MENÜ

Kalfalık Ve Ustalık

Kalfalık Ve Ustalık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kalfalık Ve Ustalık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 288 Kalfalık Ve Ustalık haberi bulunmuştur.

Kalfalık Ve Ustalık Haberleri

‘Kalfalık ve ustalık’ sınavları online olacak

‘Kalfalık ve ustalık’ sınavları online olacak

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Daha önce yılda üç kez yapılan kalfalık ve ustalık belgesi sınavlarını artık iki ayda bir yapacağız. Kalfalık ve ustalık için teorik sınavın, e-Sınav olarak da yapılabilmesine yönelik çalışma başlattık. Sınavın tamamını elektronik sınav olarak yapabildiğimiz zaman, artık bu sınavlarını her ay yapabileceğiz" dedi.

6.02.2019Eğitim
Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği caminin adı nedir

Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği caminin adı nedir ?

Mimar Sinan Osmanlı tarihinde çıraklık, kalfalık ve ustalık olarak nitelendirdiği dönemlerde birçok esere hayat vermiştir. Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği Selimiye Camisi ise buna bir örnektedir. Edirne'de inşaa ettiği ustalık eseri, UNESCO'nun kültürel eser listesine girmiştir. İşte, Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği Selimiye Camisi hakkında bazı bilgiler

5.11.2018Gündem
Fabrika gibi okulda üretimde rekor gelir

Fabrika gibi okulda üretimde rekor gelir

MEB verilerine göre, yaklaşık 5 milyon liralık geliriyle Türkiye'de ikinci sıraya yerleşen Ankara Altındağ Siteler Mesleki Eğitim Merkezi'nde, mobilya, metal ve tekstil sektörleri başta olmak üzere fabrika gibi üretim yapılıyor. Balkanlar, Orta Doğu ve Avrupa'da özellikle mobilya sektöründe çok iyi bilinen Siteler'de faaliyetlerini sürdüren merkezin öğrencileri, özellikle okulların sıra, masa, sandalye, tabure, dolap, minder gibi ihtiyaçlarının üretiminde görev alıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarından gelen talepleri de karşılayan merkezin bu yılki cirosunun geçen senenin önüne geçmesi bekleniyor.

27.09.2018Eğitim
Mesleğe çırak olarak başladı, şimdi dünyaya satıyor

Mesleğe çırak olarak başladı, şimdi dünyaya satıyor

Malatya'da bir elektrikçide çırak olarak mesleğe başlayan Bayram Erdoğan, bir arkadaşıyla kurduğu fabrikada elektrik panosu, sac kanal ve aydınlatma direği üretiyor. KOSGEB'ten de destek alarak geliştirdiği iş yerinde 60 kişiye de istihdam sağlayan Erdoğan, Irak ve Senegal'e elektrik panosu ihraç ediyor.

21.04.2018Ekonomi
MEB’te mesleki eğitim ele alındı

MEB’te mesleki eğitim ele alındı

MEB tarafından Mesleki Eğitim Kurulu’nun 30. toplantısı düzenlendi.

22.10.2017Eğitim
Esnafa ustalık müjdesi

Esnafa 'ustalık' müjdesi

19.10.2017Kırklareli
MEBden esnafa ‘ustalık’ müjdesi

MEB'den esnafa ‘ustalık’ müjdesi

MEB tarafından yapılan düzenlemeyle, esnaf olarak çalışanların kalfalık ile ustalık belgelerini alarak meslekleriyle ilgili alanlarda iş yeri açmasına imkân tanınacak.

18.10.2017Eğitim
Çıraklık öğrencileri ilk defa kep attı

Çıraklık öğrencileri ilk defa kep attı

İstanbul’da Sarıyer Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi’nden çeşitli branşlardan mezun 60 öğrenci için çıraklık eğitiminde ilk defa mezuniyet töreni düzenlendi. Okul müdürü Nebi Demirbaş, bir öğrencisinin talebi üzerine bu töreni yapmaya karar verdiklerini dile getirdi.

30.06.2017Eğitim
MEB 81 ilde mesleki eğitim hamlesi başlatıyor

MEB 81 ilde mesleki eğitim hamlesi başlatıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), çıraklık eğitiminin örgün eğitim kapsamına alınması ve mesleki eğitimde reform niteliğindeki değişikliklerin kamuoyuna tanıtılması amacıyla 81 ilde tanıtım faaliyetleri başlatılacak.

20.05.2017Eğitim
18 yaş üstüne mesleki eğitim imkânı

18 yaş üstüne mesleki eğitim imkânı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, mesleki eğitim merkezlerinde bir ders yılı süresi 36 hafta olarak belirlendi. Teorik eğitim haftada en az bir, en fazla iki gün olacak. Yeni yönetmelikle ayrıca, 18 yaş üstü bireylerin bu merkezlere kayıt yaptırıp lise mezunu olabilmelerinin de önü açıldı.

26.03.2017Eğitim
Mesleki eğitim merkezlerinin kapısı ‘18 yaşını bitirenlere’ de açıldı

Mesleki eğitim merkezlerinin kapısı ‘18 yaşını bitirenlere’ de açıldı

MEB tarafından çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına alan kanuna dayanılarak hazırlanan yönetmelik değişikliğiyle 18 yaşını bitirenlerin mesleki eğitim merkezlerine kayıt olup lise mezunu olabilmelerinin önü açıldı.

26.03.2017Eğitim
Bizim sucukları her gün ben test ederim

Bizim sucukları her gün ben test ederim

Avrupa’da ‘Türk sucuklarının duayeni’ kabul edilen Egetürk’ün kurucusu Burhan Öngören’in işin başına getirdiği yeğeni Ahmet Eden, işine sımsıkı sarılan, bilgili, görgülü ve iş hayatında dayısını örnek alan, Öngören Ailesi’nin ikinci kuşak temsilcilerinden biri. Egetürk’ün Köln yakınlarındaki Chorweiler semtindeki dev entegre tesisinde sohbet havasında geçen görüşmede Ahmet Eden, Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Ahmet Eden, futbol dışında dayısı Burhan Öngören ile her konuda anlaştığını söylüyor. 1968 doğumlu ve İzmir Karşıyakalı olan Eden, İzmir Atatürk Lisesi’nde orta ve lise öğreniminden sonra 1989’da Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu. 1994’te Almanya’ya gelerek, Egetürk’te satış organizasyonunu yöneterek tecrübe kazanan Eden, 2004 yılında bu yana da Egetürk’ün bir numarası.

13.10.2016Ekonomi
İzmir’in ’belgeli’ bakkalı

İzmir’in ’belgeli’ bakkalı

İZMİR’in Hatay’da semtinde market işleten Ergin Çağrı Aktaş, şarküteri, bakkal ve gıda pazarlama satış elemanlığı alanında ’usta öğreticilik belgesi’ aldı.

4.02.2016Ege
CHPden Başbakan için önerge

CHP'den Başbakan için önerge

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında Meclis soruşturması önergesi verdiklerini bildirdi.

28.05.2014Gündem
Devlet Bahçeli Türkiye’de her şey ayaklar altındadır

Devlet Bahçeli "Türkiye’de her şey ayaklar altındadır "

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi ve buna ilişkin ses kayıtlarının sosyal paylaşım sitesi Youtube'da yayımlanmasıyla ilgili,"Elbette devletin en kritik birimlerinin, kuruluşlarının ve buralardaki toplantıların dinlenmesi, milli güvenliğimizi sakatlayıcı casusluk faaliyetidir. Fakat bu yolu açan, bu imkanı tanıyan, mütecaviz hareketlere karşı gafilce sessiz duran Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetidir" dedi.

28.03.2014Gündem
Turizmciler buluştu

Turizmciler buluştu

24.02.2012Ankara
Okuyamamış çocukları meslek sahibi yaptılar

Okuyamamış çocukları meslek sahibi yaptılar

VİKO Elektrik, okuyamamış gençlerin mesleki eğitim almalarına ve iş sahibi olmalarına destek oluyor. VİKO Mesleki Eğitim Merkezi’ne yönlendirdiği 138 öğrenciyi kadrosuna kattı.

9.01.2012İK/Yeni Ekonomi

Yazar Sonuçları

Otomobillerin Efendisi

BU haftaki konuğum, ‘deneyim, gelişim, yenilik ve hizmet aşkı’ ile yazılmış yarım asrı aşkın bir başarı öyküsünün ikinci kuşak kahramanlarından Ajlan Aşıcı...

22.07.2016