MENÜ

Karkamış Antik Kent

Karkamış Antik Kent ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Karkamış Antik Kent haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 25 Karkamış Antik Kent haberi bulunmuştur.

Karkamış Antik Kent Haberleri

Türkiye-Suriye sınırında dünya tarihini değiştirecek bulgular ortaya çıktı

Türkiye-Suriye sınırında dünya tarihini değiştirecek bulgular ortaya çıktı

Türkiye-İtalya ortaklığında Türkiye-Suriye sınırında yapılan kazıda, bilinen dünya tarihini değiştirecek bulgular ortaya çıktı. 8 yıldır yürütülen ve güvenlik nedeniyle ara verilen kazılarda, Hitit dönemine ait saraylar ve mühür gibi eserler gün ışığına çıkarılıyor

10.07.2019Seyahat
Mayın arayan dedektörler tarihi eser buluyor

Mayın arayan dedektörler tarihi eser buluyor

Gaziantep'in Karkamış ilçesinin Suriye sınırındaki antik kentte sürdürülen mayın temizleme çalışmaları sırasında, Roma dönemine ait çok sayıda tarihi eser de gün yüzüne çıkarıldı.

14.07.2010Gündem
TEK TEK YOK EDİLDİ

TEK TEK YOK EDİLDİ

GAZİANTEP'teki Karkamış Antik Kenti'nde 20 gün önce çıkarılan 21 anti tank mayınının ardından 131 tane daha anti tank mayını çıkarılarak imha edilirken toplam sayı 152'ye ulaştı.Karkamış Antik Kent'te 2,5 ay önce 680 bin metrekarelik alanda başlayan mayın temizleme çalışmalarında şu ana kadar 210 bin metrekarelik alanda tarama yapıldı. İhaleyi alan Nokta İnşaat ile Azerbaycan Ulusal Mayın Temizleme ekibi ANAMA'nın birlikte yürüttüğü ve dünyada ilk olarak yapılan elle mayın temizleme çalışmalarında şu ana kadar toplam 152 anti tank mayını çıkarıldı. Mayınlar askeri yetkililerin gözetiminde Suriye sınırında Fırat Nehri'nin kıyısındaki 3 değişik noktada 10'arlı gruplar halinde, yerin 5 metre altına gömülerek dinamitle patlatılıp imha edilirken, patlama sesi kilometrelerce uzaklıktan duyuldu. Ayrıca yine Karkamış İlçesi'ne 2 kilometre uzaklıkta patlama yapılmasına rağmen gürültüsü ilçeden hissedildi.Haber: Ahmet KAYA - Kamera: Mehmet BULUT / GAZİANTEP,(DHA)

19.06.2010Haber
Dünyanın en eski şehirleri arasındaki Gaziantep, ziyaretçilerini bekliyor

Dünyanın en eski şehirleri arasındaki Gaziantep, ziyaretçilerini bekliyor

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve kuruluşu Milattan Önce 3650 yılı olarak bilinen Gaziantep, dünyanın en eski ve en kadim 10 şehri arasında yer alıyor. Dülük Antik Kenti, Zeugma Antik Kenti, Rumkale, Karkamış Antik Kenti, Tilmen Höyük gibi önemli tarihi kalıntılarının yanı sıra Gastronomi dalında UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler ağına girerek önemli bir turizm potansiyeline sahip olan kent ziyaretçilerini bekliyor.

25.06.2019Seyahat
Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin:  Haydi Kızlar Yönetime diyoruz

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin: 'Haydi Kızlar Yönetime' diyoruz

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın yeniden aday gösterdiği Fatma Şahin, CNN TÜRK'te 40 programında Buket Aydın'ın sorularını yanıtladı.

27.03.2019Gündem
Gaziantep’te her kesime ulaşacak projeler

Gaziantep’te her kesime ulaşacak projeler

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yeniden aday gösterilen Fatma Şahin, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi seçim beyannamesini açıkladı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ‘Yükselen Gaziantep Vizyon Projeleri’ altında toplanan ve kentin geleceğini doğrudan şekillendirecek projelerin, kentte yaşayan herkese dokunacağını söyledi.

22.02.2019Gündem
Karkamış Arkeopark 2018’de ziyarete açılacak

Karkamış Arkeopark 2018’de ziyarete açılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Karkamış Antik Kenti Arkeoparkı'nı, 12 Mayıs 2018'de törenle ziyarete açacaklarını söyledi.

6.07.2017Gündem
Çingene kızın arkadaşları kimin elinde

Çingene kızın arkadaşları kimin elinde?

Cevap belli. ABD’de bir üniversite, Zeugma’nın nadide parçalarını elinde tutuyor ve vermemekte diretiyor. Mozaiklerin Mona Lisa’sının boynu bükük mü kalacak? “Kalmayacak” diyenler var... Örneğin, devlet kadar çalışıp, yurt dışına kaçırılmış eserlerin bugüne kadarki en geniş listesini çıkaran sade vatandaş Yaşar Yılmaz.

31.07.2015Hayat
1 milyon 150 bin metrekarelik alan temizlendi

1 milyon 150 bin metrekarelik alan temizlendi

Milli Savunma Bakanı (MSB) İsmet Yılmaz, bugüne kadar Valiliklere verilen yetkiler ile toplam 1 milyon 150 bin 297 metrekarelik alanın mayın temizliğinin yapıldığını belirterek, “TSK birlikleri tarafından da 10 bin 951 adet mayın temizlenmiştir. 2004’den 2011’e kadar, mayın nedeniyle 204 TSK personeli hayatını kaybetmiş, 742 TSK personeli de yaralanmıştır” dedi.

3.05.2013Gündem
Suriye sınırındaki antik kentte kazı sürüyor

Suriye sınırındaki antik kentte kazı sürüyor

GAZİANTEP’in Karkamış İlçesi’nde Suriye sınırına ’sıfır’ noktadaki Karkamış Antik Kenti’nde bir yıldan buyana devam eden kazılardan çıkan bulgular basına tanıtıldı. Bir bölümü Suriye sınırları içinde bulunan ve Türkiye sahasındaki bölümü mayından temizlenerek turizme açılma çalışmaları süren antik kentin askeri alanda bulunması nedeniyle kazılar güven altında sürüyor.

9.10.2012Gündem
Karkamış’ta ‘gümrük kapısı’ temizliği

Karkamış’ta ‘gümrük kapısı’ temizliği

Gaziantep’in Karkamış ilçesinde Suriye sınırında bulunan Antik Kent’te mayınların temizlenmesi işleminin tamamlanmasının ardından yeni gümrük kapısının yapılacağı alanda mayın temizliği başladı.

7.09.2011Gündem
Büyük temizlik başladı

Büyük temizlik başladı

Gaziantep'in Karkamış ilçesinde Suriye sınırında bulunan Antik Kent'te mayınların temizlenmesi işleminin tamamlanmasının ardından yeni gümrük kapısının yapılacağı alanda mayın temizliği başladı.

7.09.2011Ekonomi

4.06.2000Gündem

Yazar Sonuçları

Bir tamlama olarak deniz

Denizi pek çok tamlamada kullanıyoruz. Bazen doğru, bazen yanlış. Peki bu denizli tamlamalar işinin 4 bin yıl önce kayıtlara geçtiğini biliyor muyuz?

29.06.2019