MENÜ

Köygöçüren

Köygöçüren ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Köygöçüren haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13 Köygöçüren haberi bulunmuştur.

Köygöçüren Haberleri

Çıntar nasıl pişirilir

Çıntar nasıl pişirilir?

Sonbahar gelip de yağmurlar bastırınca doğanın bize bahşettiği en güzel şeylerden biri de lezzetli yabani mantarlar oluyor. Bilinçsiz kişiler tarafından kesinlikle toplanıp tüketilmemesi gereken bu mantarlar, doğru şekilde pişirildiğinde enfes yemeklere dönüşebilir. En nefis mantarların başında da melki ya da Kanlıca mantarı olarak da bilinen çıntar gelir. Peki çıntar nasıl pişirilir? İşte cevabı...

Mantar uzmanı Jilber Barutçiyandan köygöçüren uyarısı

Mantar uzmanı Jilber Barutçiyan'dan köygöçüren uyarısı

Mikolog Jilber Barutçiyan, AA ekibiyle gittiği Polenezköy'deki ormanlık alanda, yenilebilen türlerle benzerliğinden dolayı karıştırılan zehirli ve öldürücü köygöçüren mantarı konusunda uyarılarda bulundu. Barutçiyan: "Dünyada ve Türkiye genelinde mantar zehirlenmesinden olan ölümlerin yüzde 90-95 kadarından köygöçüren sorumlu. Bu mantarı tanımayan hiç kimse ormana mantar toplamaya çıkmasın" dedi.

Zehirli mantar uyarısı Almanya’da ölüm saçıyor

Zehirli mantar uyarısı! Almanya’da ölüm saçıyor

Zehirli mantarlar Almanya’da ölüm saçıyor: İki günde 3 kişi hayatını kaybetti.

23.10.2015Avrupa
Havaalanı inşaatından etkilenen bitkilere koruma

Havaalanı inşaatından etkilenen bitkilere koruma

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'da inşa çalışmaları devam eden 3. havaalanı sahasında yapılan flora tespit çalışmaları çerçevesinde, 138 binden fazla bitki tohumu ve soğanının koruma altına alınarak başka yerlere taşındığını bildirdi.

21.03.2015Gündem
Son yemeğiniz mantar olmasın

'Son yemeğiniz mantar olmasın'

Kastamonu Üniversitesi Mantar Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÜMMER) Müdürü Doç. Dr. Sabri Ünal, yağışların ardından çoğalan mantarların bilinçsizce tüketildiğini belirterek, "Son günlerde sıkça toplanan, Kanlıca mantarına benzeyen zehirli bir mantar türü var. Bunu da ayırt etmek oldukça zor. Buna karşı vatandaşlarımızın azami dikkat göstermesini istirham ediyorum" dedi.

11.10.2014Sağlık
Mantar zehirlenmesine karşı, kültür mantarı tüketin

"Mantar zehirlenmesine karşı, kültür mantarı tüketin"

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Faruk Durdu, doğada kendiliğinden yetişen mantarların bilinçsizce tüketilmesi durumunda insan sağlığı açısından büyük risklerin ortaya çıkabileceği belirtilerek, "Mantar zehirlenmelerine karşı en önemli korunma yolu 'Çıntar' gibi bölgelerin bilinen mantarlarını güvenilir toplayıcılardan satın almak veya kültür mantarı tüketmektir" dedi.

20.01.2014Ege
Yuvacık’ın güz renkleri

Yuvacık’ın güz renkleri

İzmit Körfezi’nin doğu ucundaki Başiskele İlçesi yılın son aylarında sonbaharın renklerine bürünüyor. Yuvacık Barajı ile Samanlı Dağları arasında kalan bölgeyi kaplayan gürgen, kestane, meşe ormanları doğaseverler için cennete dönüşüyor.

12.12.2010Seyahat
Öldüren 10 mantar türüne dikkat

Öldüren 10 mantar türüne dikkat

Türkiye genelinde tespit edilen yaklaşık 2 bin 400 mantar türünden 100'ü zehirli, 10'u ise öldürücü.

26.11.2010Gündem
Zirvenin çiçekleri

Zirvenin çiçekleri

‘Türkiye’nin 120 Alpin Bitkisi’ kitabı dağların 1500-2000 metresinden yukarısındaki bitki zenginliğini gösteriyor

3.09.2010Seyahat
Sonbaharda yabani çiçek safarisi

Sonbaharda yabani çiçek safarisi

Türkiye, bitki örtüsü açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Sonbaharda bile. Sahil kumullarından dağ zirvelerine kadar çeşit çeşit, renk renk bitki, çiçek vermek için bu mevsimi bekliyor. Peki bu mevsimin en güzel yabani çiçekleri hangileri? Balı güzel olan hangisi, hangisinin kökü zehirli? Derdinizi söyleyin: Bronşitiniz mi var, ülserden mi mustaripsiniz? Çünkü hepsinin ilacı ayrı nebatatta. Deniz kenarı kumsaldan, dağların karlı zirvelerine doğru Anadolu’da yabani çiçek safarisi... Eğer kulağınıza hoş geliyorsa, işte size güzel bir safari rehberi: İş Bankası Kültür Yayınları’ndan ikinci cildi yayınlanan Türkiye’nin En Güzel Yaban Çiçekleri serisi.

9.09.2007Kelebek
Kadıköy Çiğdemi’ni Boğaziçi Keteni’ni koruyun

Kadıköy Çiğdemi’ni Boğaziçi Keteni’ni koruyun

Türkiye’nin en çok göç alan, yapılaşmanın en fazla yaşandığı, yeşilini en hızlı yok eden metropolü hálá 7 önemli bitki alanı ve 2 bin 500 türden oluşan florasıyla müthiş bir doğa zenginliğine sahip. Hatta bunlardan 39 tanesi dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmeyen türler. İstanbul’un doğal bitki örtüsü, süs bitkileri yetiştiriciliğinde dünyanın bir numarası olan Hollanda’dan ya da yüzölçüm olarak 50 kat büyük olan İngiltere’den daha zengin.

1.04.2006Kelebek