MENÜ

Liselere Geçiş Sınavı

Liselere Geçiş Sınavı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Liselere Geçiş Sınavı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 520 Liselere Geçiş Sınavı haberi bulunmuştur.

Liselere Geçiş Sınavı Haberleri

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eğitime başladı

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eğitime başladı

Türkiye'nin ortaöğretim alanında savunma sanayi sistemlerine yönelik ilk mesleki ve teknik Anadolu lisesi olan ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı.

11.09.2019Eğitim
LGS’de 60 aylık alarmı

LGS’de 60 aylık alarmı

Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) bu yıl öğrencileri daha zorlu bir süreç bekliyor. Eğitimde 4+4+4 sistemine geçilmesinin ardından 2012-2013 eğitim-öğretim yılında okula başlama yaşının 60 aya çekilmesiyle okula başlayan öğrenci sayısı önceki yıla kıyasla arttı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel bu artış oranının yüzde 54 olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Özel, önergesinde bakanlığın önlemlerini sordu.

23.08.2019Eğitim
ODSGM sitesi çöktü mü, neden açılmıyor

ODSGM sitesi çöktü mü, neden açılmıyor?

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ODSGM) resmi sayfasındaki erişim sorunu öğrencilerin ve velilerin kafasında soru işareti bıraktı. LGS ve bursluluk gibi pek çok sınavın sonucu MEB'e bağlı olan https://odsgm.meb.gov.tr/ adresi üzerinden gerçekleştiriliyor. Peki, ODSGM sitesi çöktü mü, neden açılmıyor?

22.07.2019Gündem
Lise tercih sonuçları açıklandı LGS yerleştirme sonucu sorgulama ekranı

Lise tercih sonuçları açıklandı! LGS yerleştirme sonucu sorgulama ekranı

Milli Eğitim Bakanlığınca, 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamında liselere yerleştirme sonuçları açıklandı. 12 Temmuz'da tamamlanan tercih sürecinin ardından günlerdir beklemede olan öğrenciler, sonuçların açıklanmasıyla birlikte, kendilerine ait LGS yerleştirme sonuçlarını sorgulamaya başladı. Peki, LGS tercih sonuçları nasıl sorgulanır?

22.07.2019Gündem
Lise nakilleri ne zaman başlıyor

Lise nakilleri ne zaman başlıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 1 Haziran'da gerçekleştirilen LGS'de (Liselere Geçiş Sınavı) tercih süreci 12 Temmuz'da sona erdi. Sınavı geride bırakan öğreciler, yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra başlayacak olan lise nakilleri süreci hakkında araştırma yapmaya başladı. Peki, lise nakilleri ne zaman başlıyor? Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

21.07.2019Gündem
Lise tercihleri için son gün

Lise tercihleri için son gün

Ortaokulu bu yıl 1 milyon 210 bin öğrenci tamamladı. Bunlardan 1 milyon 29 bin 555’i Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) girdi. LGS sonuçları ve yerel yerleştirmeyle bir liseye kayıt yaptıracak öğrenciler için 1 Temmuz’da başlayan tercih süreci bu akşam saat 17.00’de sona erecek. Ayrıca LGS ile öğrenci alacak 74 özel okul için de son serbest kayıtlar bugün tamamlanacak.

12.07.2019Eğitim
LGS tercih başvuruları için son gün 12 Temmuz

LGS tercih başvuruları için son gün 12 Temmuz

MEB tarafından 1 Haziran’da yapılan LGS tercihleri, 12 Temmuz saat 17.00 itibarıyla sona erecek.

11.07.2019Eğitim
150 yıllık okula yeni bölüm

150 yıllık okula yeni bölüm

MEB, LGS kapsamında merkezi sınav puanıyla ileri teknolojinin kullanıldığı mikromekanik alanında eğitim verecek Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne 60 öğrenci yerleştirecek.

9.07.2019Eğitim
İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros: 14’ünde üniversite eğitimine başlayacaklar

İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros: 14’ünde üniversite eğitimine başlayacaklar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, gelecek öğretim yılında eğitime başlayacak. Okula Lise Geçiç Sınavı (LGS) puanıyla 90 öğrenci alınacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Beşiktaş’ta Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kampusunda faaliyet gösterecek okulun Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek, “Liseyle bir üniversitenin iç içe olduğu nadir eserlerden birisini mesleki ve teknik alanda ilk olmak üzere’ ortaya koymuş bulunuyoruz” demişti.

9.07.2019Eğitim
Okullarda yeni eğitim dönemine hazırlık

Okullarda yeni eğitim dönemine hazırlık

Özel okullarda, 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi için hazırlıklar sürüyor. Yeni müfredata uygun olarak hazırlanan yayınların tanıtımları yapılıyor.

8.07.2019Eğitim
MEBden 10 maddede ‘özel okul tercihi’ uyarıları

MEB'den 10 maddede ‘özel okul tercihi’ uyarıları

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, özel okulları tercih edecek velilere, kurumsal yapı, akademik başarı, okul müfredatı, öğretmen profili, fiziki ve teknolojik altyapı gibi kıstasların olduğu 10 temel maddeye dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

8.07.2019Eğitim
E Okul LGS tercih yapma ekranı için son hafta E Okul tercih robotu

E Okul LGS tercih yapma ekranı için son hafta! E Okul tercih robotu

E Okul tercih robotu ile tercih listesini hazırlayan ve yine E Okul üzerinden tercihlerini sisteme girecek olan binlerce kişi, sürece dair detayları internet üzerinen araştırıyor. LGS tercihlerinin yapılmasının akabinde sonuçların açıklanacağı tarihi bekleyecek olan binlerce öğrenci ve velisi, yüzdelik dilimler ve okulların taban puanları gibi bilgileri araştırmaya devam ediyor. Peki, E Okul ile LGS tercihi nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

7.07.2019Gündem
Üçüncü kayıt dönemi başlıyor

Üçüncü kayıt dönemi başlıyor

LGS puanıyla öğrenci alan özel okullarda üçüncü ön kayıtlar 8 Temmuz'da alınacak. Bazı okulların kontenjanları dolarken, kimilerinde açıklar sürüyor. Taban puanlarsa düştü.

7.07.2019Eğitim
Bu liseye tümü burslu 30 öğrenci alınacak

Bu liseye tümü burslu 30 öğrenci alınacak

Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi'ne, hüsnühat, ebru, minyatür, kat'ı, cilt, çini, tezhip gibi sanat dallarını geleceğe taşıması için büyük fırsatların sunulacağı 30 öğrenci alınacak. Öğrenciler bu liseye MEB tarafından, LGS puanıyla yerleştirilecek.

5.07.2019Eğitim
Taban puanlar düştü

Taban puanlar düştü

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) puanıyla öğrenci alan özel liselerde birinci kayıt dönemi tamamlandı.

5.07.2019Eğitim
Özel okullarda taban puanlar düştü

Özel okullarda taban puanlar düştü

LGS puanıyla öğrenci alan özel liselerde ikinci önkayıtlar başladı. Özel okulların büyük çoğunluğunda taban puanlar düşerken kontenjanlarda boşluklar var. 4 Temmuz’da yapılacak ikinci önkayıtların ardından, 5 Temmuz’da kesin ve yedek kayıtlar olacak.

4.07.2019Eğitim
LGS tercih robotu nasıl kullanılır LGS tercihi ne zaman bitecek

LGS tercih robotu nasıl kullanılır? LGS tercihi ne zaman bitecek?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında lise tercihleri alınmaya başlandı. LGS tercihleri, 12 Temmuz tarihine kadar E Okul üzerinden alınmaya devam edilecek. Lise tercihlerini yapacak olan eğitimciler ve veliler, LGS tercihleri için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda uzman görüşlerini araştırıyor. Peki, LGS tercihi ne zaman bitiyor? LGS tercih robotu nasıl kullanılır?

2.07.2019Gündem
Liseye giden 5 yol

Liseye giden 5 yol

Liseler için tercihler dün başladı. Adaylar 12 Temmuz’a kadar tercihlerini yapabilecek. Adrese dayalı, pansiyonlu ve sınavla alan 1531 lise için 5’er tercih hakkı olacak. Özel okullar da kayıt sürecine girdi. Uzmanlar, adayları LGS ile alan okul listesi oluştururken puanlara değil yüzdelik dilimlere bakmaları konusunda uyarıyor. Kendi dilimlerinden daha düşük liseleri de yazmalarını öneriyor. Tercih sonuçları ve boş kontenjanlar 22 Temmuz’da ilan edilecek. Biz de liseli olmanın beş yolunu sizin için derledik.

2.07.2019Eğitim
Lise tercihleri başladı... Son gün 12 Temmuz

Lise tercihleri başladı... Son gün 12 Temmuz

Adrese dayalı yerleştirme ve Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ile öğrenci alacak 1531 okul için tercihler 1 Temmuz'da başladı.

1.07.2019Eğitim
10 soruda lise tercihi

10 soruda lise tercihi

İyi bir liseye girmek için Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) 1 milyon 29 bin 555 öğrenci katılmıştı. Bu öğrenciler, 1-12 Temmuz arasında tercihlerini yaparak hayallerindeki liseye girmek için başvuracak. Sonuçlar ve boş kontenjanlar 22 Temmuz’da ilan edilecek. Bazı aileler özel okullar için kapı kapı dolaşmaya başladı bile. Bu koşturma 12 Temmuz’a kadar sürecek. Velilerin kafası karışık. Ortalama puanı olan çocukların aileleri, nasıl bir yöntem izleyecekleriyle ilgili net bir yol haritasına sahip değil. MEB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer’e tercihlerle ilgili velilerin merak ettiği 10 soruyu sordum:

29.06.2019Eğitim
Başarılı öğrencilere burs imkânı

Başarılı öğrencilere burs imkânı

MEB, 2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu açıkladı. Bazı özel liseler ise başarılı öğrencilere burs olanakları sağlıyor. LGS’de başarı elde eden öğrenciler, özel bir liseye yüzde 100 burs imkânıyla eğitim alma hakkı elde edecek.

28.06.2019Eğitim
Liselerde tercih vakti: 1-12 Temmuz

Liselerde tercih vakti: 1-12 Temmuz

Liselere yerleştirme kılavuzu açıklandı. Adrese dayalı yerleştirme ve LGS ile öğrenci alacak 1531 lise için 1-12 Temmuz’da tercih yapılacak. Adrese dayalı, pansiyonlu ve sınavla alan liseler için 5’er tercih hakkı olacak. Sonuçlar ve boş kontenjanlar, 22 Temmuz’da ilan edilecek. Özel okullar için kayıt takvimi ise 26 Haziran-12 Temmuz olarak duyuruldu.

26.06.2019Eğitim
MEBden LGS adaylarına ‘tercih robotu’

MEB'den LGS adaylarına ‘tercih robotu’

MEB, LGS kapsamında tercih yapacak öğrenciler için ilk kez bir tercih robotu hazırladı. Tercih rehberi, e-Okul üzerinden tüm veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin kullanımına açıldı. Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrencinin kayıt bölgesindeki okullar listelenebiliyor.

25.06.2019Eğitim
LGS için kontenjan ve yüzdelik dilimleri açıklandı

LGS için kontenjan ve yüzdelik dilimleri açıklandı

MEB, LGS ile öğrenci alacak liselerin listesini, kontenjanlarını ve puana göre yüzdelik dilimlerini açıkladı.

25.06.2019Eğitim
LGS kılavuzu yayımlandı... Tercihler 1-12 Temmuzda

LGS kılavuzu yayımlandı... Tercihler 1-12 Temmuz'da

1 milyonu aşkın öğrencinin liseli olmak için kullanacağı Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu açıklandı. Adrese dayalı yerleştirmeyle liseli olacak öğrencilerin yanı sıra LGS'ye katılan öğrenciler de bu kılavuzu kullanarak 1-12 Temmuz'de tercih yapabilecek. Sonuçlar ise 22 Temmuz'da açıklaklanacak.

25.06.2019Eğitim
MEBden LGS analizi: 565 aday tam yaptı

MEB'den LGS analizi: 565 aday tam yaptı

1 Haziran’da yapılan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları dün açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın analiz raporuna göre, 565 aday tüm soruları doğru cevapladı. Kızların erkeklerden daha başarılı olduğu sınavda öğrenciler, matematikte en düşük, Türkçe’de ise en iyi performansı gösterdi. Artan süre nedeniyle boş bırakma oranları düştü. Rize, Kırşehir, Tunceli ve Muğla farklı testlerde başarılı sonuçlar elde ederken, Şırnak tüm testlerde son sırada yer aldı.

25.06.2019Eğitim
LGS tercihleri ne zaman yapılacak 2019 tercih kılavuzu yayımlandı mı

LGS tercihleri ne zaman yapılacak? 2019 tercih kılavuzu yayımlandı mı?

2019 yılı sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav sonuç bilgileri – Liselere Geçiş Sınavı (LGS) -, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 24 Haziran Pazartesi günü erişime açıldı. Sonuç duyurusu ardından gözler LGS tercih sürecine çevrildi. Peki, 2019 LGS tercihleri ne zaman yapılacak? 2019 tercih kılavuzu yayımlandı mı?

25.06.2019Gündem
Çocuğunuzu sınav sonucuna göre yargılamayın

Çocuğunuzu sınav sonucuna göre yargılamayın

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı. Unutmayın, sınav sonuçları sadece akademik başarıyı gösterir. Sınav sonuçları değerlendirilirken çocuğun kişiliğine yönelik övgü ve yergiler, çocuğun kendi değerinin yalnızca sınav sonuçlarına bağlı olduğu inancının gelişmesine sebep olabilir. Bu noktada değerlendirmeler yaparken çocuğun kişiliğinin tamamına yönelik yargılarda bulunmak yerine çocuğun güçlü ve zayıf yönlerinin değerlendirilmesi ileriki yaşamı için çocuğa faydalı olabilir.

24.06.2019Eğitim
LGS sonuçları açıklandı

LGS sonuçları açıklandı

1 milyon öğrencinin katıldığı LGS sonuçları açıklandı.

24.06.2019Eğitim
LGS birincileri sonuçların ardından belli oldu Yüzdelik dilimler o tarihte mi belli olacak

LGS birincileri sonuçların ardından belli oldu! Yüzdelik dilimler o tarihte mi belli olacak?

LGS sonuçlarının yayımlanmasının ardından birinciler de belli oldu. 66 ilde 565 öğrencinin birinciliğini ilan ettiği LGS sonuçları bilgisine göre ortalama puan aralığının ise 200 ila 300 arası olduğu öğrenildi. Bakanlığın yayımladığı rapora göre 1 milyon 74 bin öğrenci sınava başvururken katılım sayısı ise 1 milyon 29 bin olarak açıklandı. İşte, LGS sonuçları ve birincileri dışında yüzdelik dilimler hakkında detaylı bilgiler

24.06.2019Eğitim
Merakla bekleniyordu: LGS sonuçları açıklandı mı

Merakla bekleniyordu: LGS sonuçları açıklandı mı?

LGS (Liseye Geçiş Sınavı) sonuçları öğrenci ve velilerin ana gündem konusuydu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın takvimine göre, 2019 LGS sonuçları bugün duyuruldu Öğrenciler sınav sonuçlarına itirazlarını sonucun açıklanmasından itibaren en geç 5 iş günü içinde yapabilecek. Peki, LGS sonuçları nasıl öğrenilecek?

24.06.2019Gündem
Merkezi sınav için gözler MEBte - LGS sonuçları açıklandı mı

Merkezi sınav için gözler MEB'te - LGS sonuçları açıklandı mı?

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları için nefesler tutuldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2018-2019 sınav takvimine göre, Merkezi Sistem Sınavları içerisinde değerlendiren LGS'nin 2019 sonuçları bugün 'meb.gov.tr' üzerinden öğrenilebilecek. Sonuçlar ayrıca e-posta yoluyla gönderilmeyecek. LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler için tercih maratonu başlayacak. İşte, LGS ile ilgili diğer merak edilenler ve yanıtları

23.06.2019Gündem
Çocuğun değerini sınav belirlemiyor

Çocuğun değerini sınav belirlemiyor

Yaklaşık bir milyon 8’inci sınıf öğrencisinin girdiği Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları 24 Haziran’da, 2.5 milyon adayın üniversiteli olmak için ter döktüğü Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sonuçları ise 18 Temmuz’da açıklanacak.

23.06.2019Gündem
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte LGS tercih süreciyle ilgili bilgiler

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte LGS tercih süreciyle ilgili bilgiler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ortaöğretime geçiş için düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran 2019'da gerçekleşti. Sınavın ardından, LGS'ye katılan lise adayları, sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. LGS'de başarılı olan öğrenciler ikinci aşama olan tercih sürecine geçecekler. Peki, LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte LGS tercih süreciyle ilgili bilgiler.

14.06.2019Gündem
Okullarda tatil zili cuma günü çalacak

Okullarda 'tatil zili' cuma günü çalacak

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, yarın karne alarak yaz tatiline başlayacak. MEB'in yeni çalışma takvimine göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı bir hafta öne çekildiği için okullar 9 Eylül'de açılacak.

13.06.2019Eğitim
MEB, 11 bin yetenekli öğrenci arıyor

MEB, 11 bin yetenekli öğrenci arıyor

MEB, Türkiye genelindeki 82 güzel sanatlar ile 76 spor lisesinin 9’uncu sınıflarına özel yetenek sınavıyla 11 bine yakın öğrenci yerleştirecek. 1 Haziran'da yapılan LGS ya da adrese dayalı yerleştirme seçeneğinin dışında çocuklarının spor, sanat ya da müziğe yeteneği olduğunu düşünen veliler, bu liseler için başvurabilecek. 10 Haziran’da başlayan başvurularda, öğrencilerin LGS puanına bakılmayacak, sadece özel yetenek ve okul başarı puanı dikkate alınacak.

10.06.2019Eğitim
Sıralamayı matematik belirleyecek... 1 milyonu aşkın öğrenci 140 binlik kontenjan için yarıştı

Sıralamayı matematik belirleyecek... 1 milyonu aşkın öğrenci 140 binlik kontenjan için yarıştı

Bir milyonu aşkın 8’inci sınıf öğrencisi, dün LGS maratonunda yaklaşık 140 bin kontenjan için ter döktü. Sözel ve sayısalda toplam 90 soru yanıtlayan öğrenciler, matematikte çok zorlandıklarını söyledi. Sözel testini ise kolay buldular. Uzmanlar da sayısal testin, özellikle matematiğin belirleyici olacağını vurguladı. Adaylar sınav sonuçlarını 24 Haziran’da öğrenebilecek.

2.06.2019Eğitim
LGS soru ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanır Sonuçlar ne zaman açıklanacak

LGS soru ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanır? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca 8’inci sınıflara uygulanan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran'da Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. İki oturumda düzenlenen sınavda öğrenciler kendilerine sorulan 90 soruya cevap aradı. LGS sonrası soru ve cevap anahtarlarının ne zaman yayınlanacağı da öğrenci ve velilerin gündemine geldi. Peki, LGS soru ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanır? Sonuçlar ne zaman açıklanacak? İşte, LGS ile ilgili bilgiler.

1.06.2019Gündem
Liselere sınavsız yerel yerleştirme nasıl yapılacak MEBden önemli açıklama

Liselere sınavsız yerel yerleştirme nasıl yapılacak? MEB'den önemli açıklama

Yurt genelinde yaklaşık 1 milyon öğrencinin katılım sağladığı LGS 1 Haziran tarihinde iki oturumda gerçekleşti. LGS kapsamındaki merkezi sınavla Türkiye genelinde bin 531 liseye öğrenci yerleştirilecek. Sınav sonrası öğrenci ve veliler liselere sınavsız yerel yerleştirme kapsamında araştırma yapmaya başladı. Peki, Liselere sınavsız yerel yerleştirme nasıl yapılacak? İşte, konu ile ilgili bilgiler.

1.06.2019Gündem
Uzmanlar LGS sorularını yorumladı... Türkçe çözümü kolay, matematik PISA gibi

Uzmanlar LGS sorularını yorumladı... Türkçe çözümü kolay, matematik PISA gibi

Bir milyonu aşkın öğrencinin katıldığı LGS’de çıkan soruları, uzmanlar yorumladı. Eğitimcilere göre, sözel bölümde öğrencilerin rahatlıkla yapabildiği sorular yer aldı. Ancak çok kolay kabul edilen Türkçe’de çeldirici sorular vardı. Matematikte işlem yoğunluğu fazla olan PISA’dakine benzer sorular soruldu. Öğrenciler matematik sorularında zorlandı.

1.06.2019Eğitim
LGS’ye 1 milyondan fazla aday girdi

LGS’ye 1 milyondan fazla aday girdi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Sınava yurtiçinden 1 milyon 73 bin 456; yurtdışında 557 olmak üzere toplam 1 milyon 74 bin 13 öğrenci başvurdu. Sınavın her iki oturumu da herhangi bir sorun olmadan tamamlandı. Sınavda engeli, sağlık sorunu veya özel durumu olan adaylarımıza kılavuzda belirtilen her türlü destek sağlandı. Bu kapsamda 5 bin 424 öğrencimiz tek kişilik salonda ve 154 öğrencimiz de hastanede sınava girdi" dedi.

1.06.2019Eğitim
LGS sınavı zor muydu 2019 LGS için sosyal medyadan gelen yorumlar

LGS sınavı zor muydu? 2019 LGS için sosyal medyadan gelen yorumlar

8'inci sınıf öğrencilerin 1 Haziran tarihinde katılım sağladığı LGS, düzenlenen iki oturumun ardından sona erdi. Sınav sonrası Twitter’ın bugünkü ana gündem konularından biri de LGS oldu. Öğrenciler, sınavla ilgili yorumlarını ve yaşadığı talihsizlikleri Twitter’dan paylaşarak LGS'Yİ TT listesine soktu. Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) ilk oturumunda (sözel bölüm) öğrenciler Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dilden toplam 50 soru çözdü. Peki, LGS genel olarak nasıldı? İşte, ilk yorumlar

1.06.2019Gündem
Öğrenciler LGS’yi yorumladı: Matematik zordu, sözel kolay

Öğrenciler LGS’yi yorumladı: Matematik zordu, sözel kolay

Lise geçiş sistemi kapsamında yapılan LGS'ye giren öğrenciler, matematik sorularında zorlandı. Fen testini çok zor bulmayan adaylar, sözel testlerdeki soruları da kolay bulduklarını söyledi.

1.06.2019Eğitim
LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak LGS puanıyla hangi okullar öğrenci alacak

LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS puanıyla hangi okullar öğrenci alacak?

Yurt genelinde yaklaşık 1 milyon öğrencinin katılımıyla iki oturumda gerçekleştirilen 2019 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran 2019 tarihinde tamamlandı. Sınav stresinin geride kalması ile, şimdide gözler 2019 LGS sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. Peki, LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS puanıyla hangi okullar öğrenci alacak? İşte, detaylar.

1.06.2019Gündem
LGS sona erdi

LGS sona erdi

Yüz binlerce öğrencinin katıldığı LGS maratonu sona erdi. Bugün saat 09.30’da başlayan ve 12.50’de sona eren iki oturumda öğrenciler, toplam 90 soru yanıtladı. Sınav  sonuçları 24 Haziran’da açıklanacak.

1.06.2019Eğitim
LGS’nin ilk oturumu bitti

LGS’nin ilk oturumu bitti

Yüz binlerce öğrencinin ter döktüğü LGS’nin ilk oturumu tamamlandı. 45 dakikalık moladan sonra ikinci oturuma girecek olan öğrenciler, matematik ve fen bilimleri alanlarından 40 soru yanıtlayacak.

1.06.2019Eğitim
LGS bugün

LGS bugün

Bugün yapılacak Liselere Geçiş Sınavı’na yaklaşık bir milyon öğrencinin gireceği tahmin ediliyor. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ise 2 Haziran’da.

1.06.2019Eğitim
LGS sınavında kalem veriliyor mu

LGS sınavında kalem veriliyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, ortaöğretime giriş sistemi için düzenlenecek olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran günü gerçekleşecek. Sınava girecek adaylar toplam 90 soruya yanıt arayacak. Sınavın yaklaşması ile beraber, LGS'ye katılım sağlayacak öğrenciler, sınav günü yanlarında bulundurması gereken malzemeleri araştırmaya başladı. Peki, LGS sınavında kalem veriliyor mu? İşte, konu ile ilgili detaylar.

31.05.2019Gündem
LGS 1 Haziranda: 1526 lise için yarışacaklar

LGS 1 Haziran'da: 1526 lise için yarışacaklar

LİSELERE Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran'da yapılacak. Adaylara sayısal ve sözel olarak iki bölümde 90 soru yöneltilecek. Bu yıl 1526 liseye toplam 139 bin 120 öğrenci sınavla alınacak.

31.05.2019Eğitim

Yazar Sonuçları

10 soruda lise tercihi

İyi bir liseye girmek için Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) 1 milyon 29 bin 555 öğrenci katılmıştı. Bu öğrenciler, 1-12 Temmuz arasında tercihlerini yaparak hayallerindeki liseye girmek için başvuracak. Sonuçlar ve boş kontenjanlar 22 Temmuz’da ilan edilecek. Bazı aileler özel okullar için kapı kapı dolaşmaya başladı bile. Bu koşturma 12 Temmuz’a kadar sürecek. Velilerin kafası karışık. Ortalama puanı olan çocukların aileleri, nasıl bir yöntem izleyecekleriyle ilgili net bir yol haritasına sahip değil. MEB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer’e tercihlerle ilgili velilerin merak ettiği 10 soruyu sordum:

29.06.2019