MENÜ

Ktü

Ktü ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ktü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ktü haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 316 Ktü haberi bulunmuştur.

Karadeniz Teknik Üniversitesi veya kısaca KTÜ, Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının verdiği teklifin, TBMM'de 20 Mayıs 1955 tarih ve 6594 sayılı kanunla kabul edilmesi ile kurulmuştur. Trabzon da bulunan üniversitenin açılışı 20 Mayıs 1955 tarihinde dönemin Başbakanı Adnan Menderes tarafından yapılmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyetinin en eski dördüncü üniversitesidir. İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversitesidir. Kuruluşundan yaklaşık sekiz yıl sonra, 19 Eylül 1963 tarihinde, 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilerek Temel Bilimler, İnşaat-Mimarlık, Makine-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur.

Ktü Haberleri

KTÜye 53 akademisyen alınacak | Başvuru şartları neler

KTÜ'ye 53 akademisyen alınacak | Başvuru şartları neler?

Karadeniz Teknik Üniversitesine (KTÜ) 4'ü profesör 53 akademisyen alınacak. KTÜ'den yapılan açıklamaya göre, Fen, Mühendislik, Tıp ve Edebiyat Fakültelerinde birer profesör görevlendirilecek. Söz konusu açıklamanın ardından, akademisyen alımının detayları merak konusu oldu. İşte, KTÜ'ye akademisyen alımının detayları...

12.06.2019Gündem
Abdulkadir Parmakın kuzeni dua bekliyor

Abdulkadir Parmak'ın kuzeni dua bekliyor

Trabzonspor'un Göztepe galibiyetinde oynadığı futbol ve attığı golle maçın yıldızı olan genç oyuncusu Abdulkadir Parmak'ın Göztepe maçı sonrasında "Ben savaşarak Trabzonspor formasını giydim. O da savaşarak bu hastalığı yenecek" dediği kuzeni Ahmet Bozali hasta yatağından herkesin duasını beklediğini söyledi.

25.02.2019Futbol
Üniversite öğrencileri iş dünyasına hazırlanacak

Üniversite öğrencileri iş dünyasına hazırlanacak

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) arasında Erasmus+ Programı kapsamındaki Karadeniz Konsorsiyumu başlıklı proje için işbirliği protokolü imzalandı.

7.01.2019Kampüs
KTÜde rüzgar enerjisiyle elektrik üretilecek

KTÜ'de rüzgar enerjisiyle elektrik üretilecek

Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) hazırlanan "Dikey Eksenli Portatif Rüzgar Santrali" projesi kapsamında çok düşük şiddette esen rüzgarda bile elektrik üretilebilecek.

3.01.2019Teknoloji
Üniversite öğrencisinden rüzgar enerjisi üretiminde bir ilk

Üniversite öğrencisinden rüzgar enerjisi üretiminde bir ilk

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi İbrahim Hakkı Şenol, "Her ev kendi enerjisini üretmeli ve bağımsız olmalı hayali" ile 4 yıl önce başlayan çalışmaları sonunda zoru başardı.

2.01.2019Kampüs
Pakistanın bilim insanları KTÜde yetişiyor

Pakistan'ın bilim insanları KTÜ'de yetişiyor

Pakistan'dan "Mevlana Değişim Programı" kapsamında Trabzon'a gelen yüksek lisans ve doktora öğrencileri, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Moleküler Biyoloji Araştırma Laboratuvarında uygulamalı araştırma yapıyor.

7.11.2018Teknoloji
KTÜye 12 akademisyen alınacak

KTÜ'ye 12 akademisyen alınacak

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) sekizi profesör 12 akademisyen alınacak.

17.10.2018Eğitim
KTÜde Doğa Müzesi oluşturulacak

KTÜ'de Doğa Müzesi oluşturulacak

KTÜ Jeoloji Mühendisliği önünde oluşturulacak müze kapsamında, fakülte önüne iki adet dinozor heykeli yerleştirildi.

25.09.2018Eğitim
Üniversite öğrencileri yerli su altı droneu geliştirdi

Üniversite öğrencileri yerli 'su altı drone'u geliştirdi

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Creatiny Grubu, 6 ay süren çalışmanın ardından, yerli üretim "su altı drone"u geliştirdi.

24.09.2018Kampüs
KTÜ’den dünya birinciliği

KTÜ’den dünya birinciliği

‘Tekla Global BIM Awards 2018’ yarışmasına öğrenci kategorisinden katılan KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü ekibi ‘BlackSea-TORM’ birinci oldu.

20.09.2018Eğitim
Felçli hastaların hayatına ışık tutacak projeler üretecekler

Felçli hastaların hayatına ışık tutacak projeler üretecekler

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ve Ortahisar Milli Eğitim Müdürlüğünün iş birliğinde, TÜBİTAK'ın da desteğiyle düzenlenen "Bilim Şenliği" kapsamında, "Beyin Bilgisayar Arayüzü Geliştirme Yarışması" gerçekleştirilecek.

20.09.2018Teknoloji
ABDden 250 dolara ithal edilen cihazı, 25 dolara ürettiler

ABD'den 250 dolara ithal edilen cihazı, 25 dolara ürettiler

Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ulaştırma Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri, ABD'den 250 dolara ithal edilen karayollarında asfalt yüzeyindeki genleşmeleri tespit eden 'gerinim ölçer' (strain gauge) adı verilen cihazı, 25 dolar maliyetle üretti. KTÜ Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Vefa Akpınar, 3 aylık bir kalibrasyon sonucunda ürettikleri cihazı 25 dolara mal ettiklerini belirterek, "Gayet güzel çalışıyor. Yurt dışından sipariş verdiğinizde 3 ay ile 1 yıl arasında bekliyorduk" dedi.

19.09.2018Haber
Kahreden yanlış

Kahreden yanlış

6 yaşındaki Yusuf Can Topsakal’a, boğaz ağrısı şikâyetiyle gittiği KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde yanlışlıkla ‘kanser’ teşhisi konuldu. Çocuk ve ailesi gerçek ortaya çıkana kadar geçen 1 haftalık sürede perişan oldu.

17.09.2018Gündem
KTÜ 18 akademisyen alacak

KTÜ 18 akademisyen alacak

KTÜ’ye altısı profesör 18 akademisyen alınacak.

28.08.2018Eğitim
Başarının sırrı farklı sınıf tasarımlarında

Başarının sırrı farklı sınıf tasarımlarında

Akademik başarıyı etkileyen zekâ, öğrenme ortamları, sosyal çevre gibi birçok faktör var. Bunlardan en önemlisi öğrenme ortamlarının niteliği olduğunu söyleyebiliriz. Günümüz bireylerinden beklenilen problem çözme, eleştirel düşünme, işbirliği içerisinde çalışma, iletişim ve girişim becerilerinin gelişmesini destekleyen öğrenme ortamlarına şüphesiz ihtiyacımız var. Başarıya ulaşmanın yolu da öğrenme ortamlarına ve bunların baş aktörü olan öğretmen niteliğine bağlı.

23.07.2018Eğitim
Trabzonda FETÖ operasyonu: 3ü akademisyen 9 gözaltı

Trabzon'da FETÖ operasyonu: 3'ü akademisyen 9 gözaltı

TRABZON’da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında çoğu firari olan, çeşitli illerde aranması bulunan ve aralarında üniversite araştırma görevlilerinin de olduğu 9 şüpheli gözaltına alındı.

27.05.2018Gündem
Üniversitelilerden hibrit araç

Üniversitelilerden hibrit araç

KTÜ Alternatif Enerjili Araç Takımı üyesi öğrenciler, hidrojen ve elektrik enerjisini beraber kullanarak dört tekerlekli hibrit araç üretti. ‘Yavuz SS’ ismi verilen araç, 100 kilometrede 87 kuruşluk enerji harcıyor.

3.04.2018Eğitim
Öğrencinin ‘yaş sınırı’ sorununa KDK’dan çözüm

Öğrencinin ‘yaş sınırı’ sorununa KDK’dan çözüm

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencinin, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) kayıt yaptırmak istediği programda önüne çıkan yaş sınırı engeli, Kamu Denetimi Kurumu (KDK) yetkililerinin üniversiteyle yaptığı görüşmeler sonucu ortadan kaldırıldı.

30.01.2018Eğitim
KTÜye yeni doktora programı

KTÜ'ye yeni doktora programı

KTÜ’de ‘Moleküler Biyoteknoloji Doktora Programı’ açıldı.

25.01.2018Eğitim
TÜBİTAKtan Karadenizdeki üniversitelere 70,9 milyon lira destek

TÜBİTAK'tan Karadeniz'deki üniversitelere 70,9 milyon lira destek

TÜBİTAK, 2007-2016 döneminde Karadeniz Bölgesi'ndeki 7 devlet üniversitesine 384 proje için 70 milyon 949 bin 450 lira tutarında destek aktardı.

10.01.2018Eğitim
KTÜye 25 akademisyen alınacak

KTÜ'ye 25 akademisyen alınacak

KTÜ 5'i profesör olmak üzere toplam da 25 akademisyen alacak. Başvurular 12 Ocak’a kadar yapılacak.

2.01.2018Eğitim
KTÜ 45 akademisyen alacak

KTÜ 45 akademisyen alacak

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) 17'si profesör, toplam 45 akademisyen alınacak.

19.12.2017Eğitim
Dayak görüntülerini kaydedip paylaşan üniversiteliye soruşturma

Dayak görüntülerini kaydedip paylaşan üniversiteliye soruşturma

TRABZON’da 11 ay önce sosyal medya hesabından tartıştıktan sonra kaldıkları eve çağırdıkları Kübra T. (25) ve Esra K. (25) ile Gülbahar B.’yi (27) biber gazıyla etkisiz hale getirip döven, olayın cep telefonu ile çektikleri görüntüleri de sosyal medya hesabından paylaşan üniversite öğrencileri Hasibe H. (25) ve Mihriban Y.’nin (25) 'kişiyi silahla hürriyetinden yoksun kılma' suçundan 10'ar yıl hapis cezasına çaptırıldığı davada yeni bir gelişme yaşandı. Mahkeme heyeti, olaya ilişkin video görüntülerini çeken ve sosyal medyadan paylaşan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Hukuk Fakültesi öğrencisi Nurçin Ç. (19) hakkında 'özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği' gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Davada beraat eden Nurçin Ç. hakkında yeniden soruşturma başlatıldı. Ayrıca daha önce üniversite tarafından 6 ay uzaklaştırma cezası alan sanık öğrencilerin aldıkları ceza sonrası yeniden okuldan uzaklaştırılacakları öğrenildi.

1.12.2017Gündem
KTÜye 7si profesör 19 akademisyen alınacak

KTÜ'ye 7'si profesör 19 akademisyen alınacak

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) 7'si profesör olmak üzere 19 akademisyen alınacak.

10.11.2017Eğitim
Üniversiteli kızların akılalmaz kavgasında yeni gelişme... Önce makyaj yapmışlar

Üniversiteli kızların akılalmaz kavgasında yeni gelişme... Önce makyaj yapmışlar!

Trabzon'un Konaklar Mahallesi'nde geçtiğimiz Şubat ayında evlerine çağırdıkları kızları biber gazıyla etkisiz hale getirdikten sonra döven ve görüntüleri de sosyal medya hesabından paylaşan üniversiteli 3 genç kızın yargılandığı davanın 2. duruşması bugün 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

12.10.2017Gündem

Yazar Sonuçları

AVM'de dans,dans,dans! TAMİRANE

Bir alışveriş merkezi düşünün; sonra onun içinde bir başka AVM... Yüzlerce insan 1920’lerin kostümlerini giymiş, o dönemin swing danslarını yapıyor! Şaşırtıcı ama burası Acıbadem, Türkiye.

9.02.2019