MENÜ

Lenfoma

Lenfoma ile ilgili tüm haberleri, son dakika Lenfoma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Lenfoma haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 483 Lenfoma haberi bulunmuştur.

Lenfoma Haberleri

Kaçış sendromu hastalığı nedir

Kaçış sendromu hastalığı nedir?

Kanın yoğunlaşması, tansiyonun düşmesi gibi bulgular veren kaçış sendromu hastalığı, damarlardan protein, mineral ve suyun sızması olarak tanımlanmaktadır. Tıp dilinde 'Capillary leak syndrome' olarak bilinen hastalık, ilk kez 1960 yılında tanımlanmıştır. Peki, kaçış sendromu nedir?

30.10.2019Sağlık
Mahkeme salonunda deprem şoku Tecavüz iddialarına bu yanıtı verdi

Mahkeme salonunda deprem şoku! Tecavüz iddialarına bu yanıtı verdi

Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik aralarında örgütün elebaşı Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 167'si tutuklu 226 sanığın yargılandığı davada, sanıkların savunmalarının alınmasına devam ediliyor. Tutuklu sanık Ahmet Oktar Babuna, mahkemede tecavüz iddialarına da yanıt verdi. Ayrıca dava sürerken Silivri'de saat 11.01'de meydana gelen deprem salonda da hissedildi.

24.09.2019Gündem
Çölyak hastalığı nedir, Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir

Çölyak hastalığı nedir, Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

Çölyak hastalığı dönem dönem internette aranan konular arasındaki yerini almaya devam ediyor. Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Peki Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

6.09.2019Gündem
Grip Gibi Gelen Sinsi Tehlike; Kaçış Sendromu

Grip Gibi Gelen Sinsi Tehlike; Kaçış Sendromu

Son zamanlarda sıklıkla bahsedilen bir hastalık olan kaçış sendromu, hala neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmeyen gizemli bir sağlık problemidir. Dünyada ve Türkiye’de çok nadir görülse de yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve erken müdahale edilmediğinde ölüme kadar götüren kaçış sendromunu Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Cenal anlatıyor.

Kanser hücresini görüp yok edecek

Kanser hücresini görüp yok edecek

Bağışıklık sisteminden kaçmayı başaran kanser hücrelerine karşı geliştirilen kısaca BiTE adı verilen ‘süper moleküller’ kan ve ilik kanserlerinden sonra farklı organ kanserlerinin tedavisi için de umut veriyor. BiTE’yi geliştiren bilim insanı Prof. Dr. Peter Kufer, “Bağışıklık sistemi hücrelerinde ‘immün körlük’ oluşabiliyor. Biz de bağışıklık sistemi hücresine kanser hücrelerini tanıyabilmesi gözlük taktık. Böylece kanser hücresini görebiliyor ve imha edebiliyor” diyor.

13.08.2019Gündem
Mahkemeden jet karar... Kanser hastalarına iyi haber: Akıllı ilaç bedava

Mahkemeden jet karar... Kanser hastalarına iyi haber: Akıllı ilaç bedava

Ankara 25. İş Mahkemesi, ileri düzeyde kanser tedavisi gören hastalar için örnek bir karara imza attı. Mahkeme kamuoyunda akıllı ilaç olarak bilinen ve pahalı olan Opdivo (Nivolumab) adlı ilacın bedelsiz olarak doğrudan hastaya verilebileceğine karar verdi. Yaşam hakkının kutsallığına vurgu yapılan kararın ayrıntıları şöyle:

10.08.2019Gündem
Sigara erkekte  kan kanseri  sıklığını arttırıyor

Sigara erkekte kan kanseri sıklığını arttırıyor

KAN kanserlerinden MDS (miyelodisplastik sendromu) erkeklerde daha sık görülüyor. Her 100 bin kişide 4.5 erkeğe karşılık, 2 kadın MDS tanısı alıyor. Hematoloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, “Bu oran farkına, erkeklerin daha sık sigara içmesi ve çalışma ortamında daha sık kimyasal maddelere maruz kalmasının neden olduğu tahmin ediliyor” dedi.

30.06.2019Gündem
Üç kız kardeşin İtalya’da zafer çığlığı

Üç kız kardeşin İtalya’da zafer çığlığı

Pınar Yılmaz’ın hastane odasındayken hayalini kurduğu motosikletle İtalya turu gerçeğe dönüştü. Lenf kanseri tedavisinin ardından kardeşleriyle birlikte 3 bin 488 kilometre yol kat eden Pınar Yılmaz, “Zafer çığlığını İtalya’da attım” dedi.

19.06.2019Gündem
Tiroid Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Tiroid Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türünün tiroid kanseri olduğunu biliyor muydunuz? Anlaşılması oldukça zor olan tiroid kanseri en çok tedavi edilebilen kanser türlerinden birisi. Sessiz ilerleyen hastalık hakkında Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Abdülkerim Özakay önemli bilgiler verdi.

3 kız kardeş Venedik yolunda: Hayali kanseri de engeli de yendi

3 kız kardeş Venedik yolunda: Hayali kanseri de engeli de yendi

İstanbul’da yaşayan 32 yaşındaki Pınar Yılmaz, doğuştan ortopedik engelliydi, geçen yıllarda lenf kanserine de yakalandı. Tek isteği tedavisi bittiğinde motosikletle İtalya turu yapmaktı. Pınar Yılmaz, motosiklet yarışçısı kardeşi İlayda Yağmur Yılmaz’ın artçısı olarak İtalya’ya, hayaline doğru yola çıktı. Üstelik onlara 10 yaşındaki kız kardeşleri Deva Su da eşlik ediyor.

2.06.2019Gündem
Googleda en çok neleri aradık

Google'da en çok neleri aradık?

Dünya devi Google, Türkiye genelinde 6-13 Mayıs tarihleri arasında yapılan yoğun aramaları paylaştı. Bakın Türkiye'de en çok ne aradık?

13.05.2019Teknoloji
Lenfoma nedir

Lenfoma nedir?

Genetik, immünsupresyon, çevresel faktörler, infeksiyöz ajanlar (viruslar, bakteriler) kimyasal ve fiziksel ajanlar, radyasyon, kemoterapi, kollajen doku hastalıkları, bağışıklık sistemi bozulması ve bağışıklık sistemi hastalıkları lenfoma gelişme riskini artırmaktadır.

6.05.2019Sağlık
Kansere C Vitamini Kalkanı

Kansere C Vitamini Kalkanı

Dünyada kalp hastalıklarından sonra en büyük ölüm nedeni olarak karşımıza kanser çıkıyor. Bu noktada kanserojen maddeleri etkisiz hale getiren ve kansere karşı kalkan oluşturan C vitamini önemini bir kat daha arttırıyor. C vitamininin antibiyotik ile kombine edilerek verildiğinde kanser tedevisinde etkin olarak kullanılıyor. Koruyucu Tıp Uzmanı Ali Fuat Aytekin, bu yöntemin dünya çapında yayılmaya başladığına dikkat çekti.

Tüberküloz (Verem) nedir ve nasıl anlaşılır

Tüberküloz (Verem) nedir ve nasıl anlaşılır?

Sinsi bir şekilde ilerleyen ve uzun süre anlaşılmayan tüberküloz (verem), tedavi edilmediği takdirde insan sağlığı açısından hayati risk oluşturabiliyor. Tüberkülozda, düzenli ilaç kullanımı tedavi açısından önemli yer kaplıyor. Hastalığın dirençli mikropları kişiden kişiye de bulaşabiliyor. Peki, genellikle öksürük, balgam, kan tükürme ile kendisini gösteren tüberküloz (verem) nedir ve nasıl anlaşılır?

16.04.2019Sağlık
Kanser Haftası ne zaman, hangi tarihleri kapsıyor

Kanser Haftası ne zaman, hangi tarihleri kapsıyor?

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında ön sıralarda yer alıyor. Erken teşhis edildiğinde tedavisi ve yaşam kalitesinin artırılabildiği kanser türleri göz önüne alındığında korunmanın önemi artmaktadır. Erken teşhisin önemine vurgu yapmak amacıyla her yıl aynı tarihler arasında kanser haftası hatırlatılmaktadır. Peki, Kanser Haftası ne zaman?

3.04.2019Gündem
6.729 mülteci çocuk kanser tedavisi gördü

6.729 mülteci çocuk kanser tedavisi gördü

İSTANBUL Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi pediatrik hematoloji ve onkoloji uzmanı Prof. Dr. Rejin Kebudi, 14-17 Şubat tarihleri arasında Washington’da düzenlenen AAAS (Amerikan Bilimde İlerleme Derneği) Kongresi’nde, mülteci çocuklarda kanser tedavisinde Türkiye’de elde edilen başarıyı anlattı.

13.03.2019Gündem
Metin Kaya kimdir, kaç yaşındaydı

Metin Kaya kimdir, kaç yaşındaydı?

Bir döneme şarkılarıyla ve sahne programları ile damga vuran Metin Kaya, 58 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir lenfoma kanseri ile mücadele eden Metin Kaya, yoğun bakımda tedavi görüyordu. İşte, Metin Kaya’nın hayatına ilişkin bilgiler

17.02.2019Magazin
Sigara ve obezite lösemi ihtimalini iki kat artırıyor

Sigara ve obezite lösemi ihtimalini iki kat artırıyor

İKİNCİ Hematolojik Nadir Hastalıklar Kongresine katılan 400 bilim insanı yeni araştırma sonuçlarını açıkladı. Buna göre sigara ve obezite lösemi ihtimalini tam iki kat artırıyor.

13.02.2019Gündem
Doktora sitem ilanı

Doktora sitem ilanı

Hürriyet'te dün okuyanların yüreğine işleyen bir ölüm ilanı vardı. 'Söz verdiğin halde kök hücre naklimi yapmadın. Tedavimi yarıda bıraktın. Hayat sana güzel. Mert Ergün' yazıyordu. Yanında ise Ergün’ün fotoğrafı yer alıyordu.

20.01.2019Gündem
Kaşıntı neden olur İşte el ayak kaşınmasının nedenleri

Kaşıntı neden olur? İşte el ayak kaşınmasının nedenleri

Uzmanlar, vücutta kronik nedensiz kaşıntıların farklı sistemik hastalıkların yanı sıra altta yatan lenfoma gibi ciddi kanserlere bağlı olabileceğini belirtiyor. Peki, vücutta kaşıntı neden olur? El ve ayak kaşıntısı nedenleri neler?

13.12.2018Sağlık
Kudret narı nedir Faydaları nelerdir

Kudret narı nedir? Faydaları nelerdir?

Kudret narı nedir sorusunun yanıtı vatandaşların merak ettiği konular arasında yer almaya devam ediyor. Tropik bir bitki olan kudret narının saymakla bitmeyen faydaları bulunuyor. Peki, Kudret narı nedir? Faydaları nelerdir?

31.10.2018Sağlık
Türk bilim insanının ödüllü projesi kanser tedavisinde umut oldu

Türk bilim insanının ödüllü projesi kanser tedavisinde umut oldu

Çocuk yaşlarda dedesini kanserden kaybetmesi üzerine bu alanda çalışmalar yapmaya karar veren Doç. Dr. Can Küçük, 'kanserin öncüsü' hastalıklarla ilgili çalışmasıyla dünyada 'Küresel Araştırma Ödülü'ne layık görülen sekiz bilim insanı arasında yer aldı. Öncü iki hastalığın 'agresif' kansere dönüşme riskini ve süresini belirleyerek uygun yöntemle tedaviyi amaçlayan Küçük'ün projesiyle sadece kan testi yapılarak tanının daha kolay hale getirilmesi hedefleniyor.

17.10.2018Eğitim
Son dakika... Microsoftun kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti

Son dakika... Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü teknoloji firması Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen, 65 yaşında kanserden hayatını kaybetti. Allen, 20.3 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 21. kişisiydi.

15.10.2018Teknoloji
Gerçeği öğrenince şoke oldu Herkesin başına gelebilir

Gerçeği öğrenince şoke oldu! Herkesin başına gelebilir

ERZURUM’da, 2015 yılında halsizlik şikayeti ile gittiği hastanede ’lenf bezi kanseri’ teşhisi konulan ve 4 kez kemoterapi alan Yılmaz Kızıloğlu’nun (48) Ankara’dan gelen raporlarında kanser değil, soğuk algınlığı geçirdiği ortaya çıktı.

10.10.2018Gündem
Kudret narının faydaları neler Kudret narının yararları

Kudret narının faydaları neler? Kudret narının yararları

Yüzyıllardır birçok hastalığa iyi geldiği bilinen kudret narının faydaları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Özellikle cinsel gücü arttırdığı belirtilen kudret narının birçok soruna şifa olduğu iddia ediliyor. Peki, kudret narının faydaları neler?

31.08.2018Sağlık
Beyin Kanseri nedir Beyin Kanseri belirtileri nelerdir

Beyin Kanseri nedir? Beyin Kanseri belirtileri nelerdir?

Beyin kanseri ya da bilinen adıyla beyin tümörü, hızlı büyüyen, agresif seyirli kötü huylu kitlelelerin gelişmesiyle ortaya çıkmaktadır. Beyin kanseri, yerleşim yeri ve derecesine göre çeşitli olabilmektedir. Şikayetleri bir anda başlayabildiği gibi yıllar içinde de gelişebilen tümörler, kol ve bacakta kuvvetsizlik, hafıza bozuklukları gibi belirtilere neden olabilmektedir. İşte, Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre beyin kanseri hakkında bazı bilgiler

5.08.2018Gündem
Lenfoma nedir Lenfoma belirtileri ve tedavisi

Lenfoma nedir? Lenfoma belirtileri ve tedavisi

Kan kanseri türü olan lenfoma, en sık yaşlılarda görülmesiyle biliniyor. Lenf sisteminden meydana gelen kanserlerin 'lenfoma' olarak isimlendirildiğini söyleyen uzmanlar lenfomanın, lenfositlerin kontrolsüz çoğalması ile görülen kanserler olduğunu belirtiyor. Peki, lenfoma nedir? Lenfoma belirtileri neler?

26.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Kabak gibi olmayan ‘gerçek karpuz’a nasıl ulaşırız?

Atina’da arkadaşımın lokantasında yediğim karpuz kokusuyla, tadıyla içimi sızlattı.Bizde artık öyle karpuz yok. Nedeni basit: Daha çok ürün elde edip daha fazla kazanmak için kabak aşılı, hibrit tohumlu çeşitlere yöneliyoruz. Oysa Türk mutfağı demek, atalık tohumlar demek. Milli bir dava bu. Birbirimizi suçlamayı bırakıp elimizden geleni yapmalıyız.

15.09.2019

Kansere karşı organik gıda

FRANSA’da çoğunluğu kadın 70 bin kişinin yiyip içtikleri beş yıl boyunca takip edilerek bir araştırma yapıldı.

20.05.2019

Değeri sonradan anlaşılan bir kök hücre deposu

Günümüzde 80’den fazla hastalığın tedavisinde kullanılabilen, hayatı tehdit eden hastalıkların tedavisinde içerdiği kurtarıcı kök hücreler ile büyük bir kurtarıcı olarak görülen ‘kordon kanı’nın önemi son zamanlarda daha iyi anlaşılmaya başladı. Peki nedir bu kordon kanı? Ne işe yarar ve nasıl saklanır?

28.04.2019

Tanı ve tedavide yapay zeka dönemi

Kan hastalıkları bilim dalının diğer bir ismi ‘hematoloji’dir. En sık rastlanan hematolojik hastalıklar; kansızlık, lösemi (kan kanseri), kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, kemik iliği yetersizlikleri, lenfoma ve plazma hücre bozukluklarıdır.

7.04.2019

Vitaminlerin Kanser Gelişme Riski Üzerine Etkisi

Meyve ve sebzeler yapılarında; vitaminler, mineraller ve bunların dışında flavonoid, karoten, antosiyan ve likopen gibi bitkisel kimyasalları ve lifi içerirler.

4.03.2019

Kanser riskini azaltmanın 14 yolu

Sağlığınıza dikkat etmek demek, tüm günlük yaşamınızı aşırı kontrol altına almak demek değil. Daha mutlu ve sağlıklı olmak için işe hayata geçirilmesi çok kolay küçük değişimlerle başlayabilirsiniz. İşte bazı kanser türlerinden kendinizi korumanın yolları...

25.08.2018