MENÜ

Leyla Erbil

Leyla Erbil ile ilgili tüm haberleri, son dakika Leyla Erbil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Leyla Erbil haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 344 Leyla Erbil haberi bulunmuştur.

Leyla Erbil Haberleri

Leylâ Erbil’in kişisel arşivi dijital ortama geçiriliyor

Leylâ Erbil’in kişisel arşivi dijital ortama geçiriliyor

2013’te kaybettiğimiz yazar Leyla Erbil’in eserlerinin müsveddeleri, kişisel mektupları, biriktirdiği gazete, dergi kesikleri, aldığı notlar gibi kişisel arşiv malzemesi Boğaziçi Üniversitesi tarafından dijital ortama aktarılıyor.

15.08.2019Kitap Sanat
Erbilin kişisel arşivi dijital ortamda

Erbil'in kişisel arşivi dijital ortamda

Boğaziçi Üniversitesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen "Kişisel Arşivi Işığında Leyla Erbil'in Edebi Dünyası" isimli proje, Türkçe edebiyatın önemli isimlerinden Leyla Erbil'in kişisel arşivini kataloglayarak dijital ortama aktarıp araştırmacılarla paylaşıma açmayı hedefliyor.

15.08.2019Keyif
Mine Özgüzel: Varoluşçu ya zarlar bana yalnız olmadığımı hissettirdi

Mine Özgüzel: Varoluşçu ya zarlar bana yalnız olmadığımı hissettirdi

Mine Özgüzel’in ‘Edebiyat Terapi’si, benzerine rastlamadığımız türden bir psikoloji kitabı. Okuması bir nevi terapi gibi. Kitapta kendi varoluş problemlerini tüm çıplaklığıyla anlatan Özgüzel, edebiyatın bunları aşarken kendisine nasıl iyi geldiğini ortaya koyuyor. Bunu yaparken de Virginia Woolf, Sartre, Kafka, Zweig, Dostoyevski, Camus ve Simone de Beauvoir gibi varoluşçu yazarların çocukluk travmalarına derinlemesine inerek onların yoksunluklarını nasıl varoluşa, yaratıcılığa dönüştürdüğünü anlatıyor, çözüm önerileri sunuyor. Kısa sürede üç baskı yapan ‘Edebiyat Terapi’yi Özgüzel’le konuştuk.

8.08.2019Kitap Sanat
Gülten Akın Şiir Cumhuriyeti

Gülten Akın Şiir Cumhuriyeti

Tüm iyi, ince, büyük, şahane şairler, boşluk bırakan ve bu boşlukla alan açan şairlerdir. Tamamlansın diye eksik bırakan, eksikleri başkaları tarafından tamamlansın diye şiir boşluğu bırakan şairler... Gülten Akın da bu şairlerden işte. Bir cumhuriyet gibi çalışıyor şiiri, demokratik bir cumhuriyet gibi, yetmeye, yetişmeye çalışıyor. Büyük şairin şiirleri YKY’nin Delta serisinden, özel ciltli baskısıyla şimdi elimizde...

1.08.2019Kitap Sanat
‘Çok Bi Çocuk’

‘Çok Bi Çocuk’

Türk edebiyatının iki ironi ustası, Salâh Birsel ve Feyyaz Kayacan’ın 100. doğum yılındayız. Bu vesileyle Salâh Bey’in denemeleri kadar lezzetli şiirlerini, Feyyaz Kayaca’nın fantastik, büyülü kitabı ‘Çocuktaki Bahçe’yi bir kez daha okumakta fayda var.

13.02.2019Kitap Sanat
Leylâ Erbil’in aldığı ilk ve son ödül

Leylâ Erbil’in aldığı ilk ve son ödül

Ödül kurumuna sıcak bakmayan bir yazardı Leylâ Erbil. Bir tek istisna yapmış ve dostu Füsun Akatlı anısına verilen ödülü kabul etmişti.

14.11.2018Kitap Sanat
Unutulmayacak bir yazar: Fikret Ürgüp

Unutulmayacak bir yazar: Fikret Ürgüp

Everest Yayınları, 'Fikret Ürgüp’ün Bütün Eserleri'ni yayımlamak girişiminde. En son çıkan ‘Çivili Sandıklar’da öyküler ve şiirler bir arada. Bugünün okuru için eşsiz bir okuma şöleni: Çağdaş edebiyatımızın sessiz ama en iyi, en usta, bambaşka bir hikâyecisini tanıyacaksınız. O, uçsuz bucaksız bir acı avcısıydı.

7.11.2018Kitap Sanat
Bir edebiyatsever ressam

Bir edebiyatsever ressam

Sessiz sedasız aramızdan ayrılan Tülay Tura Börtecene benim çok sevdiğim bir dostum, büyüğüm, geride kalmayı özellikle seçmiş çok değerli bir ressamdı. Sevgi Soysal’ın unutulmaz ‘Tante Rosa’sının ilk basımı (1968) Tülay’ın o kadar sıcak, o kadar şenlikli görselleriyle bezenmiştir.

17.10.2018Kitap Sanat
Tezer Özlü doğum gününde unutulmadı... Tezer Özlünün hayatı

Tezer Özlü doğum gününde unutulmadı... Tezer Özlü'nün hayatı

43 seneye yedi kitap ve dopdolu bir hayat sığdıran Tezer Özlü, doğum gününde anılıyor. Başta Yaşta Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk kitaplarıyla tanınan Tezer Özlü, 1943 yılında bugün dünyaya geldi. İşte, Türk edebiyatının gamlı prensesi Tezer Özlü’nün hayatına ilişkin bilgiler…

10.09.2018Gündem
Yaratıcı Yazarlık Atölyesi başlıyor

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi başlıyor

Kendi kurmaca metinlerinizi yazarken yaratıcılığınızı daha iyi ortaya koyabilmek, içgörü kazanmak, temel yazım ve kurmaca teknikleri hakkında bilgi düzeyinizi yükseltmek, edebiyat dolu zaman geçirmek için bu atölyeyi kaçırmayın.

6.09.2018Kampüs
Boğaziçi Üniversitesinden edebiyat tutkunlarına jest

Boğaziçi Üniversitesi'nden edebiyat tutkunlarına jest

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Merkezi, pek çok konferans, yazar buluşması ve disiplinlerarası çalışmanın yanı sıra, Leylâ Erbil'in kişisel arşivine de ev sahipliği yapıyor.

26.07.2018Kampüs
Sait Faik’in adımlarıyla bir İstanbul serüveni

Sait Faik’in adımlarıyla bir İstanbul serüveni

Yazmaktan başka hiçbir tutkusu olmayan bir insan hayata nasıl tutunur? Gösterişten uzak hayatında sevginin ve güven duygusunun izini süren bir yazar, itham edildiği haksız suçlamalara, ihanetlere, sevilmemeye nasıl direnir? Özlem Esmergül, ‘Yalnız Hatta Yapayalnız’ isimli biyografik romanında bu soruların cevaplarını Türkçe edebiyatın en nahif ismi Sait Faik Abasıyanık’ın hayat hikâyesi üzerinden yanıtlıyor.

15.03.2018Kitap Sanat
İlk bakışta aşk

İlk bakışta aşk!

Oktay Rifat’ın bir şiirinden esinle kurgulanan Borusan Contemporary’deki ‘Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’ sergisini küratörü Necmi Sönmez yazdı: Bir sanat eseriyle diyalog kurabilmemiz, bilgimizden çok hislerimize bağlıdır. ‘İlk bakışta aşk’ her zaman mümkündür; işte François Morellet’nin kırmızı neon eseri, işte Boo Moon’un fotoğrafları, işte Rick Silva’nın dijital videosu...

26.10.2017Kitap Sanat
Hatır için çiğ tavuk yenir…

Hatır için çiğ tavuk yenir…

Heykeltıraş Gürdal Duyar, bir gün beni bir açılış törenine çağırdı. Yeni yaptığı bir heykelin açılışı olacaktı. Bu açılışın oldukça sıradışı geçeceğini gider gitmez anladım. Çünkü Leylâ Erbil de oradaydı...

24.08.2017Kitap Sanat
Türk edebiyatının en iyi 100 eseri

Türk edebiyatının en iyi 100 eseri

Roman, Türk edebiyatına Fransızcadan yapılan basit çevirilerle girdi. Yıl 1862’ydi, Fénelon’un romanı Türkçeye Yusuf Kâmil Paşa’nın çevirisiyle ‘Terceme-i Telemak’ olarak çevrildi. Sonra Victor Hugo geldi... İlk Türk romanıysa bundan 10 yıl sonra yayımlanacaktı. Şemseddin Sami’nin ‘Talat ile Fitnat’ın Aşkı’ adlı eseri, ana-babasının zorlamaları sonucu istemediği biriyle evlendirilen ve sonunda kendini öldüren genç bir kızı anlatıyordu. Sonra Ahmet Midhat Efendi’ler, Recaizade Mahmut Ekrem’ler geldi. Türk edebiyatı akımlardan etkilendi ve yazıldığı döneme ışık tutan eserler üretildi. Kimi yazar insanı öne çıkardı, kimi tarihi, siyasi tutumunu, kimi cinselliği... Hepsi biricikti, hepsi bize masa başında yazılmış gibi görünen ‘gerçek hayatlar’ı anlattı. Okuyana ‘hayatın anlamı’nı sorgulattı. Bir liste yapıp romanlara gömülsek insanların, ülkelerin, psikolojinin, siyasetin nasıl değiştiğine dair tarih dersi almamız da kaçınılmaz. İşte biz de bu büyük fotoğrafa bakalım istedik. Hürriyet Pazar olarak ‘sinema’ ve ‘müzik’ soruşturmalarının ardından eleştirmenler, yazarlar, akademisyenler, edebiyat öğretmenleri ve yayıncılardan oluşan 100 kişilik bir jüriyle ‘Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı’nı çalıştık. Tavsiyemiz bu listeyi alın ve onun izinden bir kütüphane oluşturun.

17.06.2017Keyif
Bunlar samimi çalışmalar, yalan söylemiyorlar

Bunlar samimi çalışmalar, yalan söylemiyorlar

Hafta sonları gezilebilen Türkiye’nin ilk ve tek ofis müzesi Borusan Contemporary’de devam eden ‘Günlerin Tortusu’ sergisini küratörü Dr. Necmi Sönmez’le konuştuk.

15.06.2017Kitap Sanat
Garlar, peronlar, tren istasyonları

Garlar, peronlar, tren istasyonları

‘Tren Geçti’ Murathan Mungan’ın öteki seçkileri gibi günümüz okuruna edebiyatımızı gerçekten tanıtan, sevdiren, yazınsal emekleri gözler önüne seren bir çalışma. Özümsene özümsene oluşturulmuş bu seçki, bir yandan da, Mungan’ın yetkin, seçici, çok özenli bir okur olduğunu gözler önüne seriyor.

18.05.2017Kitap Sanat
Kemal Tahir’in evi

Kemal Tahir’in evi

Evinde ziyaret edebilme şansına sahip olduğum yazarların başında Kemal Tahir gelir. Kemal Tahir’in evinde yaptığımız konuşmalar ve hayatımdaki etkisini asla unutamam.

4.05.2017Kitap Sanat
‘Gizli Çekmece’deki bohemler

‘Gizli Çekmece’deki bohemler

Ankara-İstanbul arasında bir yaşam... Gazetecilik, televizyonculuk ve nihayetinde edebiyat dünyasına bırakılan kocaman bir imza. Geçen yıl kaybettiğimiz şair-yazar-gazeteci ve eleştirmen Ahmet Oktay’ın ‘Gizli Çekmecesi’nde eski günlerin bohem hayatı var. Ya da kendi deyişiyle ‘paranın tanrı olmadığı yılların...’

3.03.2017Hayat
Darbe sonrası bir Rıfat Ilgaz Gecesi

Darbe sonrası bir Rıfat Ilgaz Gecesi

Rıfat Ilgaz ismi, hayatımda çok önemlidir. Ömrümün ilk ve tek ‘sunuculuk’ işini onun için yapmıştım.

23.02.2017Kitap Sanat
Ahmet Oktay Türkiye’nin çeşitliliğine bakmaktır

Ahmet Oktay Türkiye’nin çeşitliliğine bakmaktır

Türkçe sanat ve düşüncede ‘arayış’ kavramının başkişisi Ahmet Oktay’ın ‘Gizli Çekmece’si, 1950’ler sonrası Türkiye’sine dair zengin ve sürprizli bir kaynak...

16.02.2017Kitap Sanat
Öykü günü bildirisi Aslı Erdoğan’dan

Öykü günü bildirisi Aslı Erdoğan’dan

Her yıl 14 Şubat’ta gerçekleştirilen ‘Dünya Öykü Günü’ kutlamalarında bu senenin öykü bildirisini yazar Aslı Erdoğan kaleme aldı.

13.02.2017Kitap Sanat
Geleceğin 10 yazarı

Geleceğin 10 yazarı

Edebiyat dünyasının alanında yetkin 10 ismine ‘İlk kitabıyla dikkatlerini çeken, yeni çalışmalarını merakla bekledikleri yazarları’ sorduk. Ortaya Türkiye edebiyatının yeni yıldızları çıktı...

3.02.2017Kitap Sanat
Mersin’de edebiyat gecesi

Mersin’de edebiyat gecesi

TÜRKİYE’nin tek kent edebiyat ödülü olan Mersin Kenti Edebiyat Ödülü, önceki gün düzenlenen törenle Doğan Hızlan’a verildi.

18.12.2016Gündem
Cem Mumcu: Kötü olana hasta demeyelim

Cem Mumcu: Kötü olana hasta demeyelim

Cem Mumcu yeni kitabı ‘Karmakarışık Sarmaşık’ı okuyucuyla buluştururken, ilk sergisiyle de gündemde. İşte Mumcu’yla bir gece yarısı telefon röportajı planıyla başlayan sohbetimizden kesitler...

8.12.2016Keyif

Yazar Sonuçları

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Nursel Duruel’in

13 yıldır verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne Nursel Duruel layık görüldü.

3.09.2019

İnebolu ve Cide’nin kaderleri aynıydı

Cide’ye geldiğimizde, yıllar önce ‘Şan Sineması’nda yapılan Rıfat Ilgaz gecesini hatırladık. O görüntüler, o konuşmalar belleğimizde hâlâ canlı biçimde yaşıyor. Geceyi Doğan Hızlan yönetmişti. Sanatçılar Şükran Kurdakul, Leyla Erbil, İlhan Selçuk; Rıfat Ilgaz’ın kişiliğini ve eserlerini anlattılar. Yoğun bir ilgi vardı. Salonda yer bulamayanlar merdivenlere oturmuştu.

12.07.2019

Mersin’in edebiyat ödülü İpek Ongun’a verildi

Ülkemizde bir kent adına verilen ilk ve tek edebiyat ödülü olan Mersin Kenti Edebiyat Ödülü 12 yaşına girdi.

25.12.2018

Ronaldo Elbistanlı Gülbay için de gökyüzündeydi

Ronaldo’nun nefis golü, Kızılay’da bir balona atmaya çalıştığı röveşata ile haberlere konu olan, ardından Elbistan Belediyespor’a geçen Gülbay’ı akıllara getirdi.

4.04.2018

Yılın ‘Homeros Ozanı’ Mahmut Temizyürek

HER yıl Bozcaada’da düzenlenen “Ozanın Günü ve Homeros Okuması” etkinliğinde bu sene Yılın Ozanı olarak Mahmut Temizyürek seçildi.

3.08.2017

Her yaz tartışılır her yaz yapılır

YAZ mevsiminde her yıl tekrarlanan bir uygulama ve peşinde yinelenen bir tartışma vardır. Belki buna ‘tercih meselesi’ olarak da bakabiliriz.

13.07.2017

İştah kabartan kitap

 “Rakı, dün-öyada uğruna koskoca bir mutfak yaratılan tek içki.”

24.05.2017

Bugün de senin yüzünden kaybedelim

O mektubu biliyorsunuz. Galatasaraylıların “Baba”sı Gündüz Kılıç’ın, Metin Oktay’ın Palermo’ya transferinin ardından kulüp başkanına yazdığı “Ah sinyor!” diye başlayan  mektup. 

17.05.2017

Bir yayınevinin 60 yılı

9 KASIM 2016 akşamı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın 60’ıncı yılını kutladık.

10.11.2016

Darbeder hayatımız

İNSANIN kanıksamadıkları arasında önemli yeri “darbeler” tutar.

18.07.2016

Kadına karşı şiddet ve edebiyat MSGSÜ’de

BUGÜN (8 Mart 2016) MSGSÜ (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Bomonti Konferans Salonu’nda, “Kadına Karşı Şiddet / Şiddete Karşı Roman” başlıklı bir etkinlik düzenleniyor.

7.03.2016

Mersin’de şiir lezzeti

‘MERSİN Kenti Edebiyat Ödülü’nün dokuzuncusu, dün Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Büyük Salonu’nda yapılan görkemli törenle Cevat Çapan’a verildi.

18.12.2015

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü şair, çevirmen Cevat Çapan’ın

DOKUZ yıldır verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü bu yıl şair ve çevirmen Cevat Çapan aldı.

14.12.2015

Boğaz’da sanatlı bir gün

BUGÜN Boğaz’a giderseniz, mutlaka Perili Köşk’e uğrayıp çağdaş sanatın en seçkin örneklerini görünüz.

28.11.2015

‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ Metin Cengiz’in

İYİ şair Özdemir İnce’nin girişimiyle başlatılan “Mersin Kenti Edebiyat Ödülü” sekizinci yılını doldurdu.

16.12.2014