MENÜ

Kentsel Dönüşüm Kuralları

Kentsel Dönüşüm Kuralları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kentsel Dönüşüm Kuralları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 51 Kentsel Dönüşüm Kuralları haberi bulunmuştur.

Kentsel Dönüşüm Kuralları Haberleri

Mehmet Şimşekten canlı yayında önemli açıklamalar

Mehmet Şimşek'ten canlı yayında önemli açıklamalar

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, FOX TV'de katıldığı programda gündeme ve ekonomiye ilişkin soruları yanıtlıyor.

12.06.2018Ekonomi
Başbakan Yıldırım: Önemli kararlar aldık

Başbakan Yıldırım: Önemli kararlar aldık

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında 'önemli kararlar aldık' diyerek cezalar, borçlar, öğrenci affı, imar barışı ve emeklilere ikramiyeyle ilgili yapılan düzenlemeleri açıkladı.

30.04.2018Gündem
Olası Marmara depremiyle ilgili bir uyarı daha: Çabuk kırılıp büyük hasar verecek

Olası Marmara depremiyle ilgili bir uyarı daha: 'Çabuk kırılıp büyük hasar verecek'

Jeofizik uzmanı Yard. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Richter ölçeğine göre 7.3 ila 7.7 arasında olacağını tahmin ettiği Marmara Depremi'nin 45 saniye süren ve 1999 depreminden çok daha kısa sürede olacağını ancak hızla kırılan kırılan fayın büyük hasar vereceğini söyledi.

6.11.2017Gündem
Yeni İmar Yönetmeliği şekillendi İşte, 2017 Yeni İmar Kanunu

Yeni İmar Yönetmeliği şekillendi! İşte, 2017 Yeni İmar Kanunu!

Yeni İmar Yönetmeliği, 1 Ekim tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. 30 Eylül tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan bilgilere göre bazı değişikliklerin gerçekleştiği Yeni İmar Yönetmeliği, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde farklılık arz edecek. İşte, Yeni İmar Yönetmeliği hakkında inşaat sektörü çalışanlarının merak ettiği detaylar ve yeni düzenlemenin getirdiği bazı avantajlar

2.10.2017Ekonomi
Dönüşümde ek inşaat kalıcı oldu

Dönüşümde ek inşaat kalıcı oldu

Yeni imar yönetmeliğinin yürürlüğe girmesine bir gün kala Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değişiklik yaptı. Kentsel dönüşüm projelerine sağlanan yüzde 25 ek inşaat hakkı, 3’te 2 oranında noter onaylı sözleşme yapanlar için kalıcı hale geldi. Yeni düzenleme ile hem evi dönüşüme giren vatandaş ve müteahhitlerin talebi karşılandı. Ek inşaat hakkı vatandaşın yeni projeden alacağı evin metrekaresini büyütürken, inşaat şirketinin de önünü açacak.

30.09.2017Ekonomi
Tehdit değil can suyu

Tehdit değil can suyu

Gayrimenkul fuarı Cityscape Global’i ikinci gününde ziyaret eden Bakan Mehmet Özhaseki, “5 yılda 160 bin yabancı Türkiye’den ev aldı. Yabancıya satışa tehdit diyen var oysa bu ekonomiye can verir” dedi. Bakan Körfez gerilimine de değindi ve “Körfez’de taraf değil hakemiz. Ticaret ayrı siyaset ayrı” diye ekledi.

12.09.2017Ekonomi
Müteahhit ve bakanlardan imar buluşması

Müteahhit ve bakanlardan imar buluşması

GAYRİMENKUL sektörünün önde gelen temsilcileri Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Maliye Bakanı Naci Ağbal ile dün İstanbul’da bir araya geldi. 2 saati aşan görüşmede yeni imar yönetmeliği, kentsel dönüşümün aksayan noktaları ve KDV konuları masaya yatırıldı.

20.07.2017Ekonomi
İnşaatta sil baştan

İnşaatta sil baştan

SON olarak 2013 yılında bir değişiklik geçiren ve özellikle imar hakları konusunda yaklaşık 4 yıldır tartışmalı maddeler içeren ‘Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ değişti.

3.07.2017Ekonomi
Tapusunu alan gelmesin

Tapusunu alan gelmesin

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı plan yapma yetkisini kullanmak istemiyor.

3.02.2017Ekonomi
Müteahhitlere imar  müjdesi

Müteahhitlere imar müjdesi

YENİ Tip İmar Yönetmeliği  erteleniyor. 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girmesi beklenen daha sonra dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından 2016 sonuna ertelenen yönetmeliğe bir erteleme de Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den geldi. Yönetmelik 30 Haziran 2017’ye ertelendi. Bu erteleme ile inşaat şirketleri yüzde 25 ek emsal hakkı sağlayan uygulamadan 6 ay süreyle daha faydalanacak.

26.11.2016Ekonomi
Bir taş da siz koyun

Bir taş da siz koyun

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, yeniden inşa edilecek Güneydoğu’daki 7 bölge için özel sektöre çağrıda bulundu. İstanbul’daki inşaat şirketlerini operasyonların bittiği yerlere davet eden Bakan Sarı, “Özel sektörü özellikle davet ediyorum. Taş üstüne bir taş da siz koyun” dedi.

12.05.2016Ekonomi
CHPnin seçim bildirgesi

CHP'nin seçim bildirgesi

İşte CHP'nin 2015 Seçim Bildirgesi.

19.04.2015Gündem
Emaar Beyoğlu’nu dönüştürecek

Emaar Beyoğlu’nu dönüştürecek

ÇAMLICA’da 2.3 milyar dolarlık proje inşaatı devam eden Dubai merkezli Emaar, kentsel dönüşüm projeleri için ilk adımı Beyoğlu’nda atacak. Emaar Türkiye CEO’su Ozan Balaban, “İmarın netleşmesini bekliyoruz” dedi.

15.03.2015Ekonomi
5 evi olan bile 1 kira yardımı alacak

5 evi olan bile 1 kira yardımı alacak

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde 6.5 milyon binanın yıkılacağı kentsel dönüşümde yeni bir stratejiyi hayata geçiriyor.

2.02.2015Ekonomi
Kaçak yıkıma önlem

Kaçak yıkıma önlem

KENTSEL dönüşüm çalışmaları kapsamında kaçak ve kural dışı yıkımlara karşı önlemleri artıran Karşıyaka Belediyesi, riskli yapıların tahliye ve yıkım süreçlerine düzenleme getirmek için Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği oluşturdu. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, inşaat çalışmalarını yürüten müteahhitlere, yıkım usullerini ve uyulması gereken kuralları anlattı.

22.12.2014Ege
Kent EXPO açılışında dönüşüme vurgu

Kent EXPO açılışında dönüşüme vurgu

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşümün iki ayrı yasayla yürütülmesinin iki başlılık yarattığını, çelişki olduğunu, uygulamada önemli sıkıntılar yarattığını, bu nedenle iki yasanın birleştirilmesi gerektiğini söyledi. Kocaoğlu, "Acilen, kentsel dönüşümle ilgili iki yasa birleştirilmeli, her ikisinden de doğru ve sağlıklı yanlar alınmalı" dedi.

16.10.2014Ege
Başbakan beni dinleme cesareti gösteremedi

'Başbakan beni dinleme cesareti gösteremedi'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) 70. Mali Genel Kurulu başladı. Toplantıya Başbakan Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'na yönelik sözleri ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun protokol kurallarını uygulamayan TOBB yönetimine sert tepkisi damga vurdu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın ardından söz aldığı toplantıda TOBB yönetimine "Saygın her devletin protokol kuralları vardır. Siz neden bu protokol kurallarına uymuyorsunuz. Eğer TOBB’un yöneticileri korkuyorsa korkmasınlar bu ülkede demokrasi var" dedi. Normal protokol kurallarına göre bu tip toplantılarda devletin en üst kademesinin en son konuşması gerekiyor. Ancak TOBB'un Genel Kurulu'nda iki sene önce olduğu gibi yine Başbakan Erdoğan ilk sözü aldı ve konuşmasının hemen ardından salondan ayrıldı.

22.05.2014Ekonomi
Yol genişliklerine göre binaların kat sayısı düşürüldü

Yol genişliklerine göre binaların kat sayısı düşürüldü

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı 50 metreden geniş yollarda daha önce 25 kat olan sınır 18’e, 40 metreden geniş yollarda ise 20 kat olan sınır 16 kata düşürüldü. 35 metre ve daha geniş yollarda 18’den 14’e, 30 metreden geniş yollarda 15’ten 12’ye, 25 metreden geniş yollarda ise 12 kattan 10 kata düşürüldü.

10.09.2013Ekonomi
Fatih semti Hollywoodda çok popüler

Fatih semti Hollywood'da çok popüler

Klasik başarı hikayeleri “çocukluğumda ayakkabı boyadım, su sattım” diye başlar genellikle. İstanbul’un en büyük ilçelerinden Fatih’in Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de böyle anıları var ama onu asıl ilginç kılan, Diyarbakır’da başlayıp siyasete, oradan da 007 James Bond’a uzanan kader çizgisi... Hatta Ben Affleck ile “Argo” filminin yönetmen koltuğuna oturmuşluğu bile var başkanın... 450 bin nüfusuyla, Fatih deyince kimilerinin aklına modern AVM’ler, kimilerinin de Kapalıçarşı dahil binlerce tarihi eserin bulunduğu bölge gelir. Anlayacağınız bu Tarihi Yarımada, Türkiye’nin bir aynası gibidir. Mustafa Demir ile mükellef bir sofranın başında karşı karşıya gelince, yemekler kadar lezzetli bir sohbetin çıkacağını sanmıştım. Ama başkanla konuşmak Google’a soru sormak gibiydi. Hemen politikacı zırhına bürünerek öyle hesaplı cevaplar veriyordu ki, sürekli yeniden tıklamak zorunda kalıyordum. Sizin anlayacağınız Başkan’ın ağzından laf almak o kadar kolay olmadı. Yine de kanımın son damlası

31.03.2013Kelebek
Türkiyedeki 50. yılını kutluyor

Türkiye'deki 50. yılını kutluyor

Türk inşaat sektöründe faaliyet gösteren Ytong’un Türkiye’deki 50 yılının hikayesi ve gelecek hedefleri 9 Ocak’ta Four Seasons Bosphorus Hotel’de düzenlenen basın toplantısı ile paylaşıldı.

9.01.2013Ekonomi
Kentsel dönüşüm için kaynağı nerden bulacağız

Kentsel dönüşüm için kaynağı nerden bulacağız

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eskiden açık sözlü bir bürokrattı şimdi de açık sözlü bir bakan olarak yola devam ediyor. Kentsel dönüşüm için 20-25 milyar dolarlık kaynağa ihtiyacı olduğunu söyledi ve bu kaynağın ‘yok’ olduğunu vurguladı. Kaynak nerden bulunacak?

13.12.2012Ekonomi
‘Rio’ Türk gibi dönüşecek

‘Rio’ Türk gibi dönüşecek

Türkiye gibi kentsel dönüşümü hayata geçirmeye çalışan Brezilya’nın, TOKİ ile temasları güçlendi. TOKİ, önümüzdeki günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da desteğini alarak Brezilya yolunu tutuyor. Bayraktar, “Ben de gidebilirim. Orada beraber nasıl bir iş yapabiliriz diye bakacağız” diye konuştu.

21.10.2012Ekonomi
Ağır Roman kadınları

Ağır Roman kadınları

Başrollerini Okan Bayülgen ile Müjde Ar’ın paylaştığı 1997 yapımı “Ağır Roman” televizyona uyarlandı. Tamer Tıraşoğlu, Onur Saylak, Begüm Birgören, Nesrin Cavadzade, Özge Özpirinçci, Sumru Yavrucuk, Murat Daltaban, Macit Koper ve Erkan Bektaş’ın rol aldığı “Ağır Roman Yeni Dünya” ilk bölümüyle bu akşam Star TV’de olacak.

28.09.2012Kelebek
Anayasa Mahkemesine kentsel dönüşüm başvurusu

Anayasa Mahkemesi'ne kentsel dönüşüm başvurusu

CHP, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

27.07.2012Gündem
TOKİ: Aslında facianın önüne geçtik

TOKİ: Aslında facianın önüne geçtik

Samsun'un Canik ilçesinde Mert Irmağı'nın taşması sonucu, yapımına 2010 yılında başlanan Kuzey Yıldızı TOKİ Konutlarındaki apartmanların zemin katlarını su bastı. Beşi TOKİ konutlarında olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetti.Konutlarının iki derenin arasına yapıldığı ortaya çıktı. Felaketle ilgili TOKİ olağanüstü toplandı. Kısa süre sonra çok ilginç bir açıklama geldi ve aslında facianın önüne geçildiği belirtildi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç TOKİ konutlarında incelemeler yaptı. Bakan Kılıç da bölgenin yarım yüzyıldır gecekondu olarak kullanıldığı belirterek, "Bölge eski gecekondu yerleşim yeri, ilkel yapılar vardı. Eğer kentsel dönüşüm olmasaydı yaşanacak kaybın hesabını yapmak mümkün olmayacaktı. Eleştirilere bu yönüyle bakmakta fayda var" dedi.

4.07.2012Gündem
Bayraktar: Bizim binalarda bir hata yok

Bayraktar: Bizim binalarda bir hata yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Samsun'da sel olayının yaşandığı TOKİ Kuzey Yıldızı konutlarıyla ilgili, “Bizim binalarda gerek afet yönünden gerek imar yönünden gerekse proje yönünden bir hata yok” dedi.

4.07.2012Ekonomi
Tarlabaşında kentsel dönüşüm başladı

Tarlabaşı'nda kentsel dönüşüm başladı

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 3 yıldan beri proje çalışmaları süren Tarlabaşı'nda dönüşümün fiili olarak başladığını belirterek, “Tarlabaşı projesinde tahliyeler ve sökümlere başlandı. Şu anda tescilli olmayan 4 binanın sökümü yapılıyor” dedi.

26.08.2010Gündem
Adana, enerji yatırımlarını bekliyor

Adana, enerji yatırımlarını bekliyor

Aytaç Durak, Adana'ya bağlı Ceyhan ve Yumurtalık bölgelerinin gerek doğal gaz gerekse ham petrol boru hatlarının kesişme noktasında bulunduğunu, bu yönüyle bölgenin, rafineri, petrokimya, petrol ürünleri ve termik santral alanlarında yapılacak yatırımlar için ciddi bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

16.10.2009Ekonomi

Yazar Sonuçları

Konut ve işyeri tapuda arsa olarak görünüyorsa

İMAR Barışı Yasası ile milyonlarca vatandaşa özet olarak şu söyleniyor:

26.06.2018

3. havalimanı Türkiye için kaçınılmaz mıdır

İnsan kendi coğrafyasını yaşanmaz hale getiremez.

3.02.2014

Ne yaptıysam partim ve ülkem için yaptım

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’la iki gün önce adaylık süreci ile ilgili sohbet etmiştik; ancak Ankara’dan gelen kulis haberlerini sizlerle ‘5’li Komisyon beceriksiz olmak zorunda mıdır?’ başlığı ile paylaştık.

1.02.2014

‘Gezi’ simge olunca ‘Oda’lar hedef oldu

MİMAR ve mühendisler için önceki günü ‘kara gün’ kabul etmek gerekiyor.

10.07.2013

Büyükşehir meclisine yine rekor imar dosyası geldi

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Meclisi, son 32 ayın rekorunu yine kırdı. Meclis Genel Kurulu’na ‘ağustos gündemi’ olarak 371 dosya geldi, bunun 323’ü İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

14.08.2012

OSB’ler mezarlık olmasın

TEKİRDAĞ’dan bir işadamı adının verilmemesini isteyerek Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri öncesinde şunları anlatıyor:

16.03.2005