MENÜ

Kontenjan

Kontenjan ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kontenjan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kontenjan haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 6.126 Kontenjan haberi bulunmuştur.

Kontenjan Haberleri

Bölümlerin en düşük ve yüksek puanları da belli oldu

Bölümlerin en düşük ve yüksek puanları da belli oldu

ÖSYM, YKS tercihleri sonunda yerleşilen bölümlerin en düşük  ve en yüksek puanlarını da yayınladı. Adaylar, bu bilgilere ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecek.

6.08.2019Eğitim
Üniversite kayıtları ne zaman başlayacak

Üniversite kayıtları ne zaman başlayacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) yerleştirme sonuçlarını adayların erişime açtı. Üniversitelere yerleşen yüz binlerce genç şimdi, kayıtların ne zaman başlayacağını merak ediyor. Peki, Üniversite kayıtları ne zaman başlayacak?

6.08.2019Gündem
YKS ek yerleştirme tercihleri ne zaman başlayacak

YKS ek yerleştirme tercihleri ne zaman başlayacak?

Üniversite hayallerini bu yıl gerçekleştirmek isteyen öğrencilerin merakla beklediği YKS tercih sonuçlarının açıklanması ardından boş kontenjanlar da netleşmiş oldu. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) üniversite yerleştirmeleriyle ilgili yayınladığı rapora göre, üniversitelerde 71 bin 233 kontenjan boş kaldı. İlk yerleştirme sonuçlarında herhangi bir bölüme yerleşemeyen adaylar, boş kontenjanlar için tercihte bulunacak. Peki, üniversite ek yerleştirmeleri ne zaman yapılacak?

6.08.2019Gündem
YKS üniversite tercih sonuçları erişime açıldı Kaç kontenjan boş kaldı

YKS üniversite tercih sonuçları erişime açıldı! Kaç kontenjan boş kaldı?

ÖSYM'nin değerlendirmesini tamamladığı YKS tercih yerleştirme sürecinin ardından raporlar yayımlandı. YKS tercih sonuçları kapsamında bu yıl 753 bin 461 adayın bir programa yerleştirildiğini duyuran Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bu sayının geçtiğimiz yıla göre 43 bin fazla olduğunu açıkladı. Tüm öğrencilerin kayıtlarını tamamlaması halinde YKS yerleşme sürecinin %91 oranla tamamlanacağını duyuran YÖK, bu sayının bir önceki yıl %84 olduğunu duyurdu. İşte, YKS tercih sonuçları sonrası merak edilen bazı veriler...

6.08.2019Gündem
YKS tercih sonuçları açıklandı... 71 bin boş kontenjan var

YKS tercih sonuçları açıklandı... 71 bin boş kontenjan var

ÖSYM, yüz binlerce adayın heyecanla beklediği YKS tercih sonuçlarını açıkladı. 753 bin 461 öğrenci bir bölüme yerleşirken 71 bin boş kontenjan boş kaldı.

6.08.2019Eğitim
2019 üniversite kayıtları ne zaman YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

2019 üniversite kayıtları ne zaman? YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçlarının açıklanacağını tarihe yönelik bilgi verdi. Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite kayıtları ne zaman?

5.08.2019Gündem
Lise 2. nakil işlemleri nasıl yapılır E Okul 2. nakil boş kontenjanlar ekranı

Lise 2. nakil işlemleri nasıl yapılır? E Okul 2. nakil boş kontenjanlar ekranı

Lise 2. nakil işlemleri için süreç bugün başladı. Öğrencilerin yüzde 98'inin bir okula yerleştiği birinci nakil sürecinin ardından açıkta kalan öğrenciler ya da yerleştikleri bölümden memnun olmayanlar, ikinci ve son nakil hakkını kullanacak. Peki, lise 2. nakil işlemleri nasıl yapılabilir? İşte, boş kontenjanlar ve merak edilen bazı detaylar

5.08.2019Eğitim
Birinci nakil sonuçları açıklandı... Öğrencilerin yüzde 98i yerleşti

Birinci nakil sonuçları açıklandı... Öğrencilerin yüzde 98'i yerleşti

MEB, liselere geçiş sistemi kapsamındaki yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarını açıkladı. Tercih yapan öğrencilerin yüzde 98'i istedikleri bir liseye yerleştirildi.

5.08.2019Eğitim
Gözde liselerde kontenjan şansı

Gözde liselerde kontenjan şansı

LİSELERDE birinci nakil dönemi 2 Ağustos’ta sona erdi. Bazı gözde okullarda boş kontenjanların kaldığı görüldü. İkinci nakil dönemi başvuruları ise 5-8 Ağustos’ta alınacak.

4.08.2019Gündem
LGS 1. nakil sonuçları ne zaman açıklanacak MEB tarih verdi mi

LGS 1. nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB tarih verdi mi?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirmeye esas 1. nakil tercihleri 2 Ağustos Cuma günü tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından boş kontenjan bilgileri ışığında 1. nakil tercihlerini gerçekleştiren öğrenci ve veliler, şimdi de sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. Peki, LGS 1. nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB tarih verdi mi? İşte, o konu hakkında detaylar.

3.08.2019Gündem
YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak Üniversite ek tercihler ne zaman

YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite ek tercihler ne zaman?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçları için meraklı bekleyiş devam ediyor. Milyonlarca öğrencinin katılım sağladığı sınavda, ÖSYM tarafından yapılacak tercih sonuçları öğrenci ve veliler tarafından heyecanla bekleniyor. Peki, YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite ek tercihler ne zaman? İşte, o konuya dair detaylar.

3.08.2019Gündem
Turizmcilerden rezervasyonsuz tatile çıkmayın uyarısı

Turizmcilerden rezervasyonsuz tatile çıkmayın uyarısı

ALANYA Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Kurban Bayramı öncesi tesislerde doluluk oranının yüzde 100’e ulaşmak üzere olduğunu belirterek, yerli turistleri rezervasyon yaptırmadan tatile çıkmamaları için uyardı.

2.08.2019Ekonomi
YKS tercih sonuçları için nefesler tutuldu Üniversite yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak

YKS tercih sonuçları için nefesler tutuldu! Üniversite yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçları için geri sayım başladı. Üniversiteli olma hayaliyle tercih işlemlerini gerçekleştiren öğrenciler, büyük bir merakla ÖSYM tarafından yapılacak tercih sonuçları açıklamasını bekliyor. Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

2.08.2019Gündem
Sözleşmeli öğretmenlik ilkatama tercih ekranında o branş dikkat çekti

Sözleşmeli öğretmenlik ilkatama tercih ekranında o branş dikkat çekti!

Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri ilkatama ekranından devam ediyor. 20 bin civarındaki kontenjan için tercihlerini gerçekleştirmeye devam eden sözleşmeli öğretmen adayları, tercih ekranı üzerinden başvuruda bulundukları kontenjanın durumunu da görüntüleyebiliyor. Hemen hemen tüm kontenjanların kapasitesinin üzerinde başvuru aldığı tercih ekranında müzik öğretmenliği branşı ise dikkat çekiyor.

1.08.2019Eğitim
Çocuğum hangi okula gidecek Okula başlama yaşı 2019 için kaç olacak

Çocuğum hangi okula gidecek? Okula başlama yaşı 2019 için kaç olacak?

Çocuğum hangi okula gidecek sorusu, son günlerde birçok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. On binlerce velinin bu yıl okul çağına gelmiş olan çocuklarının hangi okula gideceğini sorguladığı çocuğum hangi okula gidecek sorusu, E-Okul üzerinden yanıt buldu. Peki, Okula başlama yaşı 2019 yılı itibariyle kaç oldu? İşte, çocuğum hangi okula gidecek sorusunun cevabı ve okula başlama yaşı hakkında bazı bilgiler

1.08.2019Gündem
YKS yerleştirme sonuçları ne zaman belli olacak  Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanır

YKS yerleştirme sonuçları ne zaman belli olacak? Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) tercihleriyle ilgili yerleştirme sonuçlarını ne zaman ve hangi tarihte erişime açacağı, üniversiteli olma hayali kuran gençler tarafından merakla araştırılıyor. Heyecanla sonuçların açıklanacağı tarihi bekleyen adaylar, ÖSYM'den yapılacak açıklamaya kilitlendi. Peki, YKS yerleştirme sonuçları ne zaman belli olacak? Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanır?

1.08.2019Gündem
Öğretmen atama tercih işlemleri nasıl yapılacak Kılavuz bilgilerine dikkat

Öğretmen atama tercih işlemleri nasıl yapılacak? Kılavuz bilgilerine dikkat!

Öğretmen atama tercih işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından başlatıldı. Bakanlığın yayımladığı kılavuz bilgilerini dikkate alarak işlemlerini gerçekleştirecek olan öğretmen adayları, buna göre işlemlerini tamamlayacak. Tercih işlemleri kontenjan bilgilerine göre gerçekleşecek. Peki, sözleşmeli öğretmen tercih sürecinde kontenjanlar nasıl şekillendi? Tercih başvuruları nasıl yapılacak? İşte, o konu hakkında detaylar.

31.07.2019Gündem
LGS 1. Nakil sonuçları ne zaman açıklanacak 2019 LGS nakil tarihleri

LGS 1. Nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? 2019 LGS nakil tarihleri

LGS 1. Nakil sonuçları öğrenciler ve veliler tarafından yakından takip ediliyor. LGS ilk yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından 1. Nakil süreci için internet üzerinden lise boş kontenjanlarını araştıran veliler ve eğitimciler, bu bilgiler ışığında nakil işlemlerini tamamladı. Peki, LGS 1. Nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

31.07.2019Eğitim
ÖSYM tarafından YKS tercih sonuçları için açıklama tarihi belirlendi mi

ÖSYM tarafından YKS tercih sonuçları için açıklama tarihi belirlendi mi?

Üniversite tercihlerini gerçekleştiren binlerce kişi, YKS tercih sonuçları için ÖSYM'nin yapacağı açıklamayı beklemeye başladı. YKS tercih sonuçları açıklamasına göre yerleşip yerleşemeyeceklerini öğrenecek olan adaylar, buna göre ek yerleştirmeyi bekleyecek ya da bir sonraki sene tekrar sınava girmek için yeniden hazırlanacak. Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında merakla araştırılan bazı bilgiler

31.07.2019Gündem
YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak Üniversite kayıtları hangi tarihte yapılacak

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite kayıtları hangi tarihte yapılacak?

23 Temmuz'da başlayan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih işlemleri 29 Temmuz'da son buldu. ÖSYM Başkanlığı’nca YKS tercih sürecinin tamamlanmasıyla, adayların gündemine sonuç tarihi gelmeye başladı. Üniversite adayları, heyecanla YKS yerleştirme sonuçları ile ilgili açıklamayı bekliyor. Peki, 2019 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, YKS yerleştirme sonuçları hakkında detaylar.

30.07.2019Gündem
Sözleşmeli öğretmen tercih sürecinde önemli değişiklik

Sözleşmeli öğretmen tercih sürecinde önemli değişiklik

Sözleşmeli öğretmenlik tercih işlemleri 30 Temmuz Salı günü itibariyle başladı. Normalde 20 tercih hakkı bulunan öğretmenler, yeni düzenleme ile 40 tercih hakkına sahip. Sözleşmeli öğretmen tercihinin tamamlanması için herhangi bir il veya ilçe müdürlüğünde onaylatılması gerekiyor. Peki, sözleşmeli öğretmen atama tercihleri nasıl yapılıyor?

30.07.2019Eğitim
2020de bu mesleklerin yıldızı parlayacak

2020'de bu mesleklerin yıldızı parlayacak

Bu yıl üniversiteye adım atacak gençler, 2020’lerin ortalarında mezun olacak. Dolayısıyla o dönemde hangi mesleklerin yükseleceğini bilmekte fayda var. ABD’li kariyer ve iş danışmanlığı platformu Robert Half, 2020’lerin gözde mesleklerini sıralıyor. Özetle yazılım ve yeni yükselen işletme alanları öne çıkıyor.

29.07.2019Eğitim
MEB LGS nakil tercihleri nasıl yapılır  E Okul boş kontenjan ekranı

MEB LGS nakil tercihleri nasıl yapılır? E Okul boş kontenjan ekranı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) gerçekleştireceği LGS nakil tercihleri 29 Temmuz tarihinde başladı. Boş kontenjanları yayımlayan MEB, 29 Temmuz-2 Ağustos tarihleri aralığında yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvurularını alacak. Peki, LGS nakil tercihleri nasıl yapılacak? İşte, E Okul boş kontenjan görüntüleme ekranı ve nakillerle ilgili bilgiler.

29.07.2019Gündem
5 soruda lise nakli

5 soruda lise nakli

İstediği bir liseye yerleşemeyen veya girdiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için birinci nakil dönemi bugün başladı. 2 Ağustos’a kadar devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ‘2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yapılan güncelleme kapsamında öğrenciler, lise diploması alma imkânının tanındığı Mesleki Eğitim Merkezleri’ni de yerleştirmeye esas birinci nakil döneminde tercih edebilecek. Sonuçlar ise 5 Ağustos’ta açıklanacak. Nakil sürecinden kimler faydalanabilir? Nasıl tercih yapılır? Adayların merak ettiği soruları yanıtladık.

29.07.2019Eğitim
Üniversite kayıtları ne zaman

Üniversite kayıtları ne zaman?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) tercihleriyle ilgili süreçte sona gelinirken, sonuçların açıklanmasının ardından, üniversite kayıtlarının ne zaman başlayacağı, bu yıl ilk kez üniversiteye gitmeyi planlayan gençler tarafından merak ediliyor. Peki, üniversite kayıtları ne zaman?

28.07.2019Gündem
2019 yılının güncel okula başlama yaşı kaç Çocuğum hangi okula gidecek

2019 yılının güncel okula başlama yaşı kaç? Çocuğum hangi okula gidecek?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın güncel olarak yayımladığı okula başlama yaşı birçok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. Çocuğum hangi okula gidecek sorusuna, bakanlığın yayımladığı otomasyon üzerinden cevap alabilecek olan veliler, çocuklarının kaç yaşında ilkokula ve anaokuluna başladığını da görebilecek. İşte, çocuğum hangi okula gidecek ve okula başlama yaşı kaç sorusunun cevabı

28.07.2019Eğitim
Velilere yaş hatırlatması

Velilere yaş hatırlatması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Instagram’dan paylaştığı bir video ile okula yeni başlayacak çocukların doğum yılına göre hangi kademe okullara gidebileceğine açıklık getirdi.

28.07.2019Eğitim
YKS tercih işlemleri ne zaman bitecek YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

YKS tercih işlemleri ne zaman bitecek? YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, ÖSYM tarafından başlatılan tercih maratonu devam ediyor. 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerin başarı sıralamalarına göre tercihlerini tamamlayan adaylar bir yandan da sonuçların açıklanacağı tarihi sorguluyor. Üniversite yerleştirme sonuçları, 'https://sonuc.osym.gov.tr' internet adresinden adaylara duyurulacak. Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS üniversite tercihleri ne zaman bitecek? İşte, o konuya dair bilgiler.

27.07.2019Gündem
Okula başlama yaşı nasıl hesaplanır E-Okul okula başlama yaşı hesaplama robotu

Okula başlama yaşı nasıl hesaplanır? E-Okul okula başlama yaşı hesaplama robotu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okula yeni başlayacak çocukların okula başlama yaşına ilişkin yapılan düzenlemenin ardından, veliler de 'okula başlama yaşı nasıl hesaplanır?' sorusunun yanıtını aramaya başladı. Konuya dair bakanlık E-Okul üzerinden çocukların okul öncesi çağ yaşını hesaplamaya olanak sağlayan okula başlama yaşı hesaplama robotunu kullanıma açtı. İşte, e-Okul okula başlama yaşı hesaplama robotu hakkında bilgiler.

27.07.2019Gündem
Bakan Selçuktan velilere ‘okula başlama yaşı’ hatırlatması

Bakan Selçuk'tan velilere ‘okula başlama yaşı’ hatırlatması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Instagram hesabından ‘Okula yeni başlayacak kuzuların anne babaları için ufak bir hatırlatma’ notuyla paylaştığı videoyla veliler için bilgilendirmede bulundu. Videoda, ilkokula başlama yaşının 69 aya çıkarılmasına yönelik düzenleme sonrasında 2019-2020 eğitim-öğretim yılı yaş gruplarına göre okul kayıt durumuyla ilgili tablolar yer aldı.

27.07.2019Eğitim
Bakan Selçuktan velilere okula başlama yaşı hatırlatması

Bakan Selçuk'tan velilere 'okula başlama yaşı' hatırlatması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okula yeni başlayacak çocukların doğum yılına göre hangi kademe okullara gideceğine ilişkin paylaştığı videoyla velilere bilgilendirmede bulundu. Videoda, ilkokula başlama yaşının 69 aya çıkarılmasına yönelik düzenleme sonrasında 2019-2020 eğitim-öğretim yılı yaş gruplarına göre okul kayıt durumuna ilişkin tablolar yer aldı. Buna göre, 2013'te doğan ve Eylül 2019 itibarıyla 72-80 ay aralığında olan çocukların ilkokul 1. sınıfa kaydı zorunlu olacak. Aynı yılın ekim, kasım, aralık aylarında dünyaya gelen 69-71 aylık çocuklar için de ilkokul 1. sınıfa kayıt zorunlu olacak ama bu velinin isteğiyle bir yıl ertelenebilecek. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığınca "e-Okul" üzerinden çocukların okul öncesi çağ yaşını hesaplamaya olanak sağlayan "Okula Başlama Yaşı Hesaplama Robotu" da kullanıma açıldı

27.07.2019Gündem
Yeni nesil meslek liseleri

Yeni nesil meslek liseleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) meslek liselerini cazip hale getirmek ve olumsuz algıyı kırmak için son birkaç yıldır bu liselerle ilgili çalışmalara ağırlık verdi.

27.07.2019Eğitim
Bırakın son kararı çocuğunuz versin

Bırakın son kararı çocuğunuz versin

Üniversite tercihi yapacak adaylar kadar, aileler de heyecanlı bir süreçten geçiyor. Bu dönemde velilere büyük görev düşüyor. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Galip Yüksel, ailelere çocuklarına duydukları güven ve sevgiyi hissettirmelerini öneriyor.

26.07.2019Eğitim
Lise boş kontenjanları nasıl öğrenilir E Okul boş kontenjan öğrenme ekranı..

Lise boş kontenjanları nasıl öğrenilir? E Okul boş kontenjan öğrenme ekranı..

LGS birinci yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, lise boş kontenjanları, velilerin ve öğrencilerin merak ettiği konulardan biri haline geldi. Lise boş kontenjanları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından erişime açılan E Okul üzerinden görüntülenebilecek. Lise boş kontenjanlarını dikkate alarak sıralamalarına göre işlem yapacak olan öğrenciler, E-Okul ekranını aktif olarak kullanacak. İşte, E- Okul lise boş kontenjan öğrenme ekranı.

26.07.2019Eğitim
Planlar değişti, Mariano Galatasarayda kalıyor

Planlar değişti, Mariano Galatasaray'da kalıyor

Galatasaray’daki yabancı kontenjan sorunu nedeniyle sağ bek Mariano ile de yolların ayrılabileceği, Brezilya ekiplerinin talip olduğu tecrübeli futbolcunun kulübe veda edebileceği iddia edilmişti.

26.07.2019Futbol
İkinci şans: Ek yerleştirme

İkinci şans: Ek yerleştirme

Üniversite tercih dönemi, 29 Temmuz’da sona erecek. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra istediği bölüme giremeyen adaylar için yeni bir süreç daha var: Ek yerleştirme. Üniversitelerin bildirdiği boş kontenjanlara ÖSYM tarafından yeniden yerleştirme yapılacak. İşte ikinci şans ek yerleştirmeyle ilgili bilmeniz gerekenler.

26.07.2019Eğitim
YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak Üniversite tercihleri ne zaman bitiyor

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite tercihleri ne zaman bitiyor?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının ardından, tercih süreci adaylar için başladı. Üniversite adayları, 2 yıllık ve 4 yıllık programların puanlarını göz önünde bulundurarak, 24 tercih hakkından dilediği kadarını doldurabilecek. ÖSYM tarafından yayınlanan tercih klavuzunda yer alan ön lisans ve lisans programlarına göre tercihlerini sürdüren adaylar, bir yandan da tercihlerin biteceği tarihi sorgulamaya başladı. Peki, YKS üniversite tercihleri ne zaman bitecek?

25.07.2019Gündem
2019 ebelik sıralamaları ve taban puanları nasıl

2019 ebelik sıralamaları ve taban puanları nasıl?

Ebelik sıralamaları ve taban puanları, tercih işlemlerine yön vermek isteyen binlerce vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. Üniversite eğitimlerini ebelik alanında tamamlayarak sağlık alanında istihdam edilmek isteyenlerin araştırdığı 2019 yılına ait ebelik sıralamaları ve taban puanları, internet üzerinden araştırma konusu oldu. Peki, 2019 yılının ebelik sıralamaları ve taban puanları nasıl şekillendi? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

24.07.2019Gündem
E Okul lise boş kontenjanları nasıl görüntülenir Boş kontenjan öğrenme ekranı

E Okul lise boş kontenjanları nasıl görüntülenir? Boş kontenjan öğrenme ekranı

2019 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında birinci yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, öğrenci ve veliler lise boş kontenjanları hakkında araştırma yapmaya başladı. Lise boş kontenjanları, E Okul üzerinden görüntülenebilecek. Bu ekranda, yerleştirme sonuçlarına göre taban puanlar öğrenilecek. Peki, E Okul lise boş kontenjanları nasıl görüntülenir? İşte, E Okul boş kontenjan öğrenme ekranı.

24.07.2019Gündem
YKS tercihleri nasıl yapılır Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

YKS tercihleri nasıl yapılır? Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, adaylar için tercih süreci başlatıldı. Tercihler, ÖSYM'nin internet sitesi AİS üzerinden alınacak ve adaylar, tercihlerini yaparken, 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerin başarı sıralamalarını göz önünde bulunduracak. YKS tercih işlemleri sürerken, konuya dair araştırmalar da hız kazandı. Peki, YKS tercihleri nasıl yapılır? Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

24.07.2019Gündem
Gözler yeni nesil bölümlerde

Gözler yeni nesil bölümlerde

Üniversite adaylarının dün başlayan tercih telaşı 29 Temmuz’a kadar devam edecek. Bu yıl ilk kez yeni nesil bölümler de kontenjanlar arasında yer aldı. Yapay zekâ, bilgi güvenliği teknolojisi, üç boyutlu modelleme gibi bölümleri öğretim görevlileri Hürriyet’e anlattı.

24.07.2019Eğitim
YKS tercihleri başladı... Doğru tercih için uzmanlardan tüyolar

YKS tercihleri başladı... Doğru tercih için uzmanlardan tüyolar

YKS tercihleri başladı. Adaylar, tercihlerini T.C kimlik numaraları ve şifreleriyle 29 Temmuz’a kadar ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nden yapacak.

23.07.2019Eğitim
LGS’de yüzde 95 yerleşti

LGS’de yüzde 95 yerleşti

LGS kapsamında yapılan yerel ve merkezi yerleştirmelerin sonuçları dün açıklandı. MEB’in bu kapsamda yayımladığı ön rapora göre, 1 milyon 210 bin öğrencinin yüzde 95’i, yani 1 milyon 149 bin’i bir liseye yerleşti. Sınavla öğrenci alan Anadolu, fen ve sosyal bilimleri liseleri yüzde 100 dolarken; mesleki ve teknik Anadolu liselerindeki doluluk oranı yüzde 98’e yükseldi. Bu okullarda toplam 607 boş kontenjan kaldı. Yerleşemeyen veya girdiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için iki dönem halinde nakil süreci olacak.

23.07.2019Eğitim
e-Okul lise boş kontenjanlar - MEB LGS boş kontenjan ve taban puanlarını yayınladı

e-Okul lise boş kontenjanlar - MEB LGS boş kontenjan ve taban puanlarını yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi'nde (LGS) birinci yerleştirme sonuçları açıklandı. LGS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından (LGS) kapsamında merkezi ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan liselerin taban puanları ile boş kontenjanları belli oldu. İşte, MEB'in yayınladığı LGS boş kontenjan ve taban puanları hakkında bilgiler.

23.07.2019Gündem
YKS tercihleri başlıyor.. YÖK Atlas tercih ekranı nasıl kullanılır

YKS tercihleri başlıyor.. YÖK Atlas tercih ekranı nasıl kullanılır?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, üniversite tercih süreci 23 Temmuz'da başlıyor. YÖK, Atlas tercih robotu, üniversite adaylarının tercih işlemlerine ışık tutmak için geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kullanılacak. Atlas tercih robotunda, 2019 YKS ile öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarının kontenjan bilgilerine erişilecek. Peki, YKS YÖK Atlas tercih ekranı nasıl kullanılır? YKS tercihleri nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler.

22.07.2019Gündem
MEB boş kontenjanları açıkladı... Fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri doldu

MEB boş kontenjanları açıkladı... Fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri doldu

MEB, liselere geçiş sistemi kapsamında merkezi yerleştirme ve yerel yerleştirme taban puan ve boş kontenjanları, e-Okul üzerinden açıkladı.

22.07.2019Eğitim
LGSde boş kontenjanlar ve taban puanlar açıklandı - İşte taban puan ve boş kontenjan Bilgileri

LGS'de boş kontenjanlar ve taban puanlar açıklandı - İşte taban puan ve boş kontenjan Bilgileri

LGS kapsamındaki yerleştirme sonuçlarına göre liselerin boş kontenjanları ve taban puanları öğrencilerle paylaşıldı. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçları sabah saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 'www.meb.gov.tr' internet adresinden duyurulmuştu.

22.07.2019Gündem
TYT ile öğrenci alan bölümler neler 2 yıllık bölümler ve taban puanları

TYT ile öğrenci alan bölümler neler? 2 yıllık bölümler ve taban puanları

2019 YKS tercih işlemlerinin başlamasına kısa bir süre kala, TYT puanı ile öğrenci kabul eden 2 yıllık ön lisans bölümlerinin neler olduğu merak konusu oldu. TYT ile alan 2 yıllık bölümler hakkında araştırma yapan üniversiteli adayları, 2 yıllık bölümlerin taban ve tavan puanlarını sorguluyor. Peki, TYT ile öğrenci alan bölümler neler?

22.07.2019Gündem
Üniversitede tercih maratonu

Üniversitede tercih maratonu

YÜKSEKÖĞRETİM Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında üniversite tercihleri 23 Temmuz'da başlıyor.

22.07.2019Eğitim

Yazar Sonuçları

Tarım ilacında kanser uyarısı

Dünkü ‘Anamur muzla patlıyor’ yazınızı okudum ve gerçekten önemli bir konu üzerinde yorum yapmak isteyenlere çağrıda bulundunuz. Ben de Mersinliyim, bölgede aşırı tarım ilacı kullanılıyor ve kansere davetiye çıkarılıyor. Özellikle seralarda domates güvesi için (Tuta absoluta) çok fazla ve sık zehir kullanılıyor. Ayrıca salatalık, kavun gibi bitkilere sistemik etkili fungisitler kullanılıyor.

26.07.2019