MENÜ

Kırmızı Kedi Yayınları

Kırmızı Kedi Yayınları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kırmızı Kedi Yayınları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 201 Kırmızı Kedi Yayınları haberi bulunmuştur.

Kırmızı Kedi Yayınları Haberleri

Tarihin en karanlık örgütünün ‘ifşa’sı

Tarihin en karanlık örgütünün ‘ifşa’sı

FETÖ’nün hedefindeki gazeteci Toygun Atilla’nın 28 yıllık deneyimle 3.5 yılda yazdığı ‘İfşa’, FETÖ’nün tüm kirli çamaşırlarının döküldüğünü zanneden bizleri bir kez daha hayrete düşürüyor. Bilmediğimiz, ‘bu kadar da olamaz’ diyeceğimiz gün ışığına çıkmamış bilgileri ifşa eden gazeteci, “Ne bir anın ne de bir gecenin sonucuydu işlediği suçlar. Adım adım o noktaya gelmişlerdi” diyor.

26.09.2019Kitap Sanat
Badeci Şeyh’in ‘sır odası’nda yaşananlar

Badeci Şeyh’in ‘sır odası’nda yaşananlar

Türkiye’nin karşılaştığı en şoke edici davalardan biriydi: Bursa’da kendisini ‘tarikat şeyhi’ olarak tanıtan Uğur Korunmaz, dergâhına gelenlerle ‘cennet vaat ederek’ cinsel ilişkiye giriyordu. Onlarca müridi sözde şeyhe hem kendilerini hem de eşlerini sunuyordu. Şahıs yargılandı ve 2013’te cinsel istismar suçundan 188 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gazeteci-yazar Timur Soykan, dosya üzerindeki tozları üfledi ve ‘Badeci Şeyh’ davasını kitaplaştırdı.

23.06.2019Hürriyet Pazar
Delirdi mi delirtildi mi

Delirdi mi delirtildi mi?

Ataerkil toplum, binyıllardır kadınlara ‘deli’ damgası vurarak onları terbiye etmeye çalışıyor. Gönül Bakay, ‘Delirtilen Kadınlar’ adlı yeni kitabında meselenin tarihine ışık tutuyor, İngiliz ve Amerikan edebiyatında kadın deliliğini büyük bir titizlikle inceliyor.

18.04.2019Kitap Sanat
Demirden dağı deler gibi

Demirden dağı deler gibi

26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, yeni kitabı ‘Ergenekon’dan Çıkış’ta tüm yönleriyle ‘kumpas’ı anlatıyor, bilinmeyenlere ışık tutuyor. Türkiye’nin hiç de iyi hatırlamayacağı bu dönemi anlamak için ‘Ergenekon’dan Çıkış’ı okuyun…

22.02.2019Kitap Sanat
Şükrü Erbaş sihri

Şükrü Erbaş sihri

En yenisi ‘Otların Uğultusu Altında’ dahil Şükrü Erbaş’ın tüm kitapları, şiirin insanın doğal hali olduğunu göstermekle kalmıyor, insanın ateş hali, su hali, toprak hali gibi şiir hali de olabileceğine canlı kanlı birer örnek. Acının söylettiği, bilgeleştirdiği, sessizleştirdiği ve artık yalnızca şiire dönüştürebildiği bir ‘hal’den söz ediyoruz.

16.01.2019Kitap Sanat
‘Ne yazık ki hep gölgede kalmıştır...’

‘Ne yazık ki hep gölgede kalmıştır...’

Muzaffer Buyrukçu neden gölgede kaldı ya da gölgede bırakıldı? Şüphesiz, edebiyatımızın nankörlüklerinden biri onu önce gölgede bırakmak, git git unutmak... Buyrukçu’yu yolun başındayken okumuştum, Vedat Günyol salık vermişti.

19.12.2018Kitap Sanat
Tektaş Ağaoğlu’nun mirası

Tektaş Ağaoğlu’nun mirası

Bu yıl içerisinde kaybettiğimiz Tektaş Ağaoğlu, ilk ve son romanı ’Liman’da uzak zamanlarda, bilinmeyen yerlerde geçen bir kıyamet hikâyesi anlatıyor. ‘Liman’ hakikat odaklı içeriği ve anlatım zenginliğiyle nev-i şahsına münhasır bir roman.

10.10.2018Kitap Sanat
Yazdık, çizdik Nâzım diye

Yazdık, çizdik Nâzım diye!

Türkçe, hiç kuşkusuz en büyük iki şairine sahip çıkıyor. Yunus Emre ve Nâzım Hikmet... İlki 700 yıldır yaşıyor, ikincisi de şiiriyle öyle yaşayacak. Her zaman bir ‘kültürel muhalif’ olarak üstelik! Kırmızı Kedi Yayınları, art arda yayımladığı dört Nâzım Hikmet kitabıyla büyük şairin okurlarına, ölümünün 55’inci yılında dört dörtlük bir armağan sunuyor.

19.07.2018Kitap Sanat
‘Zindan dünya oldu’

‘Zindan dünya oldu!’

Tarık Günersel, farklı türlerde yazıyor ama aslında hepsi bir metnin parçaları gibi. Şiirlerini ‘İzdüşümler’de bir araya getiren Günersel’in yapıtlarında dikkatimizi çeken, güçlü biçimde ortaya koyduğu epik yan. Bir tür ‘destan’, çağın destanı. ‘İzdüşümler’, 4 bin yıl önceden Hammurabi’nin iletisiyle başlıyor.

12.07.2018Kitap Sanat
Cahit Irgat’a kitap imzalattım

Cahit Irgat’a kitap imzalattım

Türk şiirini yakından takip etmeye başladığım yıllar... Cahit Irgat’ın yeni kitabı ‘Ortalık’ı Maya Sanat Galerisi’nde okurlarına imzalayacağı haberini okudum. Adalet Cimcoz’un sahibi olduğu Maya, zamanın en popüler mekânı; oraya uğramayan yok...

12.07.2018Kitap Sanat
Sinemanın şiiri

Sinemanın şiiri

Usta şair-yazar Haydar Ergülen, sinema yazılarından oluşan ‘Sonradan Görme’ kitabında sinemanın şiirselliğinden çok, filmleri anlamlandırmamızda şiirin nasıl bir olanağa dönüşebileceğini göstermek istiyor sanki.

28.06.2018Kitap Sanat
Yaz: Deniz, güneş, kitap

Yaz: Deniz, güneş, kitap

Rutinin koşturmacasına mola verme şansı yakaladığımız tatiller, sadece dinlenme ve eğlenme fırsatı değil; kitaplarla uzun uzun vakit geçirebildiğimiz o müthiş anlar aynı zamanda... Sene boyunca, hatta bazen uzun yıllar boyunca okumayı ertelediğimiz, kapağını kaldırmak için sabırsızlandığımız bir dizi kitapla baş başa kalabilmenin en güzel fırsatı. Eleştirmen, yazar ve kitap ekleri editörlerine ‘tatil çantasına atmalık’ kitapları sorduk. Klasiklerden güncel romanlara, şiirlerden eleştiri kitaplarına çeşit çeşit öneri çıktı ortaya. İyi tatiller ve uzun okumalar dileriz!

14.06.2018Kitap Sanat
Çelik yüklü şileple okyanustan ABD göllerine

Çelik yüklü şileple okyanustan ABD göllerine

Hollanda’dan Kanada’ya okyanus ve göller kanalıyla çelik taşıyan şileple 26 gün yolculuk yapan emekli akademisyen, gezgin Ömer Bozkurt izlenimlerini kitaplaştırdı. Dikkatli gözlemcinin derlediği renkli ayrıntılarla örülmüş “Güverte Güncesi” tematik kruvaziyer çağı gezginlerine sıradan, hatta sıkıcı gelebilecek bir rotada bile yolculuktan zevk almanın inceliklerini gösteriyor.

4.06.2018Seyahat
Yarın kapkaranlık

Yarın kapkaranlık

Volker Weidermann’ın ‘Karanlıktan Önceki Yaz’ı elime alır almaz irkildiğim bir kitap oldu. Erteledikçe erteledim okumayı. Bir anlatı mı yoksa deneme-roman mı bir türlü karar veremedim ama çarpılıp kaldığımı hemen belirtmeliyim.

8.03.2018Kitap Sanat
Emin Nedret İşli’den eşsiz yazılar

Emin Nedret İşli’den eşsiz yazılar

Yaklaşık 40 yıldır sahaflık yapan Emin Nedret İşli’nin en büyük özelliği belgelerle, kitaplarla, yitti yitecek her şeyle göz kamaştırıcı ilgideşliği. ‘Sahafnâme’si son dönemler edebiyatımıza yakınlık duyanlar için unutulmayacak, tekrar tekrar okunacak bir eser.

1.03.2018Kitap Sanat
Le Carré casusların eski defterlerini karıştırıyor

Le Carré casusların eski defterlerini karıştırıyor

Soğuk Savaş sırasında Berlin’de öldürülen İngiliz gizli servisi MI6 elemanlarının mirasçıları yıllar sonra hükümet aleyhine dava açmaya kalkarlarsa ne olur? Casusiye edebiyatının dev ismi John Le Carré, son romanı ‘Casusun Mirası’nda eski defterlerini karıştırıyor. Le Carré’nin ünlü George Smiley tiplemesini okurla tanıştıran 1962 tarihli polisiyesi ‘Cinayetin Parıltısı’ da ilk kez Türkçede.

1.03.2018Kitap Sanat
‘İnsan yalnızca asla yaşanmamışı hatırlar’

‘İnsan yalnızca asla yaşanmamışı hatırlar’

İspanya’nın yaşayan yazarları arasında uluslararası düzeyde belki de en tanınanı Carlos Ruiz Zafon, ‘Marina’ romanında gerilimle fantastiğin iç içe geçtiği sürükleyici ve duygu dolu bir hikâye anlatıyor.

15.02.2018Kitap Sanat
Edebiyatın hayvanat bahçesi

Edebiyatın hayvanat bahçesi

Doğu’yu ve Batı’yı hayvanlar ve onların kültürel kodları üzerinden deşiyor/yokluyor ‘Zoo’m’da Enis Batur. İnsan denilen varlığın yeryüzü serüvenindeki hayvan ‘açılım’larını bir bir örnekliyor.

8.02.2018Kitap Sanat
Şükrü Erbaş alfabesi

Şükrü Erbaş alfabesi

Yazmak, ışımaktır Şükrü Erbaş’ta. Sonsuzluğun ışıması. ‘Hayatın hazinesi’ olan çocukluğun ışıması. Yazan ışır, şiir ışır, okuyan ışır... Haydar Ergülen’den ‘Kuş Uçar Kanat Ağlar’ için bir ‘Şükrü Erbaş alfabesi’...

28.12.2017Kitap Sanat
2018’i planlamaya başladınız mı

2018’i planlamaya başladınız mı?

Yeni yıl demek yeni başlangıçlar, yeni kararlar demek... 2018’e şimdiden hazırlanmak isteyenler için farklı temalarda ajandalar raflara yerleşti. Tarihi bilgiler sunan, edebiyat dünyasından anekdotlar aktaran, motive eden metinler, kısa öyküler ve etkileyici görsellerle desteklenen ajandalardan öne çıkanlar...

Enis Baturun yeni adresi belli oldu

Enis Batur'un yeni adresi belli oldu

Kırmızı Kedi Yayınevi, yeni yayın döneminde Genel Yayın Yönetmeni'nin Enis Batur olduğu açıklandı.

6.12.2017Kitap Sanat
Onur Caymaz: Kahramanlarım zenginliğe başkaldırıyor

Onur Caymaz: Kahramanlarım zenginliğe başkaldırıyor

Onur Caymaz’ın yedi senede tamamladığı romanı ‘Sıfır’, paralel evren hikâyeleri eşliğinde bir ‘başkaldırı’ öyküsü... “Sıfır’ı yazdım çünkü daireler, çemberler, gözlerimiz, hep dönüştür... Gezegenler, atomlar, hep dönüş...” diyen Caymaz, romanında hissedilmesini istediği duygulardan birinin de ‘sınıf kini’ olduğunu söylüyor. ‘Sıfır’ı Caymaz’dan dinledik...

23.11.2017Kitap Sanat
Haydar Ergülen: Şiirlerimi güneşte kurutasım var

Haydar Ergülen: Şiirlerimi güneşte kurutasım var!

80 Kuşağı’nın etkili, verimli ve önemli şairi Haydar Ergülen’in, altı bölümden oluşan yeni şiir kitabı ‘Sen Güneş Kokuyorsun Daha!’ ile ustalığının doruklarında olduğunu görüyoruz. “Şiirde de yaşlılardan çok gençlere kulak veriyorum elbette!” diyen Ergülen ile genç nesil şairlerimizden Cenk Gündoğdu konuştu...

9.11.2017Kitap Sanat
Şiirlerimi güneşte kurutasım var

Şiirlerimi güneşte kurutasım var!

80 Kuşağı’nın etkili, verimli ve önemli şairi Haydar Ergülen’in, altı bölümden oluşan yeni şiir kitabı ‘Sen Güneş Kokuyorsun Daha!’ ile ustalığının doruklarında olduğunu görüyoruz. “Şiirde de yaşlılardan çok gençlere kulak veriyorum elbette!” diyen Ergülen ile genç nesil şairlerimizden Cenk Gündoğdu konuştu...

9.11.2017Kitap Sanat
Metin Erksanın içini açan söyleşi

Metin Erksan'ın içini açan söyleşi

Enis Batur’la Ömer Madra yıllar önce Gergedan dergisi için Metin Erksan’la söyleşmişler; sonra da Yıldırım Türker, Fol dergisi için... Bu söyleşilere yer veren ‘Aşktan, Ölümden Başka Bir Şey Kalmadı’ Erksan’ın iç dünyasına yaklaşmamıza vesile oluyor...

26.10.2017Kitap Sanat
Karanlığın karşısına  bu sefer bir ‘efe’ çıkıyor

Karanlığın karşısına bu sefer bir ‘efe’ çıkıyor

Sıradan bir muhasebeci nasıl olur da kendini, dünyayı sarmak üzere olan karanlığın karşısında bulur? Erbuğ Kaya’nın fantastik romanı ‘Maderzad Palas’ın kahramanı Ali’nin kötülüğe açtığı ‘ilk ve son savaş’a buyurun...

12.10.2017Kitap Sanat
Herkesin kör olduğuna emin miyiz

Herkesin kör olduğuna emin miyiz?

Nobel Edebiyat Ödüllü Jose Saramago, ‘Körlük’ romanının devamı olarak kaleme aldığı ‘Görmek’te iktidarların, demokrasinin en önemli göstergesi olan seçimlere katılmayan halk karşısında nasıl panik yaşadığını usta bir kurguyla anlatıyor.

6.10.2017Kitap Sanat
İşte bir defter dolusu yaz...

İşte bir defter dolusu yaz...

Tuğrul Tanyol’un ‘Ansızın Yaz’ında en dikkat çeken unsur şairin şiirinin değişimidir: Sadelik. Sadeliğe varmak, yalınlıkla büyük şiir kurmak, arı bir sözle seslenmek ustalık göstergesidir.

14.09.2017Kitap Sanat
Orijinalini aratmıyor

Orijinalini aratmıyor

Benjamin Black, John Banville, Raymond Chandler ve Philip Marlowe isimlerinin yan yana geldiği ‘Siyah Gözlü Sarışın’ yaz aylarının en güzel sürprizi oldu. Benjamin Black, iç dünyasını didiklediği ünlü roman kahramanı Philip Marlowe’un hayat felsefesini de, orijinalinden daha fazla vurgulayarak dillendiriyor.

7.09.2017Kitap Sanat
Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Yerli edebiyatın güçlü sesleri, ödül komitelerinin gözbebekleri dünyaca ünlü isimler, çarpıcı biyografiler, yepyeni soluklar... Kitap dünyasının yeni sezonunda her okuru heyecanlandıracak bolca havadis var. Yıl bitmeden buluşacağımız roman, öykü, inceleme, biyografi, söyleşi türlerinin en öne çıkan kitaplarını sizler için derledik.

24.08.2017Kitap Sanat
Kitaplar ve rüyalar...

Kitaplar ve rüyalar...

Cumartesiyi pazara bağlayan gece rüyamda Çolpan İlhan’la Attilâ İlhan’ı gördüm. Neydi beni üzen, bunca anılara savuran? Gerçi son sıralar böylesi rüyalarla zaten baş edemiyorum. Belki de Nietzsche’ydi rüyama yol açan...

3.08.2017Kitap Sanat
Yılmaz Güneyi daha yakından anlamak için...

Yılmaz Güney'i daha yakından anlamak için...

İnci Aral son romanı ‘Sevgili’de, Türkiye’nin Yılmaz Güney’li yıllarını ve Güney’in Fatoş Güney’li günlerini anlatıyor. Aralarındaki aşkın okuru büyülediği kitapta Güney’i bir kez daha hatırlıyor ve daha yakından tanıyoruz.

29.06.2017Kitap Sanat
Yılmaz Güney romanı ‘Sevgili’ ile ilgili tartışma büyüyor

Yılmaz Güney romanı ‘Sevgili’ ile ilgili tartışma büyüyor  

Yılmaz Güney’i anlatan ‘Sevgili’ romanı tartışmaları büyüyor. Güney’in eşi Fatoş Güney, kitabın yazarı İnci Aral’ı kendi kitap taslağı ve senaryo çalışmalarından intihal yaptığı iddiasıyla mahkemeye verirken Kırmızı Kedi Yayınları’ndan “İddialar doğru değildir ve hem yayınevimizi hem de yazarımız İnci Aral’ı karalamak amacıyla ortaya atılmıştır” açıklaması geldi. Tüm tarafların görüşlerini derledik.

20.06.2017Gündem
Hürriyet Kitap Sanat buluşması

Hürriyet Kitap Sanat buluşması

Kültür ve iş dünyası Hürriyet Kitap Sanat gecesinde bir araya geldi.

8.06.2017Kitap Sanat
Umut doğayla barışmakta

Umut doğayla barışmakta

‘Elflerin Yaşamı’, biri hayvanlarla konuşabilen, diğeri doğanın müziğini duyabilen iki olağanüstü yetenekli çocuğun, yaşadıkları evrenin yeniden iyi bir yer haline gelmesine umut oluşunun hikâyesi.

1.06.2017Kitap Sanat
Bu yaz sahilde okunacak 10 kitap

Bu yaz sahilde okunacak 10 kitap

Teoman'ın yeni sevgilisiyle tanışın... Gümüşlük sahilinin panoromik manzarası ve çam kokuları eşliğinde Tezer Özlü okuyor. Ve, "Saçların mı ıslak yoksa ıslak mı yaşamak" dizelerini yazan Teoman'la aşk yaşıyor. Ne kadar masum bir orantı...

10.07.2015Hayat

Yazar Sonuçları

Alaçatı’da yaz nasıl geçecek?

Hafta başında Alaçatı’daydım. Bir temmuz ayında Alaçatı sokaklarını ilk kez bu denli boş gördüm.

13.07.2019

Bir an aklıma Cübbeli’nin yanmaz kefeni geldi

Yılmaz Özdil’in meşhur ‘Atatürk’ kitabının son ve lüks versiyonu, Kırmızı Kedi Yayınları’nın verdiği bilgiye göre:

21.01.2019

Çocuk ve gençler için öncü kadınlar

Türkiye mucizelerle dolu bir ülke… Kadın haklarından çocuk haklarına kadar pek çok konuda sadece bölgemizde değil, dünyada da öncü bir ülke. Özlem Özdemir’in Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan ‘İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları - Öncü Kadınlar’ kitabını okuyunca ülkemin tarihiyle bir kez daha gurur duydum.

6.11.2018

Edebiyat ödülleri medya ve kitapçılar

EDEBİYAT ödüllerine medya ve kitabevleri gereken ilgiyi gösteriyor mu? Yeterince değil, hayır demeye dilim varmıyor.

1.11.2018

Şiir başka dile çevrilebilir

‘Çağdaş İngiliz Şiiri Antolojisi’, bütün şiirseverlerin kitaplığında bulunmalı.

26.01.2018

Bir de bu var

İtirafçılık ne güzel meslek.

12.01.2018

Deniz’e yelken açalım

ÜÇ tarafımız deniz ama iyi bir deniz mecmuamız yok. Artık bu cümleyi “yoktu” diye sonlandırmak gerek.

16.03.2016

Kadına karşı şiddet ve edebiyat MSGSÜ’de

BUGÜN (8 Mart 2016) MSGSÜ (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Bomonti Konferans Salonu’nda, “Kadına Karşı Şiddet / Şiddete Karşı Roman” başlıklı bir etkinlik düzenleniyor.

7.03.2016

CNN TÜRK’e uygulanan cezanın dayanağı yok

RTÜK, Diyarbakır Baro Başkanı’nın yayın akışı içinde sarf ettiği sözlerden dolayı CNN TÜRK’e ağır para cezası uygulamış...

12.11.2015

Seçim mi noterden devir mi?

BAŞLIK yadırganabilir ama merhum Erbakan, bir tarihte, “Gün gelecek, seçime gerek olmayacak, iktidar noterden devredilecek” demişti.

4.11.2015