MENÜ

Kaspersky

Kaspersky ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kaspersky haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kaspersky haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 496 Kaspersky haberi bulunmuştur.

Kaspersky Haberleri

Kripto para madencisi botnetler geri geldi

Kripto para madencisi botnetler geri geldi

Kaspersky Lab’ın zararlı yazılım araştırma ekibi, bulaştığı cihazlara bir kripto para birimi madenci yazılımı yükleyen ve zararlı bir yazılımın bulaştığı bilgisayarlardan oluşan iki botnet tespit etti. Meşru yazılımlar olan kripto para birimi madencileri, blockchain teknolojisini temel alan sanal para birimleri üretiyor. Uzmanlara göre, 4000 cihazdan oluşan bir ağ, sahiplerine ayda 30.000 dolardan fazla para kazandırabiliyor. Uzmanlar bir diğer örnekte ise suçluların 5000 bilgisayardan oluşan bir botnet ile 200.000 dolardan fazla gelir elde ettiğine şahit oldu.

28.09.2017Teknoloji
Okullar açıldı, öğrencilerin internet güvenliği için neler yapılmalı

Okullar açıldı, öğrencilerin internet güvenliği için neler yapılmalı?

Kaspersky Lab uzmanları; okullarda yeni eğitim ve öğretim döneminin başlaması ve bu nedenle çocukların internet üzerinde geçirecekleri zamanın artacak olması sebebiyle internet güvenliği, siber saldırılardan ve internet tehditlerinden korunmak için bazı tüyolar verdi.

18.09.2017Teknoloji
Rus güvenlik devi Kasperskye büyük şok

Rus güvenlik devi Kaspersky'e büyük şok

Rus Hükümeti ile bağlantıları olduğu iddiaları nedeniyle zor günler geçiren Kaspersky Lab, ABD merkezli mağaza zinciri Best Buy tarafından tamamen dışlandı!

13.09.2017Teknoloji
Türkiye’deki kullanıcılar verilerini yeterince korumuyor

Türkiye’deki kullanıcılar verilerini yeterince korumuyor

Dijital cihazlarımızı seviyoruz fakat yine de güvenliği göz ardı eden tehlikeli hareketlerle onları riske atabiliyoruz. Kaspersky'nin yaptığı ve Türkiye’yi kapsayan yeni bir araştırma, insanların verileri konusundaki çelişkili tutumlarını ortaya çıkardı.

11.09.2017Teknoloji
Kaspersky Lab’dan ücretsiz Kaspersky Free

Kaspersky Lab’dan ücretsiz Kaspersky Free

Güncellenmiş olan Kaspersky Internet Security artık fidye yazılımlarına karşı daha da iyi koruma sağlıyor, Mac bilgisayarları halka açık Wi-Fi ağları kullanılırken koruyor ve Android kullanıcılarına özel olarak sağladığı ek bir katman güvenlikle, anında mesajlaşma, sosyal medya, e-posta ve benzeri amaçlı uygulamaları da koruyor. Bunun yanı sıra, Kaspersky Lab’in ev kullanıcılarına yönelik ürün yelpazesine Windows kullanıcılarını siber tehditlerden korumayı amaçlayan ücretsiz bir çözüm de eklendi. Kaspersky Free, şirketin 20. yıl dönümünü kutlamasıyla eş zamanlı olarak kullanıma sunuldu.

8.09.2017Teknoloji
Mobil Truva atları eski yöntemlere döndü, WAP üzerinden para çalıyor

Mobil Truva atları eski yöntemlere döndü, WAP üzerinden para çalıyor

Kaspersky Lab araştırmacıları “Trojan clicker” adı verilen ve Android cihaz kullanıcılarından (ek bir kayıt işlemi gerektirmeyen bir doğrudan mobil ödeme türü olan) WAP faturalama hizmeti aracılığıyla para çalan Truva atı türü özelinde alışılmışın dışında bir artış tespit etti. Bir süredir pek rastlanmayan bu Truva atlarının kullanımı, 2017’nin ikinci çeyreğinde şaşırtıcı derecede olağan bir hale gelerek, Rusya ve Hindistan başta olmak üzere, dünya çapında birçok farklı ülkede binlerce kullanıcıyı etkiledi.

5.09.2017Teknoloji
277 saat süren DDOS saldırısı

277 saat süren DDOS saldırısı!

Kaspersky Lab'ın DDoS Raporu: Saldırılar uzadı, yayıldı ve talepkar hale geldi.

5.09.2017Teknoloji
Spam’cılar WannaCry paniğinden faydalandı

Spam’cılar WannaCry paniğinden faydalandı

2017’nin ikinci çeyreğinde, istenmeyen e-postalar gönderen siber suçlular Mayıs ayında vuran WannaCry salgını sırasında insanların korkuları üzerinden kazanç elde etmeye çalıştı. Söz konusu fidye yazılımından etkilenen ve verilerini kurtarmak isteyen birçok insan olduğunu bilen dolandırıcılar, kullanıcılara salgınla mücadele etmelerini sağlayacak çeşitli hizmetler sunan oltalama e-postaları gönderdiler. Bu Kaspersky Lab’ın “2017 İkinci Çeyreğinde Spam ve Oltalama” raporunun ana bulgularından biri.

24.08.2017Teknoloji
Faketoken şimdi de taksi ve yolculuk paylaşımı uygulamalarına saldırıyor

Faketoken şimdi de taksi ve yolculuk paylaşımı uygulamalarına saldırıyor

Kaspersky Lab araştırmacıları mobil bankacılık uygulamalarını hedefleyen Truva atı Faketoken’in yeni bir sürümünü keşfetti. Zararlı yazılımın yeni sürümü popüler taksi uygulamalarından kullanıcıların kimlik bilgilerini çalıyor.

22.08.2017Teknoloji
Kasperskynin ücretsiz VPN aracı kafaları fena karıştırdı

Kaspersky'nin ücretsiz VPN aracı kafaları fena karıştırdı!

Kaspersky'nin Android VPN uygulaması, çok fazla izin istediği için tartışma konusu oldu!

22.08.2017Teknoloji
Yazılım açıkları son çeyrekte 5 milyondan fazla saldırıya sebep oldu

Yazılım açıkları son çeyrekte 5 milyondan fazla saldırıya sebep oldu

Siber suçluların yazılım açıklarından faydalanmasını sağlayan exploit paketleri 2017’nin ikinci çeyreğinde siber tehdit ortamını beklenmedik bir şekilde değiştirdi. Kaspersky Lab ürünleri sadece 3 ay içerisinde, internete sızan arşivlerden çıkan exploitleri içeren beş milyondan fazla saldırı engelledi. Kaspersky Lab’ın 2017 2. Çeyrek Zararlı Yazılım Raporu’na göre çeyreğin sonuna doğru zirve yapan artış, söz konusu siber tehdidin kolay kolay azalma göstermeyeceğinin işaretini verdi.

18.08.2017Teknoloji
Saldırganlar yüzlerce büyük şirketin kullandığı yazılıma arka kapı gizledi

Saldırganlar yüzlerce büyük şirketin kullandığı yazılıma arka kapı gizledi

Kaspersky Lab uzmanları dünya çapında yüzlerce büyük şirket tarafından kullanılan bir sunucu yönetimi yazılımına yerleştirilmiş bir arka kapı keşfetti. Arka kapı aktif hale getirildiğinde saldırganlara daha fazla zararlı modülü sisteme indirme veya veri çalma imkanı sunuyor. Kaspersky Lab’ın söz konusu yazılımın sağlayıcısı olan NetSarang’ı uyarmasının ardından, şirket zararlı kodu yazılımından kaldırdı ve müşterileri için bir güncelleme yayınladı.

16.08.2017Teknoloji
Kaspersky Lab’dan Android için ücretsiz VPN

Kaspersky Lab’dan Android için ücretsiz VPN

Kaspersky Lab, Android cihazlara özel olarak internet üzerinden aktarılan kullanıcı verilerini korumaya yarayan yeni ücretsiz Kaspersky Secure Connection for Android uygulamasını kullanıma sundu. Uygulama kullanım kolaylığı ve mümkün olan en üst seviye koruma için çeşitli durumlara uyum sağlayabilmesiyle öne çıkıyor. Veri trafiği, cihazın bağlandığı Wi-Fi ağının yanı sıra, ziyaret edilen sitelerin ve açılan uygulamaların güvenlik seviyesine bağlı olarak otomatik olarak etkinleşiyor.

15.08.2017Teknoloji
Bu yılın sanal tehditleri: WannaCry ve ExPetr

Bu yılın sanal tehditleri: WannaCry ve ExPetr

2017 yılının ikinci çeyreği sofistike tehditlerin sayısında ve gelişiminde artışlara sahne oldu. Bunların arasında 3 adet sıfırıncı gün açığından faydalanma vakası ve daha önce benzeri görülmemiş olan iki saldırı vardı: WannaCry ve ExPetr. Uzmanların analizlerine göre bu iki fidye yazılımının kodu, bu derece yetenekli siber korsanlardan beklenmeyecek bir şekilde, yazılımlar tamamen hazır olmadan sızdırılarak kullanıldı. Bu vakalarla ve diğer yeni trendlerle ilgili birçok detay, Kaspersky Lab’ın en son üç aylık tehdit istihbaratı raporunda yayınlandı.

10.08.2017Teknoloji
Android kullanıcılarını vuran tehlike: Svpeng

Android kullanıcılarını vuran tehlike: Svpeng

Kaspersky Lab uzmanları, mobil bankacılığı hedef alan bir Truva atı olan Svpeng’in farklı bir sürümünü keşfetti. Daha çok hedefli saldırılarda kullanılan ‘tuş kaydedici’ özelliği kazanmış olan Svpeng, bankacılık işlemlerinde kullanılan bilgileri kaydediyor ve bunu yapmak için Android’in erişilebilirlik özelliklerinden faydalanıyor.

2.08.2017Teknoloji
Kuzey Koreli internet korsanları sırların değil paranın peşinde

Kuzey Koreli internet korsanları 'sırların değil paranın peşinde'

Güney Kore hükümetinin desteğiyle hazırlanan bir araştırmaya göre Kuzey Koreli internet korsanları giderek artan ölçüde devlet sırlarını değil, para elde edebileceği kuruluşları hedefliyor.

31.07.2017Teknoloji
Kasperskyden ücretsiz antivirüs geldi

Kaspersky'den ücretsiz antivirüs geldi!

Güvenlik firması Kaspersky Lab, yeni ücretsiz antivirüs seçeneğini ortaya çıkardı!

28.07.2017Teknoloji
Bankalara saldırmaya hazır bir Truva atı: NukeBot

Bankalara saldırmaya hazır bir Truva atı: NukeBot

Online bankacılık kullanıcılarının kimlik bilgilerini çalmaya yönelik tasarlanmış olan, NukeBot isimli yeni bir zararlı yazılım keşfedildi.

26.07.2017Teknoloji
Magala küçük işletmelerin parasını çalıyor

Magala küçük işletmelerin parasını çalıyor!

Kaspersky Lab araştırmacıları agresif reklam gösterimleri üzerinden para kazanan ve an itibarıyla ağırlıklı olarak Almanya ve ABD’de faaliyet gösteren yeni bir botnet keşfetti. Kurbanlarının bilgisayarlarına Magala Trojan Clicker adlı zararlı yazılımı bulaştıran suçlular, sahte reklam gösterimleri üretiyor ve her bir cihaz üzerinden 350 dolara kadar kazanç elde ediyor. Bu işten en zararlı çıkanlar ise, haberleri bile olmadan kötü niyetli reklamcılarla çalışan küçük işletmeler oluyor.

20.07.2017Teknoloji
Akıllı cihazları hedefleyen zararlı yazılımlar  2017’de iki kattan fazla arttı

Akıllı cihazları hedefleyen zararlı yazılımlar 2017’de iki kattan fazla arttı

Kaspersky Lab araştırmacılarına göre, akıllı cihazları hedef alan toplam zararlı yazılım örneği sayısı 7000'i geçti ve bunların yarısından fazlası 2017'de ortaya çıktı. 6 milyardan fazla akıllı cihaz kullanılan dünyamızda, insanlar kötü amaçlı yazılımlardan dolayı her geçen gün daha çok risk altına giriyor. Türkiye, saldırıya uğramış Nesnelerin İnterneti cihazlarının en çok bulunduğu 5. ülke oldu.

10.07.2017Teknoloji
Yetersiz siber güvenlik sanayiye yılda 497 bin dolar ödetiyor

Yetersiz siber güvenlik sanayiye yılda 497 bin dolar ödetiyor

Sanayi kuruluşlarının büyük bir kısmı siber güvenlik olaylarına karşı iyi bir şekilde hazırlanmış olduklarını düşünse de, bu güven sağlam bir temele dayanmıyor olabilir. Geçtiğimiz sene içerisinde endüstriyel kontrol sistemleri (EKS) alanında faaliyet gösteren her iki şirketten biri, bir ila beş saldırıya maruz kaldı. Kaspersky Lab’ın araştırmasına göre, sanayi kuruluşları yetersiz siber güvenlik sebebiyle yılda ortalama 497.000 dolar kaybediyor.

6.07.2017Teknoloji
Çocukları siber zorbalıktan korumanın 5 yolu

Çocukları siber zorbalıktan korumanın 5 yolu

Bu aralar yaz tatilinin keyfini çıkarmakla meşgul olan çocukların internette geçirmek için her zamankinden daha çok zamanı var. Çeşitli konularda bilgilenmek, sosyalleşmek ve oyun oynamak gibi amaçlarla genellikle keyifli vakit geçirdikleri dijital dünya, zaman zaman bazı problemleri de beraberinde getirebiliyor. Bunlardan birisi de tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok çocuğun hayatını olumsuz etkileyen siber zorbalık. İşte çocuğunuzun siber zorbalığa karşı güvende olması için yapabilecekleriniz...

5.07.2017Teknoloji
Kaspersky Lab’dan Android cihazlar için ücretsiz şarj ömrü uygulaması

Kaspersky Lab’dan Android cihazlar için ücretsiz şarj ömrü uygulaması

Kaspersky Lab, Android cihaz kullanıcıları için Battery Life adında yeni bir çözüm sundu. Bu ücretsiz uygulama, en olmadık durumlarda telefonlarının şarjının azalmaya başlamasına karşı, kullanıcılara yardımcı olmayı hedefliyor.

3.07.2017Teknoloji
Kasperskyde güvenlik açığı çıktı

Kaspersky'de güvenlik açığı çıktı!

Popüler antivirüs yazılımı şirketi Kaspersky'de birden fazla açık bulunduğu ortaya çıktı; neyse ki antivirüs devi elini çabuk tuttu!

30.06.2017Teknoloji
Dört bankadan biri kimlik doğrulamakta zorlanıyor

Dört bankadan biri kimlik doğrulamakta zorlanıyor

Kaspersky Lab’ın Finansal Kurumlarda Güvenlik Riskleri anketine göre, dünya çapındaki bankaların %24’ü dijital ve online bankacılık hizmetlerini gerçekleştirirken müşterilerinin kimliklerini doğrulamak konusunda sıkıntı yaşıyor. Bankaların yarısından fazlasının (%59) önümüzdeki üç sene içerisinde dolandırıcılık kaynaklı büyük finansal kayıplar yaşamayı beklemesi sebebiyle, Kaspersky Lab, kullanıcıların kimliğinin doğrulanması konusunun finansal kurumların siber güvenlik stratejilerinde merkezi bir rol oynaması gerektiği konusuna dikkat çekiyor.

28.06.2017Teknoloji
En çok Türkiyeye saldırdılar

En çok Türkiye'ye saldırdılar

FİDYECİ siber korsanlar en fazla Türkiye, Japonya, Vietnam ve Hindistan'a saldırdı.

26.06.2017Ekonomi
Fidyeci siber korsanlar en fazla Türkiyeye saldırdı

Fidyeci siber korsanlar en fazla Türkiye'ye saldırdı

Fidyeci siber korsanlar Nisan 2016-Mart 2017 döneminde en fazla Türkiye'ye saldırırken, Türkiye'de siber saldırıya uğrayan insanlar arasında fidye saldırısına maruz kalanların oranı yüzde 7,93 oldu.

26.06.2017Teknoloji
Siber saldırganların gözü sanayinin altyapısında

Siber saldırganların gözü sanayinin altyapısında

Son zamanlarda artış gösteren ve endüstriyel şirketleri hedef alan bir dizi oltalama ve ödeme engelleme saldırısının arkasındaki kişilerin, kurbanlarının proje ve operasyonel planlarının yanı sıra elektrik ve bilişim ağlarının şemalarını da çaldıkları ortaya çıktı. Kaspersky Lab’ın Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Acil Durum Müdahale Ekibi’nin bir raporunda ortaya çıkan detaylara göre, bu tür bilgiler saldırganların ana para kazanma yöntemiyle alakalı değil ve bu da siber suçluların gelecekteki niyetleriyle ilgili kaygıların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

20.06.2017Teknoloji
Google Play’de Android cihazları ele geçiren oyun

Google Play’de Android cihazları ele geçiren oyun!

Kaspersky Lab uzmanları Google Play Store üzerinden dağıtılan yeni ve farklı bir Truva atı keşfetti. Dvmap adlı Truva atı, Android akıllı telefonunuzda yalnızca yönetici erişimi haklarını elde etmekle kalmıyor, ayrıca sistem kütüphanesine zararlı bir kod aşılayarak cihazın kontrolünü ele geçirebiliyor. Başarılı olursa, yönetici erişimini iptal ederek tespit edilmekten kurtulabiliyor. Kaspersky Lab tarafından bildirilip Google Play Store’dan silinmesi sağlanan Truva atı, 2017’nin Mart ayından bu yana 50.000’den fazla kez indirildi.

12.06.2017Teknoloji
Seyahatte ve tatilde Wi-Fi mağduru olmayın

Seyahatte ve tatilde Wi-Fi mağduru olmayın

WiFi ağları uzaktan masum gibi görünse de; ücretsiz olarak bağlandığınız ve internet ihtiyacınızı karşılayan bu ağlar başınızı fena halde yakabilir. Güvenlik şirketi Kaspersky, bu çerçevede özellikle tatile çıkacaklara WiFi konusunda önemli uyarılarda bulundu.

10.06.2017Teknoloji
Kaspersky Lab Türkiye’ye yeni genel müdür

Kaspersky Lab Türkiye’ye yeni genel müdür

Kaspersky Lab, Türkiye ofisine Ivan Romashko’yu genel müdür olarak atadı. 2014 yılından bu yana şirket bünyesinde görev alan Romashko, Kaspersky Lab’ın Türkiye’deki faaliyetlerinden ve şirketin bölgedeki konumunu güçlendirmekten sorumlu olacak.

1.06.2017Teknoloji
Milyonlarca Android cihaz Ztorg ile zombileşti

Milyonlarca Android cihaz Ztorg ile zombileşti

Siber suçlular, agresif reklamcılıkla para kazandıran ve bir yıl içerisinde milyonlarca cihazı ele geçiren devasa bir botnet geliştirdi.

30.05.2017Teknoloji
Mobil fidye yazılımları 2017’nin ilk çeyreğinde 3 kattan fazla arttı

Mobil fidye yazılımları 2017’nin ilk çeyreğinde 3 kattan fazla arttı

Küresel çapta bir kabus haline gelen fidye yazılımları yılın ilk üç ayında da artış gösteriyordu. Kaspersky Lab’ın 2017’nin ilk çeyreği için hazırladığı rapora göre, mobil fidye yazılımları yılın ilk üç ayında tam 3,5 kat artış gösterdi. Tespit edilen mobil fidye yazılımı dosyalarının sayısı 218.625’e ulaşarak, bir önceki çeyrekte tespit edilen 61.832 dosyanın çok üzerinde seyretti. Tespit edilenlerin %86’sından fazlası Congur yazılım ailesine aitti. Tüm cihazları, sistemleri ve ağları hedef alan fidye yazılımlarının sayısı da artmaya devam etti. İlk üç ayda 11 yeni şifreleyici ailesi ve 55.679 yeni modifikasyona rastlandı.

24.05.2017Teknoloji
Fidye yazılımı WannaCry Kuzey Korenin saldırısı mı

Fidye yazılımı WannaCry Kuzey Kore'nin saldırısı mı?

Dünyayı sarsan siber saldırının arkasında kimin olduğu sorusu hâlâ gündemi meşgul ediyor. Şu an en çok konuşulan teorilerden biri de fidye yazılımının arkasında Kuzey Kore'nin olabileceği.

17.05.2017Teknoloji
Dünyayı sarsan siber saldırılarda Rus izi

Dünyayı sarsan siber saldırılarda Rus izi!

'Shadow Brokers' hacker grubunun dünya genelinde düzenlediği saldırılarda Rus izi olduğu iddia edildi.

13.05.2017Dünya
Dikkat Türkiyeyi de vurdu. İşte WanaCrypt0r 2.0 saldırısında son dakika gelişmesi....

Dikkat! Türkiye'yi de vurdu. İşte WanaCrypt0r 2.0 saldırısında son dakika gelişmesi....

İngiltere’deki sağlık sisteminden başlayan ve şimdiden farklı ülkelere ve 50 bin bilgisayardan fazlasına yayılan saldırının çaresi bulundu. Şu anda aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 74 ülkeye yayıldığı bilinen zararlı yazılım, WanaCrypt0r 2.0 adını taşıyor ve İngiltere’deki Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) yanı sıra, İspanya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi olan Telefonica’yı da etkiledi.

13.05.2017Teknoloji
WanaCrypt0r 2.0 Türkiyeyi de vurdu İşte siber saldırının çaresi...

WanaCrypt0r 2.0 Türkiye'yi de vurdu! İşte siber saldırının çaresi...

İngiltere’deki sağlık sisteminden başlayan ve şimdiden farklı ülkelere ve 50 bin bilgisayardan fazlasına yayılan saldırının çaresi bulundu. Şu anda aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 74 ülkeye yayıldığı bilinen zararlı yazılım, WanaCrypt0r 2.0 adını taşıyor ve İngiltere’deki Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) yanı sıra, İspanya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi olan Telefonica’yı da etkiledi.

12.05.2017Teknoloji
DDoS saldırılarındaki düşüşe aldanmayın

DDoS saldırılarındaki düşüşe aldanmayın

2017’nin ilk üç ayında görülen saldırılar, Kaspersky Lab’ın DDoS saldırılarının geçirmekte olduğu evrim konusunda 2016 yılı sonuçlarına dayanarak yaptığı tahminlerin doğru olduğunu ortaya çıkardı. Yılın ilk çeyreği aynı zamanda siber suçluların da dinlenmeye ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Karmaşık DDoS saldırılarının popülaritesi ilk çeyrekte artmaya devam etse de, saldırıların sayısında görülen genel bir düşüş ve ülkelere göre dağılımlarındaki değişim dikkatleri çekti.

11.05.2017Teknoloji
Anneler Gününde oltaya gelmeyin

Anneler Günü'nde oltaya gelmeyin!

Anneler Günü’ne birkaç gün kala siz de son dakika alışveriş yapanlardan biriyseniz, büyük olasılıkla anneniz için internette o özel hediyeyi arıyorsunuz. Ama bu şekilde son dakikada hediye ararken büyük olasılıkla aklınızdaki ilk şey internet güvenliği değil. Son dakika alışveriş çılgınlığı sırasında güvenliği göz ardı edip siber suç mağduru olmamak için Kaspersky Lab’ın yaklaşan Anneler Günü öncesinde özellikle online alışveriş kampanyalarından faydalanmayı düşünenler için hazırladığıbu tavsiyelere uyun ve oltaya gelmeyin!

10.05.2017Teknoloji
Dev şirketten USB bellekleri imha edin uyarısı

Dev şirketten "USB bellekleri imha edin" uyarısı

Teknoloji devi IBM, müşterilerine hediye olarak sunduğu USB bellekler için şok bir açıklama yaptı: "Kullanmayın; hemen imha edin!"

6.05.2017Teknoloji
Spam e-postalar 5000 kat azaldı

Spam e-postalar 5000 kat azaldı

2017’nin ilk aylarında dünyanın en büyük spam botnetinin gönderdiği toplu zararlı e-postaların sayısında 5000 kat düşüş yaşanırken, suçlular saldırılarında başarılı olmak için spam filtrelerini atlatmanın yeni yollarını öğreniyor.

4.05.2017Teknoloji
ATM’ler tek tuşla, saniyeler içinde soyuluyor

ATM’ler tek tuşla, saniyeler içinde soyuluyor

Kaspersky Lab uzmanları bir ATMitch vakasını eser miktarda delilden faydalanarak yeniden oluşturdu ve ATM’lerden para çalmanın gizemli bir yolunu keşfetti.

29.04.2017Teknoloji
Siber güvenlik uzman bekliyor

Siber güvenlik uzman bekliyor

Artık, kişisel ve işle ilgili önemli veriler internete bağlanabilen cihazlarda saklanırken, bu verileri ele geçirmek isteyen siber suçlular da amaçlarına yönelik yazılımlar yaratmaya devam ediyor. Bu durum, siber güvenliğin ve bu alanda çalışabilecek uzmanların önemini daha da arttıyor. Ancak, böyle giderse bu uzmanları bulmak kolay olmayacak. Araştırmalar göre 2020’de 1,5 milyon siber güvenlik uzmanı açığı olacağı öngörülüyor.

Saati 7 dolarlık DDoS saldırısı milyon dolar kaybettiriyor

Saati 7 dolarlık DDoS saldırısı milyon dolar kaybettiriyor

Kaspersky Lab’s uzmanları, karaborsada sunulan DDoS hizmetlerini inceleyerek bu yasa dışı işin ne boyutlara ulaştığının yanı sıra popülaritesini ve karlılığını da araştırdı. Endişe verici haber, hedeflenen şirketin binlerce, belki milyonlarca dolar kaybedebildiği noktada, saldırıların saatlik maliyetinin 7 dolar seviyesinde olması.

21.04.2017Teknoloji
Bugünkü siber saldırılar 20 yıl öncesiyle bağlantılı

Bugünkü siber saldırılar 20 yıl öncesiyle bağlantılı

“Moonlight Maze” adlı siber casusluk saldırıları 1990’ların sonlarında ABD’yi sallamıştı. Yirmi yıl sonra, araştırmacılar orijinal saldırının araçlarını ve modern bir APT (Gelişmiş Kalıcı Tehdit) ile olan bağlantılarını ortaya çıkardı.

5.04.2017Teknoloji
Çocuklar internette bir başına

Çocuklar internette bir başına!

Günümüzde online tehditlerin sayısı her geçen gün artarken, anne ve babaların çocuklarını korumaya daha fazla önem vermesi gerekse de bir çoğu çocuklarının karşı karşıya olduğu tehlikeleri göremiyor. Kaspersky Lab’ın yaptığı yeni bir araştırma, Türkiye’deki anne-babaların sadece %19’unun çocuklarının internet aktivitelerini sınırlamaya yardımcı yazılımlar kullandığını ortaya çıkardı. Diğer yandan, bu tür bir yazılım kullanmayan anne-babaların %15’i, çocukların interneti güvenli bir şekilde kullanmayı kendi kendilerine öğrenmelerinin daha iyi olduğunu düşünüyor.

29.03.2017Teknoloji
Her siber saldırı 861 bin dolarlık kayba neden oluyor

Her siber saldırı 861 bin dolarlık kayba neden oluyor

Tek bir siber güvenlik vakası büyük işletmeler için ortalamada 861.000 dolar maliyet oluşturuyor. KOBİ’ler için ise bu rakam 86.500 dolar. Daha da endişe verici olanı, kurtarma maliyeti saldırının keşif zamanına bağlı olarak önemli ölçüde artıyor. KOBİ'ler ilk ihlalden sonra bir hafta içerisinde tespit edilen saldırılar sonrasında toparlanmak için, bir gün içerisinde tespit edilen saldırılara kıyasla %44 daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabiliyor. Aynı koşullarda masraflar büyük işletmeler için %27 daha fazla oluyor. Bunlar, Kaspersky Lab'ın 2016 Kurumsal BT Güvenlik Riskleri anketine dayanan "BT Güvenliğinin İşletmeler Üzerindeki Etkisinin Ölçülmesi” adlı raporun ana bulguları...

27.03.2017Teknoloji
StoneDrill dünyayı tehdit ediyor

StoneDrill dünyayı tehdit ediyor

Shamoon zararlı yazılımı saldırılarının ardından şimdi de Orta Doğu’yu hedef alan yeni bir silici (wiper) Avrupa hedeflerine ilgi göstermeye başladı. StoneDrill adlı bu gelişmiş ve yıkıcı yazılım, tespit edilmeyi önleyici teknikler kullanıyor ve casusluk araçları barındırıyor.

8.03.2017Teknoloji