MENÜ

Lozan Antlaşması

Lozan Antlaşması ile ilgili tüm haberleri, son dakika Lozan Antlaşması haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Lozan Antlaşması haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.304 Lozan Antlaşması haberi bulunmuştur.

Lozan Antlaşması Haberleri

Türkiyeden Yunanistan Başbakanına hayalperest ideolojiler tepkisi

Türkiye'den Yunanistan Başbakanına "hayalperest ideolojiler" tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in bir etkinlikte dile getirdiği iddialara sert tepki göstererek, "Yunan liderliğini hayalperest ideolojileri bir kenara bırakıp, dostluk ve iyi komşuluk ilkelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz." dedi.

7.12.2019Gündem
Ertuğrul Fırkateyni, 1890 yılında hangi ülkeyi ziyaretinden dönerken batmıştır

Ertuğrul Fırkateyni, 1890 yılında hangi ülkeyi ziyaretinden dönerken batmıştır?

Ertuğrul Fırkateyni, 1890 yılında Japonya Kaşinozaki burnunda batmış ve 1891 yılında batan gemiden çıkarılan şehitlerin gömüldüğü yere ise şehitlik inşa edilmiştir. Oradaki anıtın üzerine ise Japonca ve Türkçe metinlerden oluşan bir metin yazılmıştır. İşte, Ertuğrul Fırkateyni hakkında merak edilen detaylı bilgiler

20.08.2019Gündem
Erdoğan’dan Lozan mesajı: Yaptırım tehditleri Türkiye’yi vazgeçiremeyecek

Erdoğan’dan Lozan mesajı: Yaptırım tehditleri Türkiye’yi vazgeçiremeyecek

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96. yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

25.07.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Lozan mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Lozan' mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında "Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye'yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir. Doğu Akdeniz ve Suriye'de attığımız adımlar, milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını koruma hassasiyetimizi açıkça ortaya koymuştur. Türkiye, bağımsızlığına, bekasına, vatandaşlarının güvenliğine yönelik her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir" ifadelerini kullandı.

24.07.2019Gündem
Azınlık karnesi

Azınlık karnesi

“Tren İstanbul’dan kalkıp Selanik’e mi gidiyor, yoksa Selanik’ten kalkıp İstanbul’a mı gidiyor?” Türk ve Yunanlı yetkililerin bu basit soru üzerine anlaşamaması, İskeçe’deki bir öğrencinin aylarca kitapsız kalmasına sebep olabiliyordu! Tarih Vakfı, ‘Lozan’dan Günümüze Batı Trakya Azınlık Okulları’ üzerine yaptığı araştırmayla bu okulların bilinmeyenlerini irdeledi. Dört yıllık çalışma, aynı isimle kitaplaştı.

Dışişlerinden Yunanistana 19 Mayıs tepkisi

Dışişlerinden Yunanistan'a 19 Mayıs tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'da 19 Mayıs 1919'u gölgelemeye yeltenen bazı radikal grupların, Türk tarihine yönelik hayal ürünü iddialarını, Türkiye'ye yönelik nefreti körüklemeyi hedefleyen etkinliklerini ve Yunanistan'daki bazı siyasetçilerin iç politika saikleriyle tarihi olguları çarpıtan açıklamalarını kabul etmenin mümkün olmadığını bildirdi.

21.05.2019Gündem
Son dakika... Çiprastan Türkiye mesajı

Son dakika... Çipras'tan Türkiye mesajı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 5-6 Şubat'ta Türkiye'ye düzenleyeceği ziyaret öncesi AA muhabirine iki ülke ilişkilerini değerlendirdi.

4.02.2019Dünya
‘Mülteci sorununu çözeceğiz’

‘Mülteci sorununu çözeceğiz’

Lozan’da 30 Ocak 1923 tarihinde imzalanan Zorunlu Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi ile topraklarından koparılan Türk-Yunan vatandaşları için “96’ncı yılında Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi Anma Etkinliği Beylikdüzü Gürpınar sahilinde gerçekleştirildi.

3.02.2019Gündem
‘Çok önemli bir azınlıksınız, eğitime önem verin’

‘Çok önemli bir azınlıksınız, eğitime önem verin’

Frankfurt’ta Türk Mimar ve Mühendisler Birliği’nin (TMMB) düzenlediği konferansa katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Almanya’da yaşayan Türklere “Dünyaya açılın” çağrısında bulundu. 3.5 milyonluk bir nüfusun, Avrupa’da çok iyi işler yapabilecek bir azınlık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ortaylı, şunları söyledi:

19.01.2019Avrupa
AİHM’den Batı Trakya için kritik karar: Hatice Teyze Yunanistan’ı mahkûm ettirdi

AİHM’den Batı Trakya için kritik karar: Hatice Teyze Yunanistan’ı mahkûm ettirdi

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) temyiz organı olarak faaliyet gösteren 17 yargıçlı Büyük Daire, Batı Trakya’daki Türk azınlığı yakından ilgilendiren bir başvuruda Yunanistan aleyhine karar verdi. Hatice Molla Salih (68) tarafından 2014’te yapılan başvuruda Yunan mahkemelerinin davacının Müslüman olmasından hareketle Yunan yasaları yerine şeriat yasalarını temel alarak karar vermesi Büyük Daire tarafından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ayrımcılığı yasaklayan 14’üncü maddesinin ve buna bağlı olarak mülkiyetin korunmasının ihlali olarak değerlendirildi.

20.12.2018Dünya
Fransız arşivinden Lozan

Fransız arşivinden Lozan

Birinci Dünya Savaşı’nın 100’üncü yılı dolayısıyla Fransız Ordu Müzesi’nde açılan ‘Doğuda sonsuz savaş’ sergisi, Milli Mücadele sürecinden bazı belge ve görüntüleri de gün yüzüne çıkardı. Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı ile farklı ülkelerden devlet arşivlerinin katkıda bulunduğu sergi ocak sonuna kadar açık kalacak. Ordu Müzesi’nde geniş yer ayrılan serginin girişinde, savaşın kaybeden tarafları Osmanlı, Almanya ve Avusturya-Macaristan imparatorluklarının yıkılışları tahta sandukalarla sembolize edilmiş.

28.11.2018Gündem
95 yıl sonra ilk kez... Lozanın onay metni sergilenecek

95 yıl sonra ilk kez... Lozan'ın onay metni sergilenecek

Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminin 100’üncü yılı nedeniyle Paris’teki Ordu Müzesi tarafından düzenlenen sergide Türkiye’nin Lozan Antlaşması onay metni ve Mustafa Kemal’in 1923 tarihli mührü de ilk kez sergilenecek.

3.10.2018Kitap Sanat
Kronolojik sıralama nedir

Kronolojik sıralama nedir?

Kronolojik sıralama nedir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Kronoloji bireysel olarak da kullanılabilir. Peki, kronolojik sıralama nedir?

27.09.2018Gündem
Gümülcine müftüsüne ‘makamı gasp’ suçlaması

Gümülcine müftüsüne ‘makamı gasp’ suçlaması

Batı Trakya’da, Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif hakkında ‘makamı gasp’ suçlamasıyla dava açıldı. Rodop Savcılığı tarafından, iki yıl önce Gümülcine’de düzenlenen bir toplu sünnet etkinliğine katılarak resmi makamı gasp ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Şerif, 8 Mayıs’ta hakim karşısına çıkacak.

8.03.2018Avrupa
İşgal niyeti yok

'İşgal niyeti yok'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Zeytin Dalı’ harekâtının önemli noktalarından olan Burseya Dağı’nın önceki gün teröristlerden temizlenmesi ve Türk bayrağının dalgalandırılmasıyla ilgili, “Orayı terör örgütünden temizliyorlar. Bir başka ülkenin toprağını işgal etme niyeti zaten yok” dedi. Harekâtın ÖSO ile birlikte yürütülmesine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, gazete ve TV’lerin Ankara temsilcileriyle kahvaltılı buluşmasında özetle şu mesajları verdi:

29.01.2018Gündem
İsmet İnönünün hayatı - İşte İsmet İnönünin bilinmeyenleri

İsmet İnönü'nün hayatı - İşte İsmet İnönü'nin bilinmeyenleri

İsmet İnönü, Vatanım Sensin dizisine konu oldu. 25 Aralık’ta vefatının 44’üncü yılında anılan İsmet İnönü, hem Türkiye’nin ilk başkanı hem de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli arkadaşlarından biriydi. İşte hayatı dizilerde ve sinemalarda işlenen İsmet İnönü’nün hayatı hakkında bilinmeyenler!

28.12.2017Gündem
Sevakin Adası nerede yer alıyor Sudan Sevakin Adasının yüzölçümü nedir

Sevakin Adası nerede yer alıyor? Sudan Sevakin Adası'nın yüzölçümü nedir?

Sevakin Adası, son günlerde gündemde yer almasıyla birlikte sıkça araştırılan konular arasında yer aldı. Adanın bulunduğu yeri merak eden vatandaşlar harita üzerinden araştırmalarını sürdürürken, Sevakin Adası'nın tarihi anlamını da merak etti. Peki, Sevakin Adası nerede ve tarihi anlamı nedir? İşte, merakla araştırılan konu hakkında detaylı bilgiler

28.12.2017Gündem
Sevakin Adası nerede, hangi ülkenin sınırlarında

Sevakin Adası nerede, hangi ülkenin sınırlarında?

Sevakin Adası'nın konumu ve sınırları merak konusu oldu. 1517'de Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethi ile Türk topraklarına katılan Sevakin Adası, 19. asra kadar Osmanlı Devleti'nin bugünkü Eritre, Cibuti ve kuzey Somali'yi kapsayan Habeş Eyaleti valilerinin ikamet adresi oldu. Peki günümüzde Sevakin Adası nerede, hangi ülkenin sınırlarında?

26.12.2017Gündem
Erdoğandan Yunan basınına net mesajlar

Erdoğan'dan Yunan basınına net mesajlar

Erdoğan geçen Perşembe günü “Lozan polemiği”nin yaşandığı Atina’daki resmi temaslarını tamamladıktan sonra verdiği ve bugünkü To Vima gazetesinde yayınlanan demecinde, Lozan Antlaşması, Azınlıklar, Türkiye-AB ilişkileri, FETÖ, Türkiye-AB ilişkileri, mülteci sorunu, Suriye konusu ve şahsı ile ile ilgili soruları cevapladı.

10.12.2017Dünya
Lozan yeniden anlamlandırılmalı

Lozan yeniden anlamlandırılmalı

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Antalya’da 134 MHP’li belediye başkanının katıldığı toplantıda Lozan tartışmasına değindi. “Lozan’ın değerlendirmesinin mutlaka yapılması lazımdır” diyen Bahçeli şöyle konuştu:

9.12.2017Gündem
Lozan mesajı: Gerek görülmesi halinde güncellenebilir

Lozan mesajı: Gerek görülmesi halinde güncellenebilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyareti sırasında tartışmalara neden olan Lozan Antlaşması’yla ilgili dönüş yolunda uçakta da açıklamalar yaptı. “Güncellenmeli” konusundaki görüşünü tekrarlayan Erdoğan, “Lozan, Türkiye-Yunanistan arasındaki bir anlaşma değil. Lozan devasa bir anlaşma. Gerek görülmesi halinde güncellenebilir” dedi. Erdoğan, Kudüs'teki durumu da değerlendirdi, "Kudüs konusunda atılan bu yanlış adım, bölgeyi ciddi manada ateş çemberinin içine sürükleyebilir. Çarşamba günü İstanbul'da yapılacak olağanüstü zirve toplantısını çok çok önemsiyorum" diye konuştu.

9.12.2017Gündem
AİHM kararları uygulanmalı

AİHM kararları uygulanmalı

Erdoğan Yunanistan temaslarını dün Batı Trakya ziyaretiyle tamamlarken, “Sizlerin Lozan Antlaşması, Avrupa Birliği müktesebatı ve evrensel insan hakları anlayışına uygun olarak her türlü imkândan yararlanmanızı istiyoruz. Bu çerçevede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarının uygulanmasını bekliyoruz” dedi.

8.12.2017Dünya
Erdoğan Yunan  manşetlerinde... ‘Hücum taktiği’

Erdoğan Yunan manşetlerinde... ‘Hücum taktiği’

YUNAN medyası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretinde yaşanan ‘Lozan Antlaşması’nın güncellenmesi’ gerginliğini manşetlerden duyurdu.

8.12.2017Dünya
Kuvayı Milliye CHP’nin genlerinde

Kuvayı Milliye CHP’nin genlerinde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “‘Herkesi susturduk, bu adamı niye susturamıyoruz’ diye düşünüyorlar. Susturamazsınız kardeşim. Beni sustursanız diğer arkadaşları susturamazsınız. CHP’nin genlerinde Kuvayı Milliye’nin olduğunun farkında değiller” dedi.

8.12.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Türkiye’nin en zanaatkar köyü: Kayaköy  

Dünyanın en güzel yürüyüş yollarından biri olan Likya yolu üstünde yer alan tarihi boyunca onlarca uygarlığın yaşadığı ve Fethiye merkezine 13 km uzaklıkta yer alan Kayaköy’ü duymamış olan yoktur. Henüz gidip görmemiş olanlar bile Louis de Bernieres'in Kanatsız Kuşlar romanından, ‘Büyü’ filminin bazı sahnelerinden ya da Russel Crowe’un, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın da oynadığı The Water Diviner (Son Umut) filminde Kayaköy’ü hatırlayacaklardır. Bir de Noel Baba’nın (St. Nicholas) evinin de bu bölgede olduğu söyleniyor.

15.08.2019

Ben buraya Mudanya'dan geldim

İsmet Paşa ve Britanya delegasyon reisi Lord Curzon arasında adamakıllı münakaşa edilmiştir. Mondros Mütarekesi sırasında bu rejimin (kapitülasyonlar) tekrar ele alınıp tashihine gidileceği belirtilmişti. George Curzon’un bunu hatırlatması da İsmet Paşa’yı çileden çıkardı. “Ben buraya Mudanya’dan geldim” dedi. Konferans kesildi ve yeniden toplandı.

28.07.2019

Lozan’a hezimet diyenlere Reis’ten üç tane kapak!

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Lozan Antlaşması’nın yıldönümünde yayınladığı mesajda...

27.07.2019

Lozan’a hezimet diyenlere Reis’ten üç tane kapak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lozan Antlaşması’nın yıldönümünde yayınladığı mesajda...

26.07.2019

Bize binde bir ücret teklif ediyorlar

Gülben Ergen bu hafta usta oyuncu Selda Alkor’la bir araya geldi. Alkor, 54. sanat yılını, sektöre bakışını ve yarım asırlık evliliğinin sırlarını anlattı.

25.09.2018

Lozan 95 yaşında

BAĞIMSIZ Türkiye’yi kuran Lozan Antlaşması bugün 95 yaşında. Bağımsız Türkiye vurgusu yapmamın sebebi, kapitülasyonların kaldırılmış, Musul dışında Misak-ı Milli’nin gerçekleştirilmiş olmasıdır.

23.07.2018

Hazine yardımı ulufe midir?

AKP ve MHP seçim ittifakı ile ilgili görüşmeleri sürdürüyorlar, kamuoyuna yansıyan açıklamalardan anlaşıldığına göre, MHP’nin Hazine yardımından yararlandırılması için formül aranıyormuş.

8.02.2018

Neden Lozan?

YAKIN tarih konusunda Prof. Şükrü Hanioğlu, dünya çapında saygın bir tarihçidir. Onun Lozan değerlendirmesinden bahsedeceğim, fakat önce; niye Lozan’ı bu kadar önemsiyorum?

4.02.2018

Batı Trakya’ya AİHM standartları talep etmek

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Yunanistan’a yaptığı resmi ziyaretin zihinlerde kalan en önemli başlıklarından biri, Batı Trakya’da yaşayan Türk azınlığın durumunun iyileştirilmesini Yunan muhataplarından kuvvetli bir dille talep etmesi, daha sonra bu talebini bizzat bölgeye giderek de dile getirmesiydi.

14.12.2017

Lozan polemiği

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın Atina ziyaretinde Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Lozan Antlaşması’nı savunma gösterisi yaptı.

8.12.2017

Lozan, neden şimdi?

ÖNCEKİ gün “Kudüs, neden şimdi” sorusunu sorarak ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs adımını irdelemiştim. Bugün de “Lozan, neden şimdi” sorusuyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretinde yaşanan Lozan tartışmasına mercek tutmak niyetindeyim.

8.12.2017