MENÜ

Kalfalık Ve Ustalık

Kalfalık Ve Ustalık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kalfalık Ve Ustalık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 327 Kalfalık Ve Ustalık haberi bulunmuştur.

Kalfalık Ve Ustalık Haberleri

Kalfalık ve ustalığa yoğun başvuru

Kalfalık ve ustalığa yoğun başvuru

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki Eğitim Merkezleri’ndeki kalfalık ve ustalık sınavlarına başvurulardaki artış dikkat çekti. Eylül ayı itibariyle sınavlara yaklaşık 155 bin kişi başvurdu. Bu rakamın yıl sonuna kadar 200 bine ulaşması bekleniyor.

22.09.2019Eğitim
Mimar Sinanın 90 yaşında yaptığı ve ustalık eserim dediği cami hangisidir

Mimar Sinan'ın 90 yaşında yaptığı ve ustalık eserim dediği cami hangisidir?

Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, eserlerini çıraklık, kalfalık ve ustalık olarak nitelendiriyordu. İstanbul’daki Şehzade Camii için ‘çıraklık eserim’ diyen Mimar Sinan’ın ustalık eseri ise Edirne sınırlarındadır. Peki, Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği cami hangisidir?

31.07.2019Gündem
Mesleki eğitim merkezi öğrencilerine lise diploması

Mesleki eğitim merkezi öğrencilerine lise diploması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Yeni düzenlemeyle artık mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenciler, diploma alabilmek için fark derslerini ya açık öğretim kurumları yoluyla ya da yeni uygulama olarak mesleki eğitim merkezlerinde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayabilecek" dedi.

13.07.2019Eğitim
Özel sektör de mesleki eğitim merkezi kuruyor

Özel sektör de mesleki eğitim merkezi kuruyor

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), son bir yılda mesleki ve teknik ortaöğretimi güçlendirmek için attığı önemli adımlardan biri de sektörlerle işbirlikleri oldu. Geçtiğimiz haftalarda Meclis’te kabul edilen teklifle özel sektörün mesleki eğitim merkezi kurabilmesinin önü açıldı.

13.07.2019Eğitim
İlkokula başlama yaşı resmen  69 ay

İlkokula başlama yaşı resmen 69 ay

İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya atanması için gerekli süreyi kısaltan kanun yürürlüğe girdi.

6.07.2019Gündem
İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran kanun Resmi Gazetede

İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran kanun Resmi Gazete'de

İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran, sözleşmeli öğretmenler ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığındaki sözleşmeli personelin kadroya atanması için gerekli süreyi kısaltan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun yürürlüğe girdi.

5.07.2019Eğitim
İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran kanun yürürlüğe girdi

İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran kanun yürürlüğe girdi

İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran, sözleşmeli öğretmenler ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığındaki sözleşmeli personelin kadroya atanması için gerekli süreyi kısaltan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 aya çıkarıldı. Düzenlemeye göre ilkokulların birinci sınıflarına o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak. Sözleşmeli öğretmenlerin başka bir yere atanmaları için doldurmaları gereken süre 4 yıldan 3 yıla, bu sürenin ardından öğretmen kadrolarına atananların aynı yerdeki görev süresi ise 2 yıldan 1 yıla indirildi.

5.07.2019Gündem
İlkokula başlama yaşı 69 aya çıktı

İlkokula başlama yaşı 69 aya çıktı

Bazı Kanun ve 652 Sayılı KHK'de değişiklik yapan kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 aya çıkarılacak, ilkokulların birinci sınıflarına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak. Sözleşmeli öğretmenlerin başka bir yere atanmaları için doldurmaları gereken süre dörtten üç yıla, bu sürenin ardından öğretmen kadrolarına atananların aynı yerdeki görev süresi ise ikiden bir 1 yıla indirilecek.

28.06.2019Eğitim
İlkokul yaşı 69 aya çıktı

İlkokul yaşı 69 aya çıktı

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yeni torba yasayla 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 aya çıkarıldı.

28.06.2019Gündem
Okula başlama yaşını 69 aya çıkaran teklif Meclisten geçti

Okula başlama yaşını 69 aya çıkaran teklif Meclis'ten geçti

İlkokula başlama yaşını 69 aya çıkaran, sözleşmeli öğretmenler ile Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığındaki sözleşmeli personelin kadroya atanması için gerekli süreyi kısaltan kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

27.06.2019Gündem
Eğitimde yeni düzenleme

Eğitimde yeni düzenleme

Okula başlama yaşı 69 aya çıkartılıyor... Gelişimi hızlı olanlar erken, yavaş olanlar geç başlayabilecek... Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl sonunda tayin isteyebilecek.

18.06.2019Gündem
Yurt dışındaki FETÖ okullarından mezun olanlara denklik verilmeyecek

Yurt dışındaki FETÖ okullarından mezun olanlara denklik verilmeyecek

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yayımlanan denklik yönetmeliğine göre, yurt dışında terör örgütlerine mensubiyeti, irtibatı veya iltisakı konusunda tereddüte düşülen öğretim kurumlarından alınan belgeler denklik işlemlerinde değerlendirilmeyecek, ancak belge sahibine yaş ve sınıf düzeyi gözetilerek seviye tespit sınavı uygulanacak.

30.05.2019Gündem
100 bini aşkın çırağa lise diploması kolaylığı

100 bini aşkın çırağa lise diploması kolaylığı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) ülkemizde kronik hale gelen mesleki ve teknik eğitim sorununu iyileştirmek için son aylarda önemli adımlar attı. Kuşkusuz mesleki ve teknik eğitimin çok önemli bir ayağını mesleki eğitim merkezleri oluşturuyor.

25.05.2019Eğitim
MEB meslek liselerinin tüm alanlarında iş dünyası ile el sıkıştı

MEB meslek liselerinin tüm alanlarında iş dünyası ile el sıkıştı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bakanlık olarak meslek liselerindeki tüm alanlarda iş dünyası ile iş birliği yaptık. Meslek liselerinde 53 alanda iş dünyası ile imzalanmış 128 protokol yürütüyoruz" dedi

14.05.2019Gündem
Meslek liselilere istihdamda öncelik tanınacak

Meslek liselilere istihdamda öncelik tanınacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "İş dünyasıyla birlikte planlanan eğitimleri almış meslek lisesi öğrencilerimize istihdamda öncelik tanınacak. Dolayısıyla bu yıl tercih yapacak öğrencilerimize mesleki ve teknik eğitimi bir alternatif olarak düşünmelerini tavsiye ediyorum" dedi.

14.05.2019Eğitim
MEB ‘kalfalık ve ustalık’ için ‘e-Sınav’ dönemini başlattı

MEB ‘kalfalık ve ustalık’ için ‘e-Sınav’ dönemini başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı, kalfalık ve ustalık için teorik sınavın, elektronik sınav (e-Sınav) olarak yapılabilmesi amacıyla çalışmaları tamamladıklarını ve ilkini Ankara’da uyguladıklarını açıkladı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, “Amacımız e-sınav imkanını tüm alanları kapsayacak şekilde 81 ilde gerçekleştirmek. Kalfalık ve ustalık sınavları artık yılda en az altı kez toplu olarak yapılacak, ihtiyaç durumuna göre her ay da yapılabilecek” dedi.

28.04.2019Eğitim
Öğrencilerim beni kafaladı

Öğrencilerim beni kafaladı

Tekirdağ Çorlu’da kanseri yenip 8 ay sonra okulu Cemile Yeşil Anadolu Lisesi’ne dönerken öğrencileri ve meslektaşlarının sevgi gösterisiyle karşılaşan coğrafya öğretmeni Muharrem Poyrazoğlu’nun bu kadar sevilmesinin sırrını merak ettim. Kendisini aradığımda son derece mütevazı bir şekilde “Öğrencilerime değer veriyorum. Bütün öğretmenlerin donanımı vardır, ama her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Benden daha iyi öğretmenler de var. Kimseye ahkâm kesmek istemem” dedi.

27.04.2019Eğitim
İşimi bıraktım ama elimde gurur duyduğum bir roman var

'İşimi bıraktım ama elimde gurur duyduğum bir roman var'

‘Bir Daha’, iş yaşamının neredeyse her adımını deneyimlemiş ve yazarlık serüveninde de birbirinden farklı türlerde kalem oynatmış Hakan Yel’in yeni romanı. Arafta kalmış bir babanın, deli gibi özlediği oğlunu arayış macerası... Aynı zamanda ‘kendine has bir İstanbul efendisi’ olan martının gözünden kuşbakışı bir şehir manzarası... Hakan Yel ile hem yazarlık sürecini hem de dokuzuncu romanı ‘Bir Daha’yı konuştuk.

22.03.2019Kitap Sanat
‘Kalfalık ve ustalık’ sınavları online olacak

‘Kalfalık ve ustalık’ sınavları online olacak

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Daha önce yılda üç kez yapılan kalfalık ve ustalık belgesi sınavlarını artık iki ayda bir yapacağız. Kalfalık ve ustalık için teorik sınavın, e-Sınav olarak da yapılabilmesine yönelik çalışma başlattık. Sınavın tamamını elektronik sınav olarak yapabildiğimiz zaman, artık bu sınavlarını her ay yapabileceğiz" dedi.

6.02.2019Eğitim
Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği caminin adı nedir

Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği caminin adı nedir ?

Mimar Sinan Osmanlı tarihinde çıraklık, kalfalık ve ustalık olarak nitelendirdiği dönemlerde birçok esere hayat vermiştir. Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği Selimiye Camisi ise buna bir örnektedir. Edirne'de inşaa ettiği ustalık eseri, UNESCO'nun kültürel eser listesine girmiştir. İşte, Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği Selimiye Camisi hakkında bazı bilgiler

5.11.2018Gündem
Fabrika gibi okulda üretimde rekor gelir

Fabrika gibi okulda üretimde rekor gelir

MEB verilerine göre, yaklaşık 5 milyon liralık geliriyle Türkiye'de ikinci sıraya yerleşen Ankara Altındağ Siteler Mesleki Eğitim Merkezi'nde, mobilya, metal ve tekstil sektörleri başta olmak üzere fabrika gibi üretim yapılıyor. Balkanlar, Orta Doğu ve Avrupa'da özellikle mobilya sektöründe çok iyi bilinen Siteler'de faaliyetlerini sürdüren merkezin öğrencileri, özellikle okulların sıra, masa, sandalye, tabure, dolap, minder gibi ihtiyaçlarının üretiminde görev alıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarından gelen talepleri de karşılayan merkezin bu yılki cirosunun geçen senenin önüne geçmesi bekleniyor.

27.09.2018Eğitim
Mesleğe çırak olarak başladı, şimdi dünyaya satıyor

Mesleğe çırak olarak başladı, şimdi dünyaya satıyor

Malatya'da bir elektrikçide çırak olarak mesleğe başlayan Bayram Erdoğan, bir arkadaşıyla kurduğu fabrikada elektrik panosu, sac kanal ve aydınlatma direği üretiyor. KOSGEB'ten de destek alarak geliştirdiği iş yerinde 60 kişiye de istihdam sağlayan Erdoğan, Irak ve Senegal'e elektrik panosu ihraç ediyor.

21.04.2018Ekonomi
MEB’te mesleki eğitim ele alındı

MEB’te mesleki eğitim ele alındı

MEB tarafından Mesleki Eğitim Kurulu’nun 30. toplantısı düzenlendi.

22.10.2017Eğitim
MEBden esnafa ‘ustalık’ müjdesi

MEB'den esnafa ‘ustalık’ müjdesi

MEB tarafından yapılan düzenlemeyle, esnaf olarak çalışanların kalfalık ile ustalık belgelerini alarak meslekleriyle ilgili alanlarda iş yeri açmasına imkân tanınacak.

18.10.2017Eğitim
Çıraklık öğrencileri ilk defa kep attı

Çıraklık öğrencileri ilk defa kep attı

İstanbul’da Sarıyer Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi’nden çeşitli branşlardan mezun 60 öğrenci için çıraklık eğitiminde ilk defa mezuniyet töreni düzenlendi. Okul müdürü Nebi Demirbaş, bir öğrencisinin talebi üzerine bu töreni yapmaya karar verdiklerini dile getirdi.

30.06.2017Eğitim
MEB 81 ilde mesleki eğitim hamlesi başlatıyor

MEB 81 ilde mesleki eğitim hamlesi başlatıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), çıraklık eğitiminin örgün eğitim kapsamına alınması ve mesleki eğitimde reform niteliğindeki değişikliklerin kamuoyuna tanıtılması amacıyla 81 ilde tanıtım faaliyetleri başlatılacak.

20.05.2017Eğitim
18 yaş üstüne mesleki eğitim imkânı

18 yaş üstüne mesleki eğitim imkânı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, mesleki eğitim merkezlerinde bir ders yılı süresi 36 hafta olarak belirlendi. Teorik eğitim haftada en az bir, en fazla iki gün olacak. Yeni yönetmelikle ayrıca, 18 yaş üstü bireylerin bu merkezlere kayıt yaptırıp lise mezunu olabilmelerinin de önü açıldı.

26.03.2017Eğitim
Mesleki eğitim merkezlerinin kapısı ‘18 yaşını bitirenlere’ de açıldı

Mesleki eğitim merkezlerinin kapısı ‘18 yaşını bitirenlere’ de açıldı

MEB tarafından çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına alan kanuna dayanılarak hazırlanan yönetmelik değişikliğiyle 18 yaşını bitirenlerin mesleki eğitim merkezlerine kayıt olup lise mezunu olabilmelerinin önü açıldı.

26.03.2017Eğitim
Bizim sucukları her gün ben test ederim

Bizim sucukları her gün ben test ederim

Avrupa’da ‘Türk sucuklarının duayeni’ kabul edilen Egetürk’ün kurucusu Burhan Öngören’in işin başına getirdiği yeğeni Ahmet Eden, işine sımsıkı sarılan, bilgili, görgülü ve iş hayatında dayısını örnek alan, Öngören Ailesi’nin ikinci kuşak temsilcilerinden biri. Egetürk’ün Köln yakınlarındaki Chorweiler semtindeki dev entegre tesisinde sohbet havasında geçen görüşmede Ahmet Eden, Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Ahmet Eden, futbol dışında dayısı Burhan Öngören ile her konuda anlaştığını söylüyor. 1968 doğumlu ve İzmir Karşıyakalı olan Eden, İzmir Atatürk Lisesi’nde orta ve lise öğreniminden sonra 1989’da Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu. 1994’te Almanya’ya gelerek, Egetürk’te satış organizasyonunu yöneterek tecrübe kazanan Eden, 2004 yılında bu yana da Egetürk’ün bir numarası.

13.10.2016Ekonomi
İzmir’in ’belgeli’ bakkalı

İzmir’in ’belgeli’ bakkalı

İZMİR’in Hatay’da semtinde market işleten Ergin Çağrı Aktaş, şarküteri, bakkal ve gıda pazarlama satış elemanlığı alanında ’usta öğreticilik belgesi’ aldı.

4.02.2016Ege

Yazar Sonuçları

Proje sınıfı 6 bin lira normal sınıf ise bedava

Bazı devlet okullarında İngilizce öğretiliyor, maker, teknoloji kullanılıyor diye velilerden 3 ile 7 bin TL arası para istendiği şeklinde şikâyetler gelmeye başladı. Duyduğuma göre, özellikle İstanbul’da farklı bölgelerde devlet ortaokulları velilere değişik alternatifler sunmaya çalışıyor. Aynı okul bünyesinde sınıfları ‘normal’ ve ‘proje’ sınıf diye ikiye ayrılmış durumdalar. Yalnız, ‘beş yıldızlı proje sınıfı’nı isteyenlerin elini cebine atması gerekiyor. Bazı veliler albenisi yüksek bu sınıflar için “Koleje 20-30 bin lira vereceğime 3 bin lirayla iyi eğitim alırım” derken, bazıları ise aynı çatı altında bu farklılığa karşı.

13.07.2019

100 bini aşkın çırağa lise diploması kolaylığı 

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) ülkemizde kronik hale gelen mesleki ve teknik eğitim sorununu iyileştirmek için son aylarda önemli adımlar attı. Kuşkusuz mesleki ve teknik eğitimin çok önemli bir ayağını mesleki eğitim merkezleri oluşturuyor.

25.05.2019

Öğrencilerim beni kafaladı

Tekirdağ Çorlu’da kanseri yenip 8 ay sonra okulu Cemile Yeşil Anadolu Lisesi’ne dönerken öğrencileri ve meslektaşlarının sevgi gösterisiyle karşılaşan coğrafya öğretmeni Muharrem Poyrazoğlu’nun bu kadar sevilmesinin sırrını merak ettim. Kendisini aradığımda son derece mütevazı bir şekilde “Öğrencilerime değer veriyorum. Bütün öğretmenlerin donanımı vardır, ama her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Benden daha iyi öğretmenler de var. Kimseye ahkâm kesmek istemem” dedi.

27.04.2019

Otomobillerin Efendisi

BU haftaki konuğum, ‘deneyim, gelişim, yenilik ve hizmet aşkı’ ile yazılmış yarım asrı aşkın bir başarı öyküsünün ikinci kuşak kahramanlarından Ajlan Aşıcı...

22.07.2016