MENÜ

Kuzugöbeği Mantarı

Kuzugöbeği Mantarı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kuzugöbeği Mantarı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 71 Kuzugöbeği Mantarı haberi bulunmuştur.

Kuzugöbeği Mantarı Haberleri

Uğruna 20 kilometre yol yürüyorlar... En ucuzunun kilosu 150 lira

Uğruna 20 kilometre yol yürüyorlar... En ucuzunun kilosu 150 lira

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bir süredir etkili olan yağışlar sayesinde mantar bereketi yaşanıyor.

Altını solladı... Kurusu bin TLden alıcı buluyor

Altını solladı... Kurusu bin TL'den alıcı buluyor

Antalya’nın Kaş ilçesinde çam ormanlarında yetişen kuzugöbeği mantarı vatandaşın geçim kaynağı oldu. Kuzugöbeğinin kurutulmuşu, kilosu bin liraya kadar alıcı buluyor.

21.04.2019Ekonomi
Kuzugöbeği nedir Faydaları saymakla bitmiyor

Kuzugöbeği nedir? Faydaları saymakla bitmiyor

Kuzugöbeği, toplanma mevsiminin gelmesiyle birlikte gözde besin kaynakları arasında yer almaya başladı. Zor bulunması dolayısıyla değerli olan Kuzugöbeği, kilosu yüz liraya kadar alıcı bulabiliyor. Peki, Kuzugöbeği'nin özelliği nedir? İşte, o mantar türü hakkında bazı bilgiler

15.04.2019Gündem
Tazesinin kilosu 100 lira, kurusu 600 lira

Tazesinin kilosu 100 lira, kurusu 600 lira

Mersin'de ormanlık alanlarda çıkan kuzugöbeği mantarı sofralara lezzet katıyor, köylülerin cebine ek gelir sağlıyor.

Kilosu 600 TLye satılıyor Köylüler ormana akın ediyor

Kilosu 600 TL'ye satılıyor! Köylüler ormana akın ediyor

Mersin'de ormanlık alanlarda çıkan kuzugöbeği mantarı sofralara lezzet katıyor, köylülerin cebine ek gelir sağlıyor. Mantarın kilogram fiyatı 80 ila 100 lira, kurusu 500 ila 600 liradan satılıyor.

24.03.2019Ekonomi
Bu fırsatları kaçırmayın

Bu fırsatları kaçırmayın

Editörlerimiz sizler için kaçırılmaması gereken etkinlik ve seyahat fırsatlarını derledi. İşte detaylar...

24.03.2019Seyahat
Yeşilüzümlü festivaline onbinler akın etti

Yeşilüzümlü festivaline onbinler akın etti

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, Fethiye Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen Yeşilüzümlü Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali, binlerce insanı misafir etti.

9.04.2018Hayat
Kazdağlarından topluyorlar... Gramla satılıyor

Kazdağları'ndan topluyorlar... Gramla satılıyor!

Kazdağları'ndan toplanan kuzugöbeği mantarı, Balıkesir'in Edremit ilçesinde kurulan pazarlarda kilosu 80-100 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

4.04.2018Gündem
Kazdağları’nda toplanıyor, gramla satılıyor

Kazdağları’nda toplanıyor, gramla satılıyor

Kazdağları'ndan toplanan kuzugöbeği mantarı, Balıkesir'in Edremit ilçesinde kurulan pazarlarda kilosu 80-100 lira arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

4.04.2018Ekonomi
Mersinden yurtdışına gönderiliyor Kilosu 600 TLden satılıyor

Mersin'den yurtdışına gönderiliyor! Kilosu 600 TL'den satılıyor

Mersin’in Silifke ilçesinde çam ormanlarında yetişen kuzugöbeği mantarı vatandaşların geçim kaynağı oldu. Kuzugöbeği, yurtdışına kilosu 100 TL’den ihraç edilirken, kurutulmuşu ise 600 liraya kadar alıcı buluyor.

17.03.2018Ekonomi
Pikniğe giderken 10 nefis ipucu

Pikniğe giderken 10 nefis ipucu

Bu hafta sonu havalar şeker gibi. Havanın bize bu kıyağı yaptığı zamanda, sevdiklerimizle nefis bir pikniğe gitmemiz için tüm şartlar hazır...

Fiyatı çeyrek altın kadar Avrupadan büyük talep var

Fiyatı çeyrek altın kadar! Avrupa'dan büyük talep var!

Muğla’nın Dalaman, Köyceğiz, Menteşe ve Ortaca İlçeleri’nde, kuzugöbeği mantarı toplama mevsimi başlarken, kilosunun 250 ile 300 lira arasında alıcı bulduğu belirtildi.

15.03.2017Ekonomi
36 saatte Minneapolis

36 saatte Minneapolis

Güzelim göller, en nitelikli işgücünü kente çeken büyük şirketler, kültürel canlılık… Bu yıl Minneapolis’in çekim gücüne ‘Prince’ eklendi. Geçen nisanda ölen ünlü şarkıcı hayatının büyük bölümünü bu şehirde geçirmişti. O günden bu yana doğduğu, ölümüne kısa süre kalana kadar yaşadığı yerler hayranlarının akınına uğruyor. Özgün kent dokusu ve kültürel derinlik, ortabatı Amerikan misafirperverliğiyle birleştiğinde cazibe daha da artıyor. The New York Times / Jennifer Conlin

O kadar narin ki üstüne kuş bile konmaz

O kadar narin ki üstüne kuş bile konmaz

Şimdi tam kuşkonmaz zamanı. Tarlalarda hasatının başladığını, yabanilerinin de derede tepede boy verdiğini müjdelerim. Özellikle Ege’de, sepetini koluna takan bu lezzetin peşine düşmüştür bile...

Türkiyenin gastronomi başkenti neresi

Türkiye'nin gastronomi başkenti neresi?

Mehmet Yaşin seçti, yemek yazarları, gurmeler, uzmanlar tartıştı. İşte Türkiye’nin lezzet kentleri...

İşte Türkiyenin en sevdiği yemek

İşte Türkiye'nin en sevdiği yemek

Türkiye’ye gelen yabancılar yemeye doyamıyor, yurtdışına giden Türkler en çok onları özlüyor. Döneri, kebabı, çiğköftesi, lahmacunu bir yanda, kuru fasulyesi, mantısı, karnıyarığı öbür yanda… Her biri başlı başına ülkeyi sevme sebebi... Peki en iyisi hangisi? Hurriyet.com.tr okurlarına sorduk. Oylamaya 45 bin kişi katıldı, birinci yaprak sarma oldu. Bununla yetinmedik, yemek yazarlarımız Mehmet Yaşin ve Vedat Milor’dan favorileri öğrendik, Türkiye’nin önde gelen şeflerinden görüşlerini aldık. Yemeksepeti.com rakamlarına baktık. Akademisyenlerden, yemek yazarlarından Türk mutfağını neyin özel kıldığını öğrenmeye çalıştık. İşte Hürriyet Pazar’ın dev yemek dosyası…

Lezzet dolu Anadolu

Lezzet dolu Anadolu

Tüm dünyada hızla moda olan ‘Lezzet Turizmi’, kısa bir süre sonra Türkiye’nin kapısını da çalacak. Onun için kentler şimdiden hazırlıklara başlamalı. Yemek denince bütün parmaklar Gaziantep’i gösterse de, Türkiye’nin dört bir yanında öne çıkmamış birçok ‘çok lezzetli’ mutfak bulunuyor. Bu hafta size 2016 yılında tadına bakmanız gereken 10 kentin mutfağını tanıtmaya çalışacağım.

25.12.2015Hürriyet Pazar
Aman nazar değmesin Vedat Milor yazdı...

Aman nazar değmesin! Vedat Milor yazdı...

 Farklı zamanlarda yaptığım üç ziyaretten de çok memnun kalmış olarak ayrıldım. İstanbul'dan böyle bir restoranın çıktığına inanmak zor. Aman tahtaya vurun...

Gastronomik eleştirinin ölçütleri Hatice mi netice mi

Gastronomik eleştirinin ölçütleri Hatice mi netice mi?

Gerek yemek eleştirmenleri gerek Michelin başta olmak üzere diğer yemek rehberleri, verdikleri notları tutarlı bir sisteme oturtmadan adeta kafadan üfürüyorlar. Önemli olan kullanılan notlama sistemi yani skalanın gerisinde yatan sistemin ne olduğu.

27.06.2015Hürriyet Pazar
Bu mantarın kilosu 600 lira

Bu mantarın kilosu 600 lira

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki ormanlık alanlardan toplanan ve toptancının kilosuna 550-600 lira verdiği kuzugöbeği mantarı, Fransa'ya ihraç ediliyor. İlçenin Mescitli, Düzmeşe, Sulu Dere ve Keklik Deresibölgelerindeki ormanlık alanlarda yetişen kuzugöbeği mantarı, vatandaşlarcatoplanıyor ve toptancıya yaş halde 50, kuru halde 550-600 liradan satılıyor.Kuzugöbeği toplayan yöre halkı, aile bütçesine katkı sağlıyor.Köylere gelen mantar toptancıları, satın aldıkları mantarlarıİstanbul'daki büyük firmalara satıyor. Kuzugöbeği mantarları, ihracatçı firmalararacılığıyla kurutulmuş halde Fransa'ya gönderiliyor.Mantar toptancılarından Abdulkadir Aygün, AA muhabirine yaptığıaçıklamada, her yıl mayıs ve haziran aylarında ormanlık alanda yetişenmantarları, yöre halkından satın aldıklarını söyledi.Bu mantarın, halkın önemli geçim kaynaklarından biri olduğunadikkati çeken Aygün, "Yöre halkı, kuzugöbeğini yoğun emek harcayarak topluyor,ben de bundan dolayı pahalı alıyorum. Yaşını 50 liradan satın alıyoruz. On kiloyaş mantardan, bir kilo kuru mantar çıkıyor. Kuzugöbeği mantarının kurusunu550-600 liraya alıyorum" diye konuştu.Kuzugöbeğimantarının, lezzet ve protein açısından önemli bir besin maddesi olduğunubelirten Aygün, "Kuzugöbeği mantarı 9 yıldır İstanbul'daki firmalar aracılığıylayurtdışına ihraç ediliyor. Bu yıl uzun süren kış mevsiminden dolayı toplama işibiraz geç başladı ancak ilk toplanan mantarlar çok kaliteli, inşallah bereketliolursa vatandaşlar da para kazanmış olur" ifadelerini kullandı.Ailesiyle mantar toplayan Tacettin Alp de gündeortalama 1-2 kilogram kuzugöbeği mantarı toplayabildiklerini, iki aylık toplamasonucunda geçimlerini mantardan sağladıklarını söyledi.Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün iseSarıkamış'ta yetişen kuzugöbeği mantarının tadının ve kalitesinin çok iyiolduğunu belirterek, "Kuzugöbeği mantarı çok kıymetli olduğu için fiyatı dapahalı. Ülkemizde çok tüketilmiyor. Genelde mantar toptanc

21.05.2015Haber
Bu mantarın kilosu 600 lira

Bu mantarın kilosu 600 lira

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki ormanlık alanlardan toplanan ve toptancının kilosuna 550-600 lira verdiği kuzugöbeği mantarı, Fransa'ya ihraç ediliyor.

21.05.2015Ekonomi
Kuzugöbeği mantarının yaşı 100, kurusu 600 lira

Kuzugöbeği mantarının yaşı 100, kurusu 600 lira

Mersin’in Silifke ilçesinde çam ormanlarında yetişen kuzugöbeği mantarı vatandaşların geçim kaynağı oldu. Kuzugöbeği, yurt dışına kilosu 100 TL’den ihraç edilirken, kurutulmuşu ise 600 liraya kadar alıcı buluyor.

15.03.2015Gündem
Mantar hakkında bilmeniz gereken en detay püf noktalar

Mantar hakkında bilmeniz gereken en detay püf noktalar

Türkiye bir mantar cenneti… Ülkemizde 40 civarında yenilebilir mantar türü yetişiyor. Bunların 25 kadarı da ihraç ediliyor ama marketlerde satılan üç, bilemediniz beş çeşit. Yazık değil mi bize diye düşünenlerden misiniz? Ben öyleyim. Bugün size mantarla ilgili tüm püf noktalarını aktaracağım.

Köylülere yeni geçim kaynağı

Köylülere yeni geçim kaynağı

MUĞLA'nın Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman İlçelerinde çocukları ile dağlara çıkan aileler sılcan, kuzu göbeği mantarı, sığla ağacı ile menevişin filizlerini topluyor. Köylüler hem kendi ihtiyaçlarını gideriyor hem de pazarda satarak geçimlerini sağlıyor.

3.06.2014Ege
36 saatte Basel

36 saatte Basel

Basel, haziran sonunda birkaç günlüğüne de olsa dünyanın sanat başkentine dönüşüyor. İsviçre’nin kuzey batısındaki şehir, Art Basel dışında da cazibe merkezi. Harika müzeleri, dünya çapında önem taşıyan mimari yapıları, ünlü restoranları, ilginç barları, en uzağı kente 100 kilometre uzaklıktaki kayak merkezleri, Alp dağlarının sempatik ahşap yapılarıyla kışın da tatilcilere pek çok seçenek sunuyor. Üstelik Almanya ve Fransa’nın yanı başında.

2.02.2014Seyahat
Köyceğiz’de dört mendirek

Köyceğiz’de dört mendirek

Biri, arkada eski adı Artemis olan Kızlan Dağı, biri göl, diğerleri Ölemez ve Sultaniye Kaplıcaları... Köyceğiz’in ‘Saklı Cennet’ dedikleri Tanrıçalar Vadisi’ndeyiz. Şimdi ruhunuzu istediğiniz mendireğe bağlayabilirsiniz.

11.08.2013Kelebek
Kozak’ın gizli lale bahçesi

Kozak’ın gizli lale bahçesi

Madra Dağları’nın yükseklerinde, çam ormanlarıyla çevrili Kozak köyleri çam- fıstığı üretimiyle meşhur. Mart, nisan aylarında ise değerli kuzugöbeği mantarı toplanıyor bu bölgede. Bir pazar günü kuzugöbeğinin peşinde, Kozak köylerinden Demircidere’ye yolum düştü. Ormanın derinlerinde yabani lalelerin açtığı cennet bahçesini andıran bir bağa rastladım.

28.04.2013Kelebek
Muğla’nın Mavi Bayrakları arttı

Muğla’nın Mavi Bayrakları arttı

Bodrum’dan sonra bu hafta da sıra Muğla’nın diğer ilçelerinde. Marmaris, Fethiye, Datça, Ortaca, Ula’da toplam Mavi Bayraklı plaj sayısı 39’a ulaştı. Dört marina ve iki yat da bayrak taşımaya hak kazandı. Marmaris’in Siteler bölgesinde iki yeni otel açıldı.

24.06.2012Seyahat

Yazar Sonuçları

Kadın gibi bir lokanta NICOLE

Ben ve dört arkadaşım, yemek sonunda notumuzu başparmaklarımızı yukarı kaldırarak verdik. Baştan sona ‘kadın gibi’ bir lokanta olmuş Nicole. Sadece yemek kalitesinden bahsetmiyorum. Her türlü detay.

15.06.2019

Uluslararası standartlara göre bile ÇOK İYİ

Antalya’daki 7 Mehmet gibi, uluslararası standartlara göre bile ‘çok iyi’ sayılacak bir lokanta şıppadak ortaya çıkmıyor. Geçen hafta bu başarının gerisinde yatan nedenleri irdeledim. Bu hafta ise yediklerimi farklı kategoriler halinde analiz edeceğim. Her bir kategoride bu lokantanın çok üst düzeye çıkıp ülkemizde çıtayı epey yükselttiğini düşünüyorum.

11.05.2019

Mikla’da yemek sonrası çelişkili duygular...

Mikla’da üç arkadaşımla birlikte yediğim akşam yemeği sonrasında içimde çelişik duygular uyanıyor. Bir yandan ortamın, kokteyllerin, şarapların uyandırdığı haz duygusu... Ama ya mutfak?

15.06.2018

İlkbahar yerel festivallerle güzel

Baharın habercisi olan yerel festivallerin zamanı geldi. Otlu yemekler, yöresel tadımlıklar, konserler ve sergilerle adeta panayır yerine dönen sokaklar, meraklıları için geri sayımda... Bu yıl da birbirinden renkli festivaller sizi bekliyor. Gerekli hazırlığınızı yapın ve kendinizi eğlenceye bırakın... İşte size birkaç öneri...

27.03.2018

Pikniğe giderken 10 nefis ipucu

Bu aralar birçoğumuzun kalabalık yerlere gidesi yok. Havalar da şeker gibi. Havanın bize bu kıyağı yaptığı zamanda, sevdiklerimizle nefis bir pikniğe gitmemiz için tüm şartlar hazır...

22.04.2016

O kadar narin ki üstüne kuş bile konmaz

Şimdi tam kuşkonmaz zamanı. Tarlalarda hasatının başladığını, yabanilerinin de derede tepede boy verdiğini müjdelerim. Özellikle Ege’de, sepetini koluna takan bu lezzetin peşine düşmüştür bile...

9.04.2016

Aman, Nicole’e nazar değmesin!

Farklı zamanlarda yaptığım üç ziyaretten de çok memnun kalmış olarak ayrıldım. İstanbul’dan böyle bir restoranın çıktığına inanmak zor. Aman tahtaya vurun...

10.10.2015

Sakatat mutfakların kralıdır

Sakatat yemeklerini büyük bir aşkla yerim. Yenmesini teşvik de ederim. Geçenlerde kitapçıda yeni bir kitap gözüme çarptı: ‘Sakatat’. Yazarı Pelin Dumanlı, yayınevi Hayykitap. İşte altını çizdiklerim...

26.09.2015

Tam da mevsimi

Türkiye bir mantar cenneti…

6.10.2013