MENÜ

Kastamonu Kalesi

Kastamonu Kalesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kastamonu Kalesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 128 Kastamonu Kalesi haberi bulunmuştur.

Kastamonu Kalesi Haberleri

Türkiye’nin paha biçilmez güzellikteki kanyonları

Türkiye’nin paha biçilmez güzellikteki kanyonları

Kanyonlar en basit şekilde tanımlamak gerekirse nehirlerce oluşturulmuş, yarık görünümündeki vadilere deniyor. Bazen şimdiki formunu çok uzun yıllar boyunca alıyor bazen de tektonik hareketlerin tek başlarına ve bir seferde oluşmasıyla şekilleniyor.

17.10.2018Seyahat
Doğanın içinde huzur dolu tatil

Doğanın içinde huzur dolu tatil

Türkiye'nin cennet köşelerinden biri olan Kastamonu, büyük şehirlerin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin sığınabilecekleri bir huzur bölgesi. Zengin kültürel varlıklarıyla turistlerin şüphesiz en uğrak noktası.

27.06.2018Seyahat
Otostopla gezdiğimi anlıyorum, her seferinde heyecan yaşıyorum

Otostopla gezdiğimi anlıyorum, her seferinde heyecan yaşıyorum

Ankaralı Gökhan Çalbay (21), Amasya Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencisi. İki yılda 16 ülkede 17, Türkiye’de 55 şehir gezmesinin sırrı, otostop. “Çok daha heyecanlı. Evet risk var. Ama risk her yerde” diyor. Çalbay, otostopla Kastamonu turunu anlattı.

1.12.2013Seyahat
FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İSTEYEN İRANLI GENÇ KASTAMONU KALESİNDEN DÜŞTÜ

FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İSTEYEN İRANLI GENÇ KASTAMONU KALESİ'NDEN DÜŞTÜ

Kastamonu Kalesi'ne çıkan İran uyruklu bir kişi, fotoğraf çektirmek isterken dengesini kaybedip, yaklaşık 40 metre yükseklikten kayalıklara düştü. Ağır yaralanan genç, 2 saatlik çalışma sonunda kurtarılıp hastaneye kaldırıldı. Kastamonu'da bir arkadaşı ile Kastamonu Kalesi'nin Hisaradı semtine bakan cephesindeki korkulukların kenarına yaslanıp fotoğraf çektirmek isteyen 36 yaşındaki İran uyruklu Sasan Jodat Robat isimli genç, bir anda dengesini kaybetti. Robat, kendini toparlayamayınca kayalıkların olduğu bölüme düştü. Yaralanan İranlı vatandaşa ilk müdahaleyi Kastamonu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'ne bağlı ekipler yaptı. İtfaiyenin müdahalesi ile bulunduğu yerden kurtarılamayan Robat'ı kurtarmak için olay yerine gelen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne bağlı AKUT ekipleri geldi. Robat yaklaşık iki saatlik çalışma sonunda düştüğü yerden çıkarıldı. Kafasından yaralanan Sasan Jodat Robat, hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi. Özkan TOKMAKOĞLU / KASTAMONU (DHA)

7.06.2013Haber
Fotoğraf çektirirken kaleden düştü

Fotoğraf çektirirken kaleden düştü

Kastamonu Kalesi’nde fotoğraf çektiren İranlı turist kayalıklara düşerek yaralandı. AKUT ekipleri tarafından kurtarılan genç hastaneye kaldırıldı.

7.06.2013Gündem
KASTAMONUDA 2 BİN KİŞİ ŞEHİTLER İÇİN YÜRÜDÜ

KASTAMONU'DA 2 BİN KİŞİ ŞEHİTLER İÇİN YÜRÜDÜ

Kastamonu Kamu-Sen İl Temsilciliği tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma günü nedeniyle Sinanbey Parkı'ndan Kastamonu Kalesi'ne kadar fener alayı ve yürüyüş düzenlendi.Sinanbey Parkı'nda toplanan yaklaşık 2 bin kişi, ellerinde fenerlerle sloganlar atarak yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Kastamonu Kalesi'ne yürüdü. Kalabalık yol boyunca "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları attı. Yürüyüş öncesi konuşma yapan Türkiye Kamu-Sen Kastamonu Şube Başkanı Ercan Karabacak, şehitler gününün önemine ve güncel sorunlara değindi. Kastamonu Kalesi'ne ulaşan kalabalık önce saygı duruşunda bulundu ardından İstiklal Marşı okudu. Program kuran-ı kerim okunması ile devam etti.Emrah PALABIYIKOĞLU/KASTAMONU/DHA

18.03.2013Haber
Kastamonuda 2 bin kişi şehitler için yürüdü

Kastamonu'da 2 bin kişi şehitler için yürüdü

Kamu-Sen İl Temsilciliği tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma günü nedeniyle Sinanbey Parkı’ndan Kastamonu Kalesi’ne kadar fener alayı ve yürüyüş düzenlendi.

18.03.2013Gündem
Casablanca ve Marakeş’i gezin

Casablanca ve Marakeş’i gezin

Vip Turizm 29 Aralık -1 Ocak 2013 tarihleri arası 3 gece 4 gün Fas turu düzenliyor.

16.12.2012Seyahat
Dünya 1 saat karanlıkta kalacak

Dünya 1 saat karanlıkta kalacak

İlk olarak 2007 yılında Avustralya'nın başkenti Sydney'de başlayan 'Dünya Saati' organizasyonu bugün büyük bir katılım ile gerçekleştirilecek. Bugün saat 20:30 ile 21:30 arası dünya karanlıkta kalacak.

31.03.2012Gündem
Yarın gece ışıklar 1 saat kapatılacak

Yarın gece ışıklar 1 saat kapatılacak

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) tarafından küresel ısınmaya ve çevre sorunlarına dikkati çekmek amacıyla gerçekleştirilen Dünya Saati (Earth Hour) Kampanyası kapsamında yarın gece ışıklar 1 saatliğine kapatılacak. Galata Kulesi, Ayasofya Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi'nde ışıklar kapatılarak, kampanyaya destek verilecek.

30.03.2012Gündem
KÜÇÜK EMRENİN TEHLİKELİ OYUNU

KÜÇÜK EMRE'NİN TEHLİKELİ OYUNU

Kastamonu'nun Hisarardı Mahallesi'nde bulunan tarihi Kastamonu Kalesi'ne giden küçük çocuk, oyun oynamak için indiği kayalıklardan çıkamayınca polis ve itfaiyenin uzun uğraşları sonucu kurtarıldı.Tarihi Kastamonu Kalesi'nin dik eğimli kayalıklarında mahsur kalan Emre'yi, beline ip bağlayarak aşağı sarkan itfaiye ve polisler birlikte kurtardı. Çevredekilerin korku ve meraklı bakışları arasında kalenin çevresindeki kayalıklara sarkan itfaiye görevlileri film sahnelerini aratmayan görüntüler eşliğinde Emre'yi burnu bile kanamadan bulunduğu yerden çıkardı. Arkadaşlarının ve vatandaşların alkışları eşliğinde kurtarılan küçük Emre, polislerin elinden tutarak kaleden indirildi. Polis arabasıyla Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'ndeki evine götürülen Emre Kural, ailesine teslim edildi. (Haber-Kamera:Turan KURT / KASTAMONU, DHA

30.07.2010Haber
Kastamonu Kalesi’ndeki mağaradan define çıkmadı

Kastamonu Kalesi’ndeki mağaradan define çıkmadı

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ekipleri, tarihi Kastamonu Kalesi’ndeki, şehir efsanelerine konu olan mağarada inceleme yaptı.

4.04.2010Gündem
Kastamonu Kalesi turizme açılacak

Kastamonu Kalesi turizme açılacak

Kastamonu Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, Kastamonu Kalesi'nin turizme açılmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

6.06.2009Ekonomi
Oynarken içine düştüğü çukur kaçak kazı için kazılmış

Oynarken içine düştüğü çukur kaçak kazı için kazılmış

KASTAMONU'nun Hisarardı Mahallesi'nde 5 yaşındaki Yıldız Kurt'un düştüğü çukurun, tarihi eser kaçakçıları tarafından kazılan kaçak kazı olduğu anlaşıldı.

7.05.2008Gündem
Mağaraları, atlı turları, kayak pistleri, konaklarıyla turizmde yeni durak:KASTAMONU

Mağaraları, atlı turları, kayak pistleri, konaklarıyla turizmde yeni durak:KASTAMONU

Kastamonu’da, turizmin topu topu beş altı yıllık bir geçmişi var. Kent merkezindeki 534 tescilli konağın birçoğunun ön cepheleri, birbirinden farklı mimarilere sahip.

28.03.2004Seyahat
Anadolu çiçek açtı

Anadolu çiçek açtı

Kent yaşamından bunalanlar, Anadolu’nun dört bir yanı rengârenk çiçeklerle süslendi. Şimdi küçük bir kaçışın tam zamanı... Peki nereye gitmeli, ne yapmalı, neler tatmalı? İşte baharın tadını en güzel şekilde çıkarabileceğiniz rotalar...

14.04.2019Hürriyet Pazar
Haftanın kaçırılmayacak seyahat fırsatları

Haftanın kaçırılmayacak seyahat fırsatları

Editörlerimiz sizler için kaçırılmaması gereken fırsatları derledi...

24.02.2019Seyahat
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada; "İkinci 100 Günlük Eylem Planı'na göre, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatları tamamlanarak işletmeye alınacak" dedi.

13.12.2018Ekonomi
Yolunuz İstiklal’den geçsin

Yolunuz İstiklal’den geçsin

Kastamonu’nun yerlileri ona Cephane Yolu diyor. Kurtuluş Savaşı sırasında kullanılan ve İnebolu-Ankara arasında uzanan lojistik hattı, deniz kıyısından başlıyor, dik yokuşlara dönüşerek dağları, tepeleri, nehirleri aşıp bozkıra varıyor. Teknelerle gelen gönüllülerin, cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırıldığı yol bu. 10 yıl önce İstiklal Yolu adıyla düzenlenip yürüyüş rotasına dönüştürülen güzergâh, geçen hafta milli park ilan edildi. Her mevsim güzel; Küre Dağları’nda sarının her tonunu bulabileceğiniz bu zamanlar bir başka güzel.

10.11.2018Hürriyet Pazar
İlkbaharda gidilecek yerler: Bahar tatili için 10 farklı öneri…

İlkbaharda gidilecek yerler: Bahar tatili için 10 farklı öneri…

Sıcaklar bastırmadan yeni yerler keşfetmek istiyorsanız Nisan ve Mayıs ayları tatile çıkmak için en doğru zaman. Bahar tatili için karar verdiyseniz İlkbaharda gezilecek yerleri ve yapılan aktiviteleri öğrenebileceğimiz haberimize göz atabilirsiniz.

25.04.2018Seyahat
Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. İşte jüri üyelerinin madde madde en iyi 20 seçimleri...

19.08.2017Hürriyet Pazar
Türkiye şehitlerini anıyor... Edirneden Karsa il il 15 Temmuz programları

Türkiye şehitlerini anıyor... Edirne'den Kars'a il il 15 Temmuz programları

Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğini hedef alan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimine karşı Türk halkının kahramanca verdiği mücadelenin birinci yılında 81 ilde programlar düzenlenecek.

13.07.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Gelin, tiridine banalım

Rüzgâr şu aralar sert esiyor ama bahara resmen girdik bile. Peki bu sene rota şaşırtmaya var mısınız? Kastamonu’da tiridine banmaya; havaya, doğaya, lezzete, sohbete hayran kalmaya hazır mısınız?

2.03.2018

Başakşehir: Muhafazakâr bir getto mu, yoksa iyi bir 'yaşam vahası' mı?

Başakşehir, benim de içinde bulunduğum seküler Türklerin çok merak ettiği bir ilçe.

21.07.2019

Sandığa gitmeyen şehirli ne mesaj verdi?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasının önünü açan seçim dinamiklerini anlattığımız dünkü yazımızda 31 Mart’ta seçime katılma oranındaki düşüşün -faktörlerden biri olarak- bu sonuçta oynadığı role dikkat çekmiştik. Kayıtlı seçmen sayısının 24 Haziran 2018 genel seçimine kıyasla büyük ölçüde sabit kaldığı İstanbul’da sandığa gidenlerin toplamı 31 Mart’ta kıyasla 439 bin azalmış, katılım oranı 87.9’dan 83.86’ya inmiştir.

20.04.2019

Ankara çok değişti ama insanları değişmedi

Büyükelçi Eitan Na’eh yıllar sonra Ankara’ya döndüğünde şehri oldukça değişmiş bulduğunu, kentin ne kadar büyüdüğünü görünce çok şaşırdığını anlatıyor ve ekliyor: “Ama insanların değişmediğini gözlemliyorum.”

3.03.2018

Kastamonu’ya gitmenin tam zamanı

Türkiye’nin en güzel sonbahar rotalarını sayacak olsam, Kastamonu kesinlikle ilk sıralarda yer alır. Ama şehri sadece doğanın renkten renge büründüğü hallerin izleneceği bir durak olarak düşünüp haksızlık etmeyin. Her yanınız tarih, her yanınız ayrıcalıklı bir keşif fırsatı. Türkiye’nin ilk panparkı olan Küre Dağları Milli Parkı, dünyanın en büyük 4. mağarası olan Ilgarini, dünyanın en derin 2. kanyonu Valla, Türkiye’nin tamamen ahşaptan ve hiç çivi kullanılmadan yapılmış tek camisi ve 1400’ten fazla tarihi konak göreceklerinizden sadece birkaçı...

3.10.2017

Yazın kalan günleri için gezi önerileri

Bu yazıda sadece eğlenme ve dinlenme amacı taşıyan bir program önermiyorum. Amacım, bir Türk’ün tarih bilgisini coğrafyaya oturtabilmesini sağlamak.

12.08.2017

Türkiye gibi İstanbul’un da turizmdeki sorunu siyasidir

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un turizmdeki durumu, sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili arama konferansı düzenledi. İstanbul ile ilgili bu toplantı neden Bursa’da yapıldı, tuhaf. Neyse, neler konuşulduğuna bakalım.

9.05.2017