MENÜ

Körfez

Körfez ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Körfez haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 24.586 Körfez haberi bulunmuştur.

Körfez, denizin kara dışına çıkarak oluşturduğu, göle benzer, ancak dar bir boğazla denize açılan su çıkıntısıdır. Körfezin meydana gelmesinde kıyı gerisindeki arazi yapısının çok önemli rolü vardır. Eğer dağlar kıyıya paralel olarak uzanıyorsa böyle kıyılarda girinti çıkıntı azdır. Böyle yerlerde körfezlere rastlanmaz. Dağların kıyıya dik olarak uzandığı yerlerde ise kıyı girintili çıkıntılıdır. Böyle kıyılarda deniz, vadiler boyunca, toprağı aşındırmak suretiyle içerilere doğru girerek körfezleri meydana getirmiştir. Körfezlerin biçimleri deniz suları altında kalmış bulunan kara topografyasının jeomorfolojisiyle yakından ilgilidir.
Körfezler limanların kurulması ve gemilerin barınması için çok uygun yerlerdir. Bu nedenledir ki, dünyanın büyük ve ticaret hacmi geniş limanları hep böyle körfezlerde bulunurlar. Mesela Hamburg, Cenova, Napoli, Pire, İzmir limanları bu çeşit limanlara örnek olarak sayılabilir.

Körfez Haberleri

Dubai’de marinalara ‘Doğuş’ imzası

Dubai’de marinalara ‘Doğuş’ imzası

Meraas ve Dubai Holding, Dubai’de yer alan dünya standartlarındaki marinaların yönetimi için D-Marin’le iş birliği yapacak.

14.11.2018Ekonomi
Özel halk otobüsü kamyona çarptı: 8 yaralı

Özel halk otobüsü kamyona çarptı: 8 yaralı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, özel halk otobüsünün kamyona arkadan çarpması sonucu sürücü ve 7 yolcu yaralandı.

13.11.2018Gündem
T625 helikopteri Bahreyn Airshowda tanıtılacak

T625 helikopteri Bahreyn Airshow'da tanıtılacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), 14-16 Kasım'da gerçekleştirilecek Bahreyn International Airshow'a T625 Genel Maksat Helikopteri ile katılacak.

13.11.2018Teknoloji
Polise ateş eden kişi kovalamaca sonucu yakalandı

Polise ateş eden kişi kovalamaca sonucu yakalandı

Samsun'da birçok suçtan araması bulunan ve yakalanmamak için polise ateş açan kişi, kovalamacanın ardından yakalandı.

11.11.2018Gündem
10 ayda 3 milyon 770 bin turist ziyaret etti

10 ayda 3 milyon 770 bin turist ziyaret etti

Doğu Karadeniz Bölgesi'ne bu yılın ilk 10 ayında toplam 3 milyon 870 bin turist geldiği belirtildi. Turistler en fazla Trabzon'u ziyaret ederken, Trabzon’u bu yılın ziyaret eden turist sayısı geçen yıla oranla azaldı.

11.11.2018Ekonomi
Arap yatırımcılar Serik Belediyesinde

Arap yatırımcılar Serik Belediyesinde

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Serik Belediyesi işbirliği ile düzenlenen 3. Tarım, Meyve ve Sebze Yatırım Forumu için Körfez ülkesinden gelen 50 Arap yatırımcı ve 10 Arap gazeteci, Başkan Ramazan Çalık’ı makamında ziyaret etti.

10.11.2018Ekonomi
İzmir’deki ürkütücü görüntü ile korkunç gerçek ortaya çıktı

İzmir’deki ürkütücü görüntü ile korkunç gerçek ortaya çıktı

İzmir Körfezi’ni ürkütücü bir yeşil örtüyle kaplayan deniz marulları ile ilgili korkunç bir gerçek ortaya çıktı. Prof. Dr. Baha Büyükışık, “Körfez temizlenmezse, toksinler nedeniyle kıyıda yürüyenler zehirlenebilir” uyarısı yaptı.

9.11.2018Gündem
’Amasya beji’ mermeri 50 ülkeye ihraç ediliyor

’Amasya beji’ mermeri 50 ülkeye ihraç ediliyor

AMASYA Valisi Osman Varol, bölgeden çıkarılan ’Amasya Beji’ mermerinin sanayiciler tarafından 50 ülkeye gönderilerek yıllık 50 milyon dolarlık ihracaat yapıldığını söyledi.

8.11.2018Ekonomi
BTSOdan gıda sektöründe ihracat atağı

BTSO'dan gıda sektöründe ihracat atağı

BTSO, sektörün ihracatını artırma hedefiyle 33 ülkeden 160 iş insanını Bursalı firmalarla buluşturacak.

7.11.2018Ekonomi
Sisi: Körfez ülkelerini koruruz

Sisi: Körfez ülkelerini koruruz

İran’a yönelik ABD’nin petrol ihracatı yaptırımları önceki gün başlarken, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’den dikkat çekici bir açıklama geldi.

6.11.2018Dünya
Katar: Krizler geçer ancak izleri sürer

Katar: Krizler geçer ancak izleri sürer

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, 5 Haziran 2017’de Suudi Arabistan liderliğinde ülkesine karşı uygulanmaya başlayan ekonomik ablukaya rağmen, ülkesinin krizin olumsuz etkilerini büyük oranda aşmayı başardığını söyledi.

6.11.2018Dünya
Son dakika... ÖTV ve KDVden bir haber daha Orta gelirliye müjde

Son dakika... ÖTV ve KDV'den bir haber daha! Orta gelirliye müjde

Hükümet, inşaat sektörü için yeni paket hazırlıyor. Bu ay tamamlanması gereken paketle stok sorunu çözülecek. Stoktaki konutlar bir fona alınacak. Daha sonra tahvil veya sukuk çıkarılarak satılacak. Ayrıca paket, orta ve uzun vadede inşaat sektörünü orta gelir kesim için üretime yönlendirecek adımları da içeriyor. Devreden KDV ve devam eden inşaatlardaki KDV yükünün azaltılması ile finansman çözümlerinin de paket içinde yer alacağı belirtiliyor.

4.11.2018Ekonomi
İran’a yaptırımları posterle duyurdu

İran’a yaptırımları posterle duyurdu

Washington yönetiminin yeniden müzakere istediği 2015 nükleer anlaşmasından çekilmesinin ardından bu gece yarısı yürürlüğe girecek İran’ın petrol ihracatına yönelik ambargoyu ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’dan bir posterle duyurdu. Tahran yönetimi ise AB’den destek istedi.

3.11.2018Dünya
Koray için Fenerbahçe Stadı’nda tören düzenlenecek

Koray için Fenerbahçe Stadı’nda tören düzenlenecek

Vefat haberinin ardından yakınları ve Fenerbahçeli taraftarlar Koray Şener’in de içinde bulunduğu hatıraları paylaşmaya başladı.

3.11.2018Futbol

Yazar Sonuçları

Otoyolun ilk rüzgarı geçti!

Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunda artık geri sayım başladı.

14.11.2018

Nerede o eski balıklar

BALIK severlerin merakla beklediği çipura göçü “Ne oluyor?” demeye kalmadan bitiverdi.

5.11.2018

İzmir’de Fazıl Say açtı açmasına da...

30 EKİM akşamı, İzmir’in, Türkiye’nin, hatta dünyanın en ayrıcalıklı kişilerinden biriydim. Belki de en şanslılardan biri demek gerek. Neden mi? Çünkü dünyaca ünlü piyanist ve müzik insanı Fazıl Say, İzmir için özel bestelediği “İzmir Suiti” adlı eserini ilk kez o akşam Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde seslendirdi. Ben de o özel konserin özel dinleyicileri arasındaydım.

2.11.2018