MENÜ

Küçük İstanbul

Küçük İstanbul ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Küçük İstanbul haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 65.917 Küçük İstanbul haberi bulunmuştur.

Küçük İstanbul Haberleri

Küçük İstanbulun büyük sorunu

'Küçük İstanbul'un büyük sorunu

Almanya’nın başkenti Berlin’de ‘Küçük İstanbul’ olarak bilinen Kreuzberg’deki 290 dairesi 54 iş yeri bulunan bina, içinde yaşayanları canından bezdirdi. Çok sayıda Türk’ün de yaşadığı binada, bir cinayet, tecavüz, çok sayıda adam yaralama suçları işlenirken, bina sakinleri çocuklarını kapının önüne bile göndermeye korkuyor. Apartmanın koridorlarında uyuşturucu satıcıları da var, merdivenlere minder serip yatan evsizler de.

7.01.2020Avrupa
Gebze Bilişim Vadisi nerede Bilişim Vadisi hakkında ayrıntılar

Gebze Bilişim Vadisi nerede? Bilişim Vadisi hakkında ayrıntılar

Türkiye'nin en büyük teknoloji geliştirme merkezi olacak Bilişim Vadisi, Gebze'de çeşitli etkinliklere sahne olmaya ve çalışmalara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Son olarak yerli otomobil tanıtımının yapıldığı Gebze'deki Bilişim Vadisi, basında yer alan haberlerden sonra merak edildi. İşte, Bilişim Vadisi hakkında ayrıntılar...

27.12.2019Gündem
Duvarsız 30 yıl

Duvarsız 30 yıl

İnsan bazen zamanın su gibi akıp gittiğini düşünüyor. Gerçekten öyle olan zamanlar da var. Ama bunun hiç de öyle olmadığı zamanlar da var. Örneğin; kapalı kapılar ardında olmasa da insanların kendilerini özgürlüğün olmadığı ülkelerinde ‘hapisteymiş’ gibi hissetkileri için bir türlü geçmeyen zamanlar.

9.11.2019Avrupa
Uyuşturucu ticaretiyle başa çıkamayan polis ‘Gülizar Park’ı kapatacak

Uyuşturucu ticaretiyle başa çıkamayan polis ‘Gülizar Park’ı kapatacak!

Berlin polisi, ‘Küçük İstanbul’ olarak bilinen Kreuzberg semtindeki Görlitzer Park’ı, son yıllarda özellikle Afrika kökenlilerin uyuşturucu ticaretinin merkezi haline getirmesi ve yaralamalı şiddet olaylarının artması üzerine çareyi geceleri parkı kapatmada buldu.

13.08.2019Avrupa
Türk düğünleri mercek altında

Türk düğünleri mercek altında

Almanya kamuoyu, uzun araç konvoylarıyla otobanları kilitleyen, trafiği bloke eden, korna çalarak dikkat çeken, havaya ateş açılan Türk düğünlerini tartışmaya devam ediyor.

18.07.2019Avrupa
Polis, kapkaççıların görüntülerini bir yıl sonra paylaştı

Polis, kapkaççıların görüntülerini bir yıl sonra paylaştı

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir kişiyi gasp eden üç saldırganı yakalayamayan polis, güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri yasalar gereği bir yıl sonra paylaştı.

23.05.2019Avrupa
Babasını toprağa verip sahneye çıktı: Türkü de bir ibadettir

Babasını toprağa verip sahneye çıktı: Türkü de bir ibadettir

Cem Çelebi, Berlin’in Küçük İstanbul olarak adlandırılan semti Kreuzberg’de konser verdi. Geçen hafta kaybettiği babasını Türkiye’de toprağa verdikten sonra konseri erteleme çağrılarını ‘insanların emeği var’ diye reddeden Çelebi “Ayrıca bana göre Türkü söylemek de bir ibadettir” dedi.

17.02.2019Avrupa
Uğur Mumcu Almanya’da anılıyor

Uğur Mumcu Almanya’da anılıyor

Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu ölüm yıl dönümünde ‘Küçük İstanbul’ olarak bilinen Almanya’nın başkenti Berlin’in Kreuzberg semtinde anılacak.

22.01.2019Avrupa
‘Küçük İstanbul’da kimyasal toz paniği

‘Küçük İstanbul’da kimyasal toz paniği

Almanya’nın başkentindeki ‘Küçük İstanbul’ olarak bilinen Kreuzberg semtinde 400 öğrencili bir ilkokul, kimyasal toz nedeniyle acilen boşaltıldı.

14.01.2019Avrupa
Türkiye-Almanya final maçı öncesi Almanya’nın kalecisi öldürüldü Dünya, Berlin’in Köpekleri ile tanıştı

Türkiye-Almanya final maçı öncesi Almanya’nın kalecisi öldürüldü! Dünya, Berlin’in Köpekleri ile tanıştı

“Dogs of Berlin” adlı yeni Netflix dizi film uzun süre konuşulacağa benziyor. Alman milli takımının Türk kökenli milli kalecisi Türkiye Almanya maçına bir gün kala öldürülüyor. Biri adaleti arayan Türk kökenli polis, diğeri eski neonazi Alman polis cinayeti aydınlatmaya çalışıyor.

9.12.2018Avrupa
Kiralar iki katına çıktı İstanbuldan kaçan o ilçeye akın etti

Kiralar iki katına çıktı! İstanbul'dan kaçan o ilçeye akın etti

Ayvalık’ın tarihi biraz da göçün tarihi. 1923’te başlayan mübadele ile kasabanın büyük oranda Rum olan nüfusu Midilli’ye göç etmiş; yerlerine Girit, Makedonya ve Midilli’deki Müslüman nüfus gelmişti. 2011’de patlak veren Suriye iç savaşı, Ayvalık’ı yeni bir göç dalgasının rotası yaptı. Binlerce Suriyeli, Midilli’ye geçebilmek için bu suları kullandı, kimi denizden karaya bir daha hiç adım atamadı. Balıkesir’e bağlı Ayvalık şimdi yeni bir göçün etkisi altında; metropolden bunalıp kaçan İstanbulluların... Bundan 10 yıl önce tek tük başlayan kaçışlar, son üç yılda yoğunlaştı. Elbette sadece İstanbullular değil Ayvalık’ın sükûnetini tercih eden büyük şehirliler, ancak ağırlıklarını koydukları kesin. Belediye Başkanı Rahmi Gençer, 70 bin olan kış nüfusunun artık 100 binin altına düşmediğini söylüyor. Peki kimler neden burayı seçiyor, hangi bölgelerde yaşıyor, ne yaparak geçiniyorlar, burada da bir ‘Bodrumlaşma’ olur mu? Cevaplar dosyamızda...

Tarihin izlerindeki modern şehir: Berlin

Tarihin izlerindeki modern şehir: Berlin

Bilmediğiniz bir şehirde yabancı olduğunuzu hissetmek, geçirdiğiniz birkaç günün ardından gözlerinizin tanıdık gelen bir şeyler araması... Şimdi bunları bir kenara bırakın ve Almanya’nın Başkenti Berlin’de bütün bunlardan uzak bir seyahat planlayın. İşte Berlin gezinizin tadını çıkartmanız için birkaç tüyo.

31.10.2018Seyahat
‘Ev sahipleriyle kiracılar arasında çatışmalar çıkıyor’

‘Ev sahipleriyle kiracılar arasında çatışmalar çıkıyor’

Almanya'nın büyük şehirlerinde kira artışlarının durdurulması gerektiğini söyleyen SPD federal milletvekili Cansel Kızıltepe, “Kiraları düzenleyen yasalar 21. yüzyılda sınıf çatışması sahnesi haline geldi” dedi.

20.09.2018Avrupa
Adım adım Alaçatı…

Adım adım Alaçatı…

Yaklaşık beş yıldır her yaz Çeşme’ye gitmeme rağmen, hiçbir gün sabahtan akşama kadar Alaçatı’nın Hacımemiş’e uzanan sevimli sokaklarında gezme fırsatı yakalayamamıştım. Ancak bu yıl, Çeşme’nin tüm cezbedici ve güzel plajlarına rağmen, Alaçatı’da kocaman bir gün geçirmek, renkli sokaklarında tatlı esintisini solumak ve en güzel mekânları keşfetmek için yola koyuldum. İşte size rengârenk kapıları olan taş evleri, hediyelik eşyacıları, şık restoranları ve tatlı kafeleriyle Alaçatı gezi rehberi…

11.09.2018Seyahat
Oğlunu baltayla öldürüp polisi aradı

Oğlunu baltayla öldürüp polisi aradı

Almanya’nın başkenti Berlin’de oğlunu öldüren anne yakalandı. 55 yaşındaki Kornelia K.’nın 32 yaşındaki oğlunu uyuduğu sırada başına baltayla vurarak öldürdüğü sanılıyor.

12.08.2018Avrupa
Borcum varlığımın % 10’u bile değil

Borcum varlığımın % 10’u bile değil!

Hakkında çıkan ‘batıyor’ iddialarını yalanlayan Ali Ağaoğlu, “Her şey güllük gülistanlık değil. Ama kabuğumuza çekilmeyiz, seyirci kalmayız. Oturup ağlamak bize göre değil. 17 milyar liralık varlığım var, borcum bunun yüzde 10’u değil. Gerekirse malımı satar yoluma kral gibi devam ederim” dedi.

7.08.2018Ekonomi
Ağaoğlu: En az borcu olan şirketlerdenim

Ağaoğlu: "En az borcu olan şirketlerdenim"

Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, sadece Türkiye'nin değil dünyanın da sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirterek, oturup da "yandık bittik" deme zamanı olmadığını söyledi.

7.08.2018Ekonomi
Berlin’in ‘miş’li binası

Berlin’in ‘miş’li binası

Sanatçı Ayşe Erkmen’in 1993’te süslediği Berlin’deki ‘miş’li bina’sı görenleri şaşırtmaya devam ediyor.

3.08.2018Avrupa
Burası da İsveç’in ‘Küçük İstanbul’u

Burası da İsveç’in ‘Küçük İstanbul’u

İsveç’in başkenti Stockholm’e 100 kilometre uzaklıktaki Sala kentinde yaşayan ressam ve marangoz Jan Eric Svenberg, 32 yıldır Türkiye’nin gönüllü kültür elçiliğini yapıyor. Svenberg’in evinin bahçesi adeta bir açık hava müzesi. Yemyeşil bahçedeki minyatür saray ve camiler, ziyaretçilere İstanbul’u tanıma olanağı sunuyor.

23.07.2018Avrupa
Türk düğün konvoyu Almanyada kriz çıkardı

Türk düğün konvoyu Almanya'da kriz çıkardı

Almanya'nın başkenti Berlin'de 'Küçük İstanbul' olarak bilinen Kreuzberg'de bir düğün konvoyundan dışarıya ateş açıldığı ihbarı Alman polisini harekete geçirdi. Alman polisi 8 araçla konvoyun önünü kesti ve caddeyi trafiğe kapattı.

20.06.2018Dünya
‘Keup Caddesindeki Kuaför’ yeniden gösterildi

‘Keup Caddesindeki Kuaför’ yeniden gösterildi

NSU’nun, 2004’te Almanya’nın Köln kentindeki Keup Caddesi’nde gerçekleştirdiği ırkçı saldırıyı anlatan ‘Keup Caddesindeki Kuaför’ adlı belgesel filmi, Hamburg’da tekrar gösterime girdi.

18.06.2018Avrupa
Hükümet için ikinci şans

Hükümet için ikinci şans

Almanya Başbakanı Merkel, Yeşiller ve FDP ile yapılan hükümet kurma görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanınca dün son seçimde ikinci olan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile masaya oturdu. Zorlu geçmesi beklenen müzakereler 12 Ocak’a kadar sürecek.

7.01.2018Dünya
Merkel ön görüşmelere umutla başladı

Merkel ön görüşmelere umutla başladı

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan seçimlerden sonra hükümet kurmak için çabalayan Başbakan Angela Merkel, ikinci ön görüşme sürecini resmen başlattı. SPD ile masaya oturan Merkel, bu kez umutlu olduğunu söyledi.

7.01.2018Dünya
İstifa etme isteği uyandıran kitap

İstifa etme isteği uyandıran kitap!

Sizin de aklınız fikriniz hep seyahatte, yeni kültürler, yeni ülkeler tanımakta mı? İşte, okulda bir gözünüz sürekli ucuz uçak biletlerinde mi? O halde ‘Dünya Turuna Nasıl Çıkılır?’ tam da sizi hayallere daldıracak, bu yağmurlu günlerde içinizde gökkuşağı çıkaracak bir kitap.

28.12.2017Kitap Sanat
“Küçük İstanbul” Kreuzberg tehlikede

“Küçük İstanbul” Kreuzberg tehlikede

Kreuzberg, sadece Berlin’in değil, Almanya’nın en gözde semtlerinden. “Küçük İstanbul” olarak da bilinen semt, 1989 yılında Berlin Duvarı yıkılına kadar “istenilmeyen bölge”ydi. Şimdi ise Kreuzberg sadece turistler için değil, yatırımcılar için de çekim merkezi haline geldi. Hızla artan kiraları ödeyemeyen esnaf kepenk kapatırken, teknoloji devi Google yedinci kampusünü Kreuzberg’e açmayı planlıyor. Semtteki ortak görüş ise, Türk’ün de Alman’ın da “rant mağduru” olduğu...

23.12.2017Dünya
Sakın şaşırmayın Kreuzberg’tir burası

Sakın şaşırmayın Kreuzberg’tir burası!

Çok canlı gece ve kültür yaşamıyla Berlin’in ünlü Kreuzberg semti, öteki adıyla “Küçük İstanbul”, bu uluslar arası ününü Türklere borçlu. Sabaha kadar açık bar ve kafeleriyle asilerin, bohemlerin, sanatçıların eşcinsellerin eğlence merkezi olan Kreuzberg, aynı zamanda hoşgörü örneği...

23.12.2017Haber
Sakın şaşırmayın Kreuzberg’tir burası

Sakın şaşırmayın Kreuzberg’tir burası!

Çok canlı gece ve kültür yaşamıyla Berlin’in ünlü Kreuzberg semti, öteki adıyla “Küçük İstanbul”, bu uluslar arası ününü Türklere borçlu. Sabaha kadar açık bar ve kafeleriyle asilerin, bohemlerin, sanatçıların eşcinsellerin eğlence merkezi olan Kreuzberg, aynı zamanda hoşgörü örneği...

23.12.2017Avrupa
Kreuzberg’te 18  aday yarışıyor

Kreuzberg’te 18 aday yarışıyor

Almanya’da 299 seçim bölgesi arasında en fazla aday 'Küçük İstanbul' Kreuzberg’ten çıktı. Çeşitli partilerden veya bağımsız 18 politikacı, Kreuzberg’ten aday oldu.

14.09.2017Dünya
‘Küçük İstanbul’da Türk marketini soydular

‘Küçük İstanbul’da Türk marketini soydular

Londra’daki ‘Küçük İstanbul’ Harringay’da Elvan Food Cente adlı market, yüzleri maskeli üç kişi tarafından soyuldu. Soygun bir dakika sürdü.

17.06.2017Dünya
Kölnün 13 yıl önce bombalanan caddesinde teröre karşı birlik iftarı

Köln'ün 13 yıl önce bombalanan caddesinde 'teröre karşı birlik' iftarı

Almanya'nın Köln kentinde aşırı sağcı NSU terör örgütünün 2004'te bombaladığı ve 22 kişinin yaralandığı Keup Caddesi'nde verilen iftara yaklaşık bin 500 kişi katıldı.

10.06.2017Dünya
Atkısını takan, formasını giyen, bayrağını alan sokağa çıktı

Atkısını takan, formasını giyen, bayrağını alan sokağa çıktı

Beşiktaş’ın, ligin bitimine bir hafta kala Gaziantepspor’u 4-0 yenerek şampiyonluğunu ilan etmesi, Avrupa’daki Beşiktaş taraftarlarını sokağa döktü.

29.05.2017Spor Arena
365/24 yaşayan şehir: Berlin

365/24 yaşayan şehir: Berlin

Bir şehrin sizi ne kadar ağırlayabileceğini düşünüyorsunuz? Söz konusu Berlin ise cevap ‘365 gün 24 saat’. Bu şehirde tarihten sanata, gece hayatından spora her şeyi, her an bulmak mümkün. Berlin’de geçirdiğim üç gün ‘Berlin’i keşfetmek’ denen büyülü filmin fragmanı gibiydi.

24.04.2017Seyahat
Almanyada bir Türk mahallesi: Küçük İstanbul Kreuzberg

Almanya'da bir Türk mahallesi: 'Küçük İstanbul' Kreuzberg

Eminim birçoğumuzun akrabası ya da bir tanıdığı Almanya’da yaşıyordur. Ağırlıklı olarak Türkler’in yaşadığı bölge olan Kreuzberg, sizi Türkiye'de hissettirecek bir yer. 'Küçük İstanbul' olarak anılan semtte, pazara, pazar arabasıyla giden Ayşe teyzeler, pazarcı Ahmet abiler, marketler, tabelalar, dönerciler, kafeler, herkes, her yer Türk.

11.01.2017Seyahat
Dünyanın en güzel 20 şehri

Dünyanın en güzel 20 şehri

İngiliz Telegraph Gazetesi okurları, İstanbul'u dünyanın en güzel 20 şehri arasında gösterdi. Gazetenin internet sitesinde yapılan ankete göre birinci sırayı Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Cape Town şehri alırken, İstanbul 11'inci sırada yer buldu. İşte, Telegraph okurlarına göre dünyanın en güzel 20 kenti.

11.01.2017Seyahat
Kardeş dayanışması

Kardeş dayanışması

Osmanlı İmparatorluğu ile Prusya Krallığı, yani Türkler ile Almanlar arasındaki diplomatik ilişkiler 1700’li yılların ortalarında başlamış.

6.01.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Tarihin izlerindeki modern şehir: Berlin

Bilmediğiniz bir şehirde yabancı olduğunuzu hissetmek, geçirdiğiniz birkaç günün ardından gözlerinizin tanıdık gelen bir şeyler araması... Şimdi bunları bir kenara bırakın ve Almanya’nın Başkenti Berlin’de bütün bunlardan uzak bir seyahat planlayın. İşte Berlin gezinizin tadını çıkartmanız için birkaç tüyo.

31.10.2018

Adım adım Alaçatı…

Yaklaşık beş yıldır her yaz Çeşme’ye gitmeme rağmen, hiçbir gün sabahtan akşama kadar Alaçatı’nın Hacımemiş’e uzanan sevimli sokaklarında gezme fırsatı yakalayamamıştım. Ancak bu yıl, Çeşme’nin tüm cezbedici ve güzel plajlarına rağmen, Alaçatı’da kocaman bir gün geçirmek, renkli sokaklarında tatlı esintisini solumak ve en güzel mekânları keşfetmek için yola koyuldum. İşte size rengârenk kapıları olan taş evleri, hediyelik eşyacıları, şık restoranları ve tatlı kafeleriyle Alaçatı gezi rehberi…

4.09.2018

Bodrum izlenimlerim ve deniz turizmindeki tehlike

KISA bir tatil arasından sonra yeniden birlikteyiz.

5.08.2018

Bir küçük İstanbul yazısı

Geçtiğimiz hafta sonu, kelimenin tam anlamıyla rüzgar gibi geçen, oradan oraya gidip, tamamen ilahi tesadüfler sayesinde arka arkaya geldiği için yetişebildiğim bir İstanbul koşturmacası yaşadım.

11.01.2018

İstanbul’da mahalle kültürünün izinde: Kalamış ve Fenerbahçe

Cızırtıyla karışık bir plak döngüsünün içinden taşan karakteristik erkek sesi de yıllardır sorar, “İstanbul’u sevmezse gönül, aşkı ne anlar?” Soran Behçet Kemal Çağlar, o soruyu sesiyle ölümsüz kılan Münir Nurettin Selçuk’tur. Zamansızlığa uzanan böyle unutulmaz bir şarkıyı yazdıran ilhamın kaynağı ise Kalamış’tır. Huzurun her dem aranır olduğunu düşündüren ve bulunacağı adresi veren o şarkıyı haklı çıkarırcasına, takvimlerin gösterdiği tarihler değişse de Kalamış’taki huzur değişmez.

31.03.2017