MENÜ

Kılıç Balığı

Kılıç Balığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kılıç Balığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 386 Kılıç Balığı haberi bulunmuştur.

Kılıç Balığı Haberleri

Yarım tonluk kılıç balığı oltaya geldi

Yarım tonluk kılıç balığı oltaya geldi

Danimarkalı balıkçı Thomas Eldor Petersen’in yakaladığı mavi kılıç balığı ülkede günün konusu oldu. Petersen, yaklaşık yarım ton ağırlığında olan (488 kilo) dev kılıç balığının yakalarken yaşadıklarını anbean kameralara kaydetti.Yaklaşık 1 saat 45 dakika boyunca dev kılıç balığını içinde bulunduğu bota çekmeye çalışan Petersen bir balık ile insan arasında yaşanabilecek ender mücadelelerden birini gerçekleştirdi. Konuyla ilgili olarak Danimarka medyasına konuşan Petersen, "Bütün enerjimi tüketti. Onu yakaladığımda tükenmiş haldeydim." dedi. Normalde yakaladığı balıkları tekrar suya bıraktığını belirten Petersen 488 kiloluk mavi kılıç balığını ise insanlara gösterebilmek için kıyıya götürdüğünü söyledi. HABER: CİHAN

11.09.2014Haber
Vahşi köpek balığı, kılıç balığını böyle avladı

Vahşi köpek balığı, kılıç balığını böyle avladı

Balıkçılıkla ilgili bir program yapan ekip, bir kılıç balığını yakaladıklarını sanmışlardı, ama ortaya daha vahşi bir rakipleri çıktı: bir köpek balığı! Balıkçıların tuzağından kurtulan kılıç balığının köpek balığı tarafından öldürülmesi büyük şanssızlık. Kılıç balığı olmak için kötü bir gün.

14.07.2014Eğlence
Datça’nın korunmasını gerektiren 10 neden

Datça’nın korunmasını gerektiren 10 neden

Akdeniz foku evsiz kalacak, Ada Martısı’nın nesli tükenecek, kılıçbalığı sularımızda görülemeyecek. Tüm bunlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Datça Yarımadası’na yönelik yaptığı imar değişikliği yüzünden. 10 adımda inceledik: Datça’nın geleceğini neden tehdit altında?

17.05.2014Seyahat
Kılıç balığı, uskumru ve kolyoz kalmadı

Kılıç balığı, uskumru ve kolyoz kalmadı

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Levent Bat, Karadeniz'de bir zamanlar avlanan ve ekonomik değeri olan balık türlerinden kılıç balığı, uskumru, kolyoz gibi balık türlerinin artık neredeyse hiç yakalanmadıklarını söyledi.

2.12.2013 Ekonomi
DEV BALIK TEKNEYE ATLAYINCA AVCILARI KAÇIRDI

DEV BALIK TEKNEYE ATLAYINCA AVCILARI KAÇIRDI

Rusya’da balıkçıların oltasına takılan bir kılıç balığı tekneye atlayınca, balıkçılardan biri korkudan kendisini denize attı. Yaşanan o ilginç anların görüntüleri, internette büyük rağbet görmeye başladı. Rusya’da, açık denizde balık avlayan bir grup balıkçının başına ilginç bir olay geldi. Teknede bulunan balıkçılardan birinin oltasına dev bir kılıç balığı takıldı. Balıkçılar, yakaladıkları balığı tekneye çekmek için büyük uğraş vermeye başladı. İşte tam bu sırada dev balık, doğa kurallarına aykırı bir hareket yaptı. Çırpınıp kurtulmaya çalışan balık, tekneye atladı. Büyük şaşkınlık yaşayan balıkçılardan biri, panik halinde kendisini denize attı. Balık teknede çırpınırken, arkadaşlarından biri talihsiz adamın yarımına koştu.Yaşanan o ilginç anların görüntüleri, saniye saniye teknede bulunan güvenlik kamerasına yansıdı.

29.10.2013Haber
Kılıçbalığının Ani Saldırısı

Kılıçbalığının Ani Saldırısı

Tam oltada balık var derken bir kılıç balığı tekneye balıklama dalıyor.

31.08.2013Eğlence
KILIÇ BALIĞININ ÖLÜMCÜL ATLAYIŞI AMATÖR KAMERADA

KILIÇ BALIĞININ ÖLÜMCÜL ATLAYIŞI AMATÖR KAMERADA

Atlantik’te sefere çıkan Amerikalı balıkçılar, yakaladıkları 160 kiloluk kılıç balığının saldırısından son anda kurtuldu. Yaşananlar amatör kameraya yansıdı.Olay, Dominik Cumhuriyeti açıklarında meydana geldi. ABD’nin Florida eyaletinden gelen balıkçılar 160 kilogram ağırlığındaki bir kılıç balığını teknelerine çekmeye başladı. Bu sırada balık bir mızrak gibi zıplayarak balıkçıların üzerine atladı. Bir balıkçı son anda kaçarak balığın kendisine saplanmasından kurtuldu. Teknedeki kılıç balığı güçlükle zaptedildi. Balıkçılar kılıç balığını önce okyanusa geri bırakmayı düşündüklerini, daha sonra yaraları yüzünden balığın öldüğünü bildirdi.Güçlü ve çevik olan kılıç balıkları, zıpkınlandıklarında ya da kancaya takıldıklarında son derece tehlikeli olabiliyor. Saatte 120 kilometre hızla yüzebilen ve okyanusların en hızlı balıklarından olan kılıç balıkları, kılıçlarını ölümcül bir şekilde sallayıp balıkçılara saplayabiliyor. CİHAN - KURGU: Levent SERT

26.08.2013Haber
36 saatte Lizbon

36 saatte Lizbon

Lizbon, ortasından geçen geniş nehir, tepeler üstüne kurulan mahalleler, köprüleriyle İstanbul’u andırıyor.

10.02.2013Seyahat
Hamsi için gitmişlerdi

Hamsi için gitmişlerdi

Karadeniz'de bol miktarda hamsi, istavrit ve mezgit avlayan balıkçıların ağlarına ender rastlanan kılıç ve köpek balığı takıldı.

7.01.2013Ekonomi
Gri papağanların zümrüt yeşili adası

Gri papağanların zümrüt yeşili adası

Afrika’nın batı sahillerinde, Gabon‘un 220 kilometre açığındaki Sao Tome ve Principe Adaları tropik bir cennet. Türkiye Gezginler Derneği’nden Selman Arınç gitti, izlenimlerini yazdı.

21.10.2012Seyahat
Teknoloji ve adrenalin bu filmde

Teknoloji ve adrenalin bu filmde

Paul Verhoven’ın ilk versiyonundan 22 yıl sonra Len Weisman tarafından sinemaya aktarılan ‘Gerçeğe Çağrı’, gerçek ve hayal arasında gezinirken ‘varoluşumuzun nedeni geçmişimiz mi yoksa eylemlerimiz mi’ sorusunun cevabını arıyor. Arnold Schwarzenegger’le özdeşleşen Douglas Quaid rolünde Colin Farrel var. Soluk soluğa izleyebileceğiniz, adrenalin dozu yüksek ve teknolojinin son imkânlarını kullanan bir film var karşımızda.

10.08.2012Kelebek
Adrenalin bağımlısı

Adrenalin bağımlısı

Paraşütle atlıyor, kılıçbalığı avlıyor, köpekbalıklarıyla dalış planları yapıyor, dövüş koreografileri hazırlıyor, sporunu aksatmıyor. Ve tüm bunları oyunculuk kariyerinin arasına sıkıştırıyor! Engin Altan Düzyatan, sıra dışı yaşamını Men’s Health dergisine anlattı.

9.05.2012Kelebek
Hemingway’in ayak izinden Küba

Hemingway’in ayak izinden Küba

Nobel ödüllü Amerikalı yazar Ernst Hemingway, Küba’ya 1928’de il kez ayak basmıştı. Karısına gönderdiği mektupta “Hayatımın geri kalanında Küba’yı anlamaya çalışacağım” diyordu. Köylülerle, aydınlarla dost oldu. Adada yazdığı “İhtiyar Balıkçı”yla kazandığı ödülü balıkçılarla kutladı. Ve adadan ayrıldığında hayatına son verdi. Ölümünün 40’ıncı yılında Küba’da Hemingway’in izini sürdüm.

18.12.2011Seyahat
Hemingway’in ayak izinden Küba

Hemingway’in ayak izinden Küba

Nobel ödüllü Amerikalı yazar Ernest Hemingway, Küba’ya 1928’de ilk kez ayak basmıştı. Karısına gönderdiği mektupta “Hayatımın geri kalanında Küba’yı anlamaya çalışacağım” diyordu. Köylülerle, aydınlarla dost oldu. Adada yazdığı “İhtiyar Balıkçı ve Deniz”le kazandığı ödülü balıkçılarla kutladı. Ve adadan ayrıldığında hayatına son verdi. Ölümünün 40’ıncı yılında Küba’da Hemingway’in izini sürdüm.

17.12.2011Seyahat
Deniz mutfağı

Deniz mutfağı

Küçük balık olmak zordur. Büyük balıkların sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam ziyafeti oluverirsiniz.

5.11.2011Gündem
Marmarada balık nesli tükeniyor

Marmara'da balık nesli tükeniyor

Su Ürünleri ve Balıkçılık Meslek Dalı Ana Komisyonu (MEDAK) Başkanı Prof. Dr. Meriç Albay, Marmara Denizi'nin, birçok balık türünün üreme yeri ve geçiş noktası olduğundan çok iyi korunması gereken bir bölge olduğunu ancak balık türlerinin hızla yok olduğunu söyledi.

9.09.2011Gündem
Ölçülebilirse İstanbul lüfere hasret kalmayacak

Ölçülebilirse İstanbul lüfere hasret kalmayacak!

“Lüferde mutlu son” başlıklı yazıma gelen itirazlara göre bu konuda durmak yok, çalışmaya devam. Sorun hem balığı hem de balıkçıyı tüketmeden, yok etmeden sürdürülebilir bir avlanma için lüferin doğru boyuna karar verebilmek.

9.07.2011Gündem
Güney Ege’de bu yaz

Güney Ege’de bu yaz

Güney Ege sahillerinde Mavi Bayrak sayısı bu yıl da arttı. Dört tesis daha temiz deniz, kaliteli servisin simgesi olan bayrak taşıma iznini aldı. Aydın, İzmir ve Muğla’nın plajlarında toplam 121 Mavi Bayrak dalgalanıyor. Marina ve yatlara verilenlerle birlikte bu sayı 134’e ulaşıyor.

3.07.2011Seyahat
Fethiyede ağlara 350 kiloluk köpek balığı takıldı

Fethiye'de ağlara 350 kiloluk köpek balığı takıldı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde kılıç balığı yakalamaya çalışan balıkçıların ağlarına 350 kilo ağırlığına uzun kuyruklu bir köpek balığı takıldı.

28.05.2011Gündem
Balıkçının sırrı ortaya çıktı

Balıkçının sırrı ortaya çıktı

Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinde balıkçının oğlunun neden öldüğü ortaya çıktı.

4.02.2011Gündem
Denize ağ attık lüfer yerine denizanası çektik

Denize ağ attık lüfer yerine denizanası çektik

Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) öncülüğünde düzenlenen Marmara Denizi 2010 Sempozyumu’nda tükenen balık potansiyelinden deniz trafiğine, kıyılardaki yoğun yapılaşmanın yarattığı kirliliğe pek çok sorun mercek altına alındı. Konu başlıklarından biri de lüferdi. Sempozyumda, bir sunum yapan TÜDAV Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan yardımcısı Prof. Dr. Bayram Öztürk’le Poyrazköy’den 14 metrelik balıkçı teknesiyle Boğaz’a, oradan Karadeniz’e açıldık. Sekiz saat kaldığımız teknede bir düzine lüfer yakaladık, gece oldu ağ attık. Ağlarımız lüferle değil, Marmara’da balığın bittiğine ve yoğun kirlenmeye işaret eden binlerce denizanasıyla doldu

23.10.2010Kelebek
Kıbrıs’ta ev diplomasisi

Kıbrıs’ta ev diplomasisi

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Hristofyas, ilk kez resmen KKTC’ye geçti. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu evinde ziyaret eden Rum lideri, önceki cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın tüm davetlerini reddetmişti.

28.07.2010Dünya
Sicilya’da paskalya coşkusuyla altı gün

Sicilya’da paskalya coşkusuyla altı gün

Paskalya bayramının en görkemli kutlandığı yerlerden biri de 'Akdeniz’in Kraliçesi' Sicilya Adası’dır.

15.03.2010Seyahat
Sicilya’da paskalya coşkusuyla altı gün

Sicilya’da paskalya coşkusuyla altı gün

Paskalya bayramının en görkemli kutlandığı yerlerden biri de “Akdeniz’in Kraliçesi” Sicilya Adası’dır. Bu aylarda ada yemyeşil örtülerle örtülür. Sokaklar cıvıl cıvıl insanlarla dolar. Büyük perhiz sona erdiği için, mutfaklardan lezzetli kokular yayılır. Etna Yanardağı, zirvesinden dumanlar püskürterek bu coşkuya katılır. İtalya’nın ruhunu kavramak istiyorsanız önce Sicilya ile tanışmanız gerekir.

14.03.2010Seyahat
Dev köpek balıkları yakalandı

Dev köpek balıkları yakalandı

Antalya'da balıkçı Hüseyin Kaya ile arkadaşları, biri 3 metre boyunda 263 kilogram ağırlığında, diğeri 2.5 metre boyunda 120 kilogram ağırlığında iki köpekbalığı yakaladı.

15.10.2009Gündem
Vampir köpek dehşeti

Vampir köpek dehşeti

ABD'de son dönemde vampir bir köpek konuşuluyor. Vampir dişlere sahip bir köpeğin 8 koyunu kanlarını emerek öldürdüğü iddia edildi.

10.09.2009Dünya
Egede kılıç balığı dehşeti

Ege'de kılıç balığı dehşeti

Ege'de 32 yaşındaki bir kadın yüzücüye kılıç balığı saplandı. Kadın ağır yaralı.

8.09.2009Dünya
Küllerinden doğmak buna denir

Küllerinden doğmak buna denir

İktisatçı Prof. Dr. Oya Aytemiz Seymen kültür turizmi odaklı, meraklı bir gezgin. Uzmanlık alanında yayımlanmış üç kitabın yanı sıra gezi anılarından oluşan “Bir Yolculuklar Kitabı”nın yazarı. Geçen yıl eşi ve oğluyla İtalya’nın Sicilya adasına gitti. “Az çiğnenmiş yolları, kasabaları” keşfetti. Prof. Dr. Seymen, tarih boyunca Etna Yanardağı’nın gazabına uğrayan adayı anlatırken “Küllerinden yeniden doğmak tanımı Sicilya’ya çok uyuyor” diyor.

31.05.2009Seyahat
Balıkçıların yasak isyanı

Balıkçıların yasak isyanı

İstanbul'dan Alanya'ya Tulina balığı avı için gelen ve av yasağı ile karşılaşarak 25 gündür barınakta bekleyen balıkçılar, yasağın kaldırılmasını istiyor.

26.05.2009Ekonomi
Almaya parası yetmedi

Almaya parası yetmedi

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, dün saat 05.00’te CHP Fatih Belediye Başkan Adayı Can Özyedierler ve partililerle ziyaret ettiği Yenikapı’daki balık halinde balıkçı esnafının sorunlarını dinledi.

3.03.2009Gündem
Kılıçdaroğlu söz verdi

Kılıçdaroğlu söz verdi

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kumkapı Balık Hali'ni ziyaret etti.

3.03.2009Gündem
Kahvaltıda limonlu granita, akşam yavru sardalyadan U muccu

Kahvaltıda limonlu granita, akşam yavru sardalyadan U muccu

Gerçek Sicilya yemeklerini Palermo’da, bahçelerini, salonlarını saat 12.30-14.00 arasında kamuya açan aile mutfaklarında tadabilirsiniz. Birbirinden lezzetli balık, et, spagetti çeşitlerini çok ucuza sunuyorlar.

28.09.2008Seyahat

Yazar Sonuçları

Ayvalık ve Midilli

YAKINDA, Türkiye kıyılarına yakın Yunan adalarında Türkçe gazete yayınlanırsa hiç şaşırmamak gerekiyor.

17.08.2014

Balığı sevmiyor ve anlamıyoruz

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de balık sevilmiyor. Ev mutfaklarında yer bulmakta zorlandığı gibi, balığı satanlar da sunanlar da bu konuda kalıplaşmış bilgilerin dışına pek çıkamıyorlar.

26.01.2013

Güzelleştiren 10 besin

Kadınlar genç ve güzel bir cilde sahip olmanın yolunun haplar, kremler ve ameliyatlardan geçtiğini düşünedursun gerçekte durum farklıdır. Aslolan yiyip içtiklerinizdir. Peki hangi besinler genç ve güzel bir cilde sahip olmanın yolunu açıyor? İşte ilk on!

12.01.2013

1 kuruşun üretim maliyeti 2 kuruş

HÜRRİYET okurlarından en çok aldığımız sorulardan biri de alışverişleri sırasında, paranın üstü olarak ödenmeyen 1 kuruşlarla ilgili..

3.11.2012

Balıklı İskoç salatası

Balıkları yıkayıp süzün. Üzerlerine tuz serpip süzgeçte bekletin.

29.10.2012

Kumkapıya bir-iki

Size bu satırları inanılmaz bir doygunlukla kaleme alıyorum. Neden mi? Kumkapı’daki Tarihi Yarımada Balık Festivali’nde moral ve umut dolarak tazelendim. Karnım doydu hatta fazla doydu. Tadını çok sevdiğim bazı yemeklerden jüriliğimi unutup, dayanamadım ve bir değil üç, dört çatal alınca 30’un üzerinde çeşitle tıka basa doldum

23.09.2011

Hangi yaşta hangi besin

Yaşlanma her zaman kadınları daha çok ilgilendirmiştir. Yılların etkilerinden kendilerini korumaya çabalayanlar da öncelikle onlardır.

1.09.2011

Ölçülebilirse İstanbul lüfere hasret kalmayacak!

“Lüferde mutlu son” başlıklı yazıma gelen itirazlara göre bu konuda durmak yok, çalışmaya devam. Sorun hem balığı hem de balıkçıyı tüketmeden, yok etmeden sürdürülebilir bir avlanma için lüferin doğru boyuna karar verebilmek.

10.07.2011

Ölen ölür...

Balık mevsimi başladı, Boğaz’da balıkçılara oturup keyif çatmadan boğazınıza kılçık gibi takılacak şu gerçeği açıklayayım.

21.09.2010

İçinden okyanus geçen İstanbul, lüfere hasret kalmasın!

İstanbul eskiden beri balıkların lezzeti ve bolluğuyla bilinen bir şehirdi. Ne olursa olsun lüfer bir İstanbul kraliçesiydi ve hürmeti de her zaman hak ederdi. Şimdi ise sürdürülebilir kalkınma, iklim değişimi, Kyoto, vb. diye diye vahşice yok ediliyor.

23.05.2010

Martta sökün eden kalkan

Tarih yazarı ılber Ortaylı, “adı Türkçe olan iki balık vardır” diyor; “kılıç ve kalkan”.

22.03.2010

Rumeli’den gelenler

Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’daki ilk eyaletidir, Rumeli. O zamanlar devlet politikası olarak, aldığı topraklara Türkler’i yerleştirmeyi esas almış Osmanlılar.

6.01.2010

Yaz akşamlarına çiğ balıklı mezeler

Çiğ balık, yemesi çok güzel olan harika bir malzeme. Japon mutfağında çok yaygın kullanıldığını bilirsiniz.

27.06.2009

‘Nasıl yani’ olduklarım

Milliyet’ten Ali Eyüboğlu, Kral TV’nin 50 kişilik jürisinde yer alanları yazmış. Herkes tamam da, ben bir tek Fehmi Koru’yu anlayamadım o jüride.

23.04.2009

Ertuğrul Özkök'ün kaplumbağası

Ertuğrul Özkök dün Hürriyet'te "TÜİK Skandalı"na atıf yaparak "Referans'ın uzman gazeteciliği karşısında şapka çıkarıyorum" diye yazınca telefonum kilitlendi.

12.02.2009

Muhteşem rezidansta uçtum

Türk Hava Yolları’nın yeni Boeing 777-300ER uçağıyla Singapur’a gittim. First Class’taydım. Sanki bana ayrılmış özel bir rezidans gibiydi. 10 saat sonra, evimden yeni çıkmışım gibi dinç olarak indim uçaktan.

7.02.2009

Saros deniz çölüne dönüşebilir

BUNDAN bir süre önce, Türkiye coğrafyası için tek ’akvaryum’ sayılan Saros Körfezi’nin Haliç’e dönüşeceği endişesi gündeme getirmiştik.

26.07.2008

Saros’un ’talan’ı Meclis’te

SAROS Körfezi’nin ’deniz milli park’ ilan edilmesi önerisini getiren doğa ve denizsever Erdal Batmaz’a destek yağıyor. Batmaz, Çanakkale ve Edirne valileri ile yörenin belediye başkanlarına birer mektup yazarak önerisini yerel makamların dikkatlerine sunarken, CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır, TBMM Başkanlığı’ndan sorunların varlığının ve boyutlarının tespiti ve bunların çözümü hususunda bir Meclis araştırması açılmasını istedi.

6.06.2008