MENÜ

Köksal Şengün

Köksal Şengün ile ilgili tüm haberleri, son dakika Köksal Şengün haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Köksal Şengün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 501 Köksal Şengün haberi bulunmuştur.

Köksal Şengün Haberleri

İbrahim Okura FETÖ yöneticiliğinden hapis istemi

İbrahim Okur'a 'FETÖ yöneticiliğinden' hapis istemi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından tutuklanan ve "örgüt yöneticiliği" ile suçlanan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı İbrahim Okur'un yargılandığı davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca esas hakkında mütalaa verildi. Mütalaada, Okur'un, "terör örgütü yöneticiliği"nden 15 yıl ile 22 yıl 6 ay arasında hapis cezasına çarptırılması, sanık hakkında TCK'nin "hata" hükümlerinin uygulanmaması ve hapis cezasının alt sınırdan uzaklaşılarak verilmesi istendi. Esas hakkındaki mütalaada, İbrahim Okur'un, eski yüksek yargı mensuplarının FETÖ üyeliğinden yargılandıkları davalarda verdiği bilgiler dikkate alınarak, TCK'nin 221/4. maddesindeki etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılmasının mahkemenin takdirinde olduğu belirtildi. Esas hakkındaki savunmasını yapması için süre verilen İbrahim Okur'un tutukluluk halinin devamı kararlaştırıldı.

24.10.2019Gündem
Ergenekon davası hakim ve savcıları hakim karşısında

"Ergenekon" davası hakim ve savcıları hakim karşısında

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından "Ergenekon"a bakan 8 eski hakim ve savcının, "suç uydurma ve görevi kötüye kullanma" suçlarından yargılandığı davada eski hakim Hüsnü Çalmuk, savunmasına başladı.

13.03.2019Gündem
flaş

flaş

10.07.2017İstanbul
Son dakika... Ergenekon davasında eski hakim ve savcılar için soruşturma tamamlandı

Son dakika... Ergenekon davasında eski hakim ve savcılar için soruşturma tamamlandı

Ergenekon Davası'na bakan hakim ve savcıların yargılama aşamasında ihmal ve kusurlarına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon Davası'nın eski mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin de aralarında bulunduğu 8 eski hakim ve savcı hakkında “Görevi kötüye kullanma", “Görevi ihmal", "Hürriyeti tahdit", "Resmi belgede sahtecilik", "Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme", "Bilişim Sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme" gibi suçlardan 3 yıl ile 600 yıl arasında değişen hapis cezaları talep etti. Davanın en eski hakimi Köksal Şengün hakkında ise kovuşturma yapılmaması istendi.

10.07.2017Gündem
O hâkim ve savcılar hesap verecek

O hâkim ve savcılar hesap verecek

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) müfettişleri tarafından Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi kumpas davalarında görev yapan 15 hâkim ve savcı hakkında ‘ölüme sebebiyet vermek’ten soruşturma başlatıldı. Şüphelilerin ‘sahte CD’ler, taraflı haberler, gizli tanıkların beyanları delil kabul edilerek açılan davalarda, sanıklara yasal haklarını vermedikleri, görevi kötüye kullandıkları, masumiyet karinesini ihlal ettikleri’ vurgulandı.

9.04.2017Gündem
FETÖ’cü savcılara şok soruşturma

FETÖ’cü savcılara şok soruşturma

FETÖ’cü hakim savcılar hakkında, “ölüme sebebiyet vermek” suçundan soruşturma başlatıldı. Kumpas davaları sırasında yaşanan ölümler hakkında soruşturma başlatan müfettişler hazırladıkları raporu savcılığa sunacak.

8.04.2017Gündem
‘Kırgınım dönmem’

‘Kırgınım dönmem’

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi başkanıyken görevden uzaklaştırılan emekli hâkim Köksal Şengün Hürriyet’e şunları söyledi:

2.09.2016Gündem
Şimdi artık o iftardan eser yok: FETÖ hukuku

Şimdi artık o iftardan eser yok: FETÖ hukuku

İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü, 2008’in eylül ayında bir iftar yemeği düzenledi. İTO’nun Kandilli Cemile Sultan Korusu’nda verilen iftar yemeğinin davetlileri, Beşiktaş’taki Özel Yetkili Mahkeme’de görev yapan hâkim ve savcılardı. Ergenekon soruşturmasını yürüten hâkim ve savcılar da o yemekteydi. İftar yemeğinde çekilen fotoğraflar, 1 yıl sonra, 2009 Ekim’inde ‘odatv’nin internet sitesinde yayınlandı. Büyük yankı uyandırdı. Hürriyet o gün iftar yemeğinde bulunan polis şeflerinin ve hâkim-savcıların şimdi nerede olduğunun yanıtını aradı. İşte cevabı:

13.08.2016Gündem
Beni kanser ettiler

Beni kanser ettiler

ERGENEKON davasına bakan İstanbul'daki 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi başkanıyken HSYK kararı ile Bolu’ya ‘düz hâkim’ olarak atanan emekli hâkim Köksal Şengün, görev değişikliğinden sorumlu tuttuğu ve çoğu tutuklanan HSYK'nın eski üyelerinin kendisini kanser hastası yaptığını söyledi.

4.08.2016Gündem
Ergenekon davası eski hakimi Köksal Şengün: Beni kanser ettiler

Ergenekon davası eski hakimi Köksal Şengün: Beni kanser ettiler

ERGENEKON davasına bakan İstanbul’daki 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi başkanıyken görevden uzaklaştırılan emekli hakim Köksal Şengün, 40 yıl süren meslek hayatına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ergenekon Davası’nda sürekli sanıkların tahliyesi yönünde oy kullanması üzerine Bolu’ya hakim olarak gönderildiğini ifade eden Köksal Şengün, görev değişikliğinden sorumlu tuttuğu ve çoğu tutuklanan HSYK’nın eski üyelerinin kendisini kanser hastası yaptığını söyledi.

4.08.2016Gündem
Ergenekondan çıkış

Ergenekon'dan çıkış

Yargıtay asrın hukuk tezgâhını hem usul hem esastan bozdu: Böyle bir örgüt yok

21.04.2016Gündem
‘Osmanım’ı tutuklayın

‘Osmanım’ı tutuklayın

YARGITAY’daki Ergenekon temyiz duruşmasının 7. gününde sanıklardan ilginç bir talep geldi. Sanık Hüseyin Buzoğlu, mahkemeden Ergenekon kumpasında görev aldığını iddia ettiği Danıştay saldırısının faillerinden, bazı Ergenekon savcılarının “Osmanım” diye hitap ettiği Osman Yıldırım’ın tutuklanmasını talep etti.

15.10.2015Gündem
Veli Küçükün kızına Yargıtaydan kötü haber

Veli Küçük'ün kızına Yargıtay'dan kötü haber

Ergenekon Davası'ndan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 99 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün kızı ve aynı zamanda avukatı Zeynep Küçük'e Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nden kötü haber geldi. Daire, Zeynep Küçük'e yerel mahkeme tarafından "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan verilen 1 yıl 15 günlük hapis cezasını onadı.

15.12.2014Gündem
Gerekçeli kararı yazmayan hâkimleri HSYK’ya şikâyet

Gerekçeli kararı yazmayan hâkimleri HSYK’ya şikâyet

Ergenekon davasında 16.5 yıl hapis cezası alan Teğmen Mehmet Ali Çelebi ile 10.5 yıl hapis cezasına çarptırılan gazeteci Merdan Yanardağ’ın avukatı Serkan Günel, kısa kararın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen gerekçeli kararı hazırlamayan, Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında HSYK’ya suç duyurusunda bulundu.

13.02.2014Gündem
Teğmen Çelebinin avukatı: Başbakan dinlensin

Teğmen Çelebi'nin avukatı: Başbakan dinlensin

Ergenekon davasında 16.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin avukatı Serkan Günel, 6 ay geçmesine rağmen gerekçeli kararı açıklamayan hakimleri, HSYK’ya şikayet etti. Avukat Günel’in sunduğu dilekçede, yargı içindeki paralel yapı iddiasının sahibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve davanın eski hakimi Köksal Şengün’ün tanık olarak dinlenmesini talep etti.

13.02.2014Gündem
5 yılın sonunda

5 yılın sonunda

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 yıldır devam eden, 66’sı tutuklu 275 sanıklı, 23 iddianameli Ergenekon davasında kararın 5 Ağustos’ta açıklanması bekleniyor. 64 sanık için ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen davada savunmalar 2.5 ay sürdü.

28.07.2013Avrupa
5 yılın sonunda

5 yılın sonunda

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 yıldır devam eden, 66’sı tutuklu 275 sanıklı, 23 iddianameli Ergenekon davasında kararın 5 Ağustos’ta açıklanması bekleniyor. 64 sanık için ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen davada savunmalar 2.5 ay sürdü.

27.07.2013Gündem
Eski TİB, Ankara Başsavcısı oldu

Eski TİB, Ankara Başsavcısı oldu

HÂKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1923 adli, 148 idari hâkim ve savcının görev yerlerini değiştiren yaz kararnamesini okul-eş durumu tayinlerini dikkate alarak, planlanandan bir hafta önce yayımladı.

30.04.2013Gündem
‘Ergenekon hâkimleri kınansın’

‘Ergenekon hâkimleri kınansın’

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, “Ergenekon davası hakimlerinin yargılama sırasında aldıkları kararların hukuka aykırılığının tespiti ve kınanmaları” talebiyle açılan davayı 29 Ocak’ta yeniden görüşecek.

19.12.2012Gündem
Ergenekon davasına bakma dediler

'Ergenekon davasına bakma' dediler

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in yeğeni Nihan Atasagun’un aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı ‘Adil Yargılamayı Etkilemeye ilişkin açılan dava bugün görüldü.Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin eski Başkanı Köksal Şengün’ün de dava kapsamında ‘tanık’ sıfatıyla talimatla Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifadesi alındı.

19.10.2012Gündem
Haberal’ın tahliyesi için Oktay’dan telkin almadım

Haberal’ın tahliyesi için Oktay’dan telkin almadım

“Ergenekon davasını etkilemeye teşebbüs ettikleri” iddiasıyla 11 kişi hakkında açılan davada, eski Ergenekon hâkimi Köksal Şengün’ün tanık olarak talimatla alınan ifadesi okundu.

19.10.2012Gündem
Seyfi Oktay: İddianame komplo ürünüdür

Seyfi Oktay: İddianame komplo ürünüdür

Ergenekon üyesi olduğu ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettiği gerekçesi ile yargılanan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, iddianamenin kurgu ve komplo ürünü olduğunu savunarak, “Objektiflikten uzak bir iddianamedir. İnsanlarla ilişkilerim ustaca buraya monte edilerek sanık olmam için uğraşılmış” dedi.

20.06.2012Gündem
Eski Ergenekon hakimi ifade verecek

Eski Ergenekon hakimi ifade verecek

"Adil yargılamayı teşebbüs" davasında Ergenekon davası eski hakimi Köksal Şengün'ün tanık olarak ifadesi alınacak.

23.03.2012Gündem
Seyfi Oktay hakkındaki iddianameye kabul

Seyfi Oktay hakkındaki iddianameye kabul

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın da aralarında yer aldığı 11 şüpheli hakkında hazırlanan "Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs" iddianamesi kabul edildi. İddianamede eski Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in yeğeni Nihan Atasagun, Mehmet Haberal’ın kardeşi Ali Haberal ile oğlu Erkan Bülent Haberal sanık olarak yer alırken eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın teknik takibe takılan telefon görüşmeleri de dikkat çekti.

4.01.2012Gündem
17 yıl istendi

17 yıl istendi

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın Ergenekon üyesi olmak, adil yargılamayı ve yargı görevini yapanı etkilemek suçlarından 7,5 yıldan 17 yıla kadar hapsi istendi.

27.12.2011Gündem
Yeni hâkim ilk dava

Yeni hâkim ilk dava

Birinci Ergenekon Davası’nda 27’si tutuklu 108 sanığın yargılanmasına dün 51 günlük aradan sonra yeniden başlandı.

25.07.2011Gündem
Ergenekonda yeni hakimle ilk duruşma

Ergenekon'da yeni hakimle ilk duruşma

BİRİNCİ Ergenekon Davası’nda 27’si tutuklu 108 sanığın yargılanmasına başlandı.

25.07.2011Gündem
1. Ergenekon davasında 188. duruşma

1. Ergenekon davasında 188. duruşma

Birinci “Ergenekon” davasının 188. duruşması başladı.

25.07.2011Gündem
Ergenekon mahkemesine yeni başkan

Ergenekon mahkemesine yeni başkan

'Ergenekon' davasına bakan mahkemenin başkanı Köksal Şengün’ün Bolu’ya atanması üzerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) mahkemenin en kıdemli üyesi Hasan Hüseyin Özese’yi başkan olarak yetkilendirdi.

21.07.2011Gündem
Şike de özel mahkemede

Şike de özel mahkemede

Futbolda şikeden dolayı aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu şüphelilerin olası davaları İstanbul’da yeni kurulan 3 özel yetkili mahkemeye gidecek.

16.07.2011Gündem
Kritik davaların yeni hakimleri belli oldu

Kritik davaların yeni hakimleri belli oldu

Yeni kurulan 3 İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Çağlayan Adliyesi’nde görev yapacak. İş yoğunluğu nedeniyle talep edilen yeni mahkemeler, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun kararı ile kuruldu. Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne bulunan İstanbul 9-10-11-12-13-14. Ağır Ceza Mahkemeleri’ne üç mahkeme daha eklendi.

16.07.2011Gündem
HSYKdan Köksal Şengün açıklaması

HSYK'dan 'Köksal Şengün' açıklaması

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün’ün verdiği kararlar nedeniyle Bolu hakimliğine atandığına dair iddialar üzerine sert ifadeler içeren bir açıklama yaptı.

14.07.2011Gündem
Ergenekon hakimine tayin cezası

Ergenekon hakimine tayin cezası

Ergenekon soruşturmasında örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve avukat Tülay Bekar’la telefon görüşmeleri dinlemeye takılınca hakkında disiplin soruşturması açılan Ergenekon davası Hâkimi Köksal Şengün’e yer değiştirme cezası verildi.

13.07.2011Gündem
Ergenekon hakimi Boluya atandı

Ergenekon hakimi Bolu'ya atandı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Köksal Şengün’ün görev yerini değiştirdi. Başkan Şengün’ün özel yetkileri alınarak Bolu Hakimliği’ne atandı.

13.07.2011Gündem
Mahkeme suç işlemiştir

'Mahkeme suç işlemiştir'

İkinci “Ergenekon” davasında tutuklu olarak yargılandığı sırada milletvekili seçilen gazeteci-yazar Mustafa Balbay'ın avukatlarınca, Balbay'ın tutukluluğunun devamına ilişkin karar veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan ve bir üst mahkeme olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine iletilen itiraz dilekçesinde, “Mahkeme tüm tahliye taleplerimizi birlikte değerlendirmeyerek kanuna açıkça aykırı davranmıştır” denildi.

24.06.2011Gündem
Kuvvetli suç süphesi var

Kuvvetli suç süphesi var

Milletvekili seçilen 2’nci Ergenekon davasının tutuklu sanıkları Mehmet Haberal ile Mustafa Balbay’ın tahliye talepleri, İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce herhangi bir anayasal dayanağı olmadığı, kuvvetli suç şüphesinin devam ettiği gerekçesiyle, oyçokluğu ile reddedildi. Karara, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, ‘sanıkların kaçma ihtimali olmadığı’ gerekçesiyle muhalif oldu.

23.06.2011Gündem
Meclis’e giremiyorlar

Meclis’e giremiyorlar

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasında tutuklu yargılanan Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın tahliye taleplerini reddetti. Kararın açıklanmasının ardından CHP MYK Genel Merkez'de olağanüstü toplandı. Toplantı Kılıçdaroğlu başkanlığında sürüyor.

23.06.2011Gündem
Tahliye talepleri bugün karara bağlanacak

Tahliye talepleri bugün karara bağlanacak

24’üncü Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ile milletvekili seçilen ikinci Ergenekon davasının tutuklu sanıkları Gazeteci Mustafa Balbay ve Prof. Dr. Mehmet Haberal ile Balyoz davasının tutuklu sanığı emekli Korgeneral Engin Alan’ın tahliye taleplerinin bugün karara bağlanması bekleniyor.

22.06.2011Gündem
Perinçek: Koğuşlarımız yasadışı dinleniyor

Perinçek: "Koğuşlarımız yasadışı dinleniyor"

Birinci Ergenekon Davası, Danıştay Saldırısı’yla ilgili tanıkların dinlenmesiyle devam ediyor.

31.05.2011Gündem
Hakimden havada uçma tepkisi

Hakimden havada uçma tepkisi

Birinci Ergenekon Davası’nın 184. duruşmasına başlandı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda görülen Ergenekon ana davasına tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Ergün Poyraz ve Hayrettin Ertekin katılmadı.

30.05.2011Gündem
Haberalın sevk talebi tekrar mahkemede

Haberal'ın sevk talebi tekrar mahkemede

Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın avukatlarının ‘Haberal’ın Adli Tıp Genel Kurulu’na sevk edilmesi’ yönündeki talebini değerlendiren Silivri ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ‘bu konuda görevli olmadığını’ belirtti.

27.05.2011Gündem
Dursun Çiçek cezaevinde emekli olmak istemiyor

Dursun Çiçek cezaevinde emekli olmak istemiyor

İRTİCAYLA Mücadele Eylem Planı" diye adlandırılan belgeye ilişkin görülen davada yargılanan Albay Dursun Çiçek, 30 Ağustos 2011’de emekli olacağını belirterek, "31 yıl hizmet verdiğim bir kurumdan cezaevinde veda etmeyi sizin vicdanınıza bırakıyorum" dedi.13 aydır tutuklu olduğunu belirten Çiçek, tahliyesine karar verilmesini istedi.

26.05.2011Gündem

Yazar Sonuçları

Şimdi kimin suratına tüküreceğiz

4 Temmuz 2013 günü Gezi’ye katılanlara atılan iğrenç iftira ile ilgili şunu yazmıştım:

14.02.2014

HSYK’dan açıklama geldi

HSYK’nın bazı atamalarıyla ilgili pazartesi günkü yazım üzerine, önceki akşam, Adalet Bakanı Sadullah Ergin aradı; beklediğim gibi, HSYK’nın bir açıklaması olduğunu, o açıklamayı bana göndereceğini söyledi.

21.12.2011

Başlıksız ve yorumsuz

ANAYASA değişikliği sonrası oluşan yeni Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) bazı atama kararlarını art arda sıralıyorum.

18.12.2011

Asırlık çınarlar gitti

EMEKLİ hesap uzmanı, vergi müfettişi Hakan Gürsoy, Hesap Uzmanları Kurulu’nun kapatılması üzerine dramatik bir yazı yazmış... İşte ondan bir bölüm:

15.07.2011