MENÜ

Kalyon Enerji

Kalyon Enerji ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kalyon Enerji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 108 Kalyon Enerji haberi bulunmuştur.

Kalyon Enerji Haberleri

İlk YEKA türbini dönüyor

İlk YEKA türbini dönüyor

Türkiye yenilenebilir enerjide bir basamağı daha geride bırakıyor. Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumunun 2017’de düzenlenen ilk YEKA ihalesinin ardından kurulan 100 milyon dolarlık fabrikada üretim başlıyor. Yüzde 65 yerlilik şartına uygun yapılan fabrikada rüzgâr türbini üretilecek. Türbinler 5 bölgedeki santrallarda 1.1 milyon evin elektriğini karşılayacak.

7.11.2019Ekonomi
İlk rüzgar türbini fabrikası kasım sonunda devreye girecek

İlk rüzgar türbini fabrikası kasım sonunda devreye girecek

Siemens Gamesa Üst Yöneticisi (CEO) Ebru Çiçekliyurt, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projesinin ilk türbin fabrikasının inşaatını İzmir Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nde bitirdiklerini belirterek, "Yerli ve ithal üretim ekipmanları fabrikamıza gelmiş ve yerleşmiş durumda. Kasım sonu itibarıyla bu fabrika üretime hazır hale geliyor olacak." dedi.

6.11.2019Ekonomi
İlk yerli güneş paneli üretimine 2020de başlanacak

İlk yerli güneş paneli üretimine 2020'de başlanacak

Kalyon Enerji, Ankara'da kuracağı entegre güneş panel fabrikası için Çinli CETC ile iş birliği anlaşması imzaladı.

26.10.2019Ekonomi
En verimli santral

En verimli santral

2017’deki ilk YEKA ihalesini kazanan Kalyon Enerji 400 milyon dolarlık fabrika ve 1.1 milyar dolarlık güneş santralı yatırımı ile önümüzdeki yıl üretime başlıyor. Fabrikadaki paneller yüzde 22 gibi çok yüksek verimlilik oranı ile enerji üretecek.

26.10.2019Ekonomi
Milyarlık rüzgâr... 4 şehirde açılan 2. rüzgâr enerjisi ihalelerine 9 talip çıktı

Milyarlık rüzgâr... 4 şehirde açılan 2. rüzgâr enerjisi ihalelerine 9 talip çıktı

SON dönemde yeniden yapılandırmalar ve yüksek borçluluk oranları ile gündeme gelen enerji sektörü bu hafta büyük bir ihaleye sahne olacak.

27.05.2019Ekonomi
TÜREBde bayrak değişimi

TÜREB'de bayrak değişimi

TÜREB'in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yıldırım oldu.

10.03.2019Ekonomi
Güneşe doğru küçük adımlar

Güneşe doğru küçük adımlar

Güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji ihalelerinden yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki YEKA-2 GES iptal edildi. Yetkililer şimdi büyük bir santral yerine daha küçük çaplı enerji santrallarının kurulmasına yönelik adımlar atılması gerektiğini belirtirken, yeni ihalelerin de bu yönde olacağı dile getiriliyor.

15.01.2019Ekonomi
RES kurulu gücü yüzde 60 artacak

RES kurulu gücü yüzde 60 artacak

Özel sektörün kurmak istediği yeni rüzgar enerjisi santrallerine kapasite tahsisi için yapılan yarışmada 2,110 megawatt kapasitenin dağıtımı dün tamamlanırken, yarışmada en yüksek kapasite payını Polat Enerji aldı.

30.12.2017Ekonomi
Rüzgar enerjisi santrallerinde kıran kırana yarış

Rüzgar enerjisi santrallerinde kıran kırana yarış

Özel sektörün kurmak istediği yeni rüzgar enerjisi santrallerine (RES) kapasite tahsisi için yapılan yarışmada 2,110 megawatt (MW) kapasitenin dağıtımı dün tamamlanırken, yarışmada en yüksek kapasite payını Polat Enerji aldı.

29.12.2017Ekonomi
İlk YEKA’larda çalışmalar başladı

İlk YEKA’larda çalışmalar başladı

Kalyon Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, Türkiye’nin ilk yerli entegre güneş paneli üretim tesisi için hafriyat çalışmalarına başladıklarını, rüzgârda ise Siemens’in henüz üretimde olmayan yeni nesil platformunu taahhüt ettiğini söyledi.

28.10.2017Ekonomi
Kalyon Enerji ve Hanwhadan ortak girişim şirket

Kalyon Enerji ve Hanwha'dan ortak girişim şirket

Kalyon Enerji Yatırımları AŞ ve Hanwha Q Cells Hong Kong Ltd. ortak girişim şirketlerinin kurulması için Rekabet Kurumuna başvurdu.

18.09.2017Ekonomi
‘YEKA tüketiciye olumlu yansıyacak’

‘YEKA tüketiciye olumlu yansıyacak’

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, rüzgar YEKA ihalesinde konsorsiyum olarak verdikleri kilovatsaat başına 3,48 dolar/cent fiyatın elektrik fiyatlarını aşağı çekeceğini ve tüketiciyi olumlu yönde etkileyeceğini belirterek, “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) tarifesinde kilovatsaat başı 10,5 dolar/cent olan satış fiyatı, böylece üçte bire düşmüş oldu. Rüzgar YEKA için 2019’da türbin fabrikası üretime geçer. Geçer geçmez de santral kurulumuna başlarız ve 2021’in sonuna kadar bin megavat kapasiteyi tamamlamış oluruz." dedi.

10.08.2017Ekonomi
Yok böyle rüzgâr

Yok böyle rüzgâr!

Rüzgârda ilk YEKA ihalesini Siemens-Türkerler-Kalyon ortaklığı açık eksiltmede fiyatı 3.48 dolar/cent’e kadar indirerek kazandı. Enerji Bakanı Albayrak, rüzgârda yerli katkı payıyla 10.3 dolar/cent olan alım fiyatının 3.48 cent’e düşürülerek, bir dünya rekoru kırıldığını söyledi. Bir yandan elektrik fiyatı düşerken, diğer yandan yerli türbin üretimi için de yeni bir dönem başlıyor.

3.08.2017Ekonomi
YEKA ihalesi sonuçlandı

YEKA ihalesi sonuçlandı

Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Kaynakları ve Bağlantı Kapasitelerinin tahsisine ilişkin ihale tamamlandı. Açık eksiltme usulü ile gerçekleştirilen ihalede 3,48 dolar cent kilovatsaat ile en düşük teklifi veren konsorsiyum Siemens Türkerler Kalyon Enerji oldu

3.08.2017Haber
YEKA ihalesi sonuçlandı İşte kazanan grup

YEKA ihalesi sonuçlandı! İşte kazanan grup

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, bin megavatlık Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi 8 konsorsiyumun katılımıyla başladı. Bakanlıkta yapılan ihalenin komisyon başkanlığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Alparslan Bayraktar gerçekleşti. Kıran kırana geçen ihalede 4. oturumdan sonra 2 firma yarışmaya devam etti. Alman Siemens-Türkerler-Kalyon ve Çinli MingYang-İlk İnşaat arasında geçen açık eksiltmenin kazananı 3,48 dolar sen/KWS ile Alman Siemens oldu. Çinli Mingyang 30. tur başlarken ihaleden çekildi.

3.08.2017Ekonomi
Çayırhan için 1,1 milyar dolarlık yatırım

Çayırhan için 1,1 milyar dolarlık yatırım

Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Celal Koloğlu, özelleştirme ihalesine en düşük teklifi veren katılımcı oldukları Çayırhan'da toplamda 800 megavatlık bir santral kurulacağını belirterek, "Burada 1,1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilecek. 500 kişi santralde, bin 500 kişi kömür çıkarma işleminde çalışmak üzere toplamda 2 bin kişiye istihdam sağlanacak." dedi.

6.02.2017Ekonomi
Kalyon Holding’den küresel atak

Kalyon Holding’den küresel atak

Yurtiçi ve yurtdışında yatırımlarına devam eden Kalyon Holding, yurtdışındaki yatırım atağına hız verdi.

6.11.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı 4 ilde binlerce çalışan işe alınacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! 4 ilde binlerce çalışan işe alınacak

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bazı şirketlere proje bazlı devlet yardımı verilmesine karar verildi.

5.09.2019Ekonomi
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Belediyeyi yönetecek insanın yerli ve milli olması lazım

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Belediyeyi yönetecek insanın yerli ve milli olması lazım

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dernekpazarı Gençlik Merkezi ve Sosyal Yaşam Alanı açılış töreninde konuştu. Bakan Albayrak, "Demek ki belediyecilik önemli, belediyeyi alacak insanın, yönetecek insanın yerli ve milli olması lazım. Terör örgütleriyle iş tutmaması lazım, el ele kol kola belediyeye, meclise taşımaması lazım öyle mi?" dedi. Albayrak, "İstanbul'da da birileri her zamanki gibi bol kepçeden yalan söylüyor. Yahu dedim, 2014 yılında bu kişi adaydı, ne vadetmiş, 37 tane proje vadetmiş. Kaç tanesini bunun gerçekleştirmiş? İki tane, 35'i yalan olmuş." diye konuştu.

20.03.2019Gündem
Türkiyenin elektrik tüketimi geçen yıl yüzde 0,75 arttı

Türkiye'nin elektrik tüketimi geçen yıl yüzde 0,75 arttı

Türkiye'nin elektrik tüketimi geçen yıl önceki yıla göre yüzde 0,75 artarak 292 milyar 171 milyon 619 bin kilovatsaat oldu. Elektrik üretimi de yıllık yüzde 1,11 artışla 293 milyar 779 milyon 208 bin kilovatsaat olarak kayıtlara geçti.

9.01.2019Ekonomi
Rüzgar YEKA için ön lisans başvurusu tamam

Rüzgar YEKA için ön lisans başvurusu tamam

Kalyon Türkerler Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretim AŞ tarafından rüzgar enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projesi kapsamında Kırklareli'de 406, Edirne'de 294, Sivas-Kangal'da 160, Sivas-Gürün'de 90 ve Eskişehir'de 50 megavatlık santral kurmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) 5 ayrı ön lisans başvurusu yapıldı.

13.11.2018Ekonomi
Kemerlerinizi bağlayın

Kemerlerinizi bağlayın!

Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak İstanbul Havalimanı’nın ilk fazı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. Türkiye’nin dev şirketlerinin katkı verdiği ve ilk fazı yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli havalimanından ilk uçuş yarın Ankara’ya yapılacak.

29.10.2018Ekonomi
Akkuyu projesinde önemli gelişme Tarih endişesi...

Akkuyu projesinde önemli gelişme! Tarih endişesi...

Rosatom, Akkuyu Nükleer Santrali'ne Türk ortak almak için yaptığı görüşmelerde hızlı mesafe alamıyor. Bu nedenle projenin 2023 yılına yetişmesi konusunda endişe duyuluyor.

9.03.2018Ekonomi
Akkuyu’da olağanüstü genel kurul

Akkuyu’da olağanüstü genel kurul

AKKUYU Nükleer Santral Şirketi’nin 12 Şubat’ta olağanüstü genel kurul yapıldı. 16 Şubat’ta Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki bilgilere göre Genel Kurul’da Fuad Akhundov yönetim kurulu üyeliği görevinden alındı. Yerine Anton Dedusenko getirildi. Dedusenko, 2020 yılına kadar görevde kalacak. Dedusenko Rosatom’un ticaret direktörüydü.

19.02.2018Ekonomi
Akkuyu’da ayrılık

Akkuyu’da ayrılık

Rosatom ile Akkuyu santralının yüzde 49’luk hissesinin devir görüşmelerine başlayan Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) konsorsiyumu ortaklıktan çekiliyor. Akkuyu’ya, Kolin ve Kalyon yerine Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ) ortak olacağı iddiaları doğrulanmazken, Rus Rosatom, EÜAŞ ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

6.02.2018Ekonomi
Kolin ve Kalyon, Akkuyudan çekilecek mi Yanıtı Kolinin patronu Koloğlu verdi

Kolin ve Kalyon, Akkuyu'dan çekilecek mi? Yanıtı Kolin'in patronu Koloğlu verdi

Rus Gazetesi RBC, Akkuyu nükleer santralinin inşaatı projesinde Rusya'nın ortağı olan Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat'ın projeden çekildiğini iddia etti. Haberde projede iki şirketin yerini kamuya ait Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) alabileceği bilgisi yer aldı.

6.02.2018Ekonomi
Güneş paneli fabrikasına 500 milyon dolarlık yatırım

Güneş paneli fabrikasına 500 milyon dolarlık yatırım

Başbakan Binali Yıldırım, Mart ayında yapılan güneş YEKA ihalesini kazanan Kalyon ve Güney koreli Hanwha'nın HQCL.O kuracağı güneş paneli fabrikası ve arge merkezi için 500 milyon dolar yatırım yapacağını açıklarken, Güney Koreli şirketlerin Türkiye'deki büyük ölçekli projelerde daha çok yer almak istediklerini söyledi.

21.12.2017Ekonomi
Enerjide 2017 böyle geçti

Enerjide 2017 böyle geçti

OPEC'in petrol üretim kısıntısı anlaşmasını 2018'in sonuna kadar uzatacağını açıklaması küresel enerji piyasaları açısından yılın önemli gelişmeleri arasında yer aldı.

19.12.2017Ekonomi
Rüzgara 5 milyar dolarlık yatırım

Rüzgara 5 milyar dolarlık yatırım

TÜREB'in açıklamasına göre, bu yıl, haziran ayında yapılan 710 megavatlık kapasite yarışmaları, YEKA ihalesi ve aralık ayında yapılacak 2 bin 130 megavatlık yarışmayla kapasite tahsis edilen projelerin toplamı yaklaşık 4 bin megavatı bulacak.

25.11.2017Ekonomi
Su ve enerjiden yılda  33.2 milyon TL tasarruf

Su ve enerjiden yılda 33.2 milyon TL tasarruf

İSTANBUL Yeni Havalimanı (İYH), iklim değişikliğinde dünyanın en önemli etkinliği olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın 23’üncüsünde (COP23) yer aldı.

13.11.2017Ekonomi
Çatılarında 10 milyar dolarlık güneş yatıyor

Çatılarında 10 milyar dolarlık "güneş" yatıyor

Solarbaba Kurucusu Ateş Uğurel, Türkiye'de çatı üstü güneş santrali pazarının açılmasının ekonomiye ve istihdama önemli katkıları olacağını belirterek, "Minimum 10 bin megavat gücünde bir potansiyele sahibiz. Bu da yaklaşık olarak 10-12 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne denk geliyor." dedi.

5.11.2017Ekonomi
İş Dünyası SAP Forum’da bir araya geliyor

İş Dünyası SAP Forum’da bir araya geliyor

SAP, teknoloji ve iş dünyasını İstanbul Kongre Merkezi’nde 22.si düzenlenecek olan SAP Forum’da buluşturacak. Bu yıl 12 Ekim Perşembe günü “Digital Business” teması ile gerçekleştirilecek ve 5000’in üzerinde profesyoneli bir araya getirecek olan etkinlikte, SAP’nin dijital inovasyon sistemi SAP Leonardo ile değişen iş modelleri, Endüstri 4.0’da dijital dönüşüm hikayeleri, bulut, büyük veri, yapay zeka, öğrenen algoritmalar, nesnelerin interneti gibi çığır açan teknolojiler ve dijital çağın gündeminde yer alan tüm konular ele alınacak.

25.09.2017Teknoloji
Rus şirket Akkuyu için tarih verdi

Rus şirket Akkuyu için tarih verdi

Rosatom, Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatına mart başında başlamayı düşünüyor.

15.09.2017Ekonomi
Güneş paneli fabrikasının ilki Ankaraya

Güneş paneli fabrikasının ilki Ankara'ya

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, Karapınar YEKA güneş projesi kapsamında Türkiye'nin ilk entegre panel üretim fabrikasının Ankara'daki Başkent OSB'de kurulacağını söyledi.

14.08.2017Ekonomi
YEKA yatırımlarının  bölgesi belli oluyor

YEKA yatırımlarının bölgesi belli oluyor

İLK rüzgâr YEKA ihalesini kazanan konsorsiyumdan Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, 2021’in sonuna kadar bin megavat kapasiteyi tamamlamış olacaklarını belirterek, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıkladığı bölgelerin kapasite faktörü çok yüksek. Biz bu bölgelerden, bin megavatlık kapasitenin  700’ünü Trakya’da kurmak istiyoruz, 200 megavatı Sivas’ta ve kalan kısım da Eskişehir’de olabilir. Bu şekilde bölgeler arasında kapasite faktörleri en yüksek olanlarını seçeceğiz” diye konuştu.

10.08.2017Ekonomi
Rüzgarda dünyayı YEKA’ladık

Rüzgarda dünyayı YEKA’ladık

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, ilk rüzgar YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) ihalesinden çıkan sonucun, Türkiye’yi ucuz rüzgar enerjisi için dünyada başlıca yerlerden biri haline getirdiğini söyleyerek, “Türkiye bu fiyatla dünyadaki en iyi fiyata sahip 5 ülkenin biri oldu; Fas, Peru, Meksika ve Mısır’la birlikte. Türkiye’den rüzgar teknolojisi ihraç etmek de artık mümkün olacak” dedi.

4.08.2017Ekonomi
Rüzgarda dev ihale bugün

Rüzgarda dev ihale bugün

RÜZGAR Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için bin megavatlık (MW) ilk ihale açık eksiltme usulüyle bugün yapılacak.

2.08.2017Ekonomi
4’ü Alman 8 dev YEKA  için yarışacak

4’ü Alman 8 dev YEKA için yarışacak

‘Rüzgârın çılgın projesi’ diye adlandırılan rüzgâr enerjisinde bin megavatlık kapasite kurulmasını sağlayacak Rüzgâr Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine dünyanın en büyük türbin üreticilerinden teklif yağdı. Dünyanın ilk onunda yer alan türbin üreticilerinin 8’i ihaleye yerli ortaklarla kurdukları konsorsiyumlarla teklif verdiler.

27.07.2017Ekonomi
Son dakika... YEKA ihalesine dünya devlerinden teklif

Son dakika... YEKA ihalesine dünya devlerinden teklif

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, bin megavatlık Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesine, 4 Alman şirketinin yanı sıra, Amerika, Çin, Danimarka merkezli rüzgar türbini üretiminde dünyada ilk 10'da yer alan şirketlerin de aralarında bulunduğu 8 konsorsiyum teklif verdi.

27.07.2017Ekonomi
Gigavat gücünde Türkiye rüzgarı

Gigavat gücünde Türkiye rüzgarı

Rüzgar enerjisi alanındaki uluslararası oyuncuların gözü Türkiye'de. Yerli ekipman şartlı 1000 MW'lik yenilenebilir kaynak alanı rüzgar lisans ihalesine başvurular bugün sona eriyor.

27.07.2017Ekonomi
Rüzgarı gören koşuyor

Rüzgarı gören koşuyor

Enerji Bakanlığı, 2023 yılında 20 bin MW’lık rüzgar enerjisi santrali hedefine kilitlendi. Bu hedef için kritik önem taşıyan YEKA’larda, bin MW’lık ilk rüzgar projesi için teklifler perşembe günü alınacak. Dünyanın en büyük rüzgar türbini üreticilerinin teklif vermesi bekleniyor.

24.07.2017Ekonomi
Gaziantepte sular ne zaman gelecek GASKİ açıkladı

Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? GASKİ açıkladı!

Gaziantep'te sular ne zaman gelecek sorusuna cevap arayan kent sakinleri, GASKİ'nin konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamayı sorgulamaya başladı. Gaziantep'te sular ne zaman gelecek sorusuna cevap veren GASKİ yetkilileri, kesinti yapılacak merkezlerin tarih ve saat bilgisini vatandaşlarla paylaştı. Peki, Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? İşte, su kesintisi hakkında verilen detaylı bilgiler

13.07.2017Gündem
Rüzgar YEKA ihalesi için üçlü konsorsiyum

Rüzgar YEKA ihalesi için üçlü konsorsiyum

Siemens Gamesa Renewable Energy, Kalyon İnşaat ve Türkerler Enerji Grubu ile üçlü bir konsorsiyum oluşturarak rüzgar YEKA ihalesine birlikte girecek

12.07.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hyundai, Türkiye’de SUV üretimi için 2021 planı yapıyor

GEÇEN hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan-Güney Kore seyahati için yola çıkarken, Ekonomi Müdür Yardımcımız ve Otomotiv Editörümüz Emre Özpeynirci uyardı:

5.05.2018

Nemrut’un önüne geçilemez

NEMRUT Dağı’nın UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne kaydedilmesinin 30. Yılında Adıyaman’da gerçekleştirilen “Kültür Turizmi Zirvesi”nde yapılan konuşmalarda bölgenin ‘Sahabe şehri’ vurgusunun öne çıkarılması istendi.

12.07.2017