MENÜ

Karadzic

Karadzic ile ilgili tüm haberleri, son dakika Karadzic haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Karadzic haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 269 Karadzic haberi bulunmuştur.

Karadzic Haberleri

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan Karadzic mesajı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Karadzic mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosnalı sırpların eski lideri Radovan Karadzic'in ömür boyu hapse mahkum edilmesi kararına ilişkin "Boşnak kardeşlerimizin acısını yok etmese de, bu kararı adaletin tecellisi bakımından yerinde buluyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

21.03.2019Dünya
Adalet Bakanı Gülden Karadzic mesajı

Adalet Bakanı Gül'den "Karadzic" mesajı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'in ömür boyu hapse mahkum edilmesi kararına ilişkin, "Srebrenitsa soykırımı modern Avrupa tarihinde kara bir lekedir. Hiçbir mahkeme kararı vicdanlardaki yarayı kapatamaz." değerlendirmesinde bulundu.

20.03.2019Gündem
Dışişleri Bakanlığından Bosna Kasabı Karadzic açıklaması

Dışişleri Bakanlığından Bosna Kasabı Karadzic açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'in müebbet hapse mahkum edilmesi kararının Boşnakların acısını dindirmeyeceğini ancak adaletin tecellisi bakımından doğru bir karar olduğunu bildirdi.

20.03.2019Dünya
Son dakika... Bosna Kasabı Karadzic hakkında temyiz kararı açıklandı

Son dakika... Bosna Kasabı Karadzic hakkında temyiz kararı açıklandı

"Bosna Kasabı" olarak da bilinen eski Sırp lider Radovan Karadzic, temyiz davasında müebbet hapse mahkum edildi.

20.03.2019 Dünya
Bosna Kasabı Karadzicin temyiz kararı yarın açıklanacak

'Bosna Kasabı' Karadzic'in temyiz kararı yarın açıklanacak

Hollanda'nın Lahey şehrindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) 2016'da hakkında 40 yıl hapis cezası verilen Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'in temyiz kararı yarın açıklanacak.

19.03.2019Dünya
Katliamda o ayrıntılar dikkat çekti...  Sırbistandan jet açıklama geldi

Katliamda o ayrıntılar dikkat çekti... Sırbistan'dan jet açıklama geldi

Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic, Yeni Zelanda'daki terör saldırısını gerçekleştiren teröristin camiye giderken aracında Sırpça Çetnik şarkıları dinlemesi ve silahının üzerinde Sırp tarihi figürlerin isimlerinin bulunmasına ilişkin, "Sırbistan'ın terör saldırısıyla hiçbir alakası yoktur." dedi.

15.03.2019Dünya
Teröristin silahındaki tarihi figürler dikkati çekti

Teröristin silahındaki tarihi figürler dikkati çekti

Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde bulunan iki camiye düzenlenen terör saldırısının faili Brenton Tarrant'ın saldırıda kullandığı silahın üzerine yazdığı isimler ve camiye gelirken aracında çalan şarkı dikkati çekti.

15.03.2019Dünya
Bağımsız Bosna Hersek 27 yaşında

Bağımsız Bosna Hersek 27 yaşında

Yugoslavya'nın parçalanmaya başlamasının ardından 29 Şubat-1 Mart 1992'de yapılan referandumla bağımsızlığına kavuşan Bosna Hersek, bağımsızlığının 27. yılını kutluyor.

28.02.2019Dünya
Savaş suçlusu Karadzic temyiz kararına kadar serbest kalmak istiyor

Savaş suçlusu Karadzic temyiz kararına kadar serbest kalmak istiyor

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından daha önce hakkında 40 yıl hapis cezası verilen savaş suçlusu eski Sırp siyasetçi Karadzic, hakkındaki temyiz kararı açıklanana dek serbest kalmak istiyor.

12.12.2018Dünya
Aliya İzetbegoviç, vefatının 15. yılında anılıyor

Aliya İzetbegoviç, vefatının 15. yılında anılıyor

Bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç, vefatının 15. yılında saygıyla anılıyor.

19.10.2018Dünya
Srebrenitsa Soykırımı nedir

Srebrenitsa Soykırımı nedir?

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımının kurbanları her yıl 11 Temmuz'da anılmaya devam ediyor. En az 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce hunharca katledildiği Srebrenitsa Soykırımı, aradan 23 yıl geçmesine rağmen Boşnak halkı için unutulmayan bir dram olarak görülüyor. Peki, Srebrenitsa Soykırımı nedir?

11.07.2018Dünya
Bosna kasabına müebbet

Bosna kasabına müebbet

‘Bosna kasabı’ lakaplı Ratko Mladiç, dün eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde görülen davasında 1995 yılında yaşanan Srebrenitsa Soykırımı dahil 10 ayrı suçtan hüküm giydi. Müebbet hapis cezası verilen Mladiç, suçlamaları redderken kurban yakınları buruk bir memnuniyet yaşıyor.

22.11.2017Dünya
Son dakika Bosna kasabı hakkında tarihi karar...

Son dakika! Bosna kasabı hakkında tarihi karar...

HOLLANDA’nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), ‘Srebrenitsa kasabı’ olarak bilinen ve aralarında çocukların da bulunduğu sekiz binden fazla insanın ölümünden sorumlu tutulan eski Sırp komutan Ratko Mladiç hakkındaki kararını açıkladı. Soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçunun da aralarında bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan Mladiç, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararının en önemli unsurlarından birini 74 yaşındaki Mladiç’in soykırımdan suçlu bulunması oluşturuyor. Savunma avukatı ise davayı temyize götüreceğini duyurdu. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY), "Bosna Kasabı" olarak bilinen eski Sırp komutan Ratko Mladic hakkında müebbet hapis cezası vermesini, "adalet için çok önemli zafer" olarak nitelendirdi.

22.11.2017Dünya
3 soruda Mladiç davası ve Srebrenitsada yaşananlar

3 soruda Mladiç davası ve Srebrenitsa'da yaşananlar

Hollanda'nın Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi, 1995'te Srebrenitsa'da 8 binden fazla Müslüman erkeğin öldürülmesinden sorumlu tutulan Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç ile ilgili kararını bugün verecek.

22.11.2017Dünya
Laheyde şok karar: Sırp lider Seselj beraat etti

Lahey'de şok karar: Sırp lider Seselj beraat etti

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Sırp savaş suçu zanlısı Vojislav Seselj hakkında beraat kararı verdi.

31.03.2016Dünya
Bosna kasabına 40 yıl

Bosna kasabına 40 yıl

‘Bosna Kasabı’ lakaplı eski Sırp lider Radovan Karadziç, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ndeki dünkü karar duruşmasında, 1995 yılında 8 binin üzerinde Müslüman erkek ve çocuğun öldürüldüğü Srebrenitsa soykırımından suçlu bulundu. Karadziç, 10 ayrı suçtan toplamda 40 yıl hapse mahkûm edildi.

24.03.2016Dünya
Ve mahkeme açıkladı: Karadzic Srebrenicada soykırım suçu işledi

Ve mahkeme açıkladı: Karadzic Srebrenica'da soykırım suçu işledi

Hollanda Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic ile ilgili kararını açıkladı. Yargıçlar, Karadzic'in 8 bin Müslüman'ın katledildiği Srebrenica'da soykırım suçu işlediği yönünde karar vererek, Sırp lideri 40 yıl hapse mahkûm etti. Karadzic, 'insanlığa karşı suç'tan da hüküm giydi.

24.03.2016Haber
Ve mahkeme açıkladı: Bosna Kasabı Radovan Karadzic Srebrenicada soykırım suçu işledi

Ve mahkeme açıkladı: Bosna Kasabı Radovan Karadzic Srebrenica'da soykırım suçu işledi

Hollanda Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic ile ilgili kararını açıkladı. Yargıçlar, Karadzic'in 8 bin Müslüman'ın katledildiği Srebrenica'da soykırım suçu işlediği yönünde karar vererek, Sırp lideri 40 yıl hapse mahkûm etti. Karadzic, 'insanlığa karşı suç'tan da hüküm giydi. Kararın açıklanmasının ardından BM savcısı, "Adalet yerini buldu" yorumunu yaptı.

24.03.2016Dünya
Bosna kasabı Radovan Karadzicin adı bir öğrenci yurduna verildi

Bosna kasabı Radovan Karadzic'in adı bir öğrenci yurduna verildi

Bosnalı Sırplar, Başkent Saraybosna'nın güneydoğusundaki Pale kasabasında bir öğrenci yurduna 'Bosna kasabı' olarak anılan Radovan Karadzic'in adını verdi.

21.03.2016Dünya
Sırbistanın en iyisi Nemanja Matic

Sırbistan'ın en iyisi Nemanja Matic

Sırbistan'da yılın en başarılı futbolcusuna verilen "Altın Top Ödülü"ne İngiltere'nin Chelsea takımında forma giyen Nemanja Matic layık görüldü.

21.12.2015Futbol
İsrailli yönetici ve askerler Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak

İsrailli yönetici ve askerler Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak

İsrail'in, Mavi Marmara olayına ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) yargılanamayacağı iddiasıyla yapılan başvurunun reddedildiğini bildirdi.

7.11.2015Dünya
Srebrenitsada hayatını kaybedenler soykırımın 20nci yıldönümünde anıldı

Srebrenitsa'da hayatını kaybedenler soykırımın 20'nci yıldönümünde anıldı

Bugün Srebrenitsa Soykırımı'nın 20'nci yıldönümü... 1995 yılında Bosna'da yaşanan ve 8 bini aşkın Müslüman'ın erkek kadın, çocuk yaşlı demeden Sırp güçlerince öldürüldüğü katliamın yıldönümü için Srebrenitsa'da anma töreni düzenlendi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, tören alanında yaptığı konuşmada, uluslararası toplulukların bu olayları önleyemediğini belirterek, "Eğer bir arada durursak soykırımlar yaşanmaz" dedi.

11.07.2015Dünya
Başbakan Ahmet Davutoğlundan Kerry’ye yanıt

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan Kerry’ye yanıt

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile müzakereden söz eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye tepki göstererek “Bazı aykırı, insanlık vicdanını isyan ettiren sesler duyuyoruz Batı’dan. Esed’le müzakere edilmeliymiş. Bütün bu katliamlardan sonra, kırmızı çizgi diye çektiğiniz kimyasal silahlara rağmen Esed’in elini sıkarsanız, o sıktığınız el tarih boyunca insanlık vicdanının hafızasından silinmeyecektir. Ha Hitler’in, ha Miloseviç’in, ha Radovan Karadziç’in, ha Saddam’ın eli sıkılmış, ha Esed’in eli sıkılmış” dedi.

18.03.2015Gündem
Karadziç’in şahidi Mladiç

Karadziç’in şahidi Mladiç

Bosna’daki savaşta sivillere yönelik yaptığı katliamlardan dolayı “Bosna Kasabı” olarak adlandırılan Sırp general Ratko Mladiç, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICTY) Bosnalı Sırpların eski siyasi lideri Radovan Karadziç’in duruşmasında tanık olarak dinlendi.

28.01.2014Dünya
Git ve sözlerimi çarpıt

Git ve sözlerimi çarpıt

Kimse neden bahsettiğini tam olarak anlamasa da Slavoj Zizek dünyanın en ünlü filozofu.
Ona ‘felsefenin rock starı’ diyorlar.
Dehayla delilik arasında gidip gelen bir hiperaktif, gördüğüm en süratli düşünen insan ve müthiş sevimli bir karakter…
‘Sapığın Sinema Rehberi’ adlı muhteşem filminin devamı ‘Sapığın İdeoloji Rehberi’ dünyada gösterime girdi.
İstanbul’da otelinin resepsiyonunda buluşmak istiyor.
Çok uykusu olduğu için bastıra bastıra “Sadece yarım saat” diyor.
Neyse ki konuşmaya başladı mı kendini durdurabilmesi epey zaman aldığı için söyleşi bir buçuk saat sürüyor.
Barda kola shot’larıyla (içki içmiyor) ve kahkahalarla devam ediyor!
Röportaj sonrası beynimin genleştiğini hissediyorum!
İşte Sloven filozof ve psikanalist Zizek’ten Gezi Parkı, aşk ve dünyanın gidişatıyla ilgili uyarılar…

14.12.2013Kelebek
Karadziç’e kötü haber

Karadziç’e kötü haber

Hollanda’nın Lahey şehrinde bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Yugoslavya Savaş Suçları mahkemesi “Bosna Kasabı” olarak da bilinen Radovan Karadziç’in “soykırım”la yargılanmasına karar verdi.

11.07.2013Gündem
Bosna Kasabı Karadziçin beraatine iptal

'Bosna Kasabı' Karadziç'in beraatine iptal

Hollanda'nın Lahey şehrinde bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Yugoslavya Savaş Suçları mahkemesi, 1992-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı sırasında Bosnalı Müslümanlar ile Hırvatların öldürülmesi ve kötü muameleye maruz bırakılmasıyla ilgili davada, Radovan Karadziç'in "soykırım"la yargılanmasına karar verdi.

11.07.2013Gündem
Unutulmayan kara tarih: Srebrenitsa

Unutulmayan kara tarih: Srebrenitsa

Bundan 18 yıl önce, 1995 yılının 11 Temmuz gününde, insanlık hafızalardan asla silinemeyecek bir katliama tanık oldu. Bosna’da 1992-1995 yılları arasında yaşanan, Müslümanların ve Hırvatların etnik temizliğe uğradığı ve toplamda 100 bin kişinin hayatını kaybettiği savaşın en korkunç anları Srebrenitsa da yaşandı.

11.07.2013Gündem
Davutoğlu: Suriyede Alevi ve Kürt devleti kurulması mümkün değil

Davutoğlu: Suriye'de Alevi ve Kürt devleti kurulması mümkün değil

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye içinde mini bir Alevi ve mini bir Kürt devleti kurulması mümkün mü? Bence hayır. Lazkiye, Banyas ve Tartus kesiminde Alevi toplumu daha fazla, yüzde 60-70 oranında ama barış içinde birlikte yaşıyorlar. Eğer dışardan (provokasyon) olmazsa böyle bir gelecek (ayrı devlet ihtimali) görmüyorum" dedi.

25.01.2013Gündem
Karadziç savunmasına pişkinlikle başladı: Beni ödüllendirmeniz gerek

Karadziç savunmasına pişkinlikle başladı: Beni ödüllendirmeniz gerek

Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadziç, Lahey’de bulunan savaş suçları mahkemesindeki savunmasına bugün başladı. Karadziç, savunmasında savaş suçlarıyla suçlanmak yerine barışı sağlamak amacıyla çalıştığı için ödüllendirilmesi gerektiğini söyledi.

16.10.2012Gündem
Bosna seçiminde Srebrenica krizi

Bosna seçiminde Srebrenica krizi

Bosna-Hersek’teki yerel seçimlerden, Müslümanların efsanevi lideri Aliya İzzetbegoviç’in partisi ülke çapında zaferle ayrıldı. Ancak 1995’te Bosnalı Sırpların soykırımına sahne olan Srebrenica’da, kenti terk etmek zorunda kalan Müslümanlara oy kullandırılmadı. Sırplar, belediye başkanlığını alabilir.

8.10.2012Gündem
Sırp kasabın son umudu Yunan cumhurbaşkanı

Sırp kasabın son umudu Yunan cumhurbaşkanı

Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanan Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadziç’in umudu, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karalos Papulyas oldu.

18.08.2012Gündem
Karadziç’e ilk aklama

Karadziç’e ilk aklama

Osmanlı ordusunun 623 yıl önce Kosova’da Sırp ordusunu yenmesini “Yas Günü” olarak anan milliyetçi Sırplara, dün Lahey’den morallerini yükseltecek bir haber geldi.

28.06.2012Gündem
Evet, Karadzic’le görüştüm

Evet, Karadzic’le görüştüm

Fransa’nın eski aşırı sağcı lideri Jean-Marie Le Pen, tarihi bir itirafta bulundu.

21.02.2012Gündem
‘Son kasap’ ormanda yakalandı

‘Son kasap’ ormanda yakalandı

Sırp yetkililer, BM savaş suçları mahkemesince aranan son firari Hadziç’i ormanda sahte kimlikle yakaladı. Hadziç, 1992-1993 arasında ilan edilen ‘Krajina Sırp Cumhuriyeti’nin liderliğini yaparken yüzlerce ölümden sorumlu tutuluyor.

20.07.2011Gündem
Erdoğan: Geldiniz yemin ettiniz, ne oldu

Erdoğan: Geldiniz yemin ettiniz, ne oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokrasilerde muhalefetin en az iktidar kadar önemli olduğunu belirterek, “Ama muhalefet konumunu bilemiyorsa marjinalleşiyorsa o zaman bu ülkede ileri demokrasiden bahsedemeyiz. Hele hele anamuhalefet marjinalleşirse bu büyük tehlikedir. Siz kalkar da 'İki arkadaşımız burada yemin etmedikçe biz yemin etmeyeceğiz' derseniz bu marjinal bir düşüncedir ve bak geldiniz yemin ettiniz, ne oldu” diye konuştu.

12.07.2011Gündem
CHPnin icadı kendi hoşuna bile gitmedi

CHP'nin icadı kendi hoşuna bile gitmedi

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında ana muhalefet partisi CHP'yi Nasreddin Hoca fıkrasıyla eleştirdi. Başbakan, ''Nasreddin Hoca'ya sormuşlar: Bugüne kadar ne icat ettin? O da demiş ki ekmekle kar yemeyi ben keşfettim ama benim bile hoşuma gitmedi.. CHP'nin boykotu da Nasreddin Hoca fıkrası gibi. CHP bir boykot icat etti ama kendisinin bile hoşuna gitmedi'' dedi. Erdoğan'ın bu sözleri salonda gülüşmelere neden oldu. Ağustos'ta Ramazan ayının başlayacağına da dikkat çeken Başbakan Erdoğan, AK Partili vekillere bir de uyarıda bulundu: Kaymak iftarlara, zengin iftarlarına gitmeyin...

12.07.2011Gündem
Onlar ayakkabılarını gönderdi siz de gönderin

Onlar ayakkabılarını gönderdi siz de gönderin

2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da yaşanmış en büyük soykırım olan Srebrenitsa soykırımı, Genç Boşnaklar tarafından, 9-10 Temmuz tarihlerinde Taksim Meydanı'nda düzenlenecek etkinliklerle kınanacak.

7.07.2011Gündem
Mladiç mahkeme salonundan çıkartıldı

Mladiç mahkeme salonundan çıkartıldı

Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi yargıçları, Bosnalı Sırpların eski komutanı general Ratko Mladiç'in duruşma sırasında devamlı sözlerini kesmesi üzerine mahkeme salonundan çıkartılması emrini verdi.

4.07.2011Gündem
İkinci kez mahkemeye çıkacak

İkinci kez mahkemeye çıkacak

Savaş suçundan tutuklanan Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç, yarın Lahey'de eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesinde ikinci kez hakim karşısına çıkarılacak.

3.07.2011Gündem
Lahey Palas’ta Karadziç’le buluşacak

Lahey Palas’ta Karadziç’le buluşacak

Bosna Savaşı sırasında binlerce Müslüman’ın ölüm emrini veren eski Sırp generali Ratko Mladiç, Lahey’de bir tür ‘Küçük Yugoslavya’da yaşayacak.

1.06.2011Gündem
Mladiçten temyiz başvurusu

Mladiç'ten temyiz başvurusu

Bosnalı Sırplar'ın eski Komutanı Ratko Mladiç'in Lahey'deki Savaş Suçları Mahkemesi'ne sınırdışı edilme kararını bugün temyiz edeceği açıklandı.

30.05.2011Gündem
AB için Kasap’ı yakaladılar

AB için Kasap’ı yakaladılar

8 bin Bosnalı Müslüman’ın öldürüldüğü Srebrenica kentinde İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa’nın en büyük katliamını gerçekleştiren Sırp komutan Ratko Mladiç, 16 yıl sonra bir ‘ihbar’ üzerine Belgrad yakınlarında bir köyde ele geçirildi.

26.05.2011Gündem
Ortadoğu’yu korkutan senaryo

Ortadoğu’yu korkutan senaryo

2005 yılında Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin öldürülmesiyle ilgili iddianamenin Lahey’deki özel mahkemeye sunulmasıyla Lübnan’da geri sayım başladı. Mahkeme 6 hafta içinde iddianameyi değerlendirecek. Suriye ve Hizbullah’ın önde gelen isimleri suçlanabilir. Lübnan’da sinirler gergin.

18.01.2011Dünya
İtalya isyan etti

İtalya isyan etti

İtalya'nın Genova kentinde taraftar terörüne takılan ve tatil edilen İtalya-Sırbistan maçı hakkında henüz karar açıklanmadı.

19.10.2010Futbol

Yazar Sonuçları

Vekâlet savaşını Ankara'ya sıçratanlar

RUSYA Büyükelçisi Karlov’a suikastı, havadaki şu üç kızışma ışığında değerlendirin.

20.12.2016

Aliya İzzetbegoviç ve Saraybosna

Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı ve halkının 'Bilge Kral' olarak adlandırdığı Aliya İzzetbegoviç'in 11.ci Ölüm yıldönümü

19.10.2014