MENÜ

Kemal Unakıtan

Kemal Unakıtan ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kemal Unakıtan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kemal Unakıtan haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 8.177 Kemal Unakıtan haberi bulunmuştur.

Kemal Unakıtan (14 Şubat 1946, Domurcalı, Süloğlu, Edirne).

Adalet ve Kalkınma Partisi Eskişehir milletvekillerindendir; 58. Hükümet, 59. Hükümet ve 60. Hükümet'te Maliye Bakanlığı yapmıştır.

1946 yılında Edirne'inin Süloğlu ilçesine bağlı Domurcalı köyünde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Edirne'de tamamladı. 1968 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)'nden mezun oldu.

Üniversite eğitiminin ardından Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzmanı olarak göreve başladı. SEKA Genel Müdür Muavinliği ve 1976-1978 yılları arasında SEKA Genel Müdürlüğü yaptı. Daha sonra özel sektöre geçti; çeşitli sanayi kuruluşlarında, finans kurumlarında (Albaraka Türk Finans Kurumu), dış ticaret şirketlerinde Genel Müdürlük, Yönetim Kurulu üyeliği ve Yöneticilik yaptı. Evli ve 3 çocuk babasıdır ve İngilizce bilmektedir.

Recep Tayyip Erdoğan'ın talebiyle onun yerine aday olarak 2002 yılında TBMM'ye girdikten sonra yine Erdoğan'ın inisiyatifiyle Abdullah Gül başbakanlığındaki 58. Hükümette Maliye Bakanlığı'na getirildi. Erdoğan'ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nı Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'den alarak, kendisine bağlamasıyla özelleştirmenin de patronu oldu.

Farklı tavır ve uygulamalarıyla sürekli olarak 'ilgi ve tepki' nedeni oldu ve gündemde kaldı. Hakkında Ekim 2005, Şubat 2006 ve Mart 2006 tarihlerinde verilen üç ayrı gensoru önergesi de, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

22 Temmuz 2007 tarihinde Ak Parti'den Eskişehir milletvekili seçilen Unakıtan, 60. hükümette de Maliye Bakanı olarak görev aldı ancak 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu bu görevi Mehmet Şimşek'e devretti ve kendisi kabine dışında kaldı.

DEVAMI

Kemal Unakıtan Haberleri

Son dakika haberi: Belediyeden tepki Ahsen Yengenin kaçağı 2 milyon dolar

Son dakika haberi: Belediyeden tepki! Ahsen Yenge'nin kaçağı 2 milyon dolar

İstanbul Çamlıca’daki villasının kaçak katı yıkılan eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın eşi Ahsen Unakıtan’ın “Çatıyı onarıyordum. Kaçak kat çıkmadım” iddiasına Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen yanıt verdi.

2.12.2019Gündem
Koca İstanbul’da benim çatım mı kaldı

"Koca İstanbul’da benim çatım mı kaldı?"

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın eşi Ahsen Unakıtan’ın Üsküdar, Küçükçamlıca’daki 3 villasından birinin çatı katı, kaçak olduğu gerekçesiyle Üsküdar Belediyesi ekiplerince yıkıldı. Kaçak kat çıkmadığını, tadilat yaptırdığını iddia eden Unakıtan “Biz bu memlekette asil, köklü ailelerdeniz. Bu bize yapılır mı?” dedi. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise Hürriyet aracılığıyla, “Yanlış iş yapmanın ahde vefası olmaz. Yanlış yapalım ‘Ahde vefa’ diyelim. Kendisi çatıyı söktüm tamir ettim bahanesiyle kaçak kat attı” diye yanıt verdi.

1.12.2019Gündem
Ak Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Rasim Arı kimdir

Ak Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Rasim Arı kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin 2019'un mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Nevşehir Belediye Başkan Adayı adayı olarak Rasim Arı'nın aday gösterileceğini açıkladı. Peki Rasim Arı kimdir?

24.11.2018Gündem
Şimdi KOBİ zamanı

Şimdi KOBİ zamanı!

Başbakan Yıldırım, KOBİ’lerin girişimcilik desteklerinden yararlanması için getirilen ciro üst sınırını 40 milyon liradan 125 milyon liraya çıkardıklarını belirterek, “KOBİ’lerin rehbere ihtiyacı var ve o rehberliği KOSGEB yapacak. Üretmek isteyenin önündeki tüm engelleri kaldıracağız” diye konuştu.

1.03.2018Ekonomi
‘Yatırımcıları mutlu edeceğiz’

‘Yatırımcıları mutlu edeceğiz’

Liv Hospital ve Medical Park hastanelerinin sahibi MLP Sağlık Hizmetleri’nde halka arz büyüklüğü beklentisi ise 1.5-1.8 milyar lira. Bu tek işlem geçen yılın tümünü geride bırakmaya aday.

29.01.2018Ekonomi
Türkiyenin ikinci 500 sanayi kuruluşu raporu açıklandı

Türkiye'nin ikinci 500 sanayi kuruluşu raporu açıklandı

İstanbul Sanayi Odası (İSO), 'Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması'nın 2016 yılı sonuçlarını açıkladı. Listenin ilk sırasında Şahinler Holding bünyesindeki Modavizyon Tekstil yer aldı. Maliye eski bakanlarından merhum Kemal Unakıtan'ın çocuklarına ait A.B. Gıda A.Ş.'nin ise bir önceki yıla kıyasla 200 sıra kadar gerilediği anlaşıldı.

19.07.2017Ekonomi
Unakıtanın cenazesinde ilginç diyalog... O anısını anlattı

Unakıtan'ın cenazesinde ilginç diyalog... O anısını anlattı

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bugün son yolculuğuna uğurlandı. Süleymaniye Camii’ndeki cenaze töreninde taziyeleri eşi Ahsen Unakıtan kabul etti. Eski yeni Bakanlar, eski yeni belediye başkanları çok sayıda ünlü isim taziye için sıraya girdi.

13.10.2016Gündem
Kemal Unakıtan son yolcuğuna uğurlandı

Kemal Unakıtan son yolcuğuna uğurlandı

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan,İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı. Unakıtan için öğlen namazınımüteakip Süleymaniye Camii’nde cenaze namazı kılındı. Taziyeleri eşi Ahsen Unakıtan kabul etti. Cenaze namazının ardından Unakıtan'ın cenazesi Süleymaniue Camisi Külliyesi'de toprağa verildi.

13.10.2016Haber
Kemal Unakıtan son yolcuğuna uğurlandı

Kemal Unakıtan son yolcuğuna uğurlandı

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul’da son yolculuğuna uğurlanıyor. Unakıtan için öğlen namazını müteakip Süleymaniye Camii’nde cenaze namazı kılındı. Taziyeleri eşi Ahsen Unakıtan kabul etti.

13.10.2016Gündem
Eski bakan Unakıtan uğurlandı

Eski bakan Unakıtan uğurlandı

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Süleymaniye Külliyesi'nde toprağa verildi. Unakıtan'ın tabutuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da omuz verdi.

13.10.2016Gündem
En esprili bakandı

En esprili bakandı

Açıklamaları, sözleri ve esprileriyle hep kamuoyunda gündem olan bir dönemin en renkli Maliye Bakanı Kemal Unakıtan dün tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 58, 59 ve 60. AK Parti hükümetlerinde Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Unakıtan, 2009’da baypas, 2013’te de böbrek nakli operasyonu geçirmişti.

12.10.2016Ekonomi
Unakıtanın cenazesi hastaneden alındı

Unakıtan'ın cenazesi hastaneden alındı

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ıncenazesi vefat ettiği hastaneden alındı.Bir süredir  Acıbadem MaslakHastanesi'nde tedavi gören 70 yaşındaki Unakıtan, bu sabah hayatınıkaybetti.  Unakıtan'ın cenazesi hastaneden alınarak gasilhaneye götürüldü.Haber: Hasan YILDIRIM - İstanbulDHA

12.10.2016Haber
Başbakan, Kemal Unakıtanın cenaze programını açıkladı

Başbakan, Kemal Unakıtan'ın cenaze programını açıkladı

Kemal Unakıtan bu sabah hayata gözlerini yumdu. 70 yaşındaki Kemal Unakıtan, sabah saatlerinde Acıbadem Maslak Hastanesi'nde vefat etti.58, 59. ve 60. hükümetlerde Maliye Bakanlığı görevinde bulunanUnakıtan, 2009'da by-pass, 2013'te de böbrek nakli operasyonugeçirmişti. Başbakan Binali Yıldırım, Unakıtan'ın AK Parti davasınınyılmaz bir neferi olduğunu belirterek, "Cenazesi yarın öğlen namazınımüteakip, Süleymaniye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardındanSüleymaniye Külliyesi’nde toprağa verilecektir" dedi.

12.10.2016Haber
Başbakan açıkladı, AK Parti başkanlık için harekete geçiyor

Başbakan açıkladı, AK Parti başkanlık için harekete geçiyor

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti'nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuştu. Yıldırım, AK Parti'nin anayasa değişikliği için teklifini Meclis'e getireceğini açıkladı. Yıldırım, "Sayın Bahçeli’nin beyanatları cesaret verici. Biz hazırız. Bu yolda adımları da atacağız. Kararı ya Meclis verecek ya da millet verecek. Milletin verdiği karar en doğru karardır. Kısa sürede Meclis’e yeni anayasa getireceğiz" dedi.

12.10.2016Gündem
Kemal Unakıtan 70 yaşında hayatını kaybetti

Kemal Unakıtan 70 yaşında hayatını kaybetti

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hayatını kaybetti. 70 yaşındaki Kemal Unakıtan, sabah saatlerinde Acıbadem Maslak Hastanesi'nde vefat etti.58, 59. ve 60. hükümetlerde Maliye Bakanlığı görevinde bulunanUnakıtan, 2009'da baypas, 2013'te de böbrek nakli operasyonu geçirmişti.Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve AK Parti Genel Başkan YardımcısıCevdet Yılmaz, Kemal Unakıtan'ın hayatını kaybetmesinin ardından twitter'da mesaj yayınladı.

12.10.2016Haber
Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hayatını kaybetti

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hayatını kaybetti

Kemal Unakıtan bu sabah hayata gözlerini yumdu. 70 yaşındaki Kemal Unakıtan, sabah saatlerinde Acıbadem Maslak Hastanesi'nde vefat etti. 58, 59. ve 60. hükümetlerde Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Unakıtan, 2009'da by-pass, 2013'te de böbrek nakli operasyonu geçirmişti. Başbakan Binali Yıldırım, Unakıtan'ın AK Parti davasının yılmaz bir neferi olduğunu belirterek, "Cenazesi yarın öğlen namazını müteakip, Süleymaniye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Süleymaniye Külliyesi’nde toprağa verilecektir" dedi.

12.10.2016Gündem
Yıldırım: 100 güne neler sığdı neler

Yıldırım: 100 güne neler sığdı neler

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde önceki akşam yemekte eski AK Partili bakanlarla bir araya geldi. 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün mazeret bildirerek katılmadığı yemekte, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da aralarında bulunduğu 46 eski bakan hazır bulundu. Yemeğe, partiden ihraç edilen Yaşar Yakış’la birlikte partiyle ilişiğini kesen Abdüllatif Şener, Erkan Mumcu, Ertuğrul Günay, İdris Naim Şahin, Ertuğrul Yalçınbayır ve MHP’ye geçen Murat Başesgioğlu davet edilmedi. Rahatsız olan Kemal Unakıtan ile mazeret bildiren Ömer Dinçer de yemeğe katılmadı.

1.09.2016Gündem
Bir astsubayın itirafları

Bir astsubayın itirafları

15 Temmuz'daki kanlı darbe girişimi sonrasında vicdanen duyduğu rahatsızlık üzerine Cumhuriyet Başsavcılığına başvuran Astsubay S.A, çocuk yaşta tanıştığı yapı hakkındaki bildiklerini bütün ayrıntılarıyla anlattı. Astsubay S.A. ifadesinde "Bize 'Bülent abi' diye tanıttıkları kişi peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in ölümünden sonra dünyaya her yüzyılda bir büyük din aliminin geldiğini ve toplamda 14 alimin geleceğini, Bediüzzaman Said Nursi'nin 13. alim olduğunu, 14. alimin ise sözde Fetullah Gülen olduğunu, Gülen'in her gece uykusunda peygamber efendimizle görüştüğünü ve İslam aleminin problemleri hakkında istişare ettiğini anlattı" dedi.

30.07.2016Gündem
Maliye eski Bakanı Unakıtan’ın oğluna ait AB gıdada yangın çıktı

Maliye eski Bakanı Unakıtan’ın oğluna ait AB gıdada yangın çıktı

Maliye eski Bakanlarından Kemal Unakıtan’ın oğlunun, Manyas’ın Eşen Mahallesi sınırları içersinde bulunan yumurta üretimi yapılan AB Gıda’da bugün yangın çıktı. 68 bin pilicin telef olduğu yangının elektrik kontağından çıkmış olabileceği belirtildi.

6.06.2016Gündem
Güneşspordan Başakşehire...

Güneşspor'dan Başakşehir'e...

Kimileri 'yok öyle bir şey' dese de Türkiye'de siyasetin spor ile iç içe olduğu tartışılmaz bir gerçek... 1933'te Galatasaray Kulübü'nden ayrılanlar tarafından kurulan Güneşspor'un adı, Atatürk'ün isteği üzerine Güneş olarak değiştirildi... Birçok ünlü siyasi 3 büyüklerde başkanlık ve yöneticilik yaptı. Aralarında Kemal Unakıtan'ın bulunduğu bazı politikacılar futbol kulüplerine transfer bile yaptı... İşte 1933'ten günümüze futbol-siyaset ilişkisi...

29.01.2016Futbol

Yazar Sonuçları

Ahsen Yenge’yi o halde görünce hissettiklerim

Rahmetli Kemal Unakıtan, Maliye Bakanı iken...

1.12.2019

Al sana müfredat

- HAYAT DERSİ: Bırak itaati, bırak reisi falan. Evlilik askerlik değildir aslanım.

10.09.2017

Enis’in tutuklanması bana neyi öğretti?

AK Parti çok uzun zaman milletvekilli dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yanaşmadı.

14.06.2017

Asyaport’a 500 milyon dolar yatırdı, FETÖ frenini sonra çözdü

TUĞLA üretimi, armatörlük ve Bankekspres’in kurucu ortaklığından tanıdığımız Ahmet Soyuer’in kızı Ela, İsviçre’deki öğrencilik yıllarında tanıştığı Diego Aponte ile evlenip Cenevre’ye yerleşmiş, 8 Kasım 2004’te de ilk çocuğunu, kızı Asya’yı dünyaya getirmişti.

3.06.2017

WhatsApp’ta ‘İstanbul Vergi Merkezi’ kurdular

VERGİ Konseyi Başkanlığı’nı 8 yıl yürüten Mustafa Uysal, ilk dönemlerde 50 üyeden oluşan, mevzuatın yenilenmesine önemli katkılar veren kurumun zaman içinde “zayıfladığını” dikkate alarak 2011’de dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e gitti:

1.01.2017

Yıldırım’ın ziyareti ve Bahçeli’nin pozisyonu

MHP Lideri Devlet Bahçeli, başkanlık sistemi konusundaki sözleriyle gündem belirleyici bir etki yarattı.

13.10.2016

Canan Karatay’dan Sağlık Bakanı’na yanıt: İddiaların hiçbiri doğru değil

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ’ın Canan Karatay hakkında söyledikleri şunlardı:

12.10.2016