceki yıllara ait işaretlerin yer aldığı 'Dağ Manastırı' olarak adlandırılan mağaranın, turizme kazandırılması isteniyor.

26.02.2019Haber
Tesadüfen keşfedilen mağarayı defineciler talan etti

Tesadüfen keşfedilen mağarayı defineciler talan etti

Gümüşhane'nin İkisu Mevkii'nde taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulunan, içinde fresklerin bulunduğu, sarp kayalıklar içindeki mağara, defineciler tarafından talan edildi. Duvarlarında, geçmişi M.Ö. 10'uncu Yüzyıla'a kadar uzanan ve 'Dağ Manastırı' olarak adlandırılan mağaranın, turizme kazandırılması isteniyor.

26.02.2019Gündem
Gümüşhanede taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulundu

Gümüşhane'de taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulundu!

GÜMÜŞHANE'nin İkisu Mevkii'nde taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulunan, içinde fresklerin bulunduğu, sarp kayalıklar içindeki mağara, defineciler tarafından talan edildi. Duvarlarında, geçmişi M.Ö. 10'uncu Yüzyıla'a kadar uzanan ve 'Dağ Manastırı' olarak adlandırılan mağaranın, turizme kazandırılması isteniyor.

26.02.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Türkiye’nin büyüleyici güzellikleri: Botan Vadisi ve Delikli Taş

Güneydoğu Anadolu’da 12 bin yıllık tarihi geçmişiyle hak ettiği değeri henüz bulamamış bir yer var: Siirt. Şehirde adım attıkça gördüğüm yemyeşil manzaralar bana adeta İtalya’nın Toskana Vadisi’ndeki güzellikleri anımsattı. Özel bir harçla yapılan Cas evleri, Sabat olarak adlandırılan geçitleri, yeni popüler olan Botan Vadisi ve Delikli Taş gerçekten görülmeye değer. İşte sizi geçmişte yolculuğa çıkaracak Siirt’in güzellikleri…

17.05.2019

Türkiye'nin yeşil cenneti: Rize

Yaylaları, dereleri, damak çatlatan lezzetleriyle Türkiye'nin en yeşil yerlerinden Rize... Bir arkadaşım Rize için bir günde gezilir demişti. Buna çok gülmüştüm. Rize şehir merkezi küçük olabilir ama Rize dikine büyük bir şehir. Kaçkar Dağları'nı tırmana tırmana bulutların üstüne çıkıyorsunuz. Orada yaşayan insanların evlerini, akan derelerini, açan çiçeklerini görüyorsunuz. Yöresel yemeklerinden yiyorsunuz. Sıcakkanlı insanlarıyla sohbet ediyorsunuz. Bunları tekrar yapmak için üç gün Rize’ye gidiyor olmak harika bir şeydi. İşte size Rize gezi rehberi...

15.05.2019

Malitiya'dan Malatya'ya 5 bin yıllık tarih

Bahar ayları gelince tatilleri fırsat bilip Anadolu’ya geziler düzenlemeyi çok seviyorum. Bu baharda da Anadolu’nun daha önce gitmediğim şehirlerini bol bol keşfettiğim verimli seyahatler planladım. Bu keşiflerden biri de Malatya oldu. Rotamızı Malatya’ya çevirmemizin ana nedeni hiç kuşkusuz çeşit çeşit kayısılarını ve lezzetlerini tatmaktı. Oysa keşfettiklerimiz bundan çok daha derin ve doyurucu oldu hepimiz için. Malatya’yı bu kadar özel kılan neler keşfettik gelin birlikte göz atalım.

14.05.2019

Türk-Rus Klasik Müzik Festivali Side’de başlıyor

Bu yıl turizmimizde rekor üstüne rekor kıracağız gibi duruyor. Zira gelecek ziyaretçi rakamları son derece güzel. Antalya ve çevresinin Rus turistin gözdesi olduğu zaten bilinen bir gerçek.

7.05.2019

Antakya’dan arta kalanlar

Hatırlamasam da babamın görevi nedeniyle 2-4 yaş arasını geçirdiğim Antakya’ya kendimi hep yakın hissettim.

20.04.2019

Mavi yolculuk rehberi

Denizcilik kütüphanemiz giderek zenginleşse de halen istenen genişlikte değil. Zira denizciliğimiz, özellikle de amatör denizciliğimiz istenen, özlenen, beklenen büyüklüğe ulaşamadı.

30.03.2019

Hasankeyf’i son kez görmek…

Derler ki zamanın birinde bir yavru güvercin; yumurtasından çıktığı gibi Hasankeyf’in üstünde kanat çırpmaya başlamış, hem de hiç durmadan ve soluklanmadan. Derken bu güvercin göğe yükselirken bir avcının okuna hedef olmuş. Güvercinin bir anda yumurtasından çıkıp göğe yükselmesiyle şaşkına dönen halk, avcının okuyla az sonra gözlerini kapatacak güvercin için üzülmeye başlamış bu kez. Rivayete göre yere düşen güvercinin sıcak bedeninden akan kan Dicle’yi kırmızıya boyamış ve nehir günlerce kızıl akmış. Asırlar önce avcının okuyla karalar bağlayan Hasankeyf topraklarında son yıllarda bir kez daha ağıtlar yükseliyor gökyüzüne. Maalesef Hasankeyf hızla sular altında kalıyor.

19.03.2019

O fotoğrafın hikâyesi

Uzun süre bakınca gözü sulanıyordu. Yüksek rakım, soğuk ve rüzgâr zorluyordu.

18.03.2019

Peygamberler şehri Urfa’da tarihin izinde

Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar türküsünü ne zaman duysam içimi bir hüzün kaplar. Özellikle Eşkıya filmini izledikten sonra türküyü ne zaman dinlesem filmin hüzünlü hikâyesi düşer aklıma. Yıllar sonra bu türkünün eşliğinde Şanlıurfa’nın yollarına düştük biz de. Anadolu’da gezerken bizden önce gelip geçen medeniyetleri düşünürüm hep. Urfa yollarında giderken de benzer düşünceler geçiyor aklımdan. Büyük İskender’in fethinden sonra Makedonyalılar akarsuları güzel anlamına gelen Edessa olarak adlandırmışlar bu güzel şehri. Araplar ise suyu bol anlamına gelen ruha adını vermişler. Tarih boyunca birçok farklı isimlerle anılsa da tüm kaynaklar ve efsaneler suya çıkıyor bu güzel şehirde. Kurtuluş Savaşı'nda göstermiş olduğu mücadele nedeniyle Şanlı unvanını alan şehrimiz Urfa’yı gelin yakından tanıyalım.

14.03.2019