MENÜ

Kadın Sünneti

Kadın Sünneti ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kadın Sünneti haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kadın Sünneti haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 197 Kadın Sünneti haberi bulunmuştur.

Kadın Sünneti Haberleri

Twitter, İslam düşmanı Wilders’in hesabını dondurdu

Twitter, İslam düşmanı Wilders’in hesabını dondurdu

Twitter, Hollanda’da Hürriyeti Partisi’nin (PVV) ırkçı ve İslam düşmanı lideri Geert Wilders’in hesabını, attığı bir tweet yüzünden geçici olarak dondurdu. Twitter, mesajın nefret ifade ettiği için hesabın askıya alındığını açıkladı.

31.05.2019Avrupa
Erkeklerin Eş Bulma Güçlüğü Yaşadığı 14 Ülke

Erkeklerin Eş Bulma Güçlüğü Yaşadığı 14 Ülke

Kadınlar ve erkekler arasındaki dünya nüfus oranı, tarihler boyunca dalgalansa da günümüzde bekar kadınlar ve erkekler arasındaki oran nispeten eşitlendi. Ancak bazı ülkeler var ki, pek çok etkenden dolayı kadın nüfusu oldukça azalmış durumda. Kadın nüfusunun azalması ile birlikte bekar erkeklerin de eş bulma oranı azalıyor. Erkeklerin eş bulma güçlüğü yaşadığı 14 ülkeyi öğrenince çok şaşıracaksınız.

28.05.2019Aşk
‘Gerçeğin iz sürücüsü’nü kaybettik

‘Gerçeğin iz sürücüsü’nü kaybettik

Hürriyet Gazetesi Özel Haber Servisi’nin en kıdemli muhabiri Gülden Aydın (61) dün 1.5 yıldır mücadele ettiği kanser nedeniyle aramızdan ayrıldı. Gazeteciliği tutku ve büyük heyecanla yapan Aydın ‘saha muhabirliği’nin en başarılı ve yetenekli temsilcilerinden biriydi.

20.03.2019Gündem
Yer: BM... PKKlılardan tam destek FETÖden propaganda

Yer: BM... PKK'lılardan tam destek FETÖ'den propaganda!

Türkiye'nin tüm girişimlerine rağmen, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya ayağında yer alan firari Abdullah Bozkurt ve Levent Kenez'in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde terör örgütü propagandası yapmasına izin verildi.

5.03.2019Dünya
Emine Erdoğan: Kadına yönelik şiddet insanlığa ihanettir

Emine Erdoğan: Kadına yönelik şiddet insanlığa ihanettir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, tüm dünyada yaygın olan kadına yönelik şiddetin insanlığa ihanet olduğunu belirterek, "Ne yazık ki yaşamları boyunca her üç kadından biri fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyorlar." dedi.

26.10.2018Gündem
50 kız çocuğu sünnet edildikten sonra hastanelik oldu

50 kız çocuğu sünnet edildikten sonra hastanelik oldu

Burkina Faso’da sünnet edilen 50 kız çocuğu hastanelik oldu. Burkina Faso Kadın Bakanlığı, sünnetin acemi bir şekilde hijyenik olmayan bir ortamda yapıldığını söyledi. Bakanlık ayrıca, olaydan sorumlu olduğu ileri sürülen 60 yaşında iki kadının ve kız çocuklarının ebeveynlerinin gözaltına alındığını duyurdu.

18.09.2018Dünya
Avrupada bir ilk İzlanda erkek sünnetini yasaklıyor

Avrupa'da bir ilk! İzlanda erkek sünnetini yasaklıyor

İzlanda'da erkek sünnetinin tıbbi sebepler dışında yasaklanmasını öngören bir tasarı parlamentoya sunuldu. Tasarı yasalaşırsa İzlanda erkek sünnetini yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olacak.

19.02.2018Dünya
Avustralya vatandaşlığına geçiş kuralları değişti

Avustralya vatandaşlığına geçiş kuralları değişti

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Avustralya vatandaşlığına geçişteki son aşama olan vatandaşlık testi sorularının "Avustralya değerlerinden" oluşacağını açıkladı.

20.04.2017Dünya
Avustralya vatandaşlığına geçiş kuralları değişti

Avustralya vatandaşlığına geçiş kuralları değişti

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Avustralya vatandaşlığına geçişteki son aşama olan vatandaşlık testi sorularının "Avustralya değerlerinden" oluşacağını açıkladı. Vatandaşlık testine girip üç kez başarısız olan bir kişi tekrar sınava girebilmek için iki yıl beklemek zorunda kalacak. Geçmişte aile içi şiddet veya organize suçlara karışan kişiler vatandaşlığa kabul edilmeyebilecek.

20.04.2017Dünya
ABDde ilk kez bir doktor, kadın sünneti yapmakla suçlanıyor

ABD'de ilk kez bir doktor, kadın sünneti yapmakla suçlanıyor

Michigan'daki bir doktor, ABD'de türünün ilk kovuşturması olarak düşünülen, "kadın sünneti" yapmakla suçlanıyor.

14.04.2017Gündem
Puslu kadınlar atlası

Puslu kadınlar atlası

Sanat portalı 'The Sanat' 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel bir 'dijital sergi' hazırladı. 'Puslu Kadınlar Atlası' isimli proje, çeşitli ülkelerden kadınların yaşadığı sorunların haritasını çıkardı.

7.03.2017Kitap Sanat
Genital sakatlanma göçle küresel sorun

Genital sakatlanma göçle küresel sorun

Genital sakatlanma yani halk arasında bilinen adıyla kadın sünneti uzmanlara göre göçle küresel sorun haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü, batı ülkelerinin haberdar olmadığı ve uygulamadığı "kadın sünnetine" karşı hazırlıksız olduğunu açıkladı. DSÖ Üreme Sağlığı Bölümü koordinatörlerinden Lale Say: "Genital sakatlanma Türkiye'de uygulanmıyor, 5-10 yıl öncesine kadar adını bile duymamıştık ama mülteci popülasyonu nedeniyle Türkiye'de de önem kazanan bir halk sağlığı sorunu olmaya başladı. Türkiye'de çalışan bir hekim, ebe ya da hemşire belki de bunun genital sakatlanma olduğunun farkında bile değil ve bu duruma hazırlıksız."

17.05.2016Sağlık
Bakire öğrencilere eğitim bursu

Bakire öğrencilere 'eğitim bursu'

Güney Afrika'nın kırsal bölgelerinde bekâretini kanıtlayan kız öğrencilere eğitim bursu veriliyor. BBC muhabiri Nomsa Maseko, uygulamanın yapıldığı bölgeye gidip tepkileri inceledi.

10.02.2016Dünya
Kadın sünnetinde korkunç rakam

Kadın sünnetinde korkunç rakam

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yapılan araştırma kadın sünnetinin tahmin edilenden daha korkunç boyutlarda olduğunu, 30 ülkede 200 milyon kadın ve genç kızın bu uygulamaya maruz kaldığını ortaya çıkardı.

5.02.2016Dünya
Kadın sünneti İngiltereyi karıştırdı

Kadın sünneti İngiltere'yi karıştırdı

İngiltere’nin başkenti Londra’da Yüksek Mahkeme, kadın sünnetine maruz kalabileceği gerekçesiyle dört kız kardeşi koruma altına aldı. Babaları tarafından Mısır’daki akrabalarının yanına gönderilmek istenen kızların pasaportlarına da el konulduğu bildirildi.

1.12.2015Avrupa
BM endişeli: Türkiye’de küçük çocuklu kadınların yüzde 70’i çalışmıyor

BM endişeli: Türkiye’de küçük çocuklu kadınların yüzde 70’i çalışmıyor

Birleşmiş Milletler Kadın Örgütü (UN Women) Türkiye’de çocuklu kadınların iş yaşamından uzaklaşmasından endişeli. UN Women Başkan Yardımcısı Lakshmi Puri, Türkiye’de 6 yaşından küçük çocuğa sahip kadınların yüzde 70’inin çalışmadığını, bu oranın Avrupa’da yüzde 29 olduğunu vurguladı.

29.10.2015Ekonomi
BM’den bombardıman

BM’den bombardıman

Türkiye, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Türkiye Oturumu’nda, ABD’den Fransa’ya, Kongo’dan Sierra Leone’ye kadar onlarca ülke tarafından eleştiri bombardımanına tutuldu. ABD, “Haber medyasının ve internetin sansürlenmesi, gösteri yapma özgürlüğünü kısıtlayan kanunlar da dahil olmak üzere ifade özgürlüğü üzerinde gitgide büyüyen sınırlamalardan dolayı kaygılıyız” eleştirisini iletti. Almanya, ifade ve toplanma özgürlüğünün garanti altına alınmasını istedi.

27.01.2015Dünya
Irakta kadın sünneti vakası

Irak'ta kadın sünneti vakası

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY), kadın sünnetinin yüzde 60 civarında olduğu öne sürüldü.

20.12.2014Avrupa
Şiddet gören kadınlar mülteci sayılacak

Şiddet gören kadınlar mülteci sayılacak

İlk Türkiye’nin imzaladığı İstanbul Sözleşmesi bugün yürürlüğe girdi. 10 Avrupa ülkesi, bugünden itibaren şiddet gören kadınlara ‘mülteci’ statüsüyle sığınma hakkı verebilecek.

31.07.2014Gündem
IŞİD’den bayramda toplu infaz videosu

IŞİD’den bayramda toplu infaz videosu

IRAK’ta dehşet saçan Irak-Şam İslam Devleti, kamyonlara koyduğu onlarca Irak askerini infaz ettiği görüntülerin olduğu yeni bir videoyu Ramazan bayramının ilk günü internete yükledi.

30.07.2014Dünya
IŞİD’den kadınlara sünnet zorunluluğu mu

IŞİD’den kadınlara sünnet zorunluluğu mu

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak’ta ele geçirdiği Musul kenti ve civarındaki 11 ile 46 arasındaki tüm kadınlara sünnet zorunluluğu getirdiği iddia edildi.

24.07.2014Dünya
IŞİD Irakta kadın sünneti fetvası verdi

IŞİD Irak'ta kadın sünneti fetvası verdi

IŞİD Musul'daki kadın ve kız çocuklarının sünnet edileceğine dair bir fetva yayınladı. BM'nin duyurduğu fetvanın 4 milyon civarında kadın ve kız çocuğunu etkileyeceği tahmin ediliyor. Haber büyük endişe yaratırken, IŞİD sözcüsünün Twitter'da “sünnet fetvası verdikleri” yönündeki haberi yalanladığı belirtildi.

24.07.2014Dünya
Kızını sünnet ettiren yargılanacak

Kızını sünnet ettiren yargılanacak

İngiltere hükümeti ile UNICEF’in genç kızların zorla evlendirilmesini ve sünnet ettirilmesini engellemek amacıyla ortaklaşa düzenlediği ‘The Girl’ isimli zirvede konuşan İngiltere Başbakanı David Cameron, “Bundan böyle kızlarını sünnet ettiren ebeveynlerin yargılanacak” dedi.

23.07.2014Avrupa
Milyonlarca çocuk gelin

Milyonlarca çocuk gelin

UNICEF'in verilerine göre, dünya genelinde 18 yaşından önce evlendirilmiş olan 700 milyondan fazla kadın yaşıyor.

22.07.2014Avrupa
Ekmeleddin İhsanoğlu Başbakan Erdoğanın o sözüne yanıt verdi

Ekmeleddin İhsanoğlu Başbakan Erdoğan'ın o sözüne yanıt verdi

CHP ve MHP'nin de aralarında olduğu 5 partinin Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi hakkında söylediği "Statükoya bekçi arıyorlar" sözüne yanıt verdi.

6.07.2014Gündem
İsveç’te kız sünneti skandalı

İsveç’te kız sünneti skandalı

İSVEÇ’in küçük kenti Norrköping’de mart ayından bu yana 60 kız öğrencinin sünnet edildiği ortaya çıktı.

21.06.2014Dünya
İsrailden sünnet tepkisi: Sünnet yararlıdır

İsrail'den sünnet tepkisi: Sünnet yararlıdır

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) "sünnet karşıtı" kararı kabul etmesini eleştirdi.

4.10.2013Gündem
Erkekler birlik, kadınlar yalnız

Erkekler birlik, kadınlar yalnız

Kadınların hedef olduğu insan hakları ihlalleriyle sık sık gündeme gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY), “erkekleri maruz kaldıkları şiddetten korumak amacıyla” bir birlik kuruldu.

15.09.2013Gündem
UNICEFin kadın sünneti raporu

UNICEF'in kadın sünneti raporu

UNICEF'in (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) raporlarına göre dünyada 125 milyondan fazla kadın sünnet oldu ve istatistiklere göre önümüzdeki 10 yılda 30 milyon genç kadın daha tehlikede altında.

23.07.2013Gündem
İnsan Hakları Belgesel Film Günleri

İnsan Hakları Belgesel Film Günleri

İnsan Hakları Vakfı’nca düzenlenen 3. Belgesel Film Günleri, 8-11 Aralık tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda gerçekleştirilecek.

6.12.2012Ege
Kadın cinselliğinin keşfi

Kadın cinselliğinin keşfi

Kadın cinsellik konusunda çok yol aldı. Peki siz kendinizi keşfettiniz mi?

10.07.2012Aşk
Kadın sünnetine iki gözaltı

Kadın sünnetine iki gözaltı

İngiltere’de güvenlik güçleri, ahlâki baskı altındaki genç kızlara sünnet operasyonu yaptığı iddia edilen iki kadını gözaltına aldı.

5.05.2012Gündem
Kadının imdadına Şiddet hattı yetişecek

Kadının imdadına "Şiddet hattı" yetişecek

Her geçen gün bir yenisi daha eklenen kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi için çözüm arayışları sürüyor. Şiddetin önlenmesi için yapılan yasal düzenleme ile elektronik kelepçeyi hayata sokmaya hazırlanan hükümet şimdi de “Alo; şiddet görüyorum hattı” kuracak. Arayanın kimliğinin gizli tutulacağı hat ülke çapında, kesintisiz ve ücretsiz olacak.

9.03.2012Gündem
İki gönül bir olunca Afrika seyran oldu

İki gönül bir olunca Afrika seyran oldu

Maki Nagamatsu (44) Japon bir tur rehberi. Kenya’ya düzenlediği tur sırasında bir Masai savaşçısına aşık olmuş ve onun ikinci karısı olmayı kabul etmiş. Masai savaşçısının adı Ole Naleiyo Seyio. Hiç okula gitmemiş, geleneksel bir Masai yerlisi. Filmlerdekini aratmayan bir sevgiyle kocasına bağlı olan Nagamatsu şimdi Afrika’nın küçücük bir köyünde, elektrik ve su olmayan bir evde, yokluk içinde ama mutlu bir hayat sürüyor

24.12.2011Kelebek
Kadınlara Yönelik Şiddet tasarısı kabul edildi

Kadınlara Yönelik Şiddet tasarısı kabul edildi

Türkiye, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ni, imza atan ülkeler arasında, parlamentosunda ilk onaylayan ülke oldu.

25.11.2011Gündem
Kadına şiddet sözleşmesini ilk Türkiye imzaladı

Kadına şiddet sözleşmesini ilk Türkiye imzaladı

Türkiye, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ni, imza atan ülkeler arasında, parlamentosunda ilk onaylayan ülke oldu.

25.11.2011Gündem
Kadınların dayanışması

Kadınların dayanışması

Müslüman Toplumlarda Cinsel ve Bedensel Haklar Koalisyonu’nun başlattığı ‘3. Uluslararası Ortak Mücadele Hep Birlikte’ kampanyasına İzmir’den destek geldi.

14.11.2011Ege
İngiltere’de kadın sünneti kâbusu

İngiltere’de kadın sünneti kâbusu

Afrika ve Ortadoğu’da bazı yerlerde rastlanan kadın sünneti, İngiltere’de de binlerce kadının hayatını söndürüyor.

25.07.2010Dünya
Kâğıt kadar keskin usturayla kesiyorlar

Kâğıt kadar keskin usturayla kesiyorlar

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl 15 yaş altında 3 milyon kız sünnet ediliyor. Sünnetin yaygın olduğu bölgeler arasında Kuzey Irak da var. Guardian Gazetesi, ‘Ustura ve hasar tamam’ başlıklı haberinde, bu bölgedeki kadın sünnetini, yaşanan vahşeti ve sünnetli kadınları yazdı.

6.07.2010Dünya

Yazar Sonuçları

'Kadın devrimi', Türkiye demokrasisinin 'belkemiği'...

HDP, aşacaksa kadınlar sayesinde barajı aşacak. Türkiye'nin demokrasisi, kadınlar sayesinde tahkim edilebilecek.

7.03.2015

Korku ve Şiddet size neyi hatırlatıyor?

Nazım Hikmet'in 'Anamız, Avradımız, Yârimiz' dediği, Annemiz… Kız kardeşimiz… Eşimiz… Hayat arkadaşımız.

18.09.2014

Kadın Sünneti

Kadının boşalmasından ve orgazm olmasından sorumlu olan klitorisin kesilerek alınması şeklinde görülen cerrahi uygulamaya "kadın sünneti" adı veriliyor. Başta cinsel terapistler olmak üzere Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve çeşitli devletler tarafından "genital sakatlama", "kadının kastre edilmesi" veya "kadını cinsel zevk alamaz hale getirme" olarak adlandırılan bu uygulama özellikle geri kalmış ve dini baskıların yoğun olduğu topluluklar olmak üzere, orta Afrika kabile...

25.07.2014

Kadınlar erkekliğin ispatı için kullanılmamalı

Michael Kaufman, cinsiyet eşitsizliği ve demokrasi hakkında altı kitabın yazarı, Beyaz Kurdele Kampanyası’nın kurucularından.

18.02.2011

Afrika’da kadın dramına bir dirhem merhem

BAŞBAKANLIK’ta bir bürokratla sohbet ederken, Türkiye’nin Afrika’da bazı Müslüman ülkelerde binlerce kadının dramına merhem olduğunu öğrendim.

6.02.2011

Liderler benim neyim olur

DÜŞMANIM olmazlar, dostum da olmazlar.

Her yaptıklarını çılgınca alkışladığım “adamım” olmazlar, her yaptıklarına çılgınca muhalefet ettiğim “karşıtım” da olmazlar.

4.07.2010

Dünya Kadınlar Günü’nde kadına şiddet devam ediyor

Yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Peki nereden çıktı bu gün? Bilenler bilmeyenlere anlatsın.

6.03.2010