MENÜ

Kuzugöbeği

Kuzugöbeği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kuzugöbeği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 103 Kuzugöbeği haberi bulunmuştur.

Kuzugöbeği Haberleri

Salyangoz pazarının yüzde 40 Türkiyenin elinde

Salyangoz pazarının yüzde 40 Türkiye'nin elinde

Hazır yemek olarak tereyağlı salyongoz hazırlayan Adana'da kurulu bir firma, başta Fransa olmak üzere AB ülkeleri ve ABD'ye yılda 250 ton ihracat gerçekleştiriyor. Dünya salyangoz pazarının yüzde 40'ı Türkiye'nin elinde bulunuyor.

1.12.2005Ekonomi
Boat tours popular for picking mushrooms

Boat tours popular for picking mushrooms

BEYŞEHİR - The inhabitants of Konya’s Beyşehir district travel to the islands in the lake to pick up kuzugöbeği - a specialty mushroom - by organizing boat tours. Now, because of heavy rain, mushroom numbers have reached their highest levels in the Beyşehir Lake Basin.

4.05.2009Gündem
Mayısta yola çıkmanız için 10 neden

Mayısta yola çıkmanız için 10 neden

Baharı yaza bağlayan mayıs Türkiye’nin büyük bölümünde doğadaki görsel şölenin zirveye ulaştığı ay. Her bölgede kendine özgü etkinliklerle karşılanıyor. Bu yıl 12’ncisi çıkan “Küçük Oteller Kitabı”nın yazarı Mutlu Tönbekici, mayısta nereye, niçin gitmek gerektiğini ve civardaki güzel küçük otelleri Hürriyet Seyahat için yazdı.

17.05.2009Seyahat
Mavi bayrak sayısı 62’ye ulaştı

Mavi bayrak sayısı 62’ye ulaştı

Mavi turun merkezi Muğla, bu yaza koylarda sıkıyönetim uygulamasıyla giriyor. Artık yatlar bir koyda iki günden fazla demirleyemeyecek. Koylara girerken ve sahildeki seyir sırasında hız sınırlarına uyacak. Müzik yayını, ses kirliliğine dönüştürülemeyecek. Sintine boşaltılmaması için sıkı önlemler alınacak. Batı Akdeniz’de bu yaz da eğlencenin kalbi Marmaris’te atıyor. Barlar Sokağı’nda rocktan, türküye her tür müziği dinlemek mümkün. Dalyan ve Marmaris’in restoranları liderliğini koruyor. Özel lezzet arayanlar Datça’nın yolunu tutuyor.

5.07.2009Seyahat
Fethiye’nin Kuzugöbeği Festivali 2 Nisan’da

Fethiye’nin Kuzugöbeği Festivali 2 Nisan’da

Türkiye’de ilk kez geçen yıl, Fethiye’nin Yeşilüzümlü Beldesi’nde düzenlenen Kuzugöbeği Mantar Festivali bu yıl ikinci kez, 2-4 Nisan tarihleri arasında yine Yeşilüzümlü’de yapılacak.

22.03.2010Seyahat
Ormandaki orkide bahçesi

Ormandaki orkide bahçesi

Fethiye’nin ormanlarında yaklaşık 300 türde yabani orkide yetişiyor.

28.03.2010Seyahat
Akdeniz mavisinde portakal çiçekleri

Akdeniz mavisinde portakal çiçekleri

Bahar bu yıl Batı Akdeniz sahilindeki narenciye bahçelerine yaklaşık iki hafta erken geldi. Noel Baba’nın mekanı Demre’deki portakal ağaçları martın ikinci haftasında çiçeklenmeye başladı. Ödüllü portakalların yetiştiği Finike’de limon, mandalina, portakal ağaçları sahildeki bahçelerden iç kesimlere doğru hızla çiçekleniyor. Nisanın ilk iki haftasında bu iki ilçenin sokakları başdöndürücü portakal, limon çiçeği kokularıyla dolacak. Bahar şöleni nisan sonuna kadar sürecek. İşte sezon avantajlarından yararlanıp, nisan başında Dalaman - Finike rotasında yapılmış dört günlük bir “portakal çiçeği yolculuğu”ndan geriye kalanlar.

28.03.2010Seyahat
Akdeniz mavisinde portakal çiçekleri

Akdeniz mavisinde portakal çiçekleri

Bahar bu yıl Batı Akdeniz sahilindeki narenciye bahçelerine yaklaşık iki hafta erken geldi.

30.03.2010Seyahat
Kuzugöbeği mantarı sezonu 30 liradan açtı

Kuzugöbeği mantarı sezonu 30 liradan açtı

Konya'nın Beyşehir ilçesinde baharla birlikte çıkmaya başlayan kuzugöbeği mantarının kilosu 30 liradan alıcı buluyor.

15.04.2010Ekonomi
Haydi ormana, kuzugöbeği avına

Haydi ormana, kuzugöbeği avına

Baharı Fethiye’de kuzugöbeği mantarı avına çıkıp, kuzugöbeğinden yapılan yapılan yemekleri tadarak karşılamaya ne dersiniz? Cuma günü Fethiye’nin Yeşilüzümlü Beldesi’nde başlayacak üç günlük “Kuzugöbeği Mantar Festivali”nde akademisyenlerin yabani mantarlar üzerine vereceği seminerler, fotoğraf sergileri, yemek atölyeleri, konserlerin yanı sıra beş rotada toplam 80 kişinin katılabileceği bir de mantar avı yarışması düzenlenecek.

3.04.2011Seyahat
Kilosu 30 lira

Kilosu 30 lira

Denizli'nin Bozkurt ilçesinde 1450 metre yükseklikte yetişen “kuzugöbeği” olarak bilinen mantarlar 350 haneli Hayretin köyü kadınlarının geçim kaynağı oldu.

17.05.2011Ekonomi
Yeşilüzümlü’nün Kuzugöbeği Mantar Festivali 13 Nisan’da başlıyor

Yeşilüzümlü’nün Kuzugöbeği Mantar Festivali 13 Nisan’da başlıyor

Fethiye’ye 23 kilometre uzaklıkta, 500 metre irtifadaki Yeşilüzümlü beldesi bu yıl Kuzugöbeği Mantar Festivali’nin programını zenginleştirdi.

2.04.2012Kelebek
Muğla’nın Mavi Bayrakları arttı

Muğla’nın Mavi Bayrakları arttı

Bodrum’dan sonra bu hafta da sıra Muğla’nın diğer ilçelerinde. Marmaris, Fethiye, Datça, Ortaca, Ula’da toplam Mavi Bayraklı plaj sayısı 39’a ulaştı. Dört marina ve iki yat da bayrak taşımaya hak kazandı. Marmaris’in Siteler bölgesinde iki yeni otel açıldı.

24.06.2012Seyahat
Bir anda tehlike yaratabilir

Bir anda tehlike yaratabilir

Doğal ortamda yetişen mantar uzmanı Mikolog Jilber Barutçiyan, dünyanın en lezzetli ve pahalı mantarının bile bozulduğu andan itibaren insan için tehlike oluşturduğunu belirterek, o nedenle balıklarda olduğu gibi mantarın da alınan gün pişirilmesinin adet haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

12.03.2013Sağlık
Kozak’ın gizli lale bahçesi

Kozak’ın gizli lale bahçesi

Madra Dağları’nın yükseklerinde, çam ormanlarıyla çevrili Kozak köyleri çam- fıstığı üretimiyle meşhur. Mart, nisan aylarında ise değerli kuzugöbeği mantarı toplanıyor bu bölgede. Bir pazar günü kuzugöbeğinin peşinde, Kozak köylerinden Demircidere’ye yolum düştü. Ormanın derinlerinde yabani lalelerin açtığı cennet bahçesini andıran bir bağa rastladım.

28.04.2013Kelebek
Köyceğiz’de dört mendirek

Köyceğiz’de dört mendirek

Biri, arkada eski adı Artemis olan Kızlan Dağı, biri göl, diğerleri Ölemez ve Sultaniye Kaplıcaları... Köyceğiz’in ‘Saklı Cennet’ dedikleri Tanrıçalar Vadisi’ndeyiz. Şimdi ruhunuzu istediğiniz mendireğe bağlayabilirsiniz.

11.08.2013Kelebek
36 saatte Basel

36 saatte Basel

Basel, haziran sonunda birkaç günlüğüne de olsa dünyanın sanat başkentine dönüşüyor. İsviçre’nin kuzey batısındaki şehir, Art Basel dışında da cazibe merkezi. Harika müzeleri, dünya çapında önem taşıyan mimari yapıları, ünlü restoranları, ilginç barları, en uzağı kente 100 kilometre uzaklıktaki kayak merkezleri, Alp dağlarının sempatik ahşap yapılarıyla kışın da tatilcilere pek çok seçenek sunuyor. Üstelik Almanya ve Fransa’nın yanı başında.

2.02.2014Seyahat
Köylülere yeni geçim kaynağı

Köylülere yeni geçim kaynağı

MUĞLA'nın Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman İlçelerinde çocukları ile dağlara çıkan aileler sılcan, kuzu göbeği mantarı, sığla ağacı ile menevişin filizlerini topluyor. Köylüler hem kendi ihtiyaçlarını gideriyor hem de pazarda satarak geçimlerini sağlıyor.

3.06.2014Ege
Mantar hakkında bilmeniz gereken en detay püf noktalar

Mantar hakkında bilmeniz gereken en detay püf noktalar

Türkiye bir mantar cenneti… Ülkemizde 40 civarında yenilebilir mantar türü yetişiyor. Bunların 25 kadarı da ihraç ediliyor ama marketlerde satılan üç, bilemediniz beş çeşit. Yazık değil mi bize diye düşünenlerden misiniz? Ben öyleyim. Bugün size mantarla ilgili tüm püf noktalarını aktaracağım.

Kuzugöbeği mantarının yaşı 100, kurusu 600 lira

Kuzugöbeği mantarının yaşı 100, kurusu 600 lira

Mersin’in Silifke ilçesinde çam ormanlarında yetişen kuzugöbeği mantarı vatandaşların geçim kaynağı oldu. Kuzugöbeği, yurt dışına kilosu 100 TL’den ihraç edilirken, kurutulmuşu ise 600 liraya kadar alıcı buluyor.

15.03.2015Gündem
Bu mantarın kilosu 600 lira

Bu mantarın kilosu 600 lira

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki ormanlık alanlardan toplanan ve toptancının kilosuna 550-600 lira verdiği kuzugöbeği mantarı, Fransa'ya ihraç ediliyor.

21.05.2015Ekonomi
Bu mantarın kilosu 600 lira

Bu mantarın kilosu 600 lira

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki ormanlık alanlardan toplanan ve toptancının kilosuna 550-600 lira verdiği kuzugöbeği mantarı, Fransa'ya ihraç ediliyor. İlçenin Mescitli, Düzmeşe, Sulu Dere ve Keklik Deresibölgelerindeki ormanlık alanlarda yetişen kuzugöbeği mantarı, vatandaşlarcatoplanıyor ve toptancıya yaş halde 50, kuru halde 550-600 liradan satılıyor.Kuzugöbeği toplayan yöre halkı, aile bütçesine katkı sağlıyor.Köylere gelen mantar toptancıları, satın aldıkları mantarlarıİstanbul'daki büyük firmalara satıyor. Kuzugöbeği mantarları, ihracatçı firmalararacılığıyla kurutulmuş halde Fransa'ya gönderiliyor.Mantar toptancılarından Abdulkadir Aygün, AA muhabirine yaptığıaçıklamada, her yıl mayıs ve haziran aylarında ormanlık alanda yetişenmantarları, yöre halkından satın aldıklarını söyledi.Bu mantarın, halkın önemli geçim kaynaklarından biri olduğunadikkati çeken Aygün, "Yöre halkı, kuzugöbeğini yoğun emek harcayarak topluyor,ben de bundan dolayı pahalı alıyorum. Yaşını 50 liradan satın alıyoruz. On kiloyaş mantardan, bir kilo kuru mantar çıkıyor. Kuzugöbeği mantarının kurusunu550-600 liraya alıyorum" diye konuştu.Kuzugöbeğimantarının, lezzet ve protein açısından önemli bir besin maddesi olduğunubelirten Aygün, "Kuzugöbeği mantarı 9 yıldır İstanbul'daki firmalar aracılığıylayurtdışına ihraç ediliyor. Bu yıl uzun süren kış mevsiminden dolayı toplama işibiraz geç başladı ancak ilk toplanan mantarlar çok kaliteli, inşallah bereketliolursa vatandaşlar da para kazanmış olur" ifadelerini kullandı.Ailesiyle mantar toplayan Tacettin Alp de gündeortalama 1-2 kilogram kuzugöbeği mantarı toplayabildiklerini, iki aylık toplamasonucunda geçimlerini mantardan sağladıklarını söyledi.Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün iseSarıkamış'ta yetişen kuzugöbeği mantarının tadının ve kalitesinin çok iyiolduğunu belirterek, "Kuzugöbeği mantarı çok kıymetli olduğu için fiyatı dapahalı. Ülkemizde çok tüketilmiyor. Genelde mantar toptanc

21.05.2015Haber
Gastronomik eleştirinin ölçütleri Hatice mi netice mi

Gastronomik eleştirinin ölçütleri Hatice mi netice mi?

Gerek yemek eleştirmenleri gerek Michelin başta olmak üzere diğer yemek rehberleri, verdikleri notları tutarlı bir sisteme oturtmadan adeta kafadan üfürüyorlar. Önemli olan kullanılan notlama sistemi yani skalanın gerisinde yatan sistemin ne olduğu.

27.06.2015Hürriyet Pazar
Aman nazar değmesin Vedat Milor yazdı...

Aman nazar değmesin! Vedat Milor yazdı...

 Farklı zamanlarda yaptığım üç ziyaretten de çok memnun kalmış olarak ayrıldım. İstanbul'dan böyle bir restoranın çıktığına inanmak zor. Aman tahtaya vurun...

Mantar uzmanından genç aşçılara ders

Mantar uzmanından genç aşçılara ders

Türkiye’deki tek mikolog (mantar uzmanı) Jilber Barutçiyan, Türkiye’de yaklaşık 15 bin tür mantar olduğunu belirterek, 3 bin Euro’luk en değerli mantar türlerine bile önem verilmediğini söyledi.

17.10.2015Ege
Lezzet dolu Anadolu

Lezzet dolu Anadolu

Tüm dünyada hızla moda olan ‘Lezzet Turizmi’, kısa bir süre sonra Türkiye’nin kapısını da çalacak. Onun için kentler şimdiden hazırlıklara başlamalı. Yemek denince bütün parmaklar Gaziantep’i gösterse de, Türkiye’nin dört bir yanında öne çıkmamış birçok ‘çok lezzetli’ mutfak bulunuyor. Bu hafta size 2016 yılında tadına bakmanız gereken 10 kentin mutfağını tanıtmaya çalışacağım.

25.12.2015Hürriyet Pazar
İşte Türkiyenin en sevdiği yemek

İşte Türkiye'nin en sevdiği yemek

Türkiye’ye gelen yabancılar yemeye doyamıyor, yurtdışına giden Türkler en çok onları özlüyor. Döneri, kebabı, çiğköftesi, lahmacunu bir yanda, kuru fasulyesi, mantısı, karnıyarığı öbür yanda… Her biri başlı başına ülkeyi sevme sebebi... Peki en iyisi hangisi? Hurriyet.com.tr okurlarına sorduk. Oylamaya 45 bin kişi katıldı, birinci yaprak sarma oldu. Bununla yetinmedik, yemek yazarlarımız Mehmet Yaşin ve Vedat Milor’dan favorileri öğrendik, Türkiye’nin önde gelen şeflerinden görüşlerini aldık. Yemeksepeti.com rakamlarına baktık. Akademisyenlerden, yemek yazarlarından Türk mutfağını neyin özel kıldığını öğrenmeye çalıştık. İşte Hürriyet Pazar’ın dev yemek dosyası…

Yazar Sonuçları

Ege’de mutluluğun resmi

Ege’de baharda dolaşmanın zevkine doyum olmaz. Beyazlı, pembeli çiçekler kırları süsler.

17.03.2007

TAPAS TARZI İLE RAFİNE FRANSIZ MUTFAĞININ SENTEZİ: L’Atelier de Joel Robuchon

Mükemmel mutfağın peşindeki arayışlarım izninizle bu hafta da devam ediyor. Bu kez Londra’da çok başarılı bir Fransız şefin restoranındayım: L’Atelier de Joel Robuchon.

31.05.2008

Paul Bocuse’te bir öğle vakti

Biliyorum, okurlarımın bir bölümü dünyanın en iyi lokantaları hakkındaki gözlemlerimi aktardığım yazıları merakla bekliyor ve izliyorlar.

11.10.2008

Babamın Bodrum’unun otları

İstanbul’un gün geçtikçe insanı bunaltan gündelik hayatından kaçmak için en iyi alternatiflerden biri bence Bodrum...

25.04.2011

Köpekle mantar avı

Jilber Barutçiyan Türkiye’deki en önemli mantar uzmanlarından. Kâh yazdığı kitapla kâh düzenlediği gezilerle mantar kültürünün yerleşmesine öncülük ediyor. Trüf mantarlarını bulmak için köpek ve domuzlardan yararlanıldığını anlatıyor

2.06.2012

İşte en sevdiğim mantar

İlk kez Bodrum Gemibaşı Restoran’da soğanlı kavurmasını yemiştim. Sanki, lezzetli bir bonfileyle hoş kokulu bir meyvenin birlikte pişirilmesiyle elde edilmiş özel bir tadı vardı.

25.06.2012

Kuzugöbeği ya da sömelek

Dün benim en sevdiğim mantarı, kuzugöbeğini ilk defa nasıl tattığımı yazmıştım.

26.06.2012

Köpekle Mantar Avı!

Geçtiğimiz hafta bir sonbahar masalı yaşadım.

6.10.2012

Tam da mevsimi

Türkiye bir mantar cenneti…

6.10.2013

Sakatat mutfakların kralıdır

Sakatat yemeklerini büyük bir aşkla yerim. Yenmesini teşvik de ederim. Geçenlerde kitapçıda yeni bir kitap gözüme çarptı: ‘Sakatat’. Yazarı Pelin Dumanlı, yayınevi Hayykitap. İşte altını çizdiklerim...

26.09.2015

Aman, Nicole’e nazar değmesin!

Farklı zamanlarda yaptığım üç ziyaretten de çok memnun kalmış olarak ayrıldım. İstanbul’dan böyle bir restoranın çıktığına inanmak zor. Aman tahtaya vurun...

10.10.2015

Yemek ukalaları için ipuçları

Yeme-içmeye düşkünleri nedense biraz ukala olur.

24.10.2015