MENÜ

Kolajen

Kolajen ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kolajen haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 940 Kolajen haberi bulunmuştur.

Kolajen Haberleri

Beyaz çayın faydaları nelerdir

Beyaz çayın faydaları nelerdir?

Beyaz çayın faydaları binlerce vatandaş tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Sağlığa oldukça faydası bulunan beyaz çayın, cilde de büyük bir faydası dokunuyor. Peki, beyaz çayın faydaları nelerdir?

25.09.2018Sağlık
Kolajen Etkili 8 Besin Grubu

Kolajen Etkili 8 Besin Grubu

Kemik, kas, diş, deri, tendon bağlar, damarların yapısında bulunan kolajen, vücut dokularına güç ve esneklik kazandıran, vücutta en çok bulunan bir çeşit proteindir. Vücudumuz kolajen üretiminin bir bölümünü kendi yapar. Kalan bölüm için ise besinlerle desteklemek gerekir. Yaşın ilerlemesi ile üretimi azalan kolajenin üretimini bu besinlerle destekleyebilirsiniz.

Kolajen nedir Kolajen hangi besinlerde var

Kolajen nedir? Kolajen hangi besinlerde var?

Kolajen nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. cilt sağlığına olan yararıyla bilinen kolajenin hangi besinlerde yer aldığı merak ediliyor. Peki, kolajen nedir? Kolajen hangi besinlerde var?

15.08.2018Sağlık
Üniversiteden 1 milyon euroluk AB projesi

Üniversiteden 1 milyon euroluk AB projesi

Ege Üniversitesi (EÜ) Deri Mühendisliği Bölümü’nden bir grup akademisyen, Avrupa Birliği (AB) Erasmus Plus Programı çerçevesinde yaklaşık 1 milyon euroluk projeye imza attı.

15.08.2018Eğitim
Kolajen nedir Kolajen barındıran gıdalar neler

Kolajen nedir? Kolajen barındıran gıdalar neler?

Hareket sisteminin yapı taşlarını, özellikle kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan bir protein olan kolajenin ne olduğu merak konusu oldu. Kolajene dair bilgi edinmek amacıyla araştırma yapan vatandaşlar, merak ettikleri detayları internette araştırıyor. Peki, kolajen nedir? Kolajen içeren gıdalar neler?

10.08.2018Sağlık
40 Yaşında Sonra Cildinize Bakmak Için Yapmanız Gereken 4 Şey

40 Yaşında Sonra Cildinize Bakmak Için Yapmanız Gereken 4 Şey

Cilt bakımınız her zaman önemli olsa da, 30’ların sonlarına ve 40’ların başlarına geldiğinizde durum daha da önem kazanmaya başlar.

30.07.2018Kişisel Bakım
Kolajen nedir Kolajen içeren besinler nelerdir

Kolajen nedir? Kolajen içeren besinler nelerdir?

Kolajen, cilt bakımına önem veren bireyler için katkısı büyük olan protein olarak anılmaktadır. İnsan vücudunda çok sayıda bulunan bir protein olan Kolajen, deri, bağ dokusu, tendon, eklem, tırnak, diş, saç ve kemikleri olmak üzere birçok organın yapısını oluşturmaktadır. Bu proteinin temel amacı ise dokulara destek sağlamak, doku ya da organların canlı ve esnek kalmasına yardımcı olmaktır. Peki Kolajen tam olarak nedir ve hangi besinlerde bulunmaktadır? İşte, o detaylar

26.07.2018Gündem
Doğanın Mucizesi Aloe Vera Nasıl Kullanılır

Doğanın Mucizesi Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera, evde kolayca yetiştirebileceğiniz bitkilerin başında geliyor. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde de son derece faydalı. İşte güzellik ve sağlık konusunda doğal yöntemlere güvenenler için aloe veranın faydaları...

ÇAYKUR  475 kilogram beyaz çay aldı

ÇAYKUR 475 kilogram beyaz çay aldı

1 kg beyaz çay 4-6 kilogram ‘tomurcuk’ olarak bilinen çayın üst filizlerinden elde ediliyor. Kilogram fiyatı 4 bin TL'nin üzerinde olan beyaz çay ÇAYKUR tarafından 20 gramlık kavanozlarda 80 TL'den satılıyor .

4.07.2018Ekonomi
Kuşburnunun faydaları neler

Kuşburnunun faydaları neler?

Avrupa, kuzeybatı Afrika ve Batı Asya'da yetişen bir tür bitki türü olan kuşburnu, C vitamini açısından dünyanın en zengin meyvesidir. Taze olarak da tüketilebilen kuşburnu, çayı ve marmelatı yapılır. Ayrıca insanların geçimini sağlamak için kullandıkları bir ticaret metasıdır. Peki, kuşburnunun faydaları nelerdir?

3.07.2018Sağlık
PRP İle Saç Tedavisi Desteği

PRP İle Saç Tedavisi Desteği

Saç ekiminden sonra ya da saç dökülmesi tedavisinde PRP tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Saç Ekim Merkezi Uzmanlarına sorduk. “PRP; Platelet Rich Plasma yani trombositten zengin plazma anlamına gelir. Ve PRP zengin plazma enjeksiyonu kalp cerrahisinden ortopedi, üroloji, cilt ve saç tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.”

11.06.2018Kişisel Bakım
Ev Yapımı Maskelerle Selülitlerinizden Kurtulun

Ev Yapımı Maskelerle Selülitlerinizden Kurtulun!

Kadınların yıllarca uğraştığı selülitin çıkma sebebi, vücuttaki doku ve yağların dengesiz veya sorunlu olmalarından kaynaklıdır. Kadınlarda erkeklerden daha yaygın olmasının sebebi ise cilt yapısındaki farklılıktır. Ciltlerimizi bir ağ gibi düşünürsek sıkılık veren kolajen lifleri, kadın vücudundaki yağ hücrelerinin bir yerde toplanıp birikmesine daha uygun bir yapıdır. Kilolu kadınlarda selülitlerin daha az olmasının sebebi ise onların erkekler gibi bir yapıya sahip olmalarıdır. Vücudunuz selülit oluşumuna müsaitse ne yaparsın yapın tamamen kurtulmanız mümkün olmaya bilir.

Ödemi Azaltıyor İşte Muhteşem Faydaları...

Ödemi Azaltıyor! İşte Muhteşem Faydaları...

Su oranı yüksek olan leziz yaz meyvesi karpuz peynir ile tüketirse kan şekeri dengesini sağlıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, Ramazan sofralarında da tercih edilen karpuzla gelen 8 faydayı anlattı.

5.06.2018İyi Yaşam
Paçayı bırak morinaya bak

Paçayı bırak morinaya bak

Türk bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre paça çorbasının kemiğe faydası yokmuş. Aksine paça çorbası fazla tüketilmesi halinde karaciğer ve böbreklere zarar veriyor ve tansiyonu yükseltiyormuş. Uzmanlar, paça çorbasının aksine kemiklere kuzey denizlerinde yetişen morina balığının derisinde bulunan kolajen peptit maddesinin iyi geldiği görüşünde.

2.06.2018Gündem
Gençlik Çeşmesi Out, Gençlik Teknolojisi In

Gençlik Çeşmesi Out, Gençlik Teknolojisi In

Gençlik Çeşmesi efsanesi nanoteknoloji ile gerçek oldu. Kadınların yaşlarını tahmin etmeyi zorlaştıran yeni nesil cilt bakım teknolojilerinin en trend uygulamaları ise “Scarlet S, Oxygeneo ve PRP.’’ Saç, Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanı, Eğitmen Master Figen Aktosun, yeni nesil uygulamalarla ileri yaşlardaki kadınların bile 30-40 yaş arası bir görünüme kavuştuklarını, gerçek yaşlarını tahmin etmenin iyice zorlaştığını aktardı.

13.04.2018Kişisel Bakım
Mavi gözlü insanlar hakkında bilmeniz gereken 6 bilgi

Mavi gözlü insanlar hakkında bilmeniz gereken 6 bilgi

Mavi gözlü insanların bu farklı göz renklerinden dolayı ne kadar ilgi çekici olduklarını hepimiz biliyoruz. Nadir rastlanan bir göz rengi olduğundan da oldukça kıymetli olarak kabul ediliyor. Ancak mavi gözün aslında bir mutasyon sonucunda ortaya çıktığını biliyor musunuz? Aslında bir hastalık yani, çok da kıskanmamak lazım! İşte mavi gözlerle ilgili diğer ilginç bilgiler.

2.04.2018Hayat
Göz Altı Morluklarını 5 Yıl Süreyle Yok Eden Uygulama Türkiyede

Göz Altı Morluklarını 5 Yıl Süreyle Yok Eden Uygulama Türkiye'de!

Çok güzel bir söz var; “Gözler ruhun aynasıdır” diye. Hiç kuşkusuz güzelliğinde aynasıdır. Ancak gözaltı morlukları bu güzelliğe gölge düşürüyor ve pek çok kadın bu dertten muztarip. Konuya ilişkin sevindirici haber Saç, Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanı, Eğitmen Master Figen Aktosun’dan geldi.Gözaltı morluklarını kalıcı makyaj yöntemiyle beş yıl süreyle sorun olmaktan çıkaran uygulamayı ‘Panda Treatment’ adıyla Türkiye’ye getiren Aktosun, gözaltı morluklarına kalıcı çözümler sunuyor.

27.03.2018Alışveriş
Gotu kolanın faydaları neler Gotu kola nasıl kullanılır

Gotu kolanın faydaları neler? Gotu kola nasıl kullanılır?

Son yılların popüler bitkisi gotu kolanın faydaları merak ediliyor. Uzmanların da önerdiği gotu kola, 1880’li yıllarda Fransa’da şifalı bitki olarak kabul edildi. Peki gotu kola nedir?Anavatanı Hindistan, Endonezya, Çin ve Güneydoğu Asya olan gotu kolanın faydaları neler?

28.02.2018Gündem
Yumurta Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın

Yumurta Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın!

Yumurta kabuğu ne kadar kalsiyum içeriyor? Yumurta kabuğu yemek güvenli mi, nasıl tüketilmeli? Diyetisyen Emre Uzun, vücudun kalsiyum eksikliğini gidermenin en pratik ve en ekonomik yolunu paylaşıyor...

Kadınlarda genital bölge İçin PRP tedavileri

Kadınlarda genital bölge İçin PRP tedavileri

Günümüzde PRP’nin uygulama alanları giderek genişliyor. Genital bölgeye uygulanan PRP kadınlarda idrar kaçırma problemine çare olabiliyor.

19.02.2018Sağlık
Saç dökülmesinde stres faktörüne dikkat

Saç dökülmesinde stres faktörüne dikkat!

Saç dökülmesi hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilen bir durumdur ve birçok nedene bağlı olarak oluşabilir. Saç Bakım Uzmanı Serap Öztürk Niya, saç dökülmesinde stres faktörünü sizler için değerlendirdi.

19.02.2018Sağlık
Boyun Çizgilerinden Kurtulmanın Yolları

Boyun Çizgilerinden Kurtulmanın Yolları

Birinin boynuna bakarak onun yaşını tahmin etmek kolaydır. Ancak boyun bölgesi bu derece önemli olsa da bakımı en az yapılan bölgelerden birisi. Muhtemelen siz de yüzünüze ve cildinize yaptığınız bakımın aynısını boynunuza da yapmanız gerektiği konusunda uyarılmışsınızdır. Ancak bu tavsiyeyi görmezden geldiyseniz boynunuzda yaşınızla bağlantılı olarak artmış derin yatay çizgilere sahip olmuş olabilirsiniz.

13.02.2018Kişisel Bakım
Sağlıklı bir cilt ve vücut yapısının altın formülü: Kolajen

Sağlıklı bir cilt ve vücut yapısının altın formülü: Kolajen

Kim her zaman genç görünmek istemez ki? Ancak zamanla cildin sarkması, kırışıklıkların artması gibi bir takım belirtilerle "yaşlılık" alarm vermeye başlıyor. Yaşlanmayı tamamen durdurmak elbette imkansız, ama yavaşlatmak sizin elinizde…

12.02.2018Stil
Eklem Ağrılarının İlacı Kemikli Et Suyu

Eklem Ağrılarının İlacı Kemikli Et Suyu

Günümüzün en sık şikayet edilen sağlık sorunlarından biri olan bel, omuz, bilek ve diz ağrılarına yol açan nedenlerin başında aşırı kilo, hareketsiz yaşam şekli ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin geldiğine dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, bu üç etkenin de birbirini tetiklediğini savundu.

Yazar Sonuçları

Tatlı krizlerini önlemenin 10 yolu

Tatlı krizleri kilo yönetimini güçleştirir. Sadece bununla kalsa neyse...

28.09.2018

Dijital detoksa neden mecburuz!

YALNIZCA “kişisel” değil “sosyal sağlık” için de zaman zaman “dijital detoks” yapmak zorundayız.

23.09.2018

Şeker cildi erken kırıştırıyor!

Ciltteki kolajen, şekerin fazlasından fena halde etkileniyor. Cildin esneklik ve gücünün esası olan kolajen glikasyona maruz kaldığında o cilt daha hızlı yaşlanıyor.

20.09.2018

Süt mü yoğurt mu?

Kalsiyum her yaşın olmazsa olmazı. Ama süt bana göre bir yetişkin besini olmaktan daha çok bir çocuk besini. Yetişkinler sütü yoğurt, kefir, ayran ya da peynir olarak tüketmeli.

18.09.2018

Kalıtımsal özelliği olan hangi şeker hastalığı?

Tip2 şeker hastalığı ise kalıtımsal özellik taşır. Aile bireyleri arasında şeker hastalığı, glikoz tolerans bozukluğu ya da reaktif hipoglisemi ve /veya insülin direnci tanısı ile izlenenler vardır.

17.09.2018

Kolajenine sahip cık

Kolajen bedenin mihenk taşı. Tıpkı kas ve kemikler gibi o da biz yaşlandıkça azalıyor. O azaldıkça da cilt, kas, eklem, kemik kısacası bedendeki hemen her türlü destek dokusu daha erken yaşlanıyor. İşte bu nedenle yaş 40’ı geçince “kolajenine sahip çık” gibi bir kampanyayı süratle devreye sokmak gerekiyor. En mühimi de kolajeni bol besinlere müracaat etmek. Peki hangi besinlerde daha çok kolajen var? Liste uzun. İlk 5 bence en önemlileri...

14.09.2018

8 soruda kolajen dosyası

Kolajen bedenimizde en çok bulunan proteinlerden...

13.09.2018

Açlık şekeri mi tokluk şekeri mi?

Tokluk şekerini dikkate almadan sadece açlık şekeriyle diyabet takibi yapmaya çalışmak yanlıştır. Bu hata birçok hastalığa zemin hazırlayabilir.

7.09.2018

Kemikler ve kıkırdaklar neden eriyor?

Yaşı 40’ı geçen hemen herkesin ortak bir derdi var: Eklem sorunları! Eskiden 60’ından sonra bile pek az görülen bu tür sorunlar şimdilerde neredeyse 30’lu yaşlarda bile can sıkmaya başlayabiliyor. Rakamlara bakılırsa her üç yetişkinden birinin dizi, kalçası, omuzu, sırtı, boynu ya da beli ağrıyor. Peki, ne oldu da kemik ve eklemlerimiz bu kadar sık ve erken hastalanıyor? Ne oldu da bu ölçüde kıkırdak kaybına uğruyor?

31.08.2018

EVDE KENDİ BAŞINIZA 3 basit adımda yüz germe

Yaşlandıkça sarkan cildiniz sizi rahatsız ediyorsa, doktora gitmeye gerek kalmadan, kendi başınıza yüzünüzü tekrar gençleştirmenin hızlı ve kolay bir yolu var. Başka insanların bir ton para harcayarak elde edebildiği daha genç görünüme hemen her evde bulunan malzemelerle kavuşabilirsiniz.

4.08.2018

Yüz germede yeni teknik iple yüz asma

Yaz aylarının kendini göstermeye başlamasıyla kışın olumsuz etkilerini vücudumuzdan atmaya çalışırken en çok özeni yüzümüze gösteriyoruz. Çünkü vücudun yaşlanmasının ilk ve en belirgin belirtilerini veren bölge burası.

25.06.2018

Cildin 5 amansız duşmanı var

Cildin yaşı, zamanı, mevsimi filan yoktur. Herkes öncelikle de kadınlar -haklı olarak- cilt sağlığı konusunda dikkatlidir. Ama ne yazık ki bu en büyük ve çok hassas organın düşmanı da çoktur. Bunlardan ilk 5’i ise cilt yaşlanmasının en az yüzde 90’ından sorumludur. Eğer onu bu 5 zararlıdan uzak tutabilirseniz cildiniz size minnettar kalır. Evet bugün DERSİMİZ genç, formda, zinde ve ipek gibi bir cildin yol haritası. Bu zararlılar nelerdir? Hangi besinler cilt dostu desteğidir? Bugün onları anlatacağız. Buyurun...

6.06.2018

“Tatlısız yapamam” diyorsanız

Tatlılar sadece damak çatlattıkları için değil, aynı zamanda hoş sofralara eşlik ettikleri, keyifli sohbetleri destekledikleri için de önemlidir. Ama ölçü kaçınca her tatlı “tehlikeli”dir.

30.05.2018

Neden sahursuz olmaz?

Sahura kalkmadan oruç tuttuğunuzda kan şekeri dengeniz bozulur, metabolizmanız arıza verebilir.

17.05.2018

Cilt güzelleştiren takviyeler

Evening primrose oil’den glutatyon’a pek çok destek, cilde nem sağlayarak kuruluğu gideriyor, daha güzel bir görünüm kazandırıyor.

16.04.2018

Dinlenmek paslanmaktır

Egzersizin yaşlanma hızını ne yönde etkilediği üzerine sayısız çalışma yapılmış. Bu çalışmaların neredeyse tamamı 100 yıl kadar önce “dinlenmek paslanmaktır” diyen Helen Hayes’i haklı çıkarmış.

3.04.2018

5 mühim yorgunluk nedeni

Yorgunluk büyük dert. Hele bir de sizi daha sabah gözünüzü açar açmaz sarmalamışsa çok büyük bir problem. Farklı sebepleri var. Ben sık görülen en yaygın 5 nedeni özetlemeye çalıştım, buyurun...

2.04.2018

Sükûnet huzurun kalkanıdır

Beyin hassas bir organ. En çok da kötü duygulardan, korku, keder, kaygı, pişmanlıklardan etkileniyor. Bu nedenle ona diğer organlara göre biraz daha fazla itina göstermek, iltifat etmek lazım. Bunun yolu da her şeyden önce ona “sükûnet zamanları” tanımaktan geçiyor.

27.03.2018

Elektronik sigaralara dikkat!

Elektronik sigaraların zararsız olduğu palavralarına sakın inanmayın! Araştırmalara göre; elektronik sigaralar lupus hastalığı, sedef hastalığı ve farklı iltihaplı damar hastalıklarını tetikleyebiliyor.

9.03.2018

10 önemli omega-3 tavsiyesi

Omega-3 takviyeleri pazarının çok hızlı büyümesinin asıl nedeni yiyip içtiklerimizin tamamının omega-3 fakiri olması. Bu durumda önümüzdeki ilk seçenek “doğru bir omega-3 nasıl seçilmeli?” ve “omega-3 takviyelerinden nasıl faydalanılmalı?” sorularına yanıt aramak...

27.02.2018

Cildinize zarar veren yedi gıda

Bol su içerek, taze meyve-sebze tüketip uyku düzeninize özen göstererek ve spor yaparak parlayan bir cilde sahip olabilirsiniz. Ama bu yiyecek ve içeceklerden de uzak durmalısınız...

17.02.2018