MENÜ

Lyme Hastalığı

Lyme Hastalığı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Lyme Hastalığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Lyme Hastalığı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 71 Lyme Hastalığı haberi bulunmuştur.

Lyme Hastalığı Haberleri

Lyme hastalığı nedir Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Lyme hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

En son dünyaca ünlü bir şarkıcının başına gelen ve kenenin taşıdığı bakteriler nedeniyle gelişen Lyme, dünyada en yaygın antropod kaynaklı hastalık olarak görülüyor. Sebep olduğu şikayetlerle 300’den fazla hastalığı taklit eden Lyme hastalığını İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık anlatıyor.

13.01.2020Sağlık
Justin Bieber da o hastalığa yakalanmış: Bana saldırıyorsunuz ama gerçeği bilmiyorsunuz

Justin Bieber da o hastalığa yakalanmış: Bana saldırıyorsunuz ama gerçeği bilmiyorsunuz!

Kanadalı ünlü şarkıcı Justin Bieber insanlara keneler yoluyla bulaştığı bilinen "Lyme hastalığı" nedeniyle tedavi gördüğünü açıkladı.

INSTAGRAM, BACKGRID USA

9.01.2020Magazin
Yeni kene tehlikesi

Yeni kene tehlikesi

İngiltere’de kene ısıran 5 kişi, ete karşı kalıcı alerji geliştirdi. Her türlü eti kapsayan bu alerji türünün ölümcül olduğu ve henüz tedavisinin bulunmadığı belirtiliyor.

7.10.2019Dünya
İsveç’te kene ısırdı, hayatı kabusa döndü

İsveç’te kene ısırdı, hayatı kabusa döndü

20 yıl önce geldiği İsveç’te 3 yıl önce kene ısırması sonucu Lyme hastalığına yakalanan ve 7 aydır Adana’da tedavi gören 40 yaşındaki Cemal Sağmen, tam tedavi için Almanya’nın Pforzheim şehrinde bulunan Dr. Wolfgang Klemann’ın kliniğinden randevi aldı. Ancak 10 bin ile 30 bin Euro arasındaki tedaviyi ne İsveç Sağlık Bakanlığı ne Almanya Sağlık Bakanlığı ne de Türkiye Sağlık Bakanlığı karşılamıyor. Sağmen yetkililerden yardım istiyor.

29.08.2019Avrupa
Lyme hastalığı nedir

Lyme hastalığı nedir?

Lyme hastalığı seyahat hastalıklarından biridir. Lyme hastalığı tanısı semptomlara ve fizik muayene bulgularına (örn, döküntü) ve de enfekte keneye maruz kalma hikayesinin varlığına dayanmaktadır. Genellikle kasık, koltukaltı ve kafa derisi gibi zor görülen bölgelerde bulunurlar. Peki, lyme hastalığı tam olarak nedir?

18.08.2019Sağlık
Miyalji (kas romatizması) nedir

Miyalji (kas romatizması) nedir?

Miyalji, devamlı hale gelmiş kas ağrıları için kullanılan bir terimdir. Kas romatizması olarak da bilinen miyalji, kasların aşırı ve kontrolsüz bir şekilde kullanılmasından dolayı oluşan kas sakatlıkları ve buna bağlı olarak meydana gelen kas rahatsızlıkların habercisi olabilir.

31.07.2018Gündem
Hastalık etkeni olabilecek böcekler ve diğer hayvanlar nelerdir

Hastalık etkeni olabilecek böcekler ve diğer hayvanlar nelerdir?

Vektörler birçok hastalığın bulaşmasında çok önemli rol oynarlar. Vektörlerin çoğu kan emici haşarattır; bu böcekler enfekte olmuş bir canlının (hayvan ya da insan) kanını emerken hastalık yapan bir mikroorganizma da kaparlar ve daha sonra başka bir canlıdan kan emerken bu mikroorganizmayı o canlıya bulaştırırlar. Sinekler önemli hastalık taşıyıcı haşaratlardandır ve bazı hastalıklar kan emici sinekler yoluyla geçer. Buna ek olarak, kene ve bazı su salyangozları da hastalık döngüsü ve bulaşmasında rol alır.

17.07.2018Gündem
Yüz felcinin nedenleri nelerdir Yüz felci belirtileri nelerdir

Yüz felcinin nedenleri nelerdir? Yüz felci belirtileri nelerdir?

Yüz felci, birçok sinir lifinin işlevini yitirmesi nedeniyle meydana gelebilmektedir. Genellikle yüzde ağrı, kulak ağrısı, konuşma zorluğu gibi belirtilerin görüldüğü yüz felci, çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Fizik tedavi ile iyileşme şansı yüzde 85 seviyelerinde yer alan bu problem, nörolog tarafından ele alınmaktadır. Peki, yüz felci belirtileri nelerdir? Yüz felci neden olur? İşte, detaylı bilgiler

11.07.2018Gündem
Lyme hastalığı nedir Lyme hastalığı belirtileri nelerdir

Lyme hastalığı nedir? Lyme hastalığı belirtileri nelerdir?

Lyme hastalığı nedir, Lyme hastalığı ("Laym" okunur) veya Borreliosis, genelde Ixodes ricinus (Sakırga) türü kenelerin ısırması ile insana geçen Borrelia burgdorferi adlı ve benzer bakterinin yol açtığı bir hastalıktır.

29.03.2017Gündem
İşte en tehlikeli hastalık 350 farklı hastalığı taklit ediyor

İşte en tehlikeli hastalık! 350 farklı hastalığı taklit ediyor

İzmir Bergama'da 12 yıldır Epilepsi tedavisi gören genç Lyme hastası çıktı. 350 hastalığı taklit eden Lyme hastalığı teşhis edilemiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin "Her ay onlarca kişi bu sebeple bana ulaşıyor. Elimizdeki bilimsel çalışmalara göre, Türkiye’de yaklaşık 3-7 milyon kişi vücutlarında bu bakteri ile yaşıyor. Acilen bu hastalık tanınmalı. Lyme doktorları yetiştirilmeli ve Lyme klinikleri açılmalı" dedi.

19.12.2016Gündem
Dünya buna inanıyor: Avril Lavigne aslında 2003 yılında öldü

Dünya buna inanıyor: Avril Lavigne aslında 2003 yılında öldü!

İnternet dünyasının karanlık dehlizleri, her gün tuhaf bir komplo teorisiyle kaynıyor. Son dönemde bu teoriler içinde en çok konuşulanlardan biri ise 32 yaşındaki Kanadalı pop şarkıcısı Avril Lavigne’le ilgili.

29.09.2016Hayat
Bella Hadidden annesine: Sana yardım edemediğim için sürekli ağlardım

Bella Hadid'den annesine: 'Sana yardım edemediğim için sürekli ağlardım'

Gigi ve Bella Hadid’in 52 yaşındaki eski model annesi Yolanda Hadid Lyme hastalığıyla ilgili bir kitap yazdı. Hadid’in ‘Believe Me: My Battle with the Invisible Disability of Lyme Disease’ (Bana İnanın: Lyme Hastalığının Görünmez Engeliyle Savaşım’) adını verdiği kitabıyla Hadid, bu hastalıktan mustarip olan kişilere yol göstermeyi amaçlıyor.

15.06.2016Hayat
11 yıldır bilinmez bir hastalığın pençesinde kıvranıyor, ailesine acılarına son vermeleri için yalvarıyor

11 yıldır bilinmez bir hastalığın pençesinde kıvranıyor, ailesine acılarına son vermeleri için yalvarıyor

İngiltere'de yaşayan Kirsty Keep isimli genç kadın, 12 yaşında evlerinin bahçesinde oynarken, bir kene tarafından ısırıldı. O günden bu yana hayatı bir cehenneme dönüşen Kirsty, acılarına bir son vermeleri için ailesine yalvarma noktasına geldi.

16.05.2016Sağlık
12 yıl boyunca yanlış teşhis konuldu

12 yıl boyunca yanlış teşhis konuldu

Vanessa Boyd daha 16 yaşındayken baş dönmesi, uyuşma, bulanık görme gibi sebeplerle hastaneye gitti. Vannessa'ya depresyonda olduğu ve anksiyete bozukluğu olduğu söylendi. Genç kadın 12 yıl boyunca bu yanlış teşhis ile hayatına devam etti. Genç kadına doğru teşhis ise ancak 28 yaşına geldiğinde koyuldu.

19.01.2016Sağlık
Lyme hastalığına dikkat

Lyme hastalığına dikkat!

Eğer vücudunuzda böyle bir kızarıklık görürseniz hemen doktora başvurun! Sebebi ise 'içimizdeki sessiz katil' diye adlandırılan Lyme hastalığı.

13.07.2015Kelebek
Avril Lavigne: Öleceğim sandım

Avril Lavigne: Öleceğim sandım

30 yaşındaki pop şarkıcısı Avril Lavigne, katıldığı bir televizyon programında lyme hastalığından bahsederken gözyaşlarını tutamadı: 'Öleceğim sanıyordum' diyen şarkıcı, hala iyileşme sürecinde.

4.07.2015Hayat
Büyükşehir’den rahatlatan kene açıklaması

Büyükşehir’den rahatlatan kene açıklaması

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte görüldüğü iddia edilen "bulaşıcı kırmızı kene" iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Yetkililer, bitki özsuyu ile beslenen bu böcek türünün canlı vücuduna yapışmadığını ve insanlara zararının olmadığını belirtti.

13.05.2015Ege
Koca üniversiteyi keneler bastı

Koca üniversiteyi keneler bastı

İZMİR’de, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Tınaztepe kampüsünde, öğretim üyelerinin odalarının bulunduğu binayı, bulaşıcı ’Lyme bakterisi’ taşıyan kırmızı renkli ’"Ixodes ricinus’ türü kene bastı.

8.05.2015Ege
Üniversitede kırmızı kene baskını

Üniversitede kırmızı kene baskını

İZMİR’de, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Tınaztepe kampüsünde, öğretim üyelerinin odalarının bulunduğu binayı, bulaşıcı ’Lyme bakterisi’ taşıyan kırmızı renkli ’"Ixodes ricinus’ türü kene bastı.

8.05.2015Gündem
Ölümden döndü

Ölümden döndü!

30 yaşındaki Kanadalı pop punk şarkıcısı Avril Lavigne’den bir süredir ses alınamıyordu. Genç yıldızın akıbeti daha yeni ortaya çıktı.

3.04.2015Hayat
Gizli salgın LYME hastalığı hakkında önemli uyarılar

Gizli salgın LYME hastalığı hakkında önemli uyarılar

Aralarında Türkiye'nin de olduğu 117 ülkede LYME bakterisinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Barbaros Çetin, gizli salgın olarak nitelendirilen LYME hastalığı hakkında uyarılarda bulundu. Çetin, "Bu süper bakteri tam 350 hastalığı taklit ediyor. Dünyada da büyük taklitçi olarak anılmaya başladı” dedi.

21.07.2014Avrupa
Lyme hastalığı kene ısırığıyla bulaşıyor ve çok tehlikeli

Lyme hastalığı kene ısırığıyla bulaşıyor ve çok tehlikeli

Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Barbaros Çetin, kronik yorgunluk, huzursuz bacak sendromu, kalp krizi, beyin tümörü, otizm gibi birçok hastalığı taklit eden Lyme bakterisi ile Türkiye'de 10 milyon kişinin yaşadığını savundu.

16.07.2014Sağlık
Otizm sanılan keneden geçen lyme hastalığı

Otizm sanılan keneden geçen lyme hastalığı

DOKUZ Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Barbaros Çetin, Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği’nin (ODER) Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlediği toplantıda, keneden bulaşan lyme hastalığının otizmle karıştırıldığını hatırlattı.

28.03.2013Ege
Kene çıkartma kalemi Türkiyede

Kene çıkartma kalemi Türkiye'de

Kene çıkartma kaleminin Türkiye distribütörlüğünü alan ziraat yüksek mühendisi Derya Ulaşoğlu, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü, kene vücuda tutunduktan sonra hemen insana geçebilir. O yüzden keneyi en kısa sürede ve el değmeden çıkarmak çok önemli” dedi.

15.09.2010Kelebek
Dikkat Kene tehlikesi hala devam ediyor

Dikkat! Kene tehlikesi hala devam ediyor

Vücuduna kene yapışan kişiler 10 gün kadar ani başlayan ateş, baş ağrısı, yoğun halsizlik, bulantı ve kusma gibi şikâyetler yönünden kendilerini izlemeli, böyle bir şikâyetin olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

KKKAdan sonra LYME çıktı

KKKA'dan sonra LYME çıktı

Kastamonu Üniversitesi Fazıl Boyner Sağlık Yüksek Okulu ev sahipliğinde yapılan konferansa konuşmacı olarak katılan Prof.Dr. Barbaros Çetin, kenelerden bulaşan KKKA’dan sonra LYME hastalığına dikkat çekti.

27.04.2010Gündem
Küresel ısınmadaki tehlike

Küresel ısınmadaki tehlike

Küresel ısınma, ekosistemdeki bozukluklar ve hızlı kentleşme, hayvanlardan insanlara geçen yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.

7.01.2010Gündem
Kurban Bayramında keneye dikkat

Kurban Bayramı'nda keneye dikkat!

Kurban Bayramı'nda özellikle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'ne neden olan kene konusunda dikkat edilmesi gerekiyor.

Kurban Bayramında KKKA riski

Kurban Bayramı'nda KKKA riski

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte uzmanlar bazı hastalıklar konusunda uyarıyor.

23.11.2009Kelebek
Haşerelerden çok çekildi

Haşerelerden çok çekildi

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ile adından sıkça söz edilen kenelerin akrabaları olan karasinekler, pireler, sivrisinekler, tahtakuruları, tatarcıklar ve çeçe sinekleri ölüme bile neden olabilecek hastalıklara neden olan mikroorganizmaları taşıyor.

15.07.2008Sağlık
Keneler sadece KKKA bulaştırmıyor

"Keneler sadece KKKA bulaştırmıyor"

Türkiye'de son yıllarda onlarca insanın ölümüne neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığıyla gündeme gelen kenelerin, romatizma benzeri şikayetlerle kendisini gösteren “Lyme” ve daha birçok enfeksiyona da neden olduğu bildirildi.

9.07.2008Sağlık
Sivrisinekler, dolunayda daha tehlikeli

Sivrisinekler, dolunayda daha tehlikeli

Sıcakların başlamasıyla ortaya çıkan ve büyük sıkıntı yaratan sivrisineklerin, güneşin doğuşu ve batışı sırasında daha fazla aktif olduğu, dolunay dönemlerinde aktivitelerinde 500 kattan fazla artış gerçekleştiği belirtildi.

2.08.2007Gündem
Doktorların atladığı 10 hastalık

Doktorların atladığı 10 hastalık

Formsante dergisi, bu ay doktorların teşhis etmekte en çok zorlandığı 10 hastalığı büyüteç altına aldı.

Doktorların atladığı 10 hastalık

Doktorların atladığı 10 hastalık

Bazı hastalıklar var, o kadar çok ve farklı belirtiler veriyorlar ki, başka hastalıklarla karıştırılabiliyor. Yıllarca gizli de kalabiliyorlar. Formsante dergisi, bu ay doktorların teşhis etmekte en çok zorlandığı 10 hastalığı büyüteç altına aldı.

7.12.2005Kelebek
Kene uyarısı

Kene uyarısı

Kenelerin yoğun bulunduğu alanlardan uzak durun!

Kene uyarısı

Kene uyarısı

Sağlık Bakanlığı yaz aylarında artan ve öldürücü hastalıklara yol açan ‘kene ısırmaları’na karşı uyarıda bulundu. Başta Kırım-Kongo olmak üzere ısırıklarıyla hastalıklara ve ölümlere yol açabilen kenelerin yoğun bulunduğu alanlardan uzak durulması istendi.

23.08.2005Kelebek

Yazar Sonuçları

Köpeklerde görülen bulaşıcı hastalıklar ve korunma yöntemleri

İnsan olarak bizler -özellikle çocukluk dönemlerimizde- bulaşıcı ve sağlık açısından tehlikeli olabilecek hastalıklara karşı aşı uygulamaları ile nasıl tedbir alıyorsak, köpekler için de bu tip önlemler almak gereklidir.

12.12.2019

Evet ama yetmez!

Uzun süredir albüm yapmayan, iddiasız teklilerle idare eden, 30’larının başında bir de ‘lyme’ hastalığı geçiren Avril Lavigne’in, yeni albümü ‘Head Above Water’la bu çağın gençlerine hitap etmesi zor. Kötü bir albüm değil ama bu şarkılar onun yepyeni bir başlangıç yapmasına yetecek güçte de değil ne yazık ki...

2.03.2019

Köpeklerde aşı ve paraziter mücadele

Köpekler bazı bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara karşı aşılanması ve bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmesi gereken canlılardır.

5.09.2018

Gizli salgın Lyme

Soru: Kene, sivrisinek vb. ısırmasıyla geçen Lyme hastalığından nasıl korunabilirim?

13.06.2015

Kendinizi lyme hastalığından koruyun

Geyikkenesi ısırığıyla bulaşıyor, yorgunluk, baş ağrısı, eklem ağrısıyla hayatı zindan ediyor. Korkmayın ama dikkatli olun ve korunun. Nasıl mı? İşte cevabı

6.10.2013

Yaz tavsiyeleri

Şehirlilere, Büyükadalılara, yayalara, sürücülere, kedilere, köpeklere ve sahiplerine yaz başı tavsiyelerim var

22.04.2011

Sadece seyahatinizi değil sağlığınızı da planlayın

Ulaşım araçlarının gelişmesi ve hızlanması, dünyanın globalleşmesi, tatil kavramının giderek daha fazla önem kazanması, bilginin yaygınlaşmasıyla merak duygusunun artması gibi tüm faktörler seyahatleri artırdı, sınırları görünmez kıldı.

14.09.2008