MENÜ

Kaspersky

Kaspersky ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kaspersky haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kaspersky haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 492 Kaspersky haberi bulunmuştur.

Kaspersky Haberleri

Güvenlik açığını tespit edene 100 bin dolarlık ödül

Güvenlik açığını tespit edene 100 bin dolarlık ödül

Kaspersky Lab, Global Şeffaflık Girişimi’nin bir parçası olan açık tespiti ödül programını, önde gelen bazı ürünlerinde keşfedilecek ve koordineli bir şekilde açıklanacak kritik açıklar için 100.000 ABD dolarına kadar ödüllerle genişletti. Kaspersky Lab’in Açık Tespiti Ödülü girişimindeki ortağı HackerOne platformuna üye herkes, bu ödülü kazanma fırsatına sahip.

8.03.2018Teknoloji
Kimlik avı saldırılarının yüzde 50sinden fazlası finansla ilgili

Kimlik avı saldırılarının yüzde 50'sinden fazlası finansla ilgili

Kaspersky Lab’in kimlik avıyla mücadele teknolojileri, 2017’de kullanıcıların kimlik avı için kullanılan sayfalara 246 milyon kez girme girişiminde bulunduğunu tespit etti. Bu girişimlerin %53’ünün finans dünyasıyla ilgili web sitelerini ziyaret etmeye yönelik olduğu belirlendi. Bu oran 2016’ya kıyasla 6 puan daha yüksek. Kaspersky Lab’in finansal tehditler analizine göre, kimlik avı saldırıları kaydedilmeye başlandığından beri ilk kez finansal kimlik avı girişimleri %50’nin üzerine çıktı.

1.03.2018Teknoloji
Akıllı evlere yönelik siber saldırı tehlikesine dikkat

Akıllı evlere yönelik siber saldırı tehlikesine dikkat!

Kaspersky Lab araştırmacıları, evdeki bağlantılı tüm modülleri ve sensörleri yönetmek için kullanılan bir akıllı bağlantı merkezinde çeşitli açıklar keşfetti. Yapılan analizlerde, saldırganların ürünün sunucusuna ulaşıp istedikleri kullanıcının kişisel verilerini içeren arşivleri indirebildiği ve böylece hesaplara erişebildiği görüldü. Saldırganlar bu şekilde ev sistemlerinin tüm kontrolünü ele geçirebiliyorlar.

27.02.2018Teknoloji
Ayrılıklar online hayatımızı riske atıyor

Ayrılıklar online hayatımızı riske atıyor

İnternet hesapları ve bağlantılı cihazların günlük yaşantımızdaki rolü arttıkça, bir ilişki içerisindeki insanların özel hayatlarının sınırlarını belirlemesi giderek zorlaşıyor. Peki çiftler ayrıldığında ne oluyor? Kaspersky Lab ve Toluna tarafından dünya genelinde yapılan araştırmaya Türkiye’den katılanların %28’i, eski eşlerine ait internet hesaplarından erişebildiklerine göz attığını belirtti. Terk edilen kişilerin intikam almak isteyebileceği düşünüldüğünde, bu günümüzde ayrılıkların ardından eşlerin karşı karşıya kaldığı risklerin yalnızca görünen kısmı.

23.02.2018Teknoloji
Siber suçlular, Telegram’daki açığı yaymak için zararlı bir yazılım kullandı

Siber suçlular, Telegram’daki açığı yaymak için zararlı bir yazılım kullandı

Kaspersky Lab araştırmacıları, Telegram masaüstü uygulamasındaki sıfır gün açığından faydalanan yeni bir zararlı yazılım saldırısı keşfetti. Açık sayesinde yayılan çok amaçlı zararlı yazılım, bulaştığı bilgisayara göre bir arka kapı ya da madencilik aracı olarak kullanılabiliyor. Yapılan araştırmada, açığın Mart 2017’den beri Monero ve Zcash gibi kripto para birimlerinin madenciliği için kullanıldığı belirlendi.

14.02.2018Teknoloji
Cryakl adlı fidye yazılımının şifresini çözen anahtarları yayınladı

Cryakl adlı fidye yazılımının şifresini çözen anahtarları yayınladı

Belçika Federal Polisi, Kaspersky Lab ile yapılan yakın çalışmanın ardından Cryakl adlı fidye yazılımının şifresini çözen anahtarları yayınladı. Yürütülen soruşturmada elde edilen anahtarlar, No More Ransom girişimiyle de paylaşılacak. Anahtarları paylaşan Belçika Federal Polisi de böylece, Hollanda Ulusal Polisi’nden sonra projede yer alan ikinci emniyet teşkilatı olacak.

13.02.2018Teknoloji
Kış Olimpiyatları siber suçluların hedefinde

Kış Olimpiyatları siber suçluların hedefinde

Olimpiyat Oyunları neredeyse her zaman, yenilikçi ve ezber bozan teknolojilerin kullanıldığı bir etkinlik olmuştur. Spor karşılaşmalarını çok daha verimli, eğlenceli ve etkileyici hale getirmek amacıyla kullanılan bu teknolojiler, tüm dünyada standartların değişmesine öncülük etmiştir. Bilgi teknolojileri, olimpiyat oyunlarının başarılı bir şekilde düzenlenmesinde çok önemli bir role sahip. Siber suçlular da bunu büyük bir fırsat olarak görüyor. 2018 Kış Olimpiyatları da buna dahil.

12.02.2018Teknoloji
Türkiye DDoS saldırısı altında

Türkiye DDoS saldırısı altında

Spam e-posta gönderenlerin kazara yaptığı DDoS saldırıları, siyasi sabotaj ve DDoS botnet sahiplerinin Bitcoin ile para kazanma çabaları… Bunlar, Kaspersky Lab'in, Kaspersky DDoS İstihbaratı'ndan* elde edilmiş verilere göre 2017'nin üçüncü çeyreği için hazırlanan raporda analiz edilen trendlerden bazıları...

9.02.2018Teknoloji
Benzin istasyonları siber saldırganlar için kolay hedef

Benzin istasyonları siber saldırganlar için kolay hedef

Kaspersky Lab araştırmacıları, dünyanın dört bir yanındaki benzin istasyonlarının uzaktan ele geçirilebilmesine neden olabilecek yıllardır bilinmeyen bir dizi açığın ortaya çıkmasına yardımcı oldu.Açıklar bir benzin istasyonun kontrol sisteminde bulundu. Halen 1000'in üzerinde yerde kurulu olan bu sistem internete bağlı olarak çalışıyor. Tehdit tespit edilir edilmez sistemin üreticisine bilgi verildi.

9.02.2018Teknoloji
Sevgililer Gününde gelecek bu tehlikeye hazırlıklı olun

Sevgililer Günü'nde gelecek bu tehlikeye hazırlıklı olun!

İlişkiler ilerlemeye başladığında dijital yaşantımızın bireyselliği azalıyor ve internetteki kişisel sınırlar ortadan kalkıyor. Bu da gizliliğimizi tehlikeye atabiliyor.

6.02.2018Teknoloji
Dizüstü bilgisayarların kamerasını kapatıyoruz

Dizüstü bilgisayarların kamerasını kapatıyoruz!

Kendisini tehlike altında hisseden kullanıcılar özel hayatlarını korumak ve kişisel verilerinin izlenmesini engellemek amacıyla bilgisayarlarını gizlemek de dâhil birçok yönteme başvuruyorlar. Kaspersky Lab tarafından yapılan son araştırma, risklerin farkında olan kullanıcı sayısının yeterli olmadığını gözler önüne sererken, farkında olanların ise kendilerini korumak için yanlış yöntemler kullandığını ortaya çıkardı.

1.02.2018Teknoloji
HASP lisans yönetim sisteminde güvenlik açığı tehlikesi

HASP lisans yönetim sisteminde güvenlik açığı tehlikesi

Kaspersky Lab ICS CERT araştırmacıları, lisanslı yazılımları etkinleştirmek için kurumlarda ve endüstriyel kontrol sistemlerinde sıkça kullanılan Hardware Against Software Piracy (HASP) lisans yönetim sisteminde çok sayıda ciddi açık buldu. Açıktan etkilenen sistem sayısı tüm dünyada yüz binlere ve hatta daha fazlasına ulaşabilir.

26.01.2018Teknoloji
Sesinizi telefondan gizli gizli dinleyen tehlike: Skygofree

Sesinizi telefondan gizli gizli dinleyen tehlike: Skygofree

Şimdiye dek eşi benzeri görüşmemiş yeni casus yazılımı Skygofree, konuma dayalı ses kayıtları almak gibi özelliklere sahip. Kaspersky Lab'a göre bu virüs şu an Android platformunu tehdit eden en tehlikeli spyware'lerden biri.

23.01.2018Teknoloji
Bilgisayarların yeni belası: Skygofree tehlikesi

Bilgisayarların yeni belası: Skygofree tehlikesi

Kaspersky Lab araştırmacıları, 2014'ten beri aktif olan ve büyük olasılıkla "saldırı amaçlı bir güvenlik ürünü" olarak siber gözetleme için tasarlanan gelişmiş bir mobil zararlı yazılım keşfetti. Skygofree adlı bu yazılım, ele geçirilen cihazlar üzerinden konum tabanlı ses kaydı gibi daha önce hiç görülmemiş özelliklere sahip. Bu casus yazılım, önde gelen mobil ağ operatörlerini taklit eden web sayfalarından yayılıyor.

17.01.2018Teknoloji
Meltdown ve Spectre tehlikesine aman dikkat

Meltdown ve Spectre tehlikesine aman dikkat!

Kaspersky Lab GReAT Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Ido Naor, Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

11.01.2018Teknoloji
Endüstriyel kurumlar hedefli saldırıların tehdidi altında

Endüstriyel kurumlar hedefli saldırıların tehdidi altında

BT Güvenliği Riskleri Anketine katılan endüstriyel şirketlerin dörtte birinin, bir tür siber saldırıyla karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. Endüstriyel kurumları hedef alan tehditler arasında 2017 yılında en hızlı artış gösteren ise, endişe verici bir şekilde hedefli saldırılar oldu. Kaspersky Lab, 2018'de fabrikaları daha güvenli hale getirmek için, siber güvenliğin yetersiz kaldığı noktalara yapılan hedefli saldırıları ortadan kaldırmanın çok büyük önem taşıdığını belirtiyor.

9.01.2018Teknoloji
Türkiye’de en çok sosyal medya hesapları hedef alınıyor

Türkiye’de en çok sosyal medya hesapları hedef alınıyor

Günümüzde banka hesapları arasında para transferi yapmaktan alışverişe, hava durumunu kontrol etmekten dışarı çıkmak için taksi çağırmaya kadar birçok farklı şey için internet üzerindeki hesaplarımıza sürekli giriş yapıyoruz. Peki, ihtiyacınız olduğunda hesabınıza giriş yapamazsanız ne olur? "Hatalı parola" mesajıyla karşılaşırsanız ne yaparsınız? Eve zamanında ulaşamaz veya yağmura mı yakalanırsınız? Gerçekte yaşanabilecekler bu saydıklarımızdan çok daha ciddi olabilir. Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırma, kullanıcıların internet üzerindeki hesaplarını koruma altına alırken yaşadığı ikilemi ortaya çıkardı.

5.01.2018Teknoloji
Yılbaşında bu hatayı yapmayın, verilerinizden olmayın

Yılbaşında bu hatayı yapmayın, verilerinizden olmayın!

İnternet üzerinden alışverişin en yoğun olduğun dönemlerden birine girdiğimiz bu günlerde, güvendikleri cihazları ele geçirilen tüketiciler hiç beklemedikleri bir ek maliyetle karşılaşabilir.

26.12.2017Teknoloji
Kullanıcılar korsan yazılım indirerek kendilerini riske atıyor

Kullanıcılar korsan yazılım indirerek kendilerini riske atıyor

Kullanıcılar acilen bir belgeyi veya görseli düzenlemeye ihtiyaç duyduğunda, güvenilir bir kaynak bulmak için zamanları veya fırsatları yoksa internette çok sayıda bulunan herkese açık, hatta kırılmış uygulamalardan ilk bulduğunu indirmeyi tercih ediyor.

22.12.2017Teknoloji
Bitcoin telefonunuza zarar verip çatlatabilir, dikkat

Bitcoin telefonunuza zarar verip çatlatabilir, dikkat!

Yeni keşfedilen bir Android zararlısı, telefonunuzda dijital para madenciliği ve çok daha fazlasını yapıp, onu gerçek anlamda "çatlatabiliyor".

22.12.2017Teknoloji
Antivirüs programları oyunlardaki performansı düşürüyor

Antivirüs programları oyunlardaki performansı düşürüyor

Günümüzde çoğu bilgisayarda bulunan güvenliğimizi sağlayan antivirüs programları oyunlardaki performansımızı düşürüyor. Bu performans düşüklüğünün önüne geçmek için...

19.12.2017Teknoloji
Kaspersky ABDnin yasaklama kararını temyize götürüyor

Kaspersky ABD'nin yasaklama kararını temyize götürüyor

Kaspersky Lab, ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın aldığı ve şirketin ürünlerinin federal kurumlarda kullanılmasını yasaklayan Bağlayıcı Faal Yönetmelik 17-01 kararını temyize götüreceğini açıkladı.

19.12.2017Teknoloji
Siber saldırılar düşük maliyetle nasıl gerçekleştiriliyor

Siber saldırılar düşük maliyetle nasıl gerçekleştiriliyor?

Kaspersky Lab araştırmacıları, gelişmiş tehdit gruplarının çalışma yöntemlerinde yeni ve çok önemli bir eğilim gözlemledi. Tehdit grupları, sıfır gün açıkları gibi gelişmiş ve pahalı saldırı tekniklerini kullanmaktan vazgeçmeye başladı. Bunların yerine hedefli sosyal mühendislik saldırılarıyla birlikte bilinen etkili zararlı yazılım tekniklerini kullanmayı tercih ediyorlar. Sonuç olarak ortaya, sıradan kurumsal güvenlik çözümlerini tespit etmesi güç olan zararlı saldırılar çıkıyor.

15.12.2017Teknoloji
Zayıf güvenlik önlemleri bulut destekli büyümeyi riske atıyor

Zayıf güvenlik önlemleri bulut destekli büyümeyi riske atıyor

Sağlam güvenlik stratejilerine sahip olmadan bulut tabanlı hizmetlere çabucak geçiş yapan kurumlar verilerini birçok servis ve uygulama arasında kontrol etmekte zorlanıyor. Kaspersky Lab tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, şirketlerin %35'i kurumsal bilgilerinin kendi sunucularında mı yoksa bulut hizmeti sağlayıcılarında mı olduğundan emin değil. Bu durum verinin güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamayı inanılmaz derecede güçleştiriyor. Bütünlüğü risk altında olan veri, maliyeti yüksek ciddi güvenlik sorunlarına yol açabiliyor.

14.12.2017Teknoloji
Fidye yazılımları şirketleri vuruyor

Fidye yazılımları şirketleri vuruyor!

Kaspersky Lab, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında yıl boyunca gerçekleşen tehditlerin sonuçlarını ve 2018 tehdit tahminlerini paylaştı. Etkinliğin özel konuğu Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Ekibi'nden Kıdemli Güvenli Güvenlik Araştırmacısı Yury Namestnikov, Türkiye'de ve dünyada kullanıcıların karşılaştığı sürekli gelişen karmaşık tehditlerle ilgili bir sunum yaptı.

12.12.2017Teknoloji
Fidye saldırılarının yüzde 26sı şirketleri hedef alıyor

Fidye saldırılarının yüzde 26'sı şirketleri hedef alıyor

2017'de fidye saldırılarına maruz kalanların %26,2'sini şirketler oluşturdu. 2016'da bu oran %22,6'ydı. Bunun nedeni, kurumsal ağları hedef alan üç benzersiz saldırıyla birlikte, şiddeti sürekli artan bu tehdit alanının tamamen değişime uğraması.

7.12.2017Teknoloji
IoT cihazları zayıf parolalar yüzünden saldırıya açık

IoT cihazları zayıf parolalar yüzünden saldırıya açık

Ağ bağlantısına sahip akıllı cihazların hayatımızı kolaylaştırmak için uygun birer yol olduğu düşünülüyor. Peki bu cihazlar siber güvenlik bakış açısına göre ne kadar güvendeler?

29.11.2017Teknoloji
Korumacı casus yazılımlar öevrenize zarar verebilir

Korumacı casus yazılımlar öevrenize zarar verebilir

Siber dünya günümüzde Android işletim sistemi için geliştirilen ticari casus yazılımlarla dolu. Sayıları sürekli artan bu yazılımların her biri sadece birkaç dolara satılıyor. Akrabalarınızı ve sevdiklerinizi izlemeyi sağlayan yasal ve faydalı yazılım araçları olarak tanıtılan bu ticari casus yazılımlar, 2017'nin ilk 9 ayında 120.000'den fazla Kaspersky Lab ürünü kullanıcısında tespit edildi. Bu rakam 2016'nın aynı dönemine göre yaklaşık iki kat arttı (70.000). Bu da, koruma amaçlı casus yazılımların ne kadar hızlı büyüdüğünü ortaya koyuyor.

27.11.2017Teknoloji
İş yerinde internetten arkadaş arayanlar şirket sırları açığa çıkıyor

İş yerinde internetten arkadaş arayanlar şirket sırları açığa çıkıyor!

"İş ile arkadaşlık karıştırılmaz" dense de Kaspersky Lab tarafından yapılan bir araştırma işletme sahiplerinin ve çalışanların, şirketlerini farkında olmadan riske attığını ortaya koyuyor. Birçoğu arkadaş bulmak için iş cihazlarını kullanıyor veya kendilerine uygun kişileri ararken şirket sırlarını açığa çıkarıyor.

24.11.2017Teknoloji
Çinli siber suçlular saldırılarını arttırdı

Çinli siber suçlular saldırılarını arttırdı

2017 yılının üçüncü çeyreği bizlere, Çince konuşan siber saldırganların kaybolmadığını; bunun tam aksine, birçok ülkeye ve endüstrinin birçok alanına karşı aktif bir şekilde siber casusluk kampanyalarını yürüttüklerini açıkça gösterdi. Kaspersky Lab tarafından, 3. çeyrekte hedefli gelişmiş saldırılarla ilgili yürütülen 24 araştırma projesinin 10'u, Çin bölgesindeki birden fazla siber saldırganın aktivitelerine odaklandı. Bu ve diğer eğilimlere, Kaspersky Lab'ın son üç aylık tehdit istihbarat özetinde değinildi.

15.11.2017Teknoloji
Antivirüs programlarının içinde virüs mü var

Antivirüs programlarının içinde virüs mü var?

Yeni bir saldırı, antivirüsünüzün sizi korumaya yönelik karantina özelliğini kullanarak bilgisayarınıza zararlı bulaştırabilir!

15.11.2017Teknoloji
Bitcoin hırsızları gözünü kullanıcıların birikimlerine dikti

Bitcoin hırsızları gözünü kullanıcıların birikimlerine dikti

Kaspersky Lab araştırmacıları, cihazın panosundaki adresi değiştirerek kullanıcıların cüzdanlarından kripto para birimi çalan yeni bir zararlı yazılım keşfetti. Suçlular; Bitcoin, Ethereum, Zcash, Dash, Monero ve diğer popüler kripto para birimlerini hedef alıyor. Elde edilen verilere göre, suçlular toplamda yaklaşık 140.000 dolar kazandı. Ek olarak, uzmanlar Monero madenciliği için tasarlanmış yeni bir Truva Atı'nın örneklerini de buldu.

13.11.2017Teknoloji
Spamciler Blockchain çılgınlığını fırsata çevirdi

Spamciler Blockchain çılgınlığını fırsata çevirdi

Kripto para birimlerine sahip olanlar, yeni yatırım fırsatlarını ve birikimlerini artırmanın yollarını arıyorlar; bu alana merak saranlar ise nakitsiz hayatın faydaları hakkında daha çok şey öğrenmeye çalışıyorlar. Öte yandan, kötü niyetli kullanıcılar da blockchain fenomeninin popülerliğini nasıl paraya çevireceklerini bulmak için uğraşıyorlar. Kaspersky Lab'in "2017'nin 3. Çeyreğinde Spam ve Kimlik Avı" raporuna göre, son dönemde bu yeni teknolojiye karşı duyulan heyecanı suistimal eden blockchain odaklı çok sayıda dolandırıcılık yöntemi tespit edildi.

9.11.2017Teknoloji
Rusça konuşan yeni hacker grubu finans kuruluşlarını avlıyor

Rusça konuşan yeni hacker grubu finans kuruluşlarını avlıyor

Kaspersky Lab araştırmacıları Eylül 2017’de Rusya, Ermenistan ve Malezya da dahil olmak üzere bir çok bölgede en az 10 finans kuruluşunu hedef alan yeni bir dizi hedefli saldırı tespit etti. Saldırıların arkasında Silence adında yeni bir grup bulunuyor. Silence, kurbanlarından para çalarken meşhur siber korsan grubu Carbanak ile benzeşen belirli bazı teknikler kullanıyor. Saldırılar henüz durmuş değil.

5.11.2017Teknoloji
ATMleri bekleyen büyük tehlike

ATM'leri bekleyen büyük tehlike

Kaspersky Lab, kolayca ATM soymaya yarayan yeni bir yazılım kiti keşfetti.

27.10.2017Teknoloji
Kasperskyden çok önemli Bad Rabbit virüsü açıklaması

Kaspersky'den çok önemli Bad Rabbit virüsü açıklaması

Son günlerde Avrupa'yı kasıp kavuran dijital alemin yeni tehlikesi Bad Rabbit hakkında güvenlik yazılımı kuruluşu Kaspersky'den açıklama geldi.

26.10.2017Teknoloji
Dikkat Bu virüs Türkiye’de de yayılmaya başladı

Dikkat! Bu virüs Türkiye’de de yayılmaya başladı

Bilgisayarı kilitleyerek sahibinden fidye isteyen virüs yazılımlarına bir yenisi eklendi. ‘Bad Rabbit’ (kötü tavşan) adlı virüsün Rusya ve Ukrayna’nın ardından Türkiye ve Almanya’ya da yayılmaya başladığı bildirildi. Bilgisayarı açmanın bedeli ise yaklaşık 300 dolar.

24.10.2017Dünya
Kasperskyden Global Şeffaflık Girişimi

Kaspersky'den Global Şeffaflık Girişimi

"Küresel Şeffaflık Girişimi" Kaspersky Lab'ın, girişimini güvence altına almak ve ürünlerinin kurumsal misyonu boyunca hizmet ettiği bütünlüğü ve güvenilirliği sağlamak adına, müşterilerini siber tehditlerden koruma taahhüdünün bir parçası olarak dikkat çekiyor.

24.10.2017Teknoloji
Online arkadaşlık hakkında acı gerçekler

Online arkadaşlık hakkında acı gerçekler

Online arkadaşlık servisleri ve uygulamaları Türkiye’nin yüzde 46’sı tarafından kullanılıyor olsa da, herkes pozitif deneyimlere sahip olamıyor. Kaspersky Lab'ın son araştırması, “O bir kişiyi” online ortamda arayan insanların hayal kırıklığına uğramış olabileceğini gösteriyor. Pek çok kullanıcı, sahte bilgi ve fotoğraflar, kötü amaçlı bağlantılar, bilgi almak için çalışan dolandırıcılar veya arayışları hakkında yalan söyleyen diğer insanlarla karşılaşıyor.

19.10.2017Teknoloji
Microsoft Wordde tehlikeli güvenlik açığı

Microsoft Word'de tehlikeli güvenlik açığı!

Kaspersky Lab, Adobe Flash Player'da önemli bir güvenlik açığı buldu!

18.10.2017Teknoloji
Rus antivirüs şirketi  casusluk iddialarını reddetti

Rus antivirüs şirketi casusluk iddialarını reddetti

CASUSLUK faaliyetlerinde kullanıldığı gerekçesiyle, geçen eylülde Amerikan kamu kuruluşlarında kullanılması yasaklanan Rus antivirüs programı Kaspersky Lab ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

11.10.2017Dünya
Devlet destekli korsanlar birbirlerinden çalıyor ve kopya çekiyor

Devlet destekli korsanlar birbirlerinden çalıyor ve kopya çekiyor

Kaspersky Lab’ın Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi’ne (GReAT) göre, ileri düzey siber saldırganlar, kurban verileri, saldırı alet ve teknikleri çalmak veya birbirlerinin altyapılarını kullanmak amacıyla diğer saldırgan gruplarını hackleyerek, güvenlik araştırmacılarının hatasız bir şekilde tehdit istihbaratı elde etmesini zorlaştırıyor.

9.10.2017Teknoloji
Antivirüs kuruluşu Kaspersky hakkında şok iddia

Antivirüs kuruluşu Kaspersky hakkında şok iddia

Yeni bir iddiaya göre Rus hacker'lar, NSA verilerine ulaşırken Kaspkersky'nin antivirüsünden faydalanmışlar!

7.10.2017Teknoloji
Saldırganlar kurbanlarını ofis belgesi yazılımıyla belirliyor

Saldırganlar kurbanlarını ofis belgesi yazılımıyla belirliyor

Kaspersky Lab uzmanları, saldırganların hedefli saldırıları başarılı bir şekilde faaliyete geçirmek için kullandıkları popüler belge-oluşturma yazılımında bir özellik keşfetti. Basit bir ofis belgesi açıldığında etkinleştirilen kötü niyetli bir uygulama, kurbanın cihazına yüklenen yazılım aracılığıyla bilgileri, kullanıcı etkileşimi olmadan otomatik olarak saldırganlara gönderiyor. Bu veriler, saldırganların hedeflenen aygıtı hacklemek için kurbanlardan nasıl yararlanmaları gerektiğini anlamalarını sağlıyor.

2.10.2017Teknoloji
Kripto para madencisi botnetler geri geldi

Kripto para madencisi botnetler geri geldi

Kaspersky Lab’ın zararlı yazılım araştırma ekibi, bulaştığı cihazlara bir kripto para birimi madenci yazılımı yükleyen ve zararlı bir yazılımın bulaştığı bilgisayarlardan oluşan iki botnet tespit etti. Meşru yazılımlar olan kripto para birimi madencileri, blockchain teknolojisini temel alan sanal para birimleri üretiyor. Uzmanlara göre, 4000 cihazdan oluşan bir ağ, sahiplerine ayda 30.000 dolardan fazla para kazandırabiliyor. Uzmanlar bir diğer örnekte ise suçluların 5000 bilgisayardan oluşan bir botnet ile 200.000 dolardan fazla gelir elde ettiğine şahit oldu.

28.09.2017Teknoloji
Okullar açıldı, öğrencilerin internet güvenliği için neler yapılmalı

Okullar açıldı, öğrencilerin internet güvenliği için neler yapılmalı?

Kaspersky Lab uzmanları; okullarda yeni eğitim ve öğretim döneminin başlaması ve bu nedenle çocukların internet üzerinde geçirecekleri zamanın artacak olması sebebiyle internet güvenliği, siber saldırılardan ve internet tehditlerinden korunmak için bazı tüyolar verdi.

18.09.2017Teknoloji
Rus güvenlik devi Kasperskye büyük şok

Rus güvenlik devi Kaspersky'e büyük şok

Rus Hükümeti ile bağlantıları olduğu iddiaları nedeniyle zor günler geçiren Kaspersky Lab, ABD merkezli mağaza zinciri Best Buy tarafından tamamen dışlandı!

13.09.2017Teknoloji
Türkiye’deki kullanıcılar verilerini yeterince korumuyor

Türkiye’deki kullanıcılar verilerini yeterince korumuyor

Dijital cihazlarımızı seviyoruz fakat yine de güvenliği göz ardı eden tehlikeli hareketlerle onları riske atabiliyoruz. Kaspersky'nin yaptığı ve Türkiye’yi kapsayan yeni bir araştırma, insanların verileri konusundaki çelişkili tutumlarını ortaya çıkardı.

11.09.2017Teknoloji