MENÜ

Kürdistan Post

Kürdistan Post ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kürdistan Post haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kürdistan Post haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 202 Kürdistan Post haberi bulunmuştur.

Kürdistan Post Haberleri

Mahmura dönen PKKlılar dağa çıkmayacak

Mahmur'a dönen PKK'lılar dağa çıkmayacak

Türkiye’den Kuzey Irak’taki Mahmur kampına geri dönen biri dönüşte doğmuş 2'si çocuk 20 kişi arasında bulunan Kandil’den gelenlerden Gülbahar Çiçek, Hamiyet Dinçer ile Vilayet Yakut, PKK'nın dağ kadrosuna geri dönmeyeceklerini açıkladı.

20.07.2010Gündem
‘Sakın DTP Genel Başkanlığına aday olma’

‘Sakın DTP Genel Başkanlığına aday olma’

Kapatılan DEP’in eski Genel Başkanı Yaşar Kaya, bir süre önce DTP Grup Başkanlığı görevinden istifa eden Ahmet Türk’e bir mektup yazarak, istifa etmesinin altın değerinde bir karar olduğunu belirtti ve bir daha genel başkanlığa aday olmamasını istedi. Kaya, “Genel seçimlerin üzerinden daha bir yıl geçmedi. Sahte raporlarla bu kervan yürümedi ve partiniz büyük darbe yedi. Bu rapor olayından sonra böyle bir partinin genel başkanlık koltuğuna talip olunmaz. Çünkü herkes seni de o gözle görür. Kısacası senin yerin artık bir başka yerdir” dedi.

30.05.2008Gündem
Osman Öcalan yeni örgüt kurdu

Osman Öcalan yeni örgüt kurdu

Terör örgütü PKK’dan bir grup arkadaşı ile ayrıldıktan sonra ’Kürdistan Yurtsever Parti’ adlı örgütü kuran daha sonra da buradan da ayrılan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın, ’Kürdistan Demokrat Birlik Platformu’ adı altında yeni örgüt kurduğu bildirildi.

16.11.2006Gündem
Kaya Accuses Zana of Ignorance

Kaya Accuses Zana of Ignorance

Yasar Kaya, the founder chairman of banned Democracy Party accused Leyla Zana and her friends who raised opposition to their Kurd declaration, of being ignorant and inconsistent and being unaware of the developments in the world. In an interview aired in the Kurdistan Post internet site, Kaya said that “These are not seniors or representatives.

14.12.2004Gündem
Bilgisiz, tutarsız

Bilgisiz, tutarsız

Kürt ilanını hazırlayan yayıncı Ümit Fırat’ın ardından DEP’in kurucu başkanı Yaşar Kaya da, imza attıktan sonra bildirideki görüşlere katılmadığını açıklayan Zana ve arkadaşlarına tepki gösterdi. Kaya, ‘Bilgisiz ve tutarsızlar, dünyanın gidişini de görmüyorlar’ dedi.

13.12.2004Gündem
PKK 3 parça

PKK 3 parça

PKK/KONGRA-GEL’de Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın ayrılarak ABD destekli PWD adıyla ayrı bir örgüt kurmasının ardından, mevcut yönetime muhalefeti ön plana çıkaran PKK’nın Avrupa kanadı da sesini yükseltmeye başladı.

24.08.2004Gündem
Çakıcı, DEP’lilere suikast yapacaktı

Çakıcı, DEP’lilere suikast yapacaktı

PKK güdümündeki sözde Sürgünde Kürt Parlementosu’nun başkanlığını yapan, kapatılan DEP’in Genel Başkanı Yaşar Kaya, ‘Alaattin Çakıcı, DEP’lileri öldürmekle görevlendirilip yurtdışına gönderilmişti’ iddiasında bulundu.

1.08.2004Gündem
Son dakika... Bahçeliden HDP binası önünde devam eden eylemle ilgili açıklama

Son dakika... Bahçeli'den HDP binası önünde devam eden eylemle ilgili açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Anaların feryadının çözüm yeri olarak devleti işaret edenler HDP'yi arkalayani PKK'yla aynı çizgiye düşen zillet ve rezalet figüranlarıdır'' dedi.

11.09.2019Gündem
Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğandan Erzurumda önemli mesajlar

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Erzurum'da önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstasyon Meydanı'nda düzenlenen Erzurum mitinginde konuştu. Erdoğan konuşmasında, "Biz bugün Türkiye'nin beka meselesinden bahsettiğimizde bazıları bunu istihza ile karşılıyor. Biz Türkiye'nin içinden geçtiği dönemin hassasiyetini tüm yönleriyle milletimizle paylaşıyoruz. Türkiye son 6 yıldır çok yönlü saldırıya maruz kaldı. Bunların hiçbiri tesadüf değildi. Hesapsız kitapsız değildi" dedi.

28.02.2019Gündem
MHP lideri Bahçeli: Bu vatanı kolay bulmadık, asla vazgeçmeyeceğiz

MHP lideri Bahçeli: Bu vatanı kolay bulmadık, asla vazgeçmeyeceğiz

Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, "Herkesin gözü önünde Türkiye’den Evanjelist bir Papaz geçip gitmiştir." ifadesini kullandı.

16.10.2018Gündem
Bahçeliden Doğu Perinçeke çok sert yanıt...

Bahçeli'den Doğu Perinçek'e çok sert yanıt...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Ankara'da düzenlediği Kerkük mitinginde konuştu. Bahçeli, Musul-Kerkük için “Kerkük-Musul'u almak fikri son derece yanlış. Bu fikir Diyarbakır'ı vermekle biter. Kerkük-Musul'u alalım diyen Diyarbakır'ı verir" diyen Doğu Perinçek'e çok sert tepki gösterdi.

8.10.2017Gündem
Referandum sonrası Kerkük’te kaos senaryosu

'Referandum sonrası Kerkük’te kaos senaryosu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenleyeceği referandum öncesi bölgede artan tansiyon, referandumun düzenlenmesi durumunda yaşanacak gelişmelere yönelik farklı senaryoları beraberinde getiriyor. Hürriyet'e konuşan uzmanlar, terör örgütü DEAŞ'ın kontrolündeki Anbar'daki bölgelere askeri harekâta hazırlanan Irak ordusunun Kürt bölgesine yönelik 'topyekûn savaş' açma ihtimalinin gerçekçi olmadığını belirtirken, bölgedeki en gerçekçi seneryonun Kerkük'te Kürt ve Şii gruplar arasında yaşanması muhtemel çatışmalarda bulunduğunu vurguluyor.

21.09.2017Dünya
Başbakan Yıldırımdan Kürdistan bayrağı eleştirilerine yanıt

Başbakan Yıldırım'dan 'Kürdistan bayrağı' eleştirilerine yanıt

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu. Başbakan Yıldırım, konuşmasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne gelişi sırasında kapının önündeki direğe çekilen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı ile ilgili eleştirilere yanıt verdi. Başbakan Yıldırım, "Irak anayasasına göre kuzey Kürdistan bölgesel yönetimi özerk bir yapıdır. Parlamentosu, başbakanı, bakanları, ayrı bayrağı vardır. Ve dünyada da bu şekilde tanınır. Sanki yeni bir uygulamaymış gibi bunu gündeme getirmenin iyi niyetle izahı mümkün değildir. Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğüne sonuna kadar saygı duyar. Bizim bunun dışında başkaca bir diplomatik teamül geliştirmek, yeni usuller ortaya koymak gibi bir uygulamamız olmadı, olamaz" diye konuştu.

28.02.2017Gündem
Demirtaş: Akbabalar bu ülkenin üzerinde dolaşmaya devam ediyor, hevesleri kırılmış değil

Demirtaş: Akbabalar bu ülkenin üzerinde dolaşmaya devam ediyor, hevesleri kırılmış değil

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 15 Temmuz’da darbesine karşı çıkmanın AKP’ye destek değil, demokrasiye destek olduğunu belirterek, çözüm sürecinin yeniden başlatılması görüşünü savundu. Demirtaş, "Dört bir yandan meydanlarda demokrasi nöbeti tutanlar bir kere de barış diye haykırsın. O nedenle birinci önerimiz tecrit bitmeli, İmralı sistemi kaldırılmalı. Çözüm şartlarını oluşturmamız lazım. Akbabalar bu ülkenin üzerinde dolaşmaya devam ediyor. Darbecilerin hevesi kırılmış değil. Fırsat bulurlarsa bundan kaçmazlar. Onun için Kürt sorunu ve yara kanamaya devam ettikçe bir şey değişmeyecek. Yaranız kabuk bağlasa da biri gelip kaşıyacak ve yine kanayacak. Bunun da sorumlusu sizlersiniz" dedi.

31.07.2016Gündem
Türkiye sınırında Rojava Federasyonu

Türkiye sınırında Rojava Federasyonu

Suriyeli Kürtler, Esad yönetimi, ABD ve Türkiye’den gelen tepkilere rağmen, Arap ve Süryani temsilcilerin de katıldığı toplantıda, ülkenin kuzeyinde üç kantonda federasyon ilan etme kararı aldı. ‘Rojava ve Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi’nin eşbaşkanlarından biri Arap, diğeri Kürt oldu.

17.03.2016Dünya
HAK-PAR Genel Başkanı Fehmi Demir için cenaze töreni düzenlendi

HAK-PAR Genel Başkanı Fehmi Demir için cenaze töreni düzenlendi

Mersin'de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Fehmi Demir için Ankara'da cenaze töreni düzenlendi.

27.10.2015Gündem
Obama’ya güvenli bölge baskısı

Obama’ya güvenli bölge baskısı

Suriye’de Nusra liderliğindeki aşırıların Esad Rejimi’ne karşı son bir aydır zemin kazanması, “güvenli bölge” tartışmasını Washington’ın yeniden gündemine soktu. Plana başından beri soğuk bakan Obama yönetimine, bu konuda yine bir baskı oluştu.

3.05.2015Dünya
Bahçeli grup toplantısında konuştu

Bahçeli grup toplantısında konuştu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu.

7.05.2014Gündem
Mecliste tarihi konuşmalar

Meclis'te tarihi konuşmalar

TBMM'de 23 Nisan özel oturumu yapılıyor. Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli, BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ve HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü konuşuyor.

23.04.2014Gündem
Oxford’da Kürtçe öğreniyorlar

Oxford’da Kürtçe öğreniyorlar

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nde bu yıl seçmeli dersler arasına alınan Kürtçeye yoğun ilgi var. Öğretim Üyesi Dr. Özlem Galip, “Kürtçe ders ilanı verilmesinden sonra büyük bir ilgi gördük. Biz de çok şaşırdık. Talep çok fazla fakat biz bu sene için 15 kişiden fazla öğrenci alamıyoruz” dedi. Kürtçe öğrencisi Gallagher ise, “Kürtçe’nin Oxford’da verileceğini öğrenince bunun yine çok iyi bir fırsat olduğunu düşündüm” diye konuştu.

19.12.2013Eğitim
Cemaatten iddialara cevap

Cemaatten iddialara cevap

Fethullah Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı son günlerde bazı basın yayın organlarında ifade edilen iddialara uzun bir açıklamayla cevap verdi.

13.08.2013Gündem
MİT işi değil

MİT işi değil

PKK’nın 2’si üst düzey yönetici 3 kadın üyesinin Paris’te profesyonelce düzenlenen bir suikast sonucu öldürülmesi dünya gündemine oturdu. ABD’den Fransa’ya dek basına konuşan uzmanlar, suikastın arkasında Ankara’nın olmadığı noktasında birleşti. Le Figaro’ya konuşan bir uzman, “Bu olayın arkasında bir istihbarat işi olduğunu varsaymak imkânsız, hatta gülünç” dedi. İşte değerlendirmeler:

11.01.2013Gündem
Muhaliflerden Kürt hamlesi

Muhaliflerden Kürt hamlesi

Özgür Suriye Ordusu lideri Riad El Esad, geçen ay bir dizi yerleşimin kontrolünü Esad güçlerinden devralan Kürtlerle temas halinde olduklarını, Kürt bölgelerinde “ÖSO komutası altında ortak bir askeri yapı” oluşturmaya çalıştıklarını açıkladı.

20.08.2012Gündem
Bahçelinin grup konuşması

Bahçeli'nin grup konuşması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Adalet ve Kalkınma Partisinin bir 28 Şubat yapımı, klasiği, sürümü ve imalatı olduğu şüpheye yer bırakmayacak kadar net ve berraktır” dedi.

28.02.2012Gündem

Yazar Sonuçları

Saddam, idamdan 2 gün önce korkudan bayılmış

ANKARA
KUZEY Irak'ta geçen hafta ilginç bir masa kuruldu. Bu masada devrik Irak diktatörünü ipe götüren davanın kamuoyuna hiç yansımamış ayrıntıları tartışıldı.

12.03.2007

Sırrı Süreya, Mesud Barzani ve referandum valsi

Bazen neyin, nerede, nasıl yapıldığı kadar, belki onlardan çok ne zaman yapıldığı önem kazanabilir.

31.03.2017

En yetkili ağızdan Trump’ın Kürt açmazı

Amerikan Washington Post gazetesinde 22 Şubat’ta yayınlanan bir haber-tahlilin başlığı “Neden iki yeni Kürdistan, bir Kürdistan’dan daha iyidir?” başlığını taşıyordu.

24.02.2017

Ne dedikodusu bağımsız Kürdistan artık gerçek

DAVOS’un en prestijli davetlerinden biri Washington Post editörü Lally Weymouth’un Seehof Hotel’de verdiği öğle yemeği...

20.01.2017

Musul’da Türk askeri: “jeopolitik” ve “realpolitik” bir okuma...

Musul’un çok yakınındaki Başika’da Türk askeri üssündeki askerlerin sayısı, Bağdat hükümeti tatmin edilene dek dondurulmuş olsa da, ortaya çıkan durum Türkiye’nin şu anda Irak topraklarında “yabancı asker” bulunduran üçüncü ülke olduğunu ortadan kaldırmıyor.

8.12.2015

Süleymaniye Notları: IŞİD’in ömrü, İran, Türkiye, vs…

Uluslararası sorunların ele alındığı geniş katılımlı toplantıların en verimli yanlarından biri, toplantı salonunda gün boyu düzenlenen panellerde konuşulanlar olduğu kadar, hatta ondan daha da çok, “kulisler”dir.

13.03.2015

"Devletin hırsızları"...

BEYRUT- İki ay içinde üç kez Beyrut’a gelmek, Ortadoğu entelektüel çevrelerinde Türkiye’ye yönelik ilgiyle de açıklanabilir elbette.

22.01.2015

“Savaş tezkeresi”; ama kime karşı?

Suriye ve Irak’a “asker gönderme yetkisi” denebilecek olan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzasını taşıyan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan onaylı AKP hükümetinin “savaş tezkeresi” bugün TBMM’de oylanacak.

1.10.2014

Türkiye’nin dış politikası ‘reset’lenebilir mi?

Bağdat ve Erbil petrol ve gaz sorununu çözemediler. Dolayısıyla, Ankara-Erbil ilişkileri, tümüyle Bağdat ipoteğinden kurtulamadı.

4.12.2013

Özel yargı alanları yaratılıyor

YARGIÇLAR Sendikası Başkanı ve Çankırı Hâkimi Ömer Faruk Eminağaoğlu’na İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde ÇHD’li avukatların eylemine katıldığı ve slogan attığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını biliyor musunuz?Peki buna kim tepki gösteriyor?

17.11.2013

Dış politikaya ‘reset’, bir tür ‘Türk-Kürt ittifakı’, bir tür ‘Kürt bölünmesi’

Barzani’nin Diyarbakır ziyareti, nereden bakılsa, bölge çapında bir ‘AK Parti-KDP ittifakı’nın oluşma girişimini ifade edecek.

12.11.2013

Kürdistan petrolü, Türkiye, Ortadoğu jeopolitiği (1)

Bu hafta Irak Kürdistanı, petrol ve Türkiye konusunda uluslararası basında arka arkaya çarpıcı yazılar yayımlandı.

20.04.2013

Erdoğan ve Öcalan’la “Türkosfer”e yolculuk...

Türkiye’de yeni yılın ilk çeyreğinde yaşanan, 21 Mart yani Newroz’la birlikte hızlanan gelişmeleri, bir “bölgesel denklem”in oluşmasıyla ilgili daha geniş boyutları yakalayıp, daha büyük bir çerçeve içine yerleştirerek okumaya çalışmakta yarar var.

4.04.2013

İsrail ile “savaşsız savaş”…

Önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesine gitmeden önce Irak Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile öğle yemeğinde buluştum. Sohbetimiz sırasında, “Türkiye’nin İsrail ile arasında patlak veren ihtilafı nasıl anlamak gerektiğini” sordu.

7.06.2010