MENÜ

Kamu Denetçiliği Kurumu

Kamu Denetçiliği Kurumu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kamu Denetçiliği Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kamu Denetçiliği Kurumu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 403 Kamu Denetçiliği Kurumu haberi bulunmuştur.

Kamu Denetçiliği Kurumu Haberleri

Bursu kesilen öğrenciye KDK çözümü

Bursu kesilen öğrenciye KDK çözümü

Okuduğu üniversiteden not dökümünü alamayınca TDK’dan bursu kesilen Türk dili ve edebiyatı bölümü öğrencisinin sorununu KDK çözdü.

12.10.2019Eğitim
Belediye işçilerine ek ödemenin yolu açıldı

Belediye işçilerine ek ödemenin yolu açıldı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) belediye şirketlerinde çalışan yaklaşık 400 bin kişinin ilave ek ödeme (tediye) almasını sağlayacak bir karara imza attı.

4.10.2019Ekonomi
Başvuruları görüşülüyor

Başvuruları görüşülüyor

Çocukları PKK terör örgütü tarafından kaçırılan ailelerin Diyarbakır HDP il binası önündeki eylemi sürerken Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç “Bize yapılan başvurular inceleniyor” dedi.

13.09.2019Gündem
KDKden ‘yüksek lisans sınavı’ kararı

KDK'den ‘yüksek lisans sınavı’ kararı

KDK, yüksek lisans sınavıyla ilgili sadece kazanan öğrencileri açıklayan, puanlara ait bilgi vermeyen üniversitenin uygulamasının hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu sonucuna ulaştı.

4.09.2019Eğitim
KDK 40 yaşını geçmiş yüksek lisans öğrencilerini haklı buldu

KDK 40 yaşını geçmiş yüksek lisans öğrencilerini haklı buldu

KDK, yaşlarını gerekçe göstererek öğrenim kredisi ve burs başvurularını reddeden Kredi ve Yurtlar Kurumu hakkında kendilerine başvuran 40 yaşını geçmiş yüksek lisans öğrencilerini haklı buldu. Kurum, ilgili idarenin kredi, burs verme süreç ve imkânlarını iyileştirmek, geliştirmekle yükümlü olduğu belirterek Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, kredi ve burs tahsislerindeki yaş sınırı mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde tavsiye yazısı gönderdi.

26.06.2019Eğitim
KDKden emekli maaşından hacize karşı tavsiye kararı

KDK'den "emekli maaşından haciz"e karşı tavsiye kararı

KDK, vergi borcundan dolayı emekli maaşının üçte biri kesildiği için şikayetçi olan vatandaşı haklı bularak, haczin kaldırılması, yapılan kesintilerin anaparasının iade edilmesine ilişkin tavsiye kararı verdi.

21.06.2019Ekonomi
KDK haklı buldu, ÖSYM kabul etmedi

KDK haklı buldu, ÖSYM kabul etmedi

YKS’ye girmek için ücretini internet üzerinden yatıran; ancak ödeme işlemi tamamlanmadığı gerekçesiyle başvurusu iptal edilen Merihan Neris Canak’ın mağduriyetinin giderilmesi için KDK'ya başvurdu. KDK, öğrencinin YKS’ye girmesine izin verilmesi yönünde ÖSYM’ye tavsiye kararı verdi. Ancak ÖSYM, hatanın öğrenciye ait olduğunu belirterek, talebi kabul kabul etmedi.

11.06.2019Eğitim
KDKden ‘öğretmen mülakatı’ kararı

KDK'den ‘öğretmen mülakatı’ kararı

KDK, öğretmen mülakatlarında yöneltilen soruların cevap anahtarlarının hazırlanmasına, başarılı olamayanlara itiraz yollarının gösterilmesine yönelik tavsiye kararı verdi.

4.06.2019Eğitim
KDK eşi ağır engelli emeklinin mağduriyetine son verdi

KDK eşi ağır engelli emeklinin mağduriyetine son verdi

Kamu Denetçiliği Kurumu, bayramlarda verilen ikramiye tutarı nedeniyle geliri muhtaçlık sınırının üstüne çıktığı gerekçe gösterilerek evde bakım yardımı kesilen vatandaşın mağduriyetini önledi.

2.06.2019Ekonomi
Yargı reformu ne zaman açıklanacak

Yargı reformu ne zaman açıklanacak?

2023'e kadar yargı alanında yapılacak reformların ne zaman açıklanacağı, hukukçular başta olmak üzere pek çok vatandaş tarafından merak ediliyor. Söz konusu yargı reformunun detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak. Peki, yargı reformu ne zaman açıklanacak?

30.05.2019Gündem
Ombudsmandan TCDD’ye YHT uyarısı

Ombudsmandan TCDD’ye YHT uyarısı

KAMU Denetçiliği Kurumu’na başvuran bir vatandaş, trenlerde emniyet kemerinin zorunlu olmasını istedi.

17.05.2019Gündem
Kamuya ‘hızlı yanıt’ daveti

Kamuya ‘hızlı yanıt’ daveti

TBMM Dilekçe ve İnsan Haklarını İnceleme Karma Alt Komisyonu dün toplandı.

15.05.2019Gündem
Kaydı silinen öğrenci KDK kararıyla okuluna döndü

Kaydı silinen öğrenci KDK kararıyla okuluna döndü

Atatürk Üniversitesi’nde ders sonucu kaydında yanlışlık yapıldığı için ilişiği kesilen yüksek lisans öğrencisi, KDK kararıyla okula yeniden kabul edildi.

14.05.2019Eğitim
Eğlence için sahiplenme

Eğlence için sahiplenme

Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK), ismi açıklanmayan bir kişi, Çankaya Belediyesi’nin çocuklara, semt sakinlerine saldırdığını belirttiği sokak köpekleriyle ilgili önlem almadığını iddia ederek şikâyette bulundu.

14.05.2019Gündem
Kira yardımı almak isteyenler dikkat KDK kararını verdi

Kira yardımı almak isteyenler dikkat! KDK kararını verdi

Kamu Denetçiliği Kurumu, yıkılma riski bulunan evini boşaltan ve kira yardımı talebi belediye tarafından reddedilen vatandaş için devreye girdi.

29.04.2019Ekonomi
Hem okuyan hem de çalışanlara müjde

Hem okuyan hem de çalışanlara müjde

Kamu Denetçiliği Kurumu, aynı zamanda üniversite eğitimini sürdürebilmek için iş yerindeki nöbetlerinin düzenlenmesi talep eden sağlık çalışanının sorununu çözüme kavuşturdu.

29.04.2019Kampüs
Habersiz açılan sabit hatlar e-Devletten öğrenilebilecek

Habersiz açılan sabit hatlar e-Devlet'ten öğrenilebilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, vatandaşların adlarına açılan sabit hatları öğrenebilmeleri için e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulama hizmeti verilmesini kararlaştırdı.

27.04.2019Ekonomi
KDKya başvurdu, nöbeti eğitimine göre düzenlendi

KDK'ya başvurdu, nöbeti eğitimine göre düzenlendi

KDK, üniversite eğitimini sürdürebilmek için iş yerindeki nöbetlerinin düzenlenmesi talep eden sağlık çalışanının sorununu çözüme kavuşturdu.

27.04.2019Eğitim
KDKye başvurdu, nöbeti eğitimine göre düzenlendi

KDK'ye başvurdu, nöbeti eğitimine göre düzenlendi

Kamu Denetçiliği Kurumu, aynı zamanda üniversite eğitimini sürdürebilmek için iş yerindeki nöbetlerinin düzenlenmesini talep eden sağlık çalışanının sorununu çözüme kavuşturdu.

27.04.2019Ekonomi
KDK öğrenim kredisini bursa çevirdi

KDK öğrenim kredisini bursa çevirdi

KDK, yüzde 79 engelli yüksek lisans öğrencisinin kredisinin bursa dönüştürülmesini sağladı.

26.04.2019Eğitim
Okul öncesi öğretmenleri için ‘dinlenme’ tavsiyesi

Okul öncesi öğretmenleri için ‘dinlenme’ tavsiyesi

KDK, Türk Eğitim Sen’in, teneffüslerde dinlenme haklarını kullanamayarak, çocuklara gözetmenlik görevlerini sürdüren okul öncesi öğretmenler ile ilgili şikayetini haklı bularak, MEB’e koşulların iyileştirilmesini tavsiye etti.

3.04.2019Eğitim
Venezuela’da Guaido’nun dokunulmazlığının kaldırılması istendi

Venezuela’da Guaido’nun dokunulmazlığının kaldırılması istendi

Venezuela’da, kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido’nun dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

2.04.2019Dünya
Engelli öğrenci KDK’ya başvurdu, katkı payını geri aldı

Engelli öğrenci KDK’ya başvurdu, katkı payını geri aldı

Engelli öğrenciden alınan katkı payı, KDK'nin girişimiyle iade edildi.

9.03.2019Eğitim
‘Ombudsmanlık İsveç’e bizim kültürümüzden gitti’

‘Ombudsmanlık İsveç’e bizim kültürümüzden gitti’

Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, ‘ombudsman’lık kurumunun 5 yıl Osmanlı’da yaşayan İsveç Kralı 12. Şarl vasıtasıyla İsveç’e, oradan da dünyaya yayıldığını söyledi.

8.03.2019Avrupa
KDKdan tavsiye kararına uyan ÖSYMye teşekkür

KDK'dan tavsiye kararına uyan ÖSYM'ye teşekkür

KDK, tavsiye kararına uyarak ‘nöbetçi nüfus müdürlüğü’ uygulamasını tüm sınavları kapsayacak şekilde genişleteceğini açıklayan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) kararını memnuniyetle karşıladı.

16.02.2019Eğitim
Yargıtay bürokrasiden yakındı

Yargıtay bürokrasiden yakındı

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, “Devlet, vatandaşıyla olan uyuşmazlıkları çağdaş ve barışçıl bir şekilde çözmenin yollarını bulmalıdır. Adli yargıda davaların üçte birinin tarafının kamu olduğu sistemde, yargının iş yükünün düşmesi mümkün değildir” dedi.

15.02.2019Gündem
Bilete erken sefer

Bilete erken sefer

‘Doğu Ekspresi’ tren biletleri ile ilgili büyük bir tur operatörünün yöneticisinin iddiasına göre, bazı küçük acenteler Doğu Ekspresi’nden erkenden toplu bilet aldı. Biz de bu şirketlerden birine ulaştık. Vatandaş bilete ulaşamazken, acente yetkilisi biletleri eylül-ekim gibi aldıklarını savundu.

13.02.2019Ekonomi
Doğu Ekspresi biletleri karaborsaya düştü

Doğu Ekspresi biletleri karaborsaya düştü

1310 kilometrelik güzergahı izleyen Doğu Ekspresi treninin biletlerini bulmak zorlaştı. Karaborsaya düşen biletler nedeniyle vatandaşlar şikayet etmeye başladı.

11.02.2019Ekonomi
Liseliler ‘İyi Yönetim İlkeleri’ için yarışıyor

Liseliler ‘İyi Yönetim İlkeleri’ için yarışıyor

KDK ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, lise öğrencileri için ‘İyi Yönetim İlkeleri Yarışması’ düzenliyor. 17 Aralık’ta başlayan yarışma, 22 Şubat’a kadar devam edecek. İstanbul’da okuyan lise öğrencilerinin katıldığı yarışmanın sonuçları, 19 Mayıs Gençlik Haftası’nda açıklanacak. Yarışmanın birincisi, 5 bin TL’lik ödülü almaya hak kazanacak.

11.02.2019Eğitim
Doğu Ekspresi biletleri bulunamıyor Vatandaşlar şikayet etti

Doğu Ekspresi biletleri bulunamıyor! Vatandaşlar şikayet etti

Ankara-Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi biletlerinin bulunamaması nedeniyle vatandaşlar Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuru yaptı.

9.02.2019Ekonomi
Yargı için stratejik adım

Yargı için stratejik adım

Mesleki yeterlilik sınavı, hâkim-savcı yardımcılığı sistemi, tüketici ve kentsel dönüşüm uyuşmazlıklarında da arabuluculuğun dava şartı haline getirilmesi gibi önemli düzenlemeleri içeren yeni dönemde yargının yol haritası niteliğini taşıyan Yargı Reformu Strateji Belgesi (YRSB) Bakanlar Kurulu’ndan vize aldı.

2.02.2019Gündem
Sınavlardaki kimlik mağduriyeti önlenecek

Sınavlardaki kimlik mağduriyeti önlenecek

KDK, nüfus cüzdanını kaybedenlerin mağduriyet yaşamaması için tüm sınavlarda sınav merkezlerinde nöbetçi nüfus müdürlüğü uygulamasına geçilmesine yönelik tavsiye kararı aldı.

26.01.2019Eğitim
KDK sayesinde diplomasına kavuştu

KDK sayesinde diplomasına kavuştu

İki yılını bitirdiği fakülteden önlisans diploması alamayan genç, KDK’ya yaptığı başvuru sonucunda,  diplomasını almaya hak kazandı.

25.01.2019Eğitim
Terk eden yanacak

Terk eden yanacak

Taslakta, hayvanlara yönelik şiddet ve kasten öldürme fiillerinin suç kapsamına alınması yönünde düzenlemeler öngörülüyor. Sahipli hayvanlarını sokağa terk edenlere de yaptırım getirilmesini hedefliyoruz.

25.01.2019Gündem
Bakan Pakdemirli açıkladı: O ödemeler yarın başlayacak

Bakan Pakdemirli açıkladı: O ödemeler yarın başlayacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Eylül-ekim-kasım dönemi çiğ süt destekleme ödemeleri yarın başlayacak ve 260 bin üreticiye iki grup halinde 255 milyon lira ödenecek." dedi.

24.01.2019Ekonomi
KDK’dan Gonzi kriteri

KDK’dan Gonzi kriteri

Tekir kedi Gonzi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Hayvan Hastanesi’ndeki röntgen çekimi sırasında zarar gördü. Sahibinin Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) yaptığı şikâyet ise belediyelerin bu merkezlerdeki eksikliklerini gözler önüne serdi. KDK, tavsiye kararıyla yeni kriterler getirdi.

20.01.2019Gündem
Ölüm aylıkları kesilenlere müjde

Ölüm aylıkları kesilenlere müjde

KAMU Denetçiliği Kurumu’ndan (KDK) sonra Anayasa Mahkemesi (AYM) 2. Bölümü de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hatalı bağlandığı gerekçesiyle ölüm aylığı kesinleri sevindiren bir örnek karara imza attı.

18.01.2019Ekonomi
Gündem 24 Video - 15.01.2019

Gündem 24 Video - 15.01.2019

Gündem 24 Video - 15.01.2019

15.01.2019Özet
Ombudsman uyarmış: Firar ediyorlarsa önlem al

Ombudsman uyarmış: Firar ediyorlarsa önlem al

Danıştay'ın ‘ayrımcılık’ olarak nitelendirdiği Türk ve yabancı uyruklu mahkûmların açık cezaevlerine alınmasında farklı süreler uygulanması konusunda Kamu Denetçiliği Kurumu’nun da (Ombudsman) Adalet Bakanlığı’nı uyardığı ortaya çıktı.

15.01.2019Gündem
500 bin kişinin emekli maaşı kurtuldu

500 bin kişinin emekli maaşı kurtuldu

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başkanı Başdenetçi Şeref Malkoç, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) 20 yıldır aldığı maaş, “Hatalı bağlanmış” diye kesilen Mustafa Demirci’nin sorununun çözüldüğünü, KDK’nın bu örnek kararıyla aynı durumdaki on binlerce emeklinin maaşının kesilmekten kurtarıldığını açıkladı.

15.01.2019Gündem
Eğitimde 2018 yılına sınavlar damga vurdu

Eğitimde 2018 yılına sınavlar damga vurdu

Eğitimde 2018 yılında köklü değişiklikler yaşandı. Yeni liselere geçiş sistemi ve üniversitelere giriş sınavı bu yıl ilk kez uygulandı. Milli Eğitim Bakanlığı’na Ziya Selçuk getirildi. Bakan Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu’nu açıkladı.‘Öğrenci Andı’ tartışması da uzun süre gündemde kaldı.

1.01.2019Eğitim
Görme engelli öğrenci işaret dili dersinden muaf tutuldu

Görme engelli öğrenci işaret dili dersinden muaf tutuldu

Eğitim gördüğü üniversitenin işaret dili dersinden muaf olabilmek için KDK’ya başvuran görme engelli öğrencinin mağduriyeti giderildi.

29.12.2018Eğitim
KDKden MEBe tavsiye kararı

KDK'den MEB'e tavsiye kararı

KDK tarafından, LGS hakkında yapılan şikayetlerin giderilmesi yönünde MEB’e tavsiyede bulunuldu.

25.12.2018Eğitim
Matematik öğretmeni sorunu KDK tarafından çözüldü

Matematik öğretmeni sorunu KDK tarafından çözüldü

KDK’nın girişimiyle, matematik öğretmeni olmayan öğrencilerin mağduriyeti giderildi.

25.12.2018Eğitim
Bakan Gül şehit Eren Bülbülün mezarını ziyaret etti

Bakan Gül şehit Eren Bülbül'ün mezarını ziyaret etti

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül, Trabzon’un Maçka ilçesinde, geçen yıl PKK’lı teröristlerin erzak çaldığını ihbar edip, yer gösterirken de açılan ateşle şehit olan Eren Bülbül’ün (15), mezarını ziyaret etti.

22.12.2018Gündem

Yazar Sonuçları

‘Ombudsman’dan yabancı yatırımcıya ‘Bize güvenin’ mesajı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başkanı Başdenetçi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Kamu Denetçisi Sadettin Kalkan’la gazeteye geldiğinde önce kurumun temel görevine işaret etti:

11.02.2019

Ankara söz verdi: Hayvan hapishaneleri yapmayacağız

Geçen gün bakanlar, avukatlar, veterinerler, sivil toplum kuruluşları ve hayvan hakları savunucularından oluşan bir grupla Ankara’da buluştuk.

31.01.2019

Seyahat hukuku

Tur şirketi yurtdışı seyahatinizi bir ay kala iptal etti ve mağdur oldunuz. Bu tip bir mağduriyet halinde, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde turun fiyatına göre il ya da ilçe hakem heyetlerine başvurabilirsiniz. Tur fiyatı hakem heyetine başvuru sınırı olan 8 bin 480 liranın üstündeyse, tüketici mahkemesine dava açmanız gerekir.

28.01.2019

Ombudsmana başvuru ücretsiz

Hak arama yolu olarak aklınıza sadece mahkeme mi geliyor? Artık kamunun eylem, işlem, tutum ve davranışlarına karşı mahkemeden önce başvurabileceğiniz bir şikâyet mekanizması var: Yedi yaşına giren Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık) Kurumu.

21.01.2019