MENÜ

Lgbt

Lgbt ile ilgili tüm haberleri, son dakika Lgbt haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Lgbt haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 486 Lgbt haberi bulunmuştur.

Lgbt Haberleri

‘Turuncu kadınlar’ Anadolu’yu gezecek

‘Turuncu kadınlar’ Anadolu’yu gezecek

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir’in en önde gelen iş insanlarından biri. 1891 yılında kurulan İzmir Ticaret Borsası’nın tarihindeki ilk kadın başkan olan Işınsu Kestelli, geçtiğimiz yıl İzmir’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için ‘Turuncu Dernek’i kurdu. Turuncu dernek genç kadrosuyla birlikte bu yıl Gaziantep, Diyarbakır, Konya, Ordu, Şanlıurfa ve Antakya’da dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalar yapacak.

ABD siyasetini sarsan 4 kadın

ABD siyasetini sarsan 4 kadın

ABD’de Demokrat Partili dört kadın siyasetçi ülke siyasetinde değişim rüzgârları estiriyor. Farklı azınlık mensubu bu kadınlar, yerleşik düzenin ‘kabullenmediği’ kritik konuları gündeme getirerek tartışma ateşlerken zorda kaldıklarında birbirlerine ‘arka çıkıyor.’

8.03.2019Dünya
Berlin’de Altın Ayı yarışmasının en iyisi hangisiydi

Berlin’de Altın Ayı yarışmasının en iyisi hangisiydi?

7-17 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenen 69. Berlin Film Festivali, “Synonymes”in zaferi ile noktalandı.

4.03.2019Keyif
İngilterede regl ve aile içi şiddet ilkokul müfredatına girdi

İngiltere'de regl ve aile içi şiddet ilkokul müfredatına girdi

İngiltere'deki ilkokullarda aile içi şiddet, regl ve internet güvenliği gibi konular müfredata dahil edildi. Yeni müfredat, gelecek yıldan itibaren uygulamaya konacak.

25.02.2019Dünya
Modern ilişkilerde cinsel kimliğin artık bir önemi yok

'Modern ilişkilerde cinsel kimliğin artık bir önemi yok'

Amerikalı ünlü pop yıldızı Miley Cyrus, Avustralyalı oyuncu eşi Liam Hemsworth ile ilişkisinde olduğu gibi artık modern ilişkilerde cinsel kimliğin bir önemi olmadığını söyledi.

24.02.2019Dünya
‘Vatikan en büyük eşcinsel topluluğu’

‘Vatikan en büyük eşcinsel topluluğu’

FRANSIZ gazeteci ve sosyolog Frederic Martée, Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko’nun etrafında çalışan üst düzey din adamlarının yaklaşık yüzde 80’inin eşcinsel; Vatikan’ın da dünyadaki en büyük eşcinsel topluluk olduğunu öne sürdü.

22.02.2019Dünya
Sırbistan Başbakanı Brnabicin eşcinsel partneri doğum yaptı

Sırbistan Başbakanı Brnabic'in eşcinsel partneri doğum yaptı

Sırbistan'ın Haziran 2017'de seçilen ilk kadın ve ilk eşcinsel başbakanı Ana Brnabic'in partneri Milica Djurdjic, bir erkek bebek dünyaya getirdi. Başbakanlık ofisi, haberi duyururken "dünyada bir ilk" ifadesini kullandı.

21.02.2019Dünya
Sosyalist Sindirella  ABD başkanı olacak mı

Sosyalist Sindirella ABD başkanı olacak mı?

ABD Temsilciler Meclisi’nin en genç üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, korkusuzca düzene meydan okumaya geldi. Arkasında derin derin ritmini bulan değişim dalgaları var. Cortez, Amerika’da sol siyaseti yeniden popüler bir şeye dönüştürerek, heyecan, umut, ilham veren enerjisiyle geliyor.

17.02.2019Hürriyet Pazar
Şu anda bir biletim olsa Paris’e gideceğime İstanbul’a gelirim

Şu anda bir biletim olsa Paris’e gideceğime İstanbul’a gelirim

Daha 21 yaşındaydı. Halasından ödünç aldığı 60 sterlin’le bir şehir ve yaşam dergisi kurmaya karar verdi. Ama o gün, o mutfak masasında çalışırken yaptığı şeyin, 50 yıl sonra dünyanın 40 şehrinde yayımlanan dev bir yayına dönüşeceğinden habersizdi. Time Out’un, 72 yaşındaki kurucusu Tony Elliott’la, âşığı olduğu İstanbul’u, şehrimizi neden sevdiğini, yayıncılığın yarım asırlık geçmişini, geleceğini ve Londra’da esen Türk rüzgârını konuştuk.

10.02.2019Hürriyet Pazar
Son dakika: Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu görevden alındı

Son dakika: Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu görevden alındı

İzmir'de katıldığı bir toplantıda laiklik karşıtı söylemlerde bulunduğu ve kız çocuklarını aşağılayıcı ifadelerde bulunduğu iddia edilen Dokuz Eylül Üniversitesi Mevlana Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, rektörlük tarafından görevinden alındı.

8.12.2018Gündem
Kadınlar bu festivalde buluşuyor

Kadınlar bu festivalde buluşuyor

Uluslararası Kadın Şiiri Festivali FeminİSTANBUL bu yıl üçüncü kez düzenlenecek.

30.10.2018Kitap Sanat
Kanadada Türk filmleri festivali

Kanada'da Türk filmleri festivali

Türk Kanada Derneği ve Simon Fraser Üniversitesi tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenecek olan, Vancouver Türk Filmleri Festivali 2-4 Kasım 2018 tarihleri arasında, Vancouver'ın en popüler ve tarihi mahallelerinden Gastown'da 340 koltuklu Woodwards sahnesinde gerçekleşecek.

15.10.2018Keyif
ABDden Birleşmiş Milletlerdeki eşcinsel çalışanların hayat arkadaşlarına sınır dışı tehdidi

ABD'den Birleşmiş Milletler'deki eşcinsel çalışanların hayat arkadaşlarına sınır dışı tehdidi

ABD Başkanı Donald Trump, merkezi New York'ta bulunan Birleşmiş Milletler'de (BM) görevli olan eşcinsel diplomatların partnerlerine tanınan vize istisnasını kaldırdı.

2.10.2018Dünya
Çok reddedildim ama pes etmedim

Çok reddedildim ama pes etmedim

Dünyaca ünlü pop yıldızı Lady Gaga, ilk kez bir sinema filminde başrolü üstlendi. Yönetmenliğini Bradley Cooper’ın yaptığı 'Bir Yıldız Doğuyor'da (A Star Is Born) Cooper ile kamera karşısına geçen şarkıcı, çekim sürecini ve meslek hayatıyla ilgili bilinmeyenleri, Toronto’da bir araya geldiği Barbaros Tapan’a anlattı.

15.09.2018Magazin
Didem Soydandan çok konuşulacak açıklamalar

Didem Soydan'dan çok konuşulacak açıklamalar

Dövmeleri, aşkları, arkadaşlıkları ve hayatı hep merak ediliyor. Oysa meraka çok da gerek yok, çünkü kendini saklamaya gerek görmeden yaşıyor. Gündem yaratan sosyal medya paylaşımları, YouTube kanalı, podyumlardaki başarısı ile çok gerçek, çok çalışkan, çok üretken bir kadın o... Bu ay hem BeMan hem de BeStyle dergilerinin kapaklarını süsleyen Didem Soydan, Çeşme’deki iddialı çekimin ardından soruları yanıtladı.

2.08.2018Magazin
Amacım trans bireyleri savunmak

Amacım trans bireyleri savunmak

Ryan Murphy’nin yeni FX serisi “Pose” geçen ay seyirciyle buluştu. Dizide oyuncuların neredeyse tamamı LGBT topluluğundan. Barbaros Tapan, bu iş için “Şimdiye kadar yaptığım en pahalı proje” diyen yapımcı Ryan Murphy, dizinin başrol oyuncuları Dominique Jackson ve MJ Rodriguez ile New York’ta buluştu.

21.07.2018Magazin
Pride filmine valilik yasağı

'Pride' filmine valilik yasağı

ANKARA Valiliği, Komünist LGBT’lerin (Lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel) Onur Haftası kapsamında organize ettiği, İngiliz yapımı “Onur” (Pride) isimli filmin gösterimini yasakladı.

28.06.2018Gündem
Kanada’ya son iki yılda 100’den fazla diplomattan iltica talebi

Kanada’ya son iki yılda 100’den fazla diplomattan iltica talebi

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC’de yayınlanan rapora göre, Mart 2016 ile Nisan 2018 arasında 104 akredite yabancı temsilci, kendileri ve aile fertleri için mülteci koruma başvurusu yaptı. Raporda, bu diplomatların hangi ülke vatandaşları olduğuna yönelik bilgiler ise gizlendi.

26.06.2018Dünya
Eurovisionda LGBTİ bayrağını sansürleyen Çine yayın yasağı

Eurovision'da LGBTİ bayrağını sansürleyen Çin'e yayın yasağı

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Çin'in en çok izlenen televizyon kanallarından Mango TV'nin, Eurovision'da LGBTİ sembollerini sansürlediği gerekçesiyle yayın hakkını iptal etti.

11.05.2018Dünya
Kadınlar Köln’de çalıştay düzenledi

Kadınlar Köln’de çalıştay düzenledi

Feminist Kadınlar İnisiyatifi, şiddete ve cinsel istismara uğrayan kadın ve çocuklar için Köln’de Günter Wallraf Taş Evi’nde ‘Kadın Çalıştayı’ düzenledi. Çalıştaya Almanya ve Fransa’dan kadın inisiyatifi temsilcilerinin yanı sıra Türkiye’den Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ile Van Barosu’ndan Müjde Tozbey Erden de katıldı.

17.04.2018Avrupa
LGBT flört uygulaması Grindr, kullanıcılarının HIV verilerini başka şirketlere verdi

LGBT flört uygulaması Grindr, kullanıcılarının HIV verilerini başka şirketlere verdi

Lezbiyen, gay, biseksüel ve trans (LGBT) bireylere yönelik olan flört uygulaması Grindr'ın kullanıcılarının HIV virüsü taşıyıp taşımadığı ya da en son ne zaman test yaptırdığına dair verileri başka şirketlerle paylaştığı ortaya çıktı.

4.04.2018Teknoloji
Lezbiyen olduğum için diziden çıkarıldım

'Lezbiyen olduğum için diziden çıkarıldım'

'Orange is the New Black' isimli dizinin Türkiye uyarlaması olan Avlu'da rol alan oyuncu Nil Makaracı, sosyal medyadan paylaştığı kovulma açıklamasıyla yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Makaracı, "Lezbiyen olduğum için, LGBT ile ilgili şeyler yazıldığı için atıldım, kötü sözlere maruz kaldım" dedi. Söz konusu iddiayla iligili sosyal medyadan açıklamalarda bulunan dizinin yapım şirketi Limon Yapım ise iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

24.03.2018Magazin
Ahmet Kaya’nın ailesinden video tepkisi: Büyük saygısızlık

Ahmet Kaya’nın ailesinden video tepkisi: 'Büyük saygısızlık'

Fransa’da 18 yıl önce hayatını kaybeden Ahmet Kaya’nın hayatının 13 şarkı ile anlatıldığı internetteki bir videonun kendilerinden izin almadan yayınladığını iddia eden eşi Gülten Kaya ile kızları Turaç Melis Kaya ve Çiğdem Öztürk Enva Medya şirketine 49 bin liralık tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, “Ahmet Kaya’nın hatırasına büyük bir saygısızlık teşkil eden bu video, müvekkillerimde üzücü ve yıpratıcı bir hal almıştır” dedi.

13.02.2018Gündem
f İstanbul’da mutlaka yakalamanız gereken filmler

!f İstanbul’da mutlaka yakalamanız gereken filmler

Bu yıl 17. kez düzenlenecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali için geri sayım başladı. 15-25 Şubat tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak olan ve heyecan veren programıyla dikkat çeken festivalden sizin için birkaç önerimiz var!

12.02.2018Kampüs
Hindistanın ilk gay prensi sarayın kapılarını LGBTİlere açıyor

Hindistan'ın ilk gay prensi sarayın kapılarını LGBTİ'lere açıyor

Hindistan'ın LGBTİ savunucusu prensi Manvendra Singh Gohil, saraya LGBTİ toplulukları kabul edecek.

13.01.2018Dünya
Suudi Arabistanda eşcinsel evlilik iddiası olay oldu

Suudi Arabistan'da eşcinsel evlilik iddiası olay oldu!

Suudi Arabistan'da iki erkeğin evlenme törenine ait olduğu iddia edilinen video sosyal medyada olay oldu. Suudi polisinin olayın ardından bazı kişileri gözaltına aldığı ifade edildi.

9.01.2018Dünya
Hindistan eşcinsellere ilişkin yasayı gözden geçirecek

Hindistan 'eşcinsellere' ilişkin yasayı gözden geçirecek

Hindistan Yüksek Mahkemesi, sömürge döneminden kalan ve eşcinsel ilişkiyi yasadışı olarak kabul eden yasayı gözden geçirmeye hazırlanıyor.

8.01.2018Dünya

Yazar Sonuçları

O koltukların hakkını verin

7 EKİM 2016’daki “STK’lar ne iş yapar?” başlıklı yazımda özetle şöyle demişim:

8.05.2019

Bu fotoğraf karesinden bin Captain Marvel çıkar mı

Bu fotoğraf geçen çarşamba günü, Gazeteciler Cemiyeti’nin Cağaloğlu’ndaki binasının girişinde bir cenaze töreninden sonra çekildi. 

24.03.2019

Beyoğlu düzelmeden Çiçek Pasajı düzelmez

Hybrid adında gencecik ve heyecanlı insanların kurduğu bir ajans, İstiklal Caddesi’ndeki Çiçek Pasajı’nı yeniden eski günlerine döndürmek için kolları sıvadı. Önümüzdeki cuma şehrin gelecek vaat eden genç aşçılarının mezeleri ve Gaye Su Akyol’un şarkıları eşliğinde bir parti yapılacak. Biletler şimdiden tükendi. Benzer etkinlikler yıl boyu sürecek. Ne güzel değil mi? Ama ben karamsarlık kartımı çıkarmak istiyorum.

2.02.2019

Çok reddedildim ama pes etmedim

Dünyaca ünlü pop yıldızı Lady Gaga, ilk kez bir sinema filminde başrolü üstlendi. Yönetmenliğini Bradley Cooper’ın yaptığı “Bir Yıldız Doğuyor”da (A Star Is Born) Cooper ile kamera karşısına geçen şarkıcı, çekim sürecini ve meslek hayatıyla ilgili bilinmeyenleri, Toronto’da bir araya geldiği Barbaros Tapan’a anlattı.

15.09.2018

Pazar Testi

Bir pazar günü daha, fazla kafayı kurcalamayan, şıkları çok kolay, soruları daha olay bir test hazırlayayım size dedim. Her zaman olduğu gibi en olası cevap (e) şıkkı. Pazar pazar fazla zorlamayalım, testiyi kırmadan testi yanıtlayalım. Haydi kolay gelsin!

11.08.2018

Amacım trans bireyleri savunmak

Ryan Murphy’nin yeni FX serisi “Pose” geçen ay seyirciyle buluştu. Dizide oyuncuların neredeyse tamamı LGBT topluluğundan. Barbaros Tapan, bu iş için “Şimdiye kadar yaptığım en pahalı proje” diyen yapımcı Ryan Murphy, dizinin başrol oyuncuları Dominique Jackson ve MJ Rodriguez ile New York’ta buluştu.

21.07.2018

Bu adamla aynı karede yer almak ister misiniz

ÖNCEKİ akşam Londra’da Hyde Park’taki Roger Waters konserini izlemeye gelen çok sayıda büyük patron vardı sanırım.

7.07.2018

Barışın artık, kardeşsiniz

Hem Uber hem de sarı taksiyi çok sık kullanan biri olarak söyleyeyim: Taksicilerin Uber’e karşı açtığı savaştan sıkıldım.

31.05.2018

Kadın girişimciler Facebook artık arkanızda

TÜRKİYE’de aylık aktif kullanıcısı 44 milyona ulaşmış olan Facebook’un Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş. Türkiye ofisini iki yıldan beri Londra’dan yöneten Matraş geçenlerde İstanbul’daydı.

25.12.2017