MENÜ

Kolektif Kitap

Kolektif Kitap ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kolektif Kitap haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 304 Kolektif Kitap haberi bulunmuştur.

Kolektif Kitap Haberleri

Sıcak yaza serin kitaplar

Sıcak yaza serin kitaplar

Kitaplarla uzun saatler baş başa kalabileceğimiz yaz mevsimi, tatil sezonu geldi çattı. Okumayı ertelediklerimiz, yeni çıkanlar, ödüllü kitaplar, çok konuşulanlar, klasikler... Kitap eki editörleri, eleştirmenler ve yazarlara yaz sıcağını serinletecek, tatili tatlandıracak kitap önerilerini sorduk...

13.06.2019Kitap Sanat
Tek isteği ‘normal’ olmaktı

Tek isteği ‘normal’ olmaktı

Alberto Moravia’nın başyapıtı olarak değerlendirilen ‘Düzen Adamı’ bize normal diye dayatılanları ve konformistleşmemizin nedenlerini kavramamıza yardımcı olacak usta işi bir roman.

4.04.2019Kitap Sanat
Tüm insanlık için bir kişisel gelişim kitabı

Tüm insanlık için bir kişisel gelişim kitabı

‘Sapiens’ ve ‘Homo Deus’un yazarı Yuval Noah Harari üçüncü kitabı ‘21. Yüzyıl için 21 Ders’te geçmişi ve günümüzü bir bağlama oturtup gelecek öngörülerini sıralamaya devam ediyor. Sonuç: Hakkımızda hayırlısı.

13.09.2018Kitap Sanat
‘Kitapsız asla’ diyenler için yeni sezon

‘Kitapsız asla’ diyenler için yeni sezon

Yayın dünyasında yeni sezon için geri sayım başladı. Eylülden itibaren merakla beklenen kitaplar art arda raflardaki yerini alacak. Peki yeni sezonda bizleri neler bekliyor? Jo Nesbo’dan Selim İleri’ye, Haruki Murakami’den, Gündüz Vassaf’a onlarca yazar, yeni kitaplarını okuyucunun beğenisine sunacak. İşte yeni sezondan en heyecan verici kitaplar...

23.08.2018Kitap Sanat
İnsan ne zaman evindedir

İnsan ne zaman evindedir?

Fransız felsefeci ve dilbilimci Barbara Cassin, ‘Nostalji’ kitabında ‘İnsan ne zaman evindedir?’ sorusunu, nostalji kavramı üzerinden işletiyor. Bu sorunun temelinde ‘vatan’ kavramı ve onun dile bağlı değişkenliği yatıyor. Cassin’e göre, vatanı belirleyen atalarının toprağı değil, anadili...

5.07.2018Kitap Sanat
Kadın sağlığına feminist bir bakış

Kadın sağlığına feminist bir bakış

Araştırmalara göre, kadınların ağrıları, sağlıklarıyla ilgili şikâyetleri gerektiği kadar ciddiye alınmıyor. Kısa süre önce yayımlanan iki ‘feminist’ kitap, ‘Kadın/Sonsuz Coğrafya’ ve ‘Kadın Sağlığı Hareketinden Sesler’, gözleri kadın bedenine ve kadın sağlığı hareketine çeviriyor.

21.06.2018Kitap Sanat
Oku ve dinle

Oku ve dinle!

Geçen yazdan bu yana müzikle ilgili önemli kitaplar birbiri ardına yayımlanıyor. Okuru sevindiren yayın yağmuruyla gelenler arasında referans niteliğinde araştırma kitapları, biyografiler, anılar var. Son dönemde çıkan müzik kitaplarını derledik...

1.02.2018Kitap Sanat
Yeni ‘yol’ arkadaşlarınız

Yeni ‘yol’ arkadaşlarınız

Kitaplar çok iyi yol arkadaşlarıdır ve size yol boyunca ilham verirler. Bir sonraki yolculuğunuzda size bu kitaplardan birinin eşlik etmesine ne dersiniz? İşte yeni çıkan seyahat kitapları…

17.01.2018Seyahat
Kalabalık bir aile fotoğrafı

Kalabalık bir aile fotoğrafı

Ulaş Özdemir ‘Senden Gayrı Âşık mı Yoktur?’da memleket müzik tarihinin, üzerine pek söz söylenmemiş bir bölümüne ışık tutuyor; severek dinlediğimiz türkülerin yaratıcılarını, kendi sözleriyle önümüze getiriyor. Âşık Veysel’den Dertli Divani’ye uzanarak ‘âşıklar ailesi’nin fotoğrafını çekiyor.

14.12.2017Kitap Sanat
Pascal’ı neden okuyalım

Pascal’ı neden okuyalım

Pascal’ın ‘Düşünceler’i, Hıristiyan dininin hakikatini rasyonel bir biçimde savunan ama sistematik bir bütünden çok bir fragmanlar kitabıdır. ‘Düşünceler’, tam metin olarak ilk defa Türkçede...

16.11.2017Kitap Sanat
En yeni kitaplar

En yeni kitaplar

Rafa çıkanları seçtik, okuduk, değerlendirdik.

Leo Löwenthal nihayet...

Leo Löwenthal nihayet...

Alman sosyolog Leo Löwenthal’in ‘Edebiyat, Popüler Kültür ve Toplum’u nihayet Türkçede. Löwenthal’a göre, roman gibi sanatsal edebiyat ürünleri, toplum imgelerini anlamak bakımından birincil kaynaklar niteliğindedir.

3.11.2017Kitap Sanat

Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Yerli edebiyatın güçlü sesleri, ödül komitelerinin gözbebekleri dünyaca ünlü isimler, çarpıcı biyografiler, yepyeni soluklar... Kitap dünyasının yeni sezonunda her okuru heyecanlandıracak bolca havadis var. Yıl bitmeden buluşacağımız roman, öykü, inceleme, biyografi, söyleşi türlerinin en öne çıkan kitaplarını sizler için derledik.

24.08.2017Kitap Sanat
Stefan Zweigın yeniden parladığı an

Stefan Zweig'ın yeniden parladığı an

Son haftalarda ‘çok satanlar’ listelerinde en az üç eseriyle karşımıza çıkıyor. 1881 Viyana doğumlu öncü düşünür, üretken edebiyatçı Stefan Zweig’a olan ilgi dikkat çekici derecede yoğunlaşmış durumda. Romanları, öyküleri, gezi notları, günlükleri, anıları, denemeleri ve tarihten önemli kişilerin biyografileriyle insanlık tarihine yalın hümanizmin temsilcisi olarak geçmiş, savaş karşıtı ve iyimser bir yazar olan Zweig’ın alametifarikası nedir?

16.03.2017Kitap Sanat
Bildiğimiz insanın sonuna geldik

Bildiğimiz insanın sonuna geldik

İsrailli tarihçi Yuval Noah Harari’nin yeni kitabı ‘Homo Deus-Yarının Kısa Bir Tarihi’ ise gelecekte ‘kim’e dönüşeceğimizden bahsediyor. Yoksa ‘kim’ değil ‘ne’ diye mi sormalıyız?

3.02.2017Kitap Sanat
D&R 75 bin e-kitap sattı

D&R 75 bin e-kitap sattı

D&R’ın Nisan ayında Türkiye’ye getirdiği e-kitap devi Kobo ile son dönemde e-kitap okuma oranı yükseldi. D&R, Nisan ayından bu yana 5 bin 214 Kobo e-kitap okuyucu cihaz satışı yaparken Nisan-Temmuz ayları arasında 75 bin 188 adet de e-kitap sattı.

9.08.2016Teknoloji
Bu kadınlara dikkat

Bu kadınlara dikkat!

Bugün şahane iki kadınla karşınızdayım:
Banu ve Esra. Onlar çok basit gibi gözüken bir fikirden yola çıkarak, üç çok çarpıcı, çok satan ‘kolektif kadın’ kitabı yaptılar. İlki ‘İmza: Kızın’dı, 7 baskı yaptı. Yaşları 8 ile 75 arasında değişen, babalarının hiç büyümeyen kızları, babalarına tüm söylemek istediklerini bir mektupla anlattılar. 100 küsur mektup.

11.04.2014Kelebek
Kitap

Kitap

22.02.2014Kelebek
Kitap

Kitap

9.11.2013Kelebek
Kitap

Kitap

12.10.2013Kelebek
Kitap

Kitap

25.05.2013Kelebek
KİTAP

KİTAP

4.05.2013Kelebek
Kitap

Kitap

9.03.2013Kelebek
Dünya klasikleri çizim oldu

Dünya klasikleri çizim oldu

Gılgamış’tan İlyada’ya, Don Quijote’den İlahi Komedya’ya, Mesnevî’den Binbir Gece Masalları’na bütün dünya klasikleri ‘Grafik Kanon’ antolojisinde çizgiyle buluştu. ‘En ünlü sahnelerin’ illüstrasyonla anlatıldığı, Kolektif Kitap’ın üç cilt çıkaracağı anlotojiyi, Russ Kick hazırladı.

1.12.2012Kelebek
DEİK, akademisyen ve iş dünyasını Yapay Zeka Semineri’nde buluşturdu

DEİK, akademisyen ve iş dünyasını Yapay Zeka Semineri’nde buluşturdu

DEİK Türkiye-Finlandiya İş Konseyi tarafından düzenlenen “Bilgisayarlar Her Yerde, Yapay Zeka Yükselişte” semineri, akademisyen ve iş insanlarının katılımıyla İstanbul’da yapıldı.

4.05.2019Ekonomi
Parlamentarizm  ve liberalizm eleştirisi

Parlamentarizm ve liberalizm eleştirisi

Carl Schmitt’in teorileriyle ilgili yazıların toplandığı ‘Carl Schmitt’in Meydan Okuması’ ve Schmitt’in kaleme aldığı ‘Kara ve Deniz’, düşünürün felsefesini anlamak için önemli kitaplar.

25.04.2019Kitap Sanat
Mutlu bireyler yetiştirmeliyiz

Mutlu bireyler yetiştirmeliyiz

Koç Okulu Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Günel, Balıkesir Üniversitesi Fizik Öğretmenliği bölümünden mezuniyetinin ardından bir süre devlet okullarında öğretmenlik yaptı. Daha sonra MEB bursuyla Iowa State Üniversitesi’nde Eğitim Programları ve Öğretim alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini üstün başarıyla tamamladı. 2006’da Türkiye’ye geri dönen Günel, çeşitli devlet ve vakıf üniversitelerinde akademisyen olarak görev aldı. MEB, TÜBİTAK, National Science Foundation, The Institute of Education Sciences ve Arthur Vining Davis Foundation gibi ulusal ve uluslararası projelerde bursiyer, uzman, araştırmacı, danışman, koordinatör ve proje yürütücüsü oldu.

31.03.2019Eğitim
Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığına Nokta Koy Zirvesi

Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığına Nokta Koy Zirvesi

Açı Lisesi öğrencileri, Toplumsal cinsiyet ayrımcılığıyla ilgili zirve düzenleyecek.

28.02.2019Eğitim
‘Anne-babalara ulaşmayı hedefliyoruz’

‘Anne-babalara ulaşmayı hedefliyoruz’

Psikanalist Talat Parman’ın hazırladığı ‘Psikanaliz Defterleri 1: Çocuk ve Ergenle Çalışmak’ kitabı, çocuk ve ergen psikanalizi alanında yayın ve etkinliklerden oluşacak bir çalışmanın ilk ürünü. Tijen Demirörs, Sezai Halifeoğlu, Talat Parman, Şeyda Postacı, Alper Şahin, Neslihan Zabcı’nın katkılarıyla hazırlanan kitabı Parman’a sorduk...

31.01.2019Kitap Sanat
Muhammet Mücahit Küçükyılmaz kimdir

Muhammet Mücahit Küçükyılmaz kimdir?

Muhammet Mücahit Küçükyılmaz Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atandı. Bu gelişmenin ardından Muhammet Mücahit Küçükyılmaz'ın kim olduğu ve kariyeri araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Muhammet Mücahit Küçükyılmaz son olarak, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı olarak görev yapıyordu. Peki, Muhammet Mücahit Küçükyılmaz kimdir? İşte, Muhammet Mücahit Küçükyılmaz hakkında detaylar...

8.01.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Başka bir dünya için dayanışma

KADINLARIN daha fazla dayanışma ve birliktelik içerisinde olması gerektiğini sürekli söylüyorum. Aslında herkes aynı şeyi söylüyor da gerçekten bunu yapanların sayısı o kadar az ki... Neyse biz yine de olumlu örneklere odaklanalım. Bakın bu aralar kadınlar birlikte neler yapmışlar;

30.05.2018

Seyahate çıkmaya karar verdiğinizde...

Her şeyi bırakıp dünyayı gezenlerin anılarını zevkle okuyorum ama doğrusu imrenmiyorum. Fakat bir hususu hatırlatmak isterim; bu kitapları okuduktan sonra evinizde duramazsınız.

23.02.2018

Bugünün âşıkları

Ulaş Özdemir’in ‘Senden Gayrı Âşık mı Yoktur - 20. Yüzyıl Âşık Portreleri’ kitabıyla sadece 20. yüzyıl âşıklarını tanımıyoruz, onların türkülerinin kimler tarafından söylendiğini de okuyoruz. Halk müziğini, geleneğini ve bugünü öğrenmek isteyen herkes için gerekli bir kitap.

19.01.2018

Bir anayasal hak olarak mutluluk!

AYLARDIR Anayasa ile yatıp, Anayasa ile kalkıyoruz. Televizyonda bu tartışılıyor, haberlerde bu konu var, neredeyse üç köşe yazısından ikisi bu konuyla ilgili.

10.02.2017

Kalp mi beyin mi?

Unutmayalım ki, duran kalp yeniden çalıştırılabilse de beyin ölümü gerçekleştiğinde böyle bir şansımız yok. Kısacası, netice şu: Patron beyindir. Nokta. Neden mi? Onun yanıtı da yazıda. Buyurun...

8.01.2017

Neticede hepimiz birer homoyuz, bilelim yani

BU çarpıcı gerçeği Başkan Obama’dan öğrendim.

24.09.2016

Altında herkese yer olan tek şemsiye

SALI günü Çukurova 8. Kitap Fuarı’nın açılışı için Adana’daydım.

15.01.2015

Banu & Esra bu kadınlara dikkat!

Bugün şahane iki kadınla karşınızdayım:
Banu ve Esra.

12.04.2014

Evinizi beğeniyor musunuz?

Cengiz Bektaş, mimari kitabı ‘Türk Evi’nde, yaşadığımız konutların bölgelere göre özelliklerini sadece mimari açıdan anlatmıyor, onunla yaşama biçimimiz ve alışkanlıklarımız arasındaki bağları da söz konusu ediyor.

12.04.2013

Yılbaşı hediyemi buldum!

KLASİKLERİ okuma tavsiyesinde bulunmayan bir yazarın olduğunu sanmıyorum.

24.12.2012

Ortaköy’ün yakutu...

700 kişinin yeni yılı karşıladığı saatlerde Reina’ya düzenlenen ve 39 kişinin aramızdan ayrılmasına sebep olan acımasız saldırının üzerinden iki buçuk yıl geçti...Mekanın işletmeci ortağı Ali Ünal o gece ölümden kıl payı kurtulmuş, Reina sayfasını da kapatmıştı. Ama bir süre sonra “teröre teslim olmak yok” deyip en iyi bildiği işi yapmaya karar verdi.

15.06.2019

Bir başarının ardındaki tutkuyu bir roman lezzetinde okudum

Yakından tanıdığım Gönül Tekin için hazırlanan ‘Âb-ı Hayât’ı Aramak’ başlıklı ‘armağan’ kitabını okurken hem eski günleri andım hem de onun çalışmalarını bir kez daha hatırladım.

23.02.2019

Kitap mirastır

Kendine has fotoğraf dili sayesinde yakından takip ettiğim isimlerden biridir, Serkan Çolak. Şubat ayında yayınlanacak “Yolda” isimli fotoğraf kitabının hazırlıklarını sürdürürken, geçtiğimiz hafta Hindistan’daki uluslararası bir fotoğraf festivalinde ödül alması, Türk fotoğraf dünyası için mutlu bir haber oldu. 

15.01.2019