MENÜ

Kdv

Kdv ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kdv haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kdv haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.795 Kdv haberi bulunmuştur.

Kdv Haberleri

Maliye’den risk analiz merkezi

Maliye’den risk analiz merkezi

VERGİDE kayıp kaçağın azaltılması için yeni bir risk analiz merkezi kurulması planlanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) risk merkezinin kurulmasında yaşanan somut olayların etkili olduğu belirtildi. Bir galericinin iade almak için su damacana faaliyeti şirketi kurduğu ve fazladan iade aldığı öğrenildi.

25.10.2017Ekonomi
Bol zamlı bütçe

Bol zamlı bütçe

TORBA tasarı ile yapılan vergi artışlarından bütçeye ne kadarlık gelir geleceği belli oldu. 2018 bütçe tasarısına göre Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV) beklenen gelir yüzde 22.7, Kurumlar Vergisi’nden yüzde 24, harçlardan yüzde 22.2, para cezalarından beklenen gelir de bu yıla göre yüzde 31.5 artacak.

17.10.2017Ekonomi
Perakendenin gözdesi Orta Doğulu, Çinli ve Rus turist

Perakendenin gözdesi Orta Doğulu, Çinli ve Rus turist

Turistlerin bu yılın haziran-eylül dönemini içeren yaz aylarında yaptığı alışverişlerden en büyük payı Orta Doğu ülkeleri alırken, Çinli ve Rus turist de organize perakendeye can suyu oldu. Türkiye ile Rusya ilişkilerinin düzelmesinin ardından söz konusu dönemde Rus turistlerin yaptığı harcamalarda yüzde 226'lık artış görülürken, Çinlilerin alışverişleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 294 arttı.

15.10.2017Ekonomi
İnternetin devlerine KDV yükümlülüğü geliyor

İnternetin devlerine KDV yükümlülüğü geliyor

TORBA tasarıyla internetten hizmet satan yabancı şirketlere de KDV yükümlülüğü getiriliyor.

14.10.2017Ekonomi
Türkiyede 10,5 milyon mükellefin 3 milyonu İstanbulda

Türkiye'de 10,5 milyon mükellefin 3 milyonu İstanbul'da

Eylül itibarıyla son bir yılda vergi mükellefi sayısı yüzde 3,27 artarak 10,5 milyonu geçti, bu kişilerin 3 milyonu İstanbul'da kayıtlı bulunuyor. Vergi mükellefi sayılarında İstanbul'u 908 bin ile Ankara, 706 bin ile İzmir takip ediyor. Bu sene eylül sonu itibarıyla 121 bin 734 vergi kimlik numarası verilirken, 1995 yılından bu yana verilen numara sayısı 45,7 milyona yaklaştı.

14.10.2017Ekonomi
Perakende sektörüne teşvik bekliyoruz

'Perakende sektörüne teşvik bekliyoruz'

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Mustafa Songör, enflasyonla mücadele kapsamında sebze meyve ticaretinde firenin düşürülmesini amaçlayan düzenlemenin yaratacağı ek maliyet nedeniyle perakende sektörünün teşvik beklediğini, ayrıca asgari ücret konusunda da desteklerin gündeme alınması gerektiğini söyledi.

10.10.2017Ekonomi
6 şirkete daha KDV avantajı

6 şirkete daha KDV avantajı

Dış Ticaret Sermaye Şirketleri listesine 6 yeni şirket eklendi. Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

10.10.2017Ekonomi
54 yıllık mağaza zincirine ortak mı geliyor

54 yıllık mağaza zincirine ortak mı geliyor?

BU günlerde perakende sektörünün aktörleri arasında çok sık sorulan bir soru var. 1963 yılında 13 metrekare bir dükkandan doğan ve bugün Türkiye’nin en köklü markalarından biri olan Mudo satıldı mı?

8.10.2017Ekonomi
Ne yazık ki dünya şampiyonuyuz

Ne yazık ki dünya şampiyonuyuz!

Türkiye, otomobil vergisinde bugüne kadar gerisinde kaldığı Danimarka’yı yakalayarak tüm dünyada liderliği paylaşmaya başladı. Türkiye’de kasım ayında en yüksek vergi oranı yüzde 206.8’e çıkarken Danimarka’da bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 250’den 212’ye geriledi. Danimarka, Türkiye’nin önünde gibi görünse de verdiği teşviklerle aslında gerisinde kalmış durumda. Zamlanan MTV oranlarında ise açık ara dünya birincisiyiz.

1.10.2017Ekonomi
Herkesi ilgilendiriyor Son 3 gün...

Herkesi ilgilendiriyor! Son 3 gün...

Şubatta hayata geçirilen ve iç pazarda yaşanan hareketlilik dolayısıyla 30 Eylül'e kadar uzatılan mobilyadaki KDV indiriminin son günlerinde mobilyacılar satışlardan memnun.

28.09.2017Ekonomi
İndirimi gören eve koştu

İndirimi gören eve koştu

HÜKÜMETİN sağladığı KDV ve harç indirimleri ile inşaat şirketlerinin yaptığı kampanyalar etkisini gösterdi, inşaat sektörüne yaz durgunluğu uğramadı.

25.09.2017Ekonomi
Vergi indirimlerinden yararlanmak için son günler

Vergi indirimlerinden yararlanmak için son günler

Ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan ve vatandaşlarını cebini rahatlatan beyaz eşya, mobilya ile konut sektörlerindeki vergi indirimlerinde son haftaya girildi.

24.09.2017Ekonomi
Yassıada’da iskele rötarı

Yassıada’da iskele rötarı

Yassıada’ya yapılan otel ve kongre merkezi projelerinin müteahhitlik görevini üstlenen Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, “Devletin koruması altında olan bir proje olduğu halde iskele ruhsatını 2 yıldır bekliyoruz. Devlet kendi ruhsatını kendi alamıyor. O nedenle süreç uzadı” dedi.

19.09.2017Ekonomi
Aselsan, KDV iadelerinde avantaj sağlayacak

Aselsan, KDV iadelerinde avantaj sağlayacak

Aselsan, dış ticaret sermaye şirketleri listesine eklendi.

19.09.2017Ekonomi
KDV indiriminde son gün ne zaman

KDV indiriminde son gün ne zaman?

İndirimli mobilyada son günler.. Şubatta hayata geçirilen ve iç pazarda yaşanan hareketlilik dolayısıyla uzatılan mobilyadaki KDV indirimi, 30 Eylül'de sona erecek. Vatandaşlara indirimli mobilya için çağrıda bulunan sektör temsilcileri, özellikle bu ayın son günlerinin iyi satışlarla kapatılacağını ümit ediyor

18.09.2017Ekonomi
İndirimli mobilya için sayılı günler kaldı

İndirimli mobilya için sayılı günler kaldı

Şubat ayının başında yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülen ve 30 Eylül'e kadar uzatılan KDV indirimiyle iyi bir dönem geçiren mobilya sektörü temsilcileri, vatandaşlara eylül sonuna kadar indirimli fiyatlardan yararlanmaları çağrısında bulundu.

17.09.2017Ekonomi
Bakan açıkladı: Emlak vergisinde yeni düzenleme yolda

Bakan açıkladı: Emlak vergisinde yeni düzenleme yolda

Maliye Bakanı Naci Ağbal gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Emlak vergisi düzenlemesiyle ilgili bir çalışma yapıldığını açıklayan Ağbal, "Yetiştirebilirsek onu da bu torba yasa içerisinde yapacağız" dedi.

15.09.2017Ekonomi
KDV indirimi söz konusu değil

'KDV indirimi söz konusu değil'

MALİYE Bakanı Naci Ağbal, KDV reformuna ilişkin yapılan çalışmalara değinerek, “KDV ile ilgili yaptığımız çalışmada bir oran indirimi asla söz konusu değil” ifadesini kullandı.

14.09.2017Ekonomi
Bakan Ağbal: Önemli olan kurda istikrar

Bakan Ağbal: Önemli olan kurda istikrar

Maliye Bakanı Naci Ağbal "Ekonomi 2017 sonunda rahat bir şekilde yüzde 5'in üzerinde büyüyecek, büyümedeki ivme vergi indirimlerinin devam etmesini gerekli kılmıyor" dedi. Dolar kuru ile ilgili tartışmalar devam ederken Bakan Ağbal, 'Türkiye ekonomisi için önemli olan kurda istikrar" şeklinde konuştu.

14.09.2017Ekonomi
Stopajı duyan Maliye’ye koştu

Stopajı duyan Maliye’ye koştu

MALİYE Bakanı Naci Ağbal’ın bir süre önce yurtdışında faaliyet gösteren internet sitelerinden alışverişe stopaj uygulanacağını açıklamasının ardından yeni bir aşamaya geçildi.

5.09.2017Ekonomi
Sanal alışverişe özel vergi dairesi

Sanal alışverişe özel vergi dairesi

İnternetten mal ve hizmet satan platform temsilcileri sonunda Maliye’nin kapısını çaldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüşen uluslararası şirket yetkilileri, Türkiye’de yerleşik olmayı ve kurumlar vergisi ile KDV gibi vergileri kabul etti. Ağbal, internetten mal satan platformlar ile bu platformlar üzerinden mal satan şirketler için özel vergi dairesi kuracaklarını söyledi.

5.09.2017Ekonomi
Yeni OHAL tedbirleri

Yeni OHAL tedbirleri

Resmi Gazete’de dün yayımlanan KHK ile ekonomi dünyasını da yakından ilgilendiren birçok karar alındı. Kararnameyle OHAL döneminde memurların istifasıyla ilgili sıkıntılar giderilirken, milli savunma ve güvenlik ihtiyaçları için yapılan silah alımları da vergiden muaf tutuldu. Ayrıca, TMSF’nin kontrolündeki şirketlerin yeni şirket kurabilmesinin yolu açıldı.

25.08.2017Ekonomi
Bakandan yeniden yapılandırmayla ilgili kritik açıklama

Bakan'dan yeniden yapılandırmayla ilgili kritik açıklama

Maliye Bakanı Naci Ağbal, NTV'de Ahmet Ergen'in canlı yayın konuğu oldu. Ağbal konuşmasında, "Bundan sonra kimse yeniden yapılandırma kanunu beklemesin. Borçlarını ödeme gücü varsa zamanında ödemesi lazım." dedi.

23.08.2017Ekonomi
Demirde fiyat artışı maliyet kaynaklı

Demirde fiyat artışı maliyet kaynaklı

Çelik üreticileri müteahhitlerin ‘demir fiyatlarındaki artış yüzünden dar boğaza girdik, çözüm bulunmazsa iş bırakacağız” açıklamasına cevap verdi. Yaşanan fiyat artışlarının  çelik üretiminde kullanılan elektrot, refrakter ve hurda hammaddelerinin fiyatlarındaki yükselişle doğru orantılı olduğunu belirten üreticiler “Müteahhitler bir bardak suda fırtına koparmaya çalışıyor” dedi.

18.08.2017Ekonomi
İkinci el cep telefonu fiyatı sıfırıyla yarışıyor

İkinci el cep telefonu fiyatı sıfırıyla yarışıyor

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi?, ikinci el cep telefonu fiyatının, mağazadan alındığında sıfır telefonun yüzde 20-30 aşağısında olduğunu belirterek, "Ama merdiven altı yerlerde vergisiz olduğu için daha ucuza satılıyor. Fiyat aralığına baktığınız zaman sıfırla ikinci el arasında şu an yüzde 20 ila 40 arasında bir fark var. Bu farkın normal şartlarda yüzde 50'den fazla olması gerek." dedi.

18.08.2017Teknoloji
Müteahhitler iş bırakma eylemine hazırlanıyor

Müteahhitler iş bırakma eylemine hazırlanıyor

Mayıs ayında patlak veren demir krizi hâlâ devam ediyor. İthalat vergisinde yapılan indirime rağmen demir fiyatlarının yükseldiğini belirten müteahhitler çözüm bulunmazsa yeniden iş bırakacaklarını açıkladı. Yılbaşından bu yana demirde yüzde 30 fiyat artışı yaşandığını söyleyen sektör temsilcileri “Ciddi bir dar boğazla karşı karşıyayız” diyor.

16.08.2017Ekonomi
Vergi dopingi

Vergi dopingi

TEMMUZ ayı bütçesi 926 milyon lira fazla verdi.

15.08.2017Ekonomi
1 haftada 1500 talep

1 haftada 1500 talep

Artaş İnşaat İstanbul Anadolu yakasındaki ilk projesine 1.2 milyar yatırım yapacak. Ümraniye Yamanevler’de 11 blokta 1.672 konut yer alacağını belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Bir haftada 1500 talep aldık. Şimdiye kadar 200’ü satışla tamamlandı” dedi.

12.08.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Dokunulmayan bir tek KDV kaldı

GEREK üretim ve ihracat gerekse iç pazar ve istihdamla Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan otomotiv sektörü aynı zamanda yıllardır bütçenin de kurtarıcısı.

15.10.2017

11 liralık yemek öğrenciye 25 lira

Yüksek servis, kırtasiye ve kıyafet ücretleriyle dikkat çeken bazı özel okullar, yemek fiyatlarıyla da velileri şaşkına çeviriyor. Okullar bir öğrenci için yemek şirketlerinden maksimum 11 TL’ye günlük yemek alırken bu yemeği öğrencilere ortalama 25 TL’ye satıyor. Bazı okulların günlük istediği ücret 50 lirayı da aşıyor.

22.09.2017

Lambaya “Pöf” de!

Televizyon dünyasının en renkli zamanı başlıyor.

12.09.2017

Yatına Türk Bayrağı çektirene vergi yok

CEM Yılmaz bu kez yatıyla haber oldu...

12.09.2017

Piyasa çift haneli enflasyonu da es geçiyor

EKONOMİNİN kuralları birileri istedi diye değişmiyor; Türkiye uyguladığı ekonomik politikaların sonucu olarak enflasyonda çift haneyi yaşıyor.

6.09.2017

Yüreğine sağlık!

Gömlek makineleri üreterek 4 kıtada 32 ülkeye yayılan Epa Akın’ın sahibi Haluk Akın, ürettiği makinelerle değil, İtalya’ya ameliyata gönderecek, Mısır’dakilere barınak yaptıracak kadar önemsediği, muhtaç hayvanlara sevgisiyle övünüyor. İstanbul Yenibosna’daki fabrikası ve kendi odası bile, bir ‘muhtaç hayvan barınağı’ olan Akın, “Sağlam kedi köpeklere herkes bakabilir” açıklamasını yapıyor.

20.08.2017

Temmuz bütçesinden çıkarılan siyasi mesaj korkutuyor

TEMMUZ ayı bütçe rakamı, geçen yılın aynı ayından iyi çıktı.

16.08.2017