MENÜ

Kültür Ve Turizm Bakanlığı

Kültür Ve Turizm Bakanlığı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kültür Ve Turizm Bakanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kültür Ve Turizm Bakanlığı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 15.733 Kültür Ve Turizm Bakanlığı haberi bulunmuştur.

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Haberleri

Üniversiteliler, Nezihe Muhiddin’i 8 Mart’ta anacak

Üniversiteliler, Nezihe Muhiddin’i 8 Mart’ta anacak

Üniversite öğrencileri, Türk Kadınlar Birliği’nin kurucusu Nezihe Muhiddin’i, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde film gösterimi ve özel bir söyleşiyle anacak. Etkinlikte izletilecek olan, ‘Kadın Olmanın Günahı’ adlı belgesel filmde, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında kadınların eşitlik mücadelesi anlatılıyor.

5.03.2019Eğitim
Ankara Müzik Festivalinde program açıklandı

Ankara Müzik Festivali'nde program açıklandı

Ankara'nın en uzun soluklu uluslararası etkinliği, 36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nin programı belli oldu. 400'e yakın sanatçı ve topluluğun yer alacağı festival, 4-25 Nisan tarihlerinde düzenlenecek

5.03.2019Kitap Sanat
Göbeklitepe, Almanyadaki turizm fuarında tanıtılacak

Göbeklitepe, Almanya'daki turizm fuarında tanıtılacak

Bu yıl 53'üncüsü düzenlecek Berlin Uluslararası Turizm Borsası Fuarı'nda Göbeklitepe'nin tanıtımına ağırlık verilecek.

5.03.2019Dünya
Almanya’da ‘İzmir rüzgarı’ esecek

Almanya’da ‘İzmir rüzgarı’ esecek

Dünyanın en prestijli fuarları arasında yer alan İTB Berlin 2019 Fuarı’na katılacak İzmir’deki turizmciler, kenti ‘deniz turizmi ve rüzgar sörfü’ temasıyla tanıtmaya hazırlanıyor.

3.03.2019Avrupa
Türk edebiyatı 72 ülkede okunacak

Türk edebiyatı 72 ülkede okunacak!

Tüm dünyadan yayımcıları İstanbul’da buluşturan İstanbul Fellowship (Uluslararası İstanbul Profesyonel Yayımcılık Buluşmaları) en yüksek katılımıyla dördüncü kez düzenlendi. 3 gün boyunca yayımcılık dünyasını İstanbul’a taşıyan program dünyanın önemli organizasyonları arasına girme yolunda ilerliyor.

1.03.2019Keyif
Ocak rekoru

Ocak rekoru

2018 yılında kayıplarını kapatan üstüne de turist sayısını artıran Türkiye 2019’a da iyi başladı. Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre ocak ayında 1 milyon 539 bin 496 turist geldi. Böylelikle tüm zamanların en iyi ocak ayı verisine ulaşıldı. Hedef yıl sonunda 50 milyon turisti ağırlamak.

1.03.2019Ekonomi
2018’de 70.4 milyon bilet satıldı

2018’de 70.4 milyon bilet satıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018 yılında Türkiye’de toplam 70 milyon 408 bin 244 adet sinema bileti satıldığını açıkladı.

28.02.2019Kitap Sanat
Ruslar Türkiyede şifa bulacak

Ruslar Türkiye'de "şifa" bulacak

Türk turizmciler, termal tesislerdeki işletme sürelerini 12 aya yaymak için, "şifa" bulma beklentisindeki Rus turisti hedef seçti.

27.02.2019Ekonomi
Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor | İşte usta yazar Yaşar Kemalin hayatı ve eserleri

Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor | İşte usta yazar Yaşar Kemal'in hayatı ve eserleri

Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor. Türk edebiyatına 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü ve şiir alanında bir eseri miras bırakan Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015 tarihinde çoklu organ yetersizliği ve kalp ritm bozukluğu sebebiyle hayatını kaybetmişti. İşte, usta yazar Yaşar Kemal'in hayatı ve eserleri

27.02.2019Keyif
Türkiye o çok az ülkelerden biri

Türkiye o çok az ülkelerden biri

Türk yayımcılarla dünya yayımcılarının iş birliğinin artırılması ve İstanbul’un bir telif marketi haline getirilmesi amacıyla düzenlenen İstanbul Fellowship, 72 ülkeden 286 yayımcıyı buluşturdu.

27.02.2019Avrupa
72 ülkeden, 191 katılımcı İstanbul’da; “İstanbul Fellowship” başladı

72 ülkeden, 191 katılımcı İstanbul’da; “İstanbul Fellowship” başladı

Tüm dünyadan yayımcıları her yıl İstanbul’a taşıyan İstanbul Fellowship (Uluslararası Telif Zirvesi) dördüncü kez düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından gelen yayınevleri temsilcileri, ajanslar ve editörler 3 gün boyunca telif ve çeviri görüşmeleri için İstanbul’da olacaklar.

27.02.2019Keyif
İstanbul Fellowship başladı

İstanbul Fellowship başladı

Türk yayımcılarla dünya yayımcılarının iş birliğinin artırılması ve İstanbul'un bir telif marketi haline getirilmesi amacıyla düzenlenen Uluslararası İstanbul 4. Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları (İstanbul Fellowship) başladı.

26.02.2019Kitap Sanat
Gümüşhanede taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulundu

Gümüşhane'de taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulundu!

GÜMÜŞHANE'nin İkisu Mevkii'nde taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulunan, içinde fresklerin bulunduğu, sarp kayalıklar içindeki mağara, defineciler tarafından talan edildi. Duvarlarında, geçmişi M.Ö. 10'uncu Yüzyıla'a kadar uzanan ve 'Dağ Manastırı' olarak adlandırılan mağaranın, turizme kazandırılması isteniyor.

26.02.2019Gündem
Çanakkalede tarihi Gelibolu Yarımadası beyaza büründü

Çanakkale'de tarihi Gelibolu Yarımadası beyaza büründü

Çanakkale'nin Eceabat ilçesindeki tarihi Gelibolu Yarımadası, bölgedeki kar yağışıyla oluşan beyaz örtüsüyle eşsiz güzelliğe büründü. Çanakkale ve bölgesinde üç günden bu yana devam eden yağış, kentin büyük bölümünü karla kapladı.

26.02.2019Seyahat
5. Sarıkamış Kış Oyunları Festivali’ne doğru

5. Sarıkamış Kış Oyunları Festivali’ne doğru

Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 2 Mart Cumartesi günü düzenlenecek organizasyon kapsamında, kardan heykellerin yapımına başlandı. Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bu yıl 5.’si düzenlenecek Kış Oyunları Festivali öncesi çalışmalar hızlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kars Valiliği, Sarıkamış Kaymakamlığı, Sarıkamış Belediyesi, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığının katkılarıyla Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde 2 Mart Cumartesi günü düzenlenecek organizasyon kapsamında kardan heykeller oluşturuluyor.

26.02.2019Seyahat
Padişahların sof kumaşı günlük kıyafetlerle dönüyor

Padişahların "sof kumaşı" günlük kıyafetlerle dönüyor

Osmanlı padişahlarının bir dönem doğallığı nedeniyle vazgeçilmezi olan, Ankara keçisinden elde edilen tiftiğin dokunmasıyla oluşturulan sof kumaşı, Olgunlaşma Enstitüsünce üretilip, günlük kıyafetlerde yeniden hayat bulacak.

24.02.2019Ekonomi
Yenikapı sikkeleri internette satılık

Yenikapı sikkeleri internette satılık

Bir yandan devlet yurtdışına kaçırılan eserleri geri getirmek için milyonlarca lira harcıyor diğer yandan defineciler Anadolu arkeolojisini yağmalıyor. Arkeologlardan oluşan Arkeofili isimli internet sitesi, definecilerin kendi aralarında yazıştıkları üyeli ve şifreli web sitelerine sızdı. İstanbul Yenikapı kazılarından çıkarıldığı iddia edilen sikkelerin bile burada satıldığı görüldü.

24.02.2019Ekonomi
100 yıllık destana görkemli hazırlık

100 yıllık destana görkemli hazırlık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, milli mücadele ateşinin yakıldığı Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yıldönümünün görkemli kutlanması için genelge yayınladı.

23.02.2019Gündem
Öğrenciler 3 dil öğrenerek mezun olacak

Öğrenciler 3 dil öğrenerek mezun olacak

‘Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü’ne göre, Türkiye genelinde seçilen 11 okulda, 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrencilere İngilizce ve Rusça'nın yanı sıra bölge özelliğine göre Arapça, Çince, Almanca veya Fransızca gibi üçüncü dil eğitimi de verilecek. Öğrenciler, belirlenen turizm tesislerinde staj uygulamalarını yaparken, aynı zamanda bin 535 lira aylık ücret alacak.    

22.02.2019Eğitim
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan 100. Yıl Kutlamaları genelgesi

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan '100. Yıl Kutlamaları' genelgesi

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılı şerefine yapılacak kutlamalara ilişkin genelge kaleme aldı.

22.02.2019Gündem
Peribacalarında çay bahçesi yıkıldı

Peribacalarında çay bahçesi yıkıldı

NEVŞEHİR'in Avanos ilçesinde peribacaları yakınında kaçak yapıldığı iddia edilen çay bahçesi, iş makinesiyle yıkıldı.

19.02.2019Gündem
Rekor artış yaşandı O ülkeden akın ettiler

Rekor artış yaşandı! O ülkeden akın ettiler

Geçtiğimiz yıl "Türkiye Turizm Yılı" ilan edilen Çin Halk Cumhuriyeti'nden ülkemize gelen turist sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 59,38'lik artışla 394 bin kişiyi geçti. Yaşanan artışı değerlendiren Yaşar Üniversitesi Turizm Rehberliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökçe Özdemir Umutlu, doğru tanıtım stratejileri ile hareket edildiği takdirde bu yıl yaşanan artışın devam ederek önümüzdeki yıllarda hedeflenen 1 milyon Çinli turist sayısına ulaşabileceğini ifade etti.

18.02.2019Ekonomi
Süper İyi Günler başladı

'Süper İyi Günler' başladı

18 Şubat Dünya Asperger Günü öncesi seyircisiyle buluşan Tiyatrokare’nin ‘Süper İyi Günler’ oyunu asperger sendromlu Christopher Boone’un hareketli ve eğlenceli dünyası seyircisiyle buluştu. Mark Haddon’un çok satan romanından uyarlanan oyun, üç boyutlu animasyonlar eşliğinde ve tamamı 80 metrekare dijital ekranlardan oluşan özel dekorlarıyla seyircisine yeni bir bakış açısı kazandırdı.

18.02.2019Kitap Sanat
Kamu personel alımına başladı

Kamu personel alımına başladı

2019’da 120 bine yakın yeni istihdam yaratacak olan kamu kurumları eleman alımına başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı kura usulü ile 4.500’e yakın yeni personel alacak. Bununla birlikte kamu kurumları ile yükseköğretim kurumlarının idari ve akademik kadrolarına yapılacak atamalar da açıklandı.

TEKNOFEST 17-22 Eylülde Atatürk Havalimanında düzenlenecek

TEKNOFEST 17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanında düzenlenecek

Geçen yıl 550 binden fazla ziyaretçiyle dünyanın en büyük ikinci havacılık etkinliği olma özelliği taşıyan TEKNOFEST, bu yıl 17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek.

15.02.2019Teknoloji
Peri bacalarının yanına yapılan otel inşaatında yıkım

Peri bacalarının yanına yapılan otel inşaatında yıkım

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada peri bacalarının yanına yapılan otel inşaatında yıkımın başladığı duyuruldu.

14.02.2019Gündem
Peribacalarının yanındaki otel inşaatının yıkım çalışmalarına başlandı

Peribacalarının yanındaki otel inşaatının yıkım çalışmalarına başlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada peri bacalarının yanına yapılan otel inşaatında yıkımın başladığı duyuruldu.

14.02.2019Haber
Son dakika... Peri bacalarındaki otel inşaatında yıkım başladı

Son dakika... Peri bacalarındaki otel inşaatında yıkım başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada peri bacalarının yanına yapılan otel inşaatında yıkımın başladığı duyuruldu.

14.02.2019Gündem
TEKNOFEST 2019 ne zaman başlayacak TEKNOFEST başvuruları ne zaman bitiyor

TEKNOFEST 2019 ne zaman başlayacak? TEKNOFEST başvuruları ne zaman bitiyor?

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin 2019'da yapılacağı tarih merak konusu oldu. İlk kez geçtiğimiz yıl Eylül ayında düzenlenen ve 4 gün boyunca yarım milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen festival, vatandaşlardan tam not almıştı. Peki, TEKNOFEST 2019 ne zaman yapılacak?

14.02.2019Gündem
Meclis’te Troya gösterildi

Meclis’te Troya gösterildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde yapımcılığını Nihal Ağırbaş, senaristliğini Ömer Erbil’in yaptığı Troya Hazineleri Asırlık Hasret belgeselinin gösterimi dün akşam Meclis’te yapıldı.

14.02.2019Gündem
Son dakika: Kapadokya’daki otel inşaatı durduruldu

Son dakika: Kapadokya’daki otel inşaatı durduruldu

Nevşehir merkez ilçeye bağlı Göreme beldesinde Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde bulunan peribacalarının bitişiğindeki otel inşaatı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından durduruldu.

13.02.2019Gündem
TEKNOFEST’in yapılacağı tarih belli oldu

TEKNOFEST’in yapılacağı tarih belli oldu

 Geçen yıl 550 binden fazla ziyaretçiyle dünyanın en büyük ikinci havacılık etkinliği olma özelliği taşıyan TEKNOFEST, bu yıl 17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek. TEKNOFEST'in başvuruları 28 Şubat'ta sona erecek.

13.02.2019Ekonomi
Kültür ve Turizm Bakanlığından sinema sektörüne 5 milyon lira destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sinema sektörüne 5 milyon lira destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, animasyon, belgesel ve kısa filmler ile senaryo ve diyalog yazım türlerinde 141 projeye 5 milyon 526 bin lira destek sağladı.

12.02.2019Ekonomi
Kitap, dergi ve gazetede KDV sıfırlanıyor

Kitap, dergi ve gazetede KDV sıfırlanıyor

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, kitapta ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfırlanacağını belirterek, hem yayıncıları hem de satıcıları kapsayacak şekilde genişletileceğini açıkladı. Bu hafta yasa değişikliğinin torba teklif olarak TBMM’ye gelmesi bekleniyor. Böylece 20 liraya satılan bir kitapta yüzde 8 üzerinden 1.6 lira olan KDV sıfırlanmış olacak. Kitabın fiyatının 18 lira 40 kuruşa inmesinin yolu açılacak.

11.02.2019Gündem
Çin tatilde rekor kırdı

Çin tatilde rekor kırdı

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı bir haftalık Bahar Bayramı tatilinde yaklaşık 76 milyar dolar turizm geliri elde edildiğini açıkladı

11.02.2019Ekonomi
SİT üstü  GES iptal

SİT üstü GES iptal

DANIŞTAY 14. Dairesi, 1. ve 2. Derece arkeolojik sit alanlarında Güneş Enerjisi Santralı (GES) kurulmasına izin veren Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun kararını iptal etti.

10.02.2019Gündem
Rizede tehlikeli görüntü Uyarıları dinlemediler...

Rize'de tehlikeli görüntü! Uyarıları dinlemediler...

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Çat Vadisi'nde koruma altında bulunan tarihi Şenyuva Köprüsü'nde restorasyon başladı. Yıkılma tehlikesine karşı tescilli yapıda güçlendirme çalışması da yapılacağı belirtilirken, yöre sakinleri, güvenlik şeridine rağmen çok sayıda turistin köprüye çıkmaya devam ettiğini belirterek, önlem alınmasını istedi.

9.02.2019Gündem
Berlin Film Festivali başladı

Berlin Film Festivali başladı

69’uncu Uluslararası Berlin Film Festivali, Marlene Dietrich Meydanı’ndaki Berlinale Sarayı’nda dün akşam düzenlenen gala ile başladı. Bu yıl 400'e yakın filmin gösterileceği festivalin direktörü Dieter Kosslick de 18 yıl sonra görevine veda ediyor.

7.02.2019Avrupa
Türk sineması Berlinalede

Türk sineması Berlinale'de

Dünyanın en prestijli festivallerinden biri olarak görülen Berlin Film Festivali'nin (Berlinale) 69.'su bu yıl 7-17 Şubat'ta düzenlenecek. Festivalde, "Tepenin Ardı" ve "Abluka" adlı filmleriyle başarı yakalayan yönetmen Emin Alper'in "Kız Kardeşler" filmi dünya prömiyerini yapacak.

7.02.2019Keyif
Kapadokya ocak ayının son 10 yıl rekorunu kırdı

Kapadokya ocak ayının son 10 yıl rekorunu kırdı

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya Bölgesi son 10 yılın ocak ayı turist ziyaretçi rekorunu kırdı.

7.02.2019Seyahat

Yazar Sonuçları

2. Gastro Ekonomi Zirvesi, sürdürülebilir kalkınma ve gastronomi ilişkisini ele alıyor

TURYİD (Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği) bu yıl İstanbul’da Gastro Ekonomi Zirvesi’nin ikincisini düzenliyor.

24.02.2019

Bir erkek üzerinde kaç gram yük taşır

SON yıllarda ısrarla “Türk markalarını giyiyorum” diyorum. Evet, baştan aşağı, iç giysimden takım elbiseme, jean’ime ve son olarak ayakkabıma kadar yerli giyiniyorum.

17.02.2019

Taksim’de yeni AKM 860 milyon liraya yükselecek

Demirören Medya’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ve İstexpo işbirliği ile düzenlediği “Evim Türkiye” fuarı için Düsseldorf’tayız. Fuarın açılışı öncesi konakladığımız otelde katılımcılarla sohbet ediyoruz. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, Milliyet Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç, Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent’le bulunduğumuz masada DAP Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ile GYODER Başkanı ve Halk GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin var.

10.02.2019

Belki artık müzik albümü yazamayacağım

Bilindiği gibi sinema sektörüne teşvikler ve kolaylıklar getiren ve çeşitli sorunlara çözümler üreten bir yasa değişikliği geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçerek yasallaştı.

10.02.2019