MENÜ

Kadın Istihdamı

Kadın Istihdamı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Kadın Istihdamı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Kadın Istihdamı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.115 Kadın Istihdamı haberi bulunmuştur.

Kadın Istihdamı Haberleri

Hürriyet ve Milliyet yazarları tarihi tartışmayı değerlendirdi

Hürriyet ve Milliyet yazarları tarihi tartışmayı değerlendirdi

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldırım ile CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İmamoğlu, ortak yayında soruları yanıtladı. Hürriyet ve Milliyet yazarları programı değerlendirdi.

16.06.2019Gündem
Yenilenebilir enerjide istihdam 11 milyona yaklaştı

Yenilenebilir enerjide istihdam 11 milyona yaklaştı

Dünya genelinde yenilenebilir enerjide istihdam geçen yıl 10 milyon 983 bin oldu.

13.06.2019Ekonomi
‘Nafaka’da son perde

‘Nafaka’da son perde

Nafaka düzenlemesiyle ilgili tartışmalar alevlenirken kadınlar ‘Nafaka Hikayesi' adlı platform kurarak yaşadıklarını sosyal medyaya taşıdı. Nafaka miktarı ve süresiyle ilgili görüşleri hem boşanmış taraflardan hem de hukukçulardan dinledik...

9.06.2019Gündem
Hedef 500 bin kadını işe geri döndürmek

Hedef 500 bin kadını işe geri döndürmek

İş hayatına çeşitli sebeplerle ara vermiş kadınları istihdama yeniden kazandırmak için çalışan YenidenBiz Derneği, kadın istihdamını konuşmak ve iş hayatına geri dönen kadınların hikayelerini yaymak için bir zirve düzenledi. Şu ana kadar 4 bin kadına eğitim veren, 200 kadını iş hayatına geri döndüren YenidenBiz Derneği Kurucu Başkanı Ayşe Güçlü Onur, Türkiye’de üniversite mezunu olup, bir süre çalışmış ama şu anda çalışmayan 500 bin kadın olduğunu söylüyor. Zirvede konuşan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan da pek çok kadının endüstri 4.0 ile işsiz kalacağını, fakat yönetici seviyelerinde ise kadınların sevecen, şefkatli, çok boyutlu, insanı düşünen yapılarıyla öne çıkacaklarını söylüyor. Prof. Dr. Arıboğan “Bugün geldiğimiz noktada en büyük avantajımız kadınsı yeteneklerimiz” diyor.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Çalışma Meclisi Toplantısında flaş açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çalışma Meclisi Toplantısı'nda flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATO Congresium’da düzenlenen 12. Çalışma Meclisi Toplantısı’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Küresel ekonomide en sert fırtınaların estiği dönemlerde dahi biz dimdik ayakta durmayı başardık. Bugün de maruz kaldığımız tüm ekonomik saldırılara rağmen hedeflerimize doğru yürümeye devam ediyoruz" dedi.

23.05.2019Ekonomi
‘Bankacılar danışmanlık yapacak’

‘Bankacılar danışmanlık yapacak’

Çalışanlarının yüzde 40’ının master’lı olduğunu ya da master’a devam ettiklerini söyleyen Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Suat İnce, “7 sene içerisinde gelirimizin yüzde 10’unu danışmanlıktan karşılamamız gerekiyor” diyor. Bankada İnce’nin gelişi ile başlayan dönüşüm kapsamında Girişimcilik Vakfı ile işbirliği yapıldı, tersine mentorluk, CEO danışmanlığı gibi projeler hayata geçti. Suat İnce ile insan kaynaklarındaki dönüşümü konuştuk.

Kadın istihdamı bir erkek konusu

Kadın istihdamı bir erkek konusu

Üst düzey yönetici araştırma şirketi Egon Zehnder Kıdemli Ortağı Murat Yeşildere, kadın istihdamına uzun yıllardır kafa yoran, kendini toplumsal cinsiyet eşitliğine adayan bir aktivist. Bu konuda çalışan pek çok derneğin kurucusu olan Yeşildere, son olarak “Eyvah CEO Doğuruyor” diye bir kitap yazdı. Kadın istihdamının önündeki en büyük engelin bilinçsiz önyargılar olduğunu söyleyen Yeşildere, “Sorun arzda değil talepte. Karar vericilerin bilinçsiz önyargılarında. Bana, ‘kadın yönetim kurulu üyesi atayarak yetkinlikten fedakarlık etmemi mi istiyorsun’ diye soran yöneticiler bile oldu. ‘Gece yemeğe gidebilir mi’, ‘Maç konuşabilir mi’, ‘Küfür etmesi lazım’ diye kadınları eleyen çok şirket var. Konu kadın konusu değil bir erkek konusu” diyor.

Baksı Müzesi posta pulunda

Baksı Müzesi posta pulunda

PTT Genel Müdürlüğü, geleneksel sanatlarla modern sanatları buluşturan Baksı Müzesi için anma pulu ve posta kartı hazırladı.

18.04.2019Kitap Sanat
İstanbul Havalimanının turizme katkı yapması bekleniyor

İstanbul Havalimanı'nın turizme katkı yapması bekleniyor

TÜROB Başkanı Müberra Eresin "İstanbul Havalimanı Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Bizim sektörümüze de müthiş pozitif katkı yapmasını bekliyoruz" dedi.

9.04.2019Ekonomi
Kocaeliden istihdamda Türkiye rekoru

Kocaeli'den istihdamda "Türkiye rekoru"

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya "Geçen yıl ocak-mart döneminde İŞKUR ve Kocaeli olarak 9 bin 872 kişiyi işe yerleştirmişiz, bugün itibarıyla ilk 3 ayın verisine baktığımız zaman 16 bin 766 kişi... Yani geçen yılın üzerine Kocaeli yüzde 70 daha istihdam gerçekleştirdi. Bu, bir Türkiye rekorudur" dedi.

4.04.2019Ekonomi
Pekcan: Dünyada bir e-ticaret ve teknolojik dönüşüm yaşanırken bunu kaçırma şansımız yok

Pekcan: Dünyada bir e-ticaret ve teknolojik dönüşüm yaşanırken bunu kaçırma şansımız yok

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Dünyada bir e-ticaret ve teknolojik dönüşüm yaşanırken bunu kaçırma şansımız yok. Bu treni kaçıramayız. Bu trenin lokomotifi olmak zorundayız. Burada bizlere iş düştüğü kadar size de iş düşüyor. İş adamlarımızın yanındayız." dedi.

28.03.2019Ekonomi
TESKten istihdam için tek teşvik sistemi önerisi

TESK'ten istihdam için "tek teşvik sistemi" önerisi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Kayıt dışı istihdamı azaltmak ve kayıtlı istihdamı artırabilmek için 18 çeşit teşvik veriliyor. 18 istihdam teşvikini ne işveren ne de işçiler tam olarak biliyor. Kayıtlı istihdamı artırmak istiyorsak tek ve basit bir teşvik sistemi getirilmeli" açıklamasında bulundu.

25.03.2019Ekonomi
Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) kuruldu

Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) kuruldu

Ocak ayı itibariyle 70 bireysel ve kurumsal kurucu üyesinin desteğiyle faaliyete geçen Teknolojide Kadın Derneği (Wtech)’nin lansmanı kurucu üyeleri, iş ve akademi dünyasından katılımcılarla 19 Mart günü Swissotel The Bosphorus’da gerçekleştirildi.

20.03.2019Teknoloji
Şirketler kadın istihdamı için imza atıyor

Şirketler kadın istihdamı için imza atıyor

Türkiye’de 2018 yılı verilerine göre, kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 32.5 oldu. OECD ortalaması ise yüzde 63. Eğer Türkiye, OECD ortalamasına ulaşırsa Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın 2025 yılında yaklaşık yüzde 20 oranında artması mümkün. Şirketler cinsiyet eşitliğini sağlamak için işe alımlarda kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyor, uluslararası sözleşmelere imza atıyor, babalara da izin veriyorlar.

Duvarları yıkacak gong

Duvarları yıkacak gong

Borsa İstanbul’da gongu kadın-erkek eşitliği için çalan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, her türlü görünmez duvarları yıkmak için gongu çaldıklarını, kadınlara anneliğin kazandırdığı donanımı, sabrı, karar verme yetisini hiçbir işin bir arada kazandıramayacağını vurguladı.

9.03.2019Ekonomi
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Kadın Erkek Eşitliği temasıyla düzenlenen gong töreninde konuştu

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk "Kadın Erkek Eşitliği" temasıyla düzenlenen gong töreninde konuştu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2005 yılında 5 milyon olan kadın istihdamını, bugün 9 milyona yaklaştırdıklarını belirterek, "Kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 34,1. Hedefimiz, inşallah, bu oranı 2023 yılına kadar yüzde 41'e ulaştırmak." dedi.

8.03.2019Gündem
Bakan Selçuktan kadın istihdamı hakkında açıklama

Bakan Selçuk'tan kadın istihdamı hakkında açıklama

İSTANBUL’da düzenlenen 5. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi’nde konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2005’te 5 milyon 108 bin olan kadın istihdamını, 2018’de 9 milyona çıkardıklarını söyledi.

7.03.2019Ekonomi
Zeynep Erkunt Armağan: Kadın mühendisler Ben yaparım demeli

Zeynep Erkunt Armağan: Kadın mühendisler 'Ben yaparım' demeli

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Erkunt Armağan, "Kadın mühendislerimiz içlerinde var olan gücün farkına varmalı, bir adım öne çıkmalı ve 'Ben yaparım' demeli, 'Ben de yaparım' değil." dedi.

7.03.2019Ekonomi
YASED Başkanı Ayşem Sargın: Ekonomik kalkınma kadına yapılacak yatırımdan geçiyor

YASED Başkanı Ayşem Sargın: Ekonomik kalkınma kadına yapılacak yatırımdan geçiyor

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, "Kadınlara çalışma hayatında eşit fırsatlar sunulması, Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınmasına, hane halkı gelirinin yükselmesine ve yoksulluğun azaltılmasına önemli katkı sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

7.03.2019Ekonomi
TSKB Genel Müdürü İnce: Kadın istihdamı, son 2 yılda yüzde 20 arttı

TSKB Genel Müdürü İnce: Kadın istihdamı, son 2 yılda yüzde 20 arttı

TSKB Genel Müdürü Suat İnce: Türkiye’de kadının iş hayatındaki katılımı maalesef arzu ettiğimiz seviyelerde değil, Avrupa ve dünya standartlarının aşağısındadır. Aradan geçen iki yılda, kredi sağladığımız şirketlerde, kredi kullanımı sonrası kadın istihdamının yüzde 20 arttı” şeklinde konuştu.

7.03.2019Ekonomi
Türkiye Avrupada birinci sıraya yerleşti

Türkiye Avrupa'da birinci sıraya yerleşti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Son 10 yılda, kadınlarımızın iş gücüne ilave katılım oranında Avrupa'da birinci sıradayız" dedi.

2.03.2019Ekonomi
Dijital dönüşüm İzmir’den başlıyor

Dijital dönüşüm İzmir’den başlıyor

Endüstriyel teknolojiler alanında Türkiye’nin en kapsamlı yerli organizasyonu olan FIT’19-Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı, dün (21 Şubat) Fuarİzmir’de kapılarını açtı. 24 Şubat Pazar günü sona erecek Fuar, endüstriyel çözümler alanında teknolojinin geldiği son noktayı ortaya koyarak dijital dönüşüme rehberlik ediyor.

22.02.2019Teknoloji
Yaşlı nüfus yeni işler yaratıyor

Yaşlı nüfus yeni işler yaratıyor

Türkiye ve dünyada yaşlı nüfus oranı giderek artıyor. Bu durum bakım hizmetleri alanında yeni iş fırsatları doğmasını sağlıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) çalışmasına göre 2030 itibariyle Türkiye dahil 45 ülkede yaşlı bakım hizmetleri alanında en az 24 milyon iş fırsatı doğabilir.

En fazla istihdam artışı Antalyada gerçekleşti

En fazla istihdam artışı Antalya'da gerçekleşti

Sigortalı ücretli çalışan sayısı son bir yılda en fazla artan il 33 bin artışla Antalya oldu. Antalya’yı 10 bin artışla Kocaeli ve Muğla, 9 bin artışla Şanlıurfa ve 7 bin artışla Van takip etti.

29.01.2019Ekonomi
Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 21 Ocak

Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 21 Ocak

Kadınlar için yazılım, eğitim ve gelişim platformu “Geleceği Yazan Kadınlar”ın yeni dönem başvurularına yoğun ilgi sürüyor. TOBB, Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğiyle, Türkiye’nin teknolojide kadın istihdamını artırmak, yerli ve milli teknoloji üretmek vizyonuyla hayata geçirilen programa katılmak için başvurular internet üzerinden yapılabiliyor. Son tarihi ise 21 Ocak.

4.01.2019Teknoloji
2018de bir milyon 110 binden fazla kişiyi işe yerleştirdik

"2018'de bir milyon 110 binden fazla kişiyi işe yerleştirdik"

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, 2018'in bitmesine 26 gün kalmasına rağmen geçen yılı geride bırakarak, bir milyon 110 binden fazla kişiyi işe yerleştirdiklerini söyledi.

4.12.2018Ekonomi
Son dakika... Yapı Krediden flaş Ahmet Kural kararı

Son dakika... Yapı Kredi'den flaş Ahmet Kural kararı

Yapı Kredi Bankası, sanatçı Sıla Gençoğlu’nu darp eden Ahmet Kural ile çalışmayacağını duyurdu.

2.11.2018Ekonomi
TSKB, 491 milyon TL net kar elde etti

TSKB, 491 milyon TL net kar elde etti

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ'nin (TSKB), yılın 9 ayındaki net dönem karı 491 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.

31.10.2018Ekonomi
Bakan Selçuk’tan kadın kooperatifçiliği açıklaması

Bakan Selçuk’tan kadın kooperatifçiliği açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: "Kadın emeği ve kadın disiplini olduğu zaman biliyoruz ki kooperatifçilikte daha fazla başarılara imza atılıyor. Bu anlamda kadınların ticari işbirliğini geliştirmek, kurumsal dayanışmasını teşvik etmek amacıyla kadın kooperatifçiliğini destekliyoruz.Kooperatifler finansal kurumlar oldukları gibi, sorumlulukları da olan teşkilatlanma modelleri. Bizi biz yapan yardımlaşma ve dayanışma kültürümüzü de daha da pekiştiren ve geliştiren bir unsur. Kooperatifler sürdürülebilir kalkınmada da öncü rol oynuyorlar." açıklamalarında bulundu.

30.10.2018Ekonomi
İstihdam son 1 yılda 469 bin arttı

İstihdam son 1 yılda 469 bin arttı

TEPAV istihdam izleme bültene göre, Temmuz 2018’de bir önceki yıla göre 4/a sigortalı çalışan sayısında toplamda 469 bin artış olurken, Haziran 2018’e göre 146 bin artış gerçekleşti. Ocak-Temmuz 2018 döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre istihdam artışında azalan bir eğilim gözlendi. Sigortalı ücretli çalışan sayısı son bir yılda en fazla artan il 48 bin artışla Antalya oldu. Antalya’yı 39 bin artışla Ankara, 38 bin artışla İzmir, 28 bin artışla Kocaeli ve 19 bin artışla İstanbul takip etti.

25.10.2018Ekonomi
Kadınlar teknoloji sektöründe memnun ancak liderlik yolunda engeller var

Kadınlar teknoloji sektöründe memnun ancak liderlik yolunda engeller var

Denetim, danışmanlık, finansal danışmanlık, risk danışmanlığı, vergi ve ilgili alanlarda, birçok farklı endüstride faaliyet sürdüren Deloitte Türkiye, ‘Teknoloji Sektöründe Kadın: Türkiye’de kadınları teknoloji sektörüne çekmek ve kariyer yolunda desteklemek’ temalı raporunu yayınladı.

8.10.2018Teknoloji
TİM tarihinde bir ilk: Kadın konseyi oluşturuldu

TİM tarihinde bir ilk: Kadın konseyi oluşturuldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kadın ihracatçı sayısını artırmak amacıyla “TİM Kadın Konseyi” oluşturdu.

6.10.2018Ekonomi
YÖREX, Anadolu değerlerini ekonomiye kazandırıyor

"YÖREX, Anadolu değerlerini ekonomiye kazandırıyor"

Yerli üretimin önemine dikkat çeken Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, dünyada 100 milyar dolarlık coğrafi işaretli ürün pazarı olduğunu, 3 bin 500’ün üzerinde yöresel ürün bulunan ülkemizin bu pazardan hak ettiğini alması gerektiğini söyledi.

28.09.2018Ekonomi
2 bin 500 kişiyi işe alacaklar

2 bin 500 kişiyi işe alacaklar

Burger King, Sbarro, Usta Dönerci gibi markaları olan TAB Gıda, 2019’da 100 yeni mağaza açacak ve 2 bin 500 kişilik ek istihdam sağlayacak. TAB Gıda Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Asok, bu yıl 6 bin çalışanın terfi ettiğini söylüyor.

Yüzde 100 eşitsizlik

Yüzde 100 eşitsizlik

Türkiye’de kadınlar ve erkekler arasında ücret eşitsizliği yüzde 20 seviyelerinde. Yani aynı işi yapan erkek 100 lira alırken kadın 80 lira alıyor. TÜİK’in gelir ve yaşam koşulları anketindeki verilerle yaptığımız hesaba göre ise lise altı eğitimli kadınlarda bu eşitsizlik oranı yüzde 40.3’e yükseliyor. Yani erkek 100 lira alırken kadın 59.7 lira alabiliyor. Bu kadınlar ise 4.3 milyon kişi ile Türkiye kadın istihdamının yarısını oluşturuyor.

21.09.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kadın işgücü yoksa uzun dönemli kalkınma da yok

8 MART’ı Dünya Kadın Emekçiler Günü olarak kutlayan da var, Fransa gibi Kadın Hakları Günü olarak kutlayan da.

10.03.2019

Kadın istihdamının anahtarı kadın kooperatiflerinde

TÜRKİYE’de kadın kooperatiflerin sayıları giderek artıyor.

26.12.2018

Toplumsal cinsiyet eşitliğinden vazgeçmeyiz

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, 41 yıldır sivil topluma gönül vermiş biri olarak, kadınların insan haklarından yararlanması adına muhaliflikten asla vazgeçmeyeceğini söyledi. Kadının güçlenmesi konusunda federasyon olarak sahada önemli çalışmalara imza attıklarını anlatan Güllü, asıl sorunun kadın politikasızlığında yattığına dikkat çekti.

1.10.2018